Stad en Omgeving. Vrijdagavond: De Tentoonstelling onder het mes! Het wezen der voornaamste kunststijlen DIEFSTAL VAN ELECTRISCHE ENERGIE BISCHOFF ZAKENLIEDEN ATTENTIE! Feestavond Algemene Bond van Ambtenaren Kapiteins Bouwens komen Jaarvergadering Ned. Bond van Chr. Landarbeiders Twee honden Is hier iets van U bij? „KUNST AAN HET VOLK' gaf een uitvoering Fryske Krite Gysbert Japicx HOCKEY-NIEUWS Lichte aanrijding Vruchtbare voedster Burgerlijke Stand Texel. Bij de Politierechter Door een gaatje in de meter Wieringen. Jan Moejes sprak voor Motorclub Urk Sinds de heren Van 't Schip en Zoetelief voor het eerst met hun plannen voor een grote Helderse tentoonstelling in de zomer van 1948 in de openbaarheid kwamen, is deze tentoonstelling talloze malen het onder werp van gesprek geweest. In de eerste plaats natuurlijk in de boezem van het voorlopig comité zelf, maar toch ook in middenstandskringen. Terdege werden de consequenties overwogen, terwijl ook de nodige aan dacht werd besteed aan het vraagstuk van de huisvesting der tentoon stelling. De belangrijkste bespreking, die de Tentoonstelling 1948 tot on derwerp had, was ongetwijfeld die ten raadhuize, enkele weken geleden, toen de heren Snel en Quast namens het voorlopig comité ten overstaan van een aantal vooraanstaande verenigingsbestuurderen en officiële per sonen met zeer veel enthousiasme hun plannen hebben uiteengezet. Dat enthousiasme sloeg voor een groot deel op de aanwezigen over, hoewel deze met gepaste nuchterheid voorstelden allereerst de ergste hin derpalen uit de weg te ruimen. Bur gemeester Ritmeester was eveneens de mening toegedaan, dat de jxpositie zeker zal slagen, mits men bij de or ganisatie kan beginnen met een waar borgsom van f 25.000. De vergadering ging uitéén met het vaste voornemen, óp korte termijn spijkers met koppen te slaan wat deze waarborgsom be treft. Van verschillende kanten werden reeds bedragen toegezegd, maar er waren toch ook gegadigden, die eerst eens iets meer over de tentoonstelling weten wilden. Het is uiteraard on doenlijk, om tegenover iedere belang stellende de gehele gang van zaken en plannen uitéén te gaan zetten. Men moest zich beperken tot het geven van een algemene indruk. Het stemt daar om tot vreugde, dat nochtans reeds dertig Helderse zakenlieden hebben toegezegd een stand op de tentoonstel ling te zullen nemen. Er zijn echter nog meer zakenlie den. Zjj allen begrijpen zonder meer wel, dat een aantrekkelijke tentoonstelling voor Den Helder in het algemeen, en voor de zaken man in het bijzonder, altijd vruch ten afwerpt. Maar wordt het wel een aantrekkelijke tentoonstelling? Komt een stand niet ontzettend duur? Hoe denken de organisato ren zich de zaak in? Moeten er nog kermisattracties aan de ten toonstelling verbonden worden? Hoe zou de tentoonstelling finan cieel gezien verlopen? Deze en andere vragen reizen on willekeurig. En het is daarom dat 't voorlopig comité Vrijdagavond a.s. in de grote zaal van Formosa, Koning straat, een contactvergadering heeft In het tot stand komen van de in ons blad van 8 dezer gepubliceerde rechts positieverbeteringen van het Overheids personeel heeft het bestuur van de Hel derse afdeling der A B V A aanleiding gevonden haar leden in een feestelijke vergadering bijeen te roepen. Voorzitter N Helder gewaagde in zijn openingswoord van redenen om de vlag uit te steken en gaf ter nadere toelichting op de verschil lende punten der overeengekomen regeling, ha. woord aan de bondsbestuurder de heer D Forrer Deze ging op verschillende van de pun ten dieper in, speciaal ten aanzien vart de principiële achtergrond