JAN MASARYK PLEEGT ZELFMOORD Het begon met de Stijkelgroep De S. D. in „eigerTkring Schip kapseisde bij tewaterlating Donderdag 11 Maart 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7757 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Verslagenheid bij heengaan van bemind staatsman EEN LEVEN IN DIENST DER DEMOCRATIE Ons nieuwe feuilleton „Het Mysterie van de Prinsengracht" „Het Hysterie van de Prinsengracht" WEERBERICHT 1 REGERING IS WAAKZAAM DE EERSTE RONDE OM DE NEDERLANDSE VOETBALBEKER Wederom politieke delinquenten naar Nieuw Guinea Ook eieren na Pasen Urker vis was goed en aan de maat BOTWINNIK nog ongeslagen En de stand luidt: Te Brussel is men nagenoeg gereed Nieuwe Bonnen In de Scheveningse havên lag de K W 133 met spionnagemateriaal Pioniers van verzet en verraad Achter de schermen van de Oorlog Verklungelde tijd Een dode, meerdere gewonden NIEUWE WERKKLEDINGBONNEN BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 44D041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broerien Rayonred. C. A Dekkers C011R1T TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 et. Abonnementen: per kwartaal f 3.75. Dr. Jan Masaryk, de Tsjecho- Slowaakse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren zelfmoord ge pleegd door uit het raam van zijn kamer in het Czerninpaleis, het de partement van buitenlandse zaken te Praag, te springen. Vijf dagen geleden beschreef Masaryk de communistische Coup als een „on bloedige revolutie", en hij voegde er aan toe: „Mijn plaats is aan de zijde van het volk, waarvan ik houd. Wan neer ik hoor spreken van verzet, bloedt mijn hart. Gij kunt op mij rekenen. Ik ben één der uwen". Een bekende industriëel uit Praag verklaarde dezer dagen te Frankfort, dat president Benesj, noch andere voor aanstaande personen, in staat waren of- ficiëel af te treden of het land te ver laten. In de officiële mededeling van het bureau van de minister-president wordt verklaard, dat Masaryk ten gevolge van een ziekte, die met slapeloosheid gepaard ging, door zelfmoord een eind heeft gemaalft aan een leven, dat aan vaderland en volk was gewijd. „De gehele dag vóór zijn tragische dood toonde Masaryk geen enkel teken van neerslachtigheid en hij was in te gendeel vol levendigheid en gaf blijk van zijn gebruikelijke optimisme", aldus de verklaring. „Het is mogelijk, dat hij in een vlaag van nerveuse stoornis be sloot een eind aan zijn leven te maken". In de verklaring, die door het Tjecho- Slowaakse persbureau Ceteka, werd ge publiceerd, wordt gemeld, dat een on derzoek wordt ingesteld naar verdere details. MASARYK DE NACHT. DOORWAAKTE Nosek, de Tsjecho-Slowaakse com munistische minister van Binnen landse Zaken, heeft gisteren in het parlement verklaard, dat Masaryk zich ongeveer om 6 uur in de ochtend uit het raam van zijn kamer gewor pen had. Zijn lijk werd een half uur later gevonden. Een groot aantal sigarettenpeukjes ln zijn kamer wees er op, dat Masa- rijk gedurende de nacht niet geslapen had. Hij moet de nacht hebben doorge bracht met het lezen van brieven en telegrammen van zijn vrienden in Engeland en de V.S., die nem zijn toetreding tot de nieuwe regering- Gottwald verweten. Tegen 6 uur in de ochtend begaf Masaryk zich naar zijn badkamer en sprong door het raam op het bin nenplein van het paleis, waar hij een half uur later dood werd aange troffen. Onmiddellijk nadat Masaryk zich het leven had .benomen, werden alle ver bindingen van Praag met het buiten land verbroken. Eerst toen het bericht officiéél wereldkundig was gemaakt, werden de verbindingen weer hersteld. Praag hoorde het bericht van Masa- ryk's dood eerst om 12.30 uur (Ned. tijd), toen het bericht door Radio- Praag werd uitgezonden1. EEN STAATSBEGRAFENIS. De» begrafenis is door de regering gesteld op Zaterdagmiddag. Hij zai «en staatsbegrafenis met volledige