Stad en Omgeving Openingsdraverijen te Alkmaar De Christelijke Vereniging van Marinepersoneel Wedstrijdshow voor Amateurs WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN Ds. Oldemans verlaat de Lutherse Kerk, Wezenstraat Oud-stadgenoot benoemd tot hoogleraar De NIWIN-biljjartavtrad UIT HET POLITIERAPPORT Ontrouw marine-officier veroordeeld Bruinvissen en Adelborsten spelen waterpolo in Zaandam Predikbeurten HOCKE Y-NIEUWS Een schaakclub voor de jeugd Blijft Morphy 1 eerste klasser? Bootsman onderscheiden De Nutsspaarbank in Maart S.V. „Zeemacht" Concert fe Breezand Texel Geslaagd De Schager markt Denk hier aan op straat! Damesvesten en Pullovers Engelse onderwijzers vóór stokslagen Verhaal van grootvaders klok In ons nummer van Zaterdag 3 April j.I. plaatsen wij een versfagje van de oprichtingsvergadering van een Christelijke Bond van Marineper soneel. Daarin werd deze bond een v,belangenvereniging" genoemd. Al hoewel daarbij uitdrukkelijk gespro ken werd over „geestelijke belangen", heeft het woord „belangenvereni ging" hier en daar misvatting ge wekt. Niet geheel onverklaarbaar overigens, daar de meeste belangen verenigingen zich op. materieel ter rein bewegen, verbetering van ar beidsvoorwaarden en -omstandig heden voorstaan en zo meer. Het be stuur van de pas-opgerichte organi satie heeft daarom besloten ook het woord „bond" in de naam niet meer te gebruiken, maar de vereniging' te noemen „Christelijke Vereniging van Marinepersoneel". Het bestuur is na melijk van mening, dat er naast d£. Militaire belangenvereniging van be- roepspersoneel bij de Zeemacht (de „V.B.Z.") geen behoefte is aan een christelijke belangenvereniging. De R.K. marinevereniging, de Bond van. christelijk marinepersoneel en de neutrale bonden van voorheen zijn trouwens in de V.B.Z. Samengesmol ten. Het volledig doel van de lyeuwe vereniging, zoals dit in de statuten zal worden vastgelegd, is „de ver spreiding der christelijke beginselen op de vloot en samenbinding van al len die aan dit doel wensen mede te werken". De vereniging wil zich der halve in het geheel niet begeven op het terrein dat dqpr de vlootpredi- kanten wordt bestreken, omdat bij hen en bij de verschillende kerken de behartiging van de geestelijke belan gen .der marinemannen in goede han den is. De Christelijke vereniging van ma rinepersoneel tracht bovengenoemd doel te bereiken door: a. het persoon lijk voorbeeld en de christelijke levenswandel van haar leden; b. het handhaven en steunen van de dooi de overheid gegeven bepalingen, die op de christelijke levenstoon in de zeemacht een gunstige invloed kun nen uitoefenen; c. het getuigen tegen en het helpen weren van hetgeen de doorwerking van de christelijke be ginselen in de zeemacht verhindert of stoort, waaronder genoemd kunnen worden het vloeken, onzedelijke taal in gesprek of lied, verderfelijke lec tuur, dronkenschap e.d.; d. de ver spreiding van de Bijbel en van chris telijke lectuur; e. het houden van dagsluitingen aan boord van sche pen, die zich buitengaats bevinden; f. het elkander wijzen op de zedelijke gevaren onder bepaalde omstandig heden o.a. in ïndië eh in vreemde havens); g. het bevorderen van de liefde tot het Koninklijk Huis; h. het uitgeven van een bondsorgaan. Het is de bedoeling van 8e Neder landse vereniging van amateur-musici en -artisten om op Zondag 11 April