GEZELLIG DANSEN De Pamnus Piraat 1 Sonnema Stad en Omgeving, Bestrijding van rode-haan-gekraai DE ROSKAM De voorraad Jaarvergadering ONZE BRANDWc.bR Voor de Kantonrechter Zaterdag- en Zondagavond SCHRIKKELDANS Morgenmiddag: de „Speeltuin-Olympiade'' Commando-overdracht Korps Mariniers Weer een hond Predikbeurten r~ Tezamen f 1.25 dus voordeliger! Het volgende schoolconcert Hij zocht zijn schaatser.. Oudeschild. Wieringen. IJswedstrijden „De Laatste Eer" De lijkwagens gaan verdwijnen Contributie wordt verhoogd Wieringers zegevierden op de Schager Ijsbaan TTT Callantsoog. Door het ijs gezakt HOEST PARE LS Jalianadorp. Filmavond van „Sportlust" De eerste export Urk Urker weg in stadstooi Nationale kampioenschappen schoon rij den In mün vorige reportage over de Helderse brandweer besloot ik met een opmerking over de preventieve taak. Over dit omvangrijke onder deel wil ik l' nu nog het een en an der vertellen, omdat dit iets is, dat federe burger aangaat, er een direct, elke dag voorkomend, belang bij heeft. PREVENTIEF WERK. Een omvangrijk onderdeel is die pre ventieve taak metterdaad. Strikt ge nomen, valt alle brandweerarbeid tot aan het moment van uitrukken daar onder, met inbegrip van alle oefenin gen om de tijdsperiode tussen het tijd stip van melding en het moment, waarop het eerste water de straalpijp verlaat, zoveel mogelijk te bekorten. Ik wees U al op de hoogopgevoerde routine van ons Helderse corps. Intus sen is in de practijk der brandbestrij ding de gemiddelde tijd tussen die beide momenten zegge en schrijve vier mi nuten! Voorwaar een minimaal korte tijd, die voor vermindering haast riet in aanmerking komt. In die-tussentijd moet ook nog wat snders gebeuren. De bevelvoerder van de indrukwekkende ploeg gaat direct na aankomst de brand verkennen Hij gaat bepalen of hij met het hem ter beschikking staande materiaal in staat is de aanval met succes in te zetten. Is dat niet het geval, dan gaat er direct bericht naar de Javastraat en rukt de tweede, zo nodig derde en vierde ploeg uit. Maar er is meer. Waarmee moet de brand worden bestreden? Niet alles kan met waterstralen worden aange pakt, b.v. een olie of benzinebrand, daarvoor is de in de vorige reportage gerapporteerde mistblussing, de aan gewezen weg. Electriciteitnooit water gebruiken! Ge weet dat. Dan is er het schuimkanon, dat een chemische stof verwerkt, met een fraaie naam en nog schopere formule. We zitten nog steeds in onze 4 mi nuten-periode! Waar haalt men het be nodigde water vandaan? Niet alle on dergrondse buizen zijn even dik. heji- ben dus een evengrote canaciteit. Er go: de bevelvoerders moeten kennis hebben van de watertoevoer, moeten weten welke put ze moeten gebruiken en of ze die met het voorhanden slangenmateriaal kunnen bereiken. We zijn zo ondertussen *1 heel wat preventief werk tegengekomen! Dan zijn daar de brandkraandeksels. Perio dieke controle bleek meer dan r,oor zakelijk. Een getal van 3 cijfers geeft aan welk aantal er onwrikbaar vast zat! DE BIOS C.S. Wie denkt bij de preventieve brand weer-taak niet onmiddellijk aan de maatregelen in grote gebouwen, waar grote en grotere mensenmassai's ple gen samen te komen of te zijn: biosco pen, schouwburgen, ziekenhuizen, fa brieken. En wat dat betreft, zegt én de heer Rijpma én de heer de Visser, dat Den Helder er zeer droevig voorstond na de bevrijding. Er moesten noodza kelijk maatregelen worden getroffen, die geld gingen kosten. En daarmee. U begrijpt dat natuur' lijk onmiddellijk, begonnen de poppen te dansen