RUMOER RONDOM EEN SCHILDERIJ Jaarvergadering Provinciale Bond van Rundveefokverenigingen "dames/ Fokveedag weer te Hoorn TERRA INCOGNITA door J. D. VAN EXTER AH NABIJ /lOG&t iijft Durf te Leven Districtsvergadering N.R.S. j SN VER RÉ Amerika papt aan met Franco .Onze jongens overzee Wu LUISTEREN NAAR.... V. Smakelijk eten I Nogmaals: De .Sloterdijk" Indonesië naar Voorzichtig met eendeneieren! enptefy»... CACHETS ttuncmü Landeigenaren prostesteren FEUILLETON Voor de vijfenzeventigste maal kwamen de afgevaardigden van de Rundveefokverenigingen in Noord- Holland bijeen. De vergadering werd weer gehouden in het Parkhotel te Hoorn en stond onder leiding van de heer W. v. d. Oord uit Barsinger hora. Na een uitvoerig welkomstwoord tot de verschillende functionarissen van de bond en de afgevaardigden van de verenigingen hoorde de vergade ring staande een herdenkingsrede aan voor de in het vorig jaar overleden voorzitter, de heer R. L. Waiboer uit Anna Paulowna. De heer v. d. Oord belichtte ver volgens de economische toestand van ons land en becritiseerde daarbij het beleid van de ministers Mansholt en Drees. Spr. vond dat de ambtenaren en overheid zich op verschillende pun ten moesten terugtrekken. Van minis ter Mansholt zeide de heer v. d. Oord, dat „de politiek hem blijkbaar nader aan het hart lag dan zijn boerenaf komst". De voorzitter besprak de ten toonstellingen van het afgelopen jaar en constateerde dat de Gezondheids dienst goed werk deed. Tenslotte zeide de heer v. d. Oord nog een en ander over de kunstmati ge inseminatie, die volgens hem zeker n éér toegepast zou worden in de ko llende jaren. Na deze openingsrede werden de no tulen van de vorige vergadering vast gesteld en volgde een aantal medede lingen. De jaarverslagen van de Bond en de Provinciale commissie zouden worden toegezonden. Na een zeer gun stig rapport van de commissie tot het nazien der rekeningen over 1947 van de Bond en de Coöp. Aankoop van de Bond en over 1946 van het Bemidde lingsbureau van de Bond werden deze rekeningen goedgekeurd. De Bond kon een voordelig saldo van f 1353,34 boe ken. De begroting over het jaar 1948 werd zonder een enkele op- of aan merking goedgekeurd. De contributie per lid-veefokker bleef op f 2 gehand haafd evenals de omslag per melkkoe die op f 0.20 bleef. Voor het houden van de fokveedag te Hoorn werd gere kend op een bijdrage van f 2000 van de L.T.M. De kosten voor het houden van een Fokveedag werden geraamd cp f 4100. De onvoorziene uitgaven werden op f 3119.80 geraamd. De be groting sloot op een bedrag van f 18910. VERKIEZINGEN In de vacature van wijlen de heer II. L. Waiboer werd de heer Blauw uit Stompetoren met 94 van 168 stem-' men gekozen. De beide andere candi daten, de heren Monsma (Wieringer- i neer) en Fijnheer (Lutjewinkel) kre gen resp. 56 en 18 stemmen. Met overweldigende meerderheid van stemmen werd de heer C. N. Laan uit Berkhout tot voorzitter gekozen. Van de 168 stemmen verwierf de heer Laan 164 stemmen. De heer v. d. Oord, die zich evenals de andere bestuurs leden, niet herkiesbaar stelde, kreeg de 4 overige stemmen. De heer Laan aanvaardde de nieu we functie, terwijl de heer v. d. Oord de wnd.