Zuivar Wo len Dames Ondergoederen Negeert geen stopseinen! Stad en Omgeving. Gymnastiek-demonstraties van „TURNLUST" WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Inbraak overdag Deens en Amerikaans bezoek aan Anfsterdam Collecte voor Breskens Nog 14 Fireflies voor de M.L.D. De natuur in Maart ÜB Filmavond H.W.N. Waierspeijes Predikbeurten Wie de Waterdemon heeft De Pampus Piraat Wieringen Drie Provinciale kampioenen Koegras Uitspraken Meervoudige Kamer Bloemen en planten ABONNEERT U OP DIT BLAD Politie zal niet dralen met het nemen van maatregelen AGRARISCH NIEUWS Verlaagde bloembollen exportprijzen Productiekosten akkerbouwgewassen Stichting voor de Landbouw en Landbouwcoöperaties Moeilijkheden Mantelcontract Landbouw De Schager markt. Marktoverzicht Marktberichten Blijkens de goede prestaties, welke de Christelijke gymnastiekver eniging „Turnlust" op haar laat ste twee uitvoeringen leverde, heeft deze vereniging zich na een onderbreking van ruim vijf jaar weer prachtig hersteld. Ten aan- schouwe van meer dan 400 turn- enthousiasten zetten de leden van „Turnlust" hun beste beentje voor, en zij werden hierhij telkens onderbroken door het geestdïif- tig applaus van een schare jeug dige mede-gymnasten en vele ouderen. Omstreeks acht uur opende de voorzitter der gymnastiekvereniging, di. heer J. van Duinen de avond. Hij kon in het bijzonder welkom heten de voorzitter van het Nederlands Christelijk Gymnastiek Verbond, de heer J. J. Adriaanse, wiens aanwe zigheid door hen allen zeer op prijs werd gesteld. De heer van Duinen las een Schriftgedeelte voor, waarna hij de aanwezigen voorging in gebed In een vlot tempo werd het pro gramma afgewerkt. Als eersten trad cp een groepje jonge meisjes met vrfje oefeningen, die hoewel eerst wat schuchter, later toch heel aar dig werden uitgevoerd. En natuur lijk waren de vrije oefeningen van de jongens A ook de moeite waard. Met kordate stappen marcheerden zij het gedecoreerde sportveld op en stel den zich toen met vier passen netjes op voor de oefeningen. Het werk op de brug van de iets oudere meisjes C was heel verdien' stelijk. De weinige zwakke momen ten werden direct overwonnen en zij kunnen hoogstens een aansporing zijn voor verdere training. Een enke le van deze meisjes willen wij toch noemen er» wel mej. R. Putters, die op de brug.een grote vaardigheid aan de dag legde. Op de maat van de muziek voerden achtereenvolgens de meisjes en jongens B hun vrije oefe ningen waarvoor zij uit dank een hartelijk applausje in ontvangst kon- den nemen. Maar ook de dames lie ten zich op dit sportfestijn niet on betuigd. Zowel in de vrije oefening als op de brug wisten zij de bewon dering te wekken voor hun uitsteken de prestaties. Een hoewel allen hier bij hun uiterste best deden en hun oefeningen goed uitvoerden, viel het brugwerk van mej. P. Prins toch bij zonder op. Lueht-acrobatiek. Maar „het" optreden van de avond was het hoogrek-werk van de heren. Aan een vóór het toneel opgestelde rekstok voerden zij enige verbazing wekkende toeren uit. Het was een voorstelling van „lucht-acrobatiek' waarbij deze gymnasten de presta ties toonden waartoe ieder gezond man kan komen, mits hij zich serieus Zwifserse- en iindelse import Laatste positie Ned. passagiers- en 'rachtschepen, Donderdag 4 Maart: ALGENIB, 3-3 van Pernambuco naar Jahia. ALKAID, 1-3 van Victoria te lahia. AMSTELLAND, Amsterdam -Buenos Aires, 3-3 te Santos. - AVER- >IJK, 3-3 van Mobile te Havanna. 