Griekenland tegen de strijdt niet slechts opstandelingen Rover met Amerikaanse ervaring DE ROTS WANKELT Lord Wavell over de Pacific-oorlog Bravo automobilisten! Woensd-j 35 Febr. 1948 V&ËNIGDENOORD-HOLL'.NDSE EN 70*e Jaargang No. 7744 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Gesprek met de Griekse gezant Boodschap aah de Nederlanders Communisten zouden nooit meerderheid behalen Geen overreding, maar wapengeweld ONZE PRODUCTIE VAN PENICILLINE Prins Bernhard Ie Londen Bracht 18 jaar door in Amerikaanse gevangenis ,DE BRITSE MARINE WEERBERICHT u BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. C. A. Dekkers COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Abonnementen: per kwartaal 3.90 digheden, waarin het Griekse volk zich bevindt? ANDERE VRAAG. JNDERDAAD lieten de commu nisten een dergelijk geluid ho ren, merkte de gezant op. Maar, voegde hij er aan toe, ik zou hier een vraag tegenover willen stellen: Als de opstand inderdaad zijn oorzaak vond in de economische toestanden, waarom zijn dan de opstandelingen zo weinig in getal, naar verhouding van de zeveneneenhalf mlllioen der totale bevolking? In fèite zo ver volgde hij is db toestand eenter zo, dat het Griekse volk de huidige regering door middel van vrije ver kiezingen heeft gekozen, trouw blijft aan de Griekse tradities, voor deze tradities oorlog voert en er zelfs L (Van onze redacteur). Toen Zijne Excellentie Nicholas G. Lély, gezant van de koninklijke Griekse regering in Nederland, mij de hand reikte, trof'mij zijn een voud en die van zijn omgeving. Hij maakte korte metten met de proto collaire vormelijkheid en toonde zich slechts een beminnelijk mens, aristocratisch in zijn voorkomen, doch brandend varf ijver voor zijn volk in al zijn geledingen. Ik schat hem een goede vijftiger, deze diplo maat, die zijn land reeds zo lang trouw heeft gediend voor hij naar Den Haag kwam nog in New-York, waar hij, naar de kanselier van de legatie mij vertelde, minister van propaganda was geweest. En dit laatste laat zich denken, wanneer hij begint te spreken over de moei lijkheden, waarin Griekenland zich thans bevindt. Want in welluidend Grieks rijen zich knap-geformuleerde zinnen aaneen, tezamen een logisch en gefundeerd betoog vormend, dat overtuigt door zijn bewijs kracht. Griekenland bevindt zich in oorlog, houdt dit betoog in feite in. Grie kenland strijdt niet tegen de, in vergelijking met het leger, handvol rebellen, maar verdedigt zich tegen zijn naburen Albanië, Bulgarije en Joegoslavië, die deze rebellen steunen. Griekenlands lot zal dat van Europa kunnen bepalen, want hier meten zich op dit ogenblik in eerste instantie de Westerse en de Sovjet-Russische opvattingen ten aanzien van de democratie. jjoe zou u het vinden, vroeg de gezant mij in het begin van ons gesprek, wanneer de katholieke partij in Nederland, die nu het land mederegeert door de wil van het volk, nu eens haar positie had willen verwer ven of aan het bewind had wil len komen met behulp van een gewapende macht? En dit doen juist de communisten in Grieken land. Niemand zou iets tegen de communisten kunnen hebben, als zij hun ideëen trachtten te ver breiden door overreding en niet door wapengeweld. Is het echter geoorloofd, dat een partij er een eigen gewapend leger op na houdt Om welke reden, merkte Ik op, zouden velen de huidige regering fascistisch noemen? 