Alkmaarse padvinders adopteerden mijnenveger Olympiade-toorts ontstoken DeTournooibode Stad en Omgeving. ad f 0.15 „ÉÉN UUR MUZIEK" Meneer Dinges wist er niets van Duizënd kinderen defileren voor de burgemeester Ambachtsschool bibliotheek Veertig jaar in de rokerij Burgerlijke Stand Een staalbaard-demonstratie „Helders Fanfare Corps'' concerteert Uitvoeringen „Turnlust'' De boemelaar der moerasvogels Treinontsporing bij Krommenie En de vijand van de visserlui Nieuws van de Helderse Sportraad Zeeverkenners op Hr. Ms„Marsdiep*' Scheepvaart Voor bijna duizend Helderse kinderen was het Zaterdag een hoogt ij-dag. Dank zij de activiteit van de speeltuinbesturen, en in het bijzonder van de Olympiade-commissie onder leiding van de heren Logemann, Roetman en Van Reek, kon Zaterdagmiddag op feestelijke wijze de Speeftuin-OIympiade worden geopend. Dat gebeurde op het plein vóór het raadhuis, waar een grote rode bus met een geheimzinnige brandstof stond opgesteld. Evenals op een echte Olympiade moest dat vuur worden aangestoken met een fakkel, die door estafettelopers werd aangebracht. Onder de aanwezigen, die deze fees telijke opening bijwoonden, bevonden zich burgemeester Ritmeester en wet houder Van Loo, de heren Barendregt er. Rijpma van de Raad van Toezicht, de heren De Hartog en Jansen van 't Centraal Bestuur der speeltuinvereni ging, de heren Luijckx en Van der Lin de van de Helderse sportraad, en de heren Mallet en De Beurs, resp. voor zitter van de speeltuinen Visbuurt en Kemphaanstraat. Omstreeks half drie marcheerden de kinderen uit deze beide tuinen naar het raadhuis, terwijl even later in de speeltuin „Visbuurt" de fakkel ontsto ken werd, waarmede de toorts aange stoken moest worden. Als een „lopend vuurtje" werd de flambouw door de lange route opgestelde lopers, via de binnenstad naar het raadhuis gebracht. IVIet een rode band om de arm en een groene krans om het hoofd snelden de lopers met hun vlammend symbool van sportieve kracht door de straten, om de vijftig meter afgelost door hun makkers, die ongeduldig trappelend oe komst van hun voorgangers ver beidden. DE OLYMPIADE-EED. Een groot aantal jongens en meis jes stond reeds, naast het Stede lijk Muziekkorps, voor het raad huis opgesteld, toen de laatste 2 estafette-loners met hun gloeiende last het Olympiade-vuur ontsta ken. En terwijl uit het lichtend vlammenspel de grijze rook in vluchtige kringels ten hemel toog, werd in handen van de burge meester door de twee laatst-aan- gekomenen de Olympische eed af gelegd. Na dit officiële gebeuren, waarvan de emst op de gezichtjes der kinderen viel af te lezen, werd onder het hijsen van de vlaggen het „Wien Neerlands Bloed" ge speeld. Met een korte rede richtte burge meester Ritmeester zich toen tot de verzamelde kinderen me hun leiders en leidsters, zijn dank uitsprekend voor het vele en mooie werk dat door de speeltuinvereniging wordt verricht. Op deze manier blijft de jeugd ook buitenshuis onder, goede leiding, waar door ongetwijfeld de baldadigheid zal verminderen. Straks speelt geen enke le jongen en geen enkel meisje meer in perkjes en plantsoenen. Straks plukt geen enkel meisje meer bloemen uit een andermans tuin, nog maar liefst onder het oog van moeder die vindt, dat haar dochtertje „toch zo lief aan het plukken is".De speeltuinver eniging kan er veel toe bijdragen, de jeugd op te voeden tot gezonde en eer lijke mensen, waaraan