van enigen er van. Zo liet hij uitkomen dat het sedert 1U22 bestaande onderscheid tussen ge huwde en ongehuwde ambtenaren, waar door verdeeldheid in hun gelederen was geschapen, thans geheel van de baan is Eenzelfde onrechtvaardigheid, de ach terstelling van het personeel op arbeids contract bij het personeel in vaste dienst door ontduiking van de bepalingen der Pensioenwet, werd bij de jongste regeling rechtgezet door hen, die minstens twee jaar als arbeidscontractant werkzaam zijn op te nemen in het Pensioenfonds Dat 'dit geen ondergeschikt punt betreft, springt onmiddellijk in het oog wanneer men weet, da( nlet minder dan 63 pet. van het bur gerlijk personeel in Overheidsdienst op arbeidscontract is aangesteld. Spreker zag in deze maatregel een belangrijke stap in de richting van algehele gelijk stelling van beide categorieën Voor hen. die een en ander nog niet „door" mochten hebben, maakte de heer Forrer duidelijK, dat zij vanaf 1 Januari 1948, 2'/ipct meer zullen verdienen en over, 1947 nog 2'/« pet van hun pensioengrondslag op 31-12'47 (tuim één week loon) als uitkering ineens zullen ontvangen Hoewel van de moeilijkheden om deze resultaten te bereiken tegenwoordig naar buiten niet veel meer blijkt, daar alle onderhandelingen door diverse commissies binnenskamers worden gevoerd, blijkt toch wel uit het geheel afbreken der be sprekingen in December 1947, dat het niet van een leien dakje is gegaan Eerst door het inroepen van de medewerking 'van de Raad van Vakcentralen en der Stichting van de Arbeid, waardoor, aldus spreker, als het ware geheel werkend Nederland achter de voorstellen der Be drijfsunie van Overheidspersoneel kwam t« staan, zijn deze gunstige resultaten bereikt Het de gebruikelijke opwekking, dit maal speciaal gericht tot de vrouwen der arbeidscontractanten om hun erkente lijkheid voor het bereikte te tonen door het werven van nieuwe leden voor de Ambtenarenbond, besloot de heer Forrer zijn met grote belangstelling aangehoorde voordracht In een feestelijke stemming bleef men na een desbetreffende opwekking van de voorzitter in zijn slotwoord nog geruime tijc" bijeen op en om de gerenommeerde dansvloer aan de Roskam belegd met alle Helderse zakenlieden. Dat geldt dus voor hen, die lid zijn van de beide middenstandsverenigin gen, maar ook voor hen die geen lid daarvan zijn. Van de zijde van het voorlopig comité zal een uiteenzetting worden .gegeven van de plannen, ter wijl de financiële adviseur van het co mité, de heer J. F. van Wijngaarden, directeur van de Nederlandse Mid- denstandsbank en penningmeester van de Middenstandsvereniging „Den Hel der", de begroting zal toelichten en eventuele vragen van financiële aard za' beantwoorden. Laat niemand deze avond verzui men! Opening acht uur precies. Het zal vele inwoners van Den Hel der genoegen doen te vernemen, dat na meer dan 25 jaar de Kapiteins Bou wens morgen een bezoek brengen aan Den Helder. De Kapiteins hebben voor het Leger des Heils in Den Helder een groot werk gedaan toen zij hier gesta- tionneerd waren. De Kapiteins, die tegenwoordig de leiders van het Leger des Heils in Schiedam zijn, zullen hier twee dien sten leiden en wel 's avonds 7 uur een openluchtsamenkomst op het Konings plein en 's avonds 8 uur een openbare samenkomst in het gebouw aan de Spoorgracht. De toegang en zitplaat sen ?Zijn vrij. Zondag komen Lt. Kolonel en mevr. Smael (de Chef-Secretaris) van het Leger des Heils in Nederland, naar Den Helder. De Kolonel was geduren de de oorlog de man die het werk on der buitengewoon moeilijke omstandig heden voortgang deed vinden. De Kolonel en mevr., bijgestaan