a.s. in „De Roskam' 'een amateur- wedstrijdshow te organiseren. Reeds heeft èen groot aantal Helderse ama teurs ingeschreven. Getracht wordt, ook een' aantal amateurs uit de om geving op deze avond naar Den Hel der te krijgen. Door het bestuur zijn twee medailles en een lauwertak als prijzen beschikbaar gesteld. Inschrij vingen kunnen per brief gericht wor den aan het secretariaat van de ver eniging, Olympiawég 84II,Amster- dam-Z., of aan de zaal. Kaarten voor bezoekers zijn aan de zaal "verkrijg baar. Er zal bal na zijn. Laatste positie Xed. passagiers- en vrachtschepen: Aldabi, 7-4 van Buenos Aires te R'dam; Bloemfontein, A'damKaap stad, pass. 7-4 Finisterre; Congo- stroom, 7-4 van Duala naar Portgen- til; Cottica, A'damWest-Indië, 7-4 van Dover; Grootekerk, Sydney— Rotterdam, 7-4 te Suez; Jupiter, Cu- ragaoA'dam, 7-4 te Antwerpen; Kertosono, R'damBatavia, pass. 7-4 16 uur Kaap Del Armi; Kota Agoeng, BostonNew Yorit 7-4 te Cape Cod Canal; Kota Gede, Java R'dam, 8-4 15 uur te Hoek van Hol land verwacht; Lemsterkerk, Bom- bay—R'dam, 8-4 te Genua; Macuba; 9-4 van Singapore te Abadan ver wacht; Modjokerto, 4-4 van Soera- baja naar Balik Papan; Molenkerk, MarseilleAntwerpen, pass. 7-4 Gi braltar; Oranjefontein, Kaapstad A'dam, 8-4 te Southampton; Prins Maurits, 7-4 van Benghazi te Haïfa; Rempang, 7-4 van A'dam te Batavia;' Sommelsdvjk, 7-4 van Singapore naar Batavia; Stad Lèiden, 7-4 van Loanda naar Lobito; Tibia, CuraqaoR'dam, 7-4 260 mijl West Nrd. van Flores; Tosari, 5-4 van Manilla te Batavia; Sarangan, 5-4 van Honolulu naar Los Angelos alwaar 12-4 verw. Aagtekenk, 8-4 van Melbourne te Sydney; Alcor, R'damBuenos Aires, pass. 7-4 Fernando Noronha; Papen- drecht, pass. 8-4 Hoek van Holland, %en wordt 10-4 v.m. v. Abadan te Ham burg verwacht; Kota Agoeng, 8-4 v> Boston te New York; Prins Maurits, 7-4 van Haïfa te Jaffa; Ridderkerk, R'damJapan, 7-4 te Port Said; Rondo, 7-4 van Vera Cruz te New Orleans; Sandenburgh, R'dam Stockholm, pass. 8-4 Holtenau; Siba- jak, BataviaR'dam, 7-4 in de Rode Zee ter hoogte Van Port Soedan; Sloterdijk, BataviaR'dam, pass. 7-4 Kaap Guardafui; Taria, Abadan— R'dm. pass. 7-4 Malta. Naar wij vernemen, heeft ds. H. J. Ol demans het predikambt in de Hersteld Evangelisch-Lutherse kerk neergelegd. Dc afscijpidsd' -ist van de Helderse-ge meente. 'waaraan hij sinds October 1916 was verbonden, is bepaald op Zondag ïl April a.s., 's morgens om half elf. Ds, Oldemans heeft toelating verzocht tot de Gereformeerde kerk. Aan deze overgang liggen uitsluitend principiële redenen ten grondslag, Reeds lang had ds. Oldemans belang stelling voor de Gereformeerde theolo gie. Meer en meer werden de Gerefor meerde belijdenis en kerkbeschouwing door hem gezien als zijnde' het meest in overeenstemming met Gods Woord. Hij kon tenslotte niet accoord gaan met een samengaan van rechtzinnigen en vrij zinnigen, van belijders en loochenaars van Jezus als de Christus, in één kerk verband. Hij acht het funest, in de kerk van Christus aan geloof en ongeloof een gelijke plaats in te ruimen. Op grond van deze overwegingen heeft ds. Olde mans gemeend, van de Lutherse naar de Gerefermeerde kerk te moeten over gaan. Dezer dagen werd dr. ir. A. Ph. Weber, in 1910 geboren te Den Hel der, benoemd tot hoogleraar in de technologie aan de Landbo'uwhoge school te Wageningen. Prof. Weber studeerde