Gespannen toestand in Praag Benelux geen volledig lid van Londense conferentie DIKHUIDEN en DIK-HUIDEN Dinsdag 24 Febr. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7743 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Slavische landen protesteren PROF. SCHERMERH0RN GEMATIGD OPTIMIST Wie kolengeld moeten halen Mijnenveegoperaties worden uitgebreid Damterrein bracht 3 millioen gulden op Baas boven baas Meer fruit naar Engeland Ameland uit isolement bevrijd Dr. Benesj staat nog pa WEERBERICHT fl Kaasrantsoen weer op oude peil Binnenkort weer slaolie DE TREINRAMP IN ZWITSERLAND BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. C. A. Dekkers COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden Lelk woord meer 5 ct. Abonnementen: per kwartaal 3.90 Engeland heeft de Beneluxlanden tot de driemogendhedenconferentie over Duitsland uitgenodigd, doch al leen voor de besprekingen over de agendapunten waarin deze landen di rect zijn geïnteresseerd. Tot deze uitnodiging werd gisteren op de eerste dag van de conferentie unaniem besloten. In officiële kringen te Londen wei gerde men de termen van de uitnodi ging nauwkeurig bekend te maken, waardoor het nog niet duidelijk is, of de Beneluxlanden zelf zullen bepalen, welke agendapunten voor hen van di rect, belang zijn. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken noem de de bijeenkomst „nauwelijks een con ferentie doch besprekingen van meer formele aard". Engeland is in de conferentie verte genwoordigd door Sir William Strang, Frankrijk en de V S. door hun ambas sadeurs te Londen, René Massigli en Lewis Douglas. Men besloot elke dag ongeveer drie uur te vergaderen. In het algemeen zul len de besprekingen geheim worden gehouden. Tevens werd Sir William Strang tot permanent voorzitter van de conferen tie gekozen. Yoego-SIavië, Polen en Tsjecho- Slowakije hebben er bij de Britse regering tegen geprotesteerd, dat „de driemogendheden conferentie, die te Londen is geopend, een po ging vormt om het Duitse vraag stuk te regelen op een wijze, die in strijd is met 't meest vitale belang der Europese naties". Deze poging, zo gaan de drie landen voort, zou Duitsland in een chaotisch broeinest veranderen en oorzaak wor den van nieuwe agressie en een be dreiging voor de vreedzame ontwikke ling van Europa en zijn beschaving. Volgens het memorandum moet men niet uit het oog verliezen, dat samen werking tussen de geallieerden uit de laatste wereldoorlog noodzakelijk is. Zaterdagmiddag hebben te Leeuwar den 4500 Friezen uit alle delen der provincie geluisterd naar prof. Ir. W. Schermerhorn en het Tweede Kamerlid Evert Vermeer, die op uitnodiging van het gewest Friesland van de Partij van de Arbeid naar het noorden waren ge komen. Het beursgebouw en de Har moniezaal, waar beide sprekers om beurten optraden, waren geheel bezet. Prof. Schermerhorn behandelde uit voerig de Indonesische kwestie, die aldus spreker, een complex van pro blemen is, waarover veel wordt ge praat, doch slechts een enkele maal tot op de bodem wordt behandeld. Het gehele vraagstuk hangt samen met Azië en het Verre Oosten. De strijd van deze volkeren tegen het Westen neemt allerlei vormen aan. Vaak wordt spreker de vraag gesteld, waarom Ne derland niet onmiddellijk na de be vrijding het gezag in Indië heeft her- steid. Het antwoord luidt: Omdat Gerbrandy een accoord getroffen had met de geallieërden, dat bepaalde, dat Indonesië onder militair bevel zou blijven van de geallieërden. Dit schij nen Gerbrandy en zijn aanhangers thans te zijn vergeten, aldus spr. De neutraliteitspolitiek van Enge land was nuttiger voor de Republiek dan voor ons De politiek van de hui dige regering is een poging om het Indonesische volk niet voor de tweede maal te bedriegen. Nederland en Indo nesië zullen beide zoveel souvereini- teit overhouden, als ze aan de nieuwe