Den Helder doet de „Kortenaer" uitgeleide VAN NELLE De jager vaart, gedragen door een schuimende zee DE SPORTRAAD HIELD CONTACT De grote reis begonnen Interessante lezing van dokter Schoort Helder E. kampioen WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN Goed boksen van Bekker Aanmelding Reservepolitie Wieringen. Burgerlijke Stand Urk. Marktbericht EN NU. VIP EEN KOPJE^JlÉE- 4 Den Helder, Zaterdagmiddag. Daar ligt de „Kortenaer", in een smetteloos grijs gewaad onder een egaalblauwe lucbt. Een harde Westenwind rukt aan het schip, dat reeds lichtelijk „rolt" nu het nog aan 'zware manillatrossen en staalkabels ge meerd ligt. Van de grijsgeschilderde driepootmast wappert het naamsein „JT 6". Vanmorgen hing daar de schout-bij-nachtsvlag bü, ten teken dat de Commandant Zeemacht Nederland, schout-bij-nacht J. J. L. Willinge, aan boord was. Hij heeft toen het schip voor de laatste maal geïnspecteerd, en daarna tijdens een „alle hens" op het achterschip de bemanning toege sproken, en hen een goede reis gewenst. Om klokke half twaalf ging het rood-wit-blauw met de twee sterren weer naar beneden. Dat betekende, dat de CZN de „Kortenaer" had verlóten en dus de familieleden der op- varcnden aan boord konden gaan. Dat zijn op de jager een paar drukke r.ren geworden. Vrijwel alle 232 leden van de bemanning hadden hier het laat 'ste contact met hun familie in het moe derland. Het betekende voor de meesten hunner een afscheid voor twee of drie jaar, en wie kan voorspellen wat in die tijd kan gebeuren? Op dit ogenblik waren Officieren en minderen allen ge lijk. Er zullen veel wensen uitgesproken zijn, maar de meeste wellicht in de spanning van het ogenblik getranspo neerd in een gebruikelijke term. „Het ga je goed! Schrijf je gauw? Denk je aan...." Om half twee kwam het onverbid delijke commando: „Alle gasten van boord", en daar staan we nu, temid den van een duizendkoppige menigte. Grauwe rook sliert uit de schoor steen: de ketels worden opgestookt. In de „vetput"" wordt hard gewerkt. De oliepitten zullen blijven branden, dag en nacht, tot de jager wordt ge meerd aan de steiger te Tandjong Priok. DE TROSSEN LOS. Handen worden gezwaaid, allerlaat ste mededelingen worden overge- praaid, kiekjes worden gemaakt. Een kleine grijze sleper ligt al te wach ten, met de tros om de beting, klaar 'om de jager uit de wal te trekken. „Los voor", klinkt een rustige stem door de loud-hailer. De sleepboot trekt de slanke steven van de „Kor tenaer" stuurboord uit, en dan gaan ook de achterspringen los. Het laat ste cóhtact met de vaste wal is ver broken, de jager vaart. Nu nog in 't gareel van drie sleepboten, en gedra gen door het gejoel van duizenden mensen. De .jager schuift door de haven en de mensen schuiven mee over de havendyk. Langs de „Neptu- nus" en de „Medusa" en langs de „Jacob van Heemskerk". Hoog liggen deze schepen op het wa ter, dat bjjna tot de steiger komt. Voor de trap bij het Wier- hoofd staat het Stedelijk Mu ziekcorps opgesteld, dat bfj het naderbijkomen van Hr. Ms. „Kor tenaer" het Wilhelmus inzet. Het is een plechtig ogenblik, een his torisch ogenblik ook. Daatr ver laat voor de eerste maal sinds de wedergeboorte van deze marine basis een oorlogsschip het Nieu- wediep op weg naar de Ooste. Op de jager staan de mannen in uni form aan bakboordszij