in het leven zo'n grote behoefte bestaat. Na de burgemeester spraken nog even de heren Logemann, Mallet en De Beurs, waarmede de officiële ope- nine van de „Speeltuin Olympiade" was beëindigd. De kinderen stelden zich op voor de afmars, om even later onder de tonen van de „Lippe Det- mold-mars" rond het monument te marcheren. Defilerend langs de auto riteiten vertrok de stoet naar de tui nen, onder vrolijke muziek van het Stedelijk Muziekkorps. Op de jongste algemene vergadering van de vereniging „Ambachtsschool voor Helder en OmstreHen" werd de mogelijkheid besproken van het in richten ener bibliotheek op technisch gebied, waarvan de leerlingen gebruik zouden kunnen maken om zich nader te oriënteren over zaken welke tijden» de lesuren zijn besproken. Ieder am bitieus leerling van de ambachtsschool, van welke afdeling ook, komt tijdens de bespreking dingen tegen, waarover hij graag het naadje van de kous wil weten. Een goed ingerichte bibliotheek zal voor deze leergierigen van grote waarde blijken te zijn. "De uitgaven voor het jaar 1949 wor den in totaal voor de dagschool be groot op f 117.282 en voor de avond school op f 5735. De ontvangsten zul len volgens de begroting resp. bedra gen f 12.425 en f 925. De onderbrenging van de school baart het bestuur nog steeds de nodi ge zorgen. Het nieuwe schoolgebouw aan de Sportlaan zal nog wel enkele jaren op zich laten wachten, maar toch moet er inmiddels iets gebeuren, daar de lokaliteiten die thans in gebruik zijn, voor de komende cursus moeten zijn ontruimd. Binnenkort moet dus begonnen worden aan de bouw van noodschool, welke een semi-perma- nent karakter zal moeten dragen. OPBRENGST LIEFDADIGHEIDS CONCERT? De opbrengst van het liefdadigheids concert, dat Donderdag in de Nieuwe Kerk ten bate van de tbc-bestrijding werd gegeven, heeft f 460 bedragen. De musici en zangers, die belangeloos hun medewerking gaven, komt een oprecht gemeend 1 woord van dank toe. Muzikale opvoed'ng van de jeugd door De drie schoolconcerten, die tot nog toe door de Stichting „Eén uur mu ziek" zijn gegeven, hebben voldoende aangetoond wat deze instelling voor de jeugd betekent. Telkenmale werden de jongelui gegrepen door de suggestie die uitgaat van de prestaties van de grootste Nederlandse kunstenaars. Het zijn deze grote namen en de perfecte vertolkingen, die zorgen voor de weerklank die „Eén uur muziek" bij de jeugdige luiste raars vindt. De heer Van Brederode jubileert Maandag 1 Maart vierde de heer J. van Brederode op eenvoudige wijze het feit dat hij veertig jaar geleden in dienst trad van de heer J. Zwagerman, eige naar van de visrokerij „Goede ver wachting". Onder een erepoort van aan eengeregen scharretjes bereikten wij bij ons bezoek van de heer Van Bre derode de ingang van zijn domein. Mair ditmaal gold het geen glunderende oude heer. oog in oog met zijn trouwe levensgezellin, die achter een haag van bloemen zich aan een saucijsje te goed deed. Neen, lezer, een duistere ruimte vol zaagsel, roet en rook was» het ip- partement waarin wij van alles kondon verwachten, behalve een jubilaris. Maar toch ontdekten wij temidden van honderden opgeprikte, bruingerookte ponen de heer Van Brederode in blau we overall, met een lachend gezicht en voordurend bezige handen. Duizenden, millioenen scharren, ponen, pieterman nen, bokkingen, palingen, sardientjes en talrijke andere leden van de klasse der pisces