DUIKBOOT IN DOODSSTRIJD Stad en Omgeving. „Inleiding tot de Beeldende Kunst" VEILIG VERKEER! De heer K^apmeyer voor de V.U. De jeugd wordt geëxamineerd Brandweer rukte uit Huis en meubilair in de greep van het vuur Assurantiemensen opgelet! TWEE NIEUWE ZAKEN Het jubileum van de heer Van Wijngaarden Drukbezochte receptie ABONNEERT U OP DIT BLAD Uit het politierapport EEN HERINNERING - door „PAX" Voordr^Wvonrl Aafie Tod Burgerlijke Stand Is hier iets van U bij? HERMES-NIEUWS Tafeltennisnieuws DE volgende dag krijgt men op dracht #de boot te vernietigen.... De vijand is geland op Java. Indië bloedt uit vele wonden en de gevolgen ervan zullen zich uitstrekken tot ver na de oorlog.... Op uitnodiging van het bestuur der Helderse Volksuniversiteit geeft de heer J. Ph. Klapmeyer thans een cursus over het onder werp: „Inleiding tot de beeldende kunst". De eerste avond van deze cursus was hoofdzakelijk gewijd aan een eenvou dige uiteenzetting over het wezen der kunst en het begrip schoonheid. „Kunst is", aldus de heer Klapmey er, „een door middel van een waar neembaar goed opwekken van het ordelijke. Maar aanvaarding van deze definitie zou betekenen dat de vrije kunst plaats moest maken voor de ver sierende kunst. Want schoonheid is al leen dat wat ons innerlijk ontroert en ons verheft boven de sfeer van het alledaagse. Met behulp van lichtbeelden illus- streerde de docent de verschillende stadia der schilder- en beeldhouw kunst en de invloed welke de toen heersende begrippen en denkbeelden op het werk der kunstenaars hadden. Op de tweede en laatste lezing zal •choonheidsgevoel". Het is een kunnen ^rQh^f, J'apm^er gPreken °™r de met verheven achtergrond, een nood- ve_tJschl,,,ende ^Ien dl? bepaalde pe- zakelijke uitlaat van ons gevoel. En bewustwording, het geestelijk instel len van de scheppende mens op zijn onderwerp, speelt een belanriike zo niet overheersende rol in het werk van de beeldende kunstenaar. Een typisch voorbeeld werd van die eenheid gegeven door Chacal in zijn schilderij de „Cellist", voorstellende een musicus wiens lichaam bestaat uit het instrument dat hij bespeelt. Aan de voeten van de cellist zit een ezeltje viool te spelen, onderwijl met bewonderende ogen opziende naar zijn grote buurman. Kunst, kunde en schoonheid. Maar kunst omvat niet alleen schil derijen, er bestaan nog tal van andere vormen waarin de mens zijn schep pingsdrang kan uiten. Zeer op de voor grond tredende vormen van culturele uitingen in de loop der historie zijn de bouw- en beeldhouwkunst. Hierbij moet evenwel opgemerkt worden dat lang niet alle bouwwerken ook kunst werken zijn. Ook hier moet onder scheid gemaakt worden tussen kunde en kunst. Bouwkunst is het scheppen van ruimten, die zodanig verdeeld zijn dat zij een evenwichtig en harmonisch geheel vormen. De gevel kan tech nisch volmaakt en tegelijk kunstzin nig en schilderachtig zijn. Beeldhouwen is het scheppen van voorstellingen uit hout, klei of steen, of gedeeltelijk vrij staan. Elk dezer vormen heeft haar speciale bekoring. Deze schoonheid van lijn en vorm wordt niet altijd in dezelfde mate er kend. Want wat is schoonheid? De Griekse wijsgeer Plato beantwoordde deze vraag door alleen een voorwerp schoon te noemen wanneer het beant woordt aan het goede, het ware en het rioden kenmerken en de werken der moderne schilders. Wij wijzen er nog even op dat deze tweede lezing 'niet vanavond, maar morgenavond