J. M. COOPS, Spoorstraat 45 HOLLANDSE merkrijwielen Meubelfabriek l6. Tellingen Wereld van wonderlijke tegenstellingen In Breezand bloeien de bollen Firma L. Schoonhoven! Safeloketten BLONDONA BRUNETTA JUTTERTJES HEROPENING Abonneert U op dit blad DOOF? Ha, daar komt „BI-ARLITA" ■f120 Stofzuigers HILD£RIÜG Was hei steeds met Blondona-Brunettal Flora's kinderen in-volle pracht Zo is modern China Zijpe. Stierenkeuringen Nutsspaarbank. Te kocp aangeboden Te koop gevraagd Personeel Diversen Zaterdag 21 Februari a,s. opnieuw gerestaureerd. Prima Consumptie Koopt uitsluitend UW RADIOTOESTEL DEFECT? Jo Haasdijk, Janzenstr. 27 (M1 Nas kunt U hst geloven Philips „Bi-Arlita" lampen met dubbele spiraal, met edelgas-vulling en inwendig gesatineerd. ONOVERTROFFEN IN KWALITEIT 4 VERLAAGDE PRIJZEN f 0.65 Uw haar verdraégt geen zeepDe „zeep film" maakt het dof en futloos. Was het dus stééds met Blondona/Bruneita I Dan wordt het heerlijk schoon en krijgt het die stralende glans, waarom men Ubenijden zal! Zó was het verleden jaar: Sneeuw, m ver het oog reikte, de velden be dekkend met een dikke laag. Als de wegen naar het tentoonstellingsge bouw met man en macht berijdbaar waren gemaakt, was na korte tijd al het werk weer teniet gedaan, waren de uitgeschepte en geveegde geulen in de sneeuwmassa weer volgestoven of dichtgesneeuwd en kon van voren at aan begonnen worden. Het vroor daarbij dat het kraakte. Maar.in het veilinggebouw, waar de tentoon stelling was ondergebracht, heerste, in vergelijking met buiten, een heer lijke temperatuur en zag het oog een weelde van bloeiende planten. Buiten Siberië, binnen de Rlvièra: Nü is de tegenstelling-niet zó groot. De zachte winter met de vroege voor jaarsdagen, heeft onze bolgewassen, die door de voorafgegane warme zomer daar waarschijnlijk toch al vatbaar voor waren, reeds flink doen ontwik kelen. Er bloeien buiten al enkele van de vroegste crocussen, hier en daar plekt het groen van een paar bedden narcissen, hyacinthen of tulpen, die zich al door stro of riet hadden heen- geboord en nu maar geheel zijn „af gedekt". Toch is de hoofdtoon buiten nog grauw en de donkere lucht, waar uit wat sneeuw omlaag dwarrelt en de koude wind uit noordelijke richting herinneren de optimisten er aan, dat het voorjaar, dat zij verleden week reeds in aantocht waanden, nog wel een poosje .op zich kan laten wachten en dat we nog midden in de winter zitten. En weer, al is er dan niet die gewel dige tegenstelling als verleden jaar, treft bij het eerste binnentreden van het veilinggebouw dat grote verschil tussen binnen en buiten, want weer is het gebouw herschapen in ee,n sprook- jestuin met een rijkdom van bloeiende planten, zoals men buiten zelfs in Bloei- of Zomermaand niet" bijeen zal zien. Het succes van verleden jaar en de animo om weer te exposeren waren zo groot,dat de tentoonstellings-commis- sie besloot nog meer ruimte van het grote veilinggebouw te benutten, waar door de tentoonstelling zeker met een derde der oppervlakte van het vorige jaar is uitgebreid. Meer ruimte dus nodig voor de grotere inzendingen maar toch ook gelegenheid gevend tot een goed ar rangement van het geheel, waarvoor de tekening werd gemaakt door de heer Jb. Muntjewerf van Anna Paulowna, die ook de algemene leiding bij de aan leg had en zelf ook een fraaie stand „Bloemsierkunst" op de tentoonstc'ling heeft, waarin tevens fresia's van de heer A. v. d. Berg een plaats vinden. Hij, de heer Muntjewerf, en de heer Kruit uit Schagen, aanwezig met de stand „Bloemisterij en Tuinaanleg", zijn beiden leden van de Schager af deling van de Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde en kregen