Premier Spaak ziet lichtpunten Euwe overschreed de tijd Nieuwe Bonnen Wraak en weerwraak HET VERRE EN NABIJE OOSTEN BAZARPRULLEN waren JUWELEN De Oranje-ploeg Donderdag 4 Maart 1948. VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7751 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Al was 1947 niet gelukkig Heler maakte goede sier Vijftien doden bij explosie te Haifa Tsjechoslowaakse ambassadeurs afgetreden Vader en zoon Hapgood WEERBERICHT fl CONFERENTIE 24UUR UITGESTELD Stelling echter reeds hopeloos D.W.S.-er SPEL rechtsback Posthume onderscheidingen voor helden 134 Fransen bevrijd En de stand luidt: EN„ zo is het ook in het Middellandse Zeegebied. Ook hier is een oude historie weer realiteit geworden. Het woord Dardanellen ro'ept talrijke her inneringen op. Immers een toegang tot de Middellandse Zee voor de Russische Zwarte Zeevloot is weer de wens, waar Engeland neemt laatste dollars op BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. C. A. Dekkers TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Abonnementen: per kwartaal 3.90 In de Belgische Kamer heeft de Bel gische premier Spaak gisteren zijn aangekondigde verklaring afgelegd. Naar sprekers overtuiging is het jaar 1947 niet gelukkig geweest wat be treft de internationale politiek. Dit geldt zowel met betrekking tot Duitsland als met betrekking tot de V.N. Spaak memoreert „alle weigerin gen van de zijde der Sovjet-Unie" en hii herhaalt datgene wat hij reeds over Griekenland heeft gezegd. Er zijn naar Spaak's mening echter andere hoopgevende punten. Hij zet uiteen, hoe hij het plan Marshall ziet. Europa moet zich zelf organiseren, hetgeen op het ogenblik, dat Marshall zijn rede uitsprak voor geheel Eu ropa gold. In de tweede plaats moeten de getroffen landen samenwerken, op dat de V.S. hen in de gelegenheid kunnen stellen overeind te komen. Het plan, zo gaat Spaak voort, is te gen geen enkele natie gericht. Vervolgens zet de eerste minister uiteen, hoe Frankrijk en Groot-Brit- tsnnië de gelegenheid hebben aange grepen om de Sovjet-Unie te verzoe ken met hen de middelen te beramen tol het organiseren van een internatio nale conferentie. Maar de weigering van Rusland, gaat Spaak voort, heeft die van de andere Oost-Eüropese lan den tot gevolg gehad. „Het veto van de Sovjet-Unie heeft jegens de Ver enigde Staten de beschuldiging van in- menning in de binnenlandse aangele genheden van andere naties doen ont staan". LAAT ONS POGEN. De eerste minister verwondert zich over de „hartstochtelijke strijd, die door alle communistische landen op internationaal plan gevoerd is". Het is zaak na te gaan, of de Sovjet-Unie 'n „gevaarlijke politiek" voert. Daarom moet men de politiek van de Sovjet- Unie trachten te begrijpen. Spaak herinnert aan de woorden van maarschalk Stalin, waarin deze tot uitdrukking bracht, dat marxisti- Voor het tijdvak van 7 t/m 20 Maart 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 802 232 Algemeen 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram ver snaperingen. 233 Algemeen 1600 gram brood (gel dig t/m 13 Maart). G31 Algemeen 400 gram brood of 1 rants. gebak. 229 Algemeen 2 eieren. 225 Reserve 800 gram brood (gel dig t/m 13 Maart). 228 Reserve 400 gram brood (gel dig t/m 13 Maart). BONKAARTEN KD, KE 802 730 Algemeen 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of v 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram ver snaperingen. 732 Algemeen 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram ver snaperingen. 733 Algemeen 400 gram brood (gel dig t/m 13 Maart). 731 Algemeen 400 gram brood of 1 rants. gebak. 729 Algemeen 2 eieren. 725 Reserve 400 gram brood (gel dig t/m 13 Maart). 