wordt gehouden, wederom in de Vakschool voor Meisjes. President Truman wenst Generaal Omar Bradley, de nieuwe chef-staf van het Amerikaanse leger, van harte geluk met z'n benoeming. In het midden Generaal Eisenhower, die zo juist het commando heeft overgedragen. Maandagmorgen omstreeks kwart voor tien brak in de woning van de weduwe G. Oostendorp, Brouwerstraat 29, plotseling een vrij hevige brand uit. Door de naar alle zijden uitslaande rook werden de omwonenden op het gebeuren opmerkzaam gemaakt, waar na direct de heer vd Vaart van de na bijgelegen Ijsfabriek de brandweer alarmeerde. Onmiddellijk trok de brandweer uit. Door krachtig op te tre den wist men in korte tijd het fel op laaiend vuur te overwinnen. De gehele keuken, alsmede de voor- en achter kamer, waren evenwel reeds een prooi der vlammen geworden. Van het meu bilair kon slechts heel weinig worden gered, alles was verteerd door de zengende hitte van het vuur. De deu ren en kasten zijn geheel of gedeelte lijk verbrand, de ruiten zijn ge sprongen en de gehele keukenuitzet is verwoest De kleden en gordijnen zijn Verkoold en van de zwart geblakerde wanden droop in dikke stralen het bluswater naar beneden. De bovenver dieping is echter nog geheel intact, af gezien van het feit dat de muren door de hitte werden aangetast. Maar een bijzonder geluk was het, dat het pakje waarin-de bewoonster het geld en de bonnen van haar zuivelhandel be waart, nog compleet werd teruggevon den. Mevrouw Oostendorp zelf was tij dens het uitbreken van de brand een klein stukje verder in dezelfde straat bezig haar klanten van melk te voor zien. Wat de oorzaak van de brand be treft, vermoedt men dat door een lek in de gasslang het gas vrij de keuken is binnengevloeid en door het bran dend petroleum-stel tot ontbranding is gekomen. Een zeer ongelukkige sa menloop van omstandigheden, die dank, >:ij het doortastende optreden van het brandweercorps geen aanleiding gaf tot nog ernstiger chaos. Nog geen half uur later kon het brandweer-materieel weer inrukkerf-en keerde de rust in de Brouwerstraat te rug. Het gebeurde betekent voor de wed Oostendorp een ernstig verlies, niettegenstaande df verzekering de aanzienlijke schade dekt. Onder voorzitterschap van de heer W. EVerards vond gister middag in het Raadhuis een ver gadering plaats ter voorbereiding van een ter plaatse op te richten Vereniging voor Veilig Verkeer. Door de ontzettend vele ver keersongevallen, welke nog da- m gelijks gebeuren, is het noodzake lijk, dat men meer aandacht gaat besteden aan het onderwijs in veilig verkeer. In het bijzonder geldt dit voor "de schoolgaande jeugd uit de hoogste klassen der lagere- en laagste klassen der middelbare scholen. Om tot dit doel verkeersonder wijs op school te geraken, heeft zich een comité van oprichting ge vormd onder voorzitterschap van de heer Everards. In dit comité hebben zitting genomen de heren K. Rijpma, Mr. Blanken, Dr. van Wayeren. Mr. Mulder, Muts, Velthuys, Westerhuis, Groenewegen, de Böck en Mej. King- ma. De eerste taak van dit comité zal zijn, enige personen te verzoeken een commissie van aanbeveling te willen vormen, waarna dan in geza menlijk overleg een openbare verga dering kan worden gehouden. V e»rkeersexamen. Om het onderwijzend personeel, dat dt' directe schakel vormt tussen de jeugd en het veilig verkeer, doel en middelen van dit onderwijs nader toe te lichten, sprak op de