DUC SCHUURPOEDER Contactpunt voor alle Protestantse kerken De films van deze week Stad en Omgeving. SPAART ZEEP EN SCHUIMT Zeer geslaagde uitvoeringen van de Gymnastiekvereniging „Pro Patria" Ook in Den Helder een P.I.T.-comité WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN Feestavond Speeltuin vereniging „Tuindorp" Op weg naar huis Link! Persoonlijk kampioenschap biljarten Volksuniversiteit Den Helder Wu LUISTEREN NAAR.... TIVOLI Gejaagd in de nacht' Bestuurswijziging K.V.H. Geslaagd BISCHOFF BISCHOFF HERENHOEDEN 10.50 12 50 - 22.75 DE WITTE „Carmen" Watervogels 2 promoveert De schoolvoetbal- wedstrijden Fraaie successen voor directeur Lagerwey H.R.C. 3-Zaandijk21-1 'n Erdal-producidus goed! Naast de organisaties die zich bezig houden met de ontspanning van onze militairen in Indië, trachten de onderscheidene kerkgenootschappen zo goed mogelijk hun geestelijke belangen te behartigen. Dit laatste houdt meer in dan het op gezette tijden verzenden van wat Christelijke lectuur en nieuws omtrent het kerkelijk leven in de eigenlijke woon plaats. Onze jongens in Indië komen dikwijls onder zulke omstandig heden, dat het bieden van ontspanning en enige opbouwende lectuur nimmer voldoende kan zijn om hen geestelijk op de been te houden Vooral de jongeren, die zo ver van hun vertrouwde milieu vertoeven, worden vaak in de eenzaamheid van afgelegen posten sterk bepaald bij de allerbelangrijkste levensvragen. menkomen. Vanuit Den Haag kan Het is goed, dat daaraan in Neder land wordt gedacht, en dat er iets wordt gedaan om deze geestelijke nood te lenigen. En ook dat men zich be kommert om hen die achterbleven. Zonder tekort te doen aan hetgeen de NIWIN en de Band Nederland—Indië presteren, moet deze zielzorg dringend noodzakelijk worden geacht. Zowel de vloot- en legerpredikanten en -aalmoe zeniers als de predikanten in het moe derland kunnen daarvan met klem ge tuigen. De gedwongen scheiding brengt niet alleen voor de mannen in Indië, _maar ook voor hen, die achterbleven en dan vooral voor alleenstaande vrou wen met hun kinderen consequen ties met zich. Er doen zich problemen voor, die niet dan met de grootste tact tot oplossing kunnen worden gebracht. Van Katholieke zijde werd 't R.K. Thuisfront in het leven geroepen, dat deze zaak met kracht heeft aangepakt. De andere kerkgenootschappen werken over het algemeen vrij gesepareerd, waardoor sommige taken dubbel wor den behartigd, terwijl onwillekeurig bepaalde terreinen braak moeten blij ven liggen. Daarom werd op instigatie van het Interkerkelijk Overleg in Mei van het vorige jaar een Protestants In terkerkelijk Thuisfront opgericht, dat tot doel heeft alle krachten zodanig te coördineren dat zij met de meeste vrucht werkzaam kunnen zijn. Ook in Den Helder is thans een PIT- comité opgericht, waartoe Zaterdag middag in het Christelijk Militair Te huis aan de Kanaalweg vertegenwoor digers van alle plaatselijke Protestantse kerken, alsmede van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond vergaderd waren. De leider van het Haarlems P.I.T.-bureau, de heer J. H. Zeldenrijk, heeft in een overtuigend betoog de aanwezigen tot activiteit opgeroepen. Het mag verblijdend heten, dat allen na dit ernstig woord unaniem van me ning waren dat het Protestants Inter kerkelijk Thuisfront de ontmoetings plaats is van allen cbe de geestelijke belangen van de jongens overzee en van hen die achterbleven willen behar tigen. Het is niet zo, dat het P.I.T. de taak der kerken wil overnemen. Het is veeleer de bedoeling dat het P.I.T. het centrale punt vormt, van waaruit met vrucht kan worden ge werkt. Op het landelijk P.I.T.