Unie overdragen, aan welks hoofd H. M. de Koningin staat. Op cultureel- en economisch gebied hebben zij ge meenschappelijke belangen. Zij, die naar Indië gaan moeten zich voor iedere rassenwaan hoeden. Spre ker zeide voor de toekomst gematigd optimistisch gestemd te zijn. De zg fie re souvereiniteit, waarmee zoveel en zo vaak wordt geschermd, is volgens prof. Schermerhorn een verouderd ne gentiende eeuws begrip. De drie landen en de Sowjet-Unie heb ben een grote rol gespeeld in de strijd tegen de fascistische agressie. De vier grote geallieerden moeten controle over het Duitse grondgebied blijven uitoefe nen en dienen daarbij Yoego-SIavië, Polen, Tsjecho-Slowakije en andere landen, die direct met de betrokken zaak te maken hebben gehad, te raad plegen. De drie landen maken zich bezorgd over het feit, dat „de toestand in Duits land zich ontwikkelt in een richting strijdig met de beginselen van Jalta. De drie landen keren zich tegen de instelling van een „politieke eenheid in West-Duitsland". Zij zien daarin slechts een bijdrage tot de verdeling van Eu ropa in twee elkaar bestrijdende bloes. Woensdag a.s. kunnen de houders van een kolenkaart TA 707 en TB 707, wier naam begint met de letters WofZ van het plaats- selijk postkantoor terugbetaling ontvangen van de per 1 Juli 1947 verhoogde kolenprijs. Het kantoor is geopend van v.m. 9 tot n.m. 3 uur. Om te vermijden, dat de zee voor de Nederlandse kust de naam zou krijgen van bU uitstek gevaarlijk ge bied voor de scheepvaart, met nadeli ge gevolgen voor onze handel, heeft de Koninklijke Marine besloten, de veegoperaties voor 1948 uit te brei den. In de eerste plaats ligt het in het voornemen dit jaar de vaargeul langs de kust tot dubbele breedte (4 mijl) schoon te maken, en wel het gedeelte ten Zuiden van Den Helder. Of het an dere gedeelte (benoorden de Wadden zee) het volgend jaar aan de orde kan komen, zal nader worden beslist. Dit veilig maken omvat het opruimen van nog overgebleven mijnenvelden, en het opsporen en markeren van de zich in die vaargeul nog bevindende wrak ken. De buitenste, westelijke grens van het vaarkanaal zal twee mijl naar het westen worden verplaatst. Ten tweede is het plan, dat ten be hoeve van de kleinere scheepvaart (kustvaart) en de visserij, zes gebieden van ondiep water mijnenvrij worden gemaakt, hetgeen de afvoer van ver schillende producten van de Zeeuwse eilanden en ook de visserij zeer zal be vorderen. Deze gebieden zijn: Hoek van Holland, Slijkgat, een gebied bewesten Goeree-Overflakkee, het Brouwersha- vense Gat, Deurlo en het Westgat. Dit werk vereist in plaats van 5 in totaal 13 mijnenvegers. Ook zal het no dig zijn, het reparatieschip Hr. Ms. Vulkaan", dat als moederschip voor de mijnenvegers dienst doet en dat on langs van IJmuiden naar Den Helder is vertrokken, daar de mijnenveegdienst hier voortaan zijn basis zal hebben, langer voor de dienst aan te houden dan men tot. dusver nodig achtte. De voorzitter van de nationale mo numentencommissie, jhr. dr. M. L. van Holthen tot Echten, heeft op een gis ter te Amsterdam gehouden perscon ferentie enige mededelingen gedaan omtrent de resultaten van de door de ze commissie gehouden acties. Hij vertelde, dat de actie van de ver koop van het Damplantsoen niet de resultaten heëft opgeleverd, die men ervan had verwacht. „In het gunstig ste geval", zo zeide hij, „zal de op brengst van de verkoop der certifica ten 3.000.000 bedragen, hetgeen de helft is van het bedrag dat binnen zou komen wanneer het gehele terrein verkocht was". Terugtrekken der troepen voltooid De commissie van goede diensten heeft gisteravond een communiqué uitgegeven, waarin wordt medege deeld, dat de Nederlandse en republi keinse commandanten zijn overeenge komen, dat de evacuatie der z.g. „pockets" 22 Febr. middernacht werd beëindigd. Het communiqué meldt, dat het