INTERIM-REGERING ZESTIEN LEDEN TELT Nederlandse dijkenbouwers PROTEST VRIJE WERELD VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7755 Extra rantsoenen met Pasen Sovjeis verwerpen Londense conferentie RESHEVSKY KLOPT KERES Dinsdag 9 Maart 1948 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Onder leiding van Dr. v. MOOK en ABDOELKADIR Griekse kinderen geëvacueerd Gemeenteklasse-indeling voor bouwbedrijven FINSE DELEGATIE NAAR MOSKOU ACHTER DE SCHERMEN VAN DE OORLOG EEN ARTIKELEN-SERIE OVER VERZET EN VERRAAD De S.D. in Nederland had 18 maanden Radiocontact met Londen Stinkbommen en vuistslagen bij filmvoorstelling DER WEERBERICHT Moordenaar van Anneke Hagel nog niet verhoord Geldgebrek maakt verder werken onmogelijk IN CHINA Botwinnik siaat slechter dan Smyslov En de stand luidt: 10 April begint Moskou BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer *49041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. C. A Dekkers COIMT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties Ju ttert j es"totl5woorden 1.elk woord meer 9 et. Abonnementen: per kwartaal 3.90 De interim-regering, waarin de voorlopige federale raad voor Indo nesië is opgegaan, bestaat behalve uit de luitenant-gouverneur-generaal uit elf secretarissen van staat (hoof den van departementen van algemeen bestuur), twee secretarissen van staat met een bijzondere taak, voorts de commandant van het 'eger vis hoofd van het departement ran Oor log, de commandant zeemacht sis hoofd van het departement van Ma rine en de procureur-generaal. In totaal bestaat zij, de luitenant-gou verneur-generaal en zijn plaatsver vanger niet meegerekend, dus uit zestien leden. De interim-regering voor Indonesië ziet er nu als volgt uit: Lï.-gouvern.-gen. dr. Van Mook, voorzitter; Raden Abdoelkader Widjo- joatmodjo, secretaris van staat voor al gemene zaken en plaatsvervangend voorzitter. Dan volgen elf departemen ten van algemeen bestuur met aan het hoofd 'n „secretaris van staat": Justi tie, mr. Dzoelkarnain; Financiën, E. W. Alons; Binnenlandse Zaken (v.h. Binnenlands Bestuur), H. van der Wal; Gezondheid v.h. Dienst Volksgezond heid), Dr. J. E. Karamoy; Opvoeding, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. A .Hoesein Djajadiningrat (hieronder vallen ook de culturele aangelegenhe den, welke voorheen deel uitmaakten van het departement van Sociale Za ken); Economische Zaken, mr. J. E. van Hoogstraten; Visserij (tevens Bos bouw en Veeteelt), M. Wisaksono Wir- jodihardjo (dit departement is afge scheiden van 't departement van Eco- norfiische Zaken)Waterstaat en We deropbouw, ir. A. M. Semawi; Verkeer, Energie en Mijnwezen, ir. C. J. War- ners (deze laatste twee departemen ten zijn afscheidingen van 't huidige departement van Verkeer en Water staat); Sociale Zaken, B. Krijger; Scheepvaart. B. S. van Deinse. De bijzondere taken, waarmede een secretaris van staat is belast, zijn: 1. binnenlandse veiligheid: Raden Soeria Santoso (omvattend coördinatie van alle politionele gezagsapparaten, als mede de voorbereiding van een toe komstig departement van Defensie); De „Vrije Griekse Radio" heeft een communiqué doen voorlezen van „de minister van Buitenlandse Zaken van ae regering van generaal Markos". Het communiqué vormt een ant woord op de beschuldigingen van de zijde der regering te Athene .wegens het evacueren van een groot aantal Griekse kinderen naar Noordelijke buurlanden. „Duizenden ouders en de meeste organisaties, die zich met de jeugd bezig houden", zegt het commu- niqé, hebben sedert 197" de regering van Griekenland verzocht maatregelen te treffen ten gunste van de misdeelde en ondervoede jeugd. Daar de toestand voor deze kinde ren steeds erger wordt en de Griekse legering toelaat, dat in de steden, wel ke onder haar bewind staan, meer dan 150.000 hongerende en