Europa's modernste stad PU 2VVACTE fCHAPWW 3 In y/gggg VAN NELLE Wat er van de Volkswagen-illusie overbleef Van Alles Wat Défilé in Nieuwediep Reshevsky is tevreden Weet U, dat Durf ie L even ligt in het hartje van Duitsland Het was toch mooi Kleuren werken op de maag door Jan Dirk van Exter Stieren, pas op! Wij luisteren naar.... Mis Gezel I Schoenen kunnen van de bon Een dure oorvijg VAN /sJAgü FEUILLETON EN NU EEN KOPJE WT (Van-onze reizende redacteur) Het was toch mooi, zegt de jonge man, die nu een kleurloos bestaan leidt als aankomend kantoorbedien de, maar in vertrouwde kring nog graag spreekt over de dagen, waar in hij een klein Hitlerjeugdleider- tje was. Het was toch mooi, zegt ook de huismeester van de uiteen gevallen familie Krupp von Bohlen und Halbach, als hij mij villa „Ha gel" laat zien en onderwijl vertelt, dat hij hier regeerde over 22 ge- uniformeerde dienstmeisjes en 14 knechten van 's ochtends aeven tot middernacht, dat hij hier de keizer en de kroonprins, Hitier en Goe- ring en vele, vele hooggeplaatste buitenlanders heeft zien in- en uit gaan. Het was toch mooi, is ook de opmer king van de gewezen kapitein van het eens zo roemrijke keizerlijke en ko ninklijke leger van de Oostenrijks-Hon gaarse monarchie, die nu een opzich tersbaantje heeft bij het Volkswagen- werk, de grote autofabriek te Wolfs burg. Al deze mensen hebben hun illusies verloren; alle Duitsers hebben al hun illusies verloren en die van het volks wagentje is wel een van de tastbaarste. Hitiers vakbond, het Deutsche Arbeits- front, moest indertijd bewijzen de be langen der harde werkers beter te be hartigen dan de vroegere organisaties en beloofde toen aan elkeen, die ge-' durende een paar jaar vijf mark van zijn weekloon opzij zou leggen, een auto'tje. Het denkbeeld sloeg in; te zamen brachten de spaarders 275 mil- lioen mark bijeen. Ondertussen begon men met de bouw van de fabriek, die de beloofde volkswagens zou vervaardigen. Er werd 250 millioen mark aan ten kos- In Amerika heeft een grote lucht vaartmaatschappij onlangs een onder zoek ingesteld naar de invloed van be paalde kleuren op de luchtreiziger. Daarbij bleek dat het merendeel van de passagiers, die in een bruin of fel geel gekleurde cabine vlogen een onaange naam gevoel in de maag kreeg. Zij, die in een blauwe of lichtgroene cabine plaats namen, voelden zich tijdens de vlucht kiplekker. Dat dit verschijnsel in Nederland reeds lang bekend was, blijkt uit het feit dat de KLM-interieurs sinds jaren in een rustige blauwe tint zijn uitge voerd. te gelegd. Zij verrees in de gemeente Wolfsburg „op een aardappelveldje" aan het Middellandkanaal, een een zame plek ten Oosten van Brunswijk: een front van duizend meter breedte, vijftig indrukwekkende zuilen, zes verdiepingen hoog en daarachter vier enorme hallen, driehonderd meter diep. De machines kwamen en het werk begon. Men zou 40 auto's per minuut gaan maken! En terstond zou men aan de bouw van een tweede fabriek met dezelfde capaciteit beginnen. Daar is men echter nooit aan toe gekomen, want toen de eerste fabriek goed en wel gereed was schreef men Augustus 1939 en 't Ober- kommando der Wehrmacht vorderde de hele productie voor het leger. Geen der spaarders heeft ooit zijn volkswagentje ontvangen. TOCH DRAAIT MEN WEER Nu draait de voor een groot deel ver nielde fabriek weer: 1100 wagens per maand, welk aantal nog dit jaar zal worden opgevoerd tot 2500. Eén-derde voor het Britse leger, één-derde voor de export (tot dusver alleen naar Ne derland) en één-derde voor de binnen landse markt. Een normaal bedrijf, eigendom van het in liquidatie ver kerende D.A.F., onder leiding van een Duitse beheerder, vermoedelijk be stemd om staatseigendom te worden. Achter de