en wel, de protestdans tegen de hoge uitgaven, die als hoofdthe ma's hebben: „overbodigheid" en „ft nanciële onmogelijkheid". Wat die overbodigheid betreft meen' de een exploitant op te moeten mer ken, dat er in 60 jaren niets was ge beurd in zijn zaak en dat het dus nog best ging zonder al die noodzaak en vooral zonder al die kosten. U snapt, dat die redenering geen enkel verband had met de beroemde kant en de be kende wal. Het gaat er niet om, dat de brand weer pas zal rusten, wanneer over al, maar dan ook overal, brand slangen. schuimblussers, enz. zijn geplaatst en er nergens meer een wandversiering mogelijk is omdat overal verlichte „nooduitgang"- bordjes hangen. Het Helderse brandweercommando is redelijk, is soepel, maar staat op haar stand punt, dat wordt bepaald door vol- De Amsterdamse bouwondernemer C. L. ondervond dagelijks grote moeilijk heden bij het vervoer van zijn arbei ders naar hun werk in de Wieringer- meer. Hy had de beschikking over een omgebouwde vrachtwagen die echter niet voldeed aan de eisen welke gesteld 'worden aan auto's die meer dan zeven personen vervoeren. Mr. von Meyen- feldt requireerde 12.— of 6 dagen, welke straf gewyzigd werd in 9. subsidiair 9 dagen. Een zelfde geval betrof de expediteur S. S. te Twisk, die 9.subsidiair 3 dagen tegen zich hoorde eisen. Uit spraak conform. De jeugdige beklaagde A. K. stond terecht voor het feit, dat hy aan de Rijkspolitie, die hem bekeurde wegens een verkeersovertreding, 'n valse naam had opgegeven. Dit kwam hem duur te staan, want Mr. Blankers 't Hooft legde hem een boete op van f 15.sub. 5 dagen. De groentehandelaar C. B. te Winkel oefende dit beroep uit zonder de nodige vergunning. Hy kreeg een boete van 4.of 4 dagen. Melk moet by de bediening der con sumenten de melkbus verlaten via een kraan. Het is om deze reden ook een strafbaar feit dat de melkboer met een maat de vetoplossing uit de bus schept. Aan zo'n misdrijf hadden A. P. en L F. K. zich schuldig gemaakt en zy moesten zich hierover voor dc rechter verantwoorden. De eis luidde voor bei den 3.— of i dagen. K. kreeg boven dien nog 6.— of 3 dagen voor het ry- den zonder licht. komen redelijke eisen van veilig heid, hetgeen uitsluitend het pu bliek ten goede zal komen. DE TOESTAND NU. Hoe het er nu voorstaat? Op onze vraag krijgen we ten antwoord, dat er op het ogenblik hard wordt gewerkt; en dat intussen de ergste misstanden zyn ondervangen. Men behoeft in de Jutterstad geen angst te hebben, dat ergens de toestand nog gevaar ople vert. Maar model is het nog niet. En kele uitzonderingen zyn er, waarvan bijv. de'Witte Bioscoop en Casino zyn te vermelden. Met eigen ogen heeft Uw reporter zich kunnen overtuigen van de werkelijke perfectie-installatie. La ten we hopen, dat ze nooit in werking zal behoeven te komen dan bij con trole-proeven. Controleja, inderdaad is ook dat belangrijk. „Geven wy ons fiat aan een bouwtekening", zo vertelt de heer de Visser, „dan volgt na enige tijd van gebruik allicht een verbouwing of zo, die wy niet kunnen accepteren. Daar om moeten we regelmatig controleren, ook of alle voorgeschreven snelblus sers van minimax bv. wel aanwezig zijn". Het blijkt in het voornemen te liggen, die inspectie te doen uitvoe ren door de bevlvoerders in de vier zones, waarover ik al schreef. Zou er dan onverhoopt toch eens ergens iets geberren, dan is zo'n bevelvoerder volledig van de situatie op de hoogte door zijn inspecties. RAAR, MAAR WAAR. Het is raar, maar waar, zo luidt een onbekend gezegde: de brandweer