verlaten kin deren rondlopen, barrevoets en over geleverd aan promiscuiteit, prostitu tie en exploitatie door een aantal vol wasser. misdadigers, heeft de demo cratische regering het zich een plicht geacht aan het verlangen van de ou ders te voldoen". He: communiqué vermeldt verder, dat Markos' bewind aan de jeugdor ganisaties van de Noordelijke buur landen gevraagd heeft de Griekse kin deren te voeden, te onderwijzen en te verzorgen, totdat de toestand in Grie kenland weer normaal is. Wij willen, verklaart het communi qué, de kinderen onttrekken aan het gevaar van bombardementen. Als zij naar onze vrienden gaan, dan is het niet om er te blijven. De met ingang van 9 Februari 1.1. voor de bouwbedrijven van kracht geworden nieuwe "gemeenteklasse-in deling betekent, dat de bouwvakar beiders, die vóór 1 November 1945 !n 8 gemeente-klassen waren gegroe peerd en van 1 November 1945 tot 1 Juli 1947 nog in 6 klassen, nu volgens 5 gemeente-klassen worden beloond. Li het geheel gingen in 496 gemeenten de arbeiders over van de 6e naar de 5e klasse, 107 van de' 5e naar de 4e, ?6 van de 4e naar de 3e en 14 van de 3e naar de 2e klasse. In totaaal wer den de arbeiders in 698 gemeenten of plaatsen één of meer plaatsen ver hoogd, met loonsverhogingen van 3 tot U cent per uur. 2. Zelfsbestuurszaken: Pangeran Kar- tanegara (wellicht zal deze bijzondere taak aanleiding geven tot vorming van een afzonderlijk departement); 3. Bui tenlandse Zaken: Prof. Hoesein Djaja diningrat (die dus twee functies heeft. Deze taak dient tot voorbereiding van een departement van Buitenlandse Za ken). Onderdelen van de regeringstaak. waarvan de leiding voorshands blijft zoals zij is, vormen voorts: Oorlog: lt.- generaal S. H. Spoor; Marine: vice- admiraal A. S. Pinke; Hoofd Parket: mr. H. W. Felderhof. Tot adviseur-generaal zijn benoemd: mr. A. H. C. Gieben voor Justitie; dr. R. W. van Diffelen voor» Opvoeding. Kunsten en Wetenschappen: De Finse regering heeft besloten 'n delegatie naar Moskou te zenden om te onderhandelen over het pact van militaire bijstand en vriendschap zoals door maarschalk Stalin in zijn brief aan president Paasikivi werd voorge steld. AFP meldt nog, dat de president van de Finse republiek officieel heeft doen bekend maken, dat hij besloten heeft in gunstige zin te antwoorden op het voorstel van de Sovjet-Unie tot het sluiten van een verdrag van vriend schap, samenwerking en wederzijdse bijstand. De gunstige ontwikkeling van de eierenproductie maakt het mogelijk in de week vóór Pasen de voorge nomen verstrekking van drie eieren te verruimen. Er /al per 18 Maart een bon worden aangewezen recht gevende op vier eieren voor alle leeftijdsgroepen. Tevens zal in de week vóót Pasen het rantsoen voedingsvettën voor eenmaal worden verhoogd. Boven het normale rantsoen komt voor de houders van a-, b- en c- kaarten een toeslag van 250 gram bo ter of margarine of 200 gram vet. Voor de houders van d- zn e-kaar- ten bedraagt de toeslag 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. Deze extra verstrekking is mogelijk, doordat de voedingsvettenpositie zich de laatste tijd een weinig verbeterd heeft tengevolge van de onder de ir- vloed van de zachte winter meegeval len melkproductie. Deze verstrekking houdt geen ver band met de tengevolge van het instel len van de keuzebon ontstane ver schuiving in de consumptie van voe- dingsvetten. Zij is mede bedoeld als compensatie voor de verlaagde rantsoenen melk en kaas in de afgelopen winter. TBUMAN STELT ZICH CANDIDAAT. President Truman heeft officieel meegedeeld, dat hij zich bij de presi dentsverkiezingen candidaat stelt voor de democratische patij. iVI^T INGANG VAN MORGEN beginnen wij de publicatie van een serie exclusieve artikelen over de Duitse spionnage in Nederland gedurende de jaren van bezetting over het