De smokkel-mark: één cent BITTERE ARMOEDE IN ATHENE Van nabij Variatie in de kool VAN NELLE Wij spelen Bridge HAANTJE of HENNETJE Een weekloon van acht sigaretten In Duitsland zes valuta's Henri Ford II in Nederland Een dure cursus i en verre Taxirit van zes K.M. 25.000 drachmen Provincie staat er goed voor Voor de Vrouw Nog bijna 7000 onberechten Een vacantievloot gaat varen Jeugd-vandalisme Wu luisteren naar.... s. FEUILLETON Durf ie Leven EN NU EEN KOPJE WT BOCHUM, Febr. - Herwaarde ring van dV mark is een van de dingen, waarnaar duizenden zakenlieden in en buiten Duits land zitten uit te kijken. Daa>r vacht de herleving van de han del, ook ónze handel met de Duit ser», op. Wat dat voor de Neder landse economie betekent is over duidelijk, als u weet, dat onze Uitvoer naar dat land van 15.4 pet. in 1987 van het totaal is gedaald tot 8.1 in 1947 en onze Invoer daarvandaan is vermin derd van 21,1 tot 2,3 pet. in die zelfde jaren. Millloenen en mll- iioenen gingen ev In om en dat moet weer zo worden; ons land heeft het nodig. De vraag in hoe verre wjj de Duitsers collectief of individueel kunnen waarderen heeft daar niets mee te maken; brengen wij onze gevoelens in het geding, dan snyden «ij in ons eigen vlees. Amerika doet ook zaken met Rusland Wat is de mark op het ogenblik? Een papiertje, waarop staat, dat het door de „Alliierte Militarbehörde in Umlauf (is) gesetzt in Deutschland". Meer niet. De waarde, die eraan ge geven is, is volkomen willekeurig, temeer daar men niet weet hoeveel honderdm arkbiljetten er bijvoorbeeld in omloop zijn. Een Brits officier vertelde mij vertrouwelijk, dat de Russen aan hun medebezetters wei geren te laten weten hoeveel geld zij hebben laten drukken. Nu wil men de. militaire marken door nieuwe vervangen, maar zó, dat men ue hoe veelheid controleren kan. De thans gebruikte bankbiljetten zijn gedrukt door middel van cliché's, die de Wes telijke Geallieerden vóór de bezet ting van Duitsland al in gereedheid hadden en zij hebben kort na de be zetting een deel dezer cliché's in goed vertrouwen aan de Russen in bruikleen afgestaan. Zij wachten zich er voor nogmaals in dezelfde fout te vervallen en stellen nu de eis, dat de nieuwe marken te Berlijn worden vervaardigd door een Duitse drukkerij onder gemeenschappelijk toezicht. De Russen hebben aanvan kelijk verlangd, dat ook een gedeelte te Leipzig zou worden gedrukt, maar zrj schijnen deze wens nu te hebben laten varen, zodat het er vandaag of morgen toch van zou kunnen komen, dat er een mark komt, waarvan men weet, wat zij waard is. DE „WAARDELOZE'' MARK. Hoe leeft men nu met de „waar deloze" mark van thans? Hoe drijft men er handel mee? Dat is een vrij •ingewikkelde aangelegenheid, aange zien de vier bezettingslegers alle hun eigen geld hebben. Geallieerde mili tairen en burgers hebben geen mar ken, maar ponden, doljars, francs, roebels, zodat er eigenlijk vijf soorten valuta in omloop zijn, die officieel niet tegen elkaar mogen worden in gewisseld. De Duitsers mogen geen ander geld dan marken in hun bezit hebben. Natuurlijk hebben de sluik handelaren dat toeh, maar zij zijn er erg voorzichtig mee, want op het be zit ervan staan zware straffen. Van daar, dat voor de straathandel tus sen militairen en burgers een zesde valuta is ingevoerd; de sigaret. De waarde van de sigaret in Duitsland wordt uiteindelijk bepaald doorde koeren. Daar komen zij tenslotte terecht, daar worden zij op gerookt, nadat zij geruild zijn. tegen erwten, bonen, aardappels, graan, fruit of eieren. Op het ogenblik be talen de boeren er vier tot zes mar- XX. Het spel uit onze vorige rubriek heeft bij de bridge-lïefhebbers sterk de aandacht getrokken en velen hebben naarstig