Daverend zwemfeest van de Bruinvissen OOK HELDERSE VROUWEN WAS Koopt bij A BISCHOFF De films van dezè week Stad m Omgeving. zullen de Tentoonstelling bouwen STAM STOOMT WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN Lutherse kerk Wezenstraat ZONSOPGANG" Opgevoerd door het Helders gezelschap R.K. gemengd ton'eel- Schoonmaaktijd in land bij de hand. BETER DAN OOIT" Slagerijen Dinsdag gesloten Twee onderzeeboten voor de Kon. Marine De ieugd-schaakelub Correspondentie Heren Hoeden 10.50,12.50, 22.75 Doktersdienst TIVOLI „Contra-spionnage" „Internationaal Lady" WITTE Predikbeurten „Kermisklanten" Morphy I eerste klasser? Urk. Visserij AGRARISCH NIEUWS De bijenhouderij Volgende week inzameling voor de Tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw 1898—1948" In de zomer van het jaar 1898 werd te 'i Gravenhage, in het kader van de Kroningsfeesten, een „Nationale Ten toonstelling van Vrouwenarbeid" ge houden. Deze tentoonstelling had een tweeledig doel, namelijk ten eerste de verbetering van arbeidsvoorwaarden en lonen voor de vrouw, en ten twee de de vrouwen zelf weer begrip en belangstelling te doen krijgen voor el- kaars werk. Een artikeltje in het „Vliegend Blaadje" van 7. September 1898 vertelt iets over deze tentoon stelling. Eén van de meest aantrekke lijke stands was die, waarin .diverse naaimachines werden geëxposeerd en gedemonstreerd. Wij lezen daarover in vergeelde, vijftig jaar oude jaar gang: „Prachtstukken, deels afgewerkt, deels nog onderhanden, toonen den bezoeker zonneklaar, hoever het productievermogen eener naaima chine bij het moderne borduren gaat,, en hoe gemakkelijk men zich deze aangename kunst kan eigen maken. De totaal-indruk van deze afdeeling boeit den op- merkzamen bezoeker dan ook in die mate, dat menigeen de helft van den tijd, dien hij voor ,het be zoek aan de geheele tentoonstel ling had bestemd, dé&r ongemerkt doorbrengt. Ook eene naaimachi ne, die oogenschijnlijk van zelf loopt, in werkelijkheid echter ge dreven wordt "door een electromo- tortje, in het vliegwiel der machi ne verborgen, heeft als „haute nouveauté" op dit gebied, onafge broken veel bekijks". Dé gehele tentoonstelling had een groot succes. Er bleef een batig saldo over, waarvan het „Nationaal Bureau van Vrouwenarbeid" is gesticht, dat dit werk steeds heeft voortgezet. VIJFTIG JAAR LATER Men zal hebben gelezén, dat in de komende zomer, ter gelegenheid van het vijftigjarig regeringsjubileum van H.M. Koningin Wilhelmina, in de Pfout- rusthallen te Den Haag^een grote na tionale tentoonstelling „De Nederland se Vrouw 18981948" zal worden ge houden, waarop men zal kunnen zien wat er in die vijftig jaren, sinds de „Nationale Tentoonstelling van Vrou wenarbeid" voor en door de vrouw is gepresteerd. Vermoedelijk zullen de bezoekers nu niet meer in extase komen door een „zomaar draaiende" naaimachine. Er zullen nog tal van andere interessante en leerzame ob jecten zijn. In Februari 1947. ontstond .een initia tief-comité, dat spoedig een stichting in het leven heeft geroepen, welke de uitvoering van de tentoonstelling is gaan voorbereiden. H.K.H, Prinses Ju- liana heeft daarvan het ere-yoorzitter- schap swillen aanvaarden. De opzet is, de tentoonstelling onder te verdelen in de volgende elf groe pen: 1 de academischgevormde vrouw; 2. het gezin; 3. kerkelijk le ven; 4. kunst; 5. beroep, bedrijf, soci aal werk; 6. mode; 7. onderwijs en op voeding 8. oorlog; 9. sport; 10. staat en politiek; 11. verenigingen en bonden. Wat moeilijk in een stand is "vast te leggen, zal in een film worden ver werkt, welke irj één der zalen van de tentoonstelling zal worden gedraaid. HET BEDRIJFSKAPITAAL. Thans is ook de actie'tot het bijeen brengen van het bedrijfskapitaal der tentoonstelling begonnen. Het is de Dbor onze dry cleaning methode behoudt de kleding haar vorm en worden de kleuren verfrist. Wij véryen in alle kleuren! sinds 1902. Depót PETERS, Keizerstraat 81 Den Helder. Tel. 2467 Laatste