'Maar, werd mij geantwoord, de communisten hebben al tijdens de Griekse strijd tegen het Italiaanse fascisme de regeririgen als fascis tisch gebrandmerkt. En niet alleen dit, maar zij noemden de oorlog, waartoe Griekenland gedwongen werd, bovendien nog kapitalistisch, terwijl het toch meer dan duidelijk was voor de gehele wereld dat Grie kenland streed voor zijn vrijheid. Sindsdien hebben de communisten, toen zij al hun plannen, om met ge wéld aan het bewind te komen, smeedden, een fanatieke propaganda gevoerd en wisten daarmee velen te misleiden. Maar was de houding van de Griekse regering gedurende de oor log en kort daarna dan niet partij dig?, vroeg ik. Het bewijs van het tegendeel ligt a' in het feit, dat zowel vóór als kort na de bevrijding communisten als ministers in de regering waren opgenomen, antwoordde de gezant. Deze hebben totaal ongegrond geza menlijk in December 1944 ontslag genomen en het parool voor de eer ste bloedige opstand in die dagen ge geven. Eerst veel later zijn de com munisten onwettig verklaard. En het is nog slechts heel kort geleden dat vele communistische kranten in alle hevigheid tegen de regering konden ageren. Het gebeurde zelfs, verklaarde de gezant, dat de communistische kran ten er openlijk pp pochten, dat zij vanuit Athene mede leiding gaven aan de opstandelingen in de bergen. Moet niet een belangrijk motiet voor de opstand, vroeg ik verder, worden gezocht in de grote armoe de en slechte economische oihstan- voor sneuvelt. Want het Griekse volk weet, dat communisme gelijk' staat .mqt totaal gebrek aan vrijheid, aan terreur, aan geestelijke beroving van elk humanitair en godsdienstig ideaal, en tegelijkertijd inhoudt een leven vol ontberingen en ellende. Maar, zo voerde ik aan, de com munisten hebben verklaard, dat de verkiezingen juist niet vrij waren en zcuden ook niet aan de verkiezingen hebben willen deelnemen. De gezant stond op vanachter zijn bureau en keek mij aan inplaats van zijn tolk. Zij hebben niet mee willen doen, zei hij, omdat zij bij voorbaat wisten, dat zij nooit de meerderheid zouden krijgen, zoals zij rondbazuin den. En zij onthielden zich ook van de verkiezingen, om hun tweede op stand te kunnen rechtvaardigen, la ter. Wat de vrijheid van de verkiezin gen betreft, -hiervan zijn twee dui zend neutrale waarnemers, Fransen, Engelsen en Amerikanen getuigen geweest, die verklaard hebben, dat de verkiezingen werkelijk onpartijdig en eerlijk gehouden zijn, terwijl de Russen, hoewel er ook toe aange zocht, geweigerd hebben eraan deel te nemen. Excellentie, ik zou er een zeer openhartige vraag willen stellen, waarop ik graag een volkomen eer lijk antwoord zou willen ontvangen. Bént u van mening, dat de opstan delingen direct door de Russen wor den gesteund? Weet u dan niet, antwoordde de heer Lély, dat zij in elk geval in de Veiligheidsraad der Verenigde Naties openlijk door de Sovjets worden ge steund In een volgend nummer zullen wij het volgende deel van dit vraagge sprek publiceren. JK ben werkelijk gelukkig, dat mijn verlangen, «m mijn land in Neder land te vertegenwoordigen, in vervulling is gegaan. Buiten en behalve de belangstelling voor mijn zending, om mede te werken aan de velerlei betrekkingen, die van oudsher onze twee vol keren verbinden, en die bovendien nu door gemeensthappelijke wapen broederschap in de achter ons liggende strijd voor de wereldvrijheid eens te meer bevestigd zijn, koesterde ik de vurige wens, van nabij het volk te leren kennen, wiens moed de wereld verbaasd heeft doen staan, toen het, met zijn Koningin aan het