totale aantal uit de pockets geëvacueerde republikeinse militairen volgens de laatste gegevens der com missie 29.000 bedraagt. Het communi qué vervolgt: „Men is het er over eens, dat de republikeinse regering dus geen verantwoordelijkheid kan nemen voor enige strijdkrachten aan Nederlandse zijde der status quo-lij- nen, die zich niet voor evacuatie heb ben gemeld of voor eventuele daden door hun verricht". KAMPIOENSWEDSTRIJDEN SCHAATSENRIJDEN Onder auspiciën van de Kon. Ned Schaatsenrijdersbond zijn de volgende wedstrijden uitgeschreven: Donderdag 28 Febr. te Almelo kampioenschap van Nederland in het schoonrijden voor dames en heren. Vrijdag 27 en Zaterdag 28 Febr. kampioenschap van Nederland in het hardrijden over de afstanden 500, 5000, 1500 en 10.000 me ter, te Groningen, georganiseerd door de ijever. „Groningen". Dezer dagen zijn Arabische gardisten uit Read, de hoofdstad van Saoudi- Arabië, in Jeruzalem aangekomen om zelf de wacht te betrekken voor het consulaat. De kip van de heer R. H. de Beer uit de Liefdelaan no. 32 te Alk maar heeft vermoedelijk de be richten gelezen over één harer soortgenoten, die een ei produ ceerde van 113 gram en Wilde dit niet op zich laten zitten. Zaterdag j.1. legde de Alkmaarse kip namelijk een ei dat 175 gram weegt. Jammer genoeg is het een beetje gekneusd, maar dit doet aan het gewicht, dat officiëel vast gesteld werd, niets af. Wij vragen ons af, hoeveel bon nen men voor zo'n ei moet in leveren! Zoals derland Gistermorgen is een ,,Domim" van de „Transva" (Transport vliegtuig- afdeling van legerluchtmacht Neder land) er in geslaagd dé verbinding met Ameland weer tot stand te bren gen. Het toestel vertrok om 11.23 uur van de vliegbasis Leeuwarden en landde een kwartier later op Ame land. Aan boord bevonden zich enige passagiers, w.o. de burgemeester van Ameland Mr. R. Walda. Bovendien werd een hoeveelheid post vervoerd. Bij de landing ondervond men eni ge moeilijkheden, doordat de wind niet krachtig genoeg was. De Ame landers hadden op het landingsterrein een rode vlag neergezet en een vuur ontstoken om de windrichting aan te geven. Eerst bij de vierde poging ge lukte de landing op het strand. - In minder dan een half uur ver trok de „Domini" weer van Ameland om enige ogenblikken later opnieuw met post vanuit Leeuwarden te ver trekken. Twee minuten na het eer ste vertrek van de „Domini" startte een „Auster", bestuurd door ser geant-majoor G. Noest, geheel volge laden met post naar Ameland. Gistermiddag werden bovendien de verbindingen met Schiermonnikoog door de Transva opgenomen. gemeld, is onlangs tussen Ne en Engeland een handelsover eenkomst gesloten. Ongeveer 24 mil lioen pond sterling van de totaal voor 34 millioen pond sterling te exporteren goederen is bestemd voor Agrarische producten.Wat het fruit betreft, wor den door Engeland maximum honderd ton kas-aardbeien geïmporteerd voor eer; nader te bepalen datum, zo ver nemen wij van de zijde der fruittelers organisaties. In het najaar zullen nieuwe onder handelingen gehouden worden over de levering van een centrale export van appelen naar Engeland. Zoals bekend gelukte het niet in het afgelopen jaar appelen naar Engeland te exporteren. Tienduizend ton peren zullen door Engeland ingevoerd worden. De En gelse regering zal in de loop van het seizoen beslissen, of import tot 15.000 ton toelaatbaar is in verband met de marktvoorziening in Engeland. Dit jaar is de mogelijkheid geopend kersen in verse toestand naar Engeland te exporteren tot een maximum van 500 ton op individuële vergunning. Engeland zal maximaal zesduizend ton druiven uit ons land invoeren. De Engelsen overwegen een maximum prijs voor de invoer van dit fruit vast te stellen. Een maximumprijs was voor het afgelopen jaar ook vastgesteld. Door Nederland zullen maximaal honderd ton perziken mogen worden uitgevoerd