militaire eer krijgen. Premier Gottwald zal een rede uit spreken. Het stoffelijk overschot zal naar Lany, de begraafplaats van Thomas Masaryk, worden overgebracht. VERSLAGENHEID PRAAG. IN Praag maakte na het bekend worden van het nieuws een indruk van diepe verslagenheid. Mensen ver zamelden zich in ^groepjes en fluis terden elkaar het nieuws toe. Anthony Eden, die tijdens de oor log Brits minister van buitenlandse zaken was, verklaarde naar aanlei ding van Masaryk's zelfmoord, dat deze „inderdaad een tragedie" was. „Masaryk erfde de traditie der vrij heid, waaraan hij niet ontrouw kon worden", aldus Eden. „Hij heeft thans zijn leven voor deze taak gegeven". Jhr. Michiels van Verduynen, de Nederlandse ambassadeur te Londen, zeide diep getroffen te zijn door het nieuws van Masaryk's dood. „Zjjn dood zal overal de diepste in druk maken en vooral in zijn vader land, waar zjjn naam het symbool fan de vrijheid is", aldus de Neder landse ambassadeur. George Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, zei tijdens zijn persconferentie, dat er in Tsjecho-Slowakije thanseen schrik bewind heerst. Hij noemde de ge beurtenissen in Tsjecho-Slowakije „tragisch", in het bijzonder wat er met sommige functionarissen was ge beurd, zoals thans met Masaryk. MASARYK'S OPVOLGER: COMMUNIST? Algemeen wordt aangenomen, dat Wladimir Clementis, de huidige communistische onderminister van buitenlandse zaken, Masaryk's op volger zal zijn. Indien er een niet- commuhist wordt benoemd, heeft Zdenek Fierlinger naar men gelooft de grootste kans. De communisten beheersen alle sleutelministeries, behalve de mi nisteries van buitenlandse zaken en defensie. Masaryk was het enige be langrijke kabinetslid, dat geacht kon worden „naar het westen te kijken", zodat de oriëntering' naar het Oosten thans wel volledig mag worden ge acht. TSJECHOSLOWAAKSE ÜNO- VERTEGENWOORDIGER VEROORDEELT REGERING. Jan Papanek, de permanente Tsjecho- slowaakse vertegenwoordiger bij de V.N. heeft de huidige regering in zijn land afgekeurd en de veiligheidsraad verzocht een onderzoek naar het com munistische optreden aldaar in te stel len. ^/IJ prijzen ons gelukki|, dat Tjeerd Adema, de schrijver van vele jongensboeken en ontspanningsromans wiens feuilleton „Vijf maanden hoogspanning" men zich nog wel zal herinneren, ons het zo juist door hem voltooide manuscript van een detective-roman heeft afgestaan. Deze mysterieuze geschiedenis speelt in Amsterdam. Zij is zeer boeiend en de auteur is er opnieuw in geslaagd alle daarin voorko mende personen op meesterlijke wijze te typeren. Aan dit feuilleton wordt een prijsvraag verbonden, waardoor men niet alleen van dit spannende verhaal kan genieten, maar daarin ook zelf word{ betrokken. Op zeker moment, dat wij in overleg met de schrijver zullèn bepalen, zal onze lezers de vraag gesteld worden: wie is de dader van de mysterieuze moord in het makelaarshuis óp de Prinsengracht? Men krijgt eèn week tijd hierop een antwoord in te zenden. Het feuil leton loopt inmiddels door en na afloop zullen onder de scherpzinnig- sten van onze lezers een tiental boeken verloot worden. Men behoeft de losse stukken van dit feuilleton niet te bewaren, daar het gehele verhaal in de vorm van een eenvoudig gebonden boek ver schijnt en direct na het beëindigen van het feuilleton tegen zeer lage prijs voor onze abonné's beschikbaar wordt gesteld. Wij maken dus heden op pagina 3 een aanvang met de oorspronkelijke detective-roman: Weersverwachting geldig tot Don derdagavond: ZONNIG EN DROOG. Droog en zonnig weer, met bijna overal zwakke wind. Temperatuur tegen de middag stijgend tot on geveer dezelfde waarde als giste ren. Bij de behandeling van de begroting van Justitie in de Eerste Kamer heeft minister Van Maarsseveen, sprekende over 't communisme, medegedeeld, dat men omtrent de waakzaamheid der