5ERKEL, 3-3 van Landana naar Am- terwam. BEVERWIJK, 4-3 v. Rot- erdam te Saffi. - CORYDA, Port iaidHeysham, pass. 2-3 Land's End. - DELFTDIJK, VancouverRotterdam -3 van Cristobal. DORDRECHT, 3-3 an Abadan naar Land's End v.o. IgMLAND, Buenos AiresAmsterdam, -3 bij Dover geankerd wegens mist. (ADILA, 3-3 van Curagao naar Rotter- am. G YLILEA, 3-3 van Dakar naar fantes. KOTA BAROE, Batavia— otterdam, pass. 4-3 Ouessant. - LEER- iAM, RotterdamNew York, pass. 3-3 antucket lichtschip. MAASLAND, uenos AiresAmsterdam, 2-3 van lontevideo. MERWEDE, 3-3 van uenos Aires naar Amsterdam. NE ERLAND, Rotterdam—Bahrein, 3-3 in e Rode Zee op 25' Nrd. en 35' Oost. IEUW AMSTERDAM, 4-3 vm. van ew York te Rotterdam. OBERON •3 van Glasgow naar New York. MALA, 3-3 van Abadan naar Bizerta. PRINS WILLEM II, Halifax—Ant- erpen, pass. 3-3 Scillies. SLOTER- IJK, BataviaRotterdam, pass. 3-3 erim. STAD VLAARDINGEN, ordt 5-3 vm. van Newport News te msterdam verwacht. STENTOR, 3 van Algiers naar Hoek van Holland. STRAAT MALAKKA, 3-3 van Mon- video n. Kaapstad. TABINTA, 3-3 in Colombo naar Port Said. TER- ATE, 3-3 van Batavia te Makassar. IBA, Buenos Aires—Rotterdam, 3-3 >g ten anker bij Folkestone. WIN- SRSWLJK, 3-3 van Sfax naar Neder- nd. ZEELAND (Kon. R'd. Lloyd), 3 van Singapore te Batavia. ZON- EWIJK, 4-3 van Norfolk te IJmuiden irwacht. wijdt aan de ontwikkeling van zijn lichaam door middel van de gymnas tiek. Tjjdends deze oefeningen bleek de directeur-instructeur Piet Bremer niet alleen een goed instructeur, maar tevens ook een uitstekend gymnast te zijn. B(| zijn reuzenzwaai, die later eveneens door één der medewerkers werd uitgevoerd, konden de aanwe zigen uitroepen van verbazing niet weerhouden. De hekkesluiters van deze avond waren de dames met hun knotsoefe ningen, een rhythmische oefening, waarbij met een kegel in iedere hand allerlei manipulaties werden uitge voerd op de maat van de muziek. Aan het einde van de avond sprak voorzitter Van Duinen een woord van dank tot allen, die tot het slagen van deze uitvoering hadden medegewerkt In het bijzonder richtte hij zich tot de directeur onder wiens bekwame leiding de vereniging zich zo prach tig had hersteld. Als tastbaar blijk van waardering werd de heer Bremer een grote fruitmand aangeboden. De Bondsvoorzitter, de heer Adri aanse, kreeg hierna nog even het woord, waarbij hij zijn bewondering uitsprak over de prestaties van deze herlevende vereniging. Hij besloot de avond met dankgebed. Deze beide avonden van „Turn lust" geven moed voor de toekomst, want het is, zoals de voorzitter reeds eerder zeide, niet alleen de geest die ontwikkeld en gesterkt moet wor den, maar ook het lichaam. De be stuursleden geven in deze stuk voor stuk het goede voorbeeld. Wanneer de heer Haaksema een even goed penningmeester is als ordebewaar der, voor welke taak hij zeer goed geschikt is, dan kan het bestuur over hun penning-beheerder zeker tevre den