daar van de beschikking over coniferen, heesters, enz. om de tentoonstelling der bolgewassen met dit onmisbaar groen aan te kleden. Ook de stand van de heer G. v. d. Park, o.a. met „bindwerk", vaste plan ten en bloemen, mag er weer zijn. De hr fdschotel vormen de particuliere in zendingen van Homan en Van Oosten, J. F. v. d. Berg (Molenvaart) en Gebr. Captein in samenwerking met Gebr. Van de Berg (J. C. de Leeuw weg); de stands van de broeiproevenbedrijven van Frans v. d. Hoek ('t Veld) en G. v. d. Berg (Breezand) ende kern waarom dit alles is heengebouwd, waarvoor de tentoonstelling eigenlijk is georganiseerd: de resultaten van de huisbroei van volwassenen, jongeren en schoolkinderen. De broeiproevenbedrijven kwamen bij de 'beoordeling niet in aanmerking voor prijzen, uit te reiken voor sorti- ,ment, kwaliteit of decoratieve opstel ling. Hun taak was de verscheiden heden naar voren te brengen, zoals ze zijn. Wel dongen zij met allen mee naar de onderscheidingen voor de beste gele, rode, witte, rose en randtulp, de beste trompetnarcis en incomparable (narcis met korte kroon). Aan de gehele tentoonstelling is de uiterste zorg besteed. Van de tieve opstelling is veel werk gemaakt. Een uitgebreid sortiment van verschil lende soorten en yan prima kwaliteit geeft de vakmensen veel te bewonde ren. Er is veel nieuws te ziep, nieuwe soorten, die niet alle blijvertjes zullen zijn, maar waarnaar de belangstelling van de vakman vooral zal uitgaan. Soorten, die nu nog voor enkele tien tallen guldens per kg worden verkocht en oude bekenden, die vakman en leek altijd mooi zullen blijven vinden. Het weer heeft voor de huis- en schoolbroei meegewerkt en nu het wat kouder is geworden werkt het nog mee om het tentoongestelde lang fris te houden. Liever dan hier enkele inzendingen apart te noemen, waarbij we eigen smaak zouden doen gelden, laten wij straks de uitspraak van de jury vol gen. Uw smaak is toch misschien an ders dan de onze en u komt toch deze tentoonstelling zelf bezoeken? Na wat we boven zoal opmerktetn, willen we slechts als grote indruk geven: de ten toonstelling is nog mooier dan vorig jaar, dus een bezoek, ook van buiten, alleszins waard! DE OPENING. Een tentoonstelling moet nu eenmaal geopend worden en dit officieel gebeu ren had Donderdagmorgen in de naast gelegen zaal van de heer Bossen plaats. Vele autoriteiten en andere belang stellenden hadden zich daar verenigd. Aanwezig waren o.a. burgemeester Mijnlieff en de wethouders Dekker en Lubbert, burgemeester Kloeke en wet houder van Zandwijk van Wieringer- waard, de wethouders van der Vaart en jSteenlagen en de gem.-secr. mr. dr. Van Bolhuis van Den Helder; als ver tegenwoordiger voor de Marine-com mandant, die zelf njet aanwezig kon zijn wegens de onthullingsplechtigheid op de Rijkswerf, was gekomende Chef-Staf, kapt.-luit. ter Zee D. J. Kommer; Ir. Rietsema. en de heer P. Krabbendam van de Rijkstuinbouw school te Hoorn. Aan de bestuurstafel had ook de ere-voorzitter van de afd. van Bloembollencultuur, de heer A. vd Berg plaatsgenomen. Daar de heer P. Komen, de afd. voorzitter op reis is naar Amerika, opende de heer A. Moblenaar de bij eenkomst en wees, na de verwelko ming, op het grote belang van deze tentoonstelling voor deze streek, voor de vakman en voor ieder die van bloemen houdt. Moge, zei spr., tot de vakmensen, uw kennis en inzicht er door verdiepen, moge de tentoonstel ling een stimulans zijn om pns mooie vak hoger op te voeren. Hij sprak zijn bewondering uit voor de resultaten, bereikt met de huis- en schoolbroei. Het betrekken van de schooljeugd bij de tentoonstelling vond hij van groot belang. De liefde voor het vak kan niet vroeg genoeg aangekweekt worden. Allen die aan de organisatie mee werkten, de onderwijzers, de commis sies, het be'stuur van de Veiling en J. de Graaf en Co. voor het afstaan van het gebouw, de Kon'. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, die decora tie-materiaal afstond, betrok spr. in zijn dank. Het openingswoord voor de tentoon stelling werd gesproken door ir. C. Rietsema, Rijkstuinbouwconsulent te Hoorn. Ir. Rietsema begon' met op te mer ken dat op tweeërlei wijze het vak vooruit gestuwd werd, n.L ten le door de drang om winst te maken, ten 8e door de liefde voor het vak. Vooral nu Nederland moet vechten voor z'n bestaan, zijn die winstzoe- kenden als nuttige lieden te beschou wen, omdat zij aansturen op het beste product tegen zo laag mogelijke prijs voortgebracht. Wetenschap en techniek worden daarvoor te hulp geroepen. Dat is goed maar kan nog steeds in sterker mate gebeuren. Er zijn nog mogelijkheden om het product goedkoper te rvken: groeistoffen voor vermeerdering, ver warming en ventilatie in de bedrijven, het gebruik van kunstlicht bij het trekken. Voor een keuze van het beste sortiment- dacht spr. aan keuringen en tentoonstellingen, die er toe kunnen bijdragen dat de kweker voor verlie zen blijft gevrijwaard. Maar ook de liefde voor een mooie bloem is nodig bij de vakman, een liefde die overgebracht moet worden op anderen, op de kopers. En de groep, die niet werkt winst te maken, die gedreven wordt door liefde voor de wetenschap, kan evenmin gemist worderr. Zij doen vaak zeer nuttige ontdekkingen, waarvan de vakmensen profijt kunnen trekken. Tentoonstellingen nu, zei spr., zijn zeer geschikte gelegenheden om de twee groepen, de „nationalisten" en de „zoekers", hun die vragen naar 't „hoe" en naar het „waarom" bjj elkaar te brengen. Mert ziet naar en praat over het tentoongestelde en doet dat ook nog lang na de tentoonstelling. Als dit gebeurt komt de tentoonstel ling pas goed tot haar recht. Met een feliciatie aan het bestuur der afd. voor het genomen initiatief, verklaarde spr. de tentoonstelling voor geopend. De heer Molenaar las nog een tele gram voor van de heer P. Komen, ge zonden vanaf de „Nieuw-Amsterdam" en luidende: „Veel succes en veel ge noegen, Piet'. Na dank gebracht te hebben aan ir. Rietsema. nodigde hij tenslotte alle aanwezigen uit, de tentoonstelling in ogenschouw te gaan nemen. Voor de bekroningen zie men ons blad van morgen. De voorjaarskeuringen van stieren zal dit jaar in deze gemeente plaats hebben op Woensdag 24 Maart te 't Zand voor café de Wit en op Zater dag 3 April bij café Homan te St. Maar tensbrug. Verarmd, bloedend uit vele wonden, zonder enige culturele of staatkundige structuur; zo is voor velen China zónder meer; een grote lege vlek op de Aziati- tische landkaart, waar mensen met vlechten, die zich behelpen met wonderlijke, primitieve let tertekens, onder kommervolle om standigheden leven. Doch het beeld van dit merkwaar dige reuzenrijk met zijn millioenen inwoners is anders. We weten iets uit de kranten ovei jarenlange bloe dige oorlogen, de figuur van Tsjang Kai Tsjek, van cocaïne en opium_ smokkel, mandarijnen en een eeuwen oud beschavingspeil, doch al deze be grippen geven ons slechts een gebrek., kige voorstelling. Wie vormt zich een duidelijke indruk omtrent het aspect van een moderne Chinese stad Hier ontmoeten zich twee werelden, die op een zonderlinge wijze met elkaar ver smolten zijn: het oude China en het moderne Westen. Wie b.v. in Kum- ming komt, de hoofdstad van Yunnan in Noord-China, waar tijdens de oor log tegen Japan het hoofdkwartier der Amerikaanse strijdkrachten was