gistermiddag gehouden vergadering het hoofd van de verkeersgroep der Rijkspolitie, de heer Edzes. Déze deelde mede, dat voor het op 27 April a.s. te houden examen voor het diploma Veilig Ver keer, zich reeds 26 -leerlingen van school 4 hebben opgegeven. Maar het is jammer, dat de tqd, die nu nog rest, onvoldoende is om ook de an dere scholen nog aan dit examen te laten deelnemen. De tijd van voorbe reiding is daartoe onvoldoende. Op verzoek van enkele aanwezigen werd echter besloten, dit examen te hou den ln de laatste week van Juni. Graag zou de heer Edzes zien, dat het examen op de fiets afgelegd zou' gEGIN Maart 1942. Wederom is na een oorlogsdag, een dag van lucht- alarms en bombardementen, de nacht gevallen over Soerabaja. Het is een tropennacht welke, uiterlijk in diets verschillend van elke andere, met de zelfde geluiden de tropen eigen, de ver worden, maar dit is op hetogenblik nog onmogelijk. Daarom kan het diploma ook wandelend behaald wor den. Het op school te gebruiken studie materiaal gaf nogal aanleiding tot commentaar van de zijde van het onderwijzend personeel. De kosten vormden het punt van geschil, daar vele scholen nog in het bezit zijn van leerboekjes, die helaas niet meer geheel „bij" zijn. Teneinde over deze kwestie het standpunt van de wet houder van onderwijs, de heer Van Loo, die zelf niet aanwezig kon zijn, te vernemen, werd naar hem een af gezant gestuurd. De wethouder bleek van mening te zijn, dat kosten noch moeite gespaard mogen worden om de jeugd voor te lichten omtrent de gevaren van het moderne verkeer. Een wel zeer verheugend mededeling. De vergadering bepaalde zich daar na tot bespreking van de leermidde len, waarbij de heer Edzes de mede deling deed, dat hij zich gaarne disponibel stelde voor het houden van lezingen op ouderavonden en derge lijke. Na afloop der besprekingen werd de aanwezigen nog een aardig ver- keersfilmpje vertoond, waarna de voorzitter de vergadering sloot met de hoop uit te spreken, dat in Den Helder spoedig tot een definitieve op richting van een „Vereniging voor Veilig Verkeer" zou kunnen over gaan. Er is in assurantiekringen de laatste tijd nogal wat gepasseerd en zo heeft bv. de plotselinge opheffing van de Bedrijfsgroep MAP en A door minister Lieftinck nogal wat stof doen opwaai en. Om ieder belangstellende volledig in te lichten belegt de grootste organi satie van assurantietussenpersonen, de welbekende vereniging MAA overal in den lande inlichtingenvergaderingen Voor het Noorden van onze provincie zal een vergadering worden gehouden op Vrijdag 12 Maart a.s. des middags te 2 uur in hotel Bellevue te den Hel der. Naar het bestuur der vereniging ons mededeelde, is deze bijeenkomst voor ieder belangstellende toeganke lijk. Wij verwijzen naar de elders in dit blad voorkomende advertentie. HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN. Voorbijgangers zullen hebben ge merkt, dat de Sluisdijkstraat is ver fraaid door een tweetal nieuwe en grote etalage-ramen. De heer A. Bekebrede heeft het initiatief geno men om het weinig aesthetiseh uit ziende gebouw van de Theosofische Vereniging op de hoek Schager straatSluisdijkstraat om te laten bouwen tot een modern ingerichte winkel. Het heeft de hëer Bekebrede bij de opening van zijn zaak, waarin van alles te koop is, wat men bij huishoudelijk werk nodig heeft, aan belangstelling niet ontbroken. En deze belangstelling gold nietalleen