gezocht naar de manier, waar op Zuid zijn groot-slam schoppen maak te. Hier volgt de aardige manier, waar op dit resultaat bereikt kan worden. Eerst de kaartverdeling. S. h-v-10-9 H. a-5-4-3 R. b-6-4 XI. a-h ken per stuk voor. Ik zit met nog er.ige collega's te praten met Johann Platte, vakbondsbestuurder van de mijnwerkers in het Roergebied, ge wezen redacteur van een eertijds vooraanstaand mijnwerkersweekblad, Twee onzer hebben de vakbroeder een sigaret aangeboden. Hij rookt ze geen van beide op, zit •er mee te spelen, tot hij ze even later midden in z(jn betoog met twee handen om hoog houdt, zeggende: Dit is het dagloon van een Duit se mijnwerker! De mijnwerkers worden goed be taald: twaalf sigaretten per week Een tramconducteur verdient 40 mark, d.i. acht sigaretten. Maar zo te redeneren is scheef, want het voedselpakket, de huur de belasting en allerlei andere din gen kunnen nog steeds betaald worden volgens de maatstaven van 1939. Daar zorgt de Duitse prjjsbe heersing voor, die streng ls. Van veertig mark per week kan een ar beidersgezin zijn normale uitga ven doen. Ware het niet, dat din gen als schoenen en kleren niet langs normale wegen verkrijgbaar zijn, de Duitse arbeiders zouden zich geen zorgen maken over valu ta-vraagstukken. In het verrekenen van Duitse leve ranties en diensten aan het Britse leger houdt men een koers aan van 40 marken per pond sterling; tegen dezelfde koers kopen de Duitsers het van elders ingevoerde voedsel. Op eendere wijze wordt de in- en uitvoer van Bizonië (de Brits-Amerikaanse dubbelzóne) op een vrjj willekeurige koers van dollars in marken en van marken in dollars omgerekend. Van daar dan ook, dat de handèl van dit gebied met het buitenland uitslui tend* in dollars geschiedt, die overi gens niet in Duitse handen komen. Veertig marken per pond betekent in onze munteenheid een kwartje voor een mark; een-derde van het geen wij er in oorlogstijd voor moes ten betalen. Bij de smokkelaars aan de grens noteert de mark echter niet veel meer dan één cent (Nadruk verboden) Naar wij vernemen zal a.s. Zondag de Amerikaanse autokoning Henri Ford II aan Eindhoven een bezoek brengen. De heer Henri Ford II wordt s morgens aan de Belgische grens ver wacht; waar hij door de Nederlandse directie van de Fordfabrieken te Am sterdam en ir. F. Philips wordt opge wacht. Hij zal te Eindhoven de Philips- fabrieken bezichtigen' en een bezoek bréngen aan huize „De Wielewaal''. Van hieruit begeeft de heer Ford zich naar Amsterdam. M'jf rustig zitten! U hoeft er zelfs niet voor uit Uw stoel te komen; zó ge makkelijk vliegt Uw baard cr af met Philips „PHIL1- SHAVE", het electrisch droogscheerapparaat. Vraag Uw handelaar een demon stratie. N.V. PHILIPS" VERKOOP- MAATSCHAPPIJ VOO» NEDERLAND.EINDHOVEN Maandag heeft de Vereniging broe deryen Nederland voor de tweede maal een sex-school geopend te Bar- "neveld. Leraar ia. een ex-Japanner, de heer Saiki uit Amerika. De kunst van het sexen, de kunst dus om van een pas geboren kuiken vast te stellen of het een haantje of een hennetje is. werd oorspronkelijk slechts door Japanners beoefend. Met grote n^wkeurigheid (99100 pet.) wisten zé op zeer snelle wijze een groot aantal kuikens in haantjes en hennetjes te verdelen, zodat menig Nederlands plulveehouder aan toverij dacht. Verleden jaar is er echter een einde gekomen aan al die geheimzin nigheid, "doordat een Amerikaan, eveneens ex-Japanner, veertien da mes en heren te Barneveld tot zeer bekwame sexers heeft opgeleid. De opleiding is' zeer .kostbaar. Ze duurt ongeveer een half jaar en kost f 3000 per persoon, alleen reeds aan lesgeld. Het aantal cursisten be draagt ongeveer twintig. De Arnhemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de .zaak tegen de Bennekomse ad vocaat mr. van der D. tegen wie een (Van onze correspondent). ATHENE, Febr. I Kenmerkend voor alle armoe.de- hoeken tyui Europa zijn de in lompen geklede opgeschoten jon gelieden, die vooral op de stations en in de havenwijken de reizigers voor duur geld Amerikaanse si garetten te koop aanbieden. In Athene zijn deze zwervende sluik handelaars bijzonder talrijk. Reeds bij het aan land gaan, op de kade, krijgt de vreemdeling door hun optreden een eerste in druk van de duurte: 3000 drach men voor een pakje Lucky Stri ke, 500 voor een stuk nogat. Voor de rit van 6 km. naar het centrum der stad betaalt men de chauf feur 25.000 drachmen, met de on dergrondse kost de rit u 400; het ligt voor de hand, dat de ohder- grondse propvol is en de taxi's weinig te doen hebben. Onder de kleine kraampjes overwe gen de vishandelaars. Ook Turkse kof fie wordt aangeboden, opgediend teza S. H. R. KI. 143. Oh, nu staan ze juist onder de kroon, en dit is het ogenblik voor Ger- rit! Bliksemsnel laat hij zijn witte laken bovenop hen vallen. En voordat Pim, Pam en Pom weten wat er aan de hand is, liggen zij bedolven onder het spookgewaad van Gerrit Kra^i, die eg- zich met een .akelig gelach bovenop laat vallen. 144. Arme Pim, Pam en Pom! Moet dit het einde van jullie avonturen be- 4-3 9-7-6-2 v-10-8 v-b-10-2 S. H. R. KI. 5-2 h-v-b-10 9-7-5-2 8-6-5 tekenen? Ach ze denken niet veel op dit ogenblik, die drie arme honden, versuft als ze zijn door de schrik. Ger rit Kraai maakt daar een handig ge bruik van en knoopt met vliegens vlugge poten de vier einden bij elkaar. „Zo en nu heb ik jullie" lacht hij vals. „Ik heb je gewaarschuwd. Wie niet horen wil, moet voelen". En met deze woorden sleept hij de grote witte zak achter zich aan de trap af naai', de kelder. men met een glas koud water, verder alcoholische dranken, gebakjes, vruch ten en inlandse sigaretten. Maar de Atheners lopen vrijwel allen met moe de, onverschillige gezichten voorbij. De mannen, meestal slecht geschoren, ma ken, een ontmoédigde indruk, de vrou wen echter zien er, ondanks alle armoe, elegant gekleed uit een élégance, die maar al te vaak wordt verkregen ten koste van de voeding. Het centrum der stad bevestigt de eerste indruk. Trossen mensen hangen aan de volgepropte trams, lange rijen lege taxi's staan op de standplaatsen. De winkels liggen vol elegante artike len, die de vergelijking met Parijs, Lon den, ja zelfs met Zürich kunnen door staan. Onder de uitgestalde levensmid delen ziet men behalve zuidvruchten en het beroemde goede schapenvlees van de Balkan, tal van Amerikaanse con serven. Van de fijnste wollen stoffen tol de beste whisky, niets ontbreekt. behalve kopers.... De prijzen zijn dan ook, vergeleken met vóór. de oorlog, ontzaglijk gestegen. De arbeiders, die niet zelden een dagloon genieten van 30.000 tot 40.000 drachmen, staan er nog .betrekkelijk goed voor. Maar de boeren niet hun schrale ootftt en voortdurende vorderingen van beide, -kanten, zitten lelijk in de klem. De ambtenaren drei gen nu en dan met staking, de Ameri kanen moeten dan helpen een compro mis te vinden. Vroeger werd vaak gesproken van de sprookjesachtige weelde der Griekse kooplieden. Daarvan is niets meer te zien. Steeds groter wordt het. aantal armlastigen, vluchtelingen, werklozen. De laatsten krijgen ongeveer 5000 drach men steun per dag. Zij huizen met ze ven of acht personen in één woning en kunnen zich nog redelijk wel voeden met hun donkere soep. Hoe vreedzaam overigens de aanblik is <Jer oude man nen, die met hun Turkse fez op het hoofd op de treden van hun huis zitten en daar hun lange rozenkransen bid den, even eentonig' is hun karige