-bu reau te 's-Gravenhage moeten alle lijnen uit Indië en Nederland sa- dan het contact worden verlegd via de plaatselijke P.I.T.-bureaux. Uiteraard kon Zaterdag nog niet tot de vorming van een definitief comité worden overgegaan, maar toch gingen allen ermee accoord dat de voorzitters hamer zal worden gehanteerd door ds. L. A. Bodaan en dat het secetariaat zal worden gevoerd door de heer W. Knol, beide figuren die door hun plaats te midden van onze militairen daarvoor bij uitstek geschikt zijn. Er kan dus reeds met het P.I.T.-werk in Den Hel der worden begonnen. Zodra het plaat selijk comité voltallig is, zullen wij op het een en ander nader terug komen. Laatste positie Ned. passagiers- en vrachtschepen, Zaterdag 20 Maart: Aagtekerk, 19-3 van Fremantle naar Adelaide. Aldebaran, New Port News—Rotterdam, pass. 19-3 Scilly. Alhena, 19-3 van R'dam te Rio de Ja- neiro. Aldabi, 19-3 van Montevideo te Santos. Algenib, 18-3 van Flo- rianapolis naar Port Alegre. Algorab, BahiaR'dam, pass. 19-3 Fernando Noronha. Alkaid, CabadelloAntwer pen, 19-3 van Teneriffe. Alphard, Rio de JaneiroAntwerpen, pass. 20-3 Ouessant. Amstelkerk, DakarLe Havre, pass. 20-3 Finisterre. Berkel, Las PalmasAmsterdam, pass. 19-3 Dungeness. Barendrecht, 18-3 van Tandjong Oebang te Auckland, vertr. 24-3 naar San Pedro. Blijdendijk, New York—Rotterdam, 19-3 te Ant werpen. Cottica, 19-3 van Trinidad te Ponta Delgada. Cistula, 20-3 van Adelaide naar Port Lincoln. Delft- dijk, Vancouver—R'dam, 19-3 te Ant werpen. Duivendijk, 18-3 van Port land Or naar San Francisco. Delf land, A'dam-Rio de Janeiro, 19-3 v. Las Palmas. Johan van Oldenbarnevelt, Amst—Batavia, pass. 20-3 Finisterre. Johan de Witt, Batavia—Amst., pass. 19-3 Gibraltar. Kamerlingh Onnes, Batavia—R'dam, pass. 19-3 19 uur Oues sant. Kertosono, R'dam—Batavia, 20-3 te Antwerpen. Kota Agoeng, Batavia—Halifax, pass. 19-3 Gibraltar. Kota Gede, JavaR'dam, wordt 23-3 22 uur te Suez verwacht. Liev»- vrouwekerk, 19-3 van Port Said naar Genua. Molenkerk, Penang—R'dam, 20-3 van Aden. Mijdrecht, wordt 23-3 v.m. van Kaapstad te Vlaardingen ver wacht. Maetsuycker, 19-3 van Tand jong pandan naar Batavia. Omala Abadan—Bizerta, 17-3 van Port Said Nieuw Amsterdam, New York—R'dam wordt 23-3 6 uur v.m. te Scowes ver wacht. Oranjefontein. 19-3 van Port Elisabeth naar Kaapstad.: Rondo 19-3 van Halifax te Boston. Roepat.' Batavia—Amst., pass. 20-3 St. Vincent Sloterdijk, 20-3 van Semarang té Soerabaya. Salland, Las Palmas— Amst., pass. 20-3 Ouessant. Tabinta Batavia—Amsterdam, pass. 19-3 Gibral tar. Tegelberg 19-3 van Durban naar Port Elisabeth. Veendam, 19-3 van New York ar Bermuda. Water man, 19-3 van Batavia te R'dam. Westerdam, 19-3 4 uur n.m. van Rotter dam naar New York via Southampton. De speeltuinvereniging Tuindorp bood Zaterdagavond haar leden en do nateurs een bont cabaretprogramma aan in de Roskam. Voor deze avond had de vereniging de medewerking ge kregen van „Elgawa" de personeels vereniging der gemeente water- en lichtbedrijven. Het openingswoord werd gesproken door de heer Bok, die alle aanwezigen van harte welkom