de mooie voorraad porselein en aar dewerk, die deze actieve middenstan der tot even na de opening voorradig had, maar ook waren er tastbare ge lukwensen gekomen van vele vrien den en kennissen. De Fa. Modder en Couperus heeft deze bouwkundige herschepping voor haar rekening genomen. BOTER EN KAAS. Maar niet alleen deafdeling huis houdelijke artikelen geeft blijk van levenskracht, ook de boter, kaas en eierenvoorziening toont tekenen van vooruitgang. De Fa. Dekker, gros sier en winkelier, werd vier jaar ge leden uit zijn huis aan de Kerkgracht gejaagd om er nooit meer in terug te komen. Edoch, zelfs deze tegen slag mocht de energie van deze fir ma niet breken. Direct na de oorlog werden reeds de eerste pogingen ge daan om een plekje te vinden, waar de zaak opnieuw kon worden opge bouwd. En het werk was niet voor niets. Een oud pand in de Koning straat werd in handen gegeven van de aannemer M. v. d. PJas, die er een moderne en hygiënische winkel van .heeft gemaakt. Donderdagmiddag werd de feeste lijke versierde winkel officieel ge opend, waarbij van vele zijden blijken van belangstelling werden gegeven. Van déze plaats willen wij deze beide middenstanders, die daadwer kelijk aan de opbouw van onze stad medewerken, van harte succes toe wensen. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum hield gistermiddag de heer J F. van Wijngaarden, directeur van de Nederlandse Middenstandbank alhier een zeer druk bezochte receptie in hotel Bellevue. Niet alleen uit Den Hel der, maar ook uit verschillende omlig gende gemeenten wgben vrienden en zakenrelaties van de heer Van Wijn gaarden ter receptie gekomen, om de jubilaris en zijn familie te complimen teren. Velên deden dat in de vorm van een handdruk en een hartelijk woord, maar er waren toch ook een zestigtal die de spreuk „Zeg.het met bloemen' in practijk hadden gebracht. In deze fleurige omgeving werd de heer Van Wijngaarden op sympathieke wijze toegesproken door de heer De Moor namens het hoofdkantoor van de Nederlandse Middenstandsbank, de heer Tom Borgerding, namens de win keliersvereniging „Koningstraat, Spoor straat, Keizerstraat", en de heer H. V. Zegel, namens de Algemene Midden standsvereniging „Den Helder". Verder zagen wij onder de bezoekers burge meester Ritmeester, wethouder Van Loo en andere gemeentelijke autoritei ten, industriëlen en zakenlieden, en voorts vertegenwoordigers van het NI- WIN-comité, de Helderse Gemeenschap de R.K. Middenstandsvereniging „De Hanze", de buurtvereniging „Koning straat", en de R.K. Spaarbank „Sint Antonius van Padua". Uit deze grote belangstelling bleek overtuigend, welke goede plaats de heer Van Wijngaarden in het openbare leven in onze stad inneemt. WOENSDAGAVOND 10 MAART CABARET-DANSANT met medewerking van: JAN DE MAN DUO RIDEL F1DEL WOUT MELIS Een gezellige dansavond, afgewisseld met cabaret. „DE ROSKAM". Entrée 50 cent. Zondag werd de assistentie verzocht van dg Helderse brandweer door een bewonef van de Keizersgracht, wiens schoorsteen meer rook ontwikkelde dan men redelijk van zo'n voorwerp mag verwachten. En het was ook een ab normaal geval. Een in de schoorsteen ingemetseld plankje had vlam gevat en veroorzaakte een „licht geval" schoor steenbrandje. Met een ramoneur'werd orde spoedig weer hersteld. Donderdagnacht werd van een auto, die geparkeerd stond in de le Vroon- straat, de antenne gesloopt. Dé eigenaar van het voertuig nam