door Kapitein Krommenhoek, zullen Zondag a.s. de volgende diensten leiden: 's morgens 10 uur 's middags 3 uur en 's avonds 8 uur in het Korpsgebouw aan de Spoorgracht, terwijl 's ayonds 7 uur een bijzondere openluchtsamenkomst wordt gehouden aan de Spoorstraat. Toegang en zitplaatsen in alle diensten vrij. De afdeling Julianadorp van de Ne derlandse Bond van Christelijke land arbeiders heeft in café Rol een fees telijke jaarvergadering gehouden. De voorzitter E. Otten Hét zingen Psalm 138 vers 1 en opende met gebed. In zijn openingswoord riep hij een harte lijk welkom toe aan de leden met hun mannen, vrouwen en verloofden, af gevaardigden van verschillende orga- naties en de spreker van die avond, de heer Kaspersma, vrijgestelde van» de Zuivelbewerkers. Hij wees er vervolgens op, dat wij in ons organisatieleven navolgers van Christus moeten zijn en niet mogen stilstaan bij het materialisme, want wij hebben hogere Idealen. Voorts wekte hij de leden op, meer studie te maken. Na het zingen van het Wilhel mus en andere vaderlandse liederen hoorden wij de jaarverslagen van de secretaris en penningmeester. Hieruit bleek, dat de afdeling vooruit gegaan was, niet alleen in ledenaantal, doch ook in het werken op sociaal terrein. Het Bondslied van de NCLB werd gezongen, waarop de heer Kaspersma het woord kreeg. Spieker had als on derwerp gekozen: „Onze taak". Hij schetste hgt ontstaan der Vakbe weging en de oorzaken, die het ont staan noodzakelijk maakten, de mis standen in' onze maatschappelijke sa menleving. Bilderdijk, Groen van Prinsterer en anderen hebben er in hun tijd ook al tegen gestreden. Het liberalisme vierde hoogtij, maar lang zamerhand kwam het verzet en predi kers van de klassenstrijd stonden op.' De Christelijke Vakbeweging hééft ech ter altijd samenwerking gepropageerd, want de werkgever en de werknemer werken samen in het bedrijf en rege len ook samen de arbeidsvoorwaarden. In de landbouw is men reeds geko men tot het stichten van een bedrijfs pensioenfonds, waar wij altijd naar gestreefd hebben in plaats van Staats pensioen. „Nu komen wij tot de vraag" aldus spr., „of wij klaar zijn voor on ze taak. Deze is, dat wij ons niet alleen op sociaal maar ook op econ. ge bied weten te verantwoorden. Wij moeten onze kennis vermeerderen door het lezen en bestuderen van de lec tuur, die de Bond ons verstrekt. Het belangrijkste echter is, dat wij beginnen met Gods Woord. God heeft de band tussen Zich en de mens her steld, die de mens verbroken had en door deze band s{aan wij sterk in onze strijd Komt te allen tijde uit voor Uw Christelijk beginsel en houdt alzo de naam hoog van onze Vakbeweging". De heer W. de Boer, voorzitter van de Chr. Besturenbond te Den Helder, sprak nog een kort opwekkend woord, waarna een gevarieerd programrr# volgde van toneelstukjes en voor drachten. Het was reeds middernacht toen ds. Hamming een slotwoord sprak en na gemeenschappelijk zingen van Psalm 150 vers 1 met dankgebed de vergadering sloot. Op het hoofdbureau van politie ver beiden thans twee penningloze hon den het ogenblik van hun dood Tot Woensdagavond heeft de politie met deze dieren (een flinke jachthond en een „lappenbeestje") clementie. Wanneer de eigenaars dan nog niet rijn komen opdagen worden de dieren afgemaakt. De heer Klapmeijer sprak over Voor eèn kleine schare belangstel lenden hield voor de Helderse Volks universiteit de heer J. Ph. Klapmeyer zijn tweede lezing in de cursus „In leiding tot de beeldende kunst". In zijn eerste causerie had spr. zich voornamelijk bepaald tot het bespre ken van het wezen der kunst en het begrip schoonheid. Ditmaal