aangetre den, met de hand aan de pet. Tus sen hen in, op het voorschip, een burger in grijze regenjas. Antho- ny van Kampen ontdekt tussen de menigte juist zijn vrouw en zoon maar zwaaien kan hij niet. links en rechts staan officieren en min deren met de hand aan de pet. Het volkslied is één massale groet, van de wal naar het schip en van het schip naar de wal. Een laat ste demonstratie van verbonden heid onder één vlag. Wanneer het slotaccoordis ver' klonken, barst een luid gejoel los. Op en om het Wierhoofd is het één zee van zwaaiende handen Op de jager ls het één symphonie van grijs en blauw en wit. Het grijs van het schip, het blauw van de uniformen en. het wit van de zakdoeken. Buiten het Wier hoofd duikt de steven van de jager in de uitlopers van de Noordzeedei- ning. De drie sleepboten worden be dankt en zwenken snel stuurboqrd uit. De „Kortenaer" draait scherp naar bakboord, zo dicht mogelijk onder de rode ton. VAARWEL, „KORTENAER!" Vrij vaart de jager het Westen te gemoet, reeds met flinke snelheid. De „duiven van de admiraal" cirke len frank en vrij» rond het sierlijk silhouet. Ze duiken in de vluchtige rookwolk, drijvend op de machtige windstoten die vanuit zee komen aan jagen. Dan neemt het schip een vreemde koers. De stompe achterste ven zuigt naar de wal. De zogstreep maakt een bocht naar het Noorden, en nog verder, naar het Oosten. Keert de „Kortenaer" terug? Ze zet koers naar de ree, maar zwenkt dan weer, sterk overhellend naar bakboord, naar het Zuiden. De zogstreep beschrijft een ruime lus, tot de „Kortenaer" weer in haar oude baan is aangeko men. Dan, na deze gracieuze afscheids groet op de speelse golven van het Marsdiep, blijft het roer midscheeps. Snel schuift het grijze silhouet naar de wazige einder, de lange deining te gemoet. Aan het eind van de strand- boulevard te Huisduinen zien we de Kortenaer" voor het laatst. Haar neus duikt reeds diep weg in de gol ven van het Bchulpegat.' Haar kraaiennest kojangt heen en weer, nu al, nog zo vlak onder de kust. Dat zal straks wat worden, wanneer de j^ger in volle zee is. Stampend stoomt ze de uiterton tegemoet, in een brede baan van melkwit schuim. EERST NAAR LISSABON. Wanneer de reis voorspoedig gaat, wat we van harte hopen, dan zal Hr. Ms. „Kortenaer", onder com mando van de kapitein-luitenant ter zee H. A. N. A. van Adrichem Boogaert, in een baan van melk wit schuim en onder een zonnige hemel blijven varen tot de machi nes in de haven van Tandjong Priok kunnen worden gestopt. Er zullen echtgr enkele pauzes zijn. De eerste aanloophaven is Lissabon. Daar zal de bemanning van de „Kortenaer" feestelijk door de Ne derlandse consul worden onthaald. Daar zal ook de eerste post naar het moederland worden verzonden. Na Lissabon loopt de „Kortenaer" Gibraltar aan, en dan Malta, waar de eerste post uit Nederland aan boord M>mt. Familieleden van de bemanning van Hr. Ms. „Kortenaer", die gebruik willen maken van de diensten van het Marine Postkantoor, moeten hun post stukken als volgt adresseren: Naam en voorletters. Rang en staroboeknummer. a/b Hr. Ms. „Kortenaer". Marinepostkantoor. Marine Werfkade 79. Amsterdam. De met deze gelegenheid te verzen den poststukken behoren volledig vol gens binnenlands tarief met Neder landse zegels te zijn gefrankeerd. De post voor Malta moet uiterlijk 8 April