ELKE STAD EEN VLIEGVELD? TUSCHINSKY DAGVAARDT DE STAAT PI ZWAKTE SCHADUW J Van Alles Wat Wij spelen Bridge am «E om door J. D. v. Ext«r j Durf te Leven Airstripekosten s/echts een halve ton Ook voor onze streek mogelijkheden Wu door Jan Dirk van Exter Tarief voor uitleenbibliotheken Ontploffing in kruitfabriek Verstopte neus Méér licht voor Parijs ABONNEERT U OP DIT BLAD FEUILLETON Vordering van buitenlandse effecten (Van een bijzondere medewerker) Kort na onze bevrijding, toen het vraagstuk der vliegvelden in ver band met het luchtverkeer accuut werd, heelt de regering een com missie benoemd, die had te advise ren inzake de luchtvaartterreinen, welke zouden blijven bestaan. De Duitsers hadden nl. een zeer groot aantal vliegvelden aangelegd en slechts een deel hiervan kwam in aanmerking om gehandhaafd te worden. De commissie in kwestie deèd haar werk goed en koos een aantal vliegvelden uit, waarbij zij - zich in hoofdzaak liet leiden door de eisen van het geregelde lucht verkeer. Geen rekening werd ge houden met de eisen van het onge regelde luchtverkeer, dat der taxi- en sportvliegtuigen en der „wilde" vrachtvliegtuigen. Dit kon de com- missiook niet doen, omdat op dat tijdstip van een „wilde" luchtvaart nog geen sprake was. De situatie is inmiddels veranderd. Er wordt weer door sportvliegers gevlo gen, het jaxi-vliegtuig heeft zijn intree in ons land gedaan Er is ook weer sprake van een Nederlandse vliegtuig industrie in de vorm van de Verenigde Nederlandse Vliegtuigfabrieken „Fok ker". Weliswaar zal men trachten een zo groot mogelijk aantal machines te ex porteren, doch de binnenlandse afzet zal zeer zeker een woordje meespreken. De te fabriceren machines worden ge bruikt door particulieren, die om de een of andere reden van het lijnvlieg- tuig geen gebruik willen of kunnen maken. Zo'n lijnvliegtuig immers landt uitsluitend op een luchthaven, die steeds tot op zekere hoogte een cen traal' vliegveld is, dat het luchtverkeer van een gehele streek naar zich toe trekt en niet de belangen van een be paalde plaats behartigt. Het vliegveld bij Leeuwarden moet dan ook dienen voor geheel Friesland, Eelde voor Gro ningen en Drente, Welschap bij Eind hoven voor Noord-Brabant enz. Iemand die per vliegtuig naar Til burg wil gaan, of naar Alkmaar, Hoorn of Beverwijk, Meppel, Deventer, Arn hem kan zulks niet doen, want in de buurt van die plaatsen zijn geen vlieg velden. Toch zullen die er moeten ka rnen, want zonder vliegvelden is er geen afzet voor die Nederlandse reis- en taxivliegtuigen. Niet alleen wordt in dit opzicht momenteel niets gedaan, doch plannen voor de aanleg van be scheiden vliegvelden in de buurt van verschillende gemeenten werden zelfs tegengewerkt. Want nog steeds wordt door de betrokken autoriteiten te veel gedacht aan luchtvaartterreinen met een uitgebreide outillage en verharde banen en wordt geen aandacht ge schonken aan de mogelijkheden, welke do eenvoudige en goedkope airstrips bieden. In Ver. Staten reeds populair. Deze airstrips zijn een product van de Tweede Wereldoorlog en hebben gced voldaan. Zo goed, dat men thans in bijv. de Ver. Staten talloze van der gelijke eenvoudige vliegveldjes vinden kan, alleen geschikt voor vrij lichte vliegtuigen, waarvan een zeer druk ge bruik wordt gemaakt. Zo'n airstrip be staat uit een goede effen grasbaan in de vorm van een L of T, waarvan elk been 700 meter lang is en 150 meter breed, een loods met