ging de heer Klapmeyer meer. in op het ka rakter der kunst, het wezen der voor naamste kunststijlen. Met „stijl" bedoelt men het verhe ven karakter der kunstuiting, het is 'n bepaalde eenheid van vormuiting, ver schillend in de opeenvolgende tijdper ken. Een grens tussen deze stijlen is niet nauwkeurig te trekken, zij gaan geleidelijk in elkaar over. In grote lij nen onderscheidt men drie tijdperken. Tot de voorloper der Middeleeuwse stijl wordt gerekend de klassieke kunststijl, waartoe behoren de Griek se en Romaanse stijl. Later wordt evenwel de Romaanse stijl en de hier op aansluitende periode der Gothische stijl gerekend tot de Middeleeuwse kunststijl. Omstreeks 1500 nam in Frankrijk de Renaissance een aan vang. Dit tijdperk dat Italië begon als een opleving van het meer klassieke element, vertoont een groot aantal cntwikkelingsphasen die in alle kunst uitingen min of meer zijn waar te ne men. In een stijlperiode toont zich een merkwaardige ontwikkeling, er is n.1. een tijd van opkomst, van bloei en van verval. De opkomsf van een stijl ken merkt het culturele product door een enigszins onbeholpen gebruik van verm en kleur, maar met een diepe geestelijke inslag. In de tijd van bloei vermengt het geestelijke zich met het stoffelijke element trwijl in het ver- Gevonden: Twee zilverbonnen en een boterbon, jachthond, kinderkapje (groen), zakje met knikkers, porte- monnaie (bruin) met inhoud; padvin- dersriem, speldje van HZV 3 km zwem men; tas met bescheiden; grijze das; 1 paar klompjes (fantasie); glacé da meshandschoen; 1 hond (witte rug en band om de nek); gebreide muts; ta bakspijp (krom); damestasje met in houd; 1 paar wantjes (rood met grijs); zakmes (le|er); zilverbon. Verloren: portefeuille inh. distri butiebescheiden; Zilveren broche; dis tributie-stamkaart; grijze herenhand schoen (glacé); nikkelen polshorloge 'Pontiak)portemonnaie inh. 75. en textielkaarten. Inlichtingen op het hoofdbureau van politie. val het stoffelijke de overhand krijgt en het zwierige en decoratieve sterk op de voorgrond treedt. Aan de hand van lichtbeelden wer den aan de aanwezigen zonder veel woorden de verschillende vormen der ontwikkelingsstadia getoond, evenals de invloed die de wijsbegeerte op de kunst had. Dit komt vooral tot uitdruk king in de Griekse kunst, die ken merkend is voor de gedachten van de Griekse wijsgeer Plato, die alleen datgene kunst noemde wat beant woordde aan het goede, het ware en het ordelijke, en hierdoor verantwoor delijk is voor het exacte dat sprekend is voor de Griekse kunst. Aan het einde "Van zijn lezing liet spr. nog enige treffende voorbeelden zien van de overgang van de Gothische naar de Renaissance-stijl waarbij nog lange tijd het Gothische element in de bouwwerken gehandhaaft bleef. Vanavond zal de heer Klapmeyer nog de schilderkunst bespreken, en dan voornamelijk het werk der mo derne schilders. Het Is telkens weer een genoe gen te mogen constateren, dat in onze stad de zangkunst met élan wordt beoefend. Het aantal koren hier is voorwaar niet gering, en toch verschijnen zij geen van alle met gedunde gelederen op de planken. Ook „Kunst aan het Volk" bleek Zaterdagavond ver geleken by het vorige concert in omvang te zyn toegenomen, al was het jammer, dat de aanwas van het aantal heren geen geiyke tred had gehouden met de toe name van het aantal dames. Dat kwam in de zang ook tot uiting. De dames en vooral da sopra nen vormden een krachtige en welluidende eenheid, maar de heren konden het daartegen wel eens niet bolwerken. Niettemin heeft het concert van Zaterdag avond bewezen, dat het gezamen- iyk zingen van mooie composi ties en het gezameniyk voorberei den van een concert een gezonde en waardevolle ontspanning be tekent. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter de voorvechter voor vrede en vrijheid, Jan Masaryk, wiiens na gedachtenis door het koor werd ge ëerd door het zingen van „Aan de Strijders", waarna alle aanwezigen een minuut stilte in acht namen. Het programma werd toen vólgens de plannen afgewerkt. Het werd geopend met het „Verenigingslied" van het koorlid A. Welbooren, op muziek van de dirigent, de heer Willems. Een prettige, koraaJ-achtige melodie,' welke ambitieus Ingestudeerd bleek te zjjn. Ook in het verdere programma be paalde het koor zich tot eenvoudige, aangenaam klinkende koorwerken, die niet al te veel van de zangers en zangeressen eisten. Het was wel goed geweest, wanneer „Kunst aan het Volk" door het kiezen van al was het maar één enkel zwaarder werk had getoond, ook hogere aspiraties te bezitten. Het was nu moeilijk om een maatstaf te vinden voor de capaci' teiten van de vereniging. We kunnen thans alleen verklaren, dat de wer ken alle op een trouwe, gedegen, ech ter niet zeer fantasierijke manier werden uitgevoerd. Wij zijn er zeker van, dat „Kunst aan het Volk" tot meer in staat is. De heer Jan Willems heeft het auditorium op een aantal Keurige tenorsoli vergast. Zijn lichte ver koudheid betekende geenszins een achteruitgang van zijn timbre. Voor al in de mezzo-foto passages en in het lage en middenregister was zijn stem van een zeer behoorlijke kwali telt. Met veel muzikaliteit zong hij twee Léhar-melodieën en het Largo van Handel (het laatste met mede werking van het koor). Zijn bege leidster was ook ditmaal mevr. Van der Lans, die bovendien enkele der koornummers aan de piano bege leidde. Ter sterking van de kas der ver eniging werd een verloting gehouden. De lootjes waren reeds vooraf ver kocht. Kennelijk waren niet alle loten-bezitters op het concert aan wezig, want er bleven prijzen over. Het zijn de prijzen, die vielen op de volgende nummers: 25, 14.3, 151, 174, 235, 267, 269, 296, 307, 324, 368, 384, 404, 413, 608, 646, 665, 658, 680, 751, 941, 999, 1058, 1065, 1085, 1091, 1125, 1155, 1187, 1201, 1234, 1259, 1410, 1433, 1515, 1518, 1539, 1546, 1698, 1868, 1888, 1932. Deze prijzen moeten vóór Donderdag a.s. afgehaald zyn aan het adres Meeuwenstront 11, Woensdag, 24 Maart a.s. houdt de Fryske Krite haar sluitingsavond voor dit seizoen met de opvoering van het stuk „Mefrou de Kaptein" van Abe Brouwer. Het is een blijspel in drie bedrijven en het stuk is van dien aard dat de leden een buitengewone avond tege moet kunnen zien. De bezetting is in vertrouwde handen. Zij die nog geen lid zijn kunnen zich nog opgeven bij de secretaris, de heer F. Grijpstra, Keizerstraat (De Friesche Kaaswinkel) ADF.LBORSTEN KAMPIOEN VAN DE DERDE KLASSE PROMOTIE NAAR DE TWEEDE KLASSE HERMES VERLIEST MET 4—) In een uitstegend gespeelde wedstrijd is het de Adelborsten gelukt om Hermes zijn eerste nederlaag in dit seizoen toe te brengen Volkomen verdiend hebben de Adclbor sten gewonnen Hun spel was veel ge rafflneerder en sneller dan dat van Her mes Het veld was helaas niet gerold en dus nog al effectvol, waardoor er wel eens onverwachte missers voorkwamen die de wedstrijd een sensationeel karakter gaven Enige honderden belangstellenden hebben ondanks de grote overwinning van de Adelborsten, toch kunner) genieten van fraai hockey Het was werkelijk een lust, spelers als Bertram, v d Steur, Du Moulin en Jan sen van de Adelborsten en aan de andere kant Zegel, Bakker, v Driel en Van Loon aan het werk te zien. Zonder de andere