TENTOONSTELLING 1948 X Een zoeklicht op Den HelderI f k WAS Oranjegardisten op de planken Plannen kunnen worden uitgewerkt De moderne schilderkunst Schoonmaaktijd in 't land bij da hand. „BETER DAN OOIT" „NEDERLAND EN ORANJE" Bijeenkomst H.B.B. WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN STAM STOOMT De cursus Fotografie Tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw" 1898—1948 DE KRINGWEDSTRIJDEN VAN DE „BRUINVISSEN" Uitslag aanbestedingen Doktersdienst NIWIN-boekenbus Persoonlijk kampioenschap biljarten Dr MEENK' GENEESMIDDELËI SCALDIS GRIEPPOEDERS Bakkerij De Graaf verbouwd Laatste lezing van de heer Klapmeyer Geheugenstoornis door overval Aanslag op Prof. Geyl? &ula£ is l® „Een tentoonstelling moet beschouwd worden als een manifestatie van gezonde ondernemingslust en werkelijkheidszin. Zij is geen lief hebberijtje, maar een vooruitstrevende uiting van gezonde groei van het bedrijfs- en zakenleven. Wanneer we niet op bepaalde momenten flink de trom weten te roeren, dan zullen we insuffen, kleine zaakjes houden, en de tragische dood sterven van de vergetene". Met deze woorden opende gister avond do heer J. Snel namens 't voor lopig comité de besprekingen over de Grote Zomertentoonstelling 1948, waar over we reeds enige malen schreven- Een kleine honderd Helderse zaken' lieden hadden aan de algemene uit' nodiging gevolg gegeven om zich eens nader omtrent de plannen te oriënteren, De heer Snel wees er terecht pp, dat de bevolking van Den Helder thans moet tonen haar tijd te ver staan, en dat zij zich desnoods een flink offer moet willen getroosten om het straks met rente terug te krijgen. Het is een dwingende eis, dat men langzamerhand in geheel Nederland weet dat een snelle we- deropbouw van onze stad noodza kelijk is. Men moet onze 'bereid heid kennen cm een passende In woning te verschaffen aan de le den der Koninklijke Marine, en men moet weten dat ons zaken leven ook werkelijk leeft, In een meer zakelijke toespraak be handelde de heer P. Quast, evenals hij dat ten raadhuize had gedaan, het doel dat de initiatiefnemers zich hebben ge steld, geïnspireerd op de grote succes sen van de tentoonstellingen te Scha- gen en in de Zijpe. Hij besprak de middelen die er zijn en die men zich denkt te verschaffen om ook de Hel derse tentoonstelling tot een succes te maken, Men stelt zich voor deze tentoonstel ling te houden in de laatste week van Augustus, hetzij op het terrein san de Weststraat, hetzij op het terrein tussen Bankastraat en Singel, wanneer liet noodschoolgebouw aldaar hetwelk zeer waarschijnlijk bij de tentoonstel lingsgebouwen k'sn worden getrokken tijdig gereed zal zijn. Ér zullen in ieder geval minstens vier tenten of barakken gebouwd moeten worden, waarvoor het benodigde hout reeds be langeloos door een Helderse houthande laar in bruikleen is toegezegd- Bij het maken van de begroting heeft het COHiité zulks op grond van besprekingen met deskundigen de bouwkosten van de tentoon stellingsruimte begroot op f 17.000. Gezien ook de andere cijfers dér begroting, is de vorming van een waarborgfonds van f 25.000 nood zakelijk. BEROEP OP »E ZAKENWERELD Er gingen stemme» uit de vergadering op, welke uiting gaven aan de vrees dat de uitgaven groter en de inkom sten kleiner zouden zijn dan was be groet, Aan deze vrij speculatieve en voor een belangrijk deel negatieve discussie maakte