aan de HBS te Arnhem, waarna hij korte tijd college liep in de medicijnen te Leiden. Hij zette zijn studie voort aan de Landbouwhoge school, waar hij in 1934 het ingenieurs diploma behaalde en in hetzelfde jaar promoveerde op het proefschrift: „Be trekkingen tussen de constitutie van organische verbindingen en de in vloed van het hydroxyl-ion bij hydro- lyse". Tot 1936 werkte hij als bour- sier van 'de Nederlandse vereniging „Studiefonds Pasteur" te Parijs, waar hij aan de Sorbonne promoveerde. Sinds 1943 was hij hoofd van de afde ling Research van het Vezelinstituut T.N.O. te Delft. Zoals wij reeds berichtten, zal de landskampioen Van der Pol op Dins dag 20 April ten bate van ,de NIWIN komen biljarten in „Formosa". Heb ben de biljartliefhebbers deze datum reeds genoteerd? De entréeprijs zal f 1,25. bedragen. Nadere bijzonderheden omtrent het aantal beschikbare toe gangsbewijzen én de adressen waar ze verkrijgbaar zullen zijn, worden zo spoedig mogelijk bekend gemaakt. De heer M. uit de Dahliastraat deed bij de politie aangifte van het feit, dat een van zijn raskonijnen door een hond is verscheurd. Een onder zoek naar de herkomst van deze vier voeter wordt ingesteld. Enkele andere leden van deze fa milie maakten zich eveneens schul dig aan misdadige practijken. Op Huisduinen werd een vredelievend burger in zijn jasje gebeten. De dader was evenwel van nette „kom-af" en de schade is dan pqk onderling ge regeld. Moeilijker goed te maken \vas het geval in Tuindorp, waar een vijf jarig meisje door een hond gebetei werd. Een derde „krulstaart", die reeds dagenlang zijn domicilie hield op de Buitenkant, werd aangehouden en meegenomen naar het politie bureau, alwaar hij nu waarschijnlijk zijn laatste levensdagen zal slijten. Het is een tamelijk klein hondje met witte huid en enkele zwarte vlekken. Maar de fouten schuilen niet alleen in de hondenwereld, ook de mensen blijven voortdurend dingen doen die voor de goede gang van zak.en ten enenmale ontoelaatbaar zijn. Een tweetal caféhouders werd deze week bekeurd, omdat zij na de officiële sluitingstijd toch nog hun klanten voorzagen van limonade en andere versterkende dranken. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen kasteleins en klanten. De vishandelaar S. K. deed aan gifte, dat een hem bekende 11-jarige jongen achter zijn pakhuis een bruine portemonnaie had weggegooid, -het geen hem zeer verdacht was voorge komen. Dit bleek ook inderdaad ~iuist, want de jongeman bekende, dat hij de portemonnaie met een inhoud van 4.10 op de vismarkt had gevonden. Samen met zijn vriendje had hij, in- plaats van het aan de politie te mel den, het geld uitgegeven. Op de Ruyghweg was een geval van clandestiene radio-aansluiting gemeld. Bij onderzoek bleek echter, dat een 14-jarige jongen zich in zijn vrije tfld onledig had gehouden met het stuk maken van een kastje van de radiocentrale, waardoor de ont vangst aan één zijde onderbroken werd. Hij is door de politie ernstig onderhouden. Vanuit Huisduinen werd de brand weer gealarmeerd, omdat zich op het strand een geweiaige rookzuil ont wikkelde. Het was echter niet zo ernstig, als het zich liet aanzien; een aangespoeld nevelapparaat was vermoedelijk in aanraking gekomen met het zeewater wat tot gevolg had een plotselinge rookontwikkeling. Op de Brakkeveldweg, hoek Lo- rentzstraat, werd door de