WAS Mr. Breebaart over Rattenbestrijding Stad en Omgeving. Een geslaagde V.V.V.-avond SM ALFILM-G cNOEGENS Schoonmaaktijd in 't land bij de hand. BETER DAN OOIT WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Zang- en Operettevereniging „Ons Genoegen" Lezing over het Mijnwezen Filmavond „H.W.N." Verbouwing Cadiclub tot Postkantoor Strawberries 3- Adelborsten 1 S3J SchaakmatMorphy 12-21 I.V.A.-nieuws Leger des Heils-nieuws Bouw gegund Bouw noodschool aanbesteed Uitslag Philishave-Prijsvraag Den Oever Wiron vierde feest Breezand. Prijsuitreiking Den Burg Met dr. Melchior op de Walvisvangst Texel. Hoe groot is de schade? Ere-doctoraat voor Ir. Smeding Het is een goede gedachte geweest van het bestuur van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer „Helders Belang", om eens iets aan de leden aan te bieden. Deze nuttige vereniging werkt hoofdzakelijk vanuit „het Verkeers- liuis" voor mensen buiten de stad en de leden, die dit werk mogelijk maken, profiteren daarvan haast zelden rechtstreeks. Notaris Engelmann opende als voorzitter de avond, heette de stampvolle zaai welkom en gaf direct het woord aan de heer A. A. Antheunisse, propagandist van de N.V. Nederlandse Spoorwegen. Onze grote vervoersmaatschappij heeft ir.de loop van haar meer dan 100-jarig bestaan zich een sympathie van het publiek weten te veroveren; vooral de spoorwegstaking in 1944 hoe tegen strijdig dit ook klinke! en de snelle opbouw van het zo zwaar vernielde bedrijf hebben tot die waardering, ook buiten onze landsgrenzen, veel bijgedra gen. En ook deze avond in „de Roskam" gaf ons wederom de overtuiging van een modern, goed geleid grootbedrijf. In de eerste plaats reeds de medewer king der N.S. aan deze avond. In de tweede plaats het werkelijk voortreffe lijke filmmateriaal dat vertoond werd, r.adat de heer Antheunisse op boeiende, geestige manier iets had verteld over het vroeger en nu van „het spoor". De films De volgorde, waarin de films werden vertoond, kon ons niet geheel bevredi gen. Het beste vonden wij het product van Allan Penning, van de werkge meenschap voor Filmproductie, onder de titel „Na zeven maanden". Op sug gestieve wijze, zonder „brutaal" te zijn, werd een indruk gegeven van de ont stellende ravage, die de Duitsers heb ben weten aan te richten, alsmede van de resultaten van zeven maanden her- stelarbeid. Het is inderdaad verbluf-' fend, wat hier is gepresteerd. Als no. 2 op de ranglijst zouden wij willen, plaatsen het werkje van de beide Dupont's: „Het spoorboekje", dat als ondertitel zou kunnen dragen „Uit de wereld van dr. Posthumus Meijes". Op voortreffelijke wijze laat 't zien wat er allemaal vastzit aan de dienstrege ling, het terrein van de door zijn Zon dagmiddag-praatjes welbekende spre ker der N.S. Het is jammer, dat zo'n filmpje nog niet in onze grote film theaters wordt vertoond! Het is meer te prefereren, dan vele van die onbe nullige voor-films,, die ons vaak wor den voorgezet. „Heuvelen Kent U het werkwoord „heuve len"? De Spoorwegen gebruiken het, in verband met het samenstellen en splitsen van goederentreinen. Ze heb ben er een leerzaam filmpje van ge maakt, dat in de rij der onderwijs- films en we hebben er daarvan in ons land heel wat! geen kwaad figuur zou slaan. Het laat iets zien van een zeer belangrijk onderdeel, waarmede de gewone reiziger nooit iets te maken heeft en waarvan hij dus ook niets afweet. Tezamen dvie bedrijfsfilm, die