Van der Waals verzint een inbraak I 1 1 D ZWARTS iCMAUPW r am om door J, D. v. Exter Paastractaties Burgemeester Oud blijft thuis Achter de schermen van de Oorlog im En Anton verdient opnieuw wat extra's Wu luisteren naar.... Van der Waals draait een Oranjefilm in woning van Haags verzetsleider Het Belgische leger Masaryk's boodschap aan de wereld Van nabij i en verre f Voor de Vrouw Nu er weer eieren zijn door J*n Dirk van Extar - I^Torii JOEfVAN NELLE OCHREIEDER IS WOEDEND over het feit, dat Van der Waals de 12000 gul den, die burgemeester Oud hem voor de voorbereiding van de tocht naar Engeland heeft gegeven, in rijn eigen sak heeft gestoken. Dat komt niet te pas. Twaalf mille is tenslotte geen klei nigheid en wat blijft er over van de discipline, als de spionnen van de S.D. saken gaan doen op eigen gelegen heid. Ordnung muss sein! Heb je met Oud niet gesproken ever de kosten van de reis? vraagt Schreieder een paar dagen later aan Anton. Heeft hij je niets betaald? Je xoudt er toch om vragen? Ja, zegt Van der Waals, dat is een beroerd geval. Oud heeft me 12000 gul den meegegeven, ik vergat je dat te rapporteren en heb het geld zolang in mijn woning bewaard. Maar eergiste ren is er ingebroken en de dieven heb ben precies die 12000 gulden wegge haald. Vervelend geval. VIII Pech gehad, mompelt Schreieder, uiterlijk kalm, maar inwendig woedend op het stuk schurk, dat voor hem zit. Zodra Anton verdwenen is, gaat de chef naar Harster en pakt daar uit over 't „Schwein" Van der Waals, dat hem met open ogen bedriegt en eenvoudig weg 12 mille in zijn zak steekt met 't smoesje, dat er ingebroken zou zijn. Laat een onderzoek instellen in de woning, adviseert Harster. Maar doe kalm aan. Van der Waals is goud waard. ZATERDAG 20 MAART HILVERSUM I, 301 m. Nleuwsberlch. ten om 7, S, 7, 8 en 11 uur. KRO: 7,30 Gramofoonplaten 8,15 Pluk de dag 9,00 Voor de vrouw 9,05 Och- 10,00 Klein, klein fendconcert (gr.pl.) kleutertje 10,15 Kamermuziek (gr pl.) 11,00 „De Zonnebloem" 11,45 Benjamino Gigli 11,00 Angelus 11,03 Licht orgel spel 11,80 Weeroverzicht it,33 Lunch concert 12,35 Zonnewijzer 1,00 Ned. Strijdkrachten 110 Zwitserse orkesten (gr.pl:) 1,50 Film en toneel 2,10 Lon- don Fantasia 2,10 Engelse les 1,40 Gramofoonplaten 2,15 Debutanten-con cert 1,45 KRO-kiosk 4,00 Nieuwe Franse gramofoonplaten 4,20 De Poels 4,30 De schoonheid van het Gregoriaans 5,00 De Wigwam 6,00 Paul Roblnson zingt (gr.pl.) 6,15 Journalistiek week overzicht 6,10 Ned. Strijdkrachten 7 15 Voor Nederlanders in Duitsland 7,30 Piano-duo 7,50 Banden die binden 8,05 De gewone man 8,12 Wie weet hoe deze plaat heet? 8,30 Lichtbaken 9,00 Negen heit de klok 10,15 Klein orkest 10,45 Avondgebed 11,25 Avondcon- «ert HILVERSUM II, 415 m, Nieuwsberich ten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur, VARA: 7,15 Jack Hilton en zijn orkest 8,18 Lichte morgenklanken 9,30 Waterstan den 9,35 Koorzang (gr.pl.) VPRO: 10,00 Morgenwijding VARA: 10,20 Radio- feuilleton 10,35 Lotte Lehmann zingt (gr pl.) Voor de continubedrijven 12,00 Lunchconcert (gr.p.1 12,30 Weerpraatje 12,33 Gramofoonplaten 1,20 Cor Steyn (crgel) 1,45 Musette-klanken (grpl.) 2,00 Het Nederlands lied 2,15 Harmonie orkesten 3,00 Jeugdwerk 1948 3,15 Ge verleerd programma (gr.pl.) 4,00 We