werkplaats voor het verrichtep van eenvoudige herstel lingen, een olie- en benzinepomp, een windzak, desnoods een verhard plat form en een verbinding met de weg, die naar de nabij gelegen plaats voert. Plus natuurlijk een telefoon. Alles bij elkaar een 20 ha grond en de kosten van zo'n vliegveldje bedragen op z'n hoogst 50.000 gulden. Dergelijke veldjes zijn overal aan te-leggen; er kunnen hon derden airstrips komen, 'waardoor èn de sportvliegers èn de zakenman met hun vliegtuigen overal kunnen komen. Airstrips dus bij iedere plaats van enige betekenis, op de Waddeneilanden, in toeristencentra, naast hotels en restaurants, naast fabrieken. Revolu- tionnair deze gedachte? Het eerste het beste Amerikaanse luchtvaarttijdschrift zal u aantonen, dat deze „revolution- naire" gedachte in dat land is ingebur gerd, waardoor daar een grote vraag is ontstaan naar het lichte, eenmotorige vliegtuig, niet alleen voor het bedrijven van de vliegsport, doch ook van de zijde vyi handelsreizigers en andere handelsmensen. Hetzelfde kunnen wij ook hier meemaken, met als gevolg een bkeiende nationale vliegtuigindustrie, vermits wij overal airstrips aanleggen. Dus niet alleen millioencn besteden aan kostbare luchthavens, doch ook enigs "duizenden aan die eenvoudige, goed kope veldjes. (Nadruk verboden). LUISTEREN NAAR HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, I, 1, 7, I en 11 uur KRO: 7,30 Morgengebed 7,45 Gramofoonplaten 8,15 Pluk de dag 9,00 Ochtendconcert 10,15 Uit het boek der boeken 10,40 Platen voor de huisvrouw 11,00 De Zon nebloem 11,35 Als de ziele luistert 11,45 Orgel 12,03 Gramofoonplaten 12,30 Weeroverzlcht 12,33 Klaas van Beeck orkest 12,55 Zonnewijzer 1,20 Vervolg' orkest Klaas van Beeck 1,50 Van man tot man 2,00 Serie uit Ned. Glorietijdperk 2,30 Opera Pagliacci 3,55 Gramofoonplaten 5,00 Na schooltijd 5,15 Lichte orkestklanken 5,45 Wat het buitenland leest 6,00 Oude melo dieën met nieuwe harmonieën 6,20 Gra mofoonplaten 6,30 Ned. Strijdkrachten 7,15 Katholieke Jongeren 7,30 Gramo foonplaten 8,05 De gewone man 8,12 Vrolijk zangspel 9,00 De drie landen 9 15 Eileen Joyce (plano) 9,25 Uit de schat kamer van het oude testament 10,05 De Zilvervloot 10,37 Actualiteiten 10 45 Avondgebed 11,15 Dansorkesten HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. VARA: 7,15 Gramofoonplaten 8,18 Frans Opera-pro gramma 8,50 Voor de huisvrouw 9,00 Tsjaikowsky—Wladlgeroff (gr.pl.) 9,30 Waterstanden 9,35 Tsjaikowsky VPRO' 10.10 Morgenwijding VARA: 10,20 Gra mofoonplaten 10,30 Voor de vrouw 10,45 Bach en Schubert 11,15 Een ouder wetse liefdesgeschiedenis 11,35 Musette- klanken AVRO: 12,00 Platenconcert 12,30 Weerpraatje 12,33 Sportagenda 12,38 Radio Dansorkest 1,15 Plerre Palla (orgel) 1,45 Gramofoonplaten —2,00 Kook kunst 2,20 Het KamerdVkest 3,00 Ons volk en zijn djchters 3,20 Vervolg Ka merorkest VARA: 4,00 Orgelspel 4,30 Tussen twaalf en zestien 5,00 De Trou badours 5,20 Wij en de muziek 6,15 De VARA feliciteert 6,40 Silvestrl- kwartet 7,00 Denk om de bocht 7,15 Nederland op zee 7,22 Appèl over ex- politieke gevangenen VPRO: 7,30 Cur sus 7,50 Tien voor acht 8,05 Het Am sterdams Trio 8,30 Cursus, VARA: 9,00 Men vraagt en wij draalen 9,30 Het Wiener Bohème-orkest 9,50 Op Vleug'len van muziek t-, 10,00 Buitenlands weekover zicht 10,15 Swing and Sweét VPRO: 10,40 Vandaag 10,45 Avondwijding VARA: 11,15 Symphonisch concert Vrijdag 5 Maart a.s. zal voor de Haagse