in 1948. Voor kruisbessen, bosbessen, diep gevroren fruit, vruchtenpulp én vruch tensappen zijn eveneens afspraken ge maakt. z PRINSELIJK GEZIN. NAAR ZWITSERLAND. Het secretariaat van H.K.H. Prin ses Juliana deelt het A.N.P. mede, dat het prinselijk gezin het voorne men heeft in het midden van de maand Maart voor enige weken met vacantie naar Zwitserland te gaan. De toestand in Tsjecho-Slowakjje is nog verward. In spanning verbeidt men de gebeurtenissen der komende dagen, die in belangrijke mate over de toekomst van het land zullen be slissen. De sociaaldemocratische partij heeft een communiqué uitgegeven, waarin zij verklaart, dat zij op het standpunt van de parlementaire democratie staat en dat zij een oplossing van de crisis wenst door middel van de coalitie van het nationale front. De Tsjechoslo waakse wetgevende vergadering is voor onbepaalde tijd verdaagd. De president heeft de be volking vermaand rustig te blijven. De kanselarij heeft verklaard, dat Benesj binnen enkele dagen een radiorede zal houden, waarin hij zal uiteenzetten dat zijn opvattingen zoals steeds ge baseerd zijn op parlementaire demo cratie. De rede van Benesj is bedoeld als antwoord op duizenden telegram men, welke hij ontvangen heeft van personen die aan de grens terugge stuurd zijn omdat zij niet de vereiste uitreisvergunning hadden. De piloten van luchtlijnen konden Maandag niet vertrekken. Uit Bratislava wordt gemeld, dat Gustav Husak, voorzitter van de Slo waakse regering de democratische le den ontslagen heeft en een geheel uit communisten bestaande regering heeft gevormd. De Tsjechoslowaakse communistische premier, Klement Gottwald, heeft meegedeeld, dat er zeer spoedig een nieuwe regering gevormd zou wor den. In de laatste 48 uur, zo zei hij, waren de standpunten van president Benesj en van hem „elkaar genaderd" en Gottwald geloofde, dat Benesj-na de politieke leiders geraadpleegd te hebben, zeker de l(jst van ministers zou accepteren, die hij hem zou voorleggen. BUREAU SOCIALISTISCHE PARTIJ OMSINGELD. Een sterke politiemacht, gewapend met licjite mitrailleurs, is in het begin van de middag het gebouw binnenge drongen, waar zich de zetel van de Tsechoslowaakse nationale socialisti sche partij (partij van dr. Benesj) be vindt. Voor het gebouw, dat geheel door de politie omsingeld en bezet is, is een mitrailleur opgesteld. Het bureau is gedurende drie uur doorzocht en men gelooft, dat twee employé's en een aantal documenten naar het politiebureau zijn gebracht. PRAAG ZONDER STROOM. Gistermiddag kwam de gehele stad Praag zonder electrische stroom, naar men verklaart tengevolge van een on geluk in een centrale. De trams staan stil en de radiouit zendingen moesten worden gestaakt, evenals de werkzaamheid van Jjran- ton en persbureau*. Weersverwachting, geldig tot he denavond: VRIJ ZONNIG. Op het midden van de dag en voornamelijk in het Noordwesten van het land lichte dooi. Overigens meest lichte vorst. Vrijwel overal droog weer, met veel zonneschijn. Zwakke tot matige Noordooste lijke wind. Tengevolge van het'naar verhouding gunstige verloop van de melkproductie kan -de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening thans bepalen, dat met ingang van 15 Maart 1948 het kaasrantsoen geheel op het oude peil wordt gebracht. Van die datum af zul len de volwassenen van 21 jaar en ouder (houders van A-kaarten) en kinderen van 5 tot en met 14 jaar (hou ders van C-kaarten) 100 gram kaas per week ontvangen en de z.g.n. rijpere jeugd van 15 tot en met 20 jaar (hou ders van B-kaarten) 150 gram. De rant soenen voor de leeftijdsgroepen D en E dat zijn de allerjongsten worden op het niveau gebracht van 50 gram per week. Het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening voegt aan deze mededeling toe, dat het verloop van de melkproductie, behalve tot het herstel van het