pompeuze fagade gaan geen illusies meer schuil. De glans is er af; zij is ook verdwenen van de stad, die voor de arbeiders van het Volks- wagenwerk werd opgetrokken aan de overzijde van 't kanaal. Zij zou 150.000 inwoners tellen, maar zover is het niet gekomen. Toch is zij nog altijd de mo dernste stad in Europa zou men die zoeken in het hart van Duitsland? doelmatig aangelegd, onbeschadigd, ge heel centraal verwarmd van één punt uit, maar overbevolkt als elke andere en daardoor ook al geen ideale woon plaats meer. De arbeiders, die hier wonen en wer ken, zijn even somber gestemd als die in andere Duitse streken, even slecht gekleed, evenzeer is hun ziel gekwetst door de niet te verwerken nederlaag. Ook zij hebben geen illusies,, hun werk draagt niet meer bij tot de glorie van wie of wat dan ook, of het moest de schamele deviezenpot zijn. Illusies. Overal zal men er tevergeefs naar zoeken in Duitsland. Omlaaggetuimeld van de hoogste toppen der wapenroem in de poel van ellende en knechting als zij zijn, hebben zij. niets meer om warm voor te lopen. Hun gerechte straf, zegt u wellicht. Ja, maar ook een gevaar voor Euro pa, want een rijpe voedingsbodem voor nihilistische en andere gevaarlijke stro mingen! (Nadruk verboden) Ceorrlftit H D.P. De Chef, die vast besloten is om zijn leven te verbeteren, zit nog steeds zwaar te piekeren, hoe hij de twee jongelui zoi\ kunnen helpen. Maar voor hij tot „ingrijpen", zoals hij het zelf noemt, kan overgaan moet hij toch eerst betrouwbare informaties hebben. En wie zou die beter kunnen ver schaffen dan de Lange, die het aar dige dienstmeisje van de heer Grijp- stuiver nog wel eens ontmoet? „Dus je hebt me goed begrepen hè", zegt de Chef nog eens ten overvloede. Je probeert alle inlichtingen van Kitty los te krijgen, maardenk er om, dat je omzichtig te werk gaat. Ze mag niet in de gaten krijgen, wat het werkelijke doèl van je bezoek is". „Laat dat maar aan mij over", antwoordt de Lange zelfbewust. „U krijgt straks een rapportje thuis om te zoenen!" En met deze woorden rent hij de kamer uit. „Een wonder van een bediende", mompelt de Chef terwijl hij de Lange nakijkt. Ja, de Lange heeft met topsnelheid de böngalow verlaten en is nu op weg naar de villa van de heer Grijp- stuiver,, die overigens vlakbij is. Kitty is in de tuin. Ze is druk bezig om het wasgoed aan de lijn te hangen. „Ha, die Kitty", roept de Lange vro lijk, terwijl hij de tuin instapt. Te genover Kitty behoeft hij de houding van waardige huisbediende niet vol te houden. Kitty houdt van een grapje. „Wat kom je doen Frederik", vraagt Kitty. „Ach, eh, zou je me misschien aan een kurketrekker kunnen helpen?" vraagt de Lange, die niet zo gauw iets anders weet te verzinnen. „Natuurlijk! Een grote of een klei ne?" „Ach, een gewone kurketrekker hè, gewoonzoiets als deze hier in mijn zakmes". Kitty schatert het uit. „Jij bent me d'r eentjedie Fre derik vertel ons eens, waarom je werkelijk hier komt". Als de lange na een uurtje weer in de bungalow arriveert, zit de Chef al vol ongeduld op zijn bediende te wachten. „En?" vraagt hij vol verwachting. „Ik weet genoeg Chef", glundert de Lénge, „EnU kunt er zeker van zijn, dat Kitty niet heeft gemerkt, wat het werkelijke doel van mijn be zoek was". „Nee, dat zie ik", zegt de Chef terwijl er een ironisch glimlachje om zijn lippen speelt. 155. „We moeten een list beden ken", zegt Wetsnavel eindelijk, als ze alle vier lang en diep nagedacht heb ben. „Een list, waardoor iedereen met ons meekomt. Maar hoe? Weten jullie niets?" Firn, Pam en Pom geven geen ant woord. De rimpels in hun voorhoofd tonen echter, dat ze heel diep naden ken. Dan springt Pam eensklaps op. „Ik weet iets", juicht hij. „Nu blaf maar eens op", bromt Pim. „Ik ben benieuwd, wat dat wel zijn mag". 