slechts een fractie belichten van dit veelomvattende bedrijf. Men kan alleen maar hopen, dat de N.S. meer van dit soort celluloid- producten zal laten maken en laten vertonen. Vertonen op grote schaal, want ons land kan met zijn spoorwegbedrijf voor de dag komen! Laaste pos. Ned. passagiers- en vrachtschepen: AAGTEKERK, 8-3 van Colombo naar Fremantle. ALHENA, Rot terdamBuenos Aires, pass 8-3 Ma- deira. ALWAKI, 8-3 van Santos te Montevideo. Bengkalis, 9-3 van Trinidad te Kaapstad. BLOEM FONTEIN, SouthamptonAntwer penAmsterdam, 8-3 geankerd bij Royal Sovereign wegens mist. BORNEO, HalifaxColombo, 8-3 te Port Said. COKYDA, 8-3 van Port Said te Heysham. GAAS- TERKERK, 8-3 van Singapore te Manilla. HELDER, Antwerpen— Curagao, pass 8-3 Azoren. JAVA. 7-3 van Amsterdam te Batavia. JOBSHAVEN, 8-3 van Port Bouet te Landana. JOHAN DE W1TT. Ba taviaAmsterdam, 8-3 te Aden. KALIANGET, RotterdamBatavia, pass 8-3 Guernsey. Limburg, 8-3 van Colombo naar Bombay. LOE- NLRKERK, 9-3 van Madras te Ran- goon. MADOERA, 6-3 van Soera baya naar Probolinggo. - ORPHEUS, PalermoAmsterdam, 8-3 te Tunis. PHRONTIS, BataviaAmster dam, 6-3 van Colombo. ROEPAT, ColomboPort Said, pass 8-3 Soco- tra. SALAWAT1, Buenos Aires Nederland, pass 8-3 Montevideo. SIBAJAK, 8-3 van Belawan naar Batavia. SINGKEP. Amsterdam— Java, 6-3 van Colombo. STaO MAASTRICHT, 8-3 van Rotterdam te Savona. STUWESA NT. Amster damParamaribo, pass 8-3 Flnisterre WILLEM RUYS, 8-3 van Rotter dam te Batavia. ZUIDERKRUIS. Rotterdam—Batavia, pass 8-3 7 uur Suez. We maakten nog een schoolreisje naar Rotterdam mee, dat de N.S, aan Zeeuwse kinderen aanbood. Een beetje onbenullig. Een beetje ijdel heid der Spoorwegen? is de vraag, die zich ons onwillekeurig opdrong. In 't kader van 'n VW-avond pas ten zeer goed twee uitmuntende Po lygoon-films, respectievelyk over de bijzonder mooie Vechtstreek (dat zou Amerikanen niet alleen naar Mar ken en Voleridam doen gaan!) en de zeilsport in Friesland. Dit slotnum mer deed ons naar vacantie, naar zon en water, naar helmstok en B.M. ver langen, maar toonde ons ook de schoonheid van ons land en de vaar digheid van de Nederlandse camera- lieden. Altegaar een avond, waarvoor de leden het bestuur van Helders Be lang èn de N.S. dankbaar kunnen zijn. H. de J. De heer J. C. Steenklst, voorzitter der propaganda-commissie van de zang- en operettevereniging „Ons Ge noegen", verzoekt ons opname van het volgende: De leden van „Ons Genoegen" werd Zaterdag een gezellige avond gebo den, waaraan verschillende jeugd vrienden hun medewerking verleen den, o.a. de heer L. Elte als gooche laar, het accordeon-duo „De Aspira- ma's", het Tremolando-kwartet en en kele leden van de propaganda-com missie. Met diverse goede gaven van ouders en zakenmensen hebben wij de kinderen versnaperingen en verver singen kunnen aanbieden. De heer Schaap, die tegen sterk gereduceerde pi ijs zijn zaal ter beschikking stelde, betuigen wij onze hartelijke dank, evenals een ieder die op enigerlei wij ze tot het welslagen van de avond heeft bijgedragen. Verder hopen wij, dat a.s. Donder dagavond 11 Maart om acht uur ten huize van de heer A. Krijgsman, Ko ningstraat, alle ouders aanwezig zullen zijn op de oudervergadering. Maandagavond hield de heer H. Postuma, plaatselijk brandstoffenhan- delaar voor een klein maar aandach tig gehoor een interessante lezing over het Mijnwezen in Nederland. De lezing was georganiseerd door de Midden