heeft hij reeds in de bijtende rook van smeulend houtwol tot een smakelijk gerecht omgetoverd. En nog weet deze roker zijn sigaret naar waar de te schatten, want terwijl ons de tra nen in de ogen springen, kan hij rustig aan zijn staafje tabak zuigen, aange staard door de glazige ogen van zijn vele slachtoffers. „Gerookt vlees mijn heer, bederft niet zo gauw". Dit is de conclusie waartoe Van Brederode ge komen is in de veertig jaren lat hij zonder een dag ziekte-verlet zijn be roep heeft uitgeoefend. En deze prestatie weet ook de heer Zwagerman te waarderen Tijdens een gezellig onderonsje werd de jubilaris namens zijn werkgever een prachtige Juncker-herenfiets aangeboden. „Van Brederode, op eigen verzoek, nog veertig jaar!" Bevallen: CJ Uijl—Baaij, zoon D G L de Zwart—v d Merwe, dochter A Bode—Sto'k, zoon G Woort—Va.i Zuthcm, zoon J Biesbroek—Alphenaar. zoon H de PortoTerpstra, zoon E Koole—TJeertes, zoon E v d Meulen— Boersma, dochter E Dekker—v d Kuijl, dochter Tv SpeldenVlaming, één dochter en één zoon H v Berkum— Hollander, zoon H C Angevare—Raven, twee zoons O v Eis—Kater, dochter - H Pluijmers—1'Istelle, doch'er Ondertrouwd: J Leeuw en E C Feij P G Koch en T Slot M J J Kehorst A P M Driessen Getrouwd: H Lastdrager en B 4 Korver J «G Vro'.ljk en N Coster T de Weerdt en A Hoen J Schaafsma en G J Oosterloo Overleden: L Domerghi (m), 5S jaar. Daarom zet de instelling met de krachtige steun van het Helderse ge meentebestuur haar werk, steunend op een ervaring van elf jaren, voort. De bewering: „Het kan wel wat min der goed zijn want het is toch maar voor kinderen", wordt absoluut ver worpen, want in de practijk is geble ken dat kinderen dikwijls gevoeliger en critischer zijn dan volwassenen. Juist in een tijd van vervlakking en infiltratie met amusementsmuziek van laag allooi, is goede muziek, op sublie- me wilze gebracht, van onschatbare waarde voor het gehele leven. Ieder ouder heeft de plicht, niet alleen voor het lichameliike. maar ook voor- het geestelijke welzün van zijn kind te zorgen. Allen, die nog onverschillig tegenover de muzikale ontwikkeling van hun kinderen staan, allen die me nen dat hun kind toch niets voelt voor muziek die oo hoof. peil staat, voor muziek die meer vraagt maar ook meer biedt dan verstrooooing. allen die me nen dat bet radiotoestel, de gramofoon en de bioscoop voldoen aan de zo dringend noodzakelijke aesthetische vorming, moeten hun opvatting her zien. Zouden radio en gramofoon inder daad vervangingsmiddelen van de con certzaal zijn. dan zou deze ieder recht van bestaan verloren hebben. Juist het fluidum. dat uitgaat van de persoon liikbeid van de grote kunstenaar, en dat op de toehoorder overspringt, ver zekert de concertzaal haar blijvend be staan. En hetzelfde geldt voor het con cert op school. De goede muziek, die op de schoolconcerten wordt gegeven, betekent rijkdom voor de geest en voor het hart. En laten wij de paedagogi- sche toelichtingen, die tijdens het „uur muziek" door de kunstenaars zelf wor den gegeven, en die ernst en hu mor bevatten, niet vergeten. Donderdagmiddag van half vier tot half vijf zullen de leerlingen der Rijks HBS, gemeentelijk lyceum, ambachts school en ULO-scholen kunnen luiste ren naar de befaamde bas-bariton Her man Schey. die zoals wij reeds bericht ten zal worden begeleid door Peter Hansen. Laatstgenoemde zal vooraf de te zingen liederen' toelichten. Herman