spelers ook maar iets te kort te doen willen we toch nog een speciale vermel ding maken van de Hermes-keeper Zegel Het aantal schoten, dat hij gekeerd heeft is ontelbaar De wedstrijd werd in eèn hoog tempo gespeeld en zoals we ook ver wacht hadden, was het een uiterst spor tieve match Niet eenmaal behoefden de uitstekend leidende scheidsrechters voor een incident te onderbreken Niemand van de 22 spe Iers heeft een blessure opgelopen Vol komen eerlijk is er gespeeld en als zo danig was het een uitstekende propa ganda voor de hockeysport De. wedstrijd Onmiddellijk na de aanvang weten de Adelborsten twee doelpunten te maken Dit deprimeerde Hermes erg, hetgeen zeer goed te zien was Hiervan weten de Adel borsten dan ook gebruik te maken door er nog één doelpunt bij te scoren, 3—0 Na de rust kwam Hermes beter opzet ten, maar kon toch niet meer de eer redden Vlak voor het einde doelpuntten do Adelborsten nog twee maal, de laatste goal werd echter afgekeurd De stand is nb: Adelborsten X 11 ge peeld, 19 punten; Kraaien I 11 gespeeld, 16 punten; Hermes I 11 gespeeld, is punten Hermes moet a s Zondag In Wormerveer dus wel van Kraaien winnen, om nog in aanmerking te komen voor de promo tie-wedstrijden Een gelijk spel is al niet meer voldoende Na afloop zien we de Hermesspelers zich haasten om hun tegenstanders te felici teren met hun fraai succes Aanvoerder Verfaille speecht en overhandigt bloemen De aanvoerder van de Adelborsten, Ber tram, legt in zijn toespraakje nog even de nadruk op de buitengewoon hartelijke verstandhouding tussen beide clubs en hoopt, dat ook in de toekomst Hermes en Adelborsten hét samen zo goed blijven vinden Verder wenst hij Hermes veel succeAn de moeilijke wedstrijd van a s Zondag tegen Kraaien Daarna wordt deze popu laire aanvoerder op de schouders van zijn clubgenoten het veld afgedragen Een meer dan verdiende hulde aan deze goede sportman HERMES a—H I C d (jongens) 3—1 lp een goede wedstrijd is het onze junio ren gelukt hun laatste competitie-wed strijd óm te zetteh in een 3—01 over winning Piet van der Marck (2) en Nioo Slemmer maakten de doelpunten Vleu gelspelers en keeper waren uitstekend HOORN I—HERMES IV (dames) 8—0 Onze dames hadden geen geluk, want zij troffen Hoorn in kampioensvorm aan Het resultaat was 80 HERMES III—D E M I (heren) Deze wedstrijd ging niet door en nader vastgesteld worden zal TOGO IV—HERMES II (DAMES) 8—0 Onze dames, die toch in Noord-Hol land tot de sterkste vierde klassers behoren, hebben in Den Haag een hockey-lesje gehad. De TOGO-dames speelden zo uitstekend, dat Hermes er werkelijk verbluft van was. Vóór de rust kon de Hermes-verdediging zich nog wel staande houden, maar in de tweede helft werd ze volkomen over speeld. Op de brug over de Fabrieksgracht kwam een wielrijdster uit de L. van Berkstraat in contact met de laadbak van een passerende vrachtwagen. Zij kwam te vallen en kreeg een bloeden de hpofdwond. De heer Van der Velde, stallingbewaker naast het distributie kantoor, passeerde toevallig en heeft haar naar dr. van der Most gebracht, Deze heeft de wond op deskundige wijze gekramd, waarna de dame per taxi naar huig kon worden gebracht. Koopt bij FANTASIE- EN WERKSOKKEN 1.