tenschappelijke conferentie 4,15 Ama teurs zetten hun beste beentje voor 4.45 Artistieke staalkaart 5,05 Het NVV spreekt een woordje mee 5,15 Radio Philharmonisch orkest 9,15 Sporpraatje 6 30 Om en nabij de twintig 7,00 Ned pianomuziek VPRO: 7,30 Cursus 7,45 Cursus, Wat Vrijz. Prot. schreven VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 De winkel van Sinkel 9,15 Socialistisch commentaar 9,30 Vindobona Schram- mel'n 10,00 De vrouw in de mist (hoor spel) 10,30 The Rambles 11,15 Om het Wereldkampioenschap Schaken 11,30 Hans Kahn's Ensemble SCHREIEDER .wit van woede. Geen spoor van inbraak, rappor teert de politieman nog dezelfde dag. En weer rent Schreieder, die zijn ge duld verliest, naar Harster en spuwt zijn gal uit over die Gauner, die sme rige schurk, die het waagt zijn eigen chef te bedriegen. Laat rusten, zegt Harster. Maak geen herrie met Anton. Het zijn ten slotte de centen van burgemeester Oud maar. Laat de jongen er een gezellige maand van hebben. Zand er over! De zaak-Oud is te belangrijk. ty|AAR HET GAAT NIET GOED met de zaak-Oud. De Rotterdamse bur gemeester gaat tijdens een paar vol gende gesprekken met Van der Waals argwaan te koesteren jegens de char mante „Cranendonk". Er zijn zo van die zinswendingen, er zijn zo van die opmerkingen, er zijn zo van die kleine tegenspraakjes, die mr. Oud aan het denken brengen. Er klopt iets niet. Er gaat iets scheef. En begin September deelt hij Van der Waals mede, dat hij van de reis afziet. Schreieder plukt aan zijn weinige ha ren, als hij het slechte bericht hoort. Van der Waals moet naar Engeland, men moet hem in Londen vertrouwen; wat kan er mooier zijn, dan dat hij tegelijk met mr. Oud aankomt en dus over een uitstekende introductie be schikt? Maar als die beroerde Oud niet wil, dan zal Schreieder hem een hand je helpen! De volgende dag stopt er 'n auto met S.D.-ers voor het huis van burgemeester Oud; men haalt er alles overhoop. Grootscheepse huiszoeking! En mr. Oud wordt naar de Dienststelle in Den Haag gebracht; waar Schreie der hem met snauwende stem en op dreigende toon langdurig verhoort. Het ziet er allemaal ernstig uit. Maar als „Cranendonk" korte tijd later probeert mr. Oud opnieuw over te halen om naar Engeland te gaan, vangt hij op nieuw bot. De burgemeester heeft geen interesse in de reis en daarmee uit. Dan begrijpt Schreieder, dat er van het plan niets terecht komt. Anton gaat niet naar Engeland voorlopig en Oud kan niet worden gearresteerd, omdat „Cranendonk" dan teveel in de gaten loopt. Veiligheidshalve wordt de groep van tien Rotterdamse illegale werkers, waarbij Van der Waals zich had Inge drongen, achter slot en grendel gezet. Een van deze mensen schrijft van de gevangenis uit een clandestiene brief aan zekere Costima, een Joods Neder lander. De brief komt door verraad in handen van Van der Waals. De heer Costima wordt gearresteerd en Van der Waals maakt van de gelegenheid ge bruik, diens vrouw bij de verkoop van meubelen voor een dikke duizend gul den op te lichten. Twaalf duizend gulden van mr. Oud, duizend gulden van mevrouw Costima Anton heeft geen reden om ontevre den te zijn. Maar Schreieder is wit van woede, als hij het nieuwe bedrog ont dekt. Van der Waals springt uit de band, die jongen gaat op eigen gelegen heid werken. Die kerel is het onbe trouwbaarste individu, dat de S.D. ooit in dienst heeft gehad en dat wil wat zeggen. Neen, zegt Schreieder bij zich zelf, neen, die Van der Waals gaat niet naar Engeland. Niet met Oud en niet met iemand anders. Hij zou in staat zijn voor de Nederlandse dienst te gaan werken. De mensen zijn slecht en An ton is de slechtste van allen. Het leven van een S.D.