het de nieuwe antenne-eigenaar lïoogst kwalijk en steide derhalve onmiddellijk de politie van het geval in 'kennis. In dezelfde nacht werd, ten ongerieve van mijnheer T. van de Jan Verfailleweg een tweetal wielen van zijn luchtbandenwagen ga stolen.. De politie tracht beide gevallen tot klaarheid te brengen. Onverlaten hebben Zondag een stop uit het drooggemaal op het terrein van oud Den .Helder gehaald met het gevolg dat de machine kwam stil te staan. De monteur S. v. H. herstelde direct het gebrek, 's Avonds evenwel bleek het bedrijf opnieuw gestagneerd als gevolg van het onklaar maken van de schakel kast nabij het kledingmagazijn. Dergelijke zinloze daden gaan toch buiten alle perken van verstand en re delijkheid. De politie zal zeker krach tig hier tegen optreden. der geaccentueerd door de woorden voor het opladen der in slechte toe- weg klinkende melancholieke gamelan- de »Nirom"-omroeper: „Tot heden stand verkerende batterij. Na het op- muziek, de roep van de tokké en het fJn,nog geen V11andelijk troepen ge- laden vaart de O-boot de vijandelijke ononderbroken getjirp der djankrik's, ncl op ons ™?0le Java" De stijgende vloot achterop. Om kwart over 11 wordt spanning verdringt de slaap. Hoe lang bij het licht dei" maan op enkele hon- zal het nog duren en wat zal dan het derden meters afstand een vijandelijke einde zijn? De boot gaat weer onder water. juist voor deze plaats waar ook nu nog het nachtleven in dancings en cabaret gewoon doorgaat, een oceaan van leed in zich verbergt. De volgende morgen zal het droeve nieuws worden vrijge geven van de „Slag in de Javazee", welke zo kort tevoren heeft plaats ge vonden en waarbij het grootste deel van onze oorlogsvloot is vernietigd. pRECIES op het middernachtelijke uur weerklinken op het Marine- Etablissement over de steiger waaraan een onderzeeboot is gemeerd, enkele commando's. „Los vóór en achter" J^ORT na zonsondergang worden alle alarmposten bezet. Kalm en zeker komen de commando's door, vanuit de jager verkend. Deze verkenning is echter wederzijds,met als gevolg, dat het vijandelijk schip onmiddellijk het vuur opent. Later zal blijken, dat de spriet van de radioperiscoop is wegge- choten en een granaatscherf in de r\E volgende morgen om 9 uur wordt zuurstof gedistribueerd, ter wijl kalipatronen met slangen aan de bemanning worden verstrekt. Zonder dit is' het door de verpeste lucht in de boot vrijwel niet mogelijk enige arbeid te verrichten. Voor zover dit noodza kelijk is geeft zulks het gevoel van ontzettende moeheid. Ondanks de ernst der situatie blijft echter ook de humor r.iet achterwege. Zo men sommigen ziet liggen, ingedommeld als borstkinderen met het mondstuk der slang van de luchtzuiveringspatroon in de mond, moet men lachen of men wil of niet. Om ongeveer half drie doet men een hernieuwde poging om op te komen en toren. Het blijkt dat aan de geziphts- golfbreker van de toren is gedrongen, onder water verder te varen, doch het einder twee vijandelijke kruisers en twee vijandelijke jagers worden ver kend. De late schemering maakt de verkenning moeilijk. De lanceerbuizen worden gereed gemaakt. Een moment echter voordat de hekbuizen gereed ivmmiuiuv o, 1 Bv-"kci DilJR.l' utf AJ.JII Ctd Trossen worden losgegooid en binnen 1,n wordt een viiandeluke jager ach- waterdicht gesloten. De boot duikt onmiddellijk onder wa ter en valt meer op de bodem dan er raar toe te worden gestuurd, daar