rechtbank in kort geding worden behandeld de vordering van de maatschappij Tusschinski N.V. te Amsterdam ais eiseres tegen de Staat der Nederlanden en de minister van Economische Zaken als gedaagden. Eiseres wenst de president der Haag se Arrondissementsrechtbank bij von nis te doen uitspreken, dat de inwer kingtreding van de prijzenbeschikking bioscoopvoorstellingen 1948 worde op geschort tot tijd en wijle in hoogste in stantie door de gewone rechter nader zal zijn beslist. In de dagvaarding wordt o.tn. ge steld, dat, door gelijktijdige verlaging der door de bioscoop-exploitanten te ontvangen netto entreeprijzen en de verhoging der daarover te betalen ver makelijkheidsbelasting, de door het pu bliek te betalen bruto prijzen practisch ongewijzigd zouden blijven", zodat 9 pet der aan de bioscoop-exploitanten ten goede komende recettes uit hun kaesen in die der gemeentebesturen zouden worden overgeheveld. - 153. Terwijl ze verder lopen, be raadslagen ze wat ze nu moeten doen. „Drie honden vermist", zegt Wetshavel eensklaps. „Dat zullen jullie toch niet zijn?" „Ja, één. twee, drie. Ja, wij zijn óók met zijn drieën", zegt Pom na denkend. Ze hollen weer naar de ezel mijn heer toe. „Weet u soms ook hoe die, drie hondjes heten, die vermist wor den?" vraagt Wetsnavel. „Ja, laat ei ns kijken", zegt de heer", zoiets van Tim. Tam, Tom". „U bedoelt misschien Pim. Pam en Pom" zegt Pim. „Ja, dat ken wel", zegt de heer. „Maar dat zijn wij, we zijn net terug gekomen", roept Pim. 154. De ezel kijkt hen verbaasd aan. Pim, Pam en Pom leggen hem al les uit. Maar als hij hoort over het Spookkasteel verandert zijn houding. „Meegaan naar het Spookkasteel? Nee, dat laat ik aan de veldwachter over", zegt hij. Daar is hij per slot van re kening voor. Teleurgesteld trekken Pim, Pam en Pom af. En overal treft hen hetzelfde lot. Niemand wil met hen meegaan. „Wat moeten we nu be ginnen?" vraagt Pim ten einde raad, als ze doodmoe even aan de kant van de weg gaan liggen. ceovncht s.D.r. En omdat de Chef zijn verleden nog weer even heeft opgegraven, zit de Lange de volgende dag met een vrolijk gezicht in het keukentje, ijverig in de weer met poetslap en lopenwisser. „Wat voor plannen de' Chef heeft, weet ik nog niet", mompelt hij. „Maar die schietijzers geven me weer hoop. Och, ik had 't vooruit kunnen weten. Stilzitten en boekies lezen, dat is toch niets voor de Chef. Hij verveelde zich net zo hard als ik, wou het alleen maar niet bekennen". En alsof de Chef, die juist binnen komt, zijn gedachten heeft gelezen, zegt hij: „Ja, ja, Lange. Je bent mj wel zo ijverig bezig, maar als je maar niet denkt, dat we ons oude leventje weer zullen opvatten. Nee vriend, als ik ge weld gebruik, dan zal het zijn om het recht te dienen en we zullen beginnen met die twee jongelui. Die moeten aan een woning geholpen worden. Bij wijze van proef. Snap je waar ik heenwil?" Waarop de Lange wil antwoorden: „Ja, naar Rikki". Maar gelukkig slixt hij nog juist de woorden in. In plaats daarvan zegt hij: „Maar hoe wilt U dat klaarspelen?" „Ja, dat weet ik zelf nog niet", antwoordt de Chef terwijl hij peinzend naar buiten kijkt. De Lange staart ook voor zich uit en zijn blik valt op het kinderverhaaltje van de krant, die voor hem. ligt. k ..Als we eens gingen spoken", zegt hij plotseling. Verrast draait de Chef zich om. „Hoe kom je daarbij?" „Och ik lees het hier van die hondjes Pim Pam eii Pom". „Waar heb je het