a.s. om 10 uur in Amsterdam zijn; zij wordt per luchtpost naar de aanloop havens verzonden. Pas drie jaar nadat de oorlog in Europa werd gewonnen, moest de pers een kijkje nemen in de vertrekken, waar de Britse ministerraad zijn besluiten nam die zoveel bijdroegen tot de "geallieerde overwinning. Lord Ismay, een van ChurchilI's adviseurs voor een der kaarten, die bij het opstellen van de plannen gebruikt werden. Helder heeft ook haar kampioen. Ret E-elftal wist er gisteren door een 1—0 zege op Alcmaria F beslag op te leggen. Vóór de rust bleef de stand 00, doch in de tweede helft zag de kleine Wolf kans met 'n welgeplaatst schot de stand op 10 te brengen. Na afloop was er een reuze stemming on der de jongens. De koeken, ijsco's' en kogelflesjes deden de ronde en ook de bloemen bleven niet achterwege. De onderafdeling van de KNVB, afd. N.- Holland, bleef niet achterwege en liet haar felicitatie ook met bloemen ge paard gaan. Wij feliciteren de witjakken met 't behaalde succes en hopen dat zij in de toekomst waardige opvolgers, liever nog beter, van hun eerste elftal-spe lers mogen worden. In aansluiting hierop delen wij nog medé, dat Succes A haar laatste wed strijd gelijk heeft gespeeld, n.1. 1—1 tegen ZDH A. Dit betekent dat de Wieringers nog met HRC B een be slissingswedstrijd moeten spelen. Ook de roodjes krijgen nog een kans. Vrijdagavond hield de Sportraad 'n kennismakingsavond, waarbij de bedoeling voorlag door een meer persoonlijk contact de band van de sportclub nauwer aan te halen. Het was bepaald teleurstellend, dat 'niet alle verenigingen aan deze op roep gehoor hebben gegeven. Teleur stellend voor de organisators, maar niet minder voor de wegblijvers zelf, omdat de causerie van dokter Schoorl alleen al een gang naar Formosa waard was. Voegt men daar nog bij de' gezellige sfeer van deze avond, dan kunnen wij aannemen, dat deze le contact-avond beschouwd mag wor den als zijnde bijzonder geslaagd. Voorzitter Luijckx riep allereerst de aanwezigen een welkom toe, Waar na hij in 't kort nog eens wees op de bedoeling van deze avond. Het gaat er om de clubs meer tot elkaar te bren gen, waarbij de sport in vaar geheel gebaat is. Nadat de voorzitter nog even het vele werk van zijn mede-bestuursleden naar voren had gebracht en daarbij niets dan lof uitte voor hun activiteit, kondigde hij dokter Schoorl aan, die bereid was gevonden een causerie te houden, met als onderwerp: De sport uit medisch oogpunt bekeken. Dokter Schoorl begon zijn causerie met te vertellen, dat het nog niet be wezen was, dat een sportman een langere levensduur was beschoren dan een niet-sportman. Het voordeel moet meer gezocht worden in de geeste lijke waarde van de sport. Vanzelf sprekend is ook de lichamelijke ont wikkeling een factor van doorslag gevende betekenis. Bij zittend werk heeft een mens voldoende aan 2403 calorieën. Iemand, die aan intensieve sport doet 5000. Het hart van een sportbeoefenaar wordt groter, doch zal na beëindiging van sport (dus op gevorderde leeftijd) v-eer normaal zijn. Uitzonderingen doen zich ook hier voor, waarbij men dan spreekt van een sporthart de zware sporten, zoals roeien, wielren nen en skiën is die verhouding 27 Bij de lichtere sporten; als hockey, athletiek, tennis, korfbal en voetbal 2.7 Het belangrijkste voor het be oefenen van alle