-chef gaat niet altijd over rozen. I11 ons nummer van morgen Naar van de zijde van het Belgisclje ministerie van landsverdediging wordt meegedeeld, telt het Belgische leger thans 4650 officieren (1947: 5.678), 10.398 onder-officieren (1947: 11.583) en 8.036 korporaals en manschappen, be roeps- en oorlogsvrijwilligers ,.(194.6: 39.571 en 1947: 10.269). Het Tsjechische sociaal-democra tisch blad „Pravo Lidu" meldt, dat op het bed van Masaryk, in diens kamer in het gebouw van het mi nisterie van buitenlandse zaken, een bijbel werd aangetroffen. De bijbel lag opengeslagen bij de brief van Paulus aan de Galatiërs. Met potlood was een passage aan gestreept: het vijfde hoofdstuk, de verzen 22 en 23: „Maar de vrucht des geestes is liefde, 'blijdschap, vrede, lankmoedigheid, goedertie renheid, geloof, zachtmoedigheid, matigheid. Tegen de zodanigen is de wet niet". Het blad zegt hiervan: Dit was de boodschap van Masaryk aan de wereld. Nederlanders in Duitsland kunnen thans als z.g. grensgangers in Nederlandse be drijven in het grensgebied wer ken. xNederland zal ongeveer 20.000 ton groenten, 1500 ton fruit en 1500 ton uien aan 't leger van de Britse bezettingszone in Duitsland leveren in het tijdvak van April t.m. September 1948 xBij de Kamperpoortbrug te Zwolle is een vierjarig jongetje van de familie P. al spelende te water ge raakt en verdronken. x— Onder de naar „Meer dan 50 jaren Koninginne zegels" organiseert het Nederlandse Postmuseum ter gelegenheid van het 50-jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin een tentoonstelling van postzegels met de beeltenis van onze Vorstin, te houden van 11 Juni t.m. 24 Juli 1948 in het gebouw van Ger- zon te 's Gravenhage xDinsdag was de radio-ontvangst zeer onregel matig. Amerika was haast niet te ho ren, Helsinki en Stockholm waren on verstaanbaar, China en Australië wa ren duidelijk. Men vermoedt, dat zon nevlekken weer een rol spelen. x De Amerikaanse Transworld Airlines wil niet meer op of via Palestina vlie gen sinds op het vliegveld Lydda bij Jeruzalem een machine van de maat schappij werd neergeschoten. xPre sident Truman heeft 't Congres medege deeld, dat de tijdens de oorlog en on middellijk daarna volgens de leen- en pachtwet door de V.S. verleende hulp meer dan 50 milliard dollar beloopt. xEen woordvoerder van het Joods bureau heeft aan vertegenwoordigers van de pers medegedeeld, dat „wij on der zekere voorwaarden een wapenstil stand in Palestina zouden toejuichen". Hij voegde er aan toe, dat de Joden „deze strijd niet begonnen zijn en niet de wens koesteren hem te doen voort duren". .h,S'V. rr 179. Nu, dat hoeft de burgemeester niet tegen Pim, Pam en Pom te zeg gen. Zulke verstandige honden zijn vanzelf zuinig met geld. Verheugd verlaten ze het stadhuis en zullen nu een prachtig cadeau voor moeder Woeffie gaan kopen. Maar eerst gaan ze nog even langs" slager Bloedworst. Grootmoedig geeft deze hen 'n vrije dag. En hij is gelukkig niet boos over die worst, die Gerrit Kraai afgepakt heeft. Integendeel, hij is trots op zijn loopjongens en geeft hen zelfs nog 'n worst om mee naar huis te nemen voor moeder Woeffie. 