-voorz. de heer J. E. J. Kra mer dankte voor de aan de vereniging bewezen diensten. De heer P. Koster Jz. te Alkmaar werd herbenoeipd als lid van de com missie voor de coöperatieve Aankoop. In de commissie tot het nazien der re keningen werden de verenigingen As- sendëlft, Barsingerhorn, Schagen en Beemster benoemd. FOKVEEDAG Het voorstel van het bestuur om opnieuw de jaarlijkse Provinciale Fokveedag in Hoorn te doen houden, in samenwerking met de L.T.M., op Woensdag 8 September a.s., vond al gemene bijval. Wel meende de afgevaardigde van Stompetoren, dat voor de toekomst naar een meer centraal gelegen plaats moest worden uitgekeken. Hoorn was volgens deze spreker vanuit het Zui den moeilijk bereikbaar. De voorzitter deelde ook nog mede, dat uit Purmerend het verioek was gekomen, om ter viering van het 70- jarig bestaan als marktstad de Pro vinciale Fokveedag aldaar te houden. Doch het bestuur achtte deze plaats r iet zo geschikt. Daarom kreeg Hoorn weer de Pro vinciale Fokveedag, terwijl de stie renkeuringen te Alkmaar zouden wor den gehouden. Alvorens het laatste agendapunt te behandelen, ontspon zich een uitvoe rige discussie over de provisieregeling van de controleurs en het Bemidde lingsbureau, waarbij, vooral van de zijde van de controleurs nogal wat ciitiek geleverd werd. RONDVRAAG Het verzoek van de vereniging Heer- Hugowaard om het publiek in het vervolg niet toe te laten tot de ring bil de stierenkeuringen te Alkmaar verd door het bestuur overgenomen. De vereniging Hauwert zag gaarne dat het bestuur zou trachten dat de veehouders meer stro kregen toege wezen. Vanuit Oosterleek-Wijdenes werd de vraag gesteld of het niet mogelijk was, dat de leden de reclame, die door dï bond in het buitenland gemaakt Werd, onder ogen kregen. St. Maartensbrug had een vraag over de werkwijze van het Bemidde lingsbureau en zwaaide de heer J. J. Bakker lof toe als commissionnair. De ze laatste besprak nog het werk van het Bemiddelingsbureau in het laatste jaar. De heer Bakker riep de mede werking van de leden in om vooral bet vee in de beste conditieaf te le veren. In de middaguren waren de meeste afgevaardigden weer aanwezig voor de districtsvergadering van het N.R.S. Daar dé «voorzitter, prof. W. de Jong, niét aanvéezig kon zijn, opende de heer P. Kistemaker de bijeenkomst. Deze wees op de groei van het N.R.S. - In 1947 kon een winst van 3500 leden geboekt worden, zodat het totale aan tal thans 26448 bedraagt. Vervolgens behandelde ir. E. J. Al- derkamp het vraagprogramma voor de tentoonstelling ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het stamboek. Het was een zuiver informatieye bespreking van de eisen, waarbij men bet over het algemeen eens was met CoavrUbt R.D.P. de wjjzigjngen, die in het vraagpro gramma van 1935 waren aangebracht. De vergadering meende dat het beter was geen Fries vee toe te laten tot de tentoonstelling. Verder zouden de koeien, die aan de tentoonstelling vensten deel te nemen, een vetgehal te van minstens 3.40% moeten hebben, terwijl ds onderscheiding tussen die ren van lichte en zware grond zou moeten worden gehandhaafd. De rubriek stierkalveren zou dit maal achterwege gelaten worden. Bij de bespreking van de eisen van de productie-klasse kwam de heer A. Ruiter uit Ooster-Blokker met het voorstel om een z.g. elite productie klasse in te stellen zoals het Friese Rundvee Stamboek, dat kende. Een voorstel waarmee de vergadering vol ledig instemde. PREFERENTE STAMMOEDERS? Uitvoerig stond ir. E. J. Alderkamp stil bij hét voorstel om het predicaat Preferente Stammoeder in te stellen. De eisen, die aan deze dieren gesteld zouden moeten worden vergeleek de inleider met de eisen, die in Frieslahd aan dergelijke dieren gesteld werden. Over het algemeen werd de instel ling van dit predicaat door de verga dering toegejuicht. De heer Rempt deelde nog één en ander mee over de mond- en klauw- zcerbestrijding en de horzelbestrijding. Hierna werd de bijeenkomst beslo ten met de vertoning van de N.R.S.