Euwe met wit tegen Keres Commando-wisseling bij het korps Ma riniers Voorlopig geen pensioen verzekering voor tuinders Bok „Ajax" vergaan Dinsdag 2 Maart 1943 VERENIGDE NOGXD-HOLLANDSE DAGBLAD3. 70ste Jaargang No. 7749 j" Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna ,,De oorlogsvrijwilligers behoren fot de besten van ons volk" OOK FEBRUARI WAS ZACHT Vandenberg dringt aan op Marshall-hulp Sjahrir's ontvoerders voor het gerecht Grieks marinepersoneel gearresteerd WEERBERICHT 9 Van Dam-Dauthuille op 20 Maart Het rijverbod op Zondag Reeds 1378 slachtoffers in Palestina DEMONSTRATIE IE PARAMARIBO Hongerstaker kreeg zijn zin Dader van steekpartij meldt zich Vijflanden-conferentie Schaakkamp officiëel geopend Jubil eum bij de Kamer van Koophandel De Zesdaagse te Gent Einde rantsoenering in België? BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. C. A. Dekkers jh. X-/ Ks JS. *8/ X jraL X. TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per min Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties t.Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct Abonnementen: per kwartaal 3.90 Op het grote plein voor de Van Ghentkazerne aan het Toepad te Rotterdam droeg generaal-majoor der mariniers H. F. J. M. A. Von Frijtag Drabbe, commandant van het korps mariniers, gistermiddag het commando over aan generaal-majoor M. R. de Bruijne, na tien jaar van zijn 34-jarige officiersloopbaan chef van dit korps te zijn geweest. De plechtigheid geschiedde o.m. in te genwoordigheid van Z. K. H. Prins Bernhard. De luitenant-admiraal zeide o.m.: Voor de scheidende commandant heeft de overdracht van het bevel twee kan ten. Het zal hem weemoedig stemmen zijn taak in andere handen te moeten leggen, anderzijds zal hij dankbaar zijn, indien hij weet dat hij zijn taak goed heeft volbrachtx en er zekér van is het korps in goede staat over te dragen. Welnu, laat dan die wetenschap en die zekerheid, welke gij met het vol ste recht moogt hebben, overheersen en de weemoed verdringen. Gij kunt met trots en dankbaarheid terugzien op een eervolle 34-jarige loopbaan als officier. - Zich richtende tot officieren, onder officieren en manschappen, zeide de scheidende generaal: „Ik ben mij ten volle bewust van het feit dat ik niets uit mezelf zou hebben kunnen berei ken. Zonder de buitengewone mede werking van mijn staf, van de jongste marinier af tot de chef staf toe. Ik durf te beweren, dat, als overal in den lande bij de opbouw van ons vaderland even hard, met dezelfde geestesinstelling gewerkt wordt, zoals gij dit gedaan hebt, de opbouw van ons vaderland geen onoplosbaar pro bleem zal zijn". Na hulde te hebben gebracht aan hen, die vielen, zeide hjj, sprekende over de oorlogsvrijwilligers waarop, zoals hij opmerkte, tot nu toe de bri gade op Java grotendeels dreef: „Mo ge ons volk begrijpen dat zij, met hun deugden en gebreken tot de bes te vertegenwoordiging van ons volk in Indië behoord hebben. Ik zeg tot het bedrijfsleven, de in dustrie of wat het ook zijn moge: „Denk niet dat opneming van de terugkerende in Uw bedrijf een soort opoffering of geschiktheid zou zijn. De practijk zal uitwijzen, dat gii met deze mannen niet slecht af zijt". Na generaal de Bruijne gelukge wenst te hebben met zijn benoeming, volgde de overdracht van het com mando. Het gebouw in Praag, waar de nieuwe Tsjechoslowaakse regering Gottwald resideert. Naar wij vernemen zal de uitwer king van plannen, welke de instelling