ondergebracht, vindt hier naast ar melijke winkeltjes en bars moderne huizen, die evengoed in New York als in Lissabon zouden 'kunnen staan. In drukwekkende bioscopen, grootse bankgebouwen en theaters met schreeuwende lettertekens omlijsten een straatbeeld, waar het verkeer hoofdzakelijk bestaat .uit koelies, die de welgestelde Europeanen trekken, en hier en daar een- stroomlijn-auto. Het contract beheerst hier op een karakteristieke wijze alle dingen, doch niemand staat hier met verwon dering bij stil en het leven gaat zijn dagelijkse gang. De ontwikkelde Chi nees wandelt met zijn boekea naar de Universiteit of gaat naar de club, terwijl de armen de hele dag de stra ten op en neer sjouwen, zoekend naar „vrachtjes". Anderen rommelen in hun duffe, tussen machtige gevels samengeperste winkeltjes met prent__ jee en prullaria of drijven zo en pas sant een ander duister handeltje, waarvan de politie niet mag weten. Maar handel is een moeilijk iets op het ogenblik in China; vooral toen na de oorlog hier ook het spook a,r inflatie opdook. In grote ijzeren man- den en tassen moest het geld ver voerd worden voor betrekkelijk een! voudige aankopen en deze omvang, pijke portemonnaies hadden nu niet bepaald-een gunstige invloed op het vlot lopen van het betalingsverkeer MILITAIRE ONMACHT. Toen dit merkwaardige land in de strijd om de macht in de Pacific onze bondgenoot was aan militaire zijde en het ondanks zijn gigantische afme tingen vrijwel machteloos scheen om enig gewicht in de schaal te werpen tegen het aan grondgebied veel klei nere Japan, sprak men van de oneln- dig voortdurende militaire impasse van China. Maar dit is geen gevolg van het feit, dat dit land de techniek van het westen niet aanvaard heeft of niet over ingenieurs en staatslieden zou beschikken tenslotte bouwt men hier ook makkelijk .moderne tanks, vliegtuigen en machinegewe ren dan wel een logische conse quentie van de mentaliteit van de Chinees. Iedereen zelfs de armsten en analfabeten heeft een Ingescha pen hang tot Oosterse bespiegeling, terwijl de traditie en de eigenaardige cultus van het familieleven zeer zwaar weegt en het nationaal be wustzijn op de achtergrond gebracht heeft. Henri Borel vertelt in een van zijn beschouwingen over China, dat een Chinees in staat is, met een vo gelkooitje in zijn hand te gaan wan delen om het dier weer de suggestie van „vrijheid" te geven. Al nemen we dit ook met een korreltje zout, de Chinees is van huisuit gevoelig en geweldloos. Daar. hij bovendien gaar ne zijn emoties achter een star mas ker verbergt, overdreven beleefd is en ontelbare zaken aanbiedt tot zijn vrouw toe die men steeds na drukkelijk moet weigeren, is het voor de Europeaan moeilijk, China gees telijk te peilen. Maar hjj zal bij een bezoek wel dadelijk merken, dat hier nog iets .leeft van de verfijning en filosofie der grote Chinese klassieke wijsgeren; als zodanig heeft modern China ook ons nog thans veel te zeg gen. j. st Nadruk verboden. Weder ontvangen: HAARBORSTELS, NAGELBORSTELS en ZEEPDOZEN. SOIR DE PARIS. PIVER PARFUM SÏLVIKRIN. Spoorstraat 22. a 3 gld. per jaar Da Adressen Bureau enz., uit sluitend 's middags na v 1 e ourllt X g a n. radiotoestel in mod. kast met afstemoog f 275 en gramofoonplaten t 35. Janzen- straat 27. Wegens vertrek: dressoir f 50 donk.bl. Van Delfts klnder wagen met bedje f 35 en crème slerkussen f 5. Slulsdljkstr. 52 Twee paar damesschoenen mt 39 f 10—f 5. Vlamingstraat 11 Kinderstoel met leren rug f 30 en wieg met bedje f 25. Ruyghweg 72. Een old flnished kroonlamp en schemerlamp f 35 en wandschemerlampjes f 5. A. de Wild, Sternstraat 19. Herenwinterjas f 35, duffelse jas f15; beide mt 50; 2 wieg- dekentjes nw f 10. Zuidstr. 