DE FEBRUARI-REVOLUTIE TERRA INCOGNITA J. D. VAN EXTER ALLES UIT HET LEVEN VAN DE BRILLIANTSTE SCHAKER 1848 - 24 FEBRUARI - 1948 J f Durf te Leven Wu Aan de Noordpool is het beter Pinda lekka voor uw kleding De verliefde deserteur Geen uitbreiding van spoorwagenpark Oplichtend echtpaar aangehouden Russisch-Amerikaanse grensincidenten Keres, de ialenivolle Bevroren aardappelen Baby kreeg ander bloed FEUILLETON LUISTEREN NAAR.... Vandaar is het precies een eeuw geleden, dat in Parijs door de, Februari-revolutie een einde werd gemaakt aan de rtgering van Lo- dewijk Filips van Orieans, de zo genaamde Burgerkoning. Bijna achttien jaar duurde zUn bewind, dat begon met de Juli-revolutie in Tiet jaar 1830. De bourgeoisie was cr toen in geslaagd de aarts-reac- tionnaire koning Karei X, de laat ste uit het huis Bourbon, van de troon te jageji. De revoiutionnaire arbeiders van Parijs hadden het vuile werk mogen opknappen, om daarna de vruchten van de over winning te zien verdwijnen in de zakken der grote geldmannen, die nog juist op tyd de hertog van Orieans tot koning lieten uit roepen. Daarmee begon een regering, waar van, naast veel verkeerds, maar heel weinig goeds valt te vertellen. Het was een door en door corrupt be wind, in de latere jaren onder leiding van de conservatieve minister Guizot. Voor de belangen der bourgeoisie werd in deze periode van het op- komehde kapitalisme uitnemend ge zorgd. Maar voor de arbeiders-klasse had men in de bureaux heel wat min der belangstelling. Overgeleverd aan een genadelbze uitbuiting, leefde de grote massa van het Franse volk dan ook in de meest kommervolle om standigheden. De Duitse dichter Heine, in die tijd als balling in Frankrijk levende, heeft er treffende woorden aan gewijd. In December 1842 schrijft hij: „Hier in Frankrijk heerst tegenwoordig de grootste rust. Een afgematte, slaperige, gaperige vrede. Alles is stil. gelijk in een sneeuwlandschap in de winter nacht. Slechts een zacht, eentonig ge- druppel verneemt men. Het zijn de dividenden, die gestadig neerdruppe len in de voortdurend aanzwellende kapitalen; waarlijk, men hoort hoe ze groeien, de rijkdommen der rijken. Daar tussen door het zachte snikken van armoede en gebrek. En meerma len ook rinkelt er iets, alsof er een mes werd geslepen." Aan Guizot heeft men toegeschreven de uitdrukking „enrichissez-vous", verrijkt u! Dat was inderdaad het motto van de machthebbers in die dagen. En op de meest schaamteloze wijze werd het in practijk gebracht. Is het wonder, dat de tot wanhoop ge brachte proletariërs voor en na te hoop liepen? Maar dan toonde de po- litie-staat onmiddellijk zijn ware ge zicht. Dan moest immers de „orde" worden „hersteld"! Stakingen en sa menscholingen van uitgehongerde massa's heeft men tijdens de regering van Lodewijk Filips bij honderden met bloedig geweld onderdrukt. Nieuwe rampen aan de gezichtseinder. Hoeveel te érger moest dit alles nog worden, toen nieuwe rampen zich aan de gezichtseinder vertoonden. Gelijk gezegd beleefde men toen de tijd van het.opkomende, nog door geen sociale wetgeving gebreidelde kapitalisme. Dit kapitalisme heeft aan de we reld gebracht een vooruitgang van de techniek, die de stoutste verwachtin gen heeft overtroffen. Dé hoeveelheid voortgebrachte producten steeg tot een hoogte, waarvan men niet eens had gedroomd en vrijwel de hele aarde werd in het productie-proces betrok ken. Daardoor liggen hier zelfs nu nog mogelijkheden voor