180. En als ze weer bij hun hok aankomen, vinden ze moeder Woeffie vol trots op haar drietal wachten. Maar ze is niet alleen. Bij haar staat Tijs Bok, de verslaggever van de Bos- krant. Die komt hen intervieuwen! Er komt een groot artikel in de krant met foto's! Klaartje Kakatoe staat al met het fototoestel klaar en ze worden in alle standen genomen. Eindelijk zijn ze dan alleen met moeder en tevreden gaan ze slapen in hun eigen hok. Het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad deelt ons het volgende mede: Het Paasfeest is een vrolijk, kleurig feest, vol van bloemen, ge verfde eieren, kuikentjes en paasha zen. Wel zijn de laatste jaren sommige Paasgebruiken, zoals het branden van paasvuren en het eiertikken voor kinderen meest achterwege gebleven, maar daaraan hebben de oorlog en dc schaarste aan eieren ook schuld ge had. Gelukkig is dit jaar de eier- toewijzing wat ruimer, zodat de ver sierde eieren op onze paastafel niet behoeven te ontbreken. En wanneer we in onze gerechten geen echte eieren verwerken, gebruiken we toch allerlei toepasselijk paasgarneringen, zodat op de versierde tafel alles wel echt Pasen is. RECEPTEN VOOR VIER PERSONEN. Paasgebakjes: 8 ronde biscuitjes 1/4 liter crème au beurre, anijs- hagelslag in verschillende k.leu- "ï:eh. De biscuitjes aan de verkeerde kant be smeren met creme au beurre, hiervan ook in het midden een soort nestje spuiten of vormen met behulp van een vork. Hierin wat anijshagelslag strooien. Crème au beurre (eenvoudig re cept) 1/4 liter melk, 25 gram (2i/2 eetlepel) maizena, 75 gram (5 eetlepels) suiker, 50 gram (3 eetlepels) boter of margarine, zout, chocoladepoeder. De melk op een klein deel na aan de kook brengen met iets zout. Met de rest van de melk de cacao, de suiker en de maizena aanmengen, en hiermede de kokende melk binden. De vla ondei- af en toe roeren iets laten afkoelen. De boter door de vla roeren en deze geheel koud laten worden, waarna ze gespoten kan worden. Eieren- en gehaktschotel: 150 gram gehakt, boter of margarine, zout, peper, 2 eieren, sla of dunsel, slasaus, radijsjes, peter selie. ConrlicM R-D.F. Even voorbij de S-bocht heeft de jhef zijn wagen terzijde van de weg gereden. Vlug springen de beide man nen uit de wagen. De Lange gooit op aanwijzing van de Chef nog een paar bommen in de bocht neer. Zo, hier kunnen en durven ze nooit door heen, zegt de Lange, en slingert zijn laatste projectiel op de weg, waar het met een nijdige klap uiteenspat tot een ondoordringbare rookwollc- En juist voordat de beide mannen geheel aan het oog onttrokken wor den, zien we, dat de Chef een groot pak uit zijn wagen sleept. In de naderbijkomende smokkelauto zwavelt het van de krachttermen, zodra de smokkelaars de rookwolken bemerken. „Toch nog een hinderlaag. Ik dacht dat je inlichtingen voor honderd pro cent te vertrouwen waren?" „Dat waren ze ook. Dat kereltje geeft altijd goeie tipswat nou??" „Ik ga deze gepantserde cabine niet uit". „Nou kalmpjes aan", bromt de chauf feur. „We