doet wat ze kan om zichzelf overbodig te maken. En toch, bij voorbaat staat het al vast, dat het haar nooit voor de volle honderd procent zal gelukken! In 1947 waren er 3 grote, 2 middel grote en 27 branden, 27 schoorstenen, meenden de taak van de kachel ver keerd te moeten overnemen en voorts nog wat rode-haan-gekraai in andere toonaarden. Is het niet al veel te veel? GRATIS ADVIES NODIG? De rode haan poogt ts kraaien, poogt dat steeds weer. Aan de brandweer de taak om dat bij voorbaat te beletten. Maar rode hanen kunnen overal op duiken. Niet alleen daar waar de man nen van de Javastraat met zekerheid mogen aannemen, dat ze graag zouden komen, maar ook bij U en mij thuis. En heeft U vermoeden tussen haak jes: dat vermoeden zult U ten onrech- °te niet spoedig hebben, helaas! dat U een redelijke kans op dat ongewens te en afschuwelijke geluid heeft, gaat U dans een even naar de Javastraat 127, waar men U graag met raad en misschien met de daad ter zijde zal staan, f Natuurlijk! Maar let U ook nog even op de oorzaken: 15 door onvoor zichtigheid met vuur en sigaretten, 13 door onvoldoende afgeschermde kachels, 8 branden door kinderen, die met vuur speelden; verkeerde mate riaal-opslag, onvoorzichtigheid met ben zine enz. was de oorzaak van 10 geval len, foutieve olie-stookinrichtingen veroorzaakten 3 branden! Of U er zelf ook wat aan doen kunt!! Weet U intussen, dat U verplicht bent om te zorgen, dat uw schoorsteen regelmatig wordt schoongeveegd? Bij 2 Helderse ingezetenen was dat niet gebeurd! Dat zal bij meer mensen jvel niet het geval zyn geweest, maar by hen was het oorzaak van een fiks fikkie! Helpt ook U de brandweer op Uw in Entree 25 ct. Morgenmiddag zal het z.g. „Speeltuin- Sportfeest" worden geopend. Men heeft dit in de sfeer van de echte Olympiade willen doen, op de volgende wijze: Om half drie stellen de kinderen zich bij hun tuinen op voor de afmars naar het raadhuis. Aankomst aldaar om drie uur. Ongeveer op hetzelfde tijdstip zal de voorzitter der afd. Visbuurt in zyn speeltuin een fakkel ontsteken, welke door estafette-lopers naar het raadhuis wordt gebracht. De eerste loper wordt na vijftig meter afgelost, en zo vervol gens tot bij het raadhuis. De lopers (jongens en meisjes) worden voorafge gaan door trompetgeschal, en zij vol gen de route: Visstraat, Bassingracht, Spoorgracht, Keizerstraat, Spoorstraat, Koningstraat, Koningsplein, Kerkgracht. Met deze fakkel wordt hot Olympiade- vru- voor het raadhuis aangestoken. Terwijl dan het Stedelyk Muziek korps het „Wien Neerlands bloed" speelt, zullen de vlaggen gehesen wor den. De jongens, die de fakkel het laatst gedragen hebben, zullen in han den van de burgemeester de Olympiade eed afleggen, waarna de burgemeester een korte toespraak zal houden. Hierna wordt aan het ceremonieel nog toegevoegd het loslaten van duiven en het gemeenschappelyk zingen van een lied, met begeleiding van het Ste delijk Muziekkorps. De kinderen mar cheren dan af voor het défilé langs het raadhuis, om vervolgens naar hun resp. speeltuin te marcheren. De generaal-majoor der mariniers II. F. J. M. von Freytag Drabbe zal Maan dag 1 Maart het commando van het corps mariniers overdragen aan gen- majoor M. R. de Bruijne, die comman dant van' de mariniersbrigade is ge weest van de oprichting tot 20 Juni 1946. Prins BtVihard zal de plechtig heid, die te Rotterdam zal worden ge houden, bijwonen. Voorts zullen de bevelhebber der zeestrijdkrachten, lt. admiraal C. E. L. Helfrich en vele an dere hogere marine