728 Reserve 500 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MH 803 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1075 Suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz.', of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram ver snaperingen. TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 802 19, 23 Tabak 2 rants. sigaretten of kerftabak. 21 Versnap. 200 gram versnaperin gen, of 200 gram sui ker. boterhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. 24 Versnap. 100 gram versnaperin gen, of 100 gram sui ker, boterhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 5 Maart worden ge bruikt Op Zaterdag a.s. zal nog een bon voor zachte zeep worden aange wezen. Niet aangewezen zijn en ver nietigd kunnen worden de bonnen 182, 184, 185, 684, 685 melk; 190, 191, 197, 697, 698 reserve. sche en kapitalistische economie kun nen samenwerken. Spaak gelooft, dat Staün oprecht is geweest. Laat ons niet te pessimistisch zijn, zo zegt hij, maar laat ons pogen 'n wereld, die van ons gescheiden is maar waarmee wjj moeten samen leven, te begrijpen. Spaak besloot aldus: „Laat ons de twee grote kanseri aangrijpen, die het plan Marshall en het plan Bevin ons bieden. Wij hebben deze drie jaar te veel tijd verloren. Zonder het plan Marshall en het plan Bevin zie ik geen constructieve lijn voor onze poli tik". Voor het grootste deel zjjn thans Amerikaanse juwelen tot een waarde van elfduizend dollar, die op 5 Febr. uit een auto in Den Haag gestolen werden, door de recherche achterhaald. Daders van deze diefstal zjjn twee jongens van 19 en 17 jaar, die dezer dagen op andere dief stallen uit auto's werden betrapt. Ook vier vrouwen en mannen, ver dacht van keling, konden worden gearresteerd. De jongens stalen op 5 Febr. een koffertje van een Amerikaanse dame uit een auto, die voor hotel Royal aan het Lange Voorhout stond. Be halve kleding en toiletartikelen, be vatte het koffertje juwelen tot een waarde van elfduizend dollar en een bedrag van 575 gulden. Een broer van een der dieven, die de buit zag, verklaarde, dat de sie raden „echte bazarprullen" waren. Inderhaast stal hij een zware gou den armband met smaragden en briljanten onder hun neus weg. Voor de rest betaalde hij vijftien gulden. De kleren werden door de .dieven elders verhandeld. De „koper" van de juwelen maak te van zijn buit goed sier. Hij verkocht een gedeelte in door gaans niet te best bekend staande café's en voorts werden diverse da metjes van lichte zeden niet een klein geschenk in de vorm van een clips of een ander kleinood bedacht. De twee jeugdige diéven hebben bekend zich aan talloze diefstallen uit geparkeerde auto's te hebben schuldig gemaakt. Zij stalen o.m. tas sen en plaids en ook een keer een monsterdoos met plm 200 lippen stiften. Deze schoonheidsmiddelen werden door hen met milde hand onder vriendinnetjes, kennisjes en vrouwelijke leden van de Haagse onderwereld gedistribueerd. Deze foto wekt herinneringen op aan de ondertekening van het verdrag tussen Rusland en Duitsland in 1939. Thans zijn evenwel geen Duitse uniformen in het Kremlin, maar Hongaarse. Hongarije tekende een vriendschaps verdrag met de Sovjet-Unie. V.I.n.r. Wyshinsky, Worosjilow, Zorin, de Hongaarse minister Dinnyes, President Zoltari Tildy, Molotov, Stalin en Rakosi, de „sterke man" van Hongarije. PRESIDENT BENESJ ZIEK Te Praag is officieel bekend ge maakt, dat. president Benesj ziek is. Van officiële zijde wordt vernomen, dat zijn terugkeer naar Praag van zijn buitenverblijf daardoor misschien vertraagd wordt. 