hoofd, gewaagd heeft met een der gelijke dapperheid tegen de horden van Hitier tegenstand te bieden. Diezelfde trouw zie ik nu niet alleen in de onwankelbare toewijding van het Nederlandse volk aan zijn hoogstaande tradities van Vrijheid en Democratie, maar ook in de vervulling van verheven idealen van beschaving, waartoe het heeft bijgedragen door de verzorging van Wetenschap en Kunst, staande in de eerste rijen, en voorts in de studie van de Griekse taal en archeologie, welke dit land tot een roemrijk middelpunt hiervan hebben gemaakt. Mijn bewondering wordt echter te meer opgewekt, nu ik zie, dat het Nederlandse volk met dezelfde vastberadenheid, waarmee het indertijd de vijand tegemoet is getreden, zich nu geworpen heeft op de weder opbouw van het land, na de hitleriaanse storm, en dat het in de laatste twee jaren reeds zulke verbazingwekkende vorderingen heeft gemaakt, waardoor het tot een navolgenswaard voorbeeld voor andere landen is geworden. w.g. NICHOLAS G. LéLY, Gezant van Griekenland. Zoals bekend wordt de voorraad peni cilline, waarover wij jaarlijks de be- «chikking hebben, geleidelijk groter. Tot nu toe werd deze voor het groot ste deel uit de import verkregen. Onze eigen productie die van de Ned. Gist en Spiritusfabriek in Delft is nog niet voldoende, doch onlangs bereikte die productie reeds 30 tot 40 van de in Nederland gebruikte penicilline. Dank zij de toeneming dezer produc tie wordt de toewijzing aan ziekenhui zen, welke dit geneesmiddel in depot opnemen, al verhoogd. Men heeft zelfs de hoop, dat die eigen productie op het einde van dit jaar het mogelijk zal ma ken, om ons land te voorzien met een hoeveelheid welke gelijk is aan de voorraad waarover wij thans jaarlijks door importen en eigen productie de beschikking hebben. San Salvador trekt zich terug van Olympische spelen Het Organisatiecomité voor de Olym pische Zomerspelen maakt bekend, dat nu ook de Zuid-Amerikaanse staat San Salvador de inschrijving tot deelneming aan de zomerspelen heeft teruggetrok ken. Dit is de vierde Zuid-Amerikaanse staat die uitvalt, tezamen met Para guay, Venezuela en Guatemala. San Salvador zou oorspronkelijk aan de Olympische zwemwedstrijden heb ben deelgenomen, doch men scheen moeilijkheden te verwachten bij de sa menstelling van een Olympisch team. Millioenen vliegen in een kérk De koster van de Venlose H Fami- liekerk was zeer verwonderd, toen hij dezer dagen in dit bar-p .winterse ge tij een kleine karavaan dommelige vliegen langs het middenpad van de kerk zag waggelen. Nieuwsgierig volg de hij het spoor der onwelkome gas ten en kwam al speurend uit de trap pen van de toren, om boven in de to ren tot de verbijsterende ontdekking te komen, dat bijna de gehele muur en alle balken overdekt waren met 'n dichte, zwarte deken van vreedzame slapende vliegen. De gemeentelijke ontsmettingsdienst heeft daarop met verdelgingsmiddelen millioenen vliegen de eeuwige slaap doen ingaan. DE MINIMUM-EXPORTPRIJZEN VOOR BLOEMBOLLEN. De voorzitter van de Bond van Bloembollenhandelaren gevestigd te Haarlem, de heer T. M. H. van Wave- ren, heeft in een open brief aan de mi nister van 'landbouw, visserij en voed selvoorziening, de heer S. L. Mansholt, geprotesteerd tegen het besluit van de minister opi de minimum exportprijzen voor bloembollen voor het jaar 1948 aanzienlijk te verlagen. Prins Bernhard is gisteren in zijn vliegtuig, dat hij zelf bestuurde, op het vliegveld Northolt aangekomen. De prins zal