zijn! Woensdagmiddag tussen één uur en vijf uur is ingebroken in de kruide nierswinkel van de heer M. aan de Jonkerstraat. P- zaak is 's Woens dagsmiddags gesloten, en er was nie mand thuis. Toen de bewoners om vijf uur terugkwamen, bemerkten zij dat er ongewenste bezoekers waren geweest. Men had zich blijkbaar via de brand- steeg over de poortdeur toegang ver schaft tot hét erf, waarna men door middel van een valse sleutel in de keu ken was gekomer). De deur tussen de keuken en de kamer, die met een grendel was afgesloten, was met ge weld opengebroken. Uit de winkellade wordt een bedrag van f 45 vermist. Door de recherche wordt een onder zoek ingesteld. Mochten er buren of voorbijgangers, zijn, die Woensdagmid dag iemand dh steeg naast de winkel hebben zien binnengaan, daii kunnen zij door hun aanwijzingen het werk van de recheyche vergemakkelijken. Van 1922 Maart a.s. zal het Deen se korvet „Thetis" een bezoek bren gen aan de Amsterdamse haven. Aan het einde van deze maand waar schijnlijk van 20 tot 29 Maart zal de Amerikaanse luchtverdedigings kruiser „Fresne" in de hoofdstedelijke haven vertoeven. Tijdens de rust van de wedstrijd HRC ITIJBB I a.s. Zondag, zal er gecollecteerd worden. De opbrengst van deze collecte is bestemd -voor de nagelaten betrekkingen van onlangs om het leven gekomen vissers. Zoals bekend zijn bij het vergaan van de Breskens I 6 mensenlevens te betreu ren. Vijf van deze mensen waren lid van de v.v. Breskens. Vandaar dat de voetbalclubs hun medewerking verle nen. Deze collecte moet slagen, voor al in onze plaats, waar wij ook zoveel met de zee te maken heben. Wij wijzen de leden van HRC er te vens nog op dat er a.s. Maandagavond een algem. ledenvergadering plaats vindt. Aanvang 8 uur in café Sanders, bovenzaal.. Komt allen naar deze be langrijke vergadering. Naar wij vernemen heeft de Neder landse regering bij de „Fairey Avia- tion Company" in Engeland veertien Firefly"-vliegtuigen besteld. Deze veertien vormen een aanvulling van de vijf en zestig „Fireflies" welke de marineluchtvaartdienst thans bezit. De nieuwe order betreft de „Fire- fly IV", een verkenningsjachtvliegtuig, dat in Engeland ook meegevoerd werd op vliegdekschepen. De „Firefly 4" is ook in gebruik bij de Engelse en Ca nadese marine. Het is nog niet bekend, wanneer de veertien toestellen afgeleverd zullen worden. A.s. Zaterdag en Zondag werden in het Museum weer voordrachten met lichtbeelden gehouden over „De Na tuur in Maart". Een steeds groeiend aantal belang stellenden volgt iedere maand deze korte lezingen, die een overzicht ge ven van datgene, dat iedere opmerk- «me wandelaar ifuiten kan zien. Voor de kinderen worden de voor drachten gehouden Zaterdagavond 7 uur en Zondagmiddag 3 uur en voor volwassenen Zaterdagavond 8 uur en Zondagmiddag 4 uu». I* Rond* 2-5 «n 3-4 2* Rónd* 5-3 tn 1-2 3* Rond* 3-1 tn 4-5 4' Rond* 1-4 *o 2-3 5® Rond* 4-2 «n 5-1 6® Rond* 5-2 tn 4-3 7® Rond* 3-5 tn 2-1 6® Rond* 1-3 tn 5-4 9® Rond* 4-1 tn 3-2 Rond* 2-4 tn 1-5 stcelt i-j oan heeft l wit en zwakt Opdat U zelf de stand van het Wereldschaaktournooi te Den Haag bijhouden, publiceren wi) bovenstaand' wedstrijd-schema. De watersportvereniging „Helder Willemsoord-Nieuwediep" geeft