chauffeur v. S. een lantaarnpaal aangereden. Een onderzoek werd ingesteld. De heer P. meldde bjj de politie, dat hij in de Billitonstraat een klei ne granaat had gevonden. Na een verzoek aan de M.O.D. werd het ge vaarlijke voorwerp door deze dienst verwijderd. Italiaanse communistische vrouwen organiseerden een verkiezings optocht. ZU riepen daarbij: „Weg met de atoombom!" waaruit wel duidelijk blijkt van welke zijde de verkiezingscampagne geleid word#. f Voor het Bijz. Gerechtshof *te Den Bosch Stond terecht de uit Bergen op Zoom afkomstige arts, Joames W. F. A. van den Berg de "Bruyn. Vóór de inval der Duitsers was hij. officier van gezondheid bij de Kon. Marine in Ne- derlands-Indië. Tijdens de -Meidagen van' '40 werd hij gedetacheerd bij de mariniers te Rotterdam. In Augustus 1942 nam beklaagde, mede op aan dringen van zijn echtgenote, dienst bij het door generaal Seyffart gevormde vrijwilligers-legioen. Nadien verricht te hij nog geruime tijd dienst in het invaliden-amt der Waffen-SS te Ber lijn. De advocaat-fiscaal eiste in deze een. gevangenisstraf van zeven jaar, met aftrek van voorarrest. "Uitspraak over 14 dagen. De berichten, die wij in onze edities van Dinsdag en gisteren plaatsten en die van een verheugende activiteit op zwemgebied getuigen, kunnen wij nog aanvullen met een mededeling over 'n tweetal waterpolo-wedstrijden. Na de zwemwedstrijden in 't Sport- fondsenbad te Zaandam op Zondag middag a.s. zullen de Helderse Bruin vissen met hun eerste zevental een polowedstrijd spelen tegen een com binatie van de Kring N-oordholland be noorden het IJ (dus van de clubs DAW Alkmaar, Nereus Zaandijk en Neptu- nus Zaandam). De Helderse ploeg is als volgt samengesteld: W. Offringa; J. Baarda. C. Tijsen, A. Gielis; H. v. d. Water, H. Wildenberg, D. de Mey. Reserve: P. .Gode. Het team van de Adelborstetn komt uit tegen een iets zwakkere combina tie. De ploeg is nog niet samengesteld. Deze medewerking van de Alkmaar- se en Zaanse clubs wordt natuurlijk op hoge prijs gesteld. Met de compe titie in zicht is dit een pracht gelegen heid om de ploeg van de Bruinvissen aan het werk te zien. ZONDAG 11 APRIL 1948. DEN HELDER. Ned. herv. gem., Nieuwe kerk, Weststraat, 19 uur ds. W. J. de Hoest; Palmstraat, 10 uur ds. J. Borghardt. Geref. kerk, Bethelkerk, IC uur ds. ,M. Hammirijg,17 #ur ds. J. Hartkamp; Rehobothkerk, 10 uur ds. J. Hartkamp, 17 uur ds. M. Hamming. Geyef. kerk, art. 31, Nieuwe kerk, Weststraat, 8.45 uur en 17 uur stud. K. Deddens, van Kampen. Chr. geref. kerk, Steengracht, 10 uur en 17 uur ds. J. Rebel. Ger. gemeente, Janzen- dwarsstraat 8, 10 uur' en 16 uur lees- dienst. Lutherse kerk, Wezenstraat, 10.30 afscheid ds. H. J. Oldemans; 19.30 uur mevr. ds. M. MostertSchendelaar, jeugddienst, onderwerp „Trage harten, brandende harten". Doopsgezinde ge meente. 10.30 uur da. T. KraftRot- fusz; Dinsdag 19.30 uur gemeente avond. Baptisten-gemeente, gebouw Iréne, Hoogstraat, 10.15 uur zang- dienst. 10.30 uur de heer G. van Leeu wen, 12 uur Zondagsschool. 