officieren en ma riniersofficieren aanwezig zijn, zomede plaatselijke notabelen. De marinierska pel zal muzikale medewerking verlenen. Op het politiebureau vertoeft thans 'n kleine hond, zonder penning en zonder baas, maar met staande oortjes en een lichtgele vacht. Wie is de eigenaar? ZONDAG 29 FEBRUARI. DEN HELDER. Ned. herv gem.. Nieu we kerk, Weststraat, 10.30 uur ds. Smits, van Schagen; Palmstraat, 10 uur ds. Kleyn, van Hoorn. Geref. kerk, Be- thelkerk, 10 uur ds. G. Kerssies, van Wezep, 17 uur ds. J. Hartkamp; Reho- bothkerk, 10 uur ds. J. Hartkamp, 17 uur ds. G. Kerssies. Chr. geref. kerk, manier, volgens bovenstaande gegevens Steengracht, 10 uur en 17 uur ds. J. HENK DE JUTTER. 18 nog steeds niet uitgeput van ons boekje Dat is maar gelukkig ook, want de vraag is nog groot Als U de P.P. koopt, neemt dan gelijktijdig DE WATERDEMON. En de prijs valt mee Pampus Piraat kost f0.60 Waterdemon f 0.75 Het eerstvolgende „Uur/ muziek" voor de leerlingen van de Ryks HBS, het gemeentelijk lyceum, de ambachts school, de kweekschool, de christelyke, rooms-katholieke en openbare ULO wordt Donderdag 4 Maart a.s. gegeven, s middags van half vier tot half vyf. De medewerkenden zyn de bas-bariton Herman Schey en de pianist Peter Han- sen, die de toelichtingen zal geven. Een zevenjarig jongetje uit de Jou- bertstraat wilde graag gaan schaatsen rijden, maar hij kon zyn schaatsen niet vinden. Hij zocht ze in een slaapkamer, en hoopte dat ze daar onder het bed zouden liggen. Teneinde in het oyder- bedse .-hemerduister een blik te kun nen slaan, stak hy een lucifer aan. Hy sloeg een blik onder het bed, maar. de vlam sloeg in het beddegoed. Dat begon te smeulen, zodat zelfs de brand weer eraan te pas moest komen. Deze heeft het bed naar buiten gesleept en daar het smeulend vuur geblust. Rebel. Oud-geref. kerk, Hoogstraat, 10 uur en 17 uur leesdienst. Geref. gemeente, Janzendwarsstraat 8, 10 uur en 16 uur leesdienst; Donderdag. 19.30 uur leesdienst. Geref. kerk art. 31, Nieuwe kerk, Weststraat, 8.45 uur en 17 uur ds. F. Tollenaar, voorber. H.A. Lutherse kerk. Wezenstraat, 10.30 uur ds. H. J. Oldemans. Doopsge zinde gemeente, 10.30 uur ds. T. Kraft Rothfusz, zang door het koor. Bap tisten-gemeente, gebouw Irene, Hoog straat, 10.15 uur zangdïenst, 10.30 uur de heer Van Leeuwen, 12 uur Zon dagsschool, 19.45 uur zangdienst, 20 uur ev. F. G. J. Hofhuis, 21.15 u even. F. G. J. Hofhuis, H.A.; Maandag 20 uur zus- terhulp, Californiëstraat 8; Vrijdag 20 uui Bijbelbespreking en bidstond, Hugo de Grootstraat 23. Oud-kath. kerk, 10 uur H. Dienst, 19.30 uur lij densoverdenkingen, pastoor Verheij. Evangelisatie Vijzelstraat, 10 uur en 19.30 uur samenkomst, 12 uur" en 14.30 uur Zondagsschool; Woensdag 20 uur Bijbelkring; Donderdag 19.30 uur vrou- wenkrans; Zaterdag 20 uur bidstond. Leger des Heils, 10 uur heiligings samenkomst, 19 uur openluchtsamen komst, 20 uur verlossingssamenkomst; Maandag 14 uur vrouwenkrans; Dins dag 19.30 uur Bijbelbespreking; Don derdag 20 uur heiligingssamenkomst, majoor Hordijk. JULIANADORP, Ned. herv. gem., 10 uur ds. Salm. Geref. kerk, 14.30 uur ds. J. Hartkamp. Star of hope mis- sion, 14' uur Zondagsschool, 19 uur de heer J. Berkhout. HUISDUINEN, Ned. herv. gem., 13 uur ds. Salm. CALLANTSOOG, Ned. herv. gem., geen dienst. ANNA PAULOWNA, geref. kerk art. 31, evang.-gebouw Breezand, 8.30 uur en* 17 uur stud. J. van Benthem, van Vollenhove. DIRKSHORN, Herv. Gemeente. 