standsvereniging „Den Helder". Spreker heeft het Mijnwezen van de prea-historische tot de hedendaagse geschiedenis in korte maar zeer over zichtelijke trekken weergegeven, ge ïllustreerd door lichtbeelden, welke de heer Kool geheel belangeloos ver zorgde. Vele punten, waarvan de toe hoorders niets wisten, werden op hel dere wijze uiteengezet. Het ligt in de bedoeling, aldus de heer Bregman, voorzitter der Midden standsvereniging, om binnenkort een lezing te doen houden over het belas tingwezen en de belastingwetten. Natuurlijk zal niemand deze lezing willen missen, want misschien wordt er op die avond nog een gaatje ont dekt in het fijne net van de fiscus. En dat wil toch niemand missen! De watersportvereniging „Helder- V/illemsoord-Nieuwediep" heeft Maan dagavond voor haar leden in Casino een aantal films gedraaid, die het hart van ieder rechtgeaard zeiler hebben goedgedaan. Bij ontstentenis van de voorzitter, de heer Coen Bot, sprak de heer Roovers het openingswoord. Hij kon een goedgevulde zSal welkom heten, in het bijzorider de bescherm heer van H.W.N., burgemeester Rit meester, vertegenwoordigers van de Helderse Sportraad, de Marine Jacht club, de Bruinvissen, en de inleider van deze avond, de luitenant ter zee le klasse W. Coolhaas. Vertoond werden films van de Fast- net-race 1947, de Harwichrace 1947 (waarin onze landgenoot dr. Vroom tweede werd) en de zeilwedstrijden bi: Helgoland, met de diverse aan- brengwedstrijden. De heer Coolhaas heeft deze films voor en tijdons het draaien op prettige wijze besproken en toegelicht, grotendeels uit zijn eigen ervaring als deelnemer. De deelnemers aan de races in 1947 hadden over gebrek aan stormweer niet te klagen. Integendeel waren windstilte en windkracht 1—2 hun lot, zodat in dit opzicht het filmpje van de heer Piet Bot, over de assistentie der „Dorus Rij kers" na de stranding van de „Lilian", een goede afwisseling Bood. De Rijksgebouwendienst heeft de verbouwing van de voormalige cadi club tot postkantoor aanbesteed In schrijvingen kwamen binnen van J. Bakker 27.780; Fa. Gebr. Smit 27.886; Fa. A. Quak 27.940; Fa Gebr. Boot 29.010; L, Plaatsman 29.254; J. P. van Os 30.888; R. Nop- pert 30.999. In een matig gespeelde wedstrijd op een zeer slecht terrein, wist het eerste hockey-elftal der Adelborsten een 5-0 zege te behalen op Strawberries III te IJmuiden, waarmede wederom een hin derpaal op de weg naar het kampioen schap werd opgeruimd. Hoewel het veld volkomen beheerst werd door de Adelborsten, wist de te genpartij haar doel in de eerste helft van de wedstrijd schoon te houden. Na de rust kwamen de Adelborsten echter tot volle ontplooiing en toen de eerste bal de doellijn gepasseerd was, volgden de goals elkaar in een steeds grpeiend tempo op tot de 50 vol was. Zondag a.s. zullen de beide Helderse kampioenrivalen, Hermes en Adelbor sten elkaar ontmoeten op het terrein Meeuwenveld. Gelukt hét de Adelbor sten revanche te nemen op de geleden nederlaag aan het begin van de com petitie tegen Hermes, dan zullen zij het kampioenschap in de wacht slepen. JP Het „Adelborsten"-elftal, candidaat voor het kampioenschap. Op uitnodiging van de Schaakclub „Schaakmat" werd j.1. Maandag de jaarlijkse massakamp tussen de beide plaatseijke verenigingen „Schaakmat" en „Morphy" gehouden. De bovenzaal van het Chr. Mil. Tehuis aan de Ka naalweg was gevuld met bijna 70 scha kers toen de heer Wijker, voorzitter van „Schaakmat", een