15 Arabieren zijn om het leven geko- rnen tengevolge vari een explosie, die gisteren de nieuwe zakenwijk van Haifa op haar grondvesten deed schud den. Zowel Joodse als Arabische herich- ten gewagen van een „zeer hevige ex plosie" in de buurt van het centrum van de stad, er zou aanzienlijke schade aangericht zijn. Na de explosie werden zware schoten gehoord. De Stanton- straat werd verwoest. Men gelooft, dat de Joden voor de explosie aansprakelijk zijn. De politie deelt mede, dat een vrachtwagen van het militaire type met ongeveer 165 kg explosieven voor een blok Arabische huizen in de lucht is gevlogen. Juraj Slavik, de Tsjecho-Slowaak^c ambassadeur te Washington, k uit protest tegen de jongste gebeurtenis sen in zijn land afgetreden evenals zijn collega te Ottawa,- dr. Franitsek Nemec. Volgens Slavik heeft presi dent Benesj slechts met tegenzin aan de communistische druk moeten toe geven ten einde de natie niet te ver delen en levens te sparen. De leus van Benesj, toen hij de Tsjecho-Slo- waakse regering in ballingschap leid de, blijft onze leus: „Een vrij Tsje- cho-slowakije in een vrfl Europa". Slavik zeide geen contact te hebben gehad met Benesj, doch overtuigd te zijn, dat hij in de geest van Benesj handelde. De 17-jarige zoon van Eddie Hap good, Tony Hapgood, heeft een con tract getekend als professional-spe ler bij Burnely. Eddie Hapgood, de vroegere international en Arsenal- speler, is thans manager bij Watford. Tony is een binnenspeler en vader Eddie was een back, zodat de zoon niet geheel de voetstappen van zijn vader zal drukken. Weersverwachting geldig tot Don derdagavond: RUSTIG WEER. In de ochtend liqhte vorst en uit gebreide mistbanken. In de loop van de dag plaatselijk opklarend en in het algemeen ongeveer de zelfde temperatuur als gisteren. Droog, weinig wind. Volgens de Brusselse radio zijn de besprekingen tussen Engeland, E'rankrijk en de Benelux over een politiek, militair en economisch ver drag van West-Europa, die morgen zouden beginnen, wegens vertraging van een der delegaties door weers omstandigheden 24 uur uitgesteld. ZWEDEN NAAR PARIJS, De Zweedse minister van. buiten landse zaken, Oesten Unden, zal de eerste dagen van de conferentie de leider zijn van de Zweedse delegatie op de Parijze conferentie. Ernest Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, zal de Britse delegatie leiden op de conferentie van zestien landen, die 15 Maart te Londen een aanvang zal nemen. Waarschijnlijk zal hij echter niet de gehele conferentie bijwonen. Bij zijn afwezigheid zal Sir Oliver Franks, die benoemd is tot ambassadeur in de V.S., de leiding op zich nemen. GEHEIME ZITTING TE LONDEN. Gisteren is weer een geheime zit ting van de Londense conferentie over Duitsland gehouden. Alleen de afgevaardigden van En geland, Frankrijk en de V.S. waren aanwezig. Men verwacht, dat de Beneluxdelegatie de zitting van mor gen zal bijwonen. In welingelichte kringen gelooft men, dat wederom de basis van de fusie der Franse zóne met de dubbele zöne is besproken. De afgebroken partij Euwe-Keres uit de eerste ronde heeft een drama tisch einde gehad. Hoewel de ana lyse van de afgebroken stand aan het licht bracht, dat Keres moest winnen, vermoedde niemand, dat het reeds na zestien zetten zou ge beuren en nog wel door tijdsover schrijding van dr. Euwe. 4 2Del—f4t De door Keres in couvert afgegeven Z0t43. Kh2gl Wit geeft er de voorkeur aan zijn koningsvleugel door 43, g3 niet te verzwakken. Zwart zou eenvoudig met 43Df6 antwoorden (min der duidelijk zou dameruil zijn door 43Df3; 44. Dxf3, Pxf3t; 45. Kg2 enz. of ook door 43Dd2; 44. Dxd2, Pf3t; 45. Kg2, Pxd2; 46. Kf2 enz.) 4 3Ph4g6 Om in het spel te komen moet het pluspaard van zwart eerst de terug reis aanvaarden. 44. De2c2 Pg6e7 45. a2a4 Na lang nadenken gespeeld. Het is duidelijk, dat het vrije pionnenpaar van wit geen statische troef is, doch slechts door voorwaarts schrijden druk of dreigingen kan uitoefenen. 45Df4d4t 46. Kglh2 Dd4e5t 47. Kh2—gl Pe7—d5 Het „leger" van zwart heeft de gunstigste ..itvalstellingen ingeno men. 48. Dc2—dl Om ten minste de onderste rij te bezetten, doch de dame wordt zeer snel weer verdreven. 