Maan dagavond a.s. om acht uur in Casino een filmavond. Vertoond zullen wor den de film van de Fastnet-race 1947, de film van de Harwich-race 1947 en een reportage van de zeilwedstrijden bij Helgoland, welke laatste film wordt geëxpliceerd door de heer W. Cool haas. kunt KRINGWEDSTRIJDEN Op Donderdagavond 8 April a.s. zul len in de overdekte zweminrichting op de Rijkswerf kringwedstrijden voor de kring Noordelijk Noord-Holland van de Kon. Nederlandse Zwembond worden georganiseerd door de Helder- se Bruinvissen. Er is een veel-omvattend program ma opgesteld. Naast enkele nummers voor adspiranten zijn er schoolslag, rugslag en borstcrawl voor dames en heren. Voorts estafette-wedstrijden en tot slot een waterpolo-match tussen de Bruinvissen en een nog uit te no digen ploeg. Behalve de leden van de organise rende vereniging zullen ook de vol gende clubs aan het startblok verschij nen: Adelborsten zwem- en poloclub de Zwaardvis", Z.V. „Wieringer- waard", Schager zwemclub „de Wiel" Z.C. „Oudesluis". Wij hopen, dat ook de S.V. „Zeemacht" van de partij zal zijn. Zoals bekend, is deze vereniging vorige maand bij de Nederlandse Zwembond aangesloten en zij kan dus nu ook op deze wedstrijden uitkomen, Het klassement van de zwemcompe- titie van de kring Noord-Holland be noorden het IJ, waaraan ook dekring N.N.H. deelneemt, luidt na de twee de wedstrijd als volgt: 1. De Alkm. Waterratten (D.A.W.) 1409,1 punt.; 2. Neptunus" Zaandam 1482,8 punt.; 3. .Nereus" Zaandijk 1547,3 punt; 4. Kring Noordelijk Noord-Holland 1568,9 punt. Deze cijfers tonen naar onze mening duidelijk aan, dat de noord punt aardig zijn best doet en sinds de oorlog met sprongen vooruit gaat. De derde en laatste ontmoeting is voorlopig vastgesteld op 4 April a.s. te Zaandam. Van het kring-secretariaat vernemen wij de volgende vergaderingsdata. Op 20 Maart a.s. zullen in Hotel Igesz te Schagen alle verenigingen van de kring samenkomen ter bespreking van enkele huishoudelijke zaken en ter vaststelling van de zomer-wedstrijd- agenda. Op 25 April wordt in Amster dam de algemene Bondsvergadering gehouden. Voorts mag nog in de maand Maart de installatie-vergadering worden ver wacht van de schoolzwem-commissie voor Noordelijk Noord-Holland. Wij zullen daarover binnenkort meer kun nen publiceren. WATERPOLO-COMPETITIE! En dan tenslotte nog een prettig ue- richt voor de vele Helderse waterpolo- liefhebbers. De Helderse Bruinvissen hebben hun inschrijving verzonden voor de waterpolo-competitie van de KNZB. Dat betekent dus dat er in de komende zomermaanden weer water- polo-wedstrijden op de Dijk zullen worden gespeeld. Die zullen natuurlijk weer vele toeschouwers naar de wa terkant trekken. Werkelijk een pret tig bericht! VOOR ZONDAG 7 MAART. DEN HELDER. Ned. herv. gern., Nieuwe kerk, Weststraat, 10.30 uur ds. W. J. de Hoest; Palmstraat, 10 uur ds. J. Borghardt. Geref. kerk, Bethel- kerk, 10 uur ds. J. Hartkamp, 17 uur ds J. L. Bakker, van Laren; Rehoboth- kerk, 10 uur ds. J. L. Rakker, 17 uur ds. Hartkamp. Geref. kerk art. 31 Nieuwe kerk, Weststraat, 8.30 uur en 17 uur ds. F. Tollenaar, H.A. Chr. geref. kerk, Steengracht, 10 uur en 17 uur leesdienst. Geref. gemeente, Janzen- dwarsstraat 8, 10 uur en 16 uur lees dienst; Donderdag 19.30 uur leesdienst. Doopsgezinde gemeente, 10.30 uur ds. T. KraftRothfusz; Dinsdag 19.30 uur declamatie-avond Aafje Top. Baptis ten-gemeente, 10.15 uur zangdienst 10.30 uur de heer Van Leeuwen. 