2.30 uur ds. C. G. Wiegers. VISAFSLAG Aangevoerd van 1621 Februari: 13740 kg. schol; 13101 kg. schar; 2318 kg. tong; 343 kg. tarbot; 197 kg. rog; 7024 kg. bot; 1676 kg. kabeljauw; 4129 kg. wyting; 10 kg. haai; 11 kg. lever; 7 kg. viskuit; 11 kg. sardien;1030 kg. I garnalen; 901 kg. wulken; 48 kg. kreu kels. Dinsdagmiddag heeft de Westerlan der IJsclub haar banen op het Zout- land opengesteld. Cfp de spiegelgladde baan waren reeds weer velen, die de smalle yzers van het vet hadden ont daan en een poging op het gladde vlak waagden. Voor de kortebaanwedstrijd, welke des middags plaats vond, bestond veel belangstelling en een 17-tal deelne mers meldden zich hiervoor. De heer Manneveld wist na verschillende span nende wedstrijden beslag op de eerste prijs (f 40) te leggen, gevolgd door de 17-jarige Jan Trompetter, die tweede werd (f 20>. De heer W. Vaasjes (Helder) ontving f 12.50 als derde, en de 4e prijs was voor de 47-jarige J. Lont Elbzn f 7.50). We hebben nu toch wel gezien dat jong en oud elkaar heeft bekampt en dat de ouden het wel eens tegen de jongere generatie moeten afleggen. We hopen dat we nog van enkele wedstryden getuige mogen zijn en zeer zeker zal het actieve bestuur der IJsclub Westerland hieraan medewer ken. Niet alleen in hun eigen plaats doch ook in andere steden, behalen de Wieringers successen. Mej. Rina Kooij, die te Bolsward aan een lange baanwedstrijd (500 m.) deelnam, behaalde aldaar de le prijs f 50 en een fraaie beker. De heer N. Rotgans behaalde te Ber gum (Fr.) een tweede prijs. Onder voorzitterschap van de heer F. Bontbes kwam de begrafenisver eniging „De laatste eer" in haar jaar lijkse vergadering in café ,,'t Cen trum" te Hippolytushoef bijeen. Het grote vertrouwen in het bestuur bleek opnieuw, daar slechts een 18 leden van de 1061 tegenwoordig wa ren. Uit het jaarverslag van de secretaris kunnen we een groei in de Vereniging constateren. Het ledencijfer steeg van 1017 tot 1061 met een zielen-aantal van 3600. Het afgelopen jaar werden door de vereniging 58 begrafenissen verzorgd, waarvan 38 van leden en 20 van niet- leden. Klachten over verzuim van per soneel kwamen niet voor. Er is echter wel een donkere plek. nJ. dat voor de bestaansmogelijkheid der vereniging een zware strijd moet worden gevoerd. Bereids heeft hét be stuur zich hiervoor bewapend en wel op de volgende manieren: le door aansluiting bij de Bond Be grafenisverenigingen van N.-H. door aansluiting bij de landelijke Bond. De secretaris besloot zijn overzich telijk jaarverslag met de opwekking om reserves te kweken en bepleitte hiervoor contributieverhoging. FINANCIEEL OVERZICHT. !Bij nadere beschouwing van onder staande cijfers zien we, dat evenals vorig jaar de kisten-exploitatie het verlies van de normale exploitatie moet dekken. Winst op de kisten f 362.00, totale ex ploitatie winst f 90.48, verlies normale exploitatie f 271.52. BESTUURSVERKIEZINGEN. Aftredend en herkiesbaar waren de heren F. Bontkes en J. Poel en voorts de heer J. Vermeulen welke niet her kiesbaar was. Bij enkele candidaatstel- ling werden beide eersten herkozen, terwijl de heer J. Tijsen, adm. visaf- slag, in de vacature werd gekozen. De heer J. Tijsen, die als lid van de controle-commissie aftrad, werd ver vangen door de heer Jn. Visser (H. Hoef). ER KOMT EEN LIJKAUTO. De lijkwagen van Den Oever, welke eigendom van „De laatste eer" is, ver keert in eep desolate toestand en moet worden afgeschaft, ter voorkoming van ongewenste toestanden. De tweede lijkwagen heeft nieuwe dekkleden no dig. Hieruit komen hoge kosten yoort, welke het bestuur deden uitzien naar