Amerika stelt West-Duitse regering voor Frankrijk tegen het voorstel Vier kleuters slachtoffer van ongevallen Ongeregeldheden in de Republiek? Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna GEEF DE RUSSEN GEEN EXCUUS Arabische guerillaleider gedood Een ei en eenmaal extra roggebrood Stakende verplegers dreigen met brandstichting 57 stakers gearresteerd Deviezen voor eendags-trips naar België? WEERBERICHT Meisje verdronken in auto 30 APRIL OPENT DE R.A.I. Materialen en gereedschappen voor vrij Europa BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder 'Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. C. A Dekkers Vrlfdag 9 April 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70slt J/m^ No. 7782 muw TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer'5 ct. Abonnementen per kwartaal 3.75. Reuters diplomatieke correspondent Sylvain Mangeot meldt te Lon den te hebben vernomen, dat de Ver. Staten een program van vUf plin ten voorgesteld hebben voor de vorming van een Westduitse regering binnen de ttyd van ruim een jaar. i Het plan zou zfln opgesteld in het licht van de recente gebeurtenis sen in Beriyn en het laatste officiële standpunt te Washingtonen op het Amerikaanse hoofdkwartier te Frankfort en Berlijn vertegenwoor digen. Men gelooft, dat de vijf in het plan genoemde stadia zijn: 1. Vorming van een voorlopige re gering voor de Engels-Amerikaanse en ïranse zones. 2. Territoriale reorganisatie van de staten (Lander) wier huidige grenzen worden bepaald door de zone-verde ling van Duitsland. 3. De verkiezing van een constitu erende vergadering. 4. Het opstellen door deae vergade ring van een grondwet. 5. De officiële instelling van een nieuwe Westduitse regering. Waarnemers te Londen geloven, dat de Amerikanen om twee redenen zul len aandringen op aanvaarding van hun program: 1: omdat naar hun mening de jongste crisis te Berlijn dé drin gende noodzaak heeft vergroot om West-Duitsland politiek en economisch te consolideren, als onderdeel van een uitgebreider plan voor herstel van een niet-communistisch Europa en 2. om dat zij duidelijke aanwijzingen zouden hebben, dat, tenzij er stappen worden gedaan om een "oorlopige regering voor de Westelijke zones in te stellen, zij zich onverhoeds geplaatst zullen zien voor het feit, dat er een Oost- duitse staat en regering worden ge vormd. De Sovjets zouden hiervoor reeds vergevorderde plannen hebben. FRANKRIJK TEGEN VOOR STEL? Het Amerikaanse voorstel heeft bij Franse functionarissen te Parijs groot misnoegen gewekt. De Fransen vre zen dat het plan zal leiden tot de vorming van een sterk gecentrali seerde regering, inplaats van een federale regering gebaseerd Op sterk georganiseerde afzonderlijke staten. Men verwacht, dat Couve de Mur- ville, de Franse vertegenwoordiger bij de besprekingen te Berlijn tussen de Britse, Amerikaanse, Franse, Belgische, Nederlandse en Luxemburgse afge vaardigden, die de Duitse kwestie be- Vijfjarig meisje verbrand Vier kleuters zijn gisteren het slachtoffer geworden van drie tra gische ongevallen. Te Boven-Smilde in Drenthe is het 5-jarige dochtertje van de familie v. d. V. bij het spelen in de achtertuin verbrand. Het meisje schijnt met luci fers te hebben gespeeld, waarmee zij asfalt in brand stak. Haar kleren vat ten vlam en in enkele minuten was zij zodanig verbrand, dat zij overleed. TWEE KINDEREN OVERREDEN Op de weg Eindhoven-Weert op het kruispunt bij Maarheeie staken twee kinderen, een jongen en een meisje van resp. 5 „en 7 jaar, na het passeren van enkele militaire wagens de weg over. Zij werden door een luxe auto naderend uit tegenovergestelde rich ting, gegrepen en pp slag gedood. De bestuurder treft geen schuld. KINDJE DOODGEDRUKT Het drie en een half jarig kindje van B. te Vught was Woensdagmid dag spelenderwijze in een betonnen putring gaan staan, die gereed lag voor een in aanbouw zijnd huis. Toen de ring aan het rollen ging en plotseling