heette, in het bij zonder de commissaris van politie, de heer K. Rijpma en de heer J. N. E. Teune, oud-directeur Water en Licht bedrijven. Later op de avond gaf bur gemeester G. Ritmeester door zijn aan wezigheid eveneens blijk van belang stelling voor het werk der Speeltuin vereniging. Als proloog werd door enige jeugdige speeltuinleden opgevoerd „De noten balk", een geestig zangnummer met piano-begeleiding van mevr. Fluit. Het was de inleiding tot een afwisselend programma van liedjes, sketches en voordrachten, waarvan we lang niet alles even geslaagd kunnen noemen. Uit het repertoire van mevr. van der Wen de werd „Chante encore" het meest door de aanwezigen gewaardeerd. De sketch „De krachtdrank'' werd aardig opgevoerd door de heren G. van der Wende en C. Trap. Samen met een achttal meisjes bracht de accordeoniste mevr. Fluit, enige populaire liedjes ten gehore, die krachtig werden meegezon gen. Tot slot van het programma zong mevr. Van der Wende nog enige liede ren, waarna de heer Bok het eerste ge deelte van de avond besloot met een woord van dan1' aan allen die aan dit programma hun medewerking hadden verleend. Na de verloting van enkele mooie voorwerpen, werd een aanvang ge maakt met het bal dat onder leiding stond van de heer C. J. Smit. De mu zikale medewerking werd verleend door het dansorkest Jackie Coomans. Met het s.s. „Grote Beer" zijn de vol gende stadgenoten uit Indonesië op weg naar huis: Sergeant-machinist C. P. Steen winkel. Begoniastraat 63; korpo raal vliegtuigmaker A. Moens, Singel 136; seiner le klasse J. Regeling; de heer Th. Meert, Prof. Zeemanstraat 9. Het schip wordt vandaag in de Am sterdamse haven verwacht. Het Dagblad voor de Zaanstreek ver telt: Gisteravond zaten twee Adelborsten in de trein van Amsterdam naar Alk maar. Met donderend geweld reed de electrische over de Hembrug. „Wat is dat voor een rivier?", vroeg de mooiste aan de ander. „Dat is de Amstel", ver klaarde deze met veel bravoür. De mooiste was blij zijn kennis weer te hebben verrijkt. A.s. Dinsdag, Woensdag en Donder dagavond worden de wedstrijden om de kampioenstitel voortgezet. Dan ko men de 4 hoogstgeplaatste spelers tegen elkaar en zullen er slachtoffers vallen. Het zal dan ook deze dagen niet aan belangstelling ontbreken in café Royal. Voor Dinsdag is het volgende pro gramma vastgesteld: 7.00 uur Jb. Woud J. v. d. Steen; 8.15 Jb. Smit—J. Ties- sen; 9.30 G. SneltenG. Karman; 10.45 A. KersbergenL. Tjittes. Voor Woensdag: J. v. SteenG. Kar man; Jb. WoudG. Snelten; L. Tjit tesJb. Smit; A. Kersbergen—J. Ties- sen. Voor Donderdag: G. SneltenJ. v. d. Steen; Jb. WoudG. Karman; Jb. Smit A. Kersbergen; L. Tjittes—J. Tiessen. Lezing over Ibsen's „Brand" Buiten het gewone winterprogram- HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8. 1, 7, 8 en 10,30 uur. KRO: 7,30 Gramofoonpla- ten 7,45 Morgen- gebed 8,15 Pluk de dag 9,00 Licht baken 9,30 Gramofoonmuziek 10,00 Wie komt er in mijn hokje? 