48. Pd5c8 49. Ddl—c2 Kh7—g6 50. Kgl—hl Het enige witte stuk, dat zich (weliswaar binnen een zeer be scheiden ruimte) vrij kan bewe gen. Wit wacht zodoende af. 50De5elt 51. Khl—h2 Pc3e2 Dreigt mat op gl. 52. Dc2c6t Beter direct Dc5. 52Kg6h7 53. Dc6c5 Pe2g3 De belegering wordt voortgezet. Het einde nadert. 54. Dc5—d6 Of b.v. 54. Dgl, Pflt; 55. Khl, f 4 en wit blijft lamgelegd. 54Pg3—fit 55. Kh2—gl h6h5 Deze laatste zet voor de tweede tijdcontrole heeft dr. Euwe wel nog uitgevoerd, doch naar de wedstrijdleider prof. Vidmar con stateerde drie seconden te laat. Euwe werd verliezer verklaard. (Er had nog kunnen" volgen: 56 Pe3t; 57. Kh2, h4, enz.) Tijdverbruik wit: 3 u. 30 min. 8 sec.; zwart: 3 uur 23 min. Voor dr. Euwe moge deze eer ste partjj als een waarschuwing zjjn, in plaats van het dogmati sche positiespel, dat dikwijls vast loopt, de frisse en vrolijke combinatiestijl toe te passen. Nadruk verboden. Naar wij vernemen is het Neder lands voetbalelftal, dat Zondag 14 Maart a.s. te Antwerpen een interland wedstrijd tegen België speelt, als volgt samengesteld: Doel: Kraak, Stormvogels; Achter: Spel, DWS en Schijvenaar, EDO; Midden: Stoffelen, Ajax; Möhring, Enschede en de Vroet, Fejtfenoord,. (aanvoerder). Voor: Lenstra, Hee renveen; Rijvers, NAC; Wilkes Xerxes; Van Dijk, Ajax en Drager Ajax. Reserves: de Munck, Sittardse Boys; van Bun, MW; Schaap 't Gooi en C. van der Tuyn, HDVS: De wedstrijd, die te Deurne (Ant werpen) wordt gespeeld, zal om 3 uur beginnen. Het spel, dat in de oefenwedstrijd tus sen het voorlopig Nederlands elftal en het Nederlands B-elftal té Rotterdam vertoond werd, was van dermate laag gehalte, dat de .leden der keuze-com missie van de KNVB elkaar meermalen wanhopig zullen hebben aangekeken. Dat de wedstrijd ooit; bij de 25000 aan wezige toeschouwers maar weinig in de smaak viel, bleek wel, toen ruim 20 minuten vóór het einde zich reeds een stroom van mensen naar de uitgangen begon te bewegen. De enige positieve ontdekking van de middag was de kleine trapvaste back Spel (DWS). De „strijd" eindigde in een 21 zege voor B. Schijvenaar doelpuntte uit een straf schop, waarna Schaap in de tweede helft gelijk maakte en v. d. Tuyn drie minuten later met een .vliegend schot de score besloot. Donderdag 11 Maart 1948 te 14 uur zal de minister van oorlog, luitenant kolonel A. H. J. L. Fievez, in de Rol zaal op het Binnenhof te 's-Gravenha- ge een 30-tal posthuum toegekende on derscheidingen uitreiken aan nabe staanden van zes leden der koninklijke marine en van 24 militairen der Kon. landmacht, die zich tijdens de oorlogs dagen van Mei 1940 of in latere jaren onderscheiden hebben en die daarbij of later zijn overleden. 134 personen van het Franse convooi, dat Dinsdag op weg van Saigon naar Dalat tot drie maal toe werd aange vallen, werden door de aanvallers mee gevoerd. Zij konden echter weer be vrijd worden. 100 km ten zuid-oosten van Saigon is een ander convooi aangevallen, Er zouden 25 man gesneuveld zijn, voor het merendeel deden van de Cochin- Chinese gendarmerie. 1. KERES 1 PUNT 2. EN 3. SMYSLOV EN RESHEVSKY PUNT 4. BOTWINNIK 0 PUNTEN 5. EUWE 0 PUNTEN j-JET feit, dat Truman en Marshall de Volksvertegenwoordiging der Ver. Staten geregeld onder ogen brengen, dat nieuwe dollarleningen voor Grie kenland, Turkije en het China van Tsjang Kai Sjek noodzakelijk zijn, wijst er op dat ook in deze gebieden oneven wichtigheid en onzekerheid sinds jaar er dag nog steeds voortduren. Het zijn dikwijls maar enkele krantenregels, die onze aandacht op deze zaken vestigen, aJ? zij er tenminste in slagen die aan dacht voor een enkel moment gevangen te houden. In China zelf, het onmetelijke rijk met zijn bevolking van honderden mil- lioenen, heeft de strijdbijl sinds twaalf en meer jaren geen ogenblik gerust. Toen de gehele rest van de wereld nog in vrede leefde, toen Spanje nog een burgeroorlog moest beleven, vluchtten