brak. werd de kleine doodgedrukt. De gezondheidstoestand van Prins' Bernhard Het secretariaat van Prins Bern hard deelt mede, dat in de gezond heidstoestand van de Prins verbete ring is ingetreden. De behandelende arts acht echter een verlenging van de voorgenomen rustperiode noodza kelijk. Vermoedelijk zal de Prins in de maand April zijn werkzaamheden nog niet kunnen hervatten. Haarlem Heerenveen toch in Stadion Naar wij vernemen,' zal de wed strijd HaarlemHeerenveen voor de kampioenscompetttle van de K.N.V.B op 1 Mei a.s. dus op een Zaterdag in het Olympisch Stadion te Am sterdam gespeeld worden. De moge lijkheid bestaat, dat ook de return wedstrijd E.D.Ó.—Haarlem in het Olympisch Stadion gespeeld wordt en wel op 8 Mei a,s. stuueren, zich zal verzetten tegen de vórming van een centrale Westduitse regering. De Fransen zijn van mening, dat door de vorming van een regering te Frankfort Berlijn zijn aantrekkings kracht voor de Duitsers nooit zal ver liezen, zelfs indien daar een onder Sovjet controle staande regering zou worden gevormd. In naam. van de Franse regering, zo denkt men, zal Couve de Murville er bij de Engelsen en Amerikanen op aandringen, „niet in een Russische val te lopen en het Kremlin geen excuus te verschaffen voor het vormen van een eigen ma- rionëttenregering". Abdoel Kader Hoessein!, de Ara bische guerilla-leidfw en bloedver want van de Moefti, Is gisteren tij dens een treffen tussen Joden en Arabieren op de berg Castel, 8 km. ten Westen van Jeruzalem, gedood. Volgens betrouwbare Arabische bronnen hebben de Arabieren giste ren het dorp op de berg Castel op de strijdkrachten van de Haganah her overd. Het dorp is belangrijk in ver band met de blokkade van Jeruzalem. Volgens de Haganah is Hoessein! gedood, toen hij een ondermijnd huis in het dorp Castel binnenging. Daar bij zou hij onder het puin begraven zijn. Uit Arabische bron verluidt, dat Hoesseinl sneuvelde bij de bestorming van een huis en dat de Joden het lijk hebben onthoofd, voordat zij terug trokken. In de bonnenlijst van Donderdag 15 April zal voor alle leeftijdsgroepen een bon worden bekend gemaakt, rechtge- vende op het kopen van één ei. Dit is in afwijking van het aanvankelijke distributie-schema als gevolg van ex portmogelijkheden. De' broodbon voor 200 gram, welke in de bonnenlijst yan 15 April zal voorkomen, zal naar keuze recht ge ven op 200 gram brood of 400 gram roggebrood.^ Deze overwaardering van roggebrood geldt uitsluitend voor de bon van 200 gram in de bonnenlijst van 15 April, niet voor volgende 200-gram- bonnen. Extra textielpunten bij handwerkonderwijs Er is een regeling getroffen, waarbij ten behoeve van het handwerkonderwijs op de lagere scholen en het naaldvak- onderwijs op de huishoudscholen extra textielpunten aan de leerlingen zullen worden toegewezen. De verdeling wordt geregeld door de inspecteurs van het Lager Onderwijs en de inspectrices van het Nijverheids onderwijs. Er kan nog niet worden vastgesteld hoeveel textielpunten per leerling zullen worden uitgereikt. Schoenenbonnen voor kinderen Aan kinderen geboren in de maan den April of Mei van een der jaren 1932 t.m. 1946, alsmede aan kinderen geboren in Juni 1947, zal op plaatse lijk nader aan te wijzen plaatsen en tijden een schoenenbon worden uitge reikt van de soort en maat als over eenkomt met leeftijd en geslacht van het kind. Bon 606 zal van het inleg vel worden verwijderd. (Van onze correspondent) Naar onze correspondent te Bata via ons seint, werd de telefoonver binding tussen Batavia en Djocja in het begin dezer week plotseling ver broken. Vermoed werd, dat dit ver band hield, met ongeregelheden op republikeins gebied, die in de -laat ste dagen weer toegenomen zouden zijn. Ook verschillende berichten omtrent overvallen op de dessah'g, die door rampokkende benden wor den ondernomen, zouden hierop w(J- Inmiddels hebben j.1. Zondag de Staatsspoorwegen 30 nieuwe auto's, 10 jeeps en 5 