mid dagmaal, dat dag aan dag bestaat uit aardappelen, een paar bonen en enkele schijfjes tomaat. Ernstig is het leven in Athene, nij pend. de nood. Toch is voor de Grie ken de aloude hoofdstad nog een eiland van overvloed en vrede in hun door on ophoudelijke burgeroorlog geteisterde land. (Nadruk verboden.) jaar gevangenisstraf was geeist wegens opzettelijke belastingontduiking daar hij f 320.000 van zijn vermogen had verzwegen. Hij werd veroordeeld lot zes maanden gevangenisstraf met af trek van preventieve hechtenis van 20 September 1947 af. xBij 't Haagse Bijz. Gerechtshof is levenslang geeist tegen de 30-jarige metaalbewerker J. M. Heckmans, die terecht stond omdat hij als wachtmeester bij de „Ordnungs- polizei" in Maart 1945 deel uitmaakte van executiepeletons, die in Rotter dam gevangen genomen burgers zonder vorm van proces hebben neergeschoten. xTe Veendam is een tweeling van de familie R. op noodlottige wijze om het leven gekomen._ Toen de moeder 's morgens bij de wieg kwam zag zij de kleinen dood in het bedje liggen. De kinderen waren gestikt doordat een petroleumvergasser onklaar was ge raakt. De babies waren slechts negen weken oud. xDe wielrenner Peper kamp te Den Bosch, die illegale wer kers had verraden aan de SD in Am sterdam. waarna deze in Duitse con centratiekampen zijn overleden, is door het Bijz. Gerechtshof veroordeeld tot 18 jaar gevangenisstraf met aftrek vart voorarrest. xVan 1 tot en met 10 Juni wordt in de Jaarbeurshallen te Utrecht een internationale bakkerij tentoonstelling gehouden, xAan Arnhem is Zweeds hout voor de bou-v Ivan 76 woningen toegezegd. H.M. Je Koningin heeft Dinsdagavond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen in Den Haag een uitvoering bijge woond van „Die Haghe Sanghers" en het Paletrina'koor. xDe Austra lische regering heeft een aantal Duitse geleerden voor niet nader omschreven werk geëngagèerd. Een deel er van is reeds naar Australië vertrokken. x- Te Jeruzalem is dé kraamvrouwenafde ling van het regeringsziekenhuis opge blazen. xVolgens Joodse bronnen te Tel Aviv hebben Britse schepen een schip met ongeveer 700 Joodse illegale immigranten aan boord voor de kust van Palestina aangehouden. xOn geveer 10.000 Amerikaanse soldaten worden nog in Europa vermist. Meer dan 25.000 der oorspronkelijk vermis ten zijn opgespoord of dood gemeld. Verschenen is de memorie van antwoord op het algemeen verslag van de afdelingen der Provinciale Staten van Noord-Holland betreffen de de begroting. Het totaalbeeld der begroting mag tot fevredenheid stemmen, nu be halve over het batig saldo van de dienst 1945 over slechts f 141.078,54 uit het reservefonds behoeft te wor den beschikt. Aangezien daarin dan nog ruim 3% millioen overblijft en de. dienst 1946 vermoedelijk weder om een batig saldo van ongeveer 1.000.000 zal opleveren, is er voor ongerustheid met het oog op de naaste toekomst geen aanleiding. -Gedeputeerde Staten achten het echter hun plicht ook het oog te richten op een verder verschiet en zij willen de staten niet verhelen, dat de gedachte aan de diensten 1950 en volgende 'hen ongerust maakt. Dit alles in aanmerking nemende zijn Gedeputeerde Staten van oor deel, dat een uiterst voorzichtig fi nancieel beleid geboden is. Naar de mening van Gedeputeerd» Staten bestaat vooralsnog geen be hoefte van provinciewege nieuw» ontginningen of andere werkverrui mingsobjecten ter hand te nemen. Naar wij vernemen, bedroeg het aantal nog onberechte politieke ge detineerden per 1 Februari j.1. 