menselijk geluk en voortgang van werkelijke bescha ving, die men niet mag onderschatten. Maar voor vele tijdgenoten bracht deze vooruitgang wij zagen het boven reeds niets dan ellende. Dit komt misschien wel het sterkst tot uiting bij één eigenaardigheid van deze kapitalistische productie-wijze, die hier nu even moet worden be sproken. De vrij producerende kapi talistische ondernemer houdt alleen maar rekening met de winst, niet met de behoeften van de maatschappij. Daardoor is deze productie-wijze in zeker opzicht volmaakt anarchistisch, regelloos. Maar daardoor ook is het verschijnsel „crisis" blijkbaar onaf scheidelijk verbonden met dit overi gens technisch zo. volmaakte produc tie-systeem. Perioden van hoogconjunctuur, waarin aan het winstmaken schier geen einde komt, moeten met haast mathematische zekerheid plaats ma ken voor tijden van de diepste ma laise. Als dan de prijzen vallen en de fabrieken worden gesloten, dan is de arbeider eerst recht het kind van^ de rekening. Het was aan de vooravond van de Februari-revolutie, dat de wereld voor de derde maal kennis maakte met zo'n maatschappelijke crisis. Men kan zich voorstellen, hoe de toestand van de arbeidersklasse en van al die midden standers, die het van de arbeiders moesten hebben^ toen wel moest worden. De aardappel begint zijn triomftocht. En alsof dit nog niet genoeg was. een derde ramp verhief zich dreigend te midden van vrijwel de gehele be volking van West-Europa. Tot de Franse Revolutie, tot het einde van de achttiende eeuw dus, was het hoofdvoedsel van de mensen in deze streek meelkost met daar naast dierlijk voedsel. Zoals men el ders nu nog soms bijna uitsluitend leeft van rijst of mais. Omstreeks de overgang van de achttiende naar de negentiende eeüw verandert dit. De aardappel begint zijn triomftocht. En in de tijd, nu ruim een eeuw geleden, had dit proces zich vrijwel voltrokken. De aardappel was hier en daar zelfs hoofdschotel ge worden. Aanvankelijk ging dit zonder stoornis van betekenis. Maar in de veertiger jaren van de vorige eeuw vertoonde zich voor het 'eerst de zo gevreesde aardappelziekte, die zich voortplantte van het ene land naar het andere. Gehele oogsten zijn ver nield. Dan stond de hongersnood voor de deur. En de „aardappeloproeren" waren in ellf land aan de orde van de dag. Ook Frankrijk werd er door getrof fen en wij kunnen ons thans wellicht beter voorstellen dan vroeger, hoe schaarste en zwarte handel, of zoals men toen zei: woeker en speculatie tot ware gesels werden voor de overgrote meerderheid van het toch al zo zwaar bezochte Franse volk. Revolutie kwam onverwacht. niet Er zijn historici geweest en tijd genoten, die ons hebben willen doen geloven, dat de Februari-Revolutie ge heel onverwacht zou zijn gekomen en min of meer toevallig. Het is eer om gekeerd! Men moet zich er over ver bazen, dat de bom al niet veel eerder is gebarsten. De crisis van 1847 maakte ook in Frankrijk talrijke slachtoffers. Kleine, zélfstandige ondernemers wei-den te ruggeworpen tot het levenspeil van de arbeiders-klasse. En de grote geld mannen, de troetelkinderen van de re gering, probeerden in hun overmoed alle lasten -van deze slechte jaren af te wentelen op de schouders van het volk. „De 30 millioen rechtelozen droegen alle lasten van het stelsel, dat de 240.000 bevoorrechten, die het kie zerscorps vormden, met hun aanhang in weelde en ledigheid onderhield." Aldus Henriëtte Roland Holst, die in haar wark