re gering gerust kan zijn. Nog deze week zal een mededeling worden gedaan waaruit men zal kunnen vernemen, dat de regering op korte termijn haar machtsapparaat zo sterk zal maken, dat dit tegen extremistische extravaganties een afdoende bescherming zal bieden. Op Zondag 28 Maart zal de strijd om de Nederlandse Voetbalbeker een aanvang nemen. De wedstrijdpro gramma's voor de normale competi tie voor 28 Maart zullen, indien de stand op de ranglijst hiertoe aanlei ding geeft, uitgesteld worden. Voor onze provincie zijn o.m. de vol gende bekerwedstrijden vastgesteld: ZFCZeeburgia, AFCAlcm. Victrix,, WatergraafsmeerDe Kennemers, WFC Volewijckers, VolendamOSV, West FrisiaStormvogels, HVCVelsen, JVC Helder, WatervogelsBKC, HRC Oudesluis, RandersBerdos, RK AFC De Rijp, WWHollandia, Zouaven- Always Forward, PurmerendPurmer- steijn, Nieuwe NiedorpSijbekarspel, IEVDEM, ZeevogelsBeverwijk, RCZ—ADO '20, CSV—WE. ETO Terrasvogels, DCOK'nheim. Vlie gende VogelsHFC, WBBloemen- daaL Hedenmorgen is met de „Tabian" van de Mij. Nederland een tweede groep politieke delinquenten naar Indonesië vertrokken om daar op 2-jarig gouver nementscontract aan het werk te gaan. Hun bestemming is Nieuw Guinea, waar deze groep van 99 vrijwilligers mede zal werken aan het opruimen van Amerikaanse legervoorraden, die op slagvelden en in dumps achterble ven. Deze groep bestaat voornamelijk uit, jongeren. Buiten de driemijlszöne van het Rijk in Europa worden deze mensen aan boord van het schip voor waardelijk in vrijheid gesteld onder beding, dat zij het vrijwillig gesloten contract in Indonesië nauwgezet zullen nakomen. De eerste ploeg politieke delinquenten, dié in 1947 vertrok, vol doet zo goed, dat men het heeft aange durfd een tweede groep op deze wijze reclasseringskansen te geven. De eierenproductie rechtvaardigt de verwachting, dat in de maanden April, Mei en Juni aan alle leeftijdsgroe pen regelmatig eieren verstrekt kun- ken worden, Onder voorbehoud van ónvoorziéne omstandigheden zal te be ginnen met 1 April a.s. iedere veer tien dagen een bon voor twee eieren worden aangewezen. In aansluiting op ons bericht betref fende de eerste partij vis van Urk naar Antwerpen verzonden, vernemen vij dat te Urk telefonisch bericht is ont vangen van de Union Viscentrale te Antwerpen, waarin deze verklaard, dat d i vis van Urk afkomstig, van prima kwaliteit was. De mededeling oVer on dermaatse vis, welke in de partij voor kwam, is, ildus de Union Vakcentrale, vermoedelijk het gevolg van het feit, dat de maat in België 3 cm hoger is dan in Nederland. Euwe heeft, zoals te verwachten was, zijn partij tegen Smyslov verloren. Toen bleek, dat de Rus een uitstekende zet in de enve loppe had afgegeven gaf dr. Euwe terstond zonder verder te spelen op. Nog spijtiger is dat Euwe na het eerste en zelfs na het tweede paardoffer snel had kunnen win nen. Zjjn flitsende idee was dus uitstekend, doch aan de uitvoering heeft het ontbroken. De andere -afgebroken partij Smys lovBotwinnik had eveneens een kort slot, doch dat was geenszins kortsluiting. Smyslov had thuis nauwkeurig allerlei winstmogelijk heden onder 't oog gezien, doch hij, evenals Botwinnik, waren tot de conclusie gekomen, dat bij goed spel van beide zijden er niet meer dan remise te behalen was. En het goe de spel was Botwinnik wel toever trouwd. Na vijf zetten werd de vre de getekend. Op het ogenblik is Botwinnik dus nog de enige onge slagen speler. (Nadruk verboden.'