sporten is een diepe, rustige en regelmatige ademhaling. En ook hier geldt weer jong geleefd, oud gedaan. VAN KLEIN TOT GROOT. De tijd, dat de kleuters zwaar inge pakt rondliepen, is al lang voorbij, Eên kleuter moet luchtig kunnen rondhuppelen. Wanneer het kind op school komt, is de geestelijke en licha melijke opvoeding van grote waarde. De periode van 1320 jaar iis beslis send. Tijdens deze. periode wordt het karakter en lichaam gevormd en .he laas ook wel misvormd. Deze leeftijd geeft het hoogste sterftecijfer- aan (babies tot 1 jaar uitgezonderd). De spreker ging op dit punt van zijn rede nog eens apart in. Juist het vormen van karakters en lichamen is het be langrijkste. Hier ligt de taak van de jeugdleider en oefenmeester. Een ieder moet zich er wel terdege van be wust zijn welke zware taak, maar tevens dankbare taak hij op zich ge nomen heeft. WANNEER SPORTBEëlN- DIGING? Vanzelf zal de beëindiging van de sport voor een ieder verschillend zijn. Als maatstaf kan echter worden aan genomen, dat zodra er geen eetlust meer is na het spel en ook het slapen moeilijkheden veroorzaakt, men "een punt moet zetten achter de sport. Het ligt voor de hand, dat een. sla peloze nacht vóór een spannende match hier buiten staat. De training is zeer belangrijk. Over- training is schadelijk. Alcohol-gebruik is niet bevorderlijk, nadelig is het ook niet. EN ROKEN? Eén sigaar bevat 100 milligram ni cotine. Vijftig a 60 milligram- in het lichaam is dodelijk. Het ligt voor de hand, dat bij het roken van een sigaar niet alle nicotine in het lchaam komt, doch het bewijst wel, dat roken na delig is. De mannen zijn in «ille sporten in het voordeel bij de vrouwen. Qok hier echter. weer ééh uitzondering, n.1. het zwemmen. De lichaamsbouw van de vrouw brengt hier voordelen. DE BELANGRIJKHEID VAN SPORT. De belangrijkheid van de sport is gelegen in het geestelijke voordeel. Door sport, leert men zich beheersen, karakters worden gevormd en de sport bouwt persoonlijkheden. Wanneer iemand zijn lichaam on der controle heeft, dan léert hij ook zjjn geest onder controle houden. Nadat dokter Schoorl er nog op ge wezen had, dat een sportbeoefenaar zich minstens éénmaal in de twee jaar moet laten keuren, besloot hij zijn causerie. Wij hebben in 't kort een overzicht gegeven van déze bijzonder aantrek kelijke rede. Dit was geen oude kost, geen droge stof. Het was niet bij elkaar gezocht, doch een helder, leerzaam en boeiend geheel. Deze causerie is zeer geschikt voor jeugdleiders en alle mensen, die. met sport te maken hebben. Dankaan dokter Schoorl voor deze onvergete lijke causerie. Hier sprak 'n dokter met sportpraktrjk. Voor hen, die het niet bekend is, delen wij nog mede, dat dokter Schoorl jaren het doel heeft verdedigd van een vierde klas- ser en het zelfs tot de derde-klasse bracht op voetbalgebied. Voorzitter Luijckx vertelde nog, dat het sportcontact met Purmerend op 19 April wordt voortgezet. De brid gers, schakers en dammers zullen elkaar dan ontmoeten in de boven zaal van de R.K. Volksbond, terwijl de biljarters in Café Woud, Binnenhaven, de strijd tegen elkaar zullen opnemen. De heer Van der Linde kondigde de Olympische Dag aan, die nu op 17 Mei a.s. wordt gehouden. Hij Het duidelijk naar voren koiAen, dat het op die dag meer gaat om de Olympische idee dan om prestaties. Met