kort openings woord sprak, waarna de voorzitter van „Morphy", de heer Beek, overging tot het uitreiken van de prijzen aan de Helderse kampioenen van 1947. In de diverse klassen waren dit tenslotte ge worden: Hoofdklasse; J. Wijker; le klasse: G. v. Zoonen (na beslissingswedstrijd met R. Dirks); 2e klasse: W. J. Geus Jr. (na teslissingsmatch met G. Brandhof); 3e klasse: R. Buiten. Het verloop van de massakamp zelve was, als gebruikelijk, zeer geanimeerd, terwijl tenslotte een eindstand werd be reikt van 21—12 in het voordeel van „Morphy". Interessant was de kracht meting tussen de beide eerste tientallen. Na een spannende strijd eindigde deze in een 55 gelijk spel. De gedetailleerde uitslagen luiden: Schaakmat Morphy Op het Zondag gehouden tafeltennis- nistournooi te Zaandam heeft de Hel derse tafeltennisvereniging IVA enke le goede resultaten bereikt. In de eerste plaats was het mevr. Sinjewel-van Gemert, die in het da mes-enkelspel 3e klasse de eerste prijs behaalde. 'tJwas jammer, dat zij in de demi-finale 2e klasse tegen mevr. Klerk moest uitkomen, daar deze dame de sterkste speelster van deze klasse was en dan ook als eerste eindigde. Het verliezen van deze dame in drie sets (16—21), (21—15), (21—18) mag eervol worden genoemd. In de tweede plaats leverde de heer Keyser een uitstekende prestatie door 't behalen van de 2e prijs in 't heren enkelspel 2e klasse. De finale in deze klasse werd een zeer spannende daar beide spelers slechts weinig voor el kaar onder deden. Weer moest de der de set de beslissing brengen (2115), (18—21) en (21—19). Er gingen dus uit dit sterk bezette tournooi twee prijzen naar Den Helder'. Bravo IYA! HEDENAVOND FILM. Vanavond om 8 fcir kunnen de in woners van Den Helder in de Leger- zaal aan de Spoorgracht genieten van een mooi Bijbels filmwerk. Vertoond zal Worden „Jozef in Egyp te" welke film Iaat zien de vernede ring, verzoeking en uiteindelijk de red dende macht Gods in het leven van Jozef. Enkele mooie natuur- en ont spanningsfilms zorgen voor de aflei ding van deze/avond. Toegang 50 cent. Voor de jeugd wordt vanmiddag om 5 uur een mooi kinderprogramma ge draaid. Toegang 20 cent. Deur open 'n half uur vóór de aanvang. Donderdagavond 8 uur heeft het jaarlijkse donateursfeest plaats van het Leger des peils Muziekkorps. Vooreen afwisselend en mooi programma is zorg gedragen. Gratis programma's voor de ze avond zijn nog in beperkte mate verkrijgbaar bij de Muziekkorps-Secre taris de heer A. Staalman aan de Zuid straat. J. WijkerK. Geus K. J. de WaardA. H. Verschuur J. Marsman IJ. Smit H. A. HerderscheeJ. Valkenier J. Marsman IIP. W. v. Dijk J. NoordeloosJ. Beek J. RiemersW. J. Geus Jr. G. v. ZoonenG. Geus R. DirksJ. v. d. Kuyl P. N. KelderSt. v. Amersfoort J. GeurtsA. Dijkstra Th. de JeuD. Dokter Jb. MolenaarTh. Adriaanse J. WentelC. J. Bosch J. F. SteindelG. Brandhof A. GeusJn. v. Amersfoort B. MullerJ. P. Bommel R. BaisR. Ruiten M. FranssenJ. Schipper P. JellemaP. J. Steinberg J. KubbeChr. de Kok R PieterseC. Buis Th. SchaatsenbergJ. Paans P. BurgerJ. Heutink J. WieringaA. v. Leeuwen H. PitstraK. Veenstra D. Langeveld Sr.C. de Groot H. Schrijver—P. Kroon J. Langeveld Jr. Joh. v. Amersfoort J. KweekeiG. v. d. Blom J. v. Straaten—H. Quant P. BakkerE. A. Bosch E. v. d. LaanG. Kroon 0—1 V«—>/t 1-fl 1—0 1—0 0—1 0—1 1—0 0—1 1—0 0—1 1—0 0—1 0—1 0—1 1—0 >/l— 1 ViV. 0—1 0—1 Vi 0—1 0—1 0—1 1—0 0—1 0—1 0—1 0—1 De bouw van twee dubbele