. Copyright ADHeld. Crt. 1. BOTWINNIK 2»/i pt. (uit 3) 2. KERES 2 punten (uit 3) 3. SMYSLOV 2 punten (uit 4) 4. RESHEVSKY iy, pt. (uit 3) 5. EUWE 0 punten (uit 3) De 5e ronde wordt heden avond in de Haagse Dieren tuin gespeeld. Reshevsky speelt tegen Euwe en Keres tegen Botwinnik. Naar een Nederlandse zegsman te genover journalisten verklaarde, wordt verwacht, dat, hoewel nog veel adminis tratieve arbeid verricht moet worden, de werkzaamheden heden voltooid zul len zijn. Omtrent de plaats waar het verdrag getekend zal vorden, is nog geen be slissing genomen. Waarschijnlijk zal dit evenwel Brussel zijn. Als vermoedelijk tijdstip voor de ondertekening werd midden volgende week genoemd. Naar de Nederlandse woordvoerder yerder nog verklaarde, betreft het hier een zuiver Europees verdrag. In de op gestelde tekst worden de voorwaarden omschreven waaraan de landen, die zich bij de Westerse Unie willen aan sluiten, zullen moeten voldoen. Voor het tijdvak van 14 t/m 27 Maart geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 804 2>U Melk 4 liter melk. 243 Melk 7 liter melk. 246 Vlees, 100 gram vlees. 247 Vlees 300 gram vlees. 248, 249 Boter 250 gram boter of mar garine of 200 gr. vet. 266 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 50 gram cacao. 1600 gram brood (gel dig t/m 20 Maart). 269 Algemeen 400 gram brood of 1 rants. pudd., verm. e.d. 800 gram brood (gel dig t/jn 20 Maart). 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 400' gram brood (gel dig t/m 20 Maart), (bonkaart 802) 250 gr. zachte zeep (reeds aan gewezen, geldig t/m 20 Maart). 267 Algemeen 268 Algemeen 253 Reserve 255 Reserve 256 Reserve 180 Algemeen BONKAARTEN KD, KE 804 743 Melk 12 liter melk. 746. 747 Vlees 100 gram vlees. 748 Boter 250 gram boter of mar garine of 200 gr. vet. 749 Boter 125 gram boter of mar garine of 100 gr. vet. 766 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 767 Algemeen 100 gram cacao. 768 Algemeen 400 gram brood (gel dig t/m 20 Maart). 769 Algemeen 400 gram brood of 1 rants. pudd., verm. e.d. 753 Reserve 400 gram brood (gel dig t/m 20 Maart). 680 Algemeen (bonkaart 802) 500 gr. zachte zeep (reeds aan gewezen, geldig t.e.m. 20 Maart). BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MH 804 (BtJz. arbeid a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook A. Op de bonnen komt de letter A voor met de aanduiding van het arti kel en de hoeveelheid. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig, hoewel zij wat betreft de tekst enige overeenkomst vertonen met rantsoenbonnen. Zij zijn van rantsoenbonnen te onderscheiden door- de kleur (groen of groen met paars). Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 12 Maart worden ge bruikt, met uitzondering van de bon nen voor melk, waarop eerst op Maan dag 15 Maart a.s. mag worden gekocht. MOG geen zes maanden waait de ha- kenkruisvlag óver Nederland als de eerste illegale organisatie reeds spion- nagewërk verricht. Gen.-majoor H. D. S. Hasselman en overste J. P. Bolton groeperen een aantal dappere kerels en moedige vrouwen om zich heen. Daar zijn de dertigjarige student drs. Johan Stijkel, Rotterdammer van geboorte en de 25-jarige student Cornelis Jan Gu- de, die in Soerabaja het levenslicht zag én in de vijfdaagse oorlog het land diende als luitenant. Daar is de ambte naar B. H. Bloembergen, daar is J. A. Lotgering, daar zijn de gebroeders J. F. en W. A. Helmers, enige zonen uit een Wassenaars gezin Daar is de Jood se advocaat mr. M. Hes, daar is de heer W. Wagenaar Jr., daar zijn de heer en mevrouw EroChambon, de heer H. P. C. Zanen en de bevaren Katwijkers A. en W. van der Plas. Daar is Corne lis Drupsteen, die een geheime zender bedient en gecodeerde berichten wis selt met Londen. Stuk voor stuk Ne derlanders van formaat, die reeds in •het -eerste jaar van de bezetting weten, wat het beduiden wil „de vijand te wederstaan". Zij doen met twintig anderen hun plicht, ieder naar vermogen. Zij heb ben nog weinig begrip van illegale ar- ii beid, zij hebben geen opleiding gehad om' spionnagewerk te verrichten. Maar zij pakken aan, zij hebben succes, zij lichten Londen in, zij verzamelen in steeds groter omvang gegevens, die van waarde kunnen zijn. Zij zijn de pioniers, die