van een pensioenverzekering voor zelf standige tuinders "beogen, voorlopig geen voortgang vinden. Zoals men zich zal herinneren gaf het Centraal Bu reau voor* de Tuinbouwveilingen een studiecommissie opdracht een rapport met concept-statuten en -reglement voor* een pensioenverzekering-maat- schappij op onderlinge grondslag voor zelfstandige tuinders te ontwerpen. Het inmiddels gereed gekomen rap port ontmoette naast enige sympathie veel tegenstand. Zo werd van de zijde der rooms-katholieke standsorganisa ties als tegenwerping aangevoerd, dat eventuele plannen tot de instelling van een pensioenverzekering niet van het Centraal Bureau behoorden uit te gaan. Bovendien wensten velen eventuele plannen van de regering voor bedrijfs- pensioenen af te wachten. In verband met de geringe belangstelling van de tuinders voor de plannen van het Cen traal Bureau heeft dit thans besloten de uitvoering van het rapport tot in stelling van een pensioenverzekering voorlopig niet ter hand te nemen. Het etmaal-gemiddelde van de temperatuur, gemiddeld over de maand Februari is 3.0 gr. te De Bilt, dat is slechts 0.4 gr. boven normaal. De maand begon warm. Het gemiddelde van 7.4 gr. over de eerste tien dagen Was zelfs een record, voor deze eeuw. De koude-inval na half Februari maakte een einde aan de hoop, dat deze wiater (December, Januari, Fe bruari tezamen) de zachtste zou wor den sedert het begin der metingen in 1706 (reeks DelftZwanenburg Utrecht—De Bilt). Wel is het afgelo pen winterseizoen, met een gemiddelde temperatuur van 4.1 gr. tegen normaal 2.0 gr., een der zachtste. De maand Februari telde vanwege genoemde koude-inval 15 vorst- en 3 ijsdagen (normaal 15 resp. 2). Het aantal uren zonneschijn is 93 tegen normaal 75. Voora. de tweede helft van de maand was zonnig met 83 uren. Tien jaren geleden werd méér zon gemeten: 98 uren. Februari 1920 heeft het maximum met 134 uren. De regenval was over het algemeen vrijwel normar.1. Twente had de grootste, de Waddeneilanden de kleinste hoeveelheid. 1 60 Chinezen verdronken 160 passagiers en de bemanning van een schip, dat zich tussen Amoy en Tsjingtsjiang bevond, zijn verdron ken doordat het schip gekapseisd is, zo melden Chinese bladen. Rovers, die als passagiers aan boord waren gekomen, waren begonnen te schieten om het schip in handen te krijgen. Hierdoor was een paniek on der de meer dan 280 passagiers ont staan, hetgeen de ramp veroorzaakte. Senator Arthur Vandenberg, voor zitter van de commissie voor buiten landse betrekkingen, heeft gisteren het debat over het plan-Marshall in de Amerikaanse Senaat geopend met een waarschuwing, dat „het ijzeren gordijn niet tot de randen van de Atlantische Oceaan moet komen,, door agressie of in gebreke blijven". Hij drong aan op aanvaarding van het 5.300.000.000 dol lar omvattende hulpprogram: „Het ver dient snelle aanvaarding in naam van vrede, stabiliteit en vrijheid". Met betrekking tot de pogingen tot Europese samenwerking zeide Vanden berg, dat de zestien samenwerkende landen moedig hebben gehandeld, daar zij hiermee de „Russische Beer, die snel zijn tanden liet zien" practisch tartten. „Toch is er in dit plan niets, dat het Sovjet politie-imperium be dreigt met een of andere consequentie, die het niet uit eigen vrije wil uitlokt. Hel is geen plan tegen Oost-Europa, tenzij het onafhankelijk voortbestaan der vrije volken op de zwarte lijst staat". Het plan wordt niet gedicteerd. Het is een herstel