de heer J. F, van Wijngaarden een einde door erop te wijzen, dat men door het lanceren van pessimistische gedachten het enthou siasme van de Initiatiefnemers niet moet onderdrukken, 't Gaat er nu maar om, of de Helderse zakenwereld haar uiterste best wil doen om de tentoon stelling zo aantrekkelijk mogelijk la maken, en of men anderzijds in staat Is de waarb--'gsom van f 23.000 bijeen te brengen. Wanneer hiervan wordt uitgegaan, dan kunnen de plannen worden ge concretiseerd. Blijkt later onverhoopt, dat de waarborgsom toch ontoereikend is, dan kan overwogen worden om 't fonds aan te vullen tot bijvoorbeeld f 35.000. Wat dit waarborgfonds betreft, kon de heer Quast mededelen, dat van verschillende zijden reeds spontaan voor een totaalbedrag van f 3000 was ingetekend en dat ove rigens reeds 357« van de thans be schikbare stands in principe is ver huurd op een basis van f 7 per vierkants meter. ANIMO Bij &e brede gedachtenwisseling, die zie, over allerlei practische punten ontspon, bleken alle aanwezigen zich levendig voor de plannen te interes seren, In de pauze werden uiteraard drukke gesprekken gevoerd. Toen de besprekingen werden voortgezet, kon de heer Quast mededelen dat de heer London uit de Hertzogstraat zich be langeloos voor de duur der tentoon stelling beschikbaar had gesteld voor nader te bepalen werkzaamheden. Toen de vraag aan de orde gesteld werd, of de aanweslren in principe bereid waren om in het waarborgfonds in ta tekenen, werd over bet algemeen positief gereageerd. Gezien dese reac tie kan bet comité rustig doorgaan met het verder uitwerken van de plannen. Reeds kwamen ter vergade. ring nieuwe insehrUvingen binnen. Aan bet comité en s(jn actieve hel pers de taak, het thans ontstoken vuur krachtig te doen oplaaien, opdat seer spoedig over het gebeuren dat onse stad in de komende zomer te wachten staat, concrete mededelingen kunnen worden gedaan. Voor de leden der bij de Helderse Beatuurdersbond aangesloten vgkbonds- afdelingen en belangstellenden houdt d< heer Meyer de Vries, voorzitter van de Raad van Arbeid te Utrecht, Dins dag 23 Maart a.s., 's avonds om acht uur in „De Roskam" aan de Koning straat een lezing over het onderwerp „Sociale maatregelen voorheen, thans en Jn de toekomst". Laatste positie Nederlandse passa giers- en vrachtschepen, Vrijdag 19-3: Aldabi. 19-3 v. Montevideo te Santos; Alphacca, R'dam-Japan, 17-3 v. Co lombo; Averdijk, Londen-Antwerpen, pass. 18-3 Gravesend; Axeldijk, 18-3 v. Antwerpen tc R'dam: Blijdendjjk, 18-3 v. Londen n. Antwerpen; Boigsevai», 18-3 v. Mombassa n.Zanzlbar; Groota Beer, Batavia-A'dam, pass. 19-3 Oues- sant; Indrapoera, R'dam-Kaapstad, 18-3 v. Las Palmas; Ittersum, Antwerpen- Calcutta, 18-3 v. Suez; Java, 19-3 V. Soerabaya n. Makassar; Kaliangat, Ii'dam-Batavia, 19-3 te Port Said; Ka- merlingh Onnes, Java-R'dam, pass. 18-3 7 u, Finisterre; Lindekerk, 18-3 v. R'dam n. Londen; Malvina, Curacao -Sydney, 18-3 370 mijl Zd. West v. Balbaoj Mariekerk, 18-3 v. Marsaille n. Antwerpen; Marken, 18-3 v. Singa pore te Soengel Gerong; Mijdrecht, Kaapstad-Vlaardingen, 23-3 te Hoek v. Holland verw.; Nieuw Holland, 19-3 v, Soerabaya te Hongkong verw.; Oran jefontei», 18-3 v. East Londen n. Port Elisabeth; Randkerk, Kaapstad-Ant- werpen, pass, 18-3 East Goodwin; Slo- terdjjk, 18-3 v. Batavia n. Semarang; Tabian, A'dam-Batavia, 19-3 te Genua; Tibis, R'dam-Curacao, 18-3 500 mijl v. Curacao; Utrecht, 18-3 v, Lorenzo Mar- riuez n. Montevideo: Waterman, w 19-3 14 u. v. Batavia a. d. Hok v. Holland verw,; Willem Ruyg, Batavia-R'dam. 18-3 14.30 u. v, Colombo; Kertosono. 