Schey hoopt o.m. te laten horen „Erl- könig" van Schubert, „Die beiden Gre- nadiere" van Schuman, „Non credo" van Ch. M. Widor, „Archibald Dou- gl'as" en „Die Uhr" van Löwe. Blijkens een foldertje, dat in Den Helder huis-aan-huis is bezorgd, wor den alle mannelijke inwoners (dat staat er uitdrukkelijk bij, dus het geldt niet voor dames) in de gelegen heid gesteld, zich een keer geheel gra tis te laten scheren met het Philisha- ve Staalbaard-droogscheerapparaat. Tot en met Zaterdag kan men elke dag van 's morgens half negen tot »s avonds half acht daarvoor terecht in de* bovenzaal van café Sanders, Ko ningsplein Zaterdag 6 Maart a.s. geeft het Hel ders Fanfare Corps o.l.v. de heer Joh. Bruul een concert in Casino, aanvang 8 uur: Het programma vermeldt de mars „Per aspera ad astra" van Ur- bach en verder werken van Rossini, Zeiler (Der Vogelhandler), Ziehrer en I.éhar. Na de pauze volgen nog een paar komische één-acters. Heden- en morgenavond geeft de gymnastiekvereniging „Turnlust" haar jaarlijkse uitvoering in Casino. Aan vang 8 uur. Van de personentrein, die gistermor gen om 6 uur uit Alkmaar naar Am sterdam vertrok, zijn even voor het station Krommenie de twee achter ste wagons uit de rails gelopen. Twee passagiers bekwamen daarbij lichte verwondingen. Op enkel spoor wordt de treindienst op dit traject voortgezet. Alle reizigers hebben hun reis met de trein van een half uur later vervolgd. De oorzaak van deze ontsporing is nog onbekend. Aan het vrijmaken van de wagons wordt ge werkt. Aan de rails, die circa 100 m. totaal werden weggeslagen, en aan de wa gons werd vrij belangrijke schade toe gebracht. De bovengrondse leidingen bleven intact. Om ongeveer 10 uur werd het verkeer in beide richtingen weer nor maal hervat. Wel zal vandaag met enige vertraging op dit baanvak reke ning moeten worden gehouden. Veron dersteld wordt, dat de schade morgen geheel zal zijn hersteld. De oorzaak van de ontsporing is nog niet bekend. is verkrijgbaar aan ons kantoor Eens in de Middeleeuwen, die sedert lang voorbij zijn en vergeten kon het gebeuren, dat hier of daar op een mooie dag de valbrug neergelaten en de slotpoort geopend werd. Dan stroomde een rijk-uitgedoste ja gersstoet naar buiten, ridders en riddersvrouwen de valk op de vuistOp zulke dagen was de valkenier de belangrijkste van heel het personeel. Want hij had de valken afgericht, die de rei gers moesten jagen en vangen. Bij een dergelijke jachtpartij werd de gevangen reiger niet gedood. Men ontnam het dier de boven de ogen in geplante kuifveren, ringde één der poten en liet de vogel weer los. Want de reigerjacht was een hoofs ver maak en had niets gemeen met de woeste jachtpartijen op evers, vossen en ander wild. De reigerjacht was een gelegenheid om pracht tentoon te stel len en te schitteren met kostbaar heden van velerlei aardzo ook galante manieren. En dikwijls was de reigerjacht het sein tot een koelbloe dige, verachtelijke moord. Een boemelaar bij uitstek. Maar de reiger, die in één der Hol landse polders in de slootkant te dro men staat, weet niets van reigerjacht en edelvrouwen. Roerloos staat hij urenlang te dutten, van ver precies op een paaltje gelijkend en licht over het hoofd gezien. Veel reigersoorten komen er in Ne derland niet meer voor. De tweede is de purperreiger (Ardea purperea), die in ons land vrijwel tot de be roemde kolonie in het Naardermeer beperkt blijft. Vroeger