verraad waaraan zovelen ten offer vielen en over de geraffineerde methoden, die de S.D. toepaste bij het oprollen van illegale organisaties. Verwacht geen Mata Hari-romantiek, want de werkelijkheid is veel ro mantischer, oneindig veel spannender en de gevolgen vreselijker. In deze artikelen zult U de namen vinden van vele slachtoffers van het verzet, tot hun ideaal gedreven door de roep van het vaderland en de stem der vrijheid. U zult hierin echter ook vinden de intelligentste spion nen en verraders die hun luguber werk uitvoerden door de oeroude menselijke zwakheden, gelddorst en de angst voor de dood. De naam van Anton van der Waals is de laatste weken herhaaldelijk in, de Nederlandse dagbladen genoemd. Onze artikelenreeks zal veel onthul len over de geraffineerde misdaden die deze vlees geworden duivel heeft bedreven. 1 Wij openen de artikelen-serie morgen met: Bij de vertoning van de Franse film „Le diable au corps" te Tongeren is het tot ongeregeldheden gekomen. Ondanks het verzoek van het ge» meen'tebestuur van deze plaats, had de directie van het bioscooptheater geweigerd de aangekondigde film af te gelasten. Toen het gemeentebestuur door mid del van aanplakbiljetten de vertoning verbood, werd het er door de minister van Binnenlandse Zaken onmiddellijk van in kennis gesteld dat deze biljet- te verwijderd moesten worden, daar vertoningen slechts verbodqn mochten worden, indien deze de openbare orde in gevaar zoudn brengen. De vertoning is doorgegaan, echter met zonder dat de katholieke organi saties van Tongeren hun afwijzende houding tegenover deze film hadden kenbaar gemaakt. Men trachtte tijdens de voorstelling de electriciteitstoevoer in het ongerede te brengen, doch dit kon door het per soneel van het theater voorkomen i worden. Toen regende het plotseling stinkbommen, maar de bezoekers voel den er in het algemeen niet veel voor zich door deze kwalijke reuk naar bui ten te laten drijven. Er klonken kre ten zowel van voor- als tegenstanders van de film en er werden vuistslagen uitgedeeld. De versterkt opgekomen politie en rijkswacht deelde aan beide partijen harde tikken uit Acht personen wer den naar het politiebureau geleid, waarna de vertoning in een kalmer sfeer voortgang vond. DE NEDERLANDSE VROUW 1898—1948 Hedenmiddag zal mevr. Meihuizen Ter Braake over de zendei Hilversum II van 16.3Q16.40 uur spreken over de Tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw 18981948", die in de Hout- rusthallen te Der. Haag zal worden ge houden De dames worden vterzocht hiernaar te willen luisteren. De Sovjet-regering heeft thans meegedeeld, dat de ambassadeur te Londen, Zarubin, Zaterdag nota aan het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft overhan digd, waaaln wordt verklaard, dat de Sovjet-regering de op de Lon dense conferentie inzake Duitsland genomen besluiten als onwettig beschouwt. In deze nota wordt verklaard, dat het antwoord van Engeland, de V.S. en Frankrijk op de Sovjet-Russische nota van 13 Februari, waarin gepro testeerd werd tegen de conferentie over West-Duitsland, niet overtui gend is. De drie regeringen hadden namelijk geantwoord, dat de over eenkomst van Potsdam en andere £)E omwenteling in Praag, welke een slag werd in het gelaat der demo cratie, heeft gevolgen gehad, die Mos kou ons inziens zeker niet in zulk een sterke mate had verwacht, dan deze nu optreden. Na drie jaar werd West- Europa dat jarenlang zuchtte onder de Duitse laars, wakker geschud. De tijd had reeds vele wonden geheeld, doch deze bedreiging van de vrijheid, deze aanslag op het vrije uiten van gedachten, heeft plotseling de herin nering aan het tijdens de Duitse be zetting doorgemaakte weer sterk voor ogen gesteld. West-Europa wenst geen massa-regie, wenst geen sprekende poppen. Het acht zich nog mondig genoeg om zelf aan de