%0 1.75 - 2.40 Zaterdagmiddag kwam het zoontje van de heer Flurie, Breewaterstraat 46, opgetogen bij ons binnen. Hij ver telde dat zijn konijn (een Vlaamse Reus) een en twintig kleintjes had ge kregen. Wij hadden medelijden met de voedster en met de kleintjes, en gis termorgen kregen we ook nog medelij den met de jeugdige eigenaar toen hij ons kwam vertellen dat er al twintig konijntjes waren gestorven. (Van S Maart tot en met 11 Ma#rt) Geboren: Margaretha M, dochter van C N van Heerwaarden en A NooiJ Hendrica H, dochter van L van der Werve en M M Gieles Antonius J, zoon'van J M W Ulijn en B van Beek Frits L, zoon van R Eelman en A J Roeper Cornelis G S, zoon van c Witte en H Bobeldijk Ondertrouwd: Dirk Broekman en Martljntje Quartel Getrouwd: Cornelis Vonk en Cor- nelia van der Vis Herman Gerrits en Johanna Broekman Enne Tuinema en Hele 14a van Kooten Overleden: Aatje Bakker, 66 jaar, echtgenote van K W Roeper OOK DE G.V.T.-ADSPIRANTEN VIERDEN FEEST Op Vrijdag 12 Maart gaven de ad- spiranten van de Gymn. Vereniging Texel" een uitvoering, zulks in ver band met het 25-jarig bestaan der vereniging. Het programma vermeldde diverse oefeningen, zoals paardspringen, hoe pel- en brugspringen, een Tiroler dansje, sterrenregen en Weense wals, welke laatsten we ook - reeds op de Jubileumrevue konden bewonderen. Het geheel viel zeer in de smaak en getuigde wederorh van een uitsteken de leiding. De avond besloot met een gezellig bal voor jong en oud. VESTIGINGSVERGUNNING VERLEEND De minister van Economische Zaken heeft aan de heer R. Smit, Min. Ruys- weg K 103 te De Koog, vergunning verleend tot het vestigen van een in richting, bestemd of mede bestemd voor de uitoefening van een pension- bedrijf in het perceel hierboven ge noemd. Het bedrijf mag niet worden verplaatst en/of overgedaan. BOUWVERGUNNING VERLEEN» Behoudens goedkeuring' van de We deropbouw werd door B. en W. aan de heer Joh. Kikkert te Westergeest vergunning verleend tot uitbreiding van een woonhuis en aan M. Goënga te Den Hoorn tot het bouwen van een garage en een bergplaats. EERVOL ONTSLAG VERLEEND Aan de heer S. Krijnen, adjunct- commies ter gemeente-secretarie, werd op zijn verzoek door B. en W. eervol ontslag verleend- Ongeveer 20% van de electrische energie die de Gemeenteiyke Water en Lichtbedryven te Den Helder verwekt passeert niet de diverse meters, zodat hiervoor geen betaling plaats vindt. De directeur van deze Gemeente- iyke instelling, de heer J. Worp, verklaarde voor de Alkmaarse Poli tierechter, waar hy als getuige tegen Hendrik B. uit Den Helder moest optreden, dat deze 20% niet geheel en al op het debet van clandestiene gebruikers kon worden geschreven. ZUns inziens ging nog een behooriyk percentage verloren omdat hier en daar de leidingen aan elkaar „ge- tymd en geplakt" waren, een gevolg van de bombardementen, waardoor ongewenste toestanden in het leven waren geroepen. Deze, overigens interessante, mede deling kan echter Hendrik B. niet vrij pleiten van het hetgeen hem ten laste werd gelegd: diefstal van electrische energie. Bij verdachte was een mgter aange troffen waarin zich een gat bevond, waardoor het mogelijk was de schijf, wanneer er stroom werd verbruikt, tot stilstand te brengen. De meter werd in beslag genomen en verdache werd ter verantwoording geroepen. Aanvan kelijk bekende hij clandestien stroom te hebben betrokken, doch tijdens de zitting van de politierechter, mr. Al- bias, van Maandag 15 Maart ontkende hij ten stelligste van het gaatje in de meter gebruik te hebben gemaakt. Verdachte vertelde dat hij maar had bekend om de zaak zo spoedig moge lijk van de baan te krijgèn en was van mening dat door die bekentenis de zaak met een schikking zou worden afgedaan. Hij betaalde liever onschul dig het bedrag dat een schikkings voorstel hem zou kosten dan dat zijn naam op een of anderg manier in op spraak zou komen. De Officier van Justitie, mr. 