enkele dagen te Londen doorbren'gen ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Nederlandse vereniging. Hulde aan Nederlanders De Britse regering heeft een rapport gepubliceerd, in 1942 door generaal Wavell-, opperbevelhebber der geal lieerde strijdkrachten in de Zuid-West Pacific, geschreven. Hierin geeft de generaal een opsom ming van de oorzaken der Japanse successen in Nederl. Oost-Indië en Ma- lakka. Generaal Wavell verklaarde: „Onze vijanden rukten snel op volgens een eenvoudig en.effectief plan en ga ven ons geen tijd om onze krachten samen te trekken, teneinde onze aan vankelijke zwakheid te herstellen". Hij was van mening, t dat het Japanse luchtwapen in werkelijkheid niet zo formidabel was. Maar de overdreven berichten der vijandelijke macht hadden een groot moreel effect. Wavell be schreef in bijzonderheden de operaties in Birma, de Philippijnen, Malakka en Nederl. Oost-Indië en bracht hierbij hulde aan de medewerking der Neder landse burgerlijke en militaire autori teiten. Generaal Wavell is overtuigd, dat luit.-gen. ter Poorten onvoldoende krachten tot zijn beschikking had om efficiënt te werken, maar dat hij toch in alle omstandigheden Dlijk gaf van kalme beslistheid. Wavell's rapport be sluit „tenslotte moet ik hulde brengen aan de Nederlanders in Nederl.-Indië voor hun betoonde moed bij de tegen slagen, voor de efficiëntie van hun be stuur en voor hun grote mate van gast vrijheid. Zij hadden in hun gouv.-gen. eer. waardige vertegenwoordiger van deze kwaliteiten. De energieke strijdbaarheid van hun lt. g.-g. dr. van Mook staat borg voor hun vastbeslotenheid om hetgeen zij tijdelijk verloren te herwinnen". Het gezinshoofd zelfverzorger no 1 De directie van de voedselvoorzie ning deelt mede, dat, hoewel de zelf- verzorgingsregeling voor vlees voor het seizoen 19481949 in grote lijnen gelijk gebleven is, een wijziging is aange bracht in de voorschriften omtrent ie gezinsléden, welke aanspraken j als zelfverzorger kunnen doen gelden. Ter beperking van het aantal toeslag- kaarten voor bijzondere arbeid is thans bepaald dat, indien van een gezin enige leden in de zelfverzorging worden op genomen, dit in de eerste plaats zal gelden voor het gezinshoofd. Aan de betrokkenen wordt het ver der overgelaten, uit te maken wie van de overige gezinsleden opgenomen zal worden om het vereiste aantal zelfver- zorgers te verkrijgen. Voor melkzelfverzorging is een der gelijk voorschot overbodig omdat hier bij alle gezinsleden (behalve die gebo ren na 31 Dec. 1944) als zelfverzorgers aangemerkt moeten worden. RECORD AANTAL TECHNISCHE STUDENTEN Het aantal ingeschrevenen aan de Technische Hogeschool te Delft heeft een aantal bereikt als in geen enkel vroeger cursusjaar, n.1. 55550, waar onder 93 (v. j. 79) vrouwen. Het vorig jaar waren 51002 studenten ingeschre ven. De civiele afdeling heeft de grootste belangstelling: 1303 (v.j. 1214) studen ten waren ingeschreven. Hierna volgen werktuigbouwkunde met 1185 (1085). scheikunde met 832 (796) en electro- techniek met 781 (698). HERDENKING FEBRUARI STAKING 1941. Een samenvatting der herdenkings plechtigheid op heden (Woensdag) te 4 uur op het Waterlooplein te Amster dam, zal als gezamenlijk programma om 19.80 uur over Hilversum I worden uitgezonden. Fiscus leefde mee Verscheidene Bredanaars keerden aldus meldt het A.N.P. na 2'/« jaar in Indië als stoottroeper hun leven op het spel gezet te hebben, met het m.s. Zuiderkruis terug. Zij werden hartelijk