12 uur Zondagsschool, 19.45 uur zangdienst, 20 uur evangelist F. J. G. Hofhuis Maandag 20 uur zusterhulp Californië- straat 8; Vrijdag 20 uur Bijbelbespre king en bidstond Californiëstraat 8. Oud-katholieke kerk, 10 uur II. Dienst, 19.30 uur Lijdensoverdenkingen. pastoor Verheij. Lutherse kerk, We zenstraat, 10.30 uur ds. H. J. Oldemans.' Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste dagen, Weststraa^ 59, 17 uur vergadering. Evangelisa tie Vijzelstraat, 10 uur en 19.30 uur sa menkomst, 12 uur en 14.30 uur Zon dagsschool; Woensdag 20 uur Bijbel kring; Donderdag 19.30 uur vrouwen- krans; Zaterdag 20 uur bidstond. Leger des Heils, 10 uur heiligings samenkomst, 19 uur openluchtsamen komst, 20 uur verlossingssamenkomst; Maandag 14 uur vrouwenkrans; Dins dag 19.30 uur Bijbelbespreking; Don derdag 20 uur wijdingssamenkomst, majoor Hordijk. JULIANADORP. Ned. herv. gem., 10 uur ds. Salm. Geref. kerk, 14.30 uur ds. J. Hartkamp. Star of hope mis- sion 10 Uur en 19 uur de heer Neerings, 14 uör Zondagsschool. HUISDUINEN. Ned. herv. gem., 15 uut ds. Salm. CALLANTSOOG. Ned. herv. gem., 19 uur ds. Salin. ANNA PAULOWNA. Geref. kerk art. 31, Ned. herv. evang. Breezand, 8.30 uur en 17 uur ds. D. Nieuwenhuis, van Zaandam. koopt natuurlijk ook Die twee behoren bij elkaar De kinderen zijn er dol op Koopt het als een geschenk* voor Uw kinderen En de prijs valt mee: 2 delen f 1.25 De Pampus Piraat alleen kost f 0.60 Mochten we enkele weken geleden publiceren, dat mevr. Cornelesede Wit het kampioenschap turnen te Oostzaan behaalde, toch hadden we niet gedacht dat meerdere kampioenen zouden volgen. Nu hebben we toch duidelijk kunnen constateren dat Wie ringen weer in de sportwereld gaat meetellen, zoals dat ten tijde van onze favoriet Ditme Klink het geval was die voor het wereldkampioenschap stond in 1939. Daarna was het mevr. Cornelese Wit, die de vlag van Nederland als zowel van Wieringen in het buiten land met het keurturnkorps heeft uit gedragen. Enkele weken geleden be haalde zij het proviciaal kampioen schap voor Noord-Holland en zou mis schien, indien zij voor de diverse trai ningen meer vrije tijd beschikbaar had, deel hebben uitgemaakt van onze Olympische ploeg te Londen. Nu zijn mej. Rina Kooij en Nan Rotgans die de kampioenschappen van Noord-Holland behaalden en wel op de ijsbanen. De heer Rotgans en mej R. Kooij, die voor enige jaren zijn opge komen, zijn niet gebleven wat zij waren en dank zij de goede training waar voor zij in de gelegenheid zijn ge weest. zijn ze mede hierdoor tot deze successen gekomen. „CISKE DE RAT". Voor de leden van de vrouwen- en meisjesvereniging „Advendo" hield Dinsdagav. de heer A. Kramer, hoofd van de opleidingsschool, in het vereni gingslokaal aan de Korte Vliet een le zing over het boek „Ciske Ae Rat" van Piet Bakker. De voorzitster, mevr. J. H. A. Dunk Abbenes, opende de avond met een hartelijk woord van weikóm aan spre ker en verdere aanwezigen en gaf