19.45 zang- dienst, 20 uur evang. F. J. G. Hofhuis; Maandag 20 uur vrouwenkrans Califor- niëstradt 8; Donderdag 17.30 uur jeugd club N.B.J.B. Californiëstraat 8; Vrij dag 20 uur Bijbelbespreking en bid- ond Molenstraat 97. Oud-katho lieke kerk, 10 uur heilige dienst, pas toor Verheij. Evangelisatie Vijzel straat, 10 uur en 19.30 uur samenkomst, 12 uur en 14.30 uur Zondagsschool; We^isdag 20 uur Bijbelkring; Donder dag 19.30 uur vrouwenkrans; Zaterdag 20 uur bidstond. Leger des Heils, 10 uur heiligingssamenkomst, 19 uur open- luchtsamenkomst, 20 uur verlossings samenkomst; Maandag 14 uur vrouwen krans; Dinsdag 19.30 uur Bijbelbespre king; Donderdag 20 uur heiligingssa menkomst o.l.v. majoor Hordijk. JULIANADORP.' Ned. herv, gem., 10 uur ds. Salm. Geref. kerk, 14.30 uur ds M. Hamming. Star of hope mis- sion, 14 uur Zondagsschool, 19 uur sa menkomst. f HUISDUINEN. Ned. herv. gem., 19 uur ds. Salm. CALLANTSOOG, Ned. herv. gem., geen dienst. Promotie-degradatie wedstrijden 2e 3e klasse, Zondag 11 April. 's-Gravenhage: Te Werfe 1Hermes 1 (heren), Hermes zal al zijn krachten moeten inspannen om tenminste met één puntje naar Den Helder terug te ko men. Vooral omdat Te Werfe gelijk speelde tegen' Strawberries 2. Hier te gen leed Hermes een 30 nederlaag. Het elftal voor a.s. Zondag is als volgt: Doel: K. Zegel; aqhter. D. v. Driel, G. Smits; midden: J. de Boer, G. Bak ker, D. Wiersma; voor: R. Lagerveld, W. Lastdrager, B. Broekhuizen, D. v. Loon, T. Pottinga. Vertrek per bus om 10 uur vanaf garage Moorman. Thuis: aanvang 1 uur, (dafnes), Hel mes 2Rood Wit 4. Ook hier móeten de dames winnen om hun kans te behouden. Afgespro ken? Dames 2 won haar vorige wed strijd tegen BDHC 6 met 20. Vriendschappelijk: Junioren aJu nioren b (dames). Aanvang 10.30 uur, veld B. Zet hem op, meisjes. Deze wedstrijd is bedoelji als training voor het a.s. Junioren-tournooi in Amster dam. Voor de opstelling kastje Ch. Steilberg in de Keizerstraat. Heren a—Heren b, aanvang 3 uur, veld a. Hier zal men de jeugd van HermeS tegen de, oudere personen aan de gang zien. Dit is een kans voor de oudjes om te bewijzen dat zij lang niet onder deen. Ook hier opstellingen bij Ch. Steilberg. BEKENDMAKING. Wij makeri de lezers bekend; dat de Fa. Eska, Spoorstraat 103, op het ogen blik een ongekend grote keus in Dames mantels, zowel kleine, als grote maten (36 t.e.m. 54) in voorraad heeft. Wij kunnen dus een ieder bij aanschaffing van een damesmantel aanbevelen de Fa. Eska te gaan bezoeken. (Ingezonden Mededeling) Reeds verscheidene keren hebben wij' in artikeltjes over de schaaksport gewag moeten maken van de „kleine Geus", die al heel wat prachtige over winningen op zijn naam heeft staan. Ook op de laatste wedstrijd van Mor phy I tegen Schaakmat uit Noord- Scharwoude heeft hij spelers én sup porters versteld doen staan van zijn, wij zouden haast zeggen, „ontluikend 'meesterschap". In een ingewikkelde stand raakte Geus Jr. in ernstige tijd nood, maar hij wist zich met veel flair door de impasse heen te werken. De partij eindigde in remise. De „kleine Geus" zou deze goede prestaties niet leveren, wanneer de schaaksport niet zijn gehele hart had. Hij gaat er in op, en het is dan ook niet t% verwonderen dat hij en de heer J. P. Bommel in de Kerstvacan tie uit belangstelling een wedstrijd van de Haarlemse schoolschaakbötid gingen bijwonen. Zij hebben daar tot hun grote weugde geziea dat deze bond tal van jeugdige schaakenthou siasten onder zijn leden telt. Het kon haast niet anders, of zij namen zich voor ook in Den Helder te proberen een jeugd-schaakclub op te richten. Het gasi er nu van komen. Op initiatief van de heren J. P. Bom mel, W.