10,15 In Operaland (gr.pl.) 10,40 Palabroca (voordracht) 10,50 Gramofoonplaten 11,30 Als de ziele luistert 11,40 Lichte oigelklanken 12,00 Angelus 12,03 Jan Voogt en Cor van Boven (tenor en piano) ir,30 Weeroverzicht 12,33 Melactrino Btlngs (gr.pl.) 12,55 Zonnewijzer 1,25 Tipica-orkest 1.50 Bespreking van mu ziekliteratuur 2,00 Serie „Uit Neder lands Glorietijdperk'' 2,30 Onder ons 8,00 Cyclus: De ontwikkeling van het piano-kwartet 3,35 Gramsloonplaten 4,00 De' Zonnebloem 4,30 Ziekenlof 5,00 Na schooltijd 5,15 Beroemde kin derkoren 5,45 De nieuwe staat „Pasoe- dan" 6,00 Very Lynn en Richard Tau- ber 6,20 Sportpraatje 6,30 Neder landse Strijdkrachten 7.13 Band of HM Grenadier Guards7,30 Jonge mensen vragen 7,45 N I W I N-klanken 7,50 Wederopbouw 8,05 De gewone man 812 Het Omroep-Kamerorkest 8,30 In Jezus lijden —9,30 Cyclus: Orgelmuziek 9.50 Viool en piano 10,15 De goede week ma der Volksuniversiteit te Den Hel der wordt Dinsdag 23 April a.s. nog 'n extra-avond gegeven. De heer J. W. van Vendeloo, leraar Nederlands aan 9 ls Aubade het Gem. Lyceum, zal dan een lezing houden over 't bekende drama „Brand" van de Noorse schrijver Hendrik Ibsen. Wij wekken ieder op deze lezing bij te wonen, vooral degenen die nooit in de gelegenheid waren kennis te nemen van het meesterwerk van de wellicht grootste negentiende-eeuwse Europese dramaturg. De lezing wordt gehouden in de Vakschool en begint om acht urn-. 10,45 Radio Philharmonisch orkest In de korfbalvereniging „Helder" heeft 'n kleine bestuurswijziging plaats gehad. Het dagelijks bestuur ziet er thans als volgt uit: C. de Jonge, voor zitter, Anjelierenstraat 9; D. Kerkho ven, secretaris, Goversstraat 47; C. Snoey. penningmeester, Fazantenstr. 3. Bij het op 12 Januari 1948 gehouden examen Engelse handelscorresponden tie, afgenomen door de Nederlandse Associatie voor Practijkexamens, slaag de de heer D. Meijer, leerling van het instituut „Mercurius". HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1,,6, 8 en 11 uur AVRO: 7,15 Gramofoonplaten 7,50 Dagcpening 8,45 Lucette Discavis-Trio (piano, gr.pl. 9,15 Morgenwijding 9,30 Waterstanden 9,35 Arbeidsvitaminen 10,30 Van vrouw tot vrouw 10,35 Jon genskoren (gr.pi.) 10,50 Kleutertje lui3 terl 11,00 Felix Mendelssohn—Bartholdy concert 11,45 Korte vertellingen 12,00 Het Lyra Trio 12,30 Weerpraatje 12,33 Ons platteland 12,43 Plerre Pal'.a (orgei) 1,15 Les gars de Paris 1,45 Balalaika 2,00 Met naald en schaar 2,30 Radio matinée (gr.pl.) 4,25 Roger Machade (piano, gr.pl) 4,40 De schoolbel 5,00 Dat kan jij ook! 5,30 Radiodans-orkest 6,15 Tom Erich (piano) 6,30 Won deren en scheikunde 7,00 Het klokje van zeven 7,10 Verkeerspraatje 7,15 Dichterliebe 7,45 Gesprekken met dok ters 8,05 Doel en betekenis van de Prins Bernhard Stichting 8.15 Het Strijk orkest van Hugo de Groot 8,45 De zwa luwen (Radiospel) 9,40 Contact 10,16 Buitenlands overzicht 10,30 De sere cade in de Kamermuziek 11.15 Concert Koópt bij PLASTIC EN GUMMIMANTELS 14.65 - 17.90 - 23.75 183. En nu zijn jullie natuurlijk nog nieuwsgierig, wat moeder Woeffie voor haar verjaardag heeft gekregen? Nu je kunt het op het plaatje zien. Ze ligt hier als een prinses op haar sier- kussen en Pim, Pam en Pom kijken verheugd foe. Ze hebben hun medail les vandaag om, want het is een feest dag, nu hun moeder jarig is, dat be grijp je. Maar moeder Woeffie is niet de enige, die wat krijgt. 