verdwaalde er binnen de Hollandse grenzen nog wel eens een zilverreiger, maar de laatste zestig, zeventig jaa» is er in Neder land geen zilverreiger meer gezien. Alleen hun veren komt men nog wel Zjjn scherpgerande snavel is snel en zjjn goudgele ogen kijken lang niet zo sloom als men zou mogen ver wachten. De bloedwraak tussen visser en reiger. Och, eigenlijk heeft een blauwe rei ger ook weinig of niets waar hjj zich druk over heeft te maken. Natuur lijke vijanden heeft hij weinig. De klei nere roofvogels kan hij met zijn leng te van ongeveer 100 cm. wel baas. Voedsel is er plenty te vinden, want hjj eet alles wat maar dierlijk is en niet te groot om te verslindend Een jonge rat is hem even welkom als een zoetwatermossel. Als alle naar het boemelaars-leven neigende typen heeft hij één zondige voorkeur: vis. Hij leeft dan ook gestadig op voet van oorlog met de visserlui, die hem wel dood kunnen kijken. Of er werke lijk reden is voor die haat? Ja, de blauwe reiger gaat niet vrij uit, maar de menselijke zin tot over drijving doet ook iets. En een feit is, dat hij het niet zo bont maakt als andere uit zijn 'metier, b.v. de aal scholver.. Maar een kolonie van een paar honderd reigers in de buurt is iets wat een binnenvisser alleen zijn ergste vijand gunt. U kunt de blauwe reiger gemakkelijk vinden. Wanneer U een wandeling maakt door een polder of om de meren, hebt U een zeer grote kans, dat u hem hier of daar ziet scharrelen. Want de blau we reiger is altijd in ons land te vin den, zij het ook, dat er in de zomer meer voorkomen dan in de winter. Maar het moet hard vriezen als hg helemaal de wijk neemt......! Zelfs wanneer hij vliegt, kunt U hem altijd herkennen. Met zijn vlucht van bijna twee meters is hij één der grootste vogels en van een ooievaar kunt U hem gemakkelijk onderschei den. Reigers trekken in de vlucht de kop in, een ooievaar daarentegen niet. Als U hem tegen komt, moet U niet eens tegen, want de zilverreiger is de verwonderd zijn, dat hij niet zo grauw leverancier van prachtig-witte veren, die met hardnekkige beslistheid tel- I kens weer op de dameshoeden terug- j keren. Neen, de reigerachtigen zijn in Hol land niet talrijk. De blauwe- of vis- is als U had verwacht. Op zijn kop en voorhoofd zit een witte vlek, de rug is askleurig met lichtere bandpn en het onderlijf is gedeeltelijk zwart. Al leen zijn hals is werkelijk grauw. Och, het beest moet een naam hebben en reiger doet trouwens ook niet bijzon- er zyn 0p het gebied der naamgeving der zijn best om de roem van zijn ge- wej grotere blunders gemaakt. slacht op te houden. Hij is van huisuit een boemelaar uit hét fameuse ge slacht der moerasvogels, dat zo rijk is aan zonderlingen Wanneer hij zo langs de waterkant schooiert met lange passen, ziet hij er zo heerlijk onverschillig uit en hij kan van wiek gaan met zo'n gebaar van: hè, hè, het moet ook maar weer eens. Maar dat is allemaal maar vertoon, wat de kikkers, veldmuizen en hun verwanten ook drommels goed weten. In haar laatste vergadering heeft het bestuur van de Held. Sportraad enkele data vastgesteld die de betrokken ver enigingen en haar leden wellicht inte resseren. Het bestaande comité voor de orga nisatie van de jaarlijkse stedenvoetbal- wedstrijd Den Helder—Alkmaar of Alk maarDen Helder is opgeheven en haar taak is overgenomen door 'ie Sportraad. Aan het comité te Alkmaar is een verzoek gezonden op 