het eerst het pad gaan, waarop straks honderden en honder den zullen volgen. En zij hebben allen op een enkele uilzondering na het werk, dat zij uit roeping volbrachten, met de dood betaald. De Stijkel-groep is het symbool ge worden van het Nederlandse verzet. Deze mannen en vrouwen waren de eersten, die de fakkel van ondoofbare vrijheidsdrang hebben opgeheven over ons verdrukte volk. En hun nagelaten betrekkingen leven thans onder ons, als een toetssteen van onze dankbaar- JN Maart 1941 wisselt Drupsteen op een ultra-korte golf rnet Londen van gedachten over de mogelijkheid, enige leden der groep naar Engeland te zen- dén met spionnage-materiaal en om in persoonlijk contact te treden met H. M. de Koningin en het kabinet. De gebroeders Van der Plas zijn bereid ,met de vislogger K. W. 133 in zee te gaan. Stijkel en Gude zullen meeva ren., Londen hecht spoedig zijn goedkeu ring aan de onderneming. De schuit- moet uit Scheveningen vertrekken en koers zetten naar 52°18 Noord waar de mannen door een duikboot zullen worden overgenomen. In de verzetsgroep heerst spanning. Mej. W. S. van Deth van de kinderpo litie en de politiemannen Kuipers en Mulder zullen helpen bij de onderne ming. De medewerkers Van Dam en Van Wesel worden op de -hoogte ge bracht.... en lopen zo snel zii kunnen naar hun S. D.-chef Lorenz. Want Van Dam en Van Wesel zijn verraders! Lorenz neemt zijn maatregelen. En op 2 April 1941 slaat de Duiste vuist toe. Stijkel, Gude en de gebroeders van der Plas worden aan boord van de K. W. 133 in de Scheveningse haven gearresteerd: in het schip wordt een respectabele hoeveelheid snionna ge- materiaal gevonden. Achter h°n flui ten zich de poorten van het Oranje hotel. Lorenz zet het gehele apparaat van de S. D. in werking om de ganse groep op te rollen. Van Dam en Van Wesel kennen vrijwel alle namen en alle heid als een wekroep: dat Neder- adressen. Binnen een paar dagen is de land dit nooit vergete. Een volk, dat de weduwen en wezen van zulke pio niers zou vergeten, ware niet waard verder te bestaan. meerderheid van de groep-Stiikel ra arrest gesteld; de anderen volgen één voor één. Een felle jacht houdt de S. D. op de marconist Drupsteen, die de zender heeft en de code, waarin overste Bolton hem heeft onderricht. Drupsteen zwerft van plaats tot plaats, maar het net wordt steeds nauwer om hem dichtgehaald en tenslotte wordt ook hij gegrepen. Qberreichskriegsanwalt dr. Rehdans schijnt de aanklacht: 'n document van nauwelijks een foliovel. De gevange nen worden uit Scheveningen naar de Moabitgevangenis in Berlijn over gebracht. Een rechtszitting met geslo ten deuren vrijwel uitsluitend dood vonnissen, een enkele krijgt levenslang. Niemand in het vaderland hoort nog iets van deze eerste martelaren. Als „Nacht- und Nebelgefangenen" verdwij nen ze uit ons gezicht. We kennen thans de plaats, waar ze zijn terechtgesteld; we weten in wel ke kampen de andere veroordeelden van ellende zijn omgekomen. En hun graf is thans op vaderlandse bodem. Op Westduin, aan het eind van de Laan van Meerdervoort in de Residen tie. rijen zich de kruisen, die de stof felijke resten dekken van hen, die de eerstelingen werden dergenen, wier hert standtvastigh is ghebleven in t^ghenspoedt". In de gevangenis wachten hun ver raders op de zitting van het Bijzonder Gerechtshof, dat hen oordelen zal naar hun werken. In ons nummer van morgen Waarschijnlijk zullen onze abonné's wel eens hebben gehoord of gelezen van de gemeente Hensbroek. Het is een vriendelijk dorp, gelegen tussen Alkmaar en Hoorn, het telt pl.m. dui zend inwoners en het heeft een vrien delijke burgemeester. Hetgeen. in verband met wat wij hier nader gaan betogen, overigens niet ter zake doet. Wat in deze meer gewicht in de schaal legt is het feit, dat de gemeen te over een bode beschikt, die tevens schoolschoonmaker is