ver welkomd. Elk huis was versierd, de iftaggen hingen uit en er heerste een echte feeststemming. Echter ook de fiscus, die een ove rigens steeds loffelijke voortva rendheid betracht bij het innen der belastinggelden, deed mee. Blijkbaar kon de aangelegenheid geen dag uitstel meer dulden. Eén der stoottroepers was ternauwer nood thuis of de deurwaarder kwam de feestvierende familie verblijden met een dwangbevel... De stoottroeper had nog een klei ne belastingschuld. Zij het in voor de betrokkene minder prettige vorm mocht hier geconstateerd worden: ook de fiscus leeft mee met onze jongens overzee! Er bestaat nog eerlijkheid Enige weken geleden is in de pers melding gemaakt van een proefneming van de „Sinfina", welke ten doel heeft, automobilisten, die in de nachtelijke uren wegens benzinegebrek op de rijksweg Den HaagUtrecht stranden, van de nodige brandstof te voorzien. Het benzinestation van de „Sinfina" bij de tunnel nabij de Oud-Reeuwijkse tol is zo ingericht, dat de betreffende auto mobilisten een gedeelte van het station geopend vinden, waarin de blikken ge reed staan met het verzoek zelf te tan ken en te betalen. De maatschappij was er niet van overtuigd, dat er geen mis bruik van dit vertrouwen zou worden gemaakt. Na de eerste nacht leek het er op of de pessimisten bij de maat schappij gelijk zouden krijgen. De luchtslang en twee blikken benzine wa ren verdwenen, zonder betaling, doch na die eerste nacht heeft zich echter niemand meer aan de benzine vergre pen. Gemiddeld 3 a 4 personen komen per nacht een blik benzine halen, dat dan weer wordt neergezet. Van het aan de bussen bevestigde stortingsformulier en van de gelegenheid tot contant betalen in een daartoe opgehangen busje, wordt trouw gebruik gemaakt. Sommige afnemers deponeren een briefje in de bus om hun dankbaarheid te betuigen voor deze service. Uit de opgedane ervaringen blijkt dat dit dienstbetoon in een noodzaak voorziet en dat een beroep op de openbare eer lijkheid niet altijd vergeefs is. Minister Neher naar Nederland? Naar Aneta verneemt, is minister Neher voornemens 8 Maart voor be sprekingen naar Nederland te ver trekken. Het verblijf in Nederland zal circa veertien dagen duren. AUDIëNTIE COMMISSARIS DER KONINGIN IN NOORb-HOLLAND. De provinciale griffie van Noord- Holland deelt mede, dat de audiënties van de commissaris van de Koningin op Donderdag 4 en 11 Maart niet door gaan. In plaats daarvan komen audiën ties op Dinsdag 2 en op Vrijdag 12 Maart. NEDERLANDS AMBASSADEUR TE MOSKOU. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van dr. Ph. C. Visser, Neder lands gezant te Pretoria, tot Neder lands ambassadeur te Moskou. Tegen een 42-jarige verdachte, die in 1929 in Amerika als gang ster tot levenslang plus 80 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, eiste gistermorgen de Officier van Justitie bij de Amsterdamse Ar rondissementsrechtbank 6 Jaar ge vangenisstraf wegens het plegen van een roofoverval in eeif Amsterdamse sigarenwinkel. Het betrof hier de overval, die door twee mannen op 8 October van ver leden jaar in de sigarenwinkel van J. C. P. A. v. d. Garde aan de Lin- neeusparkweg te Amsterdam werd gepleegd, terwijl v. d. Garde in het ziekenhuis zijn echtgenote bezocht. De daders bedreigden de 83-jarige schoonyader van de eigenaar met een revolver, sloten hem op in een kast en roofden bijna f 5000, juwe len, een groot aantal nylon-kousen er, tabakskaarten uit de winkel. De „auctor intellectualis" van