positie Ned. passagiers- en vrachtschepen Vrijdag 9 April: Congostroom, 8 April van Doualate Port Gentil; Gaasterkerk, 9 April van Cebu te Singapore; Java, 8 April van Makassar naar Australië; •Kelbergen, 8 April van IJmuiden te Melilla. Kota Baroe, R'dam-Batavia, pass. 8 April 18 uur Pantellaria; Kota Inten, 8 April 17 uur van R'dam naar Halifax; Lekha ven, Montevideo-R'dam, pass 8 April Fernando Noronha; Lievevrouwekerk, 9 April van Marséille te Antwerpen; Maaskerk, 8 «April van Freetown naar Monrovia. Poelau Laut, Colombo-Hali- fag, 8 April van Alexandrië; Sommels- dijk, 9 April van New York te Bata via; Talisse, R'dam-Australië, 8 April' van Genua; Willem Ruys, 8 April van R'dam naar Batavia. Amsteldiep. 8-4 van Batavia naar Suez; Amstelland, 7-4 van Buenos Aires naar A'dam; Arkeldijk, R'dam— Gulfhaven, 9-4 te Antwerpen; Bosch fontein, 7-4. vap- Singapore te Batavia; Delfshaven, 8-4 van Pretoria te Mon tevideo; Etrema, 9-4 van Eastham te Curagao; Farmsum, A'dam—Bona, pass. 9-4 Gibraltar; Linge, 7-4 van Grandbassam naar Nederland; Mal- vina, Curagao-Sydney, 9-4 op 500 mijl Oost van Tonga eil.; Oranjefontein, 9-4 van Southampton naar Antwerpen; Papendrecht, 9-4 van Abatlan te Ham burg; Prins Alexander, 7-4 van Hali- fax naar Rotterdam; Rijn, 8-4 van Lu- beck naar Delfzijl; Sloterdijk, Batavia- R'dam, 9-4 van Aden; Taria, onder weg van Abadan gaat naar A'dam niet naar R'dam; Tibia, 16-4 van Cu ragao te R'dam verw.; Westerdam, verm. 12-4 v.m. van New York te R' dam verw.; Winsüm, 9-4 van Madei- ra te Aruba. - bedoeling, dat alle Nederlandse" vrou wen met elkaar het benodigde bedrag opbrengen. De tentoonstelling kan dap gezien worden als een eendrachtige betuiging van hulde en trouw van alle Nederlandse vrouwen aan die éne uit haar midden, die gedurende een hal ve eeuw de kroon der Nederlanden heeft gedragen. Er zijn couponboekjes ontworpen, waardoor iedere vrouw in de gele genheid :is tegen ontvangst van een couponnetje, waarvan de waardé vari eert van 10 cent tot 10 gulden, een gift en haar handtekening te zetten in het gedenkboek. In de couponboekjes zit ten namelijk ook strookjes bestemd voor deze handtekeningen, die later in het grote gedenkboek zullen worden geplakt. Dit gedenkboek zal na het sluiten van de tentoonstelling aan H.M: de Koningin worden aangebo den, evenals.... het saldo van de ten toonstelling. Het bestuur van de stichting is er namelijk van overtuigd, dat het totaal van de bijdragen en de entrée's het to taal der kosten zal overschrijden. Dit batig saldo zal aan H.M. Koningin Wilhelmina ter hand worden gesteld, die er ongetwijfeld een zeer nuttige bestemming aan zal Weten te geven. VAN MAANDAG AF Vele tientallen Helderse dames zul len Maandag beginnen, de. bijdragen te incasseren. Huis aan huis zullen zij gaan om de couponnetjes af te geven, en Randtekeningen en geld te verzame len. wy willen onze hulsmoeders ver zoeken, de taak der collectrices zo veel mogelijk te verlichten, door het geld nu reeds klaar te leggen. Dés te sneller zal het resultaat van de inza meling in Den Helder bekend zijn. De vrouwen in Nijmegen en Arnhem brachten resp. f 6000 en f 16000 bij el kaar, laten de Helderse vrouwen een even prachtige prestatie leveren. Aanstaande Zondagavond half acht Jeugddienst De maandelijkse Jeugddienst in de Lu therse kerk, Wezenstraat, valt in deze maand op a s Zondagavond, 11 April, des avonds half acht Ditmaal zal voorgaan mevr ds M Möstért—Schendeiaar, die zal spreken over het onderwerp: „Trage har ten, brandende harten" 'Wellicht ten over vloede moge erop worden gewezen, dat mevr Mostert grote bekendheid geniet door haar prachtige werk als wnd-predikante ip jje" vrouwenkampen op»Java jijden» ie Japanse* Overheersing,. waarvoor zij na haar terugkeer in het Vaderland ook werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranjè -Nassau Thans is mevr Mostert werkzaam als docente, aan de Zendingshogeschool te Oegstgeest en leidster >van de