een gezellig dansje tussen het gesproken woord door en daarna werd deze interessante avond besio ten. Abbekerk, R5dam—Australië, 2-4 te Karachi; Adinda, 31-3 van Singapore naar Hongkong alwaar dokken; Am- steldijk, R'damGulfhavens, 3-4 te Atnewerpen; Bantam, Halifax—Bata via, pass. 3-4 Prim; Blijdendrjk, R'dam —New York, 3-4 te Antwerpen; Co- rilla, 2Ö-3 van Curacao naar Waivis- baai; Delfland, A'damBuenos Aires, 2-3 te Santos; Delfshaven, 2-4 van Victoria (Braz) naar Buenos Aires; Delft, AntwerpenCuracao, pass. 2-4 Flores; Delftdijk, wordt „4-4 n.m. vaif Vgncouver te R'dam verwacht; Dui- vendijk, VancouverR'dam, wordt 16-4 aldaar verwacht; Eemland, Amr sterdamBuenos Aires, pass. 3.14 Madeira; Grootebeer, 2-4 van A'dam naar Batavia; Grootekerk, Sydney R'dam, 3-4 te Aden; Japara, 2-4 van San Francisco te Manilla; Kota Ba- roe, R'damBatavia, pass. 2<-4 Ques- sant; Kota Gede, BataviaR'dam, pass. 3-4 om 3 uur Gibraltar; Kota Inten, wordt 3-4 18 uur van Halufa xte R'dam verwacht; Linge, 31-3 van Malembo naar Nederland; Maasland, 5-4 van Buenos Aires te Amsterdam verwacht; Nieuw Amsterdam, wordt 3-4 ca. 12 uur van R'dam te New York verwacht; Noordam, 3-4 van R'dam naar New York; Ovula, Singa poreBrisbane, pass. 24 Noordooste lijk unteiland Timor; Papendrecht, AbadanHamburg, pass. 2-4 Gibral tar; Rempang, A'damBatavia, 3-4 te Singapore; Riouw, Aden—Enge land, 2-4 te Suez; Salando, 2-4 van Immingbam te Civita Vecchia; Straat Malakka, 2-4 van Rio de Janeiro naar Kaapstad; Taria, AbadanR'dam, 2-4 te Suez; Tiba, AntwerpenSan tos, 2-4 van Las .Palmas; Westland, 2-4 van Montevideo naar Rio Grande do Sul; Wieldrecht, 2-4 van Londen naar Abadan; Walvisvaarder „Willem Barendsz" van de Stille Zuidzee naar Kaapstad, was 2-4,op 63'04" Zd en 11'21" Oost. Zaterdagavond vonden er weer boks wedstrijden in „CJentraal"' plaats, ge. organiseerd door de plaatselijke boks vereniging „De Ring". Er was grote belangstelling, waaruit blijkt dat de bokssport in Den Helder populair be^ gint te worden. Jammer was 't, dat er maar weinig goede wedstrijden wa ren. De partij Bekker-Noordman was zeker een klasse beter dan de andere partijen in de A-klasse. Begonnen werd met een partij in het vrije ge wicht tussen J. Zoon en H. Mackay. Laatstgenoemde was een stuk groter en zwaarder dan Zoon, die moedig en agressief bokste, maar toch op punten verloor. LeyenaarDe Bruin duurde met elkaar 20 seconden. De Bruin kwam meteen op Leyenaar afgestormd- en voordat deze goed en wel wist wat er gebeurde, kon hij uitgeteld worden. P. Rol weerde zich goed tegen J. v. d. Eyden, maar ontkom tochniet aan een kleine puntennederlaag. Hetzelfde lot onderging Oversluizen, die veel te lauw bokste tegen Herendopk. Sand- brinkIJsbrandie was voor een partij in de A-klasse een maar zeer matige vertoning. Zij eindigde onbeslist. Ook de partij H. Brons tegen De Vries gaf weinig fraais te zien. Dc Vries won op .punten. Josephs zorgde voor een sen satie tegen Theebe. Hij liet ditmaal zijn tegenstander aanvallen, ontweek handig en plaatste toen hij een opening zag een harde rechtse. Theebe werd uitgeteld zodat deze partij geen mi nuut duurde. Loos en Helderman boksten een felle partij. Hoewel naar onze. smaak Loos iets beter was, -ein digde déze match onbeslist. J. Bekker bokste een zeer goede partij jn het vrije gewicht