sluis wachterswoningen in de Wieringer- meer is gegund aan de fa. Minneboo en Walboom te Den Helder, voor de somma van 42.300. Totaal 12—21 Inhet gebouw van de dienst voor Openbare Werken werd de bouw aan besteed van de noodschool aan de Ka- naalweg (bestek no. 7/1948). Inschrijvers waren: W. C. Koppen, Den Helder 54.500; Fa. Minneboo en Walboom, Den Helder 53.700; Fa. P. Bot en Zoon, Heer Hugowaard 52.947; W. F. Labout Den Helder 52.430; Fa. Gebr. Riemers, Den Helder 52.265; Fa. Starrenburg en Boerdijk, Den Helder 52.100; Fa. G. Groot en Zn., Den Helder 50.890; Fa. Joh. Steeman, Den Helder 50.472; K. Duinker, Den Helder 49.900; J. Lugtenburg, Den Helder 48.500; Fa. C. Th. Kwak en Zn., Den Helder 46.700; D. Lange- dijk, Heiloo 45.900; P. C. Tuin, 't Zand 44.650; Th. Bakkum, Alkmaar 36.250; Fa. Breed en Ruyter, Anna Paulowna 35.985. Voor de Philishave-prijsvraag, die de vorige week werd gehouden, kwamen vierhonderd oplossingen binnen, waar van ruim de helft goed was. Na lo ting werden de prijzen als volgt toe gewezen: le prijs, een Infraphil (infrarood- straler), aan K. Swart, Krugerstraat 38. 2e prijs, een electrisch strijkijzer, C. W. F. Coster, Stationsstraat 17. 3e prijs, een dynamo-zaklantaarn, A. Schendelaar, Weezenstraat 19. Deze prijzen kunnen worden afge haald bij de heer H. J. B. Puinbroek, Keizerstraat 53. Overal vlaggen in Den Oever. Maar er was ook reden voor. De voetbalvereniging Wiron was dit jaar met beide elftallen kampioen ge worden en dat was een feest waard. 's Middags begon men met een mu zikale wandeling door het dorp en met de muziek voorop trok men naar het voetbalveld, waar Wiron 1 een vriend schappelijke wedstrijd speelde tegen Succes 2. Deze wedstrijd, die in een gelijk spel eindigde (1—1) werd goed en sportief gespeeld. Wij kregen de in druk, dat Wiron het in de nieuwe af deling best zal klaarspelen. Ook de dames lieten zich deze middag niet on betuigd en de handbalploeg wist een fraaie 1—0 zege op JHC uit Juliana- dorp te behalen. Een grote feestavond besloot deze dag en hiervoor waren talrijke verte genwoordigers van zusterverenigingen opgekomen om de vereniging te com plimenteren. De accordeonclub Avanti opende de avond met een vrolijke mars en hierop begon de heer Glabbeek de sprekers in te leiden, die namens zus terverenigingen en voetbalorganisaties hun gelukwensen kwamen aanbieden. De heer v. Glabbeek roemde de saam horigheid van de O.-Wieringers en toon de aan. dat Den Oever op verenigings- gebied' zijn mannetje staat. De heer Van der Linde, consul van de KNVB voerde hierna het woord en wees op de sociale en opvoedkundige waarde van de sport in het algemeen; hij vond het prettig, dat de sport hier zo goed beleefd wordt. Vele sprekers volgden hierna en zij overhandigden talrijke bloemstukken, gesloten enveloppes en ook enige blij vende herinneringen. Avanti speelde hierna nog enige nummers, o.a. enige tango's en walsen, die keurig uitgevoerd werden. De stemming steeg enorm, toen de heer Glabbeek het kampioenslied inzette en de hele zaal het refrein uit volle borst meezong. Maar het hoogtepunt van de avond was toch wel het gemaskerd bal. Een voor een kwamen de gemaskerden op en weldra was het een bonte dwar reling op de dansvloer van pierrettes, Charlie's en hunne consorten. Het was voor de jury geen gemakkelijke taak om hier een keuze uit te doen, maar tenslotte kwamen zij toch tot de vol gende beslissing: Paren, 1 