nou over", verbaast de Chef zich. „Lees jij kinderverhaal tjes?" „Nou ja, lezen, ik kijk er wel eens naar", verontschuldigt de Lange zich. „H'm, het zou een idee kunnen zijn van dat spoken, maar wel wat afge zaagd. Enfin, we kunnen er eens over nadenken". Met deze woorden verdwijnt de heer Schoppen tot Aesclaver. Het is nodig gebleken de tarieven van uitleenbibliotheken uniform te re gelen. Het maximum, dat met ingang van 8 Maart voor het uitlenen van een boek mag worden berekend, bedraagt f 0.10 voor de eerstet week en f 0.02 voor elke daarop volgende dag. Slechts eenmaal mag, ongeacht het aantal uitte lenen boeken, een waarborgsom van ten hoogste f 1 worden bedongen, terwijl kosten voor lidmaatschap, administra tie enz niet in rekening mogen worden gebracht. De tarieven moeten in het ultleenlokaal duidelijk worden bekend gemaakt. Uitleenbibliotheken, welke door de overheid of door een kerkge nootschap worden geëxploiteerd of ge- subsidiëerd, vallen buiten deze rege ling. Maandagavond heeft zich in de kruit fabriek te Baelen-Wezel, (bij de rivier de Nethe) in België een hevige ontplof fing voorgedaan. De explosie werd te Hassen, op een afstand van 25 km op gemerkt. Volgens tot nu toe ontvangen berichten zijn bij deze ontploffing zes mensen om het leven gekomen, in één nacht te verhelpen met Brengt direct verlichting N.V. SPAIUL* - LOSSER (O' UNIGE TIJD TERUG verschenen eg foto's en berichten in de kranten over de in het Rhonedal (Franse Alpen) gereed gekomen stuwdam met krachtstation, zijnde een der grootste in zijn soort in Europa. Reeds thans profiteert Frankrijk van deze witte steenkool en zijn gewel dige energie. Het Franse ministerie van Nijver heidsproductie heeft aan café's, restaurants, win kels, schouwburgen en bioscopen toestemming verleend electrische stroom in verruimde mate voor verlichting af te nemen. Hoewel Parijs niet heel Frankrijk is, al wordt de hoofdstad van la douce France dikwijls met het gehele land vereenzel vigd, gaan onze gedach ten bij dit verheugende bericht onmiddellijk uit naar Frankrijks schone hoofdstad, naar de stad aan de Seine, de stad van het Luxembourg, Montmartre en de Bou levard de Sebastopol, met zijn interessante marktstalletjes, waar je zelfs nog wel eens het geluk kunt smaken een oude Meester op de kop te tikken. En wij bestijgen de trappen van de bult waarop de witte kerk van het Heilig Hart staat geplant en zien uit over de stad als het avond is. Hoe schoon is nu weer 't uitzicht nu deze. heer lijke stad weer lichtstad geworden is. Vlak onder aan de heuvel Place Blanche het witte plein schitterend met zijn snel aan en uit springende lichten van de plaatsen van ver maak en dan verder op: de geulen van geel le vend licht van de lang gerekte avenues, die als reusachtige slagaders ontspringen in het hart van de immense stad. En je bedenkt, dat het nu weer gemakkelijker is om straks de weg te vinden door de nauwe, bochtige Straat van de Oude Tempèl, die loopt vanaf het eiland met de Nótre Dame naar het Noordoosten, waar de smalle straten van Me- nilmontant zich aaneen rijen. Menilmontant de buurt die Leon Frapie de stof leverde voor „De Bewaarschool" en je bent ook blij, dat de half blinde Joodse meloenen- koopman nu in de sche mering niet meer zo meelijwekkend tastend behoeft te zoeken naar de deur van zijn loge ment in de Rue Moret. Parijs weer lichtstad. Moge er ook voor het Franse hart wat meer licht komen