Revoiutionnaire massa- aktie prachtige bladzijden aan deze periode heeft gewijd. Door dit alles pntstond er onder de burgerij een machtige kiesrechtbewe ging. Aanvankelijk demonstreerde men uitsluitend buiten Parijs. In de „pro vincie" werden zogenaamde kiesrecht- banketten gehouden, maaltijden, met redevoeringen ten gunste van het doel, dat men nastreefde. Toen de ac tie vruchteloos bleek, besloot men ten einde raad ook in Parijs een dergelijk banket te organiseren. Voor de regering, zich sterk voe lende door een votum van de slaafse volksvertegenwoordiging, waarin trou wens ambtenaren van deze regering de meerderheid hadden, verbood het houden van zo'n banket in de hoofd stad. Toen de stormklokken luidden Onmiddellijk begon het daarop in Parijs te rommelen. Reeds de 22e Fe bruari verrezen hier en daar barrica den. De volgende dag deed zich dit veschijnsel op veel grotere schaal voor. Er begon zich klaarblijkelijk een revoiutionnaire situatie in de Franse hoofdstad te ontwikkelen. De gehate Guizot vroeg en verkreeg zijn ontslag, omdat men begreep, dat zelfs de dynastie gevaar begon te lo pen. Een meer gematigd politicus, de graaf Molé, werd met de vorming van een kabinet belast. Een ogenblik leek het toen, alsof de rust zou terugkeren. De midden-groe pen hadden neiging tot feestvieren en illuminatie. Maar er lag te veel brand stof opgestapeld. Bij een betoging voor 'een der departementen in de avond van 23 Februari gingen de schoten als het ware van zelf af. Slachtoffers vielen! Nieutve betogingen, met de lijken der gevallenen er bij, brachten hon derdduizenden in beweging en toen te middernacht de stormklokken be gonnen te luiden als in de dagen van de grot? Revolutie, waren de gebeurtenissen in hun loop niet meer te stuiten. Op de 24e Februari vluchtte de ko ning, nadat hij afstand van de troon had gedaan ten gunste van zijn klein- Coovriibt R-D.P, VÖÖQDAT qitCKi EN DE. CHEF VERDEP ZULLEN WOEDEN VEtJOQOOTj W0£DT HE.T StUK KURK WEGGENOMEN, DAA£ HET ANDERS STRAKS NIET MEER. IH HET LABORATORIUM' ZOU PASSEFN EN ALS DE DIMINUENDIX HEN VOOR DE TWEEDE MAAL HEEFT BESTRAALDZ'JN RIKKI EN DE CHEF WEER. TOT NOQMALE öROOTTE TERUG6EBRACKT zoon. Maar ook dit kwam te laat. De arbeidersmassa's van Parijs namen met niets minder genoegen dan met volledige afstand. En een voorlopige gering, nog dezelfde dag gevormd, werd zelfs gedwongen de Republiek te proclameren. Frankrijk legde zich, als zo dikwijls neer bij de beslissingen, die in tParijs waren gevallen. Eri het accepteerde de Tweede Republiek. Voor het eerst werd een enkele socialist in de regering op genomen. Louis Blanc kreeg gelegen heid tot een enkele socialistische proefneming. Maar ook nu bleek, dat het uur voor de arbeidersklasse nog niet was gekomen. Wel dijde de Februari storm uit tot een Europese beweging, wel wapperde de vaan van het oproer gedurende korten tijd zelfs in Berlijn en Weenen, maar na een luttel aantal maanden herstelden .de machten van het behoud zich, hier ^at vroeger en daar wat later. Toch heeft deze Europese Revo lutie, vandaag voor honderd jaar begonnen, gewichtige gevolgen ge had. Overal voltrokken zich belang rijke machtsverschuivingen, die aln de middengroepen in de maatschap pij een belangrijke ipvloed ver schaften. In ons eigen land kreeg Thorbecke gelegenheid zijn grote hervormings werk tot stand te brengen, dat het uit gangspunt werd voor een ontwikke ling in democratische richting, die hier, zowel als in het buitenland, niet lyieer was te keren. De bemanning van de Britse Lancas- •ters, die een oefenvlucht naar het Noordpoolgebied gemaakt heeft kwam in Engeland terug, met zorg inge pakt in speciale warme kleding.wel ke zij echter in het Noordpoolgebied niet gebruikt hadden. Op het Beren eiland was geen sneeuw meer te beken nen geweest. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken zullen de Ameri kanen binnenkort uit olienoten vervaardigde kleren, kunnen dra gen, terwijl men eveneens water verf en papier uit olienoten kan oereiden. iDeskundigen van het ministerie van landbouw te New Orieans hebben ontdekt, dat de proteïne, die aan de olienoten 1" in hoge voedingswaarde verleent, ook in bovengenoemde stoffen kan worden omgezet. De aldus verkre gen kleren zouden even warm zijn als wol, er uit zien als wollen en zijden stoffen en in de was niet krimpen. Het vorige jaar November is een En gelsman, die desertie gepleegd had uit het Britse leger, door de politie in een woning te Breda aangetroffen. In dit huis woonde een meisje met wie de Engelsman omgang had. Uitgeleverd aan de Engelse militaire instanties, werd hij overbegracht naar een kamp bij Parijs. Enkele dagen geleden ver-' dween hij echter uit dit kamp. Men vermoedde, dat hij weer naar Breda vertrokken was. Dit vermoeden bleek juist, want toen twee rechercheurs een onderzoek in de betreffende woning instelden, troffen zij inderdaad de de serteur. De Engelsman voelde er niet veel voor zich met de rechercheurs op pad te begeven. Hij verzette zich zo fel, dat een der rechercheurs van zijn re volver gebruik moest maken, waardoor de Engelsman in het been getroffen werd. In het ziekenhuis ligt hij nu te wachten, totdat hij weer naar het kamp bij Parijs kan verhuizen. Het Reuter-bericht van 22 Februari uit Frankfort, waarin wordt gemeld, dat de Amerikaanse autoriteiten aan Nederland onlangs 2000 goederenwa gens zouden hebben verkocht, berust op een misverstand. Deze 2000 wagens zijn namelijk reeds lang geleden geleverd, zodat het wagenpark geen uitbreiding heeft on dergaan. De politie te Luik is er in geslaagd een Nederlands echtpaar aan te hou den, dat zich op het gebied van op lichting een internationale reputatie heeft wetente verwerven. De 30-jarige Arnhemmer Willem Frederik Maatman en zijn uit Eindho ven afkomstige 18-jarige echtgenote Annigje Bruel, die thans in de Luikse gevangenis zijn opgesloten, hebben reeds een veertig-tal oplichtingen be kend. Hun aanhouding werd sinds lange tijd door de Nederlandse recher che verzocht. De mannelijke helft van het echt paar, Frederik Maatman* is geruime tijd geleden uit een interneringskamp ontvlucht, hij wordt gezocht door de PRA in Utrecht. Officieel wordt van Amerikaanse zij de een aantal grensincidenten aan de Amerikaans-Sowjet-Russische zone- grens gearpporteerd. In Hessen werden aan de Amerikaanse kant der zone politiemannen uit de Sowjet-zone ge arresteerd, die mededeelden, dat zij opdracht hadden tot 500 meter in de Amerikaanse zone te patrouilleren en arrestaties te verrichten. De grens tus sen Beieren en de Sowjet-zone van Oostenrijk zou in de laatste tijd steeds meer overschreden worden door Sow- jet-soldaten, die van de boeren in Bei eren levensmidden proberen te krijgen, of op wild gaan jagen. Bij Ruwe Handen\ Ruwe Huid, Ruwe Lippen. 