andere mogelijkheden. De aandacht is op een lijkauto gevallen. De lijkwagen is onvoldoende voor Wieringen, terwijl de koetsier heeft bedankt. Onder het bedienende perso neel bevjnde'n zich een tweetal chauf feurs. Aan de vergadering wordt in overweging gegeven om het bestuur tot de aankoop ener lijkauto te mach tigen, welk voorstel door de vergade ring wordt goedgekeurd, mits het niet door een deskundige zal laten voor lichten. Het bestuur stelde zich voor, voor de aanschaffing renteloze aande len uit te geven, met de garantie dat 1/10 pet. deel der aandelen jaarlijks wordt uitgeloot. STATUTENWIJZIGING. Op voorstel van de heer H. de Jong werden de statuten gewyzigd, en wel met verschillende verhogingen aan gaande de contributies, ten einde het tekort op de rekening te kunnen in halen. De contributie voor een rer—ge zin. f 2, werd met f 0:50 verhoogd. Voor de alleenstaande personen is dit van f 1.50 tot f 1.75 geworden. Ook voor inwonende meerderjarige gezins leden werd een heffing bepaald van f 1.50 per jaar. Tot slot van deze vergadering hield de heer H. de Jong een inleiding over „uitvaart in Nederland". Voor de kortebaanwedstrijden wel ke gistermiddag op de baan van de Schager IJsclub werden gehouden be stond grote belangstelling. Niet min der dan 36 personen hadden zich la ten inschryven. Men begrijpt dat het een spannende middag geworden is. Er werd fel om de plaatsen gereden en het waren tenslotte louter „buitenlan ders" die er mee gingen stryken. De uitslagen waren: 1 J. Trompetter (17 jaar) Wieringen; 2 S. J. de Vries, Wieringen; 3 M. Koorn Wieringen. 4 N. Hartman, Westzaan; 5 J. Manneveld, Wieringen. Het was een mooie middag waarop het aan spanning en ook aan stijl al lerminst ontbroken heeft. EEN ARBEIDSONGEVAL. De monteur J. Kuiper, die een dezer dagen in het garagebedrijf Lont bezig was met het nazien van een auto, kreeg, doordat een aan een takel han gend onderdeel naar beneden viel, vrij ernstige verwondingen aan zyn hoofd en neus. BAND NEDERLAND—INDIë. Aan een flink aantal personen kon de heer D. Steeman Woensdagavond in Cinema de Haan het welkom toe roepen. Volgens spr. een bewijs van de medeleving met onze jongens over zee. Hoewel de Kerstactie voor honderd procent geslaagd mag heten, zal dat niet het laatste werk der afd. Wie ringen zijn geweest. In een vijftal films kregen we een duidelyk beeld hoe onze jongens le ven onder de hete tropenzon. Na de pauze konden we kennisma ken met het prachtige werk van het Nederlandse Rode Kruis. Nadat de heer Steeman de spreker dank had gebracht, werd deze avond besloten. handig om mee te nemen.' Dinsdagmorgen ging de jeugdige Z. I een tochtje maken per schaats naar I Tjallewal om daar een bezoek te brengen aan de boerderij van de heer witsal fabriekt n apeldoorn Daar de Gymnastiekvereniging „Sportlust", in verband met ziekte van de leidster geen uitvoering' met eigen krachten kan brengen, had zij haar toevlucht tot een film genomen welk* in de zaal van de heer C. Rol gedraaid uerd. 