184. Op deze feestdag wordt wat -^ater een grote emmer ijs bezorgd. Met een kaartje erbij: „Van de dankba re dorpsbewoners". Nu kunnen ze hun hartjes ophalen. En om Wetsnavel is ook gedacht hoor! Hij heeft een heel pek vogelenzaad gekregen. Nu het zal nog wel even duren voor dat op is, denk ik. En als Pim. Pam en Pom 's avonds doodmoe gaan slapen, weten ze niet waar ze blijder mee zijn. Met het prachtige kussen, waar moeder mee verrast is. of met al het ijs, dat in- hun buikjes rust! De film „Gejaagd in de nacht" (doo J. Arthur Rank geproduceerd onder de titel „Odd man out"), die deze weet in Tivoli wordt vertoond, verplaatst de toeschouwer op een abrupte manier in een strijd tussen de politie en een ge heime organisatie. Met welk doel deze organisatie werkt, wordt niet verteld. De proloog suggereert slechts dat hier een strijd gevoerd wordt tussen een groep mensen, die geen kans zien om langs wettelijke weg een heilig ideaal te verwezenlijken, en de sterke arm die langs wettelijke weg de geheime organisatie tracht te elimineren. Een soort buiten-parlementaire oppositie dus, die desnoods met de wapenen ageert, en desnoods met de wapenen moet worden gebroken. Het is moge lijk dat de toeschouwer aan de kant van de politie behoort te staan, maar 't kan ook zijn dat de illegale strijders zijn sympathie verdienen. Welke hou ding de juiste is, wordt niet duidelijk gemaakt, en dat maakt de zaak een beetje zwevend. Blijkens de inleiding is een bewust partij-kiezen ook niet nood zakelijk, omdat de film niet de strijd zelf wil bespreken, maar alleen wat er omgaat in de harten van hen die zulk een verbeten „etie tegen een goed georganiseerd systeem voeren. Hoe het ook zij, reeds na de eerste paar honderd meter celluloid staat de toeschouwer al of niet ten onrechte aan de kant van Johnny (James Mason) en de zijnen. Hij ziet hoe onder leiding van Johnny een bankoverval wordt gepleegd, waarbij Johnny ge wond raakt. En dan begint de „jacht in de nacht". Een uitermate spannende af faire, welke onder de geraffineerde re gie van Carol Reed uiterst suggestief wordt weergegeven. Het wordt een strijd met sterk wisselende kansen die de toeschouwer van minuut tot minuut geboeid houdt. Rank zou Rank niet zijn, wanneer hij niet af en toe kans gezien had om even een straaltje licht te werpen op een wijsgerig aspect van de zaak. Wanneer bijvoorbeeld Johnny met zijn gebroken lichaam in een loge ment is terecht gekomen, verleent een mislukt medisch student hem daar de eerste hulp; het is interessant om te zien boe de student door zijn komst uit een zekere lethargie ontwaakt. Raak getekend is ook het conflict tussen de vogelkoopman, die Johnny naar het ^ziekenhuis wil brengen, en. de., kunst schilder,, die Johnnynog een póósje wil vasthouden, omdat deze hem in spireert tot het schoonste doek in zijn oeuvre. De strijd golft op en neer, en dan is daar telkens de jonge vrouw wier ge dachten voortdurend bij Johnny zijn. Kathleen zoekt en zoekt, soms bijna met succes, tot ze hem eindelijk vindt. En dan vindt weldra de film en het leven van Johnny en Kathleen een triest einde in een vuurgevecht met de politie. Het is dus stellg geen zonnige geschiedenis (al vindt het publiek me nigmaal gelegenheid om nodeloos te schaterlachen). „Gejaagd in de nacht" heeft een zeer ernstige ondertoon en is nochtans ook voor het grote publiek onderhoudend van de eerste tot de laatste meter. tussen zijn liefde voor Carmen en zijn eergevoel. Hoe kan het anders: tot zijn schade wint zijn liefde het, en dan verzinkt hij al dieper en dieper in het moeras der misdaad. Deze man, Don José (Jean Marais), komt als jong bri gadier van politie in aanraking met de vriendin van zijn luitenant. 'Carmen gedraagt zich op de fabriek waar ze werkt zodanig, dat Don José haar moet arresteren. Hij laat haar echter ont snappen, met het gevolg dat hij zelf de gevangenis indraait en gedegradeerd wordt. Carmen verlost hem, en heeft hem dan door zijn liefde voor haar in haar macht. Een wreed, romantisch spel, dat door prachtige fragmenten uit Bizet's „Carmen"' wordt geïllustreerd. Koopt bij Een tragedie van het noodlot is de inhoud van de Franse film „Carmen' die draait in de Witte bioscoop. Het is een sensationeel verhaal dat zich af speelt in het bijna onherbergzame Spaanse bergland, temidden van een troep nietsontziende smokkelaars, waar toe ook Carmen (Vivian .jRomance) be hoort. In deze krachtig gespeelde film, waarin de toeschouwer kan kennis maken met het hartstochtelijk tempe rament der Zuiderlingen, strijdt een eerlijk en rechtschapen man een strijd Door een 22 resultaat tegen D.T.S. 3 is Watervogels 2 er in geslaagd weer te promoveren naar de le klasse van de N.H.V.B. Wij feliciteren de zwarthemden met dit resultaat van harte. Kort na de oorlog moest Watervogels haar posi tie in de le klasse prijsgeven. ZAP bleek sterker te zijn en nam haar plaats in. Men bleef niet bij de pak ken neer zitten en reeds na 2 jaar werd de kroon op het werk gezet. De populaire zwartjes hebben, na een zwak begin in dit seizoen, een fraaie prestatie geleverd door zich de sterkste te tonen van alle 4e klasse reserve elf tallen. Gisterenavond was het feest in de Roskam, waar de bloemen weer eens ouderwets buiten werden gezet. Want feestvieren kunnen de Water pieten ook heel goed. Nogmaals onze felicitatie! Onze stad heeft dus toch nog een promotie. Wellicht herinnert U zich het in Juli van het vorig jaar aan de Sportlaan gehouden Turnfeest van de Turnkring Hollands Noorderkwartier, waarbij wij naast de algemeen goede prestaties van onze plaatselijke gymnastiekverenigin gen, vooral met grote voldoening vast stelden, hoe de directeur van P.P. het aangedurfd had te breken met de sinds tientallen jaren gevolgde opvoering van dezelfde oefenstof. Hoe hij, zowel in oefeningen als in muzikale begeleiding, met succes de moderne richting insloeg. Opnieuw bleek ons tijdens de uitvoe ringen, die P.P. op Vrijdag- en Zater dagavond haar leden en donateurs aan bood, dat de heer Lagerweij deze nieu we weg vastberaden blijft volgen. Ten eerste heeft hij gebroken met het uitvoeren van de nummers op de kleine bekrompen toneelruimte. Het gehele programma werd in de zaal uitgevoerd en de toeschouwers waren om dit veld in een hoefijzervorm geplaatst. Aange zien op deze wijze de uitvoering slechts door 240 personen kon worden bijge woond, had men besloten twee avonden te geven. Beide avonden begonnen met een opmars van alle deelnemers. Deze op mars, die. stijlvol en eenvoudig werd uitgevoerd, werd besloten met het seer bekende turnerslied, dat door alle aan wezigen staande werd meegezongen, In zijn welkomstwoord tot de geno digden vestigde de voorzitter van P.P. reeds thans de aandacht van alle aan wezigen op het komende feest van October 1949, het jaar waarin P.P haar 65-jarig bestaan hoopt te herdenken. Onmiddellijk na afloop van dit zo merseizoen zal een aanvang worden ge maakt met het voorbereiden en instu deren van dit grote herdenkingsfeest. De uitvoering van Vrijdagavond ver schilde in zoverre van die van Zater dag, dat op deze eerste avond de jong ste leden vrijwel