- film. Een werkelijk fijn product ter verzorging van Uw handen fs Eert Hamsmelis product van Mijnharde. Uit suggestieve foto's en een onder houdende tekst rijst voor ons oog een wereld op, waarin allen, die een va der, echtgenoot, zoon, verloofde of broer als militair in Indonesië hebben, dagelijks met hun gedachten verwij len. Het is de verdienste van dé Geïllus treerde Pers N.V. te Amsterdam, dat zij' voor de uitgave van „Onze Jongens Overzee"! deze wereld als het ware in onze huiskamer binnen brengt. Op 32 pagina's zwaar glad papier glijdt dan het dagelijkse leven van de soldaat in Indië aan ons oog voorbij te midden van de exotischè entourage van het tropisch landschap. O.m. worden aan de acties van de NIWIN en Het Katholieke Thuisfront enige interessante pagina's gewijd. Voorts worden wij ingelicht over de radiodienst, de omgang met de bevol king en de ongeëvenaarde dansen op Bali. Zowel minister Jonkman als It.-ge- neraal Spoor brengen hun waardering voor deze uitgave tot uitdrukking. Wij zijn ervan overtuigd, dat dit werk in vele tienduizenden exem plaren haar weg zal vinden. Wij ge ven gaarne deze uitgave van de Geïl lustreerde Pers N.V onze goede wen sen mede. De Amerikaanse regering heeft Spanje er van op de hoogte gesteld, dat het aftreden van Franco niet langer als voorwaarde wordt gesteld Voor een vriendschappelijke verhouding tussen beide landen. De Amerikaanse zaakgelastigde Cul- bertson heeft aan de Spaanse minister van binnenlandse zaken, Artajo, ver klaard, dat de verbetering der betrek kingen is te verwachten, indien le de Spaanse economie meer vrijheid zal genieten; 2e het politieke leven meer vrijheid zal krijgen, met name als burgers die zich met vreedzame middelen verzetten tegen hef regime, niet langer door militaire gerechtshoven worden gevonnist; 3e als er grotere persvrijheid bestaat. De mogelijkheid van een lening aan Spanje van circa een half millioen dol lars wordt, onder de genoemde voor waarden, tevens onder het oog gezien. Dordrecht is sinds enige wekfen in het bezit van twee „rook"-verenigin- gen, namelijk ,De jonge Moriaan" en De kleine trek". Beide zijn druk bezig wedstrijden te houden. Een lid van laatstgenoemde veieniging slaagde er reeds in om 3 gram tabak in een pijp 15 minuten aan te houden. Wanneer zal het om net. wereldkampioenschap gaan? xDe Nederlandse Vrouwenbond tot verno- ging van het zedelijk bewustzijn en de Nederlandse Middernachtzending heb ben zich- verenigd onder de naam „Christelijke' Vereniging Zedenopbouw". xIn het R.A.I.