en die in zijn vrije tijd dan ook nog het ambt van hooisteker bekleedt, een cumulatie van functies, welke alleen in een dorp als Hensbroek mogelijk is, maar die nochtans geen overdreven hono rering met zich brengt. Als de bode- schoolschoonmaker-hooisteker van Hensbroek leest, dat de leden van het Internationale Hof van Justitie f54000 per jaar toucheren, kruipt hij beschei den in zijn schulp. Hij kan werken tot hij zijn pensioen krijgt en dan heeft hij dit nog niet bij elkaar. Zelfs was de Raad der gemeente H. van oordeel, dat zijn tijdelijke toelage met 10 pet. moest worden verhoogd en als deze Raad dit zegt, is het wel nodig, want in Hensbroek gooit men het geld niet over de balk. Oorspron kelijk en hier citeren wij het raads- verslag hadden Ged. Staten geen bezwaren, doch de - minister wel, waarop Ged. Staten de medewerking toezegden om alsnog 5% te verkrijgen, mits klemmende argumenten door het gemeentebestuur konden worden aan gevoerd. Aan dit laatste is voldaan, doch de minister blijkt zijn standpunt niet te willen wijzigen. Besloten werd deze aangelegenheid opnieuw aanhan gig te maken, daar de motieven waarop het verzoek is afgewezen niet geheel duidelijk zijn." Tot zover het raadsverslag. De wereld staat op haar kop. Inter nationale beroeringen zijn niet van de lucht. Het kraakt naar alle kant. Europa beleeft een gigantische tijd. Maar ook in eigen land vragen grote dingen de aandacht. Er moet wil er iets van terecht komen op elk ministerie onder hoogspanning worden gewerkt, willen wij niet verzinken in een bodemloze put. Een grote tijd vraagt grote daden. En nu is er de bode-schoolsehoon- makerhooisteker van Hensbroek. Zal hij 10 pet krijgen, 5 pet. of helemaal niets? De Raad delibereert er over, de heren in Haarlem geven hun fiat, die in Den Haag schudden van nee. Missives gaan op en neer. Op het de partement hebben honderden ambte naren handen met werk. Er is zoveel te doen, de gewone burger heeft er geen weet van. Een land werd door de oorlog geruïneerd en moet weer worden opgebouwd. Elk uur is kost baar en van groot belang. Maar ja, Hensbroek is er ook nog en daar is een man, die drie functies heeft. Daar moet in Den Haag eerst eens zwaar over worden gedelibereerd, want daar in dat Noordhollandse dorpje doen ze maar wat. Verklungelde tijd. Gistermorgen is te Martenshoek, gem. Hoogezand, op de scheepswerf der gebr. Bodewes, een schip te wa ter gelaten, dat bij de tewaterlating kapseisde. Verschillende personen be vonden zich tijdens dit ongeval op het schip en raakten te water. Er viel bij dit ongeluk één slachtoffer te betreu ren. Het schip is halverwege de hel ling blijven haken, het kapseisde en viel zijdelings in het water van het Winschoterdiep. Op dat ogenblik bevonden zich on geveer dertig mensen aanboord. De timmerlieden waren op het schip nog bezig met hun werkzaamheden. Ter wijl het overhelde wisten velen nog over de reling in het water te sprin gen. Anderen, die echter in het inwen dige van de kustvaarder aan het werk waren, kropen, nadat het was gekap seisd door de patrijspoorten naar bui ten. Verscheidene opvarenden werden gewond bij hun pogingen over de rai- ling te klauteren en door de patrijs poorten te ontsnappen. Eén der arbei ders, de 26-jarige Jan Landman, is on der het schip geraakt en verdronken. Landman was ongehuwd. Het Centraal Distributiekantoor deelt ons mede, dat thans ook de bonnen voor werkkleding H 2 en L 2 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 2 kan men kopent een overall, een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een witte jas, een laboratoriumjas of een mouwschort. <Jp de bomen L 2 kan men kopent een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, manchester of pilow, een korte witte Ja», •en koksbuis of een korte stofjae.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1