in deez' kommervolle dagen. AN NABIJ EN VERRE Het 3-jarig doch tertje van de ma- nufacturier Hoo- geveen aan de Ju- lianastraat te De- demsvaart werd aangevallen door een haan van een der buren. Het'meis je werd in het oog geraakt en moest zich in een ziekenhuis onder medi sche behandeling stellen. De haan werd( afgemaakt —x— Het tribunaal te Assen heeft geadviseerd de 58-jari- ge mr. dr. J. L. Bouma, die burge meester van Emmen en commissaris van de provincie Drente is geweest, voo* de tijd van drie jaar te interne reu. xDe arbeider T. Ras uit Goes, die op de werf „De Schelde" in Vlissingen van het bovendek van een boot viel is thans in het ziekenhuis al daar aan de gevolgen van zijn ver wondingen bezweken. x— De 7-jarige Dirl^ Metselaar uit Rotterdam werd door een achteruit lijdende vrachtwa gen aangereden en op slag gedood, —x— Het is mogelijk via rechtstreekse radio-telefoonverbinding Amsterdam- NeW York met Japan te telefoneren. xUit de kluis van de coöp. Land- bouwbank te Barneveld is f 40.000 ontvreemd. De kluis was „vakkundig" geopend. xHet Staatsbedrijf der P.T.T. is ondergebracht bij het Dep. van Verkeer en Waterstaat x— Een transportvliegtuig van de Braziliaanse luchtmacht is neergestort op 't eiland Marajo aan de monding van de Ama zone. Van de 24 inzittenden zijn er 21 om het leven gekomen. x— De Brit se autoriteiten in Duitsland hebben 't te Dordmund verschijnende communis tische blad „West-Deutsches Volks echo" voor zes weken verboden x— De Britse kruiser „Devonshire" is met troepen aan boord uit Jamaica naar Brits Honduras vertrokken in verband met hetgeschil met Guatamala x Ongeveer 39.000 ton op de Duitsers buitgemaakte munitie, thans in Ame rikaanse munitiedepots in Europa, zijn aan een Italiaanse firma te Rome ver kocht voor één dollar. Door: HILLEGONDA VAN REENEN E.a zoal* hij opgesprongen wa« en zich op Howard Carrol geworpen had, vloog hij thans naar beneden, gedwon gen door machten sterker dan Lilian en de schitterende toekomst en het historische huis tezamen, en wierp zich' op de beroemde welverzorgde schilder. Zijn handen gingen werk tuigelijk naar Downings keel en hij schudde hem heen en weer. en tilde hem op én wierp hem van zich af, precies zoals hij Howard Carrol van zich afgeworpen had. Downing rolde de gehele trap af, tot aan de voeten van de verbijsterde butler. Maar nog altijd was John zich niet bewust van het gemompel dat in lagere kringen een tumult geweest zou zijn om zich heen. Voor een ogen blik keek hij neer op zijn werk, zijn spieren krimpend en zich strekkend, en de stijve borst van zijn wit over hemd gekreukeld en zijn handen ge bald tot vuisten. Hij zag niet hoe Os- borne op Lilian toetrad en haar weg trok, hij hoorde, niets van Ellaline's verontwaardigd protest, noch het kor te. scherpe bevel van de hertogin, noch de zachte, gebiedende stemmen van de mannen om hem heen, hem be velend.... hem bevelend.... wat? Hij hoorde zelf niet Dolly's geluiden en triomfantelijke kreet. Hij vloog verder de trap af, iemand opzij du wend, en wist niet, dat zij het was. Toen hij de machtige huisdeur be reikte, die de hertogin een veront waardigde» butler beduid had, zo snel mogelijk voor hem te openen (die gek moest maar zo gauw mogelijk weg) bereikte Dolly haar ook. Zij ging er met haar rug tegen staan en bleef zo staan, met uitgespreide armen, en iedereen zag haar zo. in blauwe en groene tinten, met glanzend haar en blanke