het achter-duikroer, waarschijnlijk als ge volg van afgeschoten granaten, onklaar blijkt te zijn geraakt. Er wordt weer EEN VERHAAL UIT VRIJHEIDSOORLOG. EEN Hedenavond, Dinsdag 9 Maart, zal de bekende declamatrice Aafje Top een openbare voordracht houden in de Doopsgezinde kerk aan de Kerkgracht 59. Zij zal voordragen „Moeder van ze ven zonen"f één van de ontroerende drama's welke zich tijdens de vrijheids oorlog in Bohemen afspeelden. De kerkeraad der Doopsgezinde ge meente wil iedereen in de pe1ee®nh»H stellen om deze kunstavond te genie ten en heft daarom geen vsste ent-4e's Wel zal ter bestrijding der kost°n een eollecte worden gehouden. Wij ver wachten dat evenals vorig iaar alle plaatsen bezet zullen zijn en wij raden daarom ieder aan tijdig aanwezig te zijn. gehaald en de boot glijdt geruisloos het bassin uit, het onbekende tegemoet De opvarenden begrijpen, dat er iets gaande is. De commandant zwijgt, doch al spoedig heeft men ergens de tekst van het operatiebevel uitgevonden De boot moet de kust beschermen ter hoogte van Rembang en Toeban. Men weet nu, deze tocht betekent actie en wel een actie om nog iets te doen voor het behoud van Java. \/OORT glijdt de boot door het Wes tervaarwater en de mijnversper- ringen naar buiten om zich te schuiven tussen de Javakust en de verwachte landingsvloot. Voor het aanbreken van het daglicht duikt de boot onder water De nieuwe dag door de lens der peri scoop, brengt gean verrassingen. Het water is kalm de lucht helder en geen •'ijand te bespeuren. Om 11 uur komt de boot getrimd aan de onnervlakte Orr de batterij op te laden Hiervan word' tevens gebruik gemaakt om, behalve de codetelegrammen, ook het dagelijks nieuws van 1 uur op te vangen. Zo doende raakt thans het ontstellende nieuws van de slag in de Javazee be kent}. Iedereen- wordt er stil van. De ernst van de situatie wordt wel bizon- leruit verkend.' Deze schijnt door ge ruispeiling ook onze aanwezigheid te hebben bemerkt en voor de boot een kans krijgt om zijn dodelijke torpedo's in het vijandelijk vaartuig te ploffen, doen de explosies der dieptebommen de oude afgeleefde onderzeeboot sid deren en kreunen. Er wordt dieper ge doken totdat de boot tot rust komt op de zeebodem. Er wordt „waterdicht" gesloten. 5 serie's van 5 dieptebommen missen hun doel. Thans heerst er vol komen stilte in de boot. zelfs de fans en het electrisch kompas zijn afgezet Het enige hoorbare geluid wordt ver oorzaakt door het peilen van het vijan delijke schip op de O-boot, wat ruim °en uur doorgaat. J^AARNA wordt dit geluid vervan gen door iets wat schijnt een zware reeenbui te zijn, maar in wer- -eüjkheid is dit het geruis van vele "hroeven. De vijandelijke invasievloot aart over en alle opvarenden begrijpen dat de invasie van Java slechts een "westie van uren is geworden. De eommandant benut het overvaren der invasievloot om een weinig op te ko men van de bodem, het schip enige antwoord wordt weer gegeven door dieptebommen, evenwel op grotere af stand. Te half vier heeft mén meer succes, de boot rijst zonder enige inter ruptie van bommen. Een blik door de periscoop geeft de overtuiging dat de weg vrij is. p^ET infernaal spel breekt los, 2 se ries dieptebommen doen het schip steigeren en schudden. Mensen sidderen en verbleken. Een moment stilte. Dan hoort men het vijandelijk schip tergend langzaam overvaren ledéreen denkt: „Als nu één dieptebom wordt