's Middags voor de adspiranten en overige jeugd, komische en sportilmg en 's avonds voor de ouderen uitslui tend sportfilms. De heer Kaptein, voorzitter van deze vereniging, opende do middag en avond en sprak zijn te vredenheid uit over de ondanks 't koude weer -»• goed gevulde zaal. Toen fragmenten uit de Kampioen schappen te Groningen gedraaid wer den en o.a. mej. Spigt in haar vrij* oefening op het witte doek verscheen, konden de aanwezigen zich niet be dwingen een blijde uitroep van her kenning te uiten, daar, deze onze le den toch zoveel van de gymnastiek, bijgebracht heeft, en nu zelf jammer genoeg in verband met ziekte en het koude weer, niet aanwezig kon zijn. Voorzitter besloot deze avond met 'n woord van dank aan de heer Dekker, de toekomstige leider, die door zijn aanwezigheid zijn belangstelling voor de vereniging toonde. Hij moedigde voorts de nog niet-donateurs aan, zich alsnog als donateur op te geven. Aan mej. Wolthuis komt zeer zeker een Woord van dank toe, voor de mu zikale begeleiding. EEN „HET KLEINE DORPJE" HAD GEZELLIGE AVOND. Dinsdagavond had de buurtvereniging c - i „Het kleine dorpje" een gezellige avond w.a—aaüC 3 I georganiseerd in de zaal van het café lewalwaarts. Aan het tochtje kwam plotseling een einde doordat de jonge man met een vaartje een groot wak in reed. Met enige moeite slaagde hij erin aan de wal te komen. Bij de heer Wiersma werd aangeklopt om droge kleren en toen te voet naar. huis. We kunnen niet genoeg wijzen op de zeer gevaarlyke buitentochten en vaarten. Ze zyn zeer onbetrouwbaar. RIETSCHEERDERS VOOR Door de zeer zachte winter kon tot heden niet overal riet geschoren wor den. Thans, nu het enige dagen gevroren heeft, wordt overal met man en macht gewerkt om het riet binnen te krijgen. De kwaliteit was goed, doch door de sterke wind is er veel gebro ken. De opbrengst van het riet is zeer goed te noemen. Veel wordt het ge bruikt voor de aanmaak van riethou- dende bouwplaten. Het beste voor de rietdekkers. STRANDVONDERIJ De burgemeester van Callantsoog heeft van op het strand aangespoelde goederen in voorraad pl.m. 30 mijn- stutten van dennenhout en 1 redding boot. Rechthebbenden worden opge roepen ter reclame van eigendom. Schagen JAARLIJKSE WEGENSCHOUW Het college van Dykgraaf en Heem raden zal op Vrijdag a.s. de jaarlijkse schouw over de wegen in het Water schap de Banne en Polder Schagen houden. MEJ. R. KOOY WEER EERSTE. Onze plaatsgenote, mej. R. Kooij die te Hardegarype (Fr.) aan een lange- baanwedstrijd deelnam, wist aldaar beslag te leggen op de eerste prijs. Sinds enkele dagen is dit reeds de tweede keef dat zij de eerste prys naar Wieringen meenam. Maandag is de eerste Noordzeevis vanaf Urk voor de export verzonden naar België. Dit is met enige plechtig heid gebeurd. De ondernemer van deze export is de heer K. J. Hakvoort, vis handelaar te Nunspeet. Deze heeft exportvergunning van het ministerie ontvangen. De heer K. J. Hakvoort heeft grootse plannen en heeft import- vergunning, o.a. van België, Frankrijk en Engeland ontvangen. Bij het verzen den van deze eerste export heeft de directeur der visafslag, de heer P. Keu ter, dit feit in enkele woorden her dacht en het voordeel voor afslag fya gemeente hiervan opgesomd. Bij een grotere aanvoer van Noordzeevis is dit een opbouw voor afslag, gemeente <;u voor de gehele plaats. Voor deze eerste export bestond grote belangstelling. Door het openstellen van de weg Urk—Emmeloord was deze Maandag als omgetoverd in een drukke verkeers weg. Honderden auto's, wagens en an dere vervoermiddelen hadden van de gelegenheid gebruik gemaakt om i.p deze manier naar Urk te komen. Hoe wel het voor het verkeer verboden 's om binnen de kom van het dorp te ko men, drongen toqh verscheidene taxi's hier door, zodat de bevolking van Urk een voorproefje kreeg van wat bij het officiëel openen der weg te wachten staat. NAAR DUITSLAND. In verband met de export van vis voor Duitsland maakt de burgemeester van Urk, de heer G. Keyzer, een reis naar Duitsland. Mogelyk zullen hier