19-3 9.15 u. v. R'dam n. Batavia; Prins Willem 2, 18-3 v. Rotterdam n. St. John. Vele clubs, verenigingen en ca. baretgezelschappen zijn reeds in Casino op het podium verschenen om de talrijke aanwezigen van de meest Uiteenlopende religieuze en politieke richtingen enige uren van goede of zo goed mogelijke amu sement te laten genieten, Maar weinigen slechts hebben een zo echt Nederlands programma gebracht als de leden van de Helderse Oran je-garde. Deze Jonge mensen, met hun oranje veer op zwarte baret, hadden voor hun repertoire een greep gedaan uit de veelbewogen geschiedenis van ons Oranje-huis, De avond werd geopend door de tamboers, trompetters en gardisten, die onder de tonen vap het verenigiqgs- lied „Hier heb je dé Óranjegarde" de eerste kennismaking verzorgde. Na deze muzikale inleiding heette de waarnemend voorzitter, de heer A- de Wit, de aanwezigen welkom, waarna het deejematorium „Drievoudig snoer" van P. van der Harst werd aangevan gen. De negen jeugdige ertisten die aan dit stpk hun medewerking' gaven, hadden ieder voor zich een lang geen gemakkelijke taak, hetgeen echter niet wegnam, dat dit historisch avontuur met als hoofdpersoon Willem van Oranje goed werd weergegeven. Over het onderwerp „Twee Willem» en een Wilheimina" sprak Dg, L, A. Bodaan en hij doelde hierbij op het ontstaan en de groei van ons Vorsten' huis. De eerste Willem was Willem van Oranje, de man die onvermoeid streed voor de vrijheid van ons Vader land en hierbij zelf het slachtoffer werd van de hartstocht die de mensen bevangen had. Maar toch had hij de basis gelegd van het Koninkrijk der Nederlanden. Na de Napoleontische tijd kwam de andere Willem, die de taak had het verbroken koninkrijk te herstellen en op te bouwen tot een krachtige eenheid in de rij der vrije volkeren. De hierop volgende muzikale wed' strijd bezorgde de nodige moailiifche' den. welke oorzaak waren dat de me' dedingers naar de eerste prijs klein in getal bleven. Het historische spel „Nederland e» Oranje" verplaatste de aanwezigen on- Door onze dry cleaning methode behoudt de kleding haar vorm en worden de kleuren verfrist. Wij verven in alle kleuren! sinds 1902. Depót PETERS, Keizerstraat 81 Den Helder. Tel. 2467 Velen onzer lezers zullen In het be zit zijn van een moer of minder v©l- maakt fototoestel, v- rmede z. op va- cantiedagen of familiefeestjes opnamen maken, die hen later de prettigste mo menten in de heririeering kunnen te rugroepen. Zij allen zullen dikwijls een plaatje gemaakt hebben, dat na het r wikkelen jammer genoeg bleek te zijn mislukt, En de meesten zullen bij het zien van een zelfgenomen foto moeten erkennen, dat het heel wat be ter had gekund. Het is daarom 'n goe de gedachte geweest van 't bestuur der Helderse Volksuniversiteit om 'n cursus Fotografie in het leven te roepen, waar or Helderse amateur-fotografen kun- ner worden ingewijd ln het op de juis te manier opnemen, ontwikkelen, af drukken en vergroten van films- De cursus, die in het geheel zal bestaan uit tien wekelijkse lessen, zal gegeven worden door de heer R- Datema, die Dinsdag 8 April a.s. zijn eerste les hoopt ie geven. Er zijn reeds diverse aanmeldingen