« J. Geus en H. H. Weemhof zal Zaterdagmiddag om drie uur in het clublokaal van de Helderse Dam club in de Hoogstraat de Helderse Jeugd Schaakbond (H.J.S.B.) worden opgericht. Het spreekt vanzelf, dat 'n bond van drie leden geen bestaans recht heeft, en er zal dus een flink aantal jeugdige schaakliefhebbers van de partij moeten zijn. Het is helemaal niet nodig, de schaakkunst onder de knie Je hebben, daar de bond ruim schoots gelegenheid zal bieden om het schaken te leren. Laat ieder jongen en ieder meisje, die belangstelling heeft voor de edele strijd op het bord met de vier en zes tig velden, Zaterdagmiddag om drie uur ter vergadering zijn! Bij K.B. is het kruis van verdienste ten tweeden male- toegekend aan de bootsman der Koninklijke Marine A. van Sluis. In de maand Maart werd op spaar bankboekjes ingelegd 424.891,48 (vo rig jaar 404.515,12) en terugbetaald 402.563,21 (v. j. 291.502,38). Er werd derhalve meer ingelegd dan terug betaald 22.328,27 (v. j. 113.012,74) Het aan inleggers verschuldigde kapi taal bedraagt nu 9.877.556,98 terwijl dit vorig jaar bedroeg f 8.901.613,44 Het aantal posten van inleg bedroeg in Maart 2837 (2060) en dat van terug betaling 2134 (2289). In Maart werden uitgegeven 141 nieuwe boekjes (148), terwijl werden ingetrokken 94 (82) boekjes. In om loop zijn thans 20.010 boekjes. Onder de nieuw uitgegeven boekjes bevon den zich 14, (20) boekjes voor jong geborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van één gulden). De lediging van 239 spaar busjes leverde 'n bedrag van 4412,93 aan kleine besparingen op. Drie lopers van Zeemacht doen a.s 2'ondag mee aan de Silverrush van Duindigt 1948, georganiseerd door de Haagse athletiekvereniging „De Trek vogels". Dit is een veldloop met handicap over 5 km. Donderdagavond deden 8 zwem mers van Zeemacht mee aan de Kring wedstrijden, georganiseerd door,, De Bruinvissen". Wel een bewijs dus dat Zeemacht raet stil zit. Gaat zó door mannen 1 Gedeelten uit de „Matthaus Passion" De christelijke zangvereniging „Bree zand" hoopt op Zaterdag 17 April a.s in de Nederlands-Hervormde kerk aan de Zandvaart te Breezand een gedeel telijke uitvoering te geven van Bach's „Matthaus Passion". Dank zij de me dewerking van verschillende solisten, deels afkomstig uit Den Helder, zul len de bezoekers de belangrijkste ge deelten uit de „Matthaus Passion", in Nederlandse bewerking, kunnen be luisteren. Dit laatste zal zeker voor velen aangenaam zijn. Solistische medewerking wordt ver leend door mevr. WiersVedder, sopraan; mevr. N. Verbeij-Hollestelle, alt; de heer.J. Willems, tenor; de heer D. Hollestelle, bariton; mej. E. Steen- dijk, viool; mej. A. Sinjewel, declama tie; mevr. C. Marees-Kokelaar, orgel. Wij hopen dat deze uitvoering, die met veel zorg is voorbereid, vele be zoekers zal trekken. Voor belangstel lenden uit Den Helder delen wij me de, dat er een extra bus zal rijden. De entrée tot de kerk is heel laag ge houden. Dezer dagen slaagden voor het di ploma van de Rijkslandbouwwinter- scliool te Schagen onze plaatsgenoten J. J. Roeper, P. Roeper eh P. Stoep- ker, Bevorderd van de eerste naar de tweede klas werden D. v. d. Beek en H. de Lugt. Voor de centrale werden overgeno men 16 koeien, 2 stieren, 1 pink, I gras kalf en 251 nuchtere kalveren. De aan voer van vee was hoger dan de vorige week. De handel in kalf- en melk koeien was voor de goede