afgeworpen is het met ons ge beurd" Een matroos vindt in één zijner broekzakken zijn rozenkrans. De kok knielt neer en buigt zich voor Allah Hoe lang heeft hij dit misschien al Bevallen: I. Blok-Landwehr, d.; J. MieldijkMikmak, z.; F. G. Mahieu- Hoebe, z.; H. v. d. Berg-Giljam, z.; F. Ellen-Kooij, d; C. J. Klomp-Keuris, d.; C. W. Thijssen-Boonstoppel, d.; J. de Graaf-Kaan, z., M. A. v. d. Veen-Lotge ring, d.; H. Huisman-Smit, z.; M. M. Beerepoot-Bakker, d.; D. Nupoort-v. d. Abeele, d.; M. Meijer-Kramer, d.; D. Pool-v. d. Haag, z.; W. Griesdoorn-Ver- meulen, z.; 'E. F. Kroon-Ris, d. Ondertrouwd: L. A. M. Verbrug- gen en T. Jacobs. C. P. Zagers en C. T. Jacobs. A. J. J. v. Weerelt en A. C. de Leeuw. C. Muller en M. A. de Boer. H. Hasselbach en H. Ber- mond. F. J. Dep en H. G. Hoogland. W. Beers en J. K -iduur; M. Mans handen en M. Duin. J. J. J. Buijs en E. J. Maas. D. Lamberts en A. M. v. Santen. W. de Boer en C. J. Hü- ber. Gehuwd: A. v. Dalen én N. Amels. W. v. Hoorn en P. Buter. M. v. Manen en I. G. Bloem. F. H. Boogert en J. Monsma. Overleden: A. v. Eerde, v. echtg. v. A. Kroon, 49 jr. E. de Buck, v., echtgen. v. J. de Bree, 62 jr. J. h! Flerie, m., 66 jr. H. v. Dok, v., echtg. v. C. Swart, 68 jr. J. v. Otteren, m., 64 jr. Gevonden: zilveren armbandje, re-' serve wiel van een auto, bril, bood schappentas met inhoud, ondergebit, zwarte hond, blauwe jas, bakkersmand, 4 portemonnaie's met inhoud, kinder tasje, 2 vulpennen. Verloren: halsketting, boodschappen tas met flessen, 5 portemonnaie's met inhoud, snoeischaar, damestasje vulpen^ Inlichtingen op het hoofdbureau van politie. Hermes 2—Pinoké 5 (heren) 5—5 (reglementair). Pinoké 5 is niet opge komen, zodat Hermes nu voor goed op de 4e plaats is geëindigd. Hermes 3Hoorn 1 (dames) 32. In een 32 overwinning is Hermes de meerdere kunnen blijven van 'n sterk Hoorns elftal. Van het begin af werd er vlug en met animo gespeeld, toch wisten de dames van Hoorn pas na 25 min. te doelpunten. Dit werd onmiddellijk beantwoord door Hermes- (11). Even later gelukte het Hermes door middel van Netty Hogerwerf op nieuw te doelpunten. Met deze stand kwam de rust. Na de rust was de wedstrijd zeer verflauwd. Het speltempo was zo af gezakt, dat op sommige ogenblikken het spel gewoon dood was. Ongeveer 15 minuten voor het einde leefde da wedstrijd weer wat op door een doel punt van Hoorn. Hermes weet dan in de laatste minuut het winnende doelpunt te scoren door Netty Hoger werf. Hermes had verdiend gewonnen. Uit: Eechtrop 2—Hermes 3 (heren) 101. Het enigste doelpunt werd ge scoord door Cor Boerman. Adelborsten 2—Hoorn 1 (heren) 5-rS. In een vlugge wedstrijd is het Adel borsten gelukt een flinke overwinning te behalen. In de rust was de stand 2—2. Onderling: Hermes 1Hermes 2 (da mes) 11; Hermes 1Hermes 2 (he ren) 22. Andere competitieuitslagen: Straw- berries 3Adelborsten 1 66, Ijsvo gels 2Kraaien 1 0—1. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN DEN HELDER. De competitie loopt ten einde en in afdeling A is de beslissing reeds ge vallen. Adelborsten 1 heeft de beslis singswedstrijd tegen IVA 1 na een uiterst fraaie strijd met 7—3 gewon- nen en kan zich voor het seizoen 19471948 kampioen van Den Helder noemen. De wedstrijd stond op een bijzonder hoog peil en in het bijzon der willen we hier de IVA-captain Keyser noemen, die al zijn partijen wist te winnen, hoewel hij felle tegen stand ondervond van