30 April a s. met het sterkst mogelijke Alkmaarse team naai- Den Helder te komen ten einde met deze jaarlijkse ontmoetingen een aanvang te maken. Verder hoopt de Helderse Sportraad de Olympische dag te houden op 2e Pinksterdag 17 Mei. Teneinde de bestuursleden van de twee-en-twintig aangesloten verenigin gen met elkaar te kunnen laten kennis maken, heeft de Sportraad op 2 April a.s. een contf tavond georganiseerd in Formosa. Die avond worden alle oe- stuursleden met hunne dames ver wacht. Een der doktoren yan de medi sche sportkeuring hoopt 'n korte voor dracht te houden en er zal gelegenheid zijn tot dansen. Tenslotte zal eveneens in April de returnontmoeting Den HelderPur- merend plaats vinden, waar niet alleen onze bridgers, dammers en schakers zullen strijden, doch ook de eersten uit onze biljartwereld. Ook dit evene ment zal in Formosa plaats vinden. In het verslag van de vergadering van de Helderse Gemeenschap werd ge meld, da^ de heer A. G. van der Linde op zich nam een comité te zullen vor men voor de portwedstrijden op de herdenkingsdata v-" H. M. de Konin gin. Men zal begrijpen, dat de heer van der Linde als vice-voorzitter van da Sportraad, alleen de toezegging deed, dat behoudens enkele besprekin gen met de Helderse Gemeenschap, de Sportraad gaarne zijn steun zal geven. Voor wie eigenlijk nog niets van vogels weet, is de blauwe reiger een heerlijk object. Want er zjjn nog wel meer reigerachtigen in ons land: zo b.v. de roerdomp en het woudaapje of woudhopje. Maar vooral de laatste vogel Is een zeldzame figuur en de roerdomp is ook niet zo maar te vin den. Vroeger kwam er nog een reiger in ons land voor: de kwak of nachtrei ger. Maar Holland is hem te druk ge worden en de kwak heeft zich naar rustiger oorden terug getrokken. Wat jammer is, want deze vogel draagt ook de naam: nachtreiger. Hij jaagt na melijk 's nachts en is dus de overtref fende trap van de boemelaar, die in de Hollandse polders rondschooiert en het leven neemt zoals het Is. Wanneer U met deze vogel gaat kennis maken, zal het U blijken, braan, waarop regelmatig een zware dat er yeel te beleven valt aan deze Kranig in de pas marcheerde Zaterdagmiddag een klein contingent jongens- met-matrozenpetten door de straten van de marinestad, glimlachend na gekeken door passagierende matrozen en winkelende burger». Ze kenden blijk baar goed de weg van het Stationsplein door de binnenstad, naar de Buitenhaven, want de sectie „Zeeverkenners" marcheerde recht op haar doel af, veilig geloodst door een drietal Jannen van Hr. Ms. „Marsdiep" die by de uitgang van het station als commissie van ontvangst hadden gefungeerd. Weinig Nieuwediepers hebben de zeeverkenners op hun mars door Den Helder gevolgd. Drie pittige Helder se snuitertjes van elk vier turven hoog deden dat wel, al hadden zij moeite de vijftien Alkmaarse jongens bij te benen. De tocht ging langs de sleepboot „Noord-Holland", de Noor se coaster „Macbeth", de redding boot „Dorus Rijkers", een kleine vloot vissersschepen en langs het gi gantische moederschip van de Mrj- nendienst, Hr. Ms. „Vulkaan". Daar helemaal achter in de haven lagen Vier mijnenvegers en de boeien- legger „Goeree". Het doel van de tocht, Hr. Ms. mij nenveger „Marsdiep", lag tegen het stuurboord van haar zuster „Hol- 120 VOET. De kennismaking was van beide zijden zo dat heet „hoogst aange naam". De Alkmaarse zeeverkenners hebben 9 kano's, een