'Hol- steyn, kon zich de gedachtengang van verdachte niet voorstellen en zei, dat iemand niet in opspraak kwam wan neer hij een bepaald feit niet had ge pleegd. Mr. Holsteyn meende dat het ten laste gelegde wel was bewezen en eiste f 100 of 30 dagen. De politierechter wilde een en an der eerst nog eens rustig overwegen en besloot om schriftelijk vonnis te wijzen. NIET DE MANIER. Cornelis P. de S. uit Den Helder had geldzorgen. Voor zijn schulden, f 1500, had hij gemeend een oplossing te heb ben gevonden. Op 6 December stapte hij naar het politiebureau, niet om mee te delen wat St. Nicolaas in zijn schoen had gedeponeerd, doch om te vertellen dat onverlaten bij hem had den ingebroken en een geldbedrag van f 1500 hadden weggenomen. Uit het hierna volgende onderzoek bleek dat het een valse aangifte was geweest, hetgeen verdachte ook bekende. Van achter de groene tafel werd vriendelijk geïnformeerd of het in z'n bovenkamer wel helemaal in orde was, waarop de verdachte geen ant woord gaf. Wel gaf hij antwoord op de vraag waarom hij deze aangifte had gedaan. „Ik wou graag van de schuld af". De Officier vond het een rare manier en merkte nog op dat de in scène gezette diefstal zeer stuntelig en bij het achterlijke af in elkaar was gezet, f 50 of 25 dagen moest de S. voor zijn weinig lumineuze inval be talen. OOK GELD VOOR EEN BOETE Waar geld is om drank te kopen, is ook geld om een boete te betalen zei de Officier en eiste f 80 of 30 dagen tegen Pieter K. uit Den Helder, die in beschonken toestand een ruit had ingegooid. Conform de eis werd K. veroordeeld. Daar de voorzitter door dienst nog niet aanwezig was, opende de vice-voor- zitter, de heer Duynker, de vergade ring en heet de aanwezigen harteiyk welkom, in het byzonder de heren Moejes, Coljee en Dupont van de sportcommissie Noord-Holland-Noord. Bij de rondvraag verzocht, de secre taris de leden te willen medewerken aan een vlotte administratie door ge vraagde gegevens zoveel mógeiyk p.o. te verstrekken. Hierna wordt het woord gegeven aan de heer J. Moejes, een der be kendste motorsportfiguren, die een causerie hield over de motorsport, in 't bijzonder over het rijden om de trophee en zilveren vaas in Enge land; de heer Moejes bracht op de hem eigen humoristische wyze een verslag van zo'n wedstrijd, waaraan hij zelf deelnam en met ir. Bakker Schut en van Hamersveld de zilveren vaas wist te bemachtigen. De heer Coljee van de verkeers politie te Alkmaar vertelde van de K.N.M.V.-verkeerscompetitie, welke binnenkort gaat beginnen en waaraan de motorclub Wieringen en omstre ken zal meedoen; verder hield hij een interessante lezing over wat mag en niet mag in 't verkeer. Om ca. kwart voor twaalf sloot de voorzitter, de heer Kjuiper, de verga dering met dapk aan de heren Moejes en Coljee voor hun medewerking aan het welslagen van deze leerzame clubavond. in FANTASTISCH BERICHT? de bladen van de laatste dagen kwam een bericht voor, dat de Noord zeevis, die verzonden was van Urk naar België, afgekeurd was en op de mest vaalt was gekomen Volgens deskundigen is dit bericht op zijn zachtst gesproken fantastisch De vis is geheel bevroren met sterk vreizend weer verzonden. Eén week na data ls de vis op Urk nog ge geten. welke bijzonder smakelijk was De vis was bijzonder goed van kwaliteit nieuwe visafslag Men is thans officieel begonnen met de onderbouw van de nieuwe Visafslaf Daar na volgt de binnenbouw Afzonderlijk moet de watervoorziening geregeld wor den Men denkt de nieuwe Visafslag on- grveer half Mei ln gebruik te nemen visserij De 13e Maart werden aangevoerd 24.014 pond Noordzeevis 0,10—1,2.1, 419 pond snoekbaars 0,690,69 en 1184 pond voorn lf—0,17; alles per ')s kg

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2