soorten goed te noemen tegen hoge prijzen. De note ring was f 50 hoger. De mindere soorten gingen minder vlug van de hand. Hoog ste notering kalf- en melkkoeien f 750 De handel in geldekoeien was trekken de, stug en duur met staande prijzen. Hoogste notering tot f 550 voor de beste weidekoeien. De handel in vaar zen was ook trekkende, doch prijshou dend. In pinken was de handel goed te noemen. De notering hiervan lag ook iets hoger dan de vorige week, nu tot f 300. Graskalveren voor 't leven wer den niet aangevoerd. Wij hadden déze dag nog wel wat meer aanvoer van vee verwacht maar dit werd helaas minder gunstig beïnvloed door de weersge steldheid. Het is nu wel de tijd voor grotere aanvoer. De bonnen gelden hier 8 cent. De paardenmarkt leverde niet veel op. Mooie luxe paarden'werden niet aangevoerd. Dit kan men ook wel zien aan de notering van f 300—f 700, met een matige handel. Slachtpaarden liepen ook van f 300—f 700 met iets mindere handel. Op de wolveemarkt is weinig opwekkends te bespeuren alleen minder aanvoer. De handelaar koopt wel wat meer óp de boérenhandel een wens die tot heden nog onvervuld is gebleven. De schapen zijn duui zodat de boer nog geen 'interesse heeft om te kopen en er komt bij een tekort aan gras. Schapen met 2 lammeren varieer den van f 90 tot f 115. De handel in kuikalveren was vrij goed, met een no tering van f 40 tot f 60. De handel in bokken en geiten matig. Hoogste note ring f 70. De aanbieding in biggen was niet groot. De handel vlotte hier niet. ze zijn nu eenmaal te duur. Zeer matige handel op konijnen- en kippenmarkt. Ondanks het ruwe weer in de vroege morgenuren viel later op de dag het bezoek toch nogal mee. SCHAGEN, 8 April 1948. 16 Paarden f 300—f 700; 10 Pinken f 170—f 300; 95 Geldekoeien (mag.) f 400—f 550; 20 Kalfkoeien f 550f 750; 6 Vaarzen f 300 •f 400; 10 Schapen (mager) f 60f80; 35 Overhouders f 45—f 65; 5 Bokken en Geiten f 5—f 70; 14 Biggen f 40— 65; 13 Konijnen f 2—f 14; 26 Kippen 3—f 6. Voor centrale: 2 Stieren, 16 Gelde koeien, 1 Pink, 1 Graskalf en 251 nuchtere kalveren. Bij al Uw rijden, al Uw lopen, Uw oren ra Uw oren open! Koopt bij 12.00, 16.70, 20.75 e De Paardensportvereniging „Vooruit" organiseert Zondag haar eerste drave rijen van 1948. Het zal de eerste course zijn van de zeven die op het program ma staan, tenzij spoedig de totalisator weer op de baan verschijnt. Is dit het geval dan zal het aantal te organiseren courses vermoedelijk nog uitgebreid worden. Voor de „Aanvangsprijs", een drave rij voor hengsten en ruins die nog geen 750.hebben, gewonnen staan 21 paarden ingeschreven, zodat deze rit in tweeën wordt gesplitst. H/t is jam mer dat hierdoor Koning Axkit,. win naar van Hilversum en Karoline, da verrassing van Duindigt, niet tegen el kaar zullen uitkomen. Karoline had nog nimmer een prijs gewonnen en no teerde te Duindigt de goede km-tijd van 1.31.5. Keesje en Kapitein Axkit, Karei Diamant zullen echter in de eer ste serie en Cina Bonnie, Lady Gregor en misschien Martine van Axkit én Miss Axworthy in de tweede serie voor nodige spanning zorg dragen. Frits van Sillador en Henny's Gold noteerden 2 weken geleden in kilver- sum resp. 1.26.2 en 1.27.5 en zullen Zondag met Abdullah Scott en De Gleaner T strijd leveren voor de „Ama- teurrijdersprijs" voor paarden die meer dan 9000.hebben gewonnen. Voor de „Pikeurprijs" die