6.899, waarvan 6.688 mannen en 211 vrou- wen. Ter vergelijking diene, dat per 1 October 1947 bovengenoemde cij fers bedroegen: 12.701, waarvan 12.301 mannen en 400 vrouwen, zo dat iri vier maanden tijds een ver mindering is bereikt van 5.802. Vorig jaar werden door het comité Onze Marine (Postbus 120 Hilversum) een aantal kampen georganiseerd die buitengewoon geslaagd zijn. Het suc ces van deze kampen deed het Comité Onze Marine besluiten voor 1948 een nóg groter waterkamp op te zetten. Van 2 t.m. 7 en van 9 t.m. 14 Augus tus zal n.1. op het IJselmeer een gehele vacantievloot varen. De aantrekkelijk heid -voor dit kamp wordt nog ver hoogd door het feit, dat aan de deel nemers (sters) niet alleen nautische kermis zal worden bijgebracht, maar vooral omdat t déze vacantievloot zal varen van haven tot haven en de ver schillende prachtige stadjes aan de voormalige Zuiderzee zal aandoen. De d Iname aan dit grootse waterkamp is opengesteld zowel voor particulieren als voor deelname in clubverband. nu en. een uur. Uit alle delen in ons land komen de berichten binnen van de enor me schade, die in 1947 door bal dadige jeugd is aangericht. Rot terdam becijfert dit op f 500.000 inclusief f 40.000 aan glasschade), Zaandam bracht het tot tienmille, Amsterdam tot een millioen gul den. Rotterdam geat thans over tot een hulpcorps Stadsdiensten, dat een wakend oog zal houden .op alle objecten, die onder de ver nielzucht van jeugdige vandalen zuchten. In Amsterdam is de actie „de jeugd van de straat en in school" in volle gang, Zaandam piekert erover het onderhoud van het „plantsoen van Verzet" aan de jeugd zelf over te dragen.... Laat ons hopen, dat de remedie hiermede gevonden is, vooral om dat de vernielzucht langzamerhand alle perken te buiten gaat en vreemdelingen in ons land voor al als zij per auto reizen meer dan eens zware schade aan hun eigendommen constateren! Het is nu kool wat de klok slaat! Dus doet de goede huisvrouw wijs hierin wat afwisseling te brengen. Zo kan men van 1 kg. savoye-kool met 400 gram aangemengd gehakt, wat zout, boter en paneermeel, heerlijke gevulde koolrolletjes maken. Als de kool goed schoongemaakt is haalt men voorzichtig de bladeren van elkaar. Deze mogen niet beschadigd worden. Kook ze ongeveer tien minuten in ruim water en zout en laat.ze daarna uitlekken. Verdeel het gehakt over de bladeren. Rol de kool om Jiet vlees en schik de rolletjes op en naast elkaar in een vuurvaste schotel, waarin men eerst een beetje boter heeft gesmolten. Maak de schotel af met paneermeel en nog wat boter en laat het gerecht in een matig warme oven onder en dan bedruipen gaar worden stoven. Dat duurt ongeveer een Men kan ook in plaats van het gehakt in de kool te rollen de gebraden vleesballetjes er naast leggen. Het ge recht moet dan niet zo lang stoven. Op deze laatste wijze stooft men te vens wel eens slakropjes met gehakt. Wie zuurkool zegt, zegt spek! En spek is zeer schaars in deze na-oor- logse jaren. Maar zuurkool kan even goed met een of ander vet vlegs ge geten worden, terwijl'verse worst, saucijsjes; knakworstjes e'/d. er uitste kend bij smaken. Niet iedereen weet, dat deze groente zeer goed past ."bij kip of konijn, als men 'eehs iets anders dan appelmoes 'wil. Brussels lof, de groente, die vroe ger speciaal voor de fijne keuken werd gebruikt, heeft in de laatste jaren burgerrecht verkregen. Het is een ideale spijs, vooral omdat men hem op verschillende manieren kan opdie nen. De eenvoudigste manier is ge woon gekookt: wassen, snijden, opzet ten met heel weinig kokend water en zout. en vlug. gaarkoken. De groente afgieten en van het nat met -wat bloem, boter, een scheutje melk en wat zout een gebonden sausje maken. Lekkerder wordt de groente, indien men hem smoort gedurende een half uur. Denk er om de struiken nu en dan om te leggen. Tenslotte kan men Brussels lof ook geven met een kaas saus; en het allerfijnst wordt het. als u de struikjes lof in plakjes ham wikkelt. Maar zoiets is alleen bij hoge uitzondering mogelijk. HILVERSUM I, 301 m., Nieuwsberichten om 7. 