binnengekomen, maar 't vereiste aantal van twintig is nog niet bereikt. Uiterlijk Donderdag 23 Maart a.s. kan men zich nog laten inschrij ven bij mej, Held, Singel 53. geveer vierhonderd jaren terug, toen de lage landen nog onveilig gemaakt werden door de rovende benden van Filips II. Het verhaal werd verdien stelijk door de pseudo-artisten uitge beeld. C. Kramer was als Jan van Cuyek, „de watergeus", werkelijk in drukwekkend en een echt type van de „oude" partisaan De suggestieve weer gave werd nog verhoogd door de mooie kleding waaraan zeer veel aan dacht was geschonken,' evenals de re volvers en oude vuurroeren. Maar de opvoering van dit stuk had een twee. ledige betekenis, in de eerste plaats om de historische waarde van dit Hol landse verhaal en in de tweede plaats om hiermede de, vooral bij de oude ren zo bekende stadgenoot, die dit verhaal schreef, Pb, B, Polak, nog éénmaal te gedenken. Aan het einde yan de avond sprak ds. F. Tollenaar een woord van waar dering voor hetgeen de jongelui de aanwezigen deze avond geboden had den. Helderse contactcommissie geïnstalleerd. Het mag van voldoende bekendheid worden geacht, dat zich in den lande oer, vrouwencomité heeft gevormd met het doel H.M, de Koningin, ter gele genheid van haar 50-jarig regerings jubileum, namens alle Nederlandse Vrouwen te huldigen. Daartoe is het plan opgevat een grote I Cagtrjeum, 32.500,—; Th, VeuT, 't Wi] hebben de krlng-zwemwed- strUden van de Helderse Bruinvis sen al aangekondigd. WU hebben nu het programma ontvangen, en wlUen daarvan gewag maken, om dat dit om meerdere redenen een opmerkenswaardige wedstrijd zal worden. In de eerste plaats al, ojndat er niet minder dan zeventien nuipmers op het programma staan! In drie uur tijd zal dit totaal moeten werden afgewerkt Het zal zware eigen stellen aan de ju ry, maar we twijfelen er niet aan of de leiding zal een vlot verloop weten te bewerkstelligen. Het programma opent met een x 40 m. wisselslag voor heren. Dit persoonlijke nummer voor alle all ruond zwemmers komt maar al te wei nig op de wedstrijden. We hopen op flinke deelname. Inzet ls de „De Wit' wisselbeker". Een noviteit is voorts de 40 m. vlin deralag voor heren. Nu de klassieke schoolslag het zo langzamerhand zal moeten afleggen (op de nationale en internationale wedstrijden althans!) tegen de „butterfly" vindt ook in de lagere regionen een grote belangstel ling voor deze nieuwe snelle, maar vermoeiende slag te constateren. Wij zien het nummer voorlopig nog als demonstratie, hoewel we hopen, dat we het deze zomer nog vaak op de kringwedstrijden zullen aantreffen. Intussen merken we op, dat we nog nimmer hoorden van een speciaal but terfly-nummer. Dus 100% noviteit! Voor adspiranten is er 40 m. borst crawl, 40 m schoolslag en voor Jon gens bovendien 40 m. rugslag. Voorts een gemengde estafette, waarin [meisjes schoolslag en 2 jongens borst- crawl zwemmen. De dames starten voor 100 m. school slag en 40 m. borstcrawl. Deze laatste [afstand is wat kort. Wij nemen graag aan, dat daarvoor op het ogenblik goede redenen zijn, maar vertrouwen er op, dat de afstand spoedig tot olym pisehe waarde zal worden opgevoerd. De heren krijgen in dit programma het grootste aandeel. Naast de reeds genoemde nummers staan op de agen da: 100 m- schoolslag (x en y klasse) 60 m, rugslag, 100 m. borstcrawl (x en y klasse afzonderlijk), 3 x 40 m, wis celslag estafette, 4 x 80 m. borstcrawl estafette, Volledigheidshalve vermelden we tenslotte nog een 4 x 40 m, estafette gemengd (dames schoolslag, heren borstcrawl), Deze eerste kringwedstrijd in 1948 belooft dus interessant te worden. Er bestaat grote animo voor deelname en we zullen 8 April ongetwijfeld een groot aantal spannende series zien. Namens *t bestuur der Weningstich ting werd in het gebouw vao de ge meentelijke dienst voor Openbare Wer ken aanbseteed het maken van hek werken en bestratingen met bijkomen de werken, omschreven in bestek 2/1948. De volgende aannemers hebben ingeschreven: P. Doorn, St. Maartensbrug, 39.800; 3, M. Schuit. Alkmaar, 37.000.—; O Zutt, Eenigenburg, 35.419.—; H, Oosterbeek en K. Krul, Amsterdam/ Badhoevedorp, 33.500,—; A. Lute, tentoonstelling te houden, waar het le ven en werken der Nederlandse vrouw gedurende de afgelopen 50 jgrgr) zal worden uitgebeeld. Deze tentoonstelling zei van 18 Aug, tot 18 September a.s, worden gehouden in de Houtrusthalleii te 's-Gravenhage. Voor het slagen van deze tentoonstel ling wordt de mqdewerking ingeroepen van alle Nederlandse vrouwen. Ten einde dit doel te bereiken, worden in alle plaatsen van ens land contact' commissies, in het leven geroepen, die alle vrouwenverenigingen en organisa ties omvatten. Ook hier ter stede is een dergelijke contactcommissie gevormd, die op Woensdag j.1. ijj haar eerste vergade ring pp het Raadhui» werd geïnstal leerd. Door de burgemeester werd op deze vergadering een kort inleidend woord gesproken, waarbij hij vooral de na druk legde op het vele en goede dat H.M. de Koningin in deze 50 jaren voor haar volk heeft gedaan, waarna hij de verdere leiding dezer bijeenkomst ever- Zand f 31.800.—; R. Luis, GasseJternlje Veen, 31.300; C. A. Bosland, Assem delft 29.790; G, van Buschbach, Am sterdam, 29.500.—; G. Groot en Zn Den Helder 29,447—; p. C. Tuin, 't Zand, f 28.795—; Fa. C. Th. Kwak en Zn., Den Helder, 27.500—; voor wone tegels en 28,000— voer bazalt- tetgels; Huiberts en Punt, Alkmaar 27,000—; Modder en Cuperus, Den Helder, 26.380; D, Meyer en Zonen, Den Heider, 26.672.—; A. Ie Clereq, Castl'icum, 24.500—; F, D. Dienaar, Den Helder, 24.177; J. P. F. Schoon- derwoerd, Rotterdam 20520—, Door B. en W. werd ten raadhuize aanbesteed 't uitvoeren van riolering» en bestratingswerkzaamheden e.a. in 't plan Noord-West-Noord, omschreven in het bestek 11/1947, De volgende aan nemers hebben Ingeschreven: Bouwcombinatie Dockum, Dokkum, 05,852—; M, Gortenmulder, Diemen, 83.000.G. van Buschbach, Amster dam, 83.000—; R, Luis, Gasselternije- dreeg aan zijn echtgenote, de presidente veen' 82-900-—c- A- Bosland, Assen- der Helderse Contactcommissie, die een I delft, J 81.700; H. J. Oosterbeek en K. uiteenzetting gaf van doel en werkwijze der contactcommissie. Als resultaat va» de besprekingen, waren alle aanwezige dames gaarne bereid hun volle mede werking te verlenen, die hoofdzakelijk za! bestaan in het bezoeken van alle vrouwelijke inwoners, zowel van Den Helder als Julianadorp, Koegras en Huisduinen. Ter zijner tijd zullen de data nader bekend worden gemaakt waarop de dames rond zullen gaan om van iedere vrouwelijke ingezetene een kleine of grotere gave voor dit doel te vragen, variërende van 10 cent tot 10 gulden (grotere gaven zullen evenmin gewei- gerd worden) en tevens van alle geef sters daarbij do bandtekeningen in te Zamelen, die gelijktijdig met het reste- rende bedrag aan H-M. te harer ba- schikking zullen worden aangeboden. De geneeskundige dienst wordt gedu rende dit weekend te Den Helder waar. genomen door de artsen J. J, Fahren. fort, Westgracht 9, telefoon 2981 en P, v. d. Nteuwenhuizen, Plantsoenstraat I, telefoon 3335. Krul, Amsterdam, 80.500; D. Meyer en Zonen, Den Helder, 76,100; G. Groot en Zoon Den Helder, 74.880—; A. Ie Clereq, Castricum, 74.750.F. D. Dienaar, Den Helder, 74.500, J, P. Boot, Limmen, 67.000; G. M. Bos land en Co,, Amsterdam, 65,000—; Th. Veul, 't Zand 64.400—; Fa. Hui' berts en Punt, Alkmaar, 56.900,—; Nederl. Bazaltmaatschappij, Zaandam 48.625.—; J. P. F. Sehoonderwoerd, Rotterdam, 34.200—, Sinds gistermiddag staat op het z.g. .Rialto-plein" aan de Spoorstraat een „lectuurhuisje" van de NIWIN. Men kan in deze bus oude tijdschriften en boeken deponeren, die men wil afstaan vopr de militairen in Indië. Vooral met de schoonmaak zullen onze huismoe ders wel boeken en andere lectuur te genkomen, waaraan men zelf geen waarde meer hecht, maar waarmede de jongens op eenzame posten een groot pleizier kan worden gedaan. Men weet nu, waar men met deze lectuur heen kan, Da bus wordt driemaal par waak gelicht. De 4de ronde begon met: A. Kersbergen 200 45 gem. 4.44 J. v, d. Steen 195 45 gem. 4,33 In een zwakke partij heeft Tonny Kersbergen met slechts 5 car. ver schil gewonnen van J. v. d. Steen, 't Enige aardige van deze partu was, dat beide spelers van het begin af elkaar op de voet gevolgd zijn. Zo was de stand na de 15de beurt 7575, na de 28ste beurt 131—131, na de 39ste beurt 168170, Spannender en fraaier was de vol gende partij, welke van Invloed kon zijn op de eindstand, 't Ging tussen G. Snelten 193 23 gem. 8.39 l, Tjlttes 200 23 gem. 8,69 G. Snelten begon van acquit met een goed serie van 40 car. Doch daarna volgde wat kruimelwerk. Na de 4de brt. was de stand 8188, Doch plotseling kwam Snelten weer los. 3 goede series van 12- 37 - 23 en daarna nog een van 15 gaven hem een goede voorsprong en zo was de stand na de 18de brt, 175—135, 't Zag er toen slecht voor Tjittes uit. Maar deze verschoof zijn pruim eens naar de andere kant en stootte een goede 37, 10 en 17 bij elkaar en stond op 19„. Nog 1 car, scheidde hem van de overwinning, Snelten stond op 181 en scoorde ln de 22ste beurt 12 en kwam op 193, Tjittes poedelde, Snel ten moest er nog 7, doch poedelde ook. Toen maakte Tjittes de laatste' car. en boekte 2 winstpunten, 't Was een spannende en fraaie partij. Ook de 3de partij was van goed gehalte. Het ging tussen: J, Tiessen 200 19 gem. 10,52 G, Karman 146 19 gem. 7,68 't Was voor de pas gepromoveerde Karman een zwarte opgaaf tegen één van de favorieten voor de kam pioenstitel. Hij heeft zijn best ge daan en een goede indruk nagelaten. Ondanks zijn achterstand hield hij dapper vol en zijn manier van spelen wekte ieders bewondering, Maar tegen J, Tiessen kon hij het niet bol werken. Deze speelde in kampioen- vorm, Hij scoorde achter elkaar. 13-4-29-11-18-12 14 - 31, terwijl zijn laatste 2 series 16 en 23 waren. Vooral de wijze, waarop hij deze series opbouwde, stempeld hem tot een goed biljarter. De 4de party van deze avond ging tussen: Jb. Smit 200 36 gem. 5.55 Jb, Woud 141 36 gem. 3,91 Jb. Woud ontpopt zich in dit tour- nooi meer en meer als het enf&at terrible, Elke tegenstander heeft zijn handen vol aan hem. Zijn ballen ko men altijd ver uit eikaar te liggen en de onmogelijkste caramboles maakt hij. Maar daardoor krijgt zijn tegenspeler slechte ballen. Hij doet <3it niet met opzet, want deze sym pathieke O'.G,-speler speelt geen ca- rotte, maar hij is een uitgesproken bandspeler. Ook Smit moest dit on dervinden en kon niet In zijn normale spel spelen, De stand na 4 ronden is nu: 1. l. Tjittes 8 put, gem 2. J. Tiessen 8 pnt. Jb. Smit 6 pnt. 4. G. Snelten 4 pnt. 5. A, Kersbergen 4 pnt, Jb. Woud 2 pnt. 7. G. Karman o pnt, 8. J. v. d. Steen 0 pnt. Pe laatste 8 ronden worden speeld as. Dinsdag, Woensdag Donderdag. gem. gem. gem. gem, gem. gem. gem, 10.00 6.40 6.93 7,23 4.56 3.97 5.84 3.77 gë en BRASKAMP N.V. FARHIKANTE \/A Hangerig en rillerig 7 Dere symptomen v«n Griep of Influenza direct bestrijden met onze bekende Prijs per poeder 5 cent. Ieder uur kan de nieuwe oven in de bakkerij van de heer H. de Graaf in de Wezenstraat ruim tweehonderd bro den afleveren. Deze moderne driedelige oven, die geplaatst werd door de fa Den Boer te Dordrecht, vormt echter slechts een onderdeel van de geheel verbouwde bakkerij. Het architecten bureau De Graaf uit Amsterdam heelt bij het ontwerpen van de werkplaats gestreefd naar een zo doeltreffend en hygiënisch mogelijk geheel, hetgeen ook Inderdaad is bereikt, De twee grote stenen kolenbewaarplaatsen kunnen al leen buiten de bakkerij om gevuld worden, waardoor wordt voorkomen dat bij het vullen de bakkerij door kolenstof wordt verontreinigd. In de geheel betegelde en witgeschilderde bakkerij i» een grote tafel met stenen blad geplaatst, waarop het deeg wordt klaargemaakt, om dan via vorm en rijsoven voor de menselijke consump tie geschikt te worden gemaakt. Een modern en fraai ingericht kantoortje scheidt de bakkerij van de wagenberg plaats. waardoor de eigenaar-bedrijfs leider die tegenwoordig evenzeer administrateur als bakker moet zijn tijdens zijn kantoorwerk een goed over zicht over de gehele bakkerij heeft. De verbouwing werd uitgevoerd door de fa. P. Bot en Zn. te Heer-Hugo- waard, het schilderwerk door de fa. Dirkmaat en de electrisehe installatie door de fa, Nipshagen. In een zeer interessant betoog zette de heer J. Ph. Klapmeyer Dinsdag avond voor de Helderse Volksuniver siteit de diverse richtingen uiteen, die zich in de schilderkunst hebben ont wikkeld. Want evenals op de bouw en beeldhouwkunst hebben de gewij zigde ideeën en levensbeschouwingen hun invloed doen gelden op de schil derkunst. Dit is vooral te merken aan de middeleeuwse schilderijen, waar zowel uit de voorstelling als uit de stijl het wezen der toen heersende re ligieuze denkbeelden duidelijk sprak. De schilderkunst werd reeds zeer vroeg beoefend, maar eerst in de mid deleeuwen ontwikkelde zich deze kunst. Zij was daarbij geheel gericht op de Katholieke eredienst, totdat in de laat-renaissance het profane onder werp meer op de voorgrond kwam. Het „veroveren der werkelijkheid" be reikte zijn hoogtepunt omstreeks 1400 en uitte zich in alle vormen der beel dende kunst. Het summum van kunst was het volmaakt uitbeelden van de mens. Men was in die periode de me ning toegedaan dat alleen van een goed kunstenaar gesproken kon wor den, als hij in staat was een' juiste uitbeelding van de mens te geven. Een uitzondering hierop maakten de 17e eeuwse Nederlandse schilders. Hun juiste