zijn nog niet verloren. Ik zal rustig an doorrijden. Tot nu toe voel ik aan de zachte berm, waar ik wezen moet. Die klabakken zullen zo wel voor de dag springen, hangt er vanaf hoeveel het er zijnwel ver- dpaaid, nou zie ik niets meer". Héhier is een bocht. „Pas op het is een S-bocht", roept zijn maat verschrikt. Maar het is al te laat! De zware wagen boort zijn neus in het struikgewas. Het een door gehakt aanmaken en vormen tot grote, langwerpige bal. Deze bal bloem wentelen en in boter of margarine bruin en gaar braden. Dan het gehakt met wat slasaus bestrijken en hierop een plakje ei leggen. De plakken gehakt met ei op een schotel schikken op sla- of dunselblaad- jes en de schotel garneren met peter selie en radijs. raaspudding: 1 liter melk, 100 gram suiker, 50 gram cacao, 90 gram custardpoeder, 100 gram biscuitjes, 1 stijfgeklopt eiwit, paaseitjes. Het grootste gedeelte van de melk aan de kook brengen. De suiker, de cacao en het custardpoeder dooreenmengen en met de overige, koude melk aanma ken. De kokende melk bindeu met de aangemengde massa en hierdoor de ver kruimelde biscuitjes mengen. Dan oe pudding overdoen in een met koud wa ter omgespoelde vorm en koud laten worden. Bij het opdienen de pudding rondom garneren met nestjes van stijfgeklopt eiwit, waarin men kleine paaseitjes legt. Hier en daar een paaskuikentje zetten. SLACHTOFFER VAN VLIEGONGEVAL OVERLEDEN. De bestuurder van het gistermorgen op Tjililitan verongelukte P-40 jacht vliegtuig, de le luitenant M. Valken burg, is aan zijn verwondingen over leden en is gistermiddag op het Ere- veld te Tjililitan begraven. „Kunnen we nu misschien naar de salon gaan?" vroeg ze ongeduldig. „Daartegen bestaat geen enkel bezwaar, mevrouw," zei de heer Dupois. „Dames en heren, wilt U mij volgen?" „Als U een momentje wilt wachten," zei de gastheer, „zal ik order geven het licht ln te schakelen, dat is wel zo gemakkelijk." H(j draaide een knopje om en liep haastig het trapje op. Twee minuten later flitste een lampje aan, dat aan een zolderbalk vastgemaakt was. Tante Marianne, die zich in de achterhoede bevond, luisterde glimlachend naar de opgewonden gesprekken. „Zag je dat malle mens daar zitten, Sophie?" vroeg de apothekersvrouw. „Ze stelt zich aan als „Sssssst!" waarschuwde mevrouw Visser. Mevrouw Van den Brink keek haastig om, maar glimlachte, toen ze tante Marianne zag. „O, ben jij het, Marianne, neen, dan hindert het niet." „Dominé wilt U alstublieft niet zo verdacht achter mij lopen?" vroeg de kaashandelaar. „Ik?" vroeg de predikant verschrikt. „Neen, maar waarom zou ik niet ,,U vergeet, dat U nog niet gezuiverd bent van de verdenking een argeloze vrouw in een sinistere kelder van het leven te hebben beroofd," zei de heer Beekman. H\j lachte zo smakelijk, dat allen, die voor hem liepen glimlachend om keken. „Meneer Van den Brink," vroeg een bedeesde stem, „U is zo groot en zo sterk en ik heb mij zo vreselijk hulpeloos gevoeld. Mag ik alstublieft een vol gende keer met U mee?" „Hè, wat?" vroeg de apotheker. „O, maar natuurlijk, mevrouw Van Bremen, dat wil zeggen Hij boog zich naar haar over. „Dat wil zeggen, dat mevrouw Jaarsma als een klit aan mijn jas hangt. Wilt U wel geloven, dat voor mij alle romantiek van het spel af is als ik de