30et. I £EN donkerblonde jongen met een prettig open gelaat. Zo op het eerste gezicht kon zijn wieg in Amsterdam, Liverpool of Chicago hebben gestaan. In werkelijkheid werd Paul Keres 32 jaar geleden geboren te Narwa, dus evenals zovele andere schaakgrootmeesters in wat eens Rusland was en nu weer Rusland is. Keres is tussen beide oorlogen'^ in Est geweest, daarna Rus, toen Duitser en daarna weer Rus. Al deze moeilijkheden zijn geen beletsel geweest voor Keres om zich te ontwikkelen tot de bril- lantste Schaker van onze tijd, naar de geest de ware opvolger van Al- jechin. Evenals de overleden we reldkampioen is hij aanvalspeler per excellence, doch meer dan bij Aljechin spelen irrationele factoren bij hem een rol. Daarom hebben zijn partijen een nog romantischer inslag, fonkelen soms nog meer, maar tegelijkertijd is natuurlijk het risico groter. Vandaar dat de resultaten van Keres dikwijls zo uiteenlopend zijn, zowel, vóór als na de oorlog. In sommige tournooien eindigt hij ergens in het midden óf soms wel onderaan, soms ook, als in de dubbelrondige elite-wedstrijd te Semmering-Baden, in 't AVRO- tournooi en in het jongste kampioen schap van de Sowjet-Unie boven aan. Lukt het hem, dan zijn zijn resultaten voor de tegenstander verschrikkelijk, zoals dr. Euwe in 1939-'40 heeft ondervonden. Brillant speelt hij en wild. In tegenstelling tot de andere groot meesters houdt hij van de ingewik keldste stellingen, diehij dan ook vaardiger behandelt dan zijn col lega's. Bij het bestuderen van Keres' partijen krijgt men d» in druk dat hij bij voorkeur op het randje van een diepe afgrond loopt of liever gezegd wandelt. Hij voelt zich in de benardste situaties het best, omdat hij geleid wordt door een schaakgenie, dat aan Paul Morphy doet denken. Hij is zonder twijfel de talentrijkste van de zes. Komt hij tot rust en kart hij zich concentreren dan zal hij zeker hoge ogen gooien. Nakst zijn wilde stijl bezit Keres echter ook grote gaven voor het po sitiespel. Een sober, gesloten spel weet hij even goed te behandelen als Finé en in het eindspel, ken merk bij uitstek voor de heel gro-fl ten, is hij een meester. Het voorlichtingsbureau van de voe dingsraad deelt ons-het volgende mede: In vele gezinnen is men tot de onplei* zierige ontdekking gekomen, dat de wintervoorraad aardappelen bevroren is. Natuurlijk is dat jammer, maar er if rog wel wat aan te doen. Vaak zijn de z.g. „bevroren" aardap pelen niet werkelijk bevroren. De zoe te smaak kan n.1. ontstaan bij hut be waren op een temperatuur van om streeks 5 gr. C. boven het vriespunt. Wanneer deze aardappelen een tijdlang in een verwarmd vertrek worden be waard, verdwijnt de zoete smaak weer tenminste wanneer hij niet te erg was. Hoe lang het duurt, voor de smaak v/eer normaal is, kan men all,een te we ten komen, door zo nu en dan proberen. Soms kan dit wel 2 4 weken duren. Moet mén er inmiddels toch van eten, dan kan men de aardappelen het best verwerken in stamppotten met een zoete smaak. Stamppot van uien, rode kool, bieten of zoete appeltjes (hete bliksem). Ook kan men er, met uien, wortelen en eventueel klapstuk, hutspot van maken. Wanneer aardappelen werkelijk be vroren zijn, zijn ze keihard. Bij ontdooi en worden zij dan zeer slap en beder ven spoedig. Men moet ze daarom op een koele plaats bewaren en zoveel mo gelijk gebruiken, voor de dooi invalt. Daar deze keiharde aardappelen niet te schillen zijn, moeten ze voor het ge bruiksgoed schoongeboend worden en daarna met een bodempje water opge zet. Wanneer ze gaar zijn, kan men ze eventueel pellen. De beste