armen tegen het donker van het eikenhout. Een seconde lang ke ken zij en John elkaar sprakeloos asn. Lord Cheltenham kwam* naar bene den. „Doe die deur open!" zei hij tegen de butler. „Laat hem gaan". John trok zelf de deur open en was een ogenblik later in de zomeravond verdwenen. Toen, zeer rustig en kalm en zeer beheerst, zoals welopgevoede mannen hem kenden, keerde lord Cheltenham met^nog enige goede vrienden van de bekendste hertogin in Londen terug en was het voorbij. Downing was in zijn donkerbruine auto gezet, met een van zijn rivalen er op aandringend hoewel zich heimelijk verkneukelend en tegen zichzelf zeggend: „Komt"hem toe, waarvoor het ook is" hem naar huis te brengen, dat arme kind zal morgen eens naar haar informeren naar huis gebracht in een taxi, en la dy Lilian zwijgend en bleek in het boudoir van de hertogin met Ellaline en Osborne, wachtend tot iedereen V/eg was. „Osborne", vroeg Ellaline smekend, „wil je het hem niet vergeven?" „Je zoon", zei Osborne kort, doch met onvaste stem, „had zich beter een kogel door het hoofd kunnen jagen". Lilian was stil en in zichzelf ge keerd van verdriet. Zo eindigde^ de laatste grote recep tie van 'het seizoen. Dolly zat kaarsrecht in een tafel naast lord Cheltenham. Zij was zich v/el van zijn aanwezigheid bewust, maar hij betekende niets anders voor haar dan een item, die antwoord op vragen geven kon. „Wie is hij?" vroeg zij opgewonden. Wie is hij? Hoe is zijn achternaam?" „John. mijn waarde jongedame", antwoordde de oude peer, trachtend dit mooie meisje te kalmeren. „John eh de naam van onze onstuimige vriend is mr. John Riverside, neef van sir Osborne Riverside. Hij heeft zich candidaat gesteld voor het De- vonshire-district. maar van zijn zetel in het parlement zal nu wél niet veel komen. Maar, mijn waarde jongedame, ik moet toch niet aannemen, dat jullie elkaar kennen?" „John Riverside! Dan was hij de verloofde van Lilian Preston". En zij slaakte een gesmoorde kreet en zat rechter dan ooit. „Maar hij houdt van mij!" dacht zij. „Hij heeft haar laten staan. Hij heeft Downing afgeranseld zoals hij Carrol afgeranseld heeft. En dat was ook voor mij!" Zij stond midden in de eeuwenoude strijd der vrouwen en haar ziedend bloed gebood haar te vechten. Zoals alle vrouwen voor zichzelf vechten konden, kon zij het ook. „Ik ken deze boze wereld maar al te goed, mijn kind, en als een jonge man zijn hoofd verliest zodra hij een mooi meisje met een ander ziet hoewel het niet bepaald een gunstige tijd en een gunstig uur was en hoewel bij, wat de meesten van ons betreft, niet veel meer te verwachten zal heb ben kan ik er niets aan doen, dat ik het een en ander moet combineren". Zij gaf hem geen antwoord. Zij voel de niets voor hem en zijn soort. Zij reden in de richting van Chelsea, naar het atelier, waar zij verklaard had haar avondtoilet te moeten ach terlaten voordat zij naar huis ging. Alphonse moest op haar wachten. Dat was het programma van die avond. Maar morgen? Alphonse liep langs het atelier heen en weer, zijn pijp rokend, genietend van de mooie zomeravond. Zij boog zich uit het portierraampje en wenkte hem toen de taxi stopte. „Zijn we er al?" vroeg lord Chel tenham. Zij schoof haastig langs hem heen en stapte uit. „Gauw, Alphonse!" riep zij. De bediende haastte zich voor. Dol ly naar binnen en knipte het licht op. „Ciro, morgen, om half twee", riep lord Cheltenham. (Wordt vervolgd.) In overeenstemming