door betere perspectieven worden geopend. By de gisteren te Almelo gehouden nationale kampioenschappen schoonry-1 den werd mej. Wajboer uit Anna Pau- lowna vierde. De heer Blauwboer uit Wieringermeer werd derde en de heer Timmerman uit Schagen zesde. „Prins Hendrik" van de heer C. Rol. Medewerking werd verleend 'door 't Twevro Cabaretgezelschap" uit Den Helder en door enige buurtgenoten werd voor muziek gezorgd. Toen door de voorzitter I. J. Gaakeer Pz. het ope ningswoord gesproken werd kon hij behalve de hierboven ge"oemde mede werkenden, een groot aantal buurtgeno ten het welkom toeroepen. Onmiddellijk werd daarop het woord gegeven aan het „Twevro Cabaretgezel schap" welks ijverige conferencier on- middellyk contact maakte met' zijn luisteraars. We zullen het lange, maar van goede kwaliteit zijnde programma niet nummer voor nummer gaan ont leden, maar volstaan met te zeggen, dat hun optreden hier ten hoogste is ge waardeerd. En die lof hebben de da me,, en heren van „Twevro" ten volle verdiend. Er werd voor elk wat wils gegeven en er was maar één roep, n.1. van voldaanheid. Nadat het programma beëindigd was sprak de voorzitter woorden van waar dering tot het gezelschap, er op wijzen de dat op deze manier de band stad en platteland nauwer wordt aangehaald, In de pauze waren in een oogwenk enkele honderden steunbonnen ge- plaatst, en als vanzelf kwamen enkele gelukkigen uit de doos, die een sur prise in ontvangst hadden te nemen. De muziek van de fam. Wolthuis, aan gevuld met de „Aspirama's" zorgde voor een dansje, dat döor diverse spe len, hersengymnastiek, 'n tractatie van gebak en consumptie werd afgewisseld en zodoende kwam aan deze vrolijke avond voor velen nog te vroeg een einde. P. J. G. AFD. JULIANADORP De Plattelands Jongeren Gemeen schap, Afd. Julianadorp had een by- eenkomst in de zaal van de heer C. Rol. Spreker van deze avond was de heer J. L. H. J. Westenberg uit Scha gen. Om half acht opende de voorzit ter deze bijeenkomst, heette de heer .Westenberg en enige genodigden wel kom, en sprak zijn genoegen 'uit over de goede opkomst, ondanks het slech te weer, waarvoor de leden uit Bur- gerbrug vooral een pluim verdienden. Daarna was het woord aan de heer Westenberg, die sprak over zielkunde en karaktertypen, waarmede hij, voor al ook door de prettige manier van spreken, de aanwezigen zéér boeide. Cm half elf sloot de voorzitter deze gezellige bijeenkomst met een woord van dank aan de heer Westenberg voor deze buitengewoon interessante lezing en voor de moeite die de heer W gedaan had om deze avond in ons midden te kunnen zijn, in verband met de stagnatie in het busverkeer. Na een glas warme punch by de nog v/armere kachel te hebben gedronken, verlieten alle leden enthousiast de zaal. EEN JUBILEUM Maandag 1 Maart a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat J. Dijkshoorn by de toenmaals bestaande N.V. „De 9£oop" in dienst kwam. Sindsdien is in dat bedrijf veel veranderd en ook de naam daar van, want later werd het Coöp. De Hoop" en voor enige jaren had de fusie plaats tussen de verenigingen te Ju lianadorp en te Breezand en werd de thans bestaande naam van Coöp. Aank. en Verk. Ver. „Het Noorden G.A." aan genomen. Maar Jan is van rij knecht enz., molenaar geworden en viert al dus zijn zilveren jubileum, waarmede wy hem by voorbaat gaarne gelukwen sen. MARKTBERICHT. WARMENHUIZEN, 26 Febr. 94400 kg Rode kool f 12—f 17; 69100 kg Gele kool f I 9 en 600 kg Bieten f 6f 6.50.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2