der Europese lan den door middel van zelfgekozen me thoden, aldus Vandenberg. De procureur-fiscaal bij het Indone sische militaire hoge gerechtshof heeft tijdens het proces tegen de 17 verdach ten, die betrokken zijn geweest bij de samenzwering tegen de Republiek in Juli 1945 en bij de ontvoering van de toenmalige minister-president Soetan Sjahrir verklaard, dat de door Mo hammed Yamin namens de zeventien beklaagden voorgelezen voorlopige verdediging, niet aanvaard kon wor den. De procureur-fiscaal zeide, dat Yamin zijn verklaring, als zou de pre sident van de republiek van rechtswege geen recht op deze functie hebben, had verzwakt door destijds zijn benoe ming door de president tot lid van 't voorlopige parlement te aanvaarden. Hij verklaarde, dat niettegenstaande de Linggadjati- en Renville-overeen- komsten, welke naar de mening van Yamin de souvereiniteit van de repu bliek hadden doen verdwijnen met 't resultaat, dat hij weigerde terecht te staan voor een instelling van de repu blikeinse regering, alle regeringsinstel lingen van de republiek tot dusverre intact waren gebleven en de souverei niteit van de republiek nog steeds be stond, hoewel het gebied gedecimeerd is. 4 Uit Athene wordt gemeld, dat 60 man personeel van de Griekse ma rine waaronder officieren, zjjn gear resteerd. Volgens gezaghebbende kringen wilden zjj een muiterjj voorbereiden en zich van schepen meester maken om zich bjj de partisanen aan te slui ten. Zij zullen voor een militaire recht bank moeten verschijnen. Weersverwachting, geïdig tot he denavond: koude ochtend. Droog weer met 'overdrijvende wolkenbanken. Koude ochtend met op vele plaatsen mist. Overi gens ongeveer dezelfde tempera tuur als gisteren. Matige tot zwakke wind uit Oostelijke rich- Tijdens een persconferentie te Brussel verklaarde Baudoux, boks- promotor en manager van Delannoit, dat zijn pupil niet tegen de Neder lander Luc van Dam zou uitkomen. Thans zijn de volgende ontmoetingen vastgesteld: 20 Maart, Sportpaleis tfe Brussel: Dauthuille, moreel winnaar in de match tegen Delannoit, ontmoet Lu t van Dam. De winnaar van dit gevecht komt dan 17 April, weer te Brussel,' uit te' gen de kampioen van Groot Brittan- nië Vince Hawkins. Ten slotte vindt 23 Mei in het Heysel-stadion de match om de-Euro pese middengewichttitel plaats tussen de winnaar van 17 April en de hui dige Europese kampioen Marcel Cer- dan. Op grond van een briefwisseling tussen de Koninklijke Nederlandse Motorwielrijders Vereniging en het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, inzake het Zondagsrijverbod, vestigt de KNMV er nogmaals de aandacht op, dat het van 1 April 1948 af. -'oor alle personen is verboden, met auto's en motorrijwielen op Zondag te rij den. Zij, die menen op Zondag van hun auto of motorrijwiel gebruik te moeten maken, moeten zich wenden tot de Rijksinspecteur van het Ver voer, die de rijvergunning heeft afge geven, om ontheffing te vragen. De beoordeling van deze aanvragen ligt geheel in handen van bedoelde Rijksinspecteur, die slechts in zeer bijzondere gevallen ontheffing zal ver lenen. Dat betekent, dat naast de prac tiserende artsen, verloskundigen, vee artsen, huurautoyondernemers, geeste lijken en ernstige invaliden slechts 'n héél gering aantal personen hiervoor ir aanmerking zal komen. Bovendien kunnen aan de onthef fingen beperkingen worden verbonden b.v. de vermelding van bepaalde Zon dagen, waarop gereden mag worden, het af