-gebouw te Amster dam zal op 6 en 7 Maart een inter nationale hondententoonstelling wor den gehouden, georganiseerd door de Nederl. Kennel Club „Cynophilia xDé advocaat-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te Maastricht eiste tegen de vroegere hoofdredacteur van de „Limburger Koerier", Hugo van den Broecke wegens hulpverlening aan «ie vijand 15 jaar gevangenisstraf. x Eind Juni komt het Weens Philharm. Orkest naar Amsterdam voor 'n concert, gedirigeerd door Erich Kleiter. x Ingesteld zijn commissies van advies voor de zuivering van de leden der Militaire Willemsorde, het ereteken voor belangrijké krijgsverrichtingen en de bezitters van de Ned. orden, Ne derlandse Leeuw en Oranje Nassau. xIn 'n woning aan de Hogebeltse weg te Almelo is een radiozendinstal- lptie in beslag genomen. Een radio amateur zond daarmee regelmatig uit waardoor in Twente veel hinder werd ondervondendoor storing op vele golf lengten. xIn een dorp in Oost- Pakistan zijn 500 huizen van Hindoe's door Mohaiftmedanen in brand gesto ken. xDe Belgische meteorologie heeft een Amerikaans radartoesrtel aan gekocht waarmee regenwolken op .00 km afstand kunnen worden ontdekt en op hun omvang kunnen worden afge tast. xIn 1946 gaven de Engelsen gemiddeld 10 procent van hun inkomen aan tabak en aleohol uit. Dezer dagen moest een arrestant, die in'het Hilversumse politie bureau vertoefde, naar het zieken huis. worden vervoerd, teneinde een maagoperatie te ondergaan, omdat hij o.m. een vork in stukjes gebroken en verorberd had. Dit voorbeeld vond navolging bij een nieuwe arrestant, een 47-jarige in woner van Laren, die wegens op lichting in een Hüversumse cel zat. Daar de man geen vork ter beschikking had, maar wel een theekopje, brak hij hiervan enke le stukjes van het oortje af en slikte deze in, waarna hij als des sert nog een punaise tot zich nam. Al spoedig leed hij aan he vige maagkrampen, zodat ook hij naar het ziekenhuis moest wor den overgebracht om een maag operatie te ondefgaan. 131. Buiten horen ze het spook over de gang rennen. „Welke kant zijn. ze nu uitgegaan?" horen ze hem moppe ren Met kloppende hartjes luisteren de drie broertjes. Maar de stem van het spook wordt zachter. Hij loopt door. Pim, Pam en Pom halen ver- l'cht adem. „Waarom moesten jullie nu juist ook hardop lachen", zegt Wetsnavel een beetje boos. „Och, dat spook deed plotseling zo gek", zegt Pom. „Waarvan zou hij 20 geschrokken zijn?" 132 „Dat deed ik", antwoordt Wet snavel vol trots. „Ik pikte hem van achteren in zijn staart en toen sprong hij plotseling als een*dolleman op. Ik had niet gedacht, dat ik zo'n succes zou hebben" „Ja, maarnu weet het spook, c'at we hier zijn", zegt Pam bibbe- end. En als. Maar Pim valt hem -in de rede „Wat zei je Wetsnavel? Je pikte hem ir, z'n staart? Een spook met een staart?" HILVERSUM 1,301 m. Nieuwsber. om 7, 8, 7, 8 en 11 uur. KRO: 7.30 Morgen gebed; 7.45 Gr.pl.; 8.15' Pluk de dag; 9.Voor de vrouw; 9.05 Och- ter.dconcert; 10.Klein klein kleuter tje; 10.15 Sterrenparade (gr.pl.); 11. De Zonnebloem; 11.45 Yvonne Lariod, piano (gr.pl.); 12.— Angelus; 12.03 Or gel; 12.30 Weeroverzicht; 12.33 Dans- orkest; 12.50 Zonnewijzer; 1.Nederl. strijdkrachten; 1.30 Dansorkest; 1.50 Film en toneel; 2.10 Concertfantasie; 2.20'Engelse les; 2.40 Omroep Kamer orkest; 3.15 Concert der Jongeren; 3.45 KRQ-kiosk; 4.Richard Tauber (gr.