Oud-Wie- lingerpaar, 2 Boheems paar.. Indivi dueel: 1 Piepkuiken, 2 Had je me maar 3 Vlindertje. Na deze uitslag volgde 'n gezellig bal. Wiron kan terugzien op een mooiè feestdag. In zaal Bossen had Zaterdagmiddag de uitreiking plaats van de prijzen, gewonnen in de afdeling Huisbroei cp de tentoonstelling en bij de keu ringswedstrijden. De plaatsvervangend voorzitter van de afdeling Bloembollencultuur, de heer A. Moolenaar, kon tal van mooie prijzen, waarvan vele beschikbaar ge steld door de middenstand, overhan digen aan hen, die door goede zorg thuis een mooie plant met bloem had- den gekweekt en wier namen we al ter gelegenheid van de tentoonstelling vermeldden. De prijzen, behaald in de keurings wedstrijden, bestonden vooral uit hoe veelheden bollen van de nieuwste soorten en waren door kwekers be schikbaar gesteld. Een practisch ca deau dus voor de jongere mensen van het vak. Winnaars waren in de klas se A (boven 18 jaar): le pr. G. Duine- veld Czn.; 2e pr. A. Janson; Se pr. R. Smakman Thz.; 4. J. Komen Ezn.; 5. F. Brouwer; 6. J. E. v. d. Berg J.Fz.; 7. B. Berbée; 8. J. J. Koomen; 9. L. Onderwater; 10. J. Janson; 11. G. Vaars. In klasse B (beneden 18 jaar): le pr. G. Berbée G. M.zn.; 2e pr. J. Jonge- jans; 3e pr. J. Duineveld Czn.; 4. N. van Graven; 5. D. Smakman Thzn. Zaterdagavond 6 Maart hield Dr. Melchior, voorheen scheepsarts vari de walvisvaarder „Willem Barendsz", voor de R. K. Ontwikkelingsclub, al hier, een zeer interessante lezing over de walvisvaart. De heer C. Merckx, voorzitter van deze club, opende de avond en gaf daarna het woord aan Dr. Melchior, die zijn lezing met een filmpje afwis selde. Ook konden door het publiek schriftelijke vragen gesteld worden, waarvan druk gebruik gemaakt werd! Eerst vertelde Dr. Melchior het egn en ander over de walvis en de walvis vangst, in het bijzonder over zijn reis met de „Willem Barendsz". Dat de toe standen op* de walvisvaarder niet in orde waren, bleek ons uit het volgen de: Op de „Willem Barendsz" was een civiele dienst van 10 k 12 man die er voor moest zorgdragen, dat de hutten en het verdere gedeelte van het schip schoongehouden werd. Voorts was er een uitgebreide bibliotheek, een was serij, een radio-installatie en 'n was lokaal met 80 vaste wastafels, douches, W.C.'s en urinoirs. Ook werden er geregeld lezingen gehouden over ver schillende onderwerpen. Maar zodra was er een walvis ge vangen of de bibliotheek en de was serij werden gesloten en de radio-in stallatie gaf geen geluid meer. Lezin gen werden ook niet meer gehouden. De civiele dienst werd afgeschaft en moest helpen bij het schoonmaken van de walvis. Closetpapier werd in de W.C.'s niet gebruikt, maar poetska toen. Binnen een maand stond het waslokaal onder water, want de W.C.'s geraakten verstopt. De bemanning moest, omdat de wasserij niet werkte, in haar vuile goed blijven rondlopen (4 5 maanden lang). De kapiteins (er waren twee kapiteins, een Noor en een Nederlander) en de officieren konden echter hun goed wel laten wassen. De hutten werden ook niet meer schoongemaakt en al de vuile boel op het dek, van de walvis afkom stig, werd in de hutten gelopen. Tal rijke infecties bleven dan ook niet uit. Ernstige ziekten zijn niet voorge vallen, behalve een aantal gevallen met scheurbuik en een paar operaties. Het doel van het boek dat Dr. Mel chior geschreven heeft en de lezingen, die hij in verschillende plaatsen van het land houdt, is, dat er