te leggen traject of de trajec ten, enz. SCANDINAVISCHE PREMIERS BIJEEN De eerste ministers van Zweden, Noorwegen en ^Denemarken komen 18 Maart te Stockholm bijeen. Men ge looft. dat zij de problemen zullen be spreken die voortvloeien uit de jong ste gebeurtenissen in Finland en Tsje- cho-Slowakije. jjeden is het eerste nummer van „de verschenen! t o u r n o o i b o d e" Zij, die deze „spiegel van het Wereldschaaktournooi te Den Haag" ad. 2.50 willen ontvangen, behoeven slechts onder staande bon in te vullen. Men ontvangt dan tevens de reeds verschenen nummers. Naam: Adres: Woonplaats: Handtekening: Sinds het verdelingsbesluit van de algemene vergadering der V. N. z(jn in het Heilige Land 1378 perso nen gedood en meer dan 3000 ge wond. Deze cijfers, die officiëel door het Britse politiehoofdkwartier te Jeruzalem zijn bekend gemaakt, spe cificeren het aantal doden in 674 Arabieren, 579 Joden, 74 Britse mi litairen en 18 man van de Britse politie. De auto van luit.-generaal MacMil- lan, de opperbevelhebber van de Brit se troepen in Palestina, werd Maandag op de weg van Jaffa naar Jeruzalem door een electrische mijn opgeblazen. De generaal bevond zich niet in de auto. krupp staakt productie Alle fabrieken van Krupp moeten de productie binnen veertien dagen staken, zo heeft de vice-voorzitter van de productieraad van het Krupp-con- cern verklaard. Het personeel zal de fabrieksintallaties demonteren. Een menigte van duizend mensen, onder leiding van B. W. H. Bos Ver schuur, hield Zaterdag de reeds eer der aangekondigde optocht door Para maribo als demonstratie, dat de bevol king met intense belangstelling het verloop der rondetafel- conferentie volgt en om uiting te geven aan haar wens tot beëindiging van het kolo niaal systeem. Er werden opschriften met slagzin nen meegedragen; de optocht had een ordelijk verloop. Men zal zich herinneren, dat de Bal- tische mijnwerker Petro Sevhenko, werkzaam in de mijnen te Chatelineau, ongeveer een week geleden, plotseling weigerde voedsel tot zich te nemen en omtrent de redqn van deze hongersta king in het duister tastte. Intussen is gebleken, dat ^de zonderlinge Balt voor nemens was de hongerdood te sterven uit protest tegen het feit, dat hij van de autoriteiten geen toestemming had gekregen zijn verloofde, die iri een kamp voor verplaatste personen in te brengen. Nadat de verliefde mijn werker de hongerstaking zes dagen had voortgezet, willigde men zijn verzoek in en hij zal dezer dagen naar Duits land mogen vertrekken, zij het enigs zins vermagerd. De 23-jarige H. K. te Amsterdam, die Zondagavond in de Kalverstraat te Amsterdam een meisje, dat daar met haar verloofde wandelde, met een mes aanviel en beiden verwondde, heeft zich gistermiddag om 12 uur aan het bureau Singel te Amsterdam aan gemeld. De jongeman verkeert in een uiterst nerveuze toestand. Agence France Presse meldt, dat be sprekingen tussen de vijf landen, t.w. Engeland, Frankrijk en de Benelux, zijn afgekondigd door de Britse pre mier, Attlee, in het Lagerhuis. Zij zul len Donderdag in Brussel beginnen en betreffen economische, sociale, politieke en militaire problemen. Gisteravond verrichtte de bur gemeester van 's-Gravenhage, mr. W. A. J. Visser, de loting voor het tournooi om het wereldkampioen schap schaken. Het resultaat was als volgt: 1. Botwinnik, 2. Euwe; 3. Smyslov; 4. Reshevsky; 5. Ke- De partijen van de eerste ron de, welke hedenavond worden ge speeld zijn in verband