touwtjes te rekken, om te 'le ven uit een vrijelijk gekozen levens beschouwing. Het protest dat opklinkt overeenkomsten over Duitsland geen uit deze landen tegen de geraffineerde clausules bevatten, welke „conferen- omschakeling van Tsjecho Slowakije is alffomonn A T/~» ties van overleg" verboden. Volgens de nieuwe Sovjet-Russische nota be spreekt de conferentie over West- Duitsland aangelegenheden, die door de bestuursraad of de raad van mi- is algemeen. De AJC; jeugdorganisa ties van de KVP deden hun stem ho ren tegen de agressie. Woensdag zul len de protestantse, socialistische en katholieke jongerenorganisaties in een Weersverwachting geldig tot Dins dagavond: VRIJ ZACHT. Matige, aan de kust krachtige W. wind. Meest zwaar bewolkt, doch overwegend droog weer. Vrij zacht. nisters van buitenlandse zaken en op grote meeting op het Utrechtse Dom- geer, andere wijze moeten worden plein bijeenkomen. De jeugd der vrije opgelost. Volgens de nota hebben de wereld protesteert, andere drie landen, terwijl de S.U. Prins wmem schonk Leid voortdurend een politiek van eens- ]oning voor y heldhafti t gezindheid tussen de vier mogend- gen de Spaanse tyranny een utóversN beden aanhangt, een dergelijke poli- teit, die in de loop der eeuwen is ge- tiek al in 1946 direct verworpen. worden tot een bolwerk voor d 1 Verder wordt in de nota verklaard, heid van de individu. De studenten verhieven hun stem in de jaren der Duitse bezetting. Vele. zeer vele zet ten zich in in de ondergrondse strijd. Vele de dageraad der vrij den verantwoordelijk stelt, het zoge- heid niet meer aanschouwen doch hun naamde Amerikaanse plan voor geest leeft voort en strekt ook de Ne Europa, Duitsland inbegrepen, de derlandse jeugd van vandaas t™ basis is geworden van de politiek, voorbeeld. Opnieuw heeft de Neder die „agressieve kringen" in deze drie landse student gesproken en een XrT landen voeren met als doel West- mend protest doen horen tegen wat dat na het mislukken van de con ferenties te Moskou en Londen van de ministers voor Buitenlandse Zaken, waarvoor de S.U. de drie andere lan- Duitsland in zetten. een kolonie om te Ook gistermorgen kon de 2I-jarige verdachte van de moord op Anneke Hagel nog niet worden verhoord. In zijn toestand is echter wel enige verandering ten gunste gekomen. Hij is uit zijn verdoving ontwaakt, maar maakt nog een apathische indruk en heeft nog geen woord uitgebracht. „Het Chinese departement van Waterstaat is voortreffelijk, maar de geldmiddelen zjjn zo schaars en de projecten zjjn zo /groot, dat het voorshands onmogelijk is China van z\Jn waterplagen te bevrijden", aldus Ir. J. Rtngers, de Nederlandse waterbouwkundige, die na een ver blijf van anderhalf jaar In China onlangs naar huis terugkeerde, Zjjn rust hier duurt echter niet lang. Reeds deze week vertrekt hjj met zjjn vader, oud-minister dr. ir. J. A. Ringers, voor enige weken naar Mldden-Afrika om mogelijk heden, voor nieuwe waterbouwkun dige werken te bestuderen. Ir. Ringers heeft tijdens zijn ver blijf in China kennis gemaakt met de ontzaglijke waterbouwkundige pro blemen in- dat land. De superklasse, bestaande uit Ke- res en Botwinnik, die menigeen zich al gedacht had, is een illusie gebleken. De jonge Paul Keres, die twee prachtige winstpartijen heeft geboekt, is gisteravond in de derde ronde op schitterende wijze over wonnen door de Amerikaanse kam pioen Reshevsky. En Botwinnik staat slechter materieel en posi tioneel tegen zijn landgenoot Smyslow. Hij zal hard moeten vechten om zijn huid te redden.. Ondanks alle andere verwachtingen is 't tournooi weer volkomen open. Vooral de prestatie van Reshevs ky dwingt respect af. In een on gebruikelijke opening kreeg hij enig positioneel voordeel op dé dame-vleugel, dat hij voorzichtig trachtte te vergroten. Keres ver dedigde zich goed en stelde wit