8. 7. 8 en 11. uur KRO: 7,40 uur Morgengebed 7.45 Cantate 8,15 Pluk de dag 3,00 Voor de vrouw H. R. KI. a-b-8-7-6 8 a-.h-3 9-7-4-3 West kwam tegen het 7-schoppen- eontract (groot slam) uit met klaver- Vrouw. 1» slag: West kl. vrouw heer 52. 2e slag: N. h. aas 10—8—2. Se slag; N. harten 3boersch. 6 h. 6. 4e slag: Zuid: sch. 73 9—2. 5e slag: N. harten 4vrouwschop pen boer7. 6e slag: Zuid sch. 84105. 7e slag: N. harten 5heersch. aas h. 9. 8e slag: Zuid kl. 42 aas6. 9e slag: En nu opgelet. N. sch. vrouw- kl. 8ruiten 3 en West??? Wat moet West bijgooien? Gooit hij kl. 10 weg, dan speelt Zuid een kleine klaver naar troef heer en Zuid maakt hog 2 ruiten en 1 klaver. Gooit West in de 9e slag ruiten 8 weg, dan een kleine ruiten uit Noord naar ruiten aas; ruiten heer na, klaver 7 getroefd in Noord en de vrije ruiten boer in N. is de 13e slag. Men verzuime niet dit spel nauw keurig na te spelen, 't Geeft één der vel» Interessante mogelijkheden. Door: HILLFGONDA VAN REENEN HOOFDSTUK XVI. Terwijl Downing met vele kracht termen Divinite tot spoed aanzettend, bie echter zelf over een heel arsenaal van dergelijke termen beschikte Dolly's toilet ontwierp, als het ware vol vreugde, in geen enkel opzicht ge temperd door zijn boze buien, zijn lam voor do slachtbank tooide, dacht Li- lian: „Nog een paar uur en dan is er al weer een seizoen achter re rug. Nog een paar uur en wij gaan naar River- side. Osborne kan zich weer aan zijn rouw overgeven, John en ik samen zo goed mogelijk het kiesdistrict bewer ken en wij zullen die idote Ellalinje wel aan een gastvrouw kwijt raken. Als niemand ander^ haar vraagt, moet moeder het maar doen. Ja, laat zij maar naar moeder in Northumberlanr gaan; dat is ver genoeg weg. Dan zijn John en ik alleen". En zij bedacht, dat zij niet alleen het kiesdistrict bewerken zou, maar John ook. Zij voelde niets voor de opstan dige buien, die zij soms van hem te verduren had. Zijn gedachten schenen dikwijls van haar weg te dwalen. Waar heen? Hij was een attent bewonderaar ge weest; men has hen overal samen ge zien, en' zij was bijna gelukkig en Os borne begon z'ich gelukkig te voelen en Ellaline was al- gelukkig. Een beet je bang voor Lilian, apprecieerde Johns moeder haar goede eigenschappen. „Als zij eenmaal getrouwd zijn", vertrouwde zij Osborne toe, „zal zij de teugels nooit uit handen geven. En dat is een grote troost voor de moeder van een wilde zoon". „Jullie vrouwen", bromde Osborne, „weten niet waar jullie het over heb ben. John zal ons allemaal eer aan doen". Lilian had de uitnodiging van de Duchess of Hampton reèds in het be gin van het seizoen geaccepteerd, want op Hampton House werd een zeer streng doorgevoerd ceremonieel in acht genomen. Thans verzocht zij de Duchess een kaart aan de naar het va derland teruggekeerde John Riverside en zijn moeder te sturen. Zij begreep, doch niet goed waarom, dat Downing de Duchess een groot gedeelte van zijn werk leende. Er zou een tentoonstel ling gehouden worden in een vertrek, dat er speciaal voor ontruimd werd. De Duchess kon zich verbeelden, dat zij een -kunstenaar hielp want vol gens haar hadden alle kunstenaars, van welke reputatie ook, invloedrijke be schouwers nodig. Downing zou zich verbeelden dat hij deze deftige oude heks bij dit allervervelendste feest van haar, hielp. Spottend glimlachend bij de ge dachte. dat zij beiden zo goed begreep, dacht Lilian aan het nieuwe model, dat meisje met het gevaarlijke gezicht. Zij zou nu de kansen, die haar gebo den waren, wel al gebruikt hebben. Het leek Lilian