uic de Chinese millioenensteden reeds de duizenden naar het binnenland om daar veilig te zijn voor Japanse gas- tn bomaanvallen. En nog duurt de strijd voort, zij het tegen een andere vijand en grotendeels in een ander gebied van het uitge strekte rijk. De weinige bekendheid met de topografie van China, de moei lijk uit te spreken namen en het ver van ons verwijderd liggen, zullen wel de voornaamste factoren vormen van het feit, dat kranten en nieuwsbladen de publieke aandacht peilend, zo wei nig belangstelling schenken aan de toch telkens weer binnenkomende berichten over hevige strijd in het land van de Goede Aarde. Het is hier ook weer de guerilla- oorlog tussen de vanuit de volksrepu bliek Mongolië naar de kust opdrin gende communistische troepen en de regeringstroepen van Tsjang Kai Sjek, die gesteund worden met Amerikaans kapitaal. Het verschafte aantal dollars is echter te gering om in de geweldige behoeften te voorzien. In bepaalde stre ken moesten de regeringstroepen sterk distanciëren. Of men hier ooit tot een overeenstemming zal komen? George Marshall deed voor de aanvaarding van het ministerschap van buitenlandse zaken der V. S. vruchteloze pogingen om tot een overeenstemming te komen tussen de strijdende groepen. Op een onderling bijleggen van het geschil be hoeft men nauwelijks te rekenen. Hgt ziet er zelfs naar uit dat de communis tische troepen aanzienlijke gebieden zullen bezetten en wij kunnen, gezien de Russische praktijken in het Westen wel met zekerheid aannemen, dat men ze niet meer zal ontruimen. Ruslands doel was reeds ten tijde der Tsaren havens aan de kust van de Grote Oceaan. Verscheidene conflicten in het Verre Oosten waren er het gevolg van. De RussischJapanse oorlog ein digde echter in het voordeel van Tokio. Doch Ruslandé wensen blevenHet ziet er nu sterk naar uit (denk ook aan Korea) dat zij eindelijk in vervulling zullen gaan. het hier om draait en meer Vandaar dat Turkije en Griekenland hier de volle steun der Angelsaksische staten krijgen. De doorgang van West naar Oost is nog steeds van vitale be tekenis, dat heeft de laatste wereldoor log weer duidelijk bewezen. Vóór alles wensen Engeland en Ame rika hun strategische zeggenschap in dit gebied te behouden. De controverse West-Oost maakt, een Russische stem in het kapittel óm de macht in het ge bied der oude wereldzee minder aan trekkelijk dan ooit te voreri. Hoe ook hier de zaken zich zullen Ontwikkelen valt moeilijk te zeggen, doch het opdringen van de Russische invlóedsfeer op de Balkan, de strijd in Griekenland en de jongste pogingen van linkse groepen iri Italië om ook hier de rechtse partijen te verzwakken spreken duidelijke taal. Intussen is de toestand in Italië weer enigszins beter geworden voor het be houd der democratie, temeer daar elke strijdformatie in politieke zin grond wettelijk verboden is. Doch dat het communisme in Italië in slaap zal val len, mogen we ook weer niet verwach ten. Integendeel. Het zal goed zijn, behalve de directe zichtbare kwesties, ook deze minder on der de aandacht vallende factoren in de koude oorlog der twee grote wereld machten in het oog te houden Zij doen veel begrijpen. AD INTERIM. De burgemeester van Den Haag, de heer Visser, doet de eerste zet van de party Kare»Euwe. Het Amerikaanse ministerie van Fi nanciën heeft Woensdag medegedeeld, dat Engeland de lening van 3.750 mil lioen dollar, die aan dat land door de V.S. op 15 Juli 1946 werd verstrekt, geheel heeft opgenomen. De laatste honderd millioen dollars werden Maan dag opgenomen. In plaats van, zoals men oorspronkelijk had verwacht, drie tot vijf jaar, heeft het slechts 19 maan den geduurd, alvorens de lening was opgebruikt. 'Over het crediet werd met gemiddeld bijna 200 millioen dol lars per maand beschikt.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1