kaasrantsoen, voorshands geeA aanleiding kan geven tot opvoering van de voorziening met melk en melkpro ducten als b.v. boter, laat staan, Jat thans gedacht kan worden aan ophef fing van de distributie van melk en/of melkproducten, zoals geruchten willen. Op deze zaken hebben meer factoren invloed dan alleen een tijdelijke factor als de stand der 'melkproductie in net vroege voorjaar. Het voornemen bestaat in de komen de voorzomer voor alle leeftijdsgroepen wederom een rantsoen van 120 gram spijsolie beschikbaar te stellen. Dit zal betekenen, dat op één bon dezelfde hoeveelheid slaolie zal kunnen worden gekocht als in Augustus en December 1S47 in distributie werd gebracht. De fabrieken van spijsolie en de han delaren in dit artikel hebben echter een zeef groot tekort aan flessen daar zij bij de laatste distributie een te enen male onvoldoende hoeveelheid flessen hebben terugontvangen, hetgeen een vlotte distributie dreigt te verstoren. Teneinde de voorgenomen distributie niet in gevaar te brengen en het de huisvrouw mogelijk te maken, dat zij na het bekendmaken van de koopbon haar spijsolie zonder uitstel kan kopen, is het dan ook van het allergrootste be lang de spijsolieflessen zo spoedig mo gelijk bij de leverancier, resp. han delaar in te leveren. Het aantal doden tengevolge van het treinongeluk aan de oever van het meer van Zürich Is gestegen tot één- en-twintig, onder wie zes vrouwen en een twaalfjarige jongen. Van de 48 naar het ziekenhuis gebrachte ge wonden verkeren sommigen ln ern stige toestand. Een van de slachtoffers was de di recteur van de maatschappij, die zich op de locomotief bevond. Toen deze bemerkte, dat de rem-installatie wei gerde, aldus bleek uit het verhoor van de machinist, probeerde hij naar de eerste personenwagen over te klim men, om de remmen met de hand aan te zetten. Daartoe ontbrak hem echter de tijd, hij werd tussen locomotief en wagon doodgedrukt. Een der passagiers verklaarde, dat de inzittenden van de trein door de on gewone snelheid, waarmede de trein de helling afreed en door het aanhou- dnd gillen van de fluit op de locomotief opmerkzaam gemaakt waren, dat er iets verkeerd ging. De wisselwachter, die zich reali seerde dat alle sporen in het station bezet waren, liet de dolgeworden trein daarom op het zijspoor lopen. Pleegde Poolse gezant onregelmatigheden Naar aanleiding van het terugroepen van B. Elmer, de Poolse gezant te 's- meldt het Franse persbureau AFP uit Warschau, dat na een officieel onder- Gravenhage, door de Poolse regering zoek reeds in September 1947 geble ken is, dat de gezant zich schuldig maakte aan onregelmatige handelin gen ten eigen bate en tot schade van de Poolse schatkist. Het is niet be kend. of de Poolse regering de uitleve ring van Elmer zal eisen. (Zoals gemeld heeft de gezant zelf als reden voor zijn ontslag-aanvrage opgegeven, dat hij tot de overtuiging is gekomen dat het feit, dat hij lid is van de Poolse socialistische partij, niet alleen de samenwerking met zijn re gering niet vergemakkelijkt, maar ..zelfs het normale contact met het mi nisterie van buitenlandse saken te Warschau bemoeilijkt",) Wij Nederlanders zijn niet zo'n bij zonder fijngevoelig volk, al denken we soms ook yan wel. Wij beroemen ons in dit opzicht maar al te vaak op wat we in wezen missen. Wij zijn met> anderer leed begaan en exploiteren dit gelijkertijd. Wilt U hier een typisch voorbeeld van? Jaren geleden vond bij Weesp een ontstellende treinramp plaate. Een spoordijk bezweek, 'n trein stortte neer, een geweldige ravage werd aangericht. Er waren meer dan veertig doden. Een golf van deernis overspoelde het land, de golf van sensatiezucht sloeg nóg hoger. Ieder, die hier maar even de gelegenheid toe vond, moest de ge kraakte wagen zien, ieder, die nabij woonde, moest het bergen van de do den en gewonden met eigen ogen aan