156. Dat is nu niet aardig van Pim. ram heeft toch al heel wat goede din gen in dit verhaal gezegd. Maar ja.... als men hem niet gelooft! Dat kan hij toch heus niet helpen. Pam trekt er zich gelukkig niet veel van aan. "Kijk", begint hij, „als die lui ons niet durven helpen en niet willenmeegaan, dan moeten wij een middeltje vinden, dat ze wèl meegaan". „Ja, ja en wat is dat dan?" roepen de anderen ongeduldig. „Luister", zegt Pam. „Als we...." Verder kan ik het helaas niet verstaan, want Pam be gint zó zacht te praten; Maar aan de gezichten van Pim en Pom zie ik wel, dat het iets goeds is. Ali Gomes, een slanke 23-jarige Venezolaan stapte op 1 Maart op Schiphol uit de K.L.M.-Constella- tion. Onder zijn arm drcreg hij non chalant 2 zwaarden, hetgeen min of meer verklaard wordt door zijn beroep: stierenvechter. Het lag echter niet in de bedoeling van de gevierde toreador om de Holland se stieren met spies en rode lap te belagen. Reeds de volgende dag stapte hij weer in het' K.L.M.-toe- stel naar Madrid waar hij, na in zijn vaderland reeds 200 stieren oen vroegtijdig einde bezorgd te hebben, gedurende 2 jaren het leven der Spaanse stieren zuur hoopt te maken. ZATERDAG 6 MAART HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 7. 8 en 11 uur. KRO: 7,30 Morgengebed 7,45 Gramofoonplaten 8,15 Pluk de dag 00 Voor de vrouw 9,05 Ochtendconcert 10,00 .Klein, klein kleutertje 10,15 .Kamermuziek Russische comp. 11,00 De Zonnebloem 11,45 So nate 12,03 Willy Francois 12,30 Weer- overzicht 12,33 Het orkest zonder naam 12,55 Zonnewijzer 1,00 Nederlandse Strijdkrachten 1,30 Vervolg Het orkest zonder naam 1,50 Film en toneel 2,10 Gramofoonplaten 2,20 Engelse les 2,40 Vaudeville-orkest 3,15 Concert der jon geren 4,00 Klanken uit de nieuwe we reld 4,20 Zedenverwildering 4,30 De schoonheid van het Gregoriaans 5.00 De Wigwam 6,00 Duo Schutte en De Raaff 6,15 Journalistiek weekover zicht 6,30 Ned. Strijdkrachten 7,15 Uitzending Nederlanders in Duitsland 7,30 Gramofoonplaten 7,50 Banden die binden 8,05 De gewone man 8,12 Wie weet hoe deze plaat heet? 8,30 Licht baken 9,00 Negen heit de klok 10,15 Omroeporkest 10;37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,25 Avondconcert HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. VARA: 7,15 Gramofoonplaten 8,18 Lichte morgen klanken 9,30 Waterstanden 9,35 De- bussy (gr.pl) VPRO: 10,00 Mórgenwij. ding 10,20 Radiofeuilleton10.35 Recht tot het hart 11,00 Uitzending continu bedrijven 12,00 Hans Kahn's ensemble 12,30 Weerpraatje 12,33 Johan Jong (orgel) 1,15 Kalender 1,20 The Ram- blers 1,50 Gramofoonplaten 2,00 Het Nederlands lied 2,15 Harmonie-orkesten 3,00 Gronden In handen der gemeen schap 3,15 Gramofoonplaten 4,00 Es peranto en de jeugd 4,15 Amateurs 4,45 Artistieke staalkaart 5,00 Het N V V spreekt een woordje mee 5,10 Radio Philharmonisch orkest 6,15 Sportpraatje 6,30 Om en nabij de twintig 7,30 Clara Haskli (piano) VPRO: 7,45 Het probleem der Russische kerk VARA: 8,15 Dingen van de dag 8,15 Vindabona Sehrammel'n 8,45 De zang van de maand 9,15 De documenten-oorlog 9,30 In de balzaal 10,00 De vrouw in de mist 10,30 Dolf v. d. Linden en zijn Metropole-orkest 11,15 Gramofoonplaten11,45 Om het Wereldkampioenschap Schaken Cachets (Mijnhardtjes) Bij kou, griep en pijn, zullen zij Uw snelle helpers zijn. Doos 6 st. 30 ct. JJE HAVEN Nieuwe diep, sinds Bestevaer Michiel Hollands Marine basis. De oorlog dééd verwoede aanslagen op deze stad, sloeg er dui zenden stenen en duizen den harten tot gruizels en de toekomst van de goede stad aan het Mars diep scheen er zeer som ber uit te zien. Als de Marine niet terugkeerde zou deze eens zo welva rende plaats vervallen tot een ville morte, ver