tegen de ook lang niet slechte Noordman. Vooral z'n series korte stoten waren uitmuntend en hoewel Noordman zich goed verdedig de won Bekker verdiend op punten. PostDe Vries was een voor zwaar gewicht snelle partij. In de 3e ronde werd Post enige ïhalen aangeslagen en gaf op. Weissenborn—Molenaar had een onbevredigend verloop, aangezien Weissenborn's rechteroog reeds in dt le ronde werd dichtgeslagen. Hoewel hij het nog even probeerde in de 2e ronde, moest hij de strijd staken en werd Molenaar de winnaar. Alles met elkaar een matig programma. Tot en met 15 April ais. bestaat gelegenheid tot aanmelding voor de vrijwillige reserve-gemeentepolitie te Den Helder. Voor bijzonderheden ver wijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Geboren: Okke, z. v. H. van der Wal en A. Ellens; Trijntje, d. v. A. Molenaar en M. J. van Valkenburg; Froukje, d. v. H. J. Klomp en H. van der Tuin; Jan, ,z. v. C. Eyerts en E. M. Wanrooij. Overleden: Klaas Minnes, 69 jr., echtg. van S. de Jong. BOUWVERGUNNING Aan de heer A. Veerdig is vergun ning verleend tot het bouwen van een schuurtje bij zijn woning aan de Koo- gerweg. ONGEVALLEN. De heer H. Ras kwam tijdens zijn werkzaamheden op zodanige wijze be kneld dat hem' een vingertop werd af geknepen en hij zich dadelijk onder dok tersbehandeling moest stellen. Een zoontje van de heer L. Kramer kwam zo ongelukkig te vallen dat hij een sleutelbeen brak. De bejaarde echt genote van A. van Slooten had het on geluk in de kelder te vallen. Onver wijld moest zij naar het ziekenhuis worden vervoerd. VERVROEGDE VISSERIJ? De palingvisserij met de' kuil mag eerst 1 Mei beginnen. Aangezien deze visserij feitelijk maar 5 maanden duurt, ;ullen bij de bevoegd^, autoriteiten po gingen in het werk gesteld worden om een langer visduur te verkrijgèn. Thans heeft men al verzocht om per 15 April te mogen beginnen. Hierover heeft men nog geen bericht ontvangen. NOORDER-MARKTBOND, 3 April 18,000 kg Rode kool 34,3046,70; 120,000 kg Gele kool 7,10—14,60; 2200 kg Witte kool 11,00—13,60; 1000 kg Bieten X 6,00; 8500 kg Witlof I 55,00—59,00, II 40,00—48,00 en III 27.00—38,00 „Eigenaardig, U kent meneer De Vries alleen als uw tandarts. Hij heeft misschien een kies van U geplombeerd en dan vertelt htj zó maar aan een willekeurige patiëntedat de vrouw yan een bekend medicus hier ter stede verliefd op hem is. Vind Udat zelf niet een beetje onwaarschijnlijk De lerares haalde met bevende handen haar zakdoekje uit haar tasje en streek er mee langs haar voorhoofd. „Heeft Iemandmisschien....v, misschieneen sigaret voor mij „Natuurlijk," zei de rechter-commissaris, zijn koker openklappend. De vrouw nam er haastig één uit en zoog er een vurige punt aan, toen de heer Feenstra er een vlammetje bijhield. „Voelt U zich nu weer goed?" „Dank U, het gaat al weer over. Ik ben altijd minder nerveus als ik rook." „Gelukkig, want ik moet U nog een paar vragen stellen. Hoe weet U, dat mevrouw Van Bremen meer dan vriendschappelijke gevoelens voor meneer De Vries koesterde?" „Dat...... dat dacht ik." „Meneer De Vries had het U toch verteld?" „Janeendat weet ik niet zeker. Mon Dieu, mijnheer, kunt U er nu geen eind asui maken?" „Het spijt me," zei de rechter-commissaris koeltjes. „De kwestie is van te gróte importantie dan dat ik U mag sparen." „Maar ik weet helemaal