wordt zorg gedragen, dat behalve een Inspectie van de Volksgezondheid te land, dia er reeds is, ook een Inspectie voor de Scheepvaart wordt opgericht, welk» een controlerende taak zal kunnen hebben, opdat toestanden van vervui ling e.d. in de vervolge niet meer kunnen voorkomen. Na een filmpje vertoond te hebben, waarin wij het vangen en verwerken van de walvissen in beeld gezien heb ben en na het beantwoorden van de gestelde vragen, eindigde Dr. Melchior zijn interessante lezing. De heer C. Merckx besloot de avond met dank te zeggen aan Dr. Melchior, en aan het publiek voor de goede op komst. Voldaan keerden allen huis waarts. Degenen, die deze avond niet bijwoonden, hebben werkelijk iets ge mist. MARKTBERICHT TEXEL, 8 Maart. Aangevoerd werden: 8 biggen 5070; 2e nuchtere kalveren 3045; 1 koe 450475. Voor de levering: 15 koeien, 34 nuchtere kalveren; 3 rammen. Hoe groot is de schade, die de rat ten in ons land aanrichten en hoe wordt de bestrijding fer hand ge nomen? Welke resultaten heeft men hiermede öereikt? Deze vra gen werden uitvoerig beantwoord in een Maandag j.1. gehouden ra dio-vraaggesprek met mr. D. Bree baart, burgemeester van ZUpe (N.H.) en dr. L. W. D. Caudri, zoöloog b(j de Plantenziekentenkun- dige Dienst te Wageningen. Hoewel thans gesproken »kan wor den van een „normale" rattenstand, is het aantal ratten in ons land nog groot. Zowel op het platteland als in de gro te steden richten deze dieren aan zienlijke schade aan, die jaarlijks ge taxeerd wordt op meer dan 30 milli- oen gulden. Deze winter werd in vrijwel alle ge meenten van de provincie Noord-Hol land, Zuid-Holland, Utrecht, Zee land, Noord-Brabant, Limburg en de len van Gelderland en Groningen een bestrijdingsactie gevoerd tegen de bruine- of rioolrat. In tegenstelling met andere jaren lag de uitvoering en organisatie hiervan in handen van de gemeenten, terwijl de Plantenziekten- kundige Dienst als coördinerend or gaan optrad. In vrijwel alle gemeenten in de kop van Noord-Holland had de actie in dezelfde week plaats. De ge meente werd verdeeld in wijken. Elk dcrp met omgeving vormde n.1. één wjjk, die ieder een commissie hadden en zelfstandig alles verzorgden. In verreweg de meeste gevallen werd de bestrijding uitgevoerd door ge- meentepersoneel en waar nodig met behulp met vrijwilligers. De resulta ten van deze actie waren niet onbe vredigend. Hoewel van alle gemeen ten nog geen compleet overzicht aan wezig is, zijn van de provincies Noord- Holland ten Noorden van het Noord zeekanaal en Zeeland (in totaal 147 gemeenten) de gegevens bekend. De algemene indruk werd weergegeven in zeer goed, voldoende, matig of slecht. De genoemde gemeenten gaven als resultaat: 6 matig, 14 voldoende, 84 goed en 43 zeer goed of wel 86 pet. goed of zeer goed. In totaal werden na schatting 75 80 pet. van de ratten gedood. Hoewel deze resultaten alleszins be vredigend genoemd kunnen worden, is het rattenprobleem hiermede geens zins opgelost, want de overgebleven ratten (ongeveer 20 pet.) zullen zich voortplanten. Dit bewijst wel het feit, dat er half Februari al nestjongen waren en dan nog wel van jonge die ren, die zelf ongeveer half December waren geboren. Dit betekent dus, dat de voortplanting van de bruine rat deze winter vrijwel ononderbroken Is doorgegaan. Daarom zal er allereerst naar gestreefd moeten worden om dc z.g. restpopulaties uit te roeien. Dit geldt vooral voor de gebieden v/aar nog geen