schouwen, opdat hij of zij toch maar aan de intieme relaties een zo bloedig mogelijk tafereel van de ramp zou kun nen ophangen. Op de spoorbaan had de sensatie-zieke kudde geen toe gang. Welnu, geen nood men drong de weilanden op en een boer, die op deze wijze zijn grasgewas zag vertrap pen, ging entrée heffen: één dubbel tje per persoon. Voor zegge en schrij ve één simpel dubbeltje kon men de brokken zien en wie dan ook nog het geluk had" een lijk te zien wegdragen, had een koopje. Een storm van verontwaardiging stak in den lande op tegen deze boer, die het durfde bestaan een brok men selijk leed koelbloedig te exploiteren. Neen, niet tegen de bezoekers, die stonden de likkebaarden van genot, maar tegen deze boer, die vuige ex ploitant. Maar een dag later, op de hoeken van de straat, schreeuwde men het uit met de extra-nummers van „Het Leven" één kwartje maar dames en heren! en de sensatie droop er af. En nog één dag later liep het storm op de bioscopen, waar aan de ramp een éxtra journaal was gewijd en waar men het voor een paar dubbeltjes méér op z'n stoel af kon en het gemak is ook wat waard. Niemand, die hierover viel, nie mand, die er aanstoot aan zou nemen. De zelfde mensen, die op de boer scholden, hoordèn hun geweten zelfs niet XXX Dit voorbeeld dateert van vele jaren geleden, maar veranderd is er nog niets. We zijn nog precies als in die dagen en we erkennen het nog even min. Na de oorlog is het verschijnsel zelfs nog een tikje meer op de voor grond getreden, zonder dat het door de massa wordt ontwaard. Zonder blikken of blozen durft men in een Noordhollandse gemeente de opvoe ring van een verzetsstuk annonceren, waarin alle leed en ellende van de voorbije bezettingsjaren nog eens op schrijnende wijze wordt bloot gelegd met na afloop de centen moeten er immers uit? het traditionele „bal na". En zonder blikken of blozen wa gen de bezoekers, een half uur nadat zij in tranen zwijmelden, zich weer aan een hots-hots-swing Zonder blikken of blozenen dit is, wat ik ten slotte wilde zeggen laat het Nederlandse volk zich bedelen op een paar certificaatjes Damterrein en wanneer het dan niet helemaal naar wens loopt, worden er nadat men alle troeven met al dan niet hoog ge plaatste personen heeft uitgespeeld een paar olifanten aan de slurven bij gesleept om nog wat reclame te maken voor de nagedachtenis van onze natio nale helden. Een dergelijke vertoning men óuide ons dit niet euvel noemen wij weinig verheffend, ook al is de opzet nóg zo schoon en verheven. Misschien juist wel hierom. En dat een ieder dit maar zonder meer accepteert, zonder in z'n diepste gevoelens te worden ge kwetst. is nog wel het meest beden kelijke symptoom. Laten wij ons over onze fouten schamen. Na de ramp te Jeruzalem Het Palestijnse bestuur heeft de eis van het Joodse bureau, dat alle Britten uit de Joodse stadskwartie ren van Jerdzalem zouden worden teruggetrokken en dat de Britse leger- en politieauto's b(j het binnen rijden der Joodse wijken door Joden zouden worden doorzocht, afgewezen. Het is niet bereid de verantwoorde lijkheid voor rust én orde af .te staan. Uit de ruïne van de Ben Jehoeda straat zijn Maandag opnieuw zes lij ken opgedolven. Volgens Joodse krin gen zijn er reeds meer dan 50 doden te betreuren. Maandag hebben Joden ln het Joodse deel van Jeruzalem een land mijn onder een Britse pantserwagen tot ontploffing gebracht. Geen Engelsman werd gewond,- doch wel een Joodse vrouw, die door stenen getroffen werd, toen een huis door de kracht van de ontploffing instortte. De Arabische guerillaleioei heeft verklaard verantwoordelijk te zijn voor de hevige ontploffing, welke zich kort geleden te Jeruzalem heeft voorgedaan. Hij zeide, dat dit een represaille was voor de aanslag met de in een mand verborgen bom o| de Arabische markt.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1