de overval, die gepoogd had alles op Amerikaanse leest te schoeien, werd spoedig door de Amsterdamse politie gegrepen, nadat een tipgever de raad had gegeven eens in een woning in de Splnozastraat een onderzoek in te stellen. Dat was het huis van de dader. Het is de 42-jarige J. D. uit Am sterdam, die op 20-jarige leeftijd op een schip monsterde en enkele jaren later in de Verenigde Staten van Amerika in aanraking kwam met een gangsterbende. Hij sloot zich daarbtj aan en pleegde in zés dagen tjjd» 4 roofovervallen in Philadelphia plus een moord in Baltimore. Zijn slachtoffer in Baltimore was een „zakenrelatie", die weigerde kisten met in flessen verpakte sterke drank te betalen. Op 27 Maart 1929 werd D. door eén rechtbank in Baltimore City tot levenslange gevangenistraf veroordeeld wegens „murder first degree". Voor ieder der 4 roofover vallen werd hij voorts tot 20 Jaar veroordeeld. 18 Jaar lang (waarvan 14 cellu lair) verbleef deze Nederlandse zee man in Amerikaanse gevangenissen. Hij- legde zich toe op studie in de psychologie. Eind 1946 werd hij „on parole" vrijgelaten, hetgeen verge leken kan worden met een voorwaar delijke invrijheidsstr'ling in ons land. Hij werd uitgewezen en keerde per schip terug naar zijn vaderland. „Niemand wenste me werk te ge ven", zo zeide hij voor de rechtbank, „omdat ik een misdadiger was. Mijn vonnis achtervolgde me, waar ik oók kwam. Zo noodzaakten de omstan digheden mij me met zwarte handel op te houden". „Hij maakte veel indruk op zijn kornuiten", voegde zijn verdedigster, mevr. mr. A. Arine GroenKorthof, daaraan toe. „Zij zagen in hem de man met waarlijk grote capaciteiten, maar zijn Amerikaanse methoden waren naar Nederlandse begrippen nogal dom. De Amsterdamse politie heeft voor moeilijker puzzles gestaan dan deze". Zij deelde voorts mede, dat de man intussen een gezin had gesticht, waarover niets dan goeds te melden was en dat hij zich een voorbeeld van een goed huisvader had getoond, „die in wezen geen vlieg kwaad Kon doen." Volgens een grapholoog, die zijn handschrift had onderzocht, be vat hij echter psychopathische eigen schappen. De raadsvrouwe verzocht het college derhalve een psychia trisch onderzoek over verdachte te laten instellen, hetgeen de rechtbank inwilligde, zodat de zaak voor onbe paalde tijd werd geschorst. Ook over de mededader, de 87- jarige J. de B. uit Amsterdam, tegen wien de Officier van Justitie Jaar eiste, zal een dergelijk den uitgebraebt. "pOEN Hitiers expansiezucht steeds meer in daden werd omgezet, Oos tenrijk na een geraffineerde ondermij- ningspolitiek onder leiding van Seyss Inquart was overweldigd en de Duitse soldaat op 15 Maart 1939 ook Praag, de Tsjechische hoofdstad, binnenrukte, schreef de Daily Telegraph, dat „een boa constrictor nimmer tot rust te bren gen is. Die moet elke week zijn schaap kunnen verslinden". Sen Hollands blad schreef in April 1939: „Het succes heeft de Führer bedwelmd. Centraal Euro pa is niet meer Het Maartnummer 1940 van 't Fran se blad „Je sais tout" ligt voor ons. Op de omslag bevindt zich een tekening van een man achter prikkeldraad, dia met een tang er zich ter ontvluchting een weg door tracht te banen. Die plaat heeft betrekking op een artikel over tiyee Tsjechen, die uit het door Duitsland bezette vaderland wisten te ontvluchten om vrij te zijn. De journa list. die hun verhaal optekende, schreef: „Als Ladislas naar zijn werk ging, kwam hij altijd over de oude Karelsbrug met zijn vele