bestrijdingsactie werd doorgevoerd. Nog een belangrijker punt dan de bestrijding is de z.g. „ratwering", dat wil zeggen het nemen van maatrege len, die de levensomstandigheden van de dieren ongunstig beinvloeden. Er zijn in Nederland alleen maar ratten en muizen omdat ze goede voeding en dekking vinden, want op vrijwel alle plaatsen hebben zij dat aan de mensen te danken. Immers, door het niet tij dig opruimen van etensresten enz, wordt de rat de gelegenheid geboden zich overal waar etensresten voorko men te nestelen. Als er geen rommel is komen ze maar zelden voor. Door dat in het algemeen zeer weinig aan de ratwering wordt gedaan, is in ver schillende plaatsen daaromtrent iets in de gemeente-verordeningen opge nomen. Deze acties hebben dan ook 'n groot voordeel opgeleverd. In ruim 700 gemeenten is een kern ontstaan van mensen, meestal gemeenteperso- neel, die belangstelling voor de be strijding hebben gekregen. Het ont staan van die contactpunten is van zeer veel nut voor de ratwering. Wil deze actie kans van slagen heb ben, dan isop de eerste plaats de medewerking van de bevqlking nodig. Laat daarom iedereen, zdwel de ge meente als de landbouworganisaties als ook de particulieren, er aan mede werken om deze bestrijding tot goede resultaten te brengen. Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der Landbouwhogeschool te Wageningen, werd gistermiddag in de aula van deze instelling een plechtige samenkomst gehouden tij dens welke plechtigheid sir John Boyd Orr, ir. S. L. Louwes en ir. 8. Smeding het ere-doctoraat ontvin gen. Ir. S. Smeding gaf ter gelegenheid van deze ere-promotie een overzicht over zijn werkzaamheden bij de groei en ontwikkeling van de Wieringer- n.eer en de Noord-Oostpolder. In deze rede legde hij de nadruk op de bijzon dere samenwerking op alle gebieden bij het uitvoeren dezer kunstwerken,, die een waardevolle aanwinst voor de Nederlandse landbouw betekenen. Hij gedacht in het bijzonder zijn naaste medewerkers, die hij als direc teur van de Wieringermeerpolder rond zich verzamelde en prees zich gelukkig thans met zo veel bekwam# medewerkers het directoriaat van de Noord-Oostpolder te kunnen voeren. Een zijner conclusies was, dat de ge leide kolonisatie in beide polders rijk# ervaringen opleverden, die1 bij volgen de inpolderingen Ongetwijfeld opnieuw groot nut zullen afwerpen. Aan het slot van' zijn rede zeide de heer Sme ding onder meer: „In de loop der ja ren is ten behoeve van de Zuiderzee polders een dienst opgebouwd, waar in vele landbouwkundige ingenieurs een schone, de gehele persoon vragen de taak hebben gevonden, waaraan zij zich van ganser harte wijden. Door 't systeem, de gronden in cultuur te b'-engen, alvorens deze aan pachters in handen te stellen, wordt niet alleen het risico voor particuliere onderne mers aanzienlijk beperkt, doch wordt tevens in combinatie met de aan andere bevolkingsgroepen te stellen vestigingseisen bereikt, dat een doelbewuste kolonisatie kan worden nagestreefd. Groot is de behoefte in Nederland aan nieuwe cultuurgrond voor de steeds toenemende bevolking, groot is de landaanwinst, welke in Nederland nog kan worden bereikt als de econo mische omstandigheden dit mogelijk maken. Ik wil, aldus ir. Smeding, be sluiten met het uitspreken van de wens, dat het Nederland spoedig mo gelijk zal zijn, de strijd tegen het wa ter opnieuw aan te binden.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2