keren in een dode stad. Gelukkig voor haar werd de jarenlang ge-, koesterde verwachting vervuld en thans is zij weer marinestad in opti- irva forma, Het prachtige weer deed j.1. Zondag heel de stad uitlopen voor de traditionele wandeling langs zeedijk en haven. Het was er druk gelijk in dc Kalverstraat. Voetje voor voetje schuifelde men voort en men ge noot weer van wat het oog aanschouwde. Voor de eerste maal sinds de bevrijding een volle ha ven. Daar lagen ze: Hr. Ms. flottiljeleider Jacob van Heemskerk, Hr. Ms. mij- nenlegger Medusa, de reddingboot Dorus Rij kers, Hr. Ms. wachtschip Neptunus (ex-pantser schip Heemskerk), Hr. Ms. torpedobootjager Kortenaar, de zeesleper Noord-Holland, een be- tonningsvaartuig, botters m kotters, een vijftal m ijnenvegers en het gro te grijze werkschip der Kon. Marine Hr. Ms. Vulkaan (ex Bea'chy Head en vaarder over alle wereldzeeën). Een respectabele vloot. Geen tastbaarder be wijs van de terugkeer van de Kon. Marine in Den Helder dan deze dag. De duizenden bur gers op de wal hielden als het ware een Défilé der Dankbaarheid omdat Den Helder door dit weer een toekomst heeft. De woorden, die „Ge zel" uit in de rubriek Kladboek van een Wer ker in de Volkskrant van 25 Febr. j.1. waarin hij over de overplaatsing van de Mijnenveegdienst schrijft en Den Helder schildert als een „stad liggend onder de Westen wind in al zijn grauw heid, waar het slecht „feestvieren is op de puinhopen en de kale straten", heeft van dit al les weinig begrepen. Hij kent Nieuwediep niet. Zijn woorden hebben ons diep gegriefd en la ter de schouders doen ophalen. Eerbied en erkentelijk heid voor eên stad, die uit zoveel wonden bloed de ten koste van de strijd voor de vrijheid, hadden hem gesierd. Nu had „Gezel" zijn tijd beter kunnen gebruiken. De Kamer van Koophandel te Waalwijk concludeert in haar over zicht over 1947, dat de Waalwijkse industrie meer schoenen fabriceert dan vóór de oorlog. Er is volgens het rapport dan ook alle reden voor opheffing van de schoenendistributie en afschaffing van de fabricagevoorschriften. De burgemeester van Haaksbergen, de heer Eenhuis, tegen wie enige tijd geleden, wegens het toedienen van 'n oorvijg aan een douane-beambte, door de officier van Justitie een boete van 150.— was geëist, werd door de Al melose rechtbank thans veroordeeld tot 500.boete of 25 dagen hechte nis. De Regering is van plan in Den Haag een complex houten barakken te bou wen. waarin het ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting zal worden ondergebracht. xDe Imp?- rial Chemical Industries in Engeland zijn bezig met de vervaardiging van. een prachtige nieuwe blauwe kleurstof, die lichtecht e* wasecht is. De naam is Alcian blauw. xIn de vergade ring van de eerste Kamer heeft de voorzitter medegedeeld, dat de heren A. J. Koejemans (CPN) en mr. dr. J. In 't Veld (PvdA) bedankt hebben als leden der Kamer. xTe Utrecht werd in het jaarbeursgebouw een mee ting van studenten gehouden, waarin, geprotesteerd werd tegen de gebeurte nissen in Tsjecho-Slowakije. xDe 79-jarige J. Rozenkamp te Hellendoorn was met enigekinderen aan het zgn. „vuurtjes branden", Hierbij geraakten de kleren van de oude man in brand. De man liep zulke ernstige verwondin gen op, dat hij in het ziekenhuis te Zwolle overleed. xDe stoomtrawler „Maria" IJ 95 voerde in IJmuiden een steur aan, van 165 kilo. Deze werd als fijne vis geveild en bracht 3.60 per kilo op, hetgeen een totale besomming vormt van 594 gulden. xEgypte heeft een handelsovereenkomst met Rusland gesloten. Egypte levert katoen. Rusland tarwe en rnais. xDe Griekse regeringstroepen zouden de guerillastrijdkrachten uit 'n belangrij ke sector langs de Albanese grens heb ben verdreven. xOp 8 Maart a.s. zullen