motorlaunch, een kleine BM en de zeilsloep „Prin ses Marijke" ter beschikking, maar deze kunnen met elkaar nog wel rondwentelen in de mijnenveger, die van boeg tot hek 1^0 voet meet. Elke voet, van voor tot achter, van beven tot beneden, werd door de zee verkenners verkend. Bewonderende blikken werden geslagen in de ma chinekamer met de beide krachtige diesels en de grote motor, die de stroom produceert voor het electrlsch veegtuig en de vele eiectrische ap- hamer neerbeukt. Het gelpld van deze hamerslagen overtreft het schroefgeruis, zodat de accoustlsche mijnen reeds tot ontploffing komen voor het schip is gepasseerd. De „ouderwetse", verankerde mij nen krijgen tegelijk met het traditio nele veegtuig, sleepkabels met para' vanes en messen, een beurt. Zo kun' nen we er staat op maken, dat het vaarwater, waarin mijnenvegers heb ben geopereerd, vrij is van allerlei gevaarlijke monsters die onder de waterspiegel loeren op argeloze vrachtvaarders. Het mijnvrjj maken van een zeegebied is een ontzaglijk werk, want de mannen van de Mfl nendlenst mogen net zo min als een schilder „heilige dagen" over laten. De Noordzee wordt nog steeds door uitgestrekte mijnenvelden 'on veilig gemaakt. Slechts een smalle vaargeul, niet meer dan twee zee mijlen breed, loopt langs de kust als een veilige weg voor koopvaarders en vissersschepen. DE GEUL WORDT VERBREED. „Straks gaan we die vaargeul sinjeur, die door de boeren verachte lijk wordt aangeduid met „blauwe Jan" en verwenst als hij zich niet kalmpjes laat doodslaan en lands Diep" gemeerd. Kleine sliertjes Paraten aan boord van dit up to date tweemaal zo breed maken", zegt lui- rook kringelden uit de pijp van een matroos, die met zijn benen buiten boord hing te genieten van het lente zonnetje. De zeeverkenners voelden zich direct best thuis op het „moord- schepe". Ze waren in een minimum van tijd verdwenen, maar aan het en hoorns, die ze natuurlijk even moesten proberen, was wel te mer ken, dat ze nog aan boord waren. Inmiddels maakten de leider van het troepje, stuurman F. J. H. Buis kool, de heer P. H. L. Nieuwenhuij- sen, districtcommissaris van het district „Noorderkwartier" de? Ne- uitgeruste vaartuig. De heer Wilhelm ging zijn gasten voor door het gehele schip, waarbij het meest opviel de geheel houten bouw. De onderdelen, die beslist van ijzer moesten worden vervaardigd, zijn door zware electriciteitskabels. Laatste positie Ned. passagiers- vrachtschepen. Maandag 1 Maart: AAGTEKERK, Rotterdam—Sydney, 28-2 van Karachi. AARDIJK, 28-2 van New York naar Rotterdam via Ant werpen. ABBEDIJK, wordt 3-3 vm. van New York te Antwerpen verwacht. ALAMAK, BombayRotterdam, pass. 28-2 Malta. ALCYNOUS, 28-2 van Port Said naar Batavia. AMSTEL- DIJK, 26-2 van Mobile te New Orleans. AMSTELKERK, 29-2 van Douala naar Lagos. AVERDIJK, 27-2 van Galveston te Port Arthur. BALANI- PA, 28-2 van Padang naar Batavia. BOSCHFONTEIN, 29-2 van Durban te Kaapstad. BLIJDENDIJK, 28-2 van Norfolk te Baltimore. CERAM, Tara- kanVancouver, pass. 28-2 Saipan ei land. GANYMEDF.S, 29-2 van San tos te Trinidad. LOMBOK, 29-2 van San Francisco te Portland Or. MAETSUYCKER, 28-2 vm. van Plad- joe te Batavia. MIRZA, 27-2 van Port Piri naai- Miri. MIJDRECHT, 28-2 van Kaapstad naar Vlaardingen, al waar 24-3 verw. NIEUW-HOLLAND, 2-3 van Amsterdam te Batavia verw. NOORDAM, 1-3 12.15 uur van New York te Rotterdam. OPHIR, 29-2 worden