met deze loting als volgt samengesteld: EuweKeres, SmyslovRêshevs- ky. De eerstgenoemden spelen met wit. Botwinnik is in de eerste ronde vrij. De Burgemeester van de Resi dentie, mr. W. A. J. Visser, sprak voor een groot aantal genodigden de welkomstrede uit, waarin hij wees op het feit, dat de stad Den Haag altijd verbonden is geweest met de gedachte der internationale vrede en solidariteit en van de goede verstandhouding tussen de volken. Ditmaal is de internatio nale schaakwereld in Den Haag verzameld en gedurende enkele weken zal het een strijd worden, die ongetwijfeld fel eal zijn, maar een strijd welke niet verdeelt, maar bindt Het tournooi om het wereldkampioenschap zal het zin nebeeld worden van goede ver standhouding en een eensgezinde opvatting, zoals dat door ieder in dividu en door elk land moet wor den erkend. Na de burgemeester voerden nog enkele andere autoriteiten het woord, o.m. mr. A Rueb, de pre sident van de Internationale Schaakfederatie. Het hoogtepunt van de avond was de loting, welke door mr. Visser persoonlijk werd verricht en waarbij ieder der vijf deelnemers zijn nummer uit een schaal trok. Toen Botwinnik het nummer een trok, ging er een da verend gelach op, aangezien de aanwezigen dit een symbool von den voor het uiteindelijk resultaat van het tournooi. En menigeen dacht hetzelfde, toen dr. Euwe het lot nummero twee te voorschijn haalöe. De stemming bij deze openings plechtigheid was buitengewoon genoegelijk. Het was alsol de ge hele internationale schaakwereld in Den Haag aanwezig was. Behal ve de vijf grootmeesters van het De grootste Nederlandse drijvende bok, de Ajax, is in de nacht van Zondag op Maa- dag in de Middel landse Zee omgeslagen en gezon ken. De sleepboot Hudson bracht de Ajax naar Indië, waar de bok zou worden gebruikt om wrakken te lichten. Bij 't transport is de nodige voorzichtigheid betracht, hoewel spoed was vereist. Na het vertrek uit Nederland heeft de Hudson in een Engelse haven bijna vier weken gewacht op een gunstig tijd stip om de Golf van Biscaye over te steken. Alles ging goed, totdat in de Middel landse zee een zware Oostelijke storm opstak. In de nacht van Zondag op Maandag is de storm zo hevig gewor den, dat de Ajax ongeveer honderd mijl ten Oosten van Algiers is omgeslagen en gezonken. Voor zover bekend, is de bemanning in veiligheid. Gisteren werd in de Raadszaal van "t Aikmaarse stadhuis de heer D. Schef- Duitsland verblijf houdt, een bezoek 1 fel gehuldigd in verband met het feit, dat hij 25 jaar lang secretaris is ge weest van het kantoor Alkmaar der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Holland. De heer S. W. Arntz, voorzitter van de Raad van Bij stand van dit kantoor, mr. C. P. van Eeghen, voorzitter van de Noordholl. Kamer en de heer H. W. Holsmuller, adj. secr. der' Kamer voerden het woord. Zij allen gaven een overzicht van het vele werk, dat door de jubilaris in het belang van de handel vas verricht en overzagen de achter hem liggende pe riode. Dr. W. L. Groeneveld Meyer, dir. v d. afd. Middenstand van het Ministe rie van economische zaken was mede aanwezig. De heer rntz overhandigde de heer Scheffel een enveloppe met inhoud, op dat de jubilaris zelf een passend ge schenk zou kunnen aanschaffen. De heer Holsmuller bood namens het per soneel een fraaie bronzen schemerlamp aan. De heer Scheffel dankte de spre kers voor hun woorden en hoopte, nog vele jaren in staat te zijn, zijn beste krachten aan de arbeid te geven. Na de officiële huldiging had in hst Vidtory-Hotel een - zeer drukbezochte receptie plaats, waar honderden en nog eens honderden blijk gaven van hun warme sympathie. Het gemeentebe stuur deed zich vertegenwoordigen door mr. R. Veéndorp, gem.