- pl.)4.20 JDe vliegende Hollander; 4.30 De schoonheid van het Gregoriaans 5De Wigwam; 6.Volksliederen- kwartet; 6.15 Journ. weekoverzicht; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7.15 Voor de Ned. in Duitsland; 7.30 Pianoduo; 7.50'Ban den die binden; 8.05 De gewone man; 8.12 Wie weet hoe deze plaat heet?; 8.30 Lichtbaken; 9.Negen heit de klok; 10.15 Benjamino Gigli (gr.pl.); 10.37 Actualiteiten; 10.45 Avondgebed; 11.25 Avondconcert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsber. om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. VARA: 7.15 Gr.pl.; 8.18 Johan Jong (orgel); 8.40 Lichte morgenklanken; 9.30 Waterstan den; 9.35 Russische koorzang (gr.pl.); VPRO: 10.Morgenwijding; VARA: Radiofeuilleton; 10.35 Liederen van Wolf en Reger; 10.55 Uitz. v. d. arb. in dc- continubedrijven; 12.Hasse Kahn's ensemble; 12.30 Weerpraatje; 12.33 Musette-klanken; (gr.pl.); 1.15 Kalen der; 1.20 Virtuoso-Trio; 2.— Het Ned. lied; 2.15 Harmonie-orkesten; 3.Tuin- bouwcongres; 3.15 Populaire Disco- matinee; 4.— Coöperatie en socialism"; 4.15 Amateurs. 4.45 Artistieke staal kaart; 5.05 Het NVV; 5.15 Radio-Philh.- orkest; 6.15 Sportpraatje; 6.30 Om en nabij de twintig; 7.— Piano en viool; VPRO: 7.30 Cursus; VARA: 8.05 Dingen van de dag; 8.15 De winkel van Sinkal; 915 Socialistisch commentaar; 9.30 Vin- debona Schrammel; 10.De vrouw in de mist; 10.30 The Ramblers; 11.15 Hcbby-hoek; 11.30 Jean Presto en zijn ensemble. Onder de 200 mariniers, die gister morgen uit Bergen op Zoom zijn ver trekken om zich met de „Sloterdijk" naar Indonesië te begeven, is plotse ling een geval van nekkramp gecon stateerd. Het vertrek van deze mari niers moet daardoor voor ten minste enige weken worden uitgesteld. Voor het overige had de inscheping een normaal verloop. Ongeveer 1200 mili tairen gaan aan boord, waaronder 'n bataljon van het regiment infanterie uit Steenwijk en een detachement na zending, omvattende 225 man. Voorts een detachement geneeskundige troe pen 'en 200 man van de Kon. Marine uil Amsterdam Voor de eerste maal wordt de scheepspolitie aan boord waargenomen door een tiental mare chaussees, dat de taak van de militaire politie op het schip zal overnemen. In verband met de verkoop van gro te hoeveelheden eendeneieren wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze ei eren, welke een zeer nuttig voedsel zijn, moeten zijn voorzien van 't stem pel „eendenei 10 minuten koken". Ter voorkoming van besmettingsge vaar dient de consument in zijn eigen belang aan dit voorschrift streng de hand te houden. Wenst men echter een eendenei in gebakken vorm te nuttigen dan is het noodzakelijk, dat dit ei aan beide zijden goed wordt doorbakken. Voorts verdient het aanbeveling de handen zorgvuldig te reinigen, omdat zij met de eieren in aanraking zijn ge weest. Het gebruik van déze eieren voor het bereiden van eiergerechten, zoals salades e.d., moet het publiek ten zeerste worden ontraden. Tenslotte zij er de aandacht nog op gevestigd, dat 't aan bakkers, banketbakker», exploi tanten van lunchrooms, cafétarla's e.d. op grond van bepalingen genoemd in het algemene besluit warenwet ten strengste verboden is eendeneieren te verwerken en-of in hun bedrijven in voorraad te hebben. Reeds enige tijd berustte bij een ver kooplokaal te Gent een schilderstuk dat aan de Belgische kunstschilder Ja mes Ensor werd toegeschreven. Het doek dat een vissersmeisje voorstelt, mocht zich in een grote belangstelling verheugen en verscheidene malen werd er reeds een bod gedaan zonder dat de eigenaar evenwel bereid was het kunstwerk af te staan. Daar de stad Ostende, waar de bij na 88-jarige oude kunstenaar James Ensor geboren is, als gevolg