voltallig aan enkele nummers medewerkten. In het nummer „Fantasie" vertelde de leider, temidden van de kleuters, een verhaal uit de natuur, waarbij de peuters alle bewegingen, die zich daar kunnen voordoen of die men van dieren kan waarnemen, nabootsten. Een zeer aardig nummer. Vervolgens een springrietoefening, eveneens voor onze stad volmaakt nieuw. Het is merkwaardig welke mogelijk heden een twintigtal deelneemsters daarna, met begeleiding van muziek, met vier polsstokken demonstreerden. Jammer dat op de tweede avond deze oefening, tengevolge van een defect aan de geluidsinstallatie, halverwege moest worden gestaakt. Ook het nummer grondgymnastiek voor jongens, groep B, werd zeer mo dern uitgevoerd. Het aantal jongens, van de leeftijd 12 tot 17 jaar, dat onze gymnastieklokalen bevolkt, is helaas nog steeds belangrijk kléiner dan het aantal meisjes van die leeftijden. Met het invoeren van deze zeer moderne en aantrekkelijke oefenstof zal hierin on getwijfeld een wijziging ten goede ko men. Het nummer bokspringen, jon gens, werd keurig en in een vlug tempo afgewerkt. Opvallend was dat „Jan", de kleinste van het groepje, de leiding had. Het nummer dubbelrek voor jongens B stelde uiteraard iets hogere eisen, omdat bij dit nummer feitelijk bepaald wordt, of een jongen een goed werker kan wordert iri de afdeling heren. Het aantal van hen dat binnenkort naar deze afdeling van P.P. Zal kunnen over gaan, is zeer hoopvol.; In het nummer „Oefeningen aan de brug" voor dames-junioren en meisjes B werd zowel klassikaal als persoonlijk gewerkt. Natuurlijk hebben beide me thoden hunne bewonderaars en hoewel klassikaal in enkele opzichten de voor keur verdient, vinden wij toch, dat het persoonlijke element in een oefening grote bekoring kan hebben. Speciaal op de eerste avond waren de persoonlijke prestaties de beste. Aan dit nummer werd ook medegewerkt door de heren, waarbij Planken oiis liet genieten van zijn aparte klasse. Een van de fraaiste momenten van de avond vormde het nummer „paard- springen". In een zeer vlug tempo werd achter eenvolgens zowel door de dames als de heren uitgevoerd: op de brug, daarna over de brug, vervolgens gespreid over de brug en een snoeksprong. laatste Bij deze sprong maakte een der meisjes een zodanige snoek, dat zij hoog over en ver buiten het bereik van de leider, door de lucht zweefde, gelukkig echter in de veilige armen van Planken, die zich enkele meters achter de heer La gerwey had opgesteld. Terecht kreeg Planken voor deze fraaie „safe" een hartelijk applausje. De dames maakten vervolgens nog enkele gestrekte overslagen en de he ren Planken en Veltman een salto over de brug. En hiermede was dat programma om half twaalf afgewerkt. In zijn slotwoord dankte de voorzit ter de directeur voor deze prachtige avonden en bood hem een fraaie bou- quet bloemen aan. Directeur Lagerwey deelde deze bloemen met de trouwe helpers en helpsters, die hem met de voorberei ding van deze avonden hadden bijge staan. Nog eenmaal keurig opgesteld, 'met de leider vóór de deelnemers, brachten de toeschouwers P.P. 