-secr. en wethouder Leesberg. Tal van burge- meesters van omliggende gemeenten, alsmede vele vooraanstaande persoon lijkheden uit het openbare en zaken leven bewezeil door hun aanwezigheid hun medeleven met deze feestelijke gebeurtenis. De zalen van het hotel waren door een weelde van bloemen in een geurende tuin herschapen. Behalve in deze vorm ontving de heer Scheffel ock nog tal van geschenken, die hem zullen hebben bewezen dat hij zijn vrienden niet alleen in Alkmaar telt, dcch ook in wijde kring daarbuiten. Na" de sprints van Maandagavond 11 I uur was de stand: 1. Bruneelde Kuys- scher 178 punten. Op een ronde: 2. Adriaensens—Bruyland 93 punten; 3. c-n 4. ex aequo LapebieSeres enThijssen de Pauw 69 punten; 5. KintSteenber gen 43 punten. Op twee ronden: 6. I SercuSpelte 105 punten; 7. Van Vliet Middelkamp 74 punten; 8. Pieters Rogiers 13 punten. Overige koppels op vijf en meer ronden. In België bestaat de rantsoenering nog sleohts voor boter, margarine, suiker en brood en het heeft er alle schijn van, dat ook deze voedingsmid delen dit jaar vrij zullen komen. Naar verluidt zou de margarine be gin volgende maand niet meer aan de bepalingen der distributie onderworpen zijn. In de maand Mei voorziet men een toeneming der melkproductie tot een dusdanig peil, dat ook de melk vrij gegeven zal kunnen worden. Wat de boter betreft zal een invoer van 9000 ton voldoende zjjn om de distributie af te schaffen. Na het in vrije verkoop geven van margarine, boter, melk en suiker zou in October a.s. de afschaffing van de rantsoenering van brood volgen. INWISSELING BRIEFKAARTEN. Nu het tarief van briefkaarten in 't binnenlands verkeer per 1 Februari verlaagd is van 71^, op 6 ct., bestaat de mogelijkheid om tot uiterlijk 31 Maart a.s. niet gebruikte briefkaarten van 71^ cent op de postkantoren in te wisse len. BRAZILIAANS VLIEGTUIG VERONGELUKT Een transportvliegtuig van de Bra ziliaanse luchtmacht is neergestort op het eiland Marajo aan de monding van de Amazone. Hierbij zijn 21 in zittenden om het Teven gekomen. Er zijn drie overlevenden. Het vliegtuig werd geheel vernield. Dr. Euwe, Neerlands hope tournooi merkten wij op de secon dant van dr. Euwe, van Scheltin- ga Verder de secondant van Res hevsky, Prins en de drie Russi sche secondanten van Botwinnik, Keres en Smyslov resp. Ragozine, Tulush en Alatorzew. Tenslotte kunnen wij nog ver melden dat zich onder de aanwe zigen bevonden de ambassadeur van de Sovjet-Unie in Nederland Valkof en de commissaris van de koningin in de provincie Zuidhol land, mr. L. A. Kesper. Stucadoor viel in draaiende kalkmolen In een stucadoorsbedrijf te Zwolle is gistermiddag een ernstig ongeluk gebeurd, dat -het leven kostte aan de 49-jarige stucadoor D. Ruitenberg. De heer Ruitenberg, die met zijn gezin boven het stucadoorsbedrijf woont, was bezig met het schoonma ken van een kalkmolen. Dit* werk moet gebeuren, terwijl de Tnolen draait. Niemand heeft het ongeluk zien gebeuren. Toen een zoon naar boven ging, omdat hij hoorde, dat de kalkmolen niet normaal liep, vond hij het deerlijk verminkte lichaam van zijn vader in de bak van de kalkmo len.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1