daarna het woord aan de heer Kramer. Het was muisstil in het lokaal. Allen volgden met volle aandacht de beschrij ving van het leven van Ciske. Voor beeldig en gevoelvol gaf de spreker de invloed van meester Bruis en kapelaan de Goei weer. Heel fijn werd ook na de pauze het latere leven van Cisice beschreven. Met zeer veel genoegen hebben allen deze boeiende voordracht beluisterd. Egbert Hendrik B., zedendelict, maanden voorw.,' proeftijd 3 jaar. Hendricus Theodorus K., Alkmaar, zedendelict, 6 maanden met aftrek. Simon Adriaan S., zedendelict, maanden en 5 dagen met aftrek. Sipke P., vrijgesproken. Teunis den B., f 40 of 20 dagen. Jan L., Alkmaar, diefstal en verduis tering 1 jaar en 3 maanden. Martinus den 'H., Heiloo, verduiste ring 1 jaar met aftrek. Anna Elisabeth M., Alkmaar, diefstal 3 maanden.^ Aan de 22 bloemenveilingen in ons land bedroeg in 1947 de totale omzet van bloemen en planten 34 millioen gulden, waarvan 17.9 mill. gld. of 52 pet. aan de twee veilingen te Aalsmeer. Enkele weken geleden stond een arts voor de Alkm. politierechter terecht. Door een C.C.D.-ambtenaar en een agent van politie in uniform was deze arts met een rood licht een stopteken gegeven. Dit gebeurde omstreeks 11 uur tn de avond op de Kennemer- straatweg nabij de Reguliërslaan. De arts was echter doorgereden waarop de Rijkspolitie een schot loste. De wagen kwam tot stilstand, niet door het schot, en de arts kreeg een proces-verbaal. Tijdens de rechtzaak die hiervan het gevolg was, gaf de arts zijn ongenoegen te kennen over het schièten van de politie, daar hem dit zeer gevaarlijk toescheen. Door het feit dat hij kleu renblind was had hij niet gezien dat de agent een rode lantaarn zwaaide en hij voelde zich niet verplicht te stoppen. Ook had hij niet gezien dat de agent het uniform droeg van de Rijkspolitie. Naar zijn mening was het een liftende militair. De officier van justitie was eveneens de mening toegedaan dat het schieten niet op zijn plaats was. maakte zijn mening ook kenbaar en gaf de ambtenaar in overweging een andere methode voor het aanhouden van wa gens te zoeken, maar niét meer te schieten. Wij hadden goed geluisterd maar hoorden niets over kleurenblinde auto bestuurders die toch meerdere malen niet gekleurde verkeers- en stoptekens hebben te maken. De arts werd vrijge sproken daar 't ten laste gelegde niet bewezen werd verklaard. Een en ander is, voor de Districts commandant der Rijkspolitie aanleiding geweest zijn mannen te instruéren en deze autoriteit maakt het publiek het volgende bekend: Bij sommige bestuurders van motor rijtuigen schijnt ten onrechte de me ning te hebben postgevat dat op een door de politie gegeven stopteken het motorrijtuig niet tot stilstand behoeft te worden gebracht. Het kwam althans de laatste tijd nog al eens voor dat een bestuurder van een motorrijtuig op een door de politie ge geven stopteken zijn rijtuig niet tot stilstand bracht en meerdere malen zelfs met verhoogde snelheid doorreed, met gevolg dat later proces-verbaal werd opgemaakt wegens het misdrijf omschreven in art. 184 van het Wetboek van Strafrecht. Op juridische gronden volgde een enkele maal tegen zo'n bestuurder een vrijsprekend vonnis. Bestuurders