voortdurend voor nieuwe proble men, doch had daarvoor veel be denktijd nodig, evenals trouwens Reshevsky. die de klok uitvoerig liet lopen om alle klippen te om zeilen en het kleine voordeel in be houden haven te brengen. Maar in zulke situaties is de kleine Ameri kaan in zijn element. Toen nog tien, vijftien zetten van beide kanten in luttele minuten moesten worden gedaan, wandelde hij met de zekerhe' van een slaap wandelaar langs de afgrohd der nederlaag, vond steeds betere zet ten dan Keres en vergrootte zijn voordeel. Toen Reshevsky eenmaal 1. KERES 2 PUNTEN 2. RESHEVSKC 1 y, PUNT 3. BOTWINNIK 1 PUNT 1 AFGEBR. PARTIJ 4. SMYSLOV PUNT I AFGEBR. PARTIJ 5. DR. EUWE 0 PUNTEN zijn een-en-veertigste zet had ge daan en de lucht boven het slag veld was opgeklaard, dacht Keres heel lang na en gaf op. Een' klate rend applaus was de spontane re actie van het niet talrijke publiek. De notaties van de partij Reshevs ky—Keres waren als volgt: West-Indisch 21. b5xc6 Lb7xc6 22. LgSd2 f6—f5 23. Ld—g9 Td8e8 24. h2hS f5xe4 25. Pc3xe4 Lc6xe4 26. Dc2xe4 Pg4—f6 27. De4e3 Pf8d7 28. De3b3 Te8b8 29. Lg5e3 Pd7—c5 30. Db3—c2 Tb 8a8 31. Pf3g5 Ta8e8 32. h3h4 e5e4 33. Pg5h3 Te8d8 34. Ph3—f4 Td8—d6 35. h4h5 g6g5 36. Pf4d5 Pf6xd5 37. c4xd5 h7h6 38. Le3xc5 b6xc5 39. Dc2xe4 Lg7d4 40. De4e8 Kg8g7 41. Tblb8 Zwart geeft na lang nadenken op. Wit: Reshevsky Zwart: Keres 1. Pgl—f3 Pg8—f6 2. c4c4 b7—b6 3. d2d3 g7—g6 4. e2e4 d7d6 5. Pbl—c3 Lf8g7 6. d3—d4 OM) 7. Lfle2 Lc8b7 8. Ddlc2 e7e5 9. d4xe5 d6xe5 10. Lel—e3 Tf8e8 11. 0—0 Pb8d7 12. Tfl—dl c7c6 13. b2—b4 Dd8—e7 14. Tal—bl Pd7—f8 15. a2a4 De7—c7 16. b4b5 Te8d8 17. Tdlxd8 Ta8xd8 18. a4a5 Pf6g4 19. a5xb6 a7xb6 20. LeS—gS f7—f6 Hedenavond woidt de vijfde ronde gespeeld. Euwe speelt met wit te gen Smyslov en Botwinnik tegen Reshevsky. (Nadruk verboden). Copyright ADHeld. Crt. Naar het A.N.P. verneemt, zal het tweede gedeelte van het tournooi om het wereldkampioenschap scha ken op 10 April te Moskou begin nen en tot en met 18 Mei duren. Alle deelnemers vertrekken geza menlijk met officials per trein van Nederland naar Rusland op 28 óf 30 Maart a.i. De grote rivieren liggen In de laagvlakten goeddeels zwaar inge dijkt, doch de enorme modder- en watervloeden, die soms dertig maal groter zijn dan de normale hoeveel heid, verwoesten het mensenwerk soms in «en oogwenk, het probleem van de Gele Rivier in Noord-China is hij noemt de „aantasting der noodza kelijke levensvoorwaarden". Meerdere hoogleraren schaarden zich in de rijen hunner elerlingen. Prof. dr. Okma van de Vrije Universiteit sprak duidelijke taal tegen „Het misbruik dat in Tsje- cho-Slowakije van de democratie is gemaakt, de knechting van een meer derheid en de onderdrukking van de vrije meningsuiting. Het communisme zal geen kans in Nederland hebben, aldus de hoogleeraar, wanneer wij met wortel en tak zijn machtige bondge noot: het dikwijls onder de niet-com- munisten heersende defaitisme en pes simisme weten uit te roeien". J.JET is merkwaardig, dat deze zelfde geest ademt in het rapport, dat op 29 Februari j.1. werd uitgebracht door een sub-commissie van het Amerikaan voor een waterbouwkundige fascine- se Huis van Afgevaardigden over De rend. De eindeloze vruchtbare vlak- strategie en tactiek van het Wereld! ten van dit gebied worden soms bin- Communisme". Deze commissie werd nen enkele dagen totaal verwoest, in Mei 1947 in het leven geroenen ondanks de dyken. teneinde alle binnenlandse en buiten- Boerderijen en dorpen worden dan landse politieke bewegingen te bestu- weggevaagd. Honderdduizenden wor- deren met inbegrip van het Commu- den dakloos en straatarm. Zij trek- nisme, Fascisme en Nationalisme. Het ken naar de steden, waar zij hun derde hoofdstuk van dit rapport han- beetje bezit in voedsel moeten om- delt over „De beste wijze om het te- zetten. Vaak voltrekken