17 Meisjesmanteltje f 25, nieuw marine-blauw lft 8 10 jr, kan ook gedr. als jongensjas Banstraat 18b, Hippolytushoef Herenframe (Gazelle) geheel compleet, prijs f 17,50. Adres: Keizerstraat 38. Een paar weinig gedragen lage zwarte herenschoenen mt 45 f 12. Adres: Ruyghweg 91. Mooi gesp. schapenwol f 3,50 per 100 gram. Tuinstraat 49. Een z g a n. herenjas f 80,—. Ruyghweg 184. Bruidsjapon witte zijde f 55, 2 tuinstoelen op wielen f 29 p stuk, 1 stel bronzen vazen f 5 en snoesjes van keesjes f 25. Crocusstraat 55. Tweeling-kinderwagen zgan. f 100,—. Bassingracht 29. Fam. Sluiter. Een 2-pers. ledikant. Adres: J. Berkhout, Rijksweg 27. Een plano. Br met opgave van merk en prijs, ond nr 162, Bureau van dit blad. N Defecte radio-apparaten en eventueel bruikbare onderde len. Spoorstraat 64. Gevraagd voor direct flinke dienstbode. Mevr. Nells, Spoor straat 82. Huis aan Binnenhaven, huur f 4,35, voor huls te Hulsduinen Adres: Bur. van dit blad. Kok, le kl. bij KM, zoekt zit-sl.kamer voor hem en echt genote, zonder kinderen. Br. ond nr 209, Bur. van dit blad, Verloren: ovaalvormige be werkt zilveren poederdoos in étuitje van bontstof (gedachte nis). Tegen beloning terug 4e bezorgen bij mej. A Leydec- kers, Van Galenstraat 47. Gem. Koor Kunst aan het Volk" vraagt nieuwe leden Aanmelden bij P de Jong, Jan Blankenstraat 1 en A. Valk- hoff, Goversstraat 18. Wie heeft een Lotharinger ram beschikbaar voor 2 voed1 sters? A Broeders, Molenvaart 513, Anna Paulowna, - Café Zeemacht Beleefd 'aanbevelend, Vyi al onze MERKRIJWIELEN: n „Union", „Germaan", „Burgers PflIQ 1lijft E.N.R.", „Simplex", „R.S. Stokvis" I I ÏJO I WUa Wjj staan U te allen tijde ten dienste, ook voor répara yiewerk. Beleefd aanbevelend, P_ MHDPF SLUIS 1)1,IK STRAAT hoek ra. I IvKLL RUYGHWEG. Tel. 3104-54 Worden geleverd op volgorde van aankoop. Wtf maken het weer prima in orde. Spoedig gereed en tegen billijke prijg, Gedipl. radio-monteur. Voor de vele blijken van belangstelling bij het bereiken van mijn 85sten verjaardag, betuig ik mijn oprechte dank- Mevr T. BEERSVEEN, Korenbloemst.raaA 20, Alkmaar. LUTHERSE KERK WEZENSTRAAT ZONDAG 22 FEBR. 10.30 uur Eerw. Heer S 0. DUN, van Alkmaar. Gevraagd een PIENTERE JONGEN in de manufacturen- branche. Genegen om te venten. Brieven onder no. 208 bureau van dit blad. als er gezegd wordt dat er gejn gehoorapparaten zijn? Wij hebben ze voor U en goed ookl De nieuwste apparaten uit Engeland en Amerika hebben wij in voorraad. Vraagt inlichtingen ge heel vrijblijvend. Langestraat 50, Alkmaar. „Bi-Arlifa' 40 waii Middenlicht 150 waft N V. PHILIPS' VERKOOP MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND - EINDHOVEN uit voorraad leverbaar in prijzen yan 117.— en 135.met voor oorlogse garantie. Vraagt demonstratie Koningstraat 47. Telefoon 2975. OMDAT wij onze meubelen zelf vervaarditgen. EN omdat wij uitsluitend EERSTE kwaliteit eikenhout Aerwerken door prima vakmensen.. DAAROM kunnen wij op onze meubelen 25 JAAR GARANTIE GEVEN 42 ZUIDSTRAAT SA ANTJE DHONT, neb. MAIGRET, in de ouderdom van 70 jaar. Uit aller naam: J W. LIGTVOET, Eikenlaan 27, Zeist. Condoleantie-adres: Eikenlaan 27. Zeist De overledene ligt op gebaard te Amersfoort in de Aula Rusthof". De begrafenis zal plaats hebban Vrijdag 20 Februari a,s. op de Algem. Begraafplaats „Rusthof" te Amers foort te 2.30 uur. Vertrek L. Costerplein 14 te 2 uur Geen bezoek. Geen bloemen Heden overleed tot onze 'diepe droefheid, na een geduldig ge dragen lijden, onze lieve Zuster, Schoon zuster an Tante, Mevr. voor blond haar voor donker haar

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 4