van motorrijtuigen schijnen ujf het lezen van couranten commentaar op een dergelijk vonnis ten onrechte de conclusie te hebben ge trokken dat zij toch niet gestraft wor den indien zij niet op het door de poli- tii gegeven bevel tot stoppen voldoen, met gevolg dat enkelen doorreden tn de politie van haar vuurwapen gebruik moest maken om zo'n bestuurder tut ander* gedachten te brengen. Dit feit deed zich inzonderheid des nachts voor, d.w.z. tussen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang. Motorrütuigbestuurders maak ik er op attent dat ik mijn personeel instruc tie heb gegeven om tussen eèn half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang op navermelde wijze aan te geven dat een motorrijtuig tot stil stand gebracht moet worden. Het Rijkspolitiepersoneel, gekleed in Uniform met witte rechter ondermouw, plaatst zich zodanig op de Weg dat het in de lichtbundel van het motorrijtuig valt en geeft dan tijdig een stopteken met een rood licht gevende lantaarn, welke op en neer wordt bewogen. Mocht een motorrijtuigbestuurder niet aan het aldus gegeven stopteken vol doen, dan moet wel worden aangeno men dat opzettelijk om enige duistere reden worat doorgereden. De politie zal er dan toe overgaan om met ge bruikmaking van alle ten dienste staande middelen (zo nodig.ook vuur wapenen) dc motorrijtuigbestuurders te dwingen hun motorrijtuig tot stil stand te brengen. In dit geval zal de verontschuldiging „ik dacht met lifters te doen te hebben" ook niet opgaan. De belangrijke diefstallen en andere ernstige feiten van de laatste tijd, waar bij practisch steeds gebruik werd ge maakt van motorrijtuigen, noopt de politie tot deze strenge maatregel over te gaan. Opgemerkt zij, dat de politie des daags bij deze controle geen witte ondermouw zal dragen, daar zij dan voldoende kenbaar is aan haar uniform. Heiloo, 4 Maart 1948. De districtscomm. der Rijkspolitie De kapitein, Mr. J. r. t. d. STEUR. In een open brief gericht aan d* minister van landbouw protesteert de heer T. M. H. van Waveren te Bennebroek, voorzitter van de bond van bloembollenhandelaren tegen de door de minister vooi dit jaar aan zienlijk verlaagde minimum-bloem bollenexportprijzen. De afzet zal ddbr ,de prijsverlaging niet worden vergroot, waardoor voor ons land 5!4 millioen gld. aan deviezen ver loren zal gaan. In Amerika en Cana da, zullen de minimum-prijzen tevens maximum zijn door de onderlinge concurrentie der bloembollenexpor teurs, die in die landen niet minder dan 250 reizigers hebben. Een studiegroep van 10 landbou wers in het Groningse Oldambt heeft voor 1946-47 de opbrengsten en de productiekosten berekend van de op hun bedrijven geteelde producten, zulks voor ieder gewas afzonderlijk. Wat de bruto-kosten betreft, deze bedroegen bij de granen van jf 591 tot 668, bij groene erwten 710, bfj zaadbieten 1244 en bij suiker bieten zelfs 1269 per ha. Bij de granen bedroeg de post arbeidslonen (zonder sociale lasten) van 140 tot 175 per ha, bij zaadbieten 452, maar bij suikerbieten 657 per ha. De tractlekosten varieerden van 109 (bij mosterd) tot 159 per ha (bij suikerbieten). Ter intensivering van de samen werking tussen de standsorganisaties in