een lange tijd en in derdaad hadden deze drie maanden de betekenis van jaren voor haar gehad sinds zij het meisje in haar apparte ment op de lunch gevraagd en haar het juiste gebruik der vele messen en vor ken gewezen had. De toekomst, die zij snel en volledig voor zichzelf uitge stippeld had, verdoezelde het verleden. Haar plannen hadden zelfs Ward Dow ning op de achtergrond gedrongen. Niet één keer had zij een avond „vrij" genomen om met hem in café Royale te zitten en er zoveel mogelijk als een beroepsmodel uit te zien. en de echte beroepsmodellen te zien, die haar ten en waarschijnlijk tegen zie zeiden: „Weer zo'n type uit de grote wereld, die ons baantje wil kapen". Haar belangstelling voor deze kun stenaarswereld was verdwenen. Maar nu kreëg zij een briefje van Downing: „Denk er aan Donderdagavond op ar haat- zicnz°lf Hampton House te komen, besluit niet plotseling een dag eerder naar buiten te gaan en het feest het feest en de tentoonstelling de tentoonstelling te la ten, hoe vervelend het ook zal zijn. Weet je dat ik de hertogin een paar doeken leen? Jouw portret zal er na tuurlijk ook hangen". Zij verzekerde zichzelf: „John zal het willen zien", want zij had hem van het portret verteld. Zij had zich voor genomen het hem te geven, had ge hoopt. dat hij het vragen zou. Onnodig te vragen of Ellaline naar buiten zou gaan voordat de laatste druppel van het Londense seizoen ge noten was! Lilian belde John op: „De Duchess heeft je eeh kaart gestuurd, nietwaar? Je moet gaan; het is heel belangrijk. Zij is politiek van grote be tekenis en zij houdt werkelijk een sa lon, ze kan je heel nuttig'zijn als je in haar smaak valt. De eerste minister komt ook. En overigens alle groothe den. Kom eerst hier eten: liefste. Dan gaan wij samen". (Wordt vervolgd) 9,05 Ochtendconcert 10.00 Kleutertje 10.15 Gramofoonplaten 11,00 De Zonne bloem 11,45 Orgel en viool, harp en koor 12,00 Angelus 12,04 Richard Taii. ber 12,30 Weeroverzicht 12,43 Orkest Klaas van Beeck 12,55 Zonnewijzer I,00 Nederlandse Strijdkrachten 1,30 Klaas van Beeck (vervolg) 1,50 Film en Toneel 2,10 Gramofoonplaten 2,29 Engelse les 2,40 Gramofoonplaten 3,15 Debutanten-concert 3,45 KRO-Klosk 4.Musie Hall-progr. (gr.pl.) 4,20 Kath. Volkshogeschool 4.30 De* schoonheid van het Gregoriaans 5.00 De Wigwam 6,oo Fianb en orgel 6,15 Journastiek werk 6,30 Nederlands® Strijdkrachten 7,15 Voor Nederlanders ln Duitsland 7,30 Kareol Septet 7,50 Banden die binden 8,05 De gewone man 8,12 Wie weet hoe deze plaat heet? 8,30 Lichtbaken 9,00 Opera-programma 9,30 Pluvier knapt het op 10,00 Week end-serenade 10,37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,35 Omroep Kamerorkest HILVERSUM II. 415 m. Nieuwsberichter. om 70 8, 1, 6, 8 en 11 uur VARA: 7,15 Gramofoonplaten 8,18 Sllvester-kwartet 8,40 Lichte morgenklanken '(gr.pl.) 9,30 Waterstanden 9,35 Koorzang VPRO: 10,00 Morgenwijding VARA: 10,30 Padlofeuilleton - 10,35 Faure en Ravel 11,00 Uitzending voor de continubedrij ven 12,00 The Ramblers 12,30-Weer- praatje 12,33 Orgel 1.20 Orkest Carlo Carcossola 2,00 Als een bonte vogel vlucht 2,15 Harmonie-orkest 4.00 Be- vin en een Verenigd Europa 3,15 Uit de nieuwste opnamen 4.00 Oorlogsschade 4.15 Binnen zonder kloppen 4,45 Artis tieke staalkaart 5,05 N V V 5,15 Radio Fhilharmcmisch Orkest 6.15 Sportpraatje 6,30 Om en nabij de twintig 7,00 Quartetto dl Roma VPRO: 7,30 Vrijzin nig Hervormde vrouwen ln Friesland vie ren feest 7,45 Logarithmen en rozen VARA: 8,15 De Notenkraker 9,15 De documentenoorlog 9,30 Weekend-orkest 10,00 De vrouw ln de mist 10,30 Breng me een zonnetje 11,15 Hobby-Hoek II,3» André Kostelanetz en zijn orkest. v

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3