met de onlangs gepubliceerde mededeling van de mi nister van financiën, dat een begin zal worden gemaakt met de vordering van Amerikaanse effecten, is in de Staats courant opgenomen de deviezenbe- kendmaking 3/48 betreffende de aan bieding van buitenlandse effecten. In deze deviezenbekendmaking wordt door de Nederlandse Bank bepaald, dnt ingezetenen verplicht zijn de nog nader door de Nederlandse Bank aan te wijzen buitenlandse effecten aan de ze instelling aan te bieden en in eigen dom over te dragen. Tevens legt de deviezenbekendma king 3/48 aan ingezetenen de verplich ting op de hun in eigendom toebeho rende Nederlandse certificaten van ter vordering aangewezen buitenlandse ef fecten onverwijld te doen royeren. De na de royering in eigendom verkregen originele buitenlandse effecten dienen vervolgens aan de Nederlandse Bank te worden overgedragen. Het staat aan de ingezetene, die eigenaar is van een dlfgelijk certificaat, echter ook vrij dit certificaat eenvoudigheidshalve aan de Nederlandse Bank te verkopen. Het is te verwachten, dat de Neder landse Bank spoedig tot aanwijzing van de voor vordering in aanmerking komende effecten zal overgaan. XXI. Bijzonder sterk tegenspel. Wij geven U hieronder een merk waardig spel, waarbij Zuid alleen down ging door het zeer sterke tegen spel van Oost. In normale gevallen zou het spel altijd gemaakt zijn. En de Zuidspeler, die het cohtract in ze* schoppen moest trachten te maken, speelde het spel prachtig, maar het was pech voor hem, dat de Oost- speler zo kranig tegenspeelde. De kaartverdeling was: S. v-10-6-5-3 H. a-7-6 R. a KI. 8-5-4-3 S. H. R. KI. v-10-9-8-5 v-9-8-6-4 10-9-7 S. H. R. KI. b-9-8-7 b-4-3 10-5-8 v-b-2 H. R. KI. a-h-4-2 h-2 h-b-7-2 a-h-6 Zuid moest op dit spel klein slam schoppen spelen en West kwam op met harten 10. Ziehier hoe spel en tegenspel verliepen. Ie slag. West: h. 10-6-3-h.heer. 2e slag. Zuid: sch.aas-harten 5-sch. 3-sch. 7 3e slag: Zuid ruiten 2-4-aas-3. 4e slag. Noord: kl. 3-Oost de boer-heer- West de 10. (West helpt hier en tracht te tonen, dat hij eventueel een derde klaverslag kan maken met de 9). 5e slag. Zuid ruiten 7-6-Noord troef 5, Oost r. 5. 6e slag. Noord harten aas-4-2- 8. 7e slag: Noord h. 7-boer-Zuid sch. 2- harten 9. 8e slag. Zuid ruiten heer-8-N. kl. 4-r. 10. Zuid werkt er op, dat hij Oost aan de slag kan brengen, opdat deze van zijn schoppenkleur moet uitkomen. 9e slag: Zuid ruiten boer-vrouw-Noord troeft met sch. vrouw, maar Oost, die ook niet bekennen kan troeft onder met sch. 8. Zuid troefde in N. expres in de hoop dat Oost klaver zou weg doen. Maar dat lukte niet. 10de slag. Noord klaver 5 en weer moest Oost op zijn qul-vive wezen. (Hij speelde de klavervrouw bij en dat was de redding, want anders wu Oost fcij de volgende slag met kl.vrouw aan slag gekomen en had dan van troef b-9 af moeten spelen). Zuid kl.- aas en West kl. 7. En nu moet Zuid no£ twee slagen verliezen: een troef en een klaver. Men ga vooral nauw keurig na hoe dit spel door Oost is tegengespeeld! hoog in, POSTPAKKETTEN DOOR DE LUCHT NAAR INDONESIë. De persdienst van de P.T.T. deelt mede, dat het met ingang van heden mogelijk Is, postpakketten tot een ma ximum gewicht van I kg. per vlieg tuig naar Nederlands-Indië te verzen den. Van Batavia af geschiedt de door zending dan met de gewone middelen van vervoer. Het tarief bedraagt ƒ15 per pakket.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3