land- en tuinbouw en de landbouw coöperaties zullen van de Nat. Coöp. Raad de heren Mr. Ph. C. M. van Campen te Eindhoven, dr. H. J. Frietema te Rotterdam en J. A. Ge luk te 's-Gravenhage gis adviserende leden zitting nemen in het hoofdbe stuur van de Stichting voor de Landbouw. De in de Stichting voor de Land bouw gerezen moeilijkheden over de totstandkoming van het mantelcon tract voor de landbouw in 1948-49, welke liepen over de van arbeiders zijde verlangde uitbreiding van het aantal vacantiedagen met verstrek king van vacantietoeslag, zijn over wonnen, wijl alle organisaties heb ben toegestemd in arbitrage inzake de geschilpunten. Een commissie van drie personen zal een bindende uit spraak doen. SCHAGEN, 4 Maart 1948. 26 Paarden 400f 900; 9 Pinken f 200f 300; 13 Geldekoeien (mag.) f 375—f 500; 12 Kalfkoeien f 575—f 725; 8 Vaarzen f 350f 425; 63 Schapen (mager) f 65 ■f 100; 55 Overhouders f 50—f 65; 5 Ko- nijnén f 5—f 21; 48 Kippen f 3—f 10. Voor centrale: 18 Geldekoeien (vette>, 1 Pink, 1 Graskalf, 224 Nuchtere kalve ren en 5 Schapen (vette). Voor de centrale werden aangevoerd 13 koeien, 1 pink, 224 nuchtere kalve ren, 1 graskalf en 5 schapen. Het aan bod van vee voor de vleesvoorziening was gering. De notering van kalfkoeien was nu f 25 minder dan de vorige week. Nu tot f 725. De stemming in de handel was matig, hoewel een enkele verse koe nog geplaatst kon worden. .In gelde weidekoeien en pinken was de handel aan de stugge kant, doch flink prijshou dend. Geldekoeien hoogste notering 500. Pinken tot f 300. De heren wei- ders namen nog een afwachtende hou ding aan. Het ziet er nu nogal naar uit dat we beter weer krijgen, dan zal de handel wel weer beter worden. Ook de handel in vaarzen was aan de stugge kant, toch prijshoudend, dezelfde note ring tot f 425. De prijs van de leve ringsbonnen schommelde van 8'/i tot 9 cent. De handel in paarden was zeer matig. Luxe en werkpaarden van f 600 tot 900. Oudere paarden van f 400—f 500. Slachtpaarden prijshoudend. De scha- penmarkt is weer op dreef en er was reeds een aardige aanvoer, hoewel de boeren nu direct nog niet druk kopen. Voor het grootste gedeelte was 't nog koopmans handel. Overhouders en schapen worden anders wel duur ver kocht. Ze blijven dus goed aan de prijs. Over enige tijd zal de handel hierin wel beter worden. Biggen werden hoegenaamd niet aan gevoerd, maar ook dit zal volgens onz* zegsmensen wel spoedig anders worden. Geiten ziet men de laatste tijd op de markt niet aangevoerd. Kuikalveren voor de fok varieerden van f 10 tot f 50. Konijnen en kippen blijven aan de prijs. Duur. NOORD-SCHARWOUDE, 4 Maart. 8000 kg witte kool 13.50—19.10. 87000 kg rode kool 15.—20.60. 220.000 kg gele kool 7—9.10. 5000 kg bieten I 6.—. 700 kg uien 48.50—50.50. 500 kg witlof I 37—39, II 22—25, III 12—15. BROEK OP LANGENDIJK, 4 Maart. 29000 kg rode kool 14.50—19.80. 250000 kg gele kool 7—7.40. 4000 kg peen II 17—17.20. peen III 18.50—19. 3900 kg bieten I 6.70—7.10. bieten II 6.—. 700 kg witlof 39.10—40.30. WARMENHUIZEN, 3 Maart. 68200 kg. rode kool 12.10—17.60; 80000 kg. gele kool 7—9; 1500 kg. witte kool 18.80—19.20; 6000 kg. bieten 6.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2