'n har telijk ovatie. Het is gebruikelijk dat een derge lijke avond met een gezellig bal be sloten wordt. Hieraan zou ik echter nog gaarne willen toevoegen, hoe kostelijk amu sant het was, toen tijdens het bal op de eerste avond, bij de schrikkeldans, meisjes, peuters van 7 en 8 jaar, bij voorkeur heren vroegen van boven de 50! Vermelding verdient tenslotte nog, dat tijdens de eerste avond, ten behoe ve van de jeugd, enkele aardige sport en tekenfilms werden vertoond. Jam mer dat men hier twee totaal onge schikte ('swing)films op liet volgen. Van harte hopen wij, dat de jeugd van dit laatst® weinig heeft verstaan! Nog enkele dagen en het schoolvoet- baltournooi 1948 neemt een aanvang. De strijd tussen 600 Hollandse knapen, waarbij 'de eer van de school op het spel staat. Fair en moedig zal er ge streden worden. Er-zullen jongens aan treden die de techniek al behoorlijk be heersen; er zullen er meerdere zijn die het Hollandse wapen, enthousiasme, gaan hanteren. En juist deze feiten is een gang naar de Sportlaan ten volle v/aard. Zaterdag a.s. nu gaat de bal officieel rollen. Het programma publiceerden wij reeds en ogenschijnlijk lijkt dus al les in kannen en '--ruiken te zijn. En de werkelijkheid? Het spijt ons te moeten schrijven dat in werkelijkheid de organisatie nog niet geheel naar wens loopt. Allereerst de wisselprijzen. Het schijnt wel een moeilijke opdracht te zijn om de in het bezit van verschillende scholen zijnde wisselprijzen even naar de heer Ru- dolph te br gen. De Van der Duin van Maasdamstraat 33 is ook zo ver weg. Het is maar goed dat de heren onderwijzers niet dezelfde laksheid aan de dag léggen. Wij waren er van over tuigd dat Den Helder haaf jaarlijkse festijn zou moéten missen. Zo is het ook met de keuzebonnen. De inlevering hiervan is ook nog ver beneden de verwachting gebleven. Wij weten het, afstand van een keuzebon is geen kleinigheid. Maar dat de jongens straks een versnapering krijgen moet toch ook, naar waarde geschat worden. Ouders, kijkt U nog eens Uw bonnen positie na en denkt daarbij dat de jon gens een week van de straat zijn en een grote dosis gezondheid opdoen. Ook ouders van niet-deelnemende jongens mogen een keuzebon schenken. Het adres is weer de heer Rudolph, terwijl U de bon ook bij ons kantoor kunt be zorgen, Wij noteren U graag en zullen U prompt in de lijst van schenkers vermelden. Binnen gekomen prijzen. Fa. Vroom Dreesmann 11 puzzles; N.N. 1 fles vruchtenlimonade; firma K f 5; firma P. scheerapparaat; firma N.N. twee verrassingen; slager W één worst; personeelsvereniging der Gern. Water- en Lichtbedrijven Elgava f 5. Scheidsrechters. Het vraagstuk scheidsrechters is ook nog niet opgelost. Heren fluitisten of onderwijzers die nog een dag beschik baar willen stellen voor de jeugd mel den dit even. Ook hier geldt weer, het gaat om de jeugd en een vrije dag wil een sportief scheidsrechter daar gaarne voor offeren. H.R.C. 3 en Zaandijk 2 hebben een gemoedelijk partijtje gespeeld. Voor de rust, toen HR.C. de wind in de rug had, was rood-wit al het meest aanvallend. Voor doel wisten de gast heren echter niets bijzonders te ver richten. Het ging allemaal te peuterig, terwijl ook de doelman van Z. succes in de weg stond. In de tweede helft was Zaandijk sterker. Toch duurda het nog geruime tijd alvorens de linksbuiten de goed spelende Guyken wist te verschalken. Eerst een kwar tier voor het einde toen Kuiper als yerbindingsspeler was gaan fungeren, kwam H.R.C. tot goede tegenaanval len. Er ontstonden drie serieuze kan sen. Uit één hiervan scoorde Bark de verdiende gelijkmaker.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2