autobussen, tezamen een waarde van f 2;5 millioen vertegen woordigend, over de demarcatielijn gebracht, gebruik makend van de her stelde spoorwegverbinding met Djoc ja. Deze voertuigen zijn door de Ned. Indische regering ter beschikking ge steld van de Commissie van Goede Diensten, met het oog op de werk zaamheden van deze commissie en haar staf op republikeins gebied. Onze correspondent verneemt voorts, dat mr. dr. Ozinga, wiens aanstaand aftreden als chef van de Regerings voorlichtingsdienst dezer dagen is ge meld, waarschijnlijk zal worden opge volgd door de heer Ritman, thans hoofd van de afd. buitenlandse betrek kingen van deze dienst. Dr. Oziriga wordt genoemd als leider van het de partement van Economische Zaken. 1500 verplegers, die in de twee grootste ziekenhuizen van Caïro in staking gegaan zijn, hebben ge dreigd de ziekenhuizen in brand te zullen steken. Brandende matrassen, die van ziekbed den werden gerukt, werden naar de politie geslingerd, die de gebouwen omsingeld had. Verder werd ge bruik geniaakt van heet water, keu kengerei en b'rokken van muren om de politie te bestoken. De veldslag ein digde met de arrestatie van 517 sta kers. De politie moest drastisch op treden om het leven van de 2.500 pa tiënten in de ziekenhuizen te redden. 125 stakers werden gewond. Vele pa tiënten zijn naar andere ziekenhuizen overgebracht met het oog op de in de ziekenhuizen aangerichte vernielingen. De regering -heeft besloten de verple gers 'door vrouwelijke collega's te ver vangen. Op het landelijk congres van in Ne derland gevestigde toerwagen-onder- nemers, heeft Mr. F. L. Schlingermann, referendaris bij het departement van Verkeer en Waterstaat, gewaagd van besprekingen, die hij met verschillen de autoriteiten onder wie leden van de deviezen-commissie der Nederland se Bank, heeft gevoerd over cle moge-' lijkheid touringcar-ondernemers in de komende zomer op beperkte schaal Belgische francs beschikbaar te stel len voor het organiseren van eendags- trips naar België. Men is er n.L be vreesd voor, dat deze trips, ook zon der een deviezen-toewijzing, door vele particulieren zouden w'orden gemaakt met gebruikmaking van tegen zwarte koers gekochte francs. Mr. Schlingermann voegde hieraan toe, dat de deviezen-commissie nog geen beslissing heeft genomen, maar sprak de verwachting uit, dat de be sprekingen een gunstig resultaat zul len afwerpen. I H.M. de Koningin heeft een bezoek gebracht aan de 50ste Jaarbeurs te Utrecht. Voor de rondgang toonde Mr. Fentener van Vlissingen aan H.M. de plattegrond van de Jaarbeurs. Weersverwachting, geldig tot he denavond: WISSELEND BEWOLKT. Wisselende bewolking met enkele regen- of hagelbuien. Aanvankelijk nog harde, later wat afnemende, Westelijke wind. Kouder des nachts, overdag ongeveer dèzelfde temperatuur als gisteren. Na de vliegramp te Berlijn is de spanning tussen Rusland en de Westelijke Geallieerden nog verscherpt. Een detachement Amerikaanse bewakings- manschappen begeeft zich per vliegtuig naar Berlijn. Gisternacht ongeveer half drie reed een luxe-auto in de Lange Haven te Schiedam. De bestuurder, de Rotter dammer A. de M. zag kans uit de auto te klimmen en om hulp te roe pen. Hierop kwamen de conciërge van het kantongerecht en diens zoon aangesneld, die M. op de wal hielpen, Op de mededeling van deze, dat zich in de auto nog een meisje bevond, begaf een voorbijganger zich gekleed te water en bevrijdde het meisje, de 19-jarige M. I. V. uit Rotterdam, dat reeds buiten kennis bleek te zijn, uit de auto. Met behulp van zuurstof koffers werd getracht de levensgees ten bij het meisje op te wekken. Zij bleek echter reeds te zijn overleden. Internationale smokkelaars- en vervalsersbende ontdekt Te Reusel zijn twee Turnhoutse chauffeurs van Belgische Philips-bus- sen, die fabriekspersoneel vervoeren uit België, gearresteerd. Bij onder zoek bleken zij enige tienduizenden vervalste Nederlandse textielkaarten bij zich te