wordt ver reden tussen paarden die f 750.doch nog geen 3000.hebben gewonnen, staan meerdere snelle paarden inge schreven. Leo Axkit zal echter ditmaal geen last hebben van zijn broer Louis die in Duindigt juist 0.1 seconde snel ler was. Lord Gregor en Lady Soprana E zullen het hem echter danig lastig kunnen maken, hoewel? Leo Axkit toch zeker als favoriet start. Ook voor de draverij van Nederlandse paarden die 3000.doch nog geen 10.000.hebben gewonnen voorzien wij een spannend duel. Kitty Zoro start hier als favoriet, zij noteerde te Hilver sum een km-tijd van 1.27.3, maar Joop Eden en Intregrity Scott zullen niet ver uit de buurt blijven. Al met al heeft het bestuur van Vooruit", zoals gewoonlijk weer kans gezien een aantrekkelijk programma samen te stellen waarbij* het aan de nodige belangstelling niet zal ontbre ken. Op de jaarlijkse conferentie van Engelse onderwijzers te Scarbo- rough is een resolutiegoedge keurd, waarin wordt gevraagd om het handhaven van lichaamsstraf fen. De Engelse onderwijzers hadden tot nu toe nog het recht stoksla gen te geven aan „te luie en la waaierige" leerlingen en willen blijkbaar van dit recht geen af stand doen. Het is waar gebeurd* en niet op 1 April. Een inwoner van Apeldoorn be zat een kostbaar familiestuk, een oude Friese klok, U weet wel, zo eentje waarop zon, maan en sterren, scheep jes, enz. te zien zijn. Grootvader had van deze klok reeds de tijd afgelezen en vader, thans reeds 78 jaar, wist nog te vertellen dat de klok, bij' de ge boorte van de tegenwoordige bezitter juist het middernachtflijk uur had ge slagen. Aan 'zo'n klok ga je je hechten als aan een schoonmoeder die een uitzon dering op de regel is. Men stelle zich de ontsteltenis voor, die zich enkele maanden geleden van de familie meester maakte, toen groot- vader's klok voor de laatste maal „tik" zeiWat de oorzaak van de ze onverwachte staking was, heeft men niet kunnen vaststellen en zal waar schijnlijk ook'wel nimmer geweten worden, Want geen klokkendokter, hoe kundig ook, wist de oorzaak van het euvel aan te wijzen en het eind oordeel was vernietigend: grootvader's klok had afgedaan en was uitgeleefd, na 183 jaar lang uren, dagen, maan den en jaren te hebben, weggetikt. Met een brok in de keel en de klok onder de arm, is tenslotte de ongeluk kige bezitter naar een antiquair ge fietst, iri de hoop van deze nog wat guldenbriefjes los te krijgen, om in ieder geval een (on) waardige plaats vervanger te kunnen kopen. Toen kwam Vrouwe Fortuna.. Vlak voor de rariteitenwinkel, zoals anti quairzaken soms kunnen worden be titeld, schoot een poes over de rijweg en wel vlak voor het voorwiel van de ongelukkige klokkendragende-fietser. Deze maakte een smak; de klok rammelde ping-pangend tegen de grond, terwijl de eigenaar op ongewo ne wijze ftiet de rijweg kennis maakte. 't Verhaal is bijna uit. Toen de man overeind gekrabbeld was, met zijn knieën uit de broek en na zijn fiets de klok opraapte, zei deze plotseling. tik. tak-tik tak"...." Wat geen klokkendokter had kun nen klaarspelen en niemand had kun nen bevroeden had een kleine poes voor elkaar „gebokst". Van het beest ontbreekt ieder spoor, maar de thans weer gelukkige klokbe- zitter weet zich te herinneren, dat het, nota bene, een zwarte was!!.... (Nieuwe Apeld. Courap).

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2