hele avond met die zenuwachtige tante opge scheept zit?" Hij schrok van zijn woorden, en keek haastig achter zich. „U heeft 't toch niet gehoord, tante Marianne?" vroeg hij, toen hij haar glimlachend gezicht zag. „Er is veel, dat bfl mfl het ene oor in en het andere uitgaat," zei tante Marianne. „O, gelukkig," zuchtte de apotheker. „Wacht, ik kan U ook wel in vertrou wen nemen. Ik ben van plan kaar te verliezen." „Wilt U haar verliezen?" vroeg mevrouw Van Bremen verbaasd. „Nou ja, dat kan toch gemakkelijk in het donker. U gaat met mij mee, me vrouwtje, we verliezen onderweg mevrouw Jaarsma en we kruipen samen ge zellig in een hoekje." „Schandelijk," zei tante Marianne glimlachend. „Maar U zult ons toch zeker niet verklappen?" „Mijn geweten begint al te knagen, dat ik in zo'n schandalig complot zit," zei de gastvrouw. „Ik hoop voor U, dat ik zal kunnen zwijgen tot we de oude dame weer gezond en wel in o*is midden hebben." „Dames en heren!" riep de heer Dupois, toen allen weer in de verlichte salon bijeen waren, „wilt U alstublieft een kring om dit tafeltje vormen?" „Goed zo. De verdachten werden verzocht iets naar voren te komen. Ja, U ook, dominé. Ziezo, we zullen hier een stoel voor het slachtoffer zetten. Is U al een beetje van de schrik bekomen, mevrouw Bassing?" De directeursvrouw keek ontevreden naar haar man en sloeg wat denk beeldige stofjes van haar zwart zijden japon, die glansde in het licht van de kroonlanipen. „Ik blijf het een griezelig sp«l vinden," zei ze bits. „Kom kom, mevrouw," zei <*e heer Dupois, „we zijn allemaal blij. dat we U weer ongedeerd in ons midden hebben. Wilt U hier plaats nemen en ons eens precies vertellen wat er met U gebeurd is „Ikik liep naast meneer Van den Brink, toen we in dat griezelige pakhuis kwamen en „Pardon, mevrouw, „dat is onmogelijk," riep de apotheker. „Mevrouw Jaarsma kan getuigen, dat ik haar geen ogenblik verlaten heb en dat we geen stap in het pakhuis gezet hebben." „Was U het niet?" vroeg mevrouw Bassing verbaasd! Ja, 't was zo vrese lijk donker. Nou, enfin, dan was 't' natuurlijk een ander. Ik zei nog: „moeten we nu nog verder?" maar meneer Van den Brihmik bedoel, de heer die naast me liep, fluisterde, dat er nog een kelder wasenfinwe gingen er in en ik wou net zeggen, dat ik voor geen geld van de wereld zou willen, dat ik daar op de vuile vloer zou moeten liggen, toen ik opeens twee handen om mijn hals voeldeIkik weet niet precies meer wat er toen verder gebeurde. Ik was zo vreselijk geschrokken, ik gilde enenne Zij rilde en keek op in het lachende gezicht van de dokter. „Ja, U kunt gemakkelijk lachen „U weet niet half hoe gezond dat is, mevrouw," zei de medicus. „De lachende moordenaar!" riep de advocaat. „Kunt U zich een prachtiger titel voor een detectiveroman vooratellen, meneer Dupois?" „Och gunst Ja, U is een van de verdachten, dokter!" riep mevrouw Bassing verschrikt „U heeft mij toch zeker niet „Maar natuurlijk niet!" riep de medicus. „Het stellen van vragen is alleen aan de detectives veroorloofd!" riep meneer Dupois. „We constateren nu primo, dat U vermeurd ia," zei meneer Van Heerde. „Ja, ja!" riep de kaashandelaar. „Dat weten w# nu wel. De dader, mijne herende dader......!" (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3