de Jonkers Tim mer en de Winter. In afdeling B resteert nog de wed strijd Zeemacht 2—Rijkswerf 1. Zee macht 2 moet deze wedstrijd winnen wil zij het nog tot een beslissings wedstrijd brengen tegen IVA 5. Elke andere uitslag brengt IVA 5 het kam pioenschap in afd. B. In afd. C is ook al een beslissings wedstrijd nodig en wel tussen IVA 6 en 7, waarbij we het op IVA 6 houden. Nu deze eerste competitie zo'n suc cesvol verloop heeft gehad, hebben de organiserende verenigingen besloten, als besluit van het seizoen 1947—1948 een Stertournooi te organiseren tussen 10 spelers, die de beste prestaties in de competitie hebben geleverd en waaraan dan tevens het persoonlijk kampioenschap van Den Helder is ver- TEDEREEN herademt. De boot komt bonden. De volgende heren zijn voor -*•J»a I eïié- A j. naar de oppervlakte en vaart ge trimd tot nabij de mijnversperringin het Westervaarwater, alwaar de hoofd tanks worden leeggemaakt, waarna wordt opgestoomd naar Soerabaja. De tocht door het Westervaarwater, waar bij meerdere bfandende schepen worden gepasseerd, overtuigt de boótsbeman ning, dat de haven van Soerabaja er ook niet zonder kleerscheuren is afge komen. Om half negen schuift de O boot weer langs één der steigers, waar dit tournooi uitgenodigd te weten: van Asten, Zeemacht; Bakker, Rijks werf; Groot. Adelborsten. Keyser, IVA; Makelaar, IVA; Sinjewel, IVA; Tim mer, Adelborsten: Verweynen, Adel borsten; Welboren, IVA; de Winter, Adelborsten. Wie uiteindelijk als overwinnaar int dit sterk bezette tournooi te voorschijn zal komen, valt moeilijk te voorspel len. Wel geloven we, dat de strijd om de titel zich zal beperken tot de heren naar stuurboord. Daarna stilte. Plotse ling doen opnieuw explosies van af geworpen dieptebommen het schip schudden. Dieptemeters slaan over de kop, kurk valt van de scheepshuid, kasten vliegen open. Opnieuw valt een stilte, maar nu voor langere duur. De toren maakt water en zodoende wordt onmiddellijk het ondertorenluik ge- loten en het Deriscoopvalstuk neerge laten. Na een half uur stilte, wordt ge probeerd om op te komen met de boot mijlen te verplaatsen om het wederom Onmiddellijk wordt dit beantwoord getrimd aan de oppervlakte te brengen mét nieuwe serie's dieptebommen. verwaarloosd? Alle menselijke opzicht wijkt! Het ergste gebeurt echter niet. andere O-boten klaar liggen voor eva- Keyser, de Winter, Timmer, Sinjewel 'Anders was dit verhaal nooit geschre- cuatie- terwijl nabijgelegen 8ebouwen, Groot, hoewel jle overige spelers ■/en). Het schroefgeruis verplaatst zich werkplaatsen en dokken gereed zijn gemaakt voor vernietiging. De beman ning van de boot laat zich doodmoe op de steiger neer vallen. Later mogen ze zich naar de kazerne begeven, waar ze nog wat eteri opscharrelen of wel zon der eten hun „tampatje" opzeeken. wel in staat geacht mogen worden, voor de nodige verrassingen te kunnen zorgen. De wedstrijden worden ge speeld op Woensdag 10 en Vrijdag 12 Maart in het Koninklijk Instituut der Marine. Aanvang 7.15 uur n.m. Tot on ze spijt moeten we echter mededelen, dat deze wedstrijden niet voor het pu bliek toegankelijk zijn. Mochten er belangstellenden zijn, die voor deze wedstrijden een prijs be schikbaar willen stellen, dan kunnen zij zich in verbinding stellen met de vice-consul van de Ned. Tafeltennis Bond, de heer C. v d Laan Jr., Emma- straat 2, alhier.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2