gevoerd, gedemagnetiseerd. Het schip loopt dus zelf. nimmer ge vaar, door een magnetische mijn naar de kelder te worden gejaagd. De mijnen zelf komen er echter tenant ter zee Wilhelm. „Dit schip doet daar niet aan mee. want de MV 36 moet een grote beurt hebben. Wy krijgen de „Deurloo", die nu op de Rykswerf wordt klaargemaakt, eenzelfde schip, dat ook op 'n Ame- rikaanse werf is gebouwd. Wanneer klinken van allerlei signalen, bellen waardoor een krachtige geiykstroom jullie thuiskomen, vertel dan maar I van Ba.avia naar Soerabaya. OVU- aan al jullie vrienden en kennissen LA 26-2 van Singapore naar Madras. wat een mijnenveger voor een ding POELAU LAUT, 28-2 van Saigon te is. Een klein beetje populariteit bul- Singapore. POLYPHEMUS, Liver ten Nieuwediep kunnen we wel ge-1 pool—Java. pass. 29-2 Gibraltar. bruiken! Het moet niet zo wezen als RONDO, Singapore—Halifax, 1-3 te slechter af, want door middel van het in Den Haag, waar ze ons vorig Jaar suez. ROTTI, 27-2 'van Bombay naar electrisch veegtuig ('n 150 m. lange voor torpedobootjagers aankeken. We San Francisco. RIJNKERK Amster kabel met een zeer sterke electro- lagen al een paar dagen in de haven dam—Oost-Afrika 28-2 van Suez derlandse Padvinders Vereniging, en magneet) worden zij achter het schip van Scheveningen, toen ik myn faml- uw verslaggever, een praatje in de tot ontploffing gebracht. De heer Ue in Den Haag ging opzoeken. Hé, messroom met de oudste officier, de Wilhelm toonde de zware trommel, zelden ze thuis, liggen Jullie in Sche- luitenant ter zee der 3e klasse J. P. waarom de kabel ligt gewonden en veningen? Meneer Dinges vertelde, A. Wilhelm. Het was niet te ver- hÜ legde de werking van de ver- dat er jagers in de haven lagen!" wonderen, dat het gesprek met deze schillende apparaten uit. Die geneer Dinges" wist er niets zee-officier zelf 'n oud-zeeverkenner De z.g. „accoustische mijnen", die van. De vijftien Alkmaarse zeever- van 'n leien dakje verliep. Wjj ver- tot ontploffing komert door het kenners, die de „Marsdiep" grondig onderstelden eerst, dat de zeeverkenners schroefgeruis van een passerend hebben geïnspecteerd, en daarna ook uit de Kaasstad de „Marsdiep" gin- schip, worden onschadelijk gemaakt r.og een uurtjs op de „Vulkaan" heb- gen adopteren, maar onder het pra- door het accoustisch veegtuig, dat ben mogen rondneuzen', weten er nu ten bleek dit allang gebeurd te zijn. buitenboord wordt gezet en op een alies van. Wat niet betekent, dat ze In Januari 1947 al! Werd het dan vooraf te bepalen afstand en diepte nooit meer aan boord van een mij- geen tyd, dat de jongens eens even door het water wordt gesleept. Aan nenveger zullen komen. Integendeel, met „hun" schip gingen kennisma- het eind van de sleepkabel is een En dat ze welkom zullen zjjn, staat hen? grote klok bevestigd met een mem- voor ons rast. SALATIGA, RotterdamNewport News pass. 29-2 Ouessant. SALLAND, Rio de JaneiroBahia, pass. 1-3 Kaap Frio. SAMARIA, 1-3 van Dakar te Marseille. SIBAJAK. RotterdamBatavia, pass. 29-2 Kaap Guardafui. SLOTERDIJK RotterdamBatavia, 29-2 van Suez. STAD SCHIEDAM, 29-2 van Genua n. Antwerpen. STRAAT SOENDA, 26-2 van Shanghai te Hongkong. TIBA, Las PalmasRotterdam, pass 1-3 Ouesant. VOLENDAM, 28-2 van Rot terdam naar Batavia. WILLEM RUYS, RotterdamBatavia, pass 28-2 Perim. ZUIDERKRUIS, Rotterdam— Batavia, pass. 28-2 Ouessant.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2