dragen. De textielkaarten werden te Turnhout gedrukt, en door de Belgische chauffeurs naar Neder land overgebracht. -Te Eindhoven zijn enkele tussenpersonen gear resteerd, die voor de verdere distri butie' der valse textielkaarten in Ne derland zorgden. De Turnhoutse drukker en enige anderen zijn even eens aangehouden, en verschillende arrestaties worden nog verwacht. Men meent met een wijdvertakte -In ternationale bende van smokkelaars en textielvervalsers te doen te heb ben. Prof Mr. P. S. Gerbrandy In het advies van het Centraal Co mité van de A.R. Kiesverenigingen over de lijst voor de aanstaande ver kiezingen oud-miriister-president prof. mr. P. S. Gerbrandy op de derde plaats gesteld na de heren J. Schou ten (no 1) en mr. A. M. Roosjen (no 2). ENGELSE KONING ZAL DE SPELEN OPENEN. Op Donderdag 29 Juli 's middags om 1 uur 45 G. T. zal de Engelse- koning de Olympische Spelen openen in het Wembley Stadion. De 27e R.A.I.-tentoonstelling de eerste* na-oorlogse zal gehou den worden van Vrijdag 30 April tot en met Zondag 9 Mei a.s. Bjj het sluiten der Inschrijving bleek de beschikbare ruimte belangrijk overtekend te zijn. Het beeld, dat de a.s. autoshow zal geven wijkt enigermate af van het vroegere, waarbij de personenwagen (ten onrechte vaak genoemd luxe wagen) op de voorgrond stond. Thans valt het accent in grotere mate op de bedrijfswagen, waarbij .de Neder landse industrie meer de aandacht vraagt dan ooit te voren. Trouwens ook in de afdeling: toebehoren en banden, zal men meer nationale pro ducten vinden dan vóór de oorlog het geval was. Wat de personenwagens aangaat zullen 45 merken van 8 nationalitei ten vertegenwoordigd zijn, en wei: 17 Engelse, 11 Amerikaanse, 9 Franse, 3 Tsjechische, 2 Italiaanse merken, alsmede 1 Duits, 1 Neder lands en 1 Zweeds merk. De bedrijfswagens komen uit 9 landen en de 50 verschillende mer ken zijn als volgt verdeeld: A4 Ame rikaanse, 11 Engelse, 10 Franse, 7 Nederlandse, 3 Tsjechische, 2 Zweed se merken, benevens 1 Duits, 1 Ita liaans en 1 Zwitsers merk. Landbouwer door stier gedood De 63-jarige landbouwer D. Hoe- nink te Rekken (gem. Eibergen) ls op tragische wijze om het leven ge komen, toen de stier, die h(j aan een touw leidde, zich losrukte en hem aanviel. H. werd op de grond gewor pen, waarna het dier hem met de hoorns bewerkte. Het slachtoffer ts aan zijn verwondingen bezweken. De stier, een kostbaar fokdier, kon over meesterd en naar de stal terugge voerd worden. Hoofdredacteur „Nieuwe Post" veroordeeld Het Amsterdams Gerechtshof heeft gistermorgen het vonnis van de arron- dissements-rechtbank tegen de hoofd redacteur van het weekblad „De Nieuwe Post", de 38-jarige L. A. Ro- drigues Lopes, die daartegen beroep had aangetekend, bevestigd. Dit von nis luidde f 500,boete, subsidair één maand hechtenis wegens het zich in openbaar geschrift opzettelijk beledi gend uitlaten over het openbaar ge zag. Het betrof hier een artikel van de heer Rodrigues, getiteld „Het hei lig huisje", waarin hij over de politie had gesproken als een „corrupt appa raat" en waarin voorts vermeld stond, dat ,,'n groot deel van de misdaad in politie-uniform rondloopt". LIET THANS door President Truman ondertekende Marshall Plan heeft een lange voorgeschiedenis gehad en is gefundeerd op een buitenlandse po litiek, welke in de grond van de zaak teruggaat tot de maand Januari van het jaar 1796 toen de grondlegger van de States: George Washington, zelf strijder voor de vrijheid, zeide: „Myn sympathie en mijn beste gevoelens worden onweerstaanbaar geprikkeld, indien ik constateer dat in welk land ook de banier van de vrijheid wordt bedreigd". Deze gedachten werden bijna ander halve eeuw later vastgelegd in het be kende Atlantic Charter, Opgesteld door President Roosevelt en Winston Chur- chill in het heetst van de strijd tegen de agressie. Hierop werd voortgebouwd tijdens' de Yalta-conferentie op de Krim in Februari 1945. Een gemeen schappelijke