zich dan de grote drama's in het Chinese boeren leven. De mensen zijn meestal ver plicht hun land te verkopen of te ver hypotheken en keren dan als deel- pachters naar hun bedrijfjes, die meestal niet groter dan een tot en kele hectaren zijn, terug. Het laatste graan wordt dan uitgezaaid en nieu we behuizing wordt opgetrokken, gen te gaan" en zegt dat binnen het met-communistische gebied de te ne men positieve maatregelen de doorslag moeten geven. Daartoe, aldus het rapport, moet ge zorgd worden, dat onze economie zich in de juiste richting blijft voortbe wegen en niet door een depressie in de knel wordt gebracht. Wij moeten onze doelstellingen zuiver bepalen. Blijft de rivier kalm, dan kunnen n belangrijke factor is het zwakke moreel vaij de niet cpmmunistische wereld en de krachtige moreel van de communistische wereld is dat de com munisten precies weten wat zij willen enwij daarentegen vol twijfel zijn. Wij moeten er voorts voor waken in een systeem van beschuldigingen en te- genbeschuldigingen te vervallen" West-Europa is wakker geschud. In Frankrijk, in Engeland, in de landen der Benelux is men ervan overtuigd, zich enige voorspoedige Jaren voor doen, waarin de schulden worden af gelost en zo mogelijk een spaarpot wordt gemaakt. Totdat opnieuw de rivier zijn mod- dermassa over de landen spuit, dui zenden levens neemt en geluk en voorspoed van honderdduizenden op nieuw vernietigt. „Ik heb met deze waterbouwkun dige vraagstukken, die tevens boe- dat men door samenwerking "op elk renvraagstukken zijn, in opdracht van de UNRRA kennis kunnen ma ken", zo vertelde Ir. Ringers. „De UNRRA verstrekte voedsel voor de arbeiders aan enige waterbouwkun dige werken, welke werken van es sentieel belang voor de wederopbouw van China zijn. Het was de bedoeling, dat ik aan het werk zou gaan bfj dijkwerken rond Sjanghai, maar deze werken werden door geldgebrek stop- gelegd". „Nadien heb ik", aldus ir. Ringers, „mqn werk gedaan by het herstel der bedijkingen van de Jang Tse Kiang, terrein, door politieke verdediging, door bijlegging van onderlinge geschil len, door gezondmaking der democra tie met een zelf te bepalen kuur in die positie zal komen te verkeren, die deze landen maken tot een onwrik baar bastion der vrijheid. Geen ver bod van een party is hier de aange wezen weg. Een strijdbare democra tie, die innerlijk en uiterlijk fier en zuiver is, zal bestand zijn tegen elke schending van de persoonlijke vrij heid, waraop onze gehele beschaving is opgebouwd; tegen elke schending, van welke kant deze ook zou dreigen. ook een der haast ontembare grote hiervan doordrongen en han Chinese rivieren". Ir. Ringers was e'e desgelijks verbonden aan het betreffende Chi- AD INTERIM, nese herstelbureau. Hy is vol lof over de buitengewoon goede organisatie van het werk en de bekwaamheid dèr I De burgeroorlog en het grote ge- Chinese ingenieurs. Naar zyn mening brek aan geld zyn volgens Ir. Rin- was by deze bedykingswerken eigen- gers de oorzaken, dat vele mogelijk- lijk geen buitenlandse leiding nodig. Hij vertelde, dat uiterst kundige Chinese ingenieurs by deze werken van hun regering voedsel, onderdak en een paar sigaretten, alsmede een klein beetje salaris ontvangen. Van dit geld is het onmogeiyk een gezin te onderhouden, zodat het slechts voor vrygezellen goed mogeiyk is om hun kennis, kunde en arbeid aan deze tak van China'» wederopbouw te geven. heden tot economische opbouw van China onbenut moeten worden ge laten. Er is werk in overvloed. Dit doodarme land kan dan ook het schetsmatig ontworpen plan voor de Itsjang-kloof, welk plan van nog gigantischer opzet is dan het uitge voerde Amerikaanse Tennesee-Valley- plan (waterkrachtwerken en irriga tie) niet uitvoeren. Het uitwerken van dit plan Is stopgezet.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1