verschillende textiel-fabrikanten uit Twente terecht staan wegens het uitbetalen van te hoge lonen aan het vrouwelijk personeel. Reshevsky deelde ons na afloop van de partij tegen Smyslov mede, dat hij zeer tevreden was over het resultaat van zijn eerste partij, ge zien ook de moeilijkheden, veroor zaakt door het feit, dat hij veel meer tijd had verbruikt dan zijn tegenstander. Omtrent de organisatie van deze eerste avond van het tournooi kun nen wij nog mededelen, dat alge meen geklaagd werd over de wijze van noteren op de demonstratiebor den, waarvan niet alleen de toe schouwers afhankelijk waren, doch ook de vertegenwoordigers van de Nederlandse en internationale pers., /erscheidene malen zijn bij beide partijen fouten in de notaties ont staan, welke later op de borden moesten worden gerectificeerd. Van de zijde van het organisatiecomité verklaarde men, dat voor het note ren der zetten in de zaal in de eer ste plaats 'goede schakers waren ge nomen, die tevens onderwijzers van hun beroep zijn omdat zij zo uit stekend en duidelijk mét krijt op een zwart bord kunnen schrijven. Het is evenwel menigeen opgeval len, dat deze onderwijzers, die ove rigens van goeden wille waren, bij het overnemen van d.e zetten op de demonstratieborden zeer nerveus waren, waardoor de gemaakte fouten zijn te verklaren. Het aantal toeschouwers was de eerste avond zeer groot. Opmerke lijk was I\et grote aantal buitenlan ders, die van hun belangstelling blijk gaven. ook in het huidige tournooi van vijf niet-rokers grote rokersdra ma's mogelijk zijn? In het tournooi te New-York 1924 hebben b.v. de toenmalige rivalen Aljechin en Bo- goljoebow, hoewel niet-rokers, de gehele schaakarena in rookwolken gehuild. Beiden vielen bijna flauw voordat de party remise werd. Ech ter zorgt de ervaren wedstrijdleider, prof. Vi^mar, er nu voor, dat iedere mogelijkheid van ongeiyke kansen of wapens onmogelijk is. de drie Russische secondan ten, Ragozin (voor Botwinnik), To- loesj (voor Keres) en Alatorrzjew (voor Smyslov), in hun vrienden kring de volgende bijnamen heb ben: Odysseus (daar Ragozin in zijn schaakspel over evenveel listen be schikt als de held van de Griekse mythologie tijdens zijn omzwervin gen), Stentor (daar Toloesj' stem bij het spelen van vluggertjes wijd en zijd hoorbaar is) en William Sha- kespeare (daar de stijl van Ala- tortzjew enige verwantschap ver toont met de volzinnen van de En gelse dichter). de Russen Botwinnik en Ke res voor een tournooi van 20 (in plaats van 15 partijen) een uitste kende voorbereiding hebben gehad in het Russische tournooi van 1941, dat eveneens twintig ronden duur de en gedeeltelijk in Moskou, ge deeltelijk in Leningrad werd ge speeld. De eerste twee plaatsen wer den met grote voorsprong door Bot winnik en Keres bezet. Door: HILLFGONDA VAN REENEN Zij vloog naar boven, even licht als of haar voeten begane grond betraden. Zij had een gevoel of zij zweefde. Het was alsof er geen aarde bestond. Het atelier binnen, en haar katoenen jurk ran, en tóen, met een glimlach voor Alphonse, die zijn katjes te slapen ge legd had en zelf naar huis verlangde, vloog zij weer weg. De taxi met haar begeleider was verdwenen. t Zij had niet meer aan de taxi ge dacht, en ook niet aan haar - begeleider. HOOFDSTUK XVII. John ontwaakte de volgende ochtend bi] het kriekgn van de dag. Hij was -,sd gestapt. En daar lag hij roerloos i met gespannen spieren, in het don ker Dolly in haar pauwkleurig toilet ziende. Zij had er even trots uitgezien als altijd maar wat betekende zij voor Downing? Zijn vuisten tintelden by de herin nering aan het pak ransel, dat hij deze gedistingeerde man toegediend had met wie hij even gemakkelijk spel gehad had als met Howard Carrol. Morgen