niets." „U weet meer dan U zegt. Vertelt U eens ronduit. Denkt U," dat de dokter dit gedaan heeft?" De lerares blies haastig een rookwolkje uit de gespitste lippen. „Waarom zou dat onmogelijk zijn?" „Dat begrijpt U wel," zei de rechter-commissaris, terwijl hij in spanning haar gelaat bestudeerde. Een algemeen bekend medicus, een man met een onbevlekte reputatie, een vertrouwde huisvriend in talloze gezinnen, een open, eerlijke figuur „Die er buitengewoon slag van heeft zich zo voor te doen," vulde de lerares aan. j| „Hoe komt U daar bij?" „Omdat hy vanavond bij dat griezelige spel zó geraffineerd voor onschul dige gespeeld heeft, dat zelfs de detectives hem niet verdacht hebben." „Is dat juist, mijnheer Beekman?" vroeg de rechter-commissaris. „Dat is waar, mijnheer, maar dat wil natuurlijk geenszins zeggen „Natuurlijk niet," zei de rechter-commissaris haastig. „Bovendieh, er kan geen sprake van enige verdenking zonder een motief zijn. Heeft U geen enkele andere reden om de dokter te verdenken, juffrouw Dupont dan dat hij blijkbaar een goed acteur is of {lat zijn vrouw een vriendin „Een heel goede vriendin," zei de lerares schamper. „Best, laten we zeggen, dat mevrouw Van Bremen een heel goede vriendin van meneer De Vries was. Is dat dan een reden om een moord te plegen?" Mademoiselle Dupont haalde haar schouders op. „Dat kan ik niet beoordelen." „Maar U insinueert het toch," zei de rechter-commissaris. „Ik zal dit verhoor nu beëindigen, maar ik moet U mededelen, dat de zeer grote waar schijnlijkheid bestaat, dat ik U nogmaals zal horen of laten verhoren." „En als ik dan niet kom?" j.Dan zal ik U laten halen, want dan weet ik zeker, dat U iets verzwijgen wilt, dat voor het onderzoek va» betekenis kan zijn. Heeft een van de heren de juffrouw nog iets te vragen?" „Pardon," zei de officier, zich tot de lerares wendend, „ik zou alleen willen weten of U mevrouw Van Bremen al lang kent." „U hoort het," zei de rechter-commissaris. „Meneer de officier wil weten of U mevrouw Van Bremen al lang kent." „Niet langer dan een maand of drie." „Was U met halr, bevriend?" vroeg de officier. De lerares verslikte zich irf dé rook van haar sigaret en hield een ogen blik hoestend haar zakdoekje' voor de mond. „Nu?" vroeg de rechter-commissaris ongeduldig, „was mevrouw Van Bremen uw vriendin?" „Dat is een insinuatie." „Waarom, het is een doodgewone vraag." Mademoiselle Dupont sprong van haar stoel op. „Hoe durft U veronder stellen, dat ik een vriendin ben van dievan die slet?" „Bedenk over wie U spreekt," zei de rechter-commissaris streng. „Ik wil aannemen, dat U erg nerveus is en ik zal U op het ogenblik niet langer verhoren. U kunt vertrekken." De lerares liep zonder iemand te groeten haastig naar de deur. „Uw zakdoekje!" waarschuwde de rechter-commissaris, toen hij het in flarden getrokken doekje op de stoel zag liggen. Hij stond op om het haar te gevèn, maar de vrouw had de kamerdeur reeds met een smak achter zich dicht getrokken. „Vaatje buskruit!" zei de officier. „Dynamiet," veronderstelde de griffier. „Die vrouw weet meer." Hij zweer verbaasd, toen de salondeur een eindje werd geopend en het gezicht van een oude dame yoorzichtig om het hoekje verscheen. „Is het waar, héren, dat ik nu eindelijk naar huis kari?" (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2