bewaarplaats voor aardap pelen is de kelder. Heeft u die niet tot uw beschikking, dan kun u de aard appelen tegen bevriezen beschermen, door ze af te dekken, bijv. met een dik ke laag kranten, een oud kleed of stro. In het stadsziekenhuis van Chester hebben zes medici, wier namen nog ge heim gehouden zijn, door een zeer bij zonder ingrijpen het leven gered van een baby, die door de ondeugdelijke samenstelling van haar bloed gedoemd was binnen enkele dagen te sterven. Reeds tevoren was geconstateerd, dat het betroffen echtpaar er niet op kon rekenen kinderen ter wereld te bren gen, die langer dan enkele dagen zou den kunnen leven, tengevolge van het feit, dat hun bloed een zelden voorko mende onverenigbaarheid van eigen schappen vertoonde. Van drie eerder geboren kinderen was slechts één in leven gebleven. De jongstgeborene heeft men kunnen behouden door haar terstond na de geboorte, al het bloed af te tappen en dit te vervangen door bTi van 'n onbekend gebleven donor. De operatie nam een half uur in be slag. Het kind heeft thans dezelfde le ve kansen als elke andere baby. DR. S. TARTAKOWER. Niet alleen de bijdragen van Dr. Tartakowei", maar. wat in en om het Tournooi gebeurt, vindt U in „De Tournooibode" op smakelijke en overzichtelijke wijze. Voor f 2.50 kunt ook U dit unieke schaak-treffen beleven. NAAM: ADRES: v_ WOONPLAATS: Handtekening: V Door: HILLEGONDA VAN REENEN En William Drake, die op armen bezoek ging, liep haar na. Toen hij haar ingehaald had, kon hij slechts stamelen: „Dolly Dolly het het gaat je nu goed?" Zij keek hem kalm aan. „Tamelijk, mr. Drake, dank u. Deze kleren heb ik van een dame een vriendin van mr. Downing." „Ze zijn erg opvallend inin hier." Dolly had een ogenblik een gevoel of haar hart breken zou maar zij wist, dat harten tegen het leven bestand moesten zijn, en verder moesten klop pen. Met veerkrachtige tred vervolgde zij haar weg. Zij leverde haar naaiwerk af en ging naar het atelier. En met de minuut voelde zij zich minder vreemd en min der eenzaam. In de straten, waar zij thans liep, viel haar uiterlijk niet op. In deze omgeving gaf de zwarte tul band, die er uitzag, alsof hij speciaal naar haar hoofd gemodelleerd was, geen aanleiding tot praatjes. Er stak een lange sierspeld in schijnbaar van brillanten mrs. Glad- stone's ogen waren naar deze speld ge vlogen. Dolly wist dat de speld niet echt, doch wel betrekkelijk kostbaar was. Lady Lilian had zich zelfs niet de moeite genomen haai' uit de tulband te nemen. Het leven was heerlijk, heerlijk. „Wel," vroeg Downing, „hoe vind je het leven vandaag, Dolly? Hij zat in de „Times" te kijken en vond een ar tikeltje dat zijn aandacht trok. „Kijk eens," zei hij, haar wenkend, „dat zal je interesseren. Zij is buitengewoon lief voor je geweest, gisteren." Dolly las dat de verloving aangekon digd was en dat het huwelijk aan het eind van het seizoen voltrokken zou worden, van lady Lilian Preston en mr. John Riverside, neef en erfgenaam van sir Osborne Riverside. „Maak voort," zei Downing ongedul- digd. „Ik wil aan het werk. Geen tijd te verliezen vandaag". Toen zij opnieuw poseerde voor het schilderij, dat hij later „Huichelaar ster" noemde en uren lang stilstond met die beheersing over haar spieren, di. Downing zo bewonderde, dacht zij aan Lilian al" een mooie bruid. Van een desertatie voor deze bruiloft zou geen sprake zijn. Elke man, hoe hoog in aanzien ook, zou het als een vorrecht beschouwen een zo verfijnde aristocrate tot vrouw te krijgen. Mr. John Riverside kon zichzelf geluk wensen. En eensklaps, na een uur van pose ren, verbrak zij de stilte, doch zonder ook maar iets aan haar houding te veranderen, en riep uit: „Elke man zou er trots op zijn haar tot vrouw te krij gen." Downing hoorde het niet. Hij werkte als een bezetene. Hij schilderde zijn grote doeken sneller dan wie ook in Londen of Parijs. Hij zwoegde voort, en het zweet liep hem in dikke stralen langs het magere gezicht. Weer werkte zij de gehele dag, zon der een i 'nuut rust, tot het te donker werd. Die dag was zij werkelijk moe. Hij vond de groenachtige bleekheid, die hij zocht en de donkere schaduwen, die als meren oncj^r haar ogen lagen. Als hij geweten had dat zij niet langer dan tot vijf uur geslapen had, opgestaan was, vier uur achter de naaimachine gezeten had en ontbeten had met goed kope thee en brood met jam, zou hij verklaard hebben: „Zo is het goed! Ga zo voort!" Zij werden te spoedig gemakzuchtig, als zij de weg eenmaal gevonden had den. Toen hij haar tenslotte ontsloeg ging zij in haar oude plunje naar huis, droeg de kleren, die zij van lady Li lian gekregen had, in een cartonnen doos met zich mee. En William Drake kwam haar weer tegen, toen hij uit eer huis kwam,, waar hij een onver kwikkelijke echtelijke scène gesust had. Met een weemoedige, onzekere glimlach keek hij naar haar op. „Dolly is weer zichzelf. Pas goed op je zelf, Dolly. Goeden avond". iWordt vervolgd) HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsber. om 7, 8, 1, 7, 8 en 10.30 uur. NCRV: 7! 30 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag: 8.15 Paraphrase; 8.30 Populair morgenconcert; 9.-— Ochtend bezoek bij jonge zieken; 9.30 Sympö. morgenconcert; 10.30 Morgendienst; 11.— Sonate van Beethoven; 11.15 Hoorspel; 12.Gem. Omroepkoor; 12.30 Weeroverz.; 1.15 Piano; 1.45 Sangh en spel; 2.30 Vroeg bloeiende tuinhees- ters; 3.Orgelconcert; 3.45 Kleutertjes luisteren; 4.Muziek voor de jeugd; 4.15 Meisjeskoor; 4.45 Voor onze jon gens en meisjes; 5.30 Praatje over maatschappelijk werk; 5.35 Ensemble Donauklankeh; 6.Onze Ned. koren en kerpsen; 6.30 Ned. Strijdkrachten; 7 15 Leger des Heiig kwartier; 7.30 Het ac tuele geluid; 7.45 Engelse les; 8.15 Radio Fbilh. orkest; 9.30 Lijdensoverdenking: 10.Sonate; 10.10 Hollanda-sextet; 10.45 Avondoverdenking; 11.Vioolsonates van Bach; 10.40 Slotaccoord (gr.pl.) HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsber. om 7, 8. 1, 6, 8 en 11 uur. VARA: 7.15 G£pl.; 8.18 Lichte morgenklanken; 8.50. Voor de huisvrouw; 9.Gr.pl.; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gr.pl.; VPRO: 10. Morgenwijding: VARA: 10.20 Onze keu ken; 10.30 Gr.pl. 11.Beroepskeuze; 1130 Pop. non-stop-programma; 12. Virtuoso-Trio; 12.30 Weerpraatje; 12.33 Voor het platteland; 12.38 The Kilima Hawaiïans; 1.20 Vaudeville-orkest; 2. Gesproken portretten; 2.15 Jeugdcon- cert; 3.De scheepsjongens van Bonte koe (hoorspel voor de jeugd); 3.30 De roodborstjes; 3.45 De regenboog; 4.13 Vragen, staat vrij; 4.45 Het stond in de krant; 5.15 Accordeonorkest; 5.45 On der de tropenzon; 6.20 .Eta-trio; 6.30 De taal der dieren; 7.Jan Corduwener; 7.15 Het nieuws uit Indië: VPRO; 7.30 Wouter van Maaslandt; 7.40 Jeugd- nieuws; 7.45 Lezen in de Bijbel; VARA: 8.15 The Ramblers; 9.Boemerang (hoorspel); 10.Omroepkamerorkest: 10.45 Gala-avond boekenweek; 11.15 Graag gehoorde opnamen.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3