van d« oorlogsomstandigheden geen werken meer had van deze schilder, werd van wege het stadsbestuur dezer dagen 'n bod van fr 100.000 gedaan. De eigenaar stemde thans toe. De overeenkomst werd opgesteld en het doek werd in middels ondergebracht bij de burge meester van Ostende. Wie schetst echter de verbazing van deze burgervader toen tijdens een be zoek dat hij aan de bejaarde kunste naar bracht en waarbij hij hem het schilderstuk voorlegde deze ontkende er de vervaardiger van le zijn...;.. James Ensor wist te verklaren, dat dit niet de eerste maal was, dat men een doek aan hem wilde toeschrijven, dat hij nooit heeft geschilderd. Onlangs zou de meester een fotocopie uit Ne derland hebben ontvangen, waarbij hem werd verzocht het gefotografeer de werk als het zijne te willen erken nen en waarop hij ontkennend had moeten antwoorden. De personen, die het doek voor een Ensor willen doen doorgaan, houden vol dat het van de schilder is, doch dat deze zijn vroeger werk om een persoonlijke reden als zodanig niet meer wil erkennen. ZWITSAL FABRIEKEN* APELDOORN Te Groningen r wam een aantal landeigenaren uit de provincies Gro- ningen, Friesland en Drente bijeen om te protesteren tegen de wijze waarop momenteel de landerijen, welke in 1943 eigendom waren van Joodse fa milies en destijds werden verkocht, door Rechtsherstel terug worden ge vorderd. In 1943 moesten de Joden al hun landerijen verkopen op last van de bezetter. Tal van boeren in ons land kochten deze landerijen, waarvan een notariële acte werd opgemaakt. Thans echter willen de voormalige eigenaren de landerijen terug vorde ren zonder dat zij hiervoor geld be talen. Zij gaan hierbij van de stelling uit, dat destijds de verkoop onder pres sie geschiedde en niet rechtsgeldig i*. Er zouden reeds gevallen bekend zijn, waar de huidige eigenaar zijn lande rijen zonder betaling zou hebben moe ten teruggeven en ook nog de hypo theek, welke op deze landerijen rustte, moest afbetalen. Een protest-vereniging werd opge richt. DE K.L.M. IN DE BOLLENTIJD De KLM is van plan dit jaar op zeventien harer kantoren in de wereld bolbloemen te plaatsen mede ter sti mulering van het bezoek aan de bol lenvelden in Nederland. Door: HILLEGONDA VAN REENEN „Niet helemaal goed geraden", zei Lilian. Het was er haar meer om te doen het soort model, gepersonifieerd in het meisje tegenover haar, te be studeren. „Maar als ik iets voor u doen kan...." „Dat kunt u". „Zeg dan maar op welke manier". Het spuitende grape-fruit-sap bracht Dolly in verlegenheid, maar weer vermaande zij zichzelf: „Dit is niet 't belangrijkste". Zij zei ontmoedigd: La dy Lilian, ik wil mij zelf opvoeden inin „Lieve miss Gray, ik ben een en al oer". „Dit soort dingen, lady Lilian. Al deze messen en vorken. Ik heb nog nooit een dergelijke tafel gezien. En lady Lilian, ik heb geen tijd te ver liezen met leren". Haar eerlijkheid en bescheidenheid deden Lilian aangenaam aan. Zij ken de het soort parvenu's en dommen, dat trachtte door de heg, die de klas sen scheidde, heen te breken. „Dat is erg dapper en erg flink van u zei ze. „Lieve kind, als je altijd 7.0 moedig bent als nu, zullen deze kleinigheden je niet veel last bezor gen. Kijk", zei ze rustig: „Lepel soep; visbestek, vleesbestek, ijslepel; je zult het wel zien tijdens de lunch. Echt schattig van je om het mij te vertellen". „U zou het