verklaring van Roosevelt, Stalin en Churchill zeide, dat de drie regeringen alles in het werk zouden stellen, opdat elk volk in het te be vrijden Europa of elke vroegere satel lietstaat van. de As door vrije verkie zingen een regering zou kunnen kie zen, die de wil van het volk vertegen woordigde. De Ver. Staten brachten nog naar voren, dat vrije volken slechts kunnen bestaan indien de democrati sche vrijheden als die van drukpers, vergadering en godsdienst zouden zijn gewaarborgd. De Ver. Staten beschouwden de be loften van Yalta als een plechtige bin dende overeenkomst. Doch het Werd duidelijk, dat Moskou er anders ever dacht. De door de Russische legers be vrijde en bezette landen werd al spoedig de wil van Moskou opgelegd. Een reeks namen accentueren dit: Po len, Roemenië, Bulgarije, Hongarije en Tsjecho Slowakije. En intussen besefte men in de Ver. Staten, dat meh zijn beloften wel moest nakomen. De vrije volken stelden hun vertrouwen op een standvastige bui tenlandse politiek van Washington. Turkije, Oostenrijk, Italië, Frankrijk en vele andere landen verkregen mo rele en financiële steun, maar men zag wel in, dat bij het verder ontwikkelen van de toestand er met deze stëun en louter protesten niet voldoende bereikt zou worden. Dat de invloedsfeer van Moskou zienderogen toenam, dat vol ken zich hun vrije lotsbeschikking za gen ontnomen en deze aanrollende vloedgolf andere beschuttingsmiddelen noodzakelijk maakte. £)E VER. STATEN gingen een straffe re koers volgen. Byrnes, wiens bui tenlandse politiek te vertrouwelijk was ten opzichte van Rusland, werd van zijn post ontheven. Truman, tezamen met de nieuwe - minister van Buiten landse Zaken Marshall stelden de nieu we koers, een koers, reeds door Chur chill bij zijn campagne voor een Ver enigd Europa aangegeven, een koers, die later door Bevin namens Engeland zou -worden overgenomen. In zijn rede voor het Congres van Maart '47 wees de President er op, dat' de politiek der Ver Staten er op gericht moest blij ven de vrije- volken te steunen tegen onderdrukking door gewapende min derheden en buitenlandse druk en te gen ondermijning van de fundamenten van de Internationale vredestoestand. En op 5 Juni 1947 hield Marshall zijn beroemde rede voor de Harvard Uni versiteit, waarin het zijn Plan voor steun bij Europa's herstel uiteen zette. Kort daarna bespraken Bevin, Molotov en Bidault het Plan. Molotov weigerde Ruslands medewerking. Het Westen zette door en zestien Europese landen aanvaardden te Parijs' het principe van het Plan. Rusland ageerde door de oprichting van de Kominform, een nieuw kleed voor de oude Komintern! door het verwekken van anti-stemmin gen, door de voorgestelde hulp van Washington in een hekelend daglicht te stellen en door di-erse geraffineer de "leidingsmanoeuvres. Tevergeefs. Het wetsontwerp werd door het Con gres aanvaard en Truman tekende. Op hetzelfde moment waren de eerste goe deren in h'1 kader van het Plan reeds onderweg naar de havens, waar de schepen gereed liggen om ze naar Eu ropa te vervoeren. Zal men nu spoe dig in de economische toestand van da te helpen landen een kentering ten goede.kunnen constateren? Dat niet Het grote publiek zal er voo»hands niet veel van bemerken. Maar bij enig nadenken toch weer w,el ook. Indien dit Plan niet zou worden uitgevoerd, zou het algemene welvaartspeil in da 16 landen dalen tot eén niveau gelijk a*-n dat van de ergste oorlogsjaren en dieper.... De landen zouden langzaam maar zeker wegzipken in. het moeras van armoéde en verkommering en een keurig bed zou zijn gespreid voor ideo- logiën, die volk na volk zouden bren gen tot slavernij en gedwongen onmon digheid. Daarom kunnen wij de totstandko ming van Marshali's Plan niet genoeg toejuichen. De gereedschappen en da materialen voor Europa's opbouw wor den verschaft. N met njjlle man aan de slag, dat zij het parool. AD INTERIM.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1