voorstellingen van het profane leven pakken de toeschouwer en het js zeer opmerkelijk dat juist toen het overigens zo decoratieve werk der landschapschilders opkwam. Na de 17e eeuw trad evenwel een verval in. Het atelierwerk nam een groter plaats in. Door de overdrijving der roman tiek verloor het schilderij aan geeste lijke diepte, Maar spoedig kwam op deze eenzijdigheid een krachtige re actie vanuit Engeland, het impressio nisme. Als voorlopers van dit impres sionisme worden beschouwd De la Croix en Couroux. De aanhangers van deze richting zochten hun inspiratie niet binnen de muren van hun werk kamer, maar wensten de indruk weer te geven zoals zij die uit de natuur kregen. Typisch voor het impressio nisme is de uitspraak van de schilder Maris: „Ik schilder niet de koe maar ik schilder het licht". In Nederland splitste deze richting zich in een Haag se school en in een Amsterdamse school, de laatste ook wel genoemd het neo-impressionisme. Een bekend schilder uit deze school is Jozef Is- raëls. In deze laatste lezing heeft de heer Klapmeyer de gehele ontwikkeling der schilderkunst belicht van de oude miniaturen tot aan de werk\n van Brack en Montriaan. Aan het einde van zijn causerie dankte de heer Klapmeyer voor het aandachtig gehoor en sprak de wens uit dat zijn voor drachten ondanks hurj betrekkelijke oppervlakkigheid, toch aan hun be doeling hadden voldaan. Hierna nam nog even de heer J. Nijkamp- het woord, die namens de toehoorders zijn welgemeene dank uitsprak voor het geen de spreker deze cursus gebracht had. En terecht sprak de heer Nij kamp de heer Klapmeyer tegen wat betreft zijn oppervlakkigheid, omdat deze cursussen immers in de eerste plaats bestemd zijn voor diegenen die weinig Van de behandelde onderwer pen weten, maar er zich toch ernstig voor interesseren. Voor hen heeft deze cursus zeer zeker voldaan. Gisteravond tussen 20 en 22 uur is te Amsterdam een 66-jarige man in de Tweede Jacob van Campenstraat te Amsterdam het slachtoffer geworden van een overval, die naar de recher che aanneemt gepleegd is door één of meer mannen. De politie- ziet zich voor een moei lijke taak geplaatst, omdat het slacht offer tengevolge van de aanslag aan geheugenstoornis lijdt en shockver schijnselen vertoont, zodat hij geen enkele inlichting kan verstrekken, Zijn vrouw, die gisteravond om 22 uur thuis kwam, trof hem in bewusteloze toestand in het huis aan en waar schuwde onmiddellijk de politie. Deze stelde onmiddellijk een onderzoek in en constateerde aan de hand van ver schillende feiten, dat de oude man, die bovendien een gat in het achterhoofd heeft opgelopen, hevig met zijn aan vallers moet hebben geworsteld. Een ingedeukte paraplubak en bloedsporen waren daarvoor de voornaamste be wijzen. De recherche neemt aan dat de da ders in hun werk gestoord zijn. In de nacht van Dinsdag op Woens dag omstreeks drie uur, is in het be kende lokaal „Roeland" te Gent een tijdbom ontploft, Opmerkelijk bij deze bomaanslag is, dat Dinsdagavond de bekende Utrecht se professor Geyl in genoemd lokaal een lezing heeft gehouden over het onderwerp „Nederland en Vlaanderen" en volgens „De Nieuwe Gids" op de zelfde plaats zou hebben gestaan als die waar de bom is ontploft. Het parket heeft ter plaatse een on derzoek ingesteld doch tot nu toe zijn geen bijzonderheden bekend.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2