prachjjge beelden van de beschermheiligen van de stad. Maar sinds de lente keek hij ze niet meer aan. Ladislas liep snel door, de blik recht vooruit, want aan de voet van het met goud bekroonde Christusbeeld hadden de Duitsers hun mitrailleurs geplaatst. En de wereld keek toe, totdat.ja totdat de Duitse agressor zich niet vér der kon bedwingen en ook naar het Westen toesloeg. Aan deze dingen moesten wij den ken, nu weer de naam Praag met gro te letters op de voorpagina's der kran ten verschijnt en weer berichten bin nen komen van mitrailleurs, die op zekere plaatsen in de schone, door de oorlog zo goed als ongeschonden stad aan de Moldau staan opgesteld. En weer is het Benesj, die zich voor een macht geplaatst ziet, die alles tracht te overweldigen. Opnieuw, binnen de tijd van negen jaar, wordt van hem verwacht over de toekomst van zijn volk, nu op aandrang van de commu nistische partij onder steun van Mos kou, te beslissen. Na de Duitse bezetting vluchtte Edu- ard Benesj naar Londen om vandaar als President van het Tsjechische Na tionale Comité de strijd voor de vrij heid van zijn volk voort te zetten. Op 28 October 1945 stond hij weer in Praag, in een vrije stad. Een realis tisch en idealistisch staatsman kwam aan het hoofd van een volk, dat grote offers had gebracht voor de strijd van de vrijheid. Een socialistische staat werd opgebouwd, geregeerd door een coalitiekabinet v.n.1. bestaande uit So cialisten, Katholieken, Communisten en Democraten. Het land was econo misch v.n.1. op het Oosten georiën teerd, doch eveneens door vele banden niet in het minst culturele met het Westen verbonden. Het land vorm de als het ware een rots tussen Oost en West, een rots, die nog staande was gebleven in de Middeneuropese chaos, een land met een gezond gelaat. Doch ook deze rots is ondermijnd. De Communistische Partij wenste de politie onder haar toezicht te plaatsen. Een en ander moest besloten worden in een kabinetszitting onder leiding van de Communistische premier Gott- wald. Uit protest stelden twaalf minis ters van het uit 22 leden bestaande ka binet hun portefeuille ter beschikking. Benesj wenste dit ontslag, ondanks her haald aandringen van Gottwald, niet te aanvaarden, om het land niet over te geven aan de regering van één partij. Intussen is in het autonome Slowa kije door de communistische voorzitter van de Sociale Raad de „Volksrepu bliek" uitgeroepen en wroet de onder mijning verder voort. Hoe lang Benesj .het nog zal uit houden? De Rots der Vrijheid in Mid den-Europa wordt ondermijnd en. staat te wankelen. Na Hongarije, na Roe menië, na Polen nu Tsjecho-Slowakije Dat West-Europa er zijn conclusie uit trekke! AD INTERIM. Volgens een officiële schatting zal Engeland dit jaar 43.700.000 pond ster ling minder aan zijn marine besteden dan in 1947. De begroting voor dit jaar bedraagt 158 millioen pond sterling. Er zijn thans elf oorlogsschepen in aanbouw, n.1. een groot en twee klei nere vliegtuigmoederschepen en acht torpedobootjagers. Het marine-personeel zal tegen 31 Maart a.i. tot 139.500 man zijn terug gebracht. Weersverwachting, geldig tot he denavond: DROOG EN MEEST ZONNIG. Hier en daar nog enkele overdrij vende wolkenbanken. Droog weer. Aanvankelijk zwakke, later voor namelijk in het Zuiden van het land weer iets toenemende Ooste lijke wind. Temperatuur op het midden van de dag tijdens zonne schijn stijgend tot even boven het vriespunt.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1