gezien hebben". .Ja; maar ik zou het niet gezegd hebben. En jij had het niet behoeven te doen". „Hindert het u, dat ik in deze kle ren gekomen ben?" „Mijn lieve miss Gray, waarom zou het?" „Uw perspneel „Dat gaat mijn personeel niet aan. Ik heb personeel om te doen wat ik wil. Dat is alles". „Oh!" „Ja", zei Lilian. En luchtig voegde zfj er aan toe: „Al deze dingen zijn van zo weinig bete kenis en zo gemakkelijk te Ieren". „Ik denk dat er heel wat mensen zullen' zijn, die mij zouden uitlachen" „Heel wat mensen hebben zo'n won derlijk idee van humor, dat zij om al les lachen. Mijn vrienden zouden er niet om lachen. Met dergelijke mensen ga ik niet om. Ik houd van mensen met geest, niet van idioten".. Toen vroeg zij glimlachend: „Vertel eens ga je naar de revue met die jon gen, die je gisteravond gevraagd heeft?" „Nee". „Waarom niet? Ik zou het beslist doen als ik jou was. Mannen kunnen ie het beste helpen". Toen zag Lilian in haar ogen een levenswijsheid, die ver boven de hare uitging: een goedhartige sarcastisch levenswijsheid die, duidelijk voor zien- zelf sprak „Maar ik wil geen andere mannen". „Andere mannen?" In Dolly's ogen verscheen de uit drukking, waarop Downing zo inge spannen zijn best gedaan had. Lilian zei tot zichzelf: „Verliefd. Een werkman natuurlijk. Een bruut, die zij aanbidt en die haar misbruiken zal. Lichamelijke aantrekkingskracht natuurlijk. Dit soort mensen fs alle maal hetzelfde. Deze vrouwen geen idee van zelfbehoud". „Ga je trouwen? Met een loopbaan voor je, zoals Downing je bezorgen kan Is dat geen zonde?" „Eens hoop ik inderdaad te trou wen". „Vertel mij eens wat van hem", en Lilian zei tot zichzelf: „Interessant. Ik ben benieuwd wat ze mfj vertellen zal". Ze luisterde bijna even grttg naar ontketende hartstochten als dat zij ze ontketende. Peter, de bediende, liep rond, en Dolly die nog niet geleerd had be- djenden als lucht te beschouwen, zweeg, tot hij weer verdween. „Kom, zei Lilian bemoedigend, toen de stoornis tot het verleden behoorde. „Hij is een heer", zei Dolly ernstig, „iemand van uw stand. Niet van de mijne". Lilian begreep, dat met deze onthul ling alles gezegd was Maar het meis je kon met al haar levenswijsheid toch moeilijk geloven, dat zij 'n man van stand tot echtgenoot krijgen zou! Zij adviseerde: „Ik zou de dingen niet zo ernstig nemen als ik jou was. Dat is gevaarlijk. En mannen stellen ons zo dikwijls teleur". „Ja, dat is waar". „Hij heeft je dus al teleurgesteld?" „Nee teleurgesteld zou ik het niet willen noemen". Zij g dacht aan de nog altijd bloeiende seringenboompjes in haar kamer. Desillusie kon' niet floreren naast deze symbolen. „Spreek je hem dikwijls?" „Hij is weg; ik weet niet waar hij is". ,Zie je nu wel!" „Maar wij zouden trouwen" Lilian keek haar zwijgend aan, bij na medelijdend. Haar blik deed Dolly uitroepen: „U gelooft het niet, maar toch is het waar!" „Waarom is hij dan weggelopen?" Dolly bedacht dat zij, als zij nog meer verried, het leven van Krank Newton in Whitechapel onthullen zou en met het typische instinct van de vrouw, retireerde zij. „Het is beter dat ik het u niet ver tel". „Vertel mij dan maar wat je met dit nieuwe leven denkt te bereiken". „Ik wil mij zelf geschikter voor hem maken, voor als wij elkaar terugzien". „Verwacht je dan hem terug te zien?" (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3