zou de grote afrekening met Lilian komen; en met Osborne en El- laline. Want, natuurlijk, het was anexnaal voorbij. Het zou morgen in vette let ters in de kranten staan. Er Waren al tijd een paar verslaggevers' bij zulke recepties. Maar ook zonder hen zou heel Londen het weten. In elke club zou men het horen, ook zonder kranten. Deed er niets toe, het avontuuriyke levenen toen, ondanks lijn woede om zijn mislukking en de jalouzie, die ;r> zijn aderen brandde, ondanks zijn hittere smart, sliep hy eensklaps rus tig in. De ochtend brak vroeg aan en was rechtstreeks naar het Beverley Place teruggegaan, had zyn deur op slot ge daan, het licht uitgeknipt en was in in dit huis zeer stil. In een dergelijk huis ging niemand vroeg aan de slag. Hij stond op. Hy vond een onsamen hangend briefje, gekrabbeld op modi eus postpapier, van zijn moeder, blijk baar toen zy gisteravond' thuis kwam onder zijn deur geschoven. Van Osborne niets. Van Lilian niets. Woorden of zwijgen van hun kant waren hetzelfde. Het was natuurlijk allemaal uit Hij stond op, ging geruisloos naar een badkamer en nam een bad. En teen, terug in zijn kamer, schreef hy een soort verontschuldiging en af scheid aan Lilian en Osborne en liet de brieven, voorzien van hun adres, op het bureau liggen. En hij ging naar beneden en verliet geruisloos het stille huis. Hy had geld in zyn zak; een portefeuille vol, en 'n handvol klein geld; en een gouden si garettenkoker, en de onberispelijke kleren, die hij droeg. Hij wist, dat hij heel wat fortuinlijker was dan vele anderen. Hij liep in de richting van de rivier passeerde het Embankment, zag de vele slapende gestalten op de banken, onwillig om te ontwaken voor de trieste troosteloze dag. Een paar maal bleef hij by een eenzame slaper staan om een geldstuk In een slappe hand te drukken en wachtte niet om het ontwakend gemompel te horen. Om zes uur nam hy een kop koffie en een boterham aan een koffietentje; en teen, werktuigelijk, want plannen had by eigenlijk nog niet gemaakt, stapte hij op een tram naar Whitechapel. En terwyl hy daar zat, opvallend tussen de arbeiders die naar hun werk gingen, leek het hem geen kwaad idee cm naar die geestelijke te gaan, die om deze tijd wel aan zyn ontbijt zou z'tten en hem alles vertellen wat er in deze dagen gebeurd was. William Drake zou hem de waarheid vertellen; daar kon hy zeker van zyn. Eerst zou hy werk zoeken By, die het nog nooit voor zichzelf gedaan had, zou het nu doen -en het vinden ook! Daarna moest hy een kamer zoe ken in een omgeving, die zijn porte- nionnaie hem toestond. Daarna moest hij Dolly zoeken Maar weer moest hy aan haar den ken, zoals zij daar in het huis van de hertogin in haar pauwkleurig toilet de trap opgekomen was. Zy zou het nu wel weelderiger hebben, zoals mooie meisjes het kunnen hebben als zij willen. Hy verliet de afschuwelyke armoe dige pastorie, waar hy inderdaad, zo als hij verwacht had, William Drake aan zyn ascetisch ontbijt gevonden had. Hij had, op de koele uitnodiging van de geestelijke, een tweede ontbyt verorberd. Hij kon Drake niet var zijn angsten om Dolly vertellen. En William Drake wilde deze jon gen, die niet in deze omgeving behoor de, niet van zijn eigen angsten ver tellen. Zy liepen in wantrouwen om elkaar heen. Maar op het laatste ogen blik, toen hij gaan moest, was John er in geslaagd te vragen: „Waar is Dolly? De geestelyke had geantwoord; „Thuis, denk ik, op dit uur op de dag". „Ja, maar waar is „thuis" tegen woordig?" „Weet je het adres werkelijk niet meer?" „Woont zy daar dan nog altyd?" „Waarom zou ze niet?" „Ik ik dacht dat ze ander werk gevonden had". „Zij heeft er ander werk bygeno- r.en". (Wordt vervolgd'1.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3