cursussen voor de opleiding van de vrouwelijke zen dingskrachten ""aldaar Zij is bestuurslid van de Federatie v«n Christelijke vereni gingen van en voor vrouwen en meisjes en heeft zitting in tal van zendingscorpo- ratles De door haar» te leiden jongeren- diénst zal liturgisch zijn De gezamen lijk te zingen liederen zijn gekozen uit de Hasper-bundel en uit de Nieuwe Her vormde bundel Muzikale medewerking verleent mevr O Man—Ploog, sopraan, die een tweetal liederen zal zingen Ieder is hartelijk welkom Orden van dienst wor den gratis aan allen uitgereikt Door het Helder» R.K. gemengd to neelgezelschap werd Donderdagavond een succesrijke opvoering gegeven van het toneelspel „Zonsopgang" van Johan van Eekeren. Dat dit *ucce%. er was, is niet te danken aan de auteur van het stuk. Het gegeven is niet onaardig en de verschillende onwaarschijnlijkheden worden gaarne op de koop toe geno men. De uitwerking van het gegeven doet echter denken aan een voor het toneel bewerkte novelle. Het aantal langdurige monologen, dat voor een groot deel is ingelast om gebeurtenis sen uit, het verleden grondig te bespre ken, komt de levendigheid van „Zons opgang" niet ten goede. Het is boven dien in onze tijd niet meer zo gebrui kelijk om de toeschouwer en -hoorder alles „gekauwd" voor te zetten, en niets meer aan het eigen combinatievermo gen over te laten. De kans was dus heel groot, dat de opvoering van „Zona. opgang" een heel vervelende geschie denis zou worden, vooral ook omdat de dialogen en monologen dikwijls een al te hoofse stijl hebben. Dat het nochtans geen vervelende ge schiedenis is geworden, komt op het debet van de actrices en acteurs, die zich met veel élan door deze kluif heb ben heengebeten. De voortreffelijke rolkennis en de overwogen Intonatie bewezen, dat het stuk grondig en ern stig was ingestudeerd. Mimiek en ge baar lieten nog wel eens te wensen over, maar dat, was niet te verwónde ren met zulk een langdurige activiteit of passiviteit. De zwaarste rol had de heer J. Kolster als Tom Mensing, om wie de gebeurtenissen 'in het stuk draaiden en van wiens houding het op treden der anderen afhing. Deze rol ge noot een zeer verdienstelijke uitbeel ding. Tom's toekomstige gade Henny werd gespeeld door mej. T. Korver, die een zeer welluidende en beschaafde stem heeft met een muzikale intonatie; haar spel zweemde echter naar decla matie. De heer en* mevrouw Mensing (de heer J. van Schie en mej. R. Kol ster) waren zeer aannemelijk, évenals de andere figuren. Tilly Mensing (mej. R. Raatgers) was een pittig „enfant- terrible" en het bakvisje Mina (mej. B. Groene wegen) een kittig dienstmeis je, die beiden voor de vrolijke noot zorgden. De toneelrequisieten waren, keurig verzorgd en de pauzes duurden kort. Eeri vlotte verloting heeft ertoe bij gedragen dat deze avond ook voor de kas van de R.K, vrouwelijke jeugd een succes werd. De volgende week wordt te Utrecht e%n internationale tentoonstelling met betrekking tot het slagersbedrijf ge houden. Onze Helderse slagers hopen daaraan Dinsdag 13 April a.s. een be zoek te brengen. Hun zaken zullen daarom die dag gesloten zijn. Zoals de minister van marine reeds in de Eerste Kamer heeft meegedeelt, zal onze oorlogsvloot binnenkort wor den uitgebreid met twee onderzeebo ten, die Nederland van de Britse ma rine op leen-basis in gebruik zal krijgen. Deze boten zijn H. M. S. „Ta pir" en H. M. S. „Taurus", die beide behoren tot de Z, G. T-klasse, evenals twee andere onderzeeboten die de Kon. Marine reeds tijdens de oorlog van de Royal Navy overnam: Hr. Ms. „Zwaardvisch" en Hr. Ms. „Tijgerhaai". Het doel van de«e uitbreiding is Voornamelijk, de geoefendheid van het personeel van onze ondfrzeedienst op peil te houden. Tijdens de oorlog zijn de Nederlandse onderzeeboten voor een groot deel verlorengegaan. Wat overbleef is thans vrijwel geheel „opge varen". De aanbouw van nieuwe on derzeeboten wordt voorbereid, doch het zal nog wel snkele jaren duren, eer deze van rtapel kunnen lopen. De Engelse boten zullen dus dienen, om de aldus ontstane leemte te vullen en de onmibsbare continuïteit in het on- derzeebootbedrijf te handhaven. Daarnaast zullen de nieuwe boten een taak krijgen als „oefenobjecten" bij de onderzeeboot-bestrijding. Daar de handelsbescherming, en meer in het bijzonder de bescherming van de koopvaardijvaart, tegenwoordig meer en meer op de voorgrond treedt, be steedt de Kon. Marine thans veel aan dacht aan de opsporing en bestrijding van vijandelijke onderzeeboten. Bij desbetreffende oefeningen met onderzeeboot jagers bijvoorbeeld, heeft men ook onderzeeboten nodig om als „doel" te fungeren. De „Tapir" en de „Taurus" zullen waarschijnlijk begin Mei door Neder landse marine-bemanningen van Ports- mouth naar Nederland gebracht wor den. 'Beide boten zullen Nederlandse namen krijgen. De leen- overeenkomst Is aangegaan voor de duur van vièr jaar, doch deze periode kan eventueel verkort of verlengd worden, De beide onderzeeboten zijn - ge bouwd op de werf van Vickers Arm- strong. De „Taurus" is afgeleverd in 1942, de „Tapir" in 1944. Zij hebben een bemanning van 60 koppen. De wa terverplaatsing bedraagt onder water 1575 ton, boven water 1090 ton. De bo ten zijn ruim 83 m. lang, 8 m. breed, en hebben een diepgang van 3.35 m. De bewapening wordt gevormd door 11 torpedöbuizen, een kanon van 10.2 cm en een oerlikón-mitrailleur van 20 mm Het maehinevermogen en de maximum snelheid bedragen boven water resp. 3500 PK en 15 mijl, onder water 1450 PK en 9 mijl. Wij deelden gisteren mede, dat he denmiddag in het HDC-gebouw aan de Hoogstraat de oprichtingsvergadering zou worden gehouden van een jeugd- schaSkclub. Deze vergadering is een week. uitgesteld, De jongelui kunnen dus volgende week Zaterdagmiddag om drie uur op dezelfde plaats terecht. J. van B., Den Helder. Wij Rebben uw klacht aan de bevoegde autoritei ten voorgelegd. Er is goede reden om aan te nemen, dat bij een volgende 'gelegenheid andere maatregelen zul len v/orden genomen. Red. Held. Crt. De geneeskundige dienst wordt gedu rende dit weekend waargenomen door de artsen P. Schoorl, Timorlaan 18, telefoon 3108, en dr. J. B. Proost, Zuid straat 13. telefoon 2030. Van Zaterdag 10 April tot Maandag 12 April.zijri bij geen gehoor bij de eigen erts, alleen voor spoedgevallen aanwezig de artsen: Veenis, Beeker, Hoogkamer, Schut, Bouwman, Koning, Brand, Schreuder en Verheul. De titel van de film, die t/m Zondag avond in. Tivoli 'wordt vertoond, n.1. „Contra-spionnage',V doet reeds denkep aan iets dat zich achter de schermen van een oorlog afspeelt. De film zelf geeft epn interessant en sensationeel kijkje achter die schermen. Een vijan delijk spionnage-complot ziet kans door het verwisselen van geheime opdrach ten het escorte van koopvaardijschepen 'n verkeerde koers te laten volgen, zo dat de koopvaarders 'n weerloze prooi worden voor onderzeeboten. Comman- 'der Heritage (James Mason, met baard) voert het commando over zo 'n Britse convooi-begeleider en wordt het slacht offer van de activiteit der vijandelijke agenten. Heritage komt voor de krij^s raad, weet zijn onschuld niet te be wijzen, en wordt uit de dienst ontsla gen. Door bijzonder gelukkige en deels charmante omstandigheden komt hij het complot op het spoor, waaraan hij het mislukken van zijn carrière te wij ten heeft, en waardoor ettelijke koop vaardijschepen ten onder zijn gegaan Een charmante Canadese kruist hier bij zijn pad, en door haar los* lippigheid ook wel eens zijn bedoelin gen. Het resultaat van Heritage's be moeiïngen is niettemin in twee be langrijke opzichten gunstig: hij ontman kert het complot en maakt zich boven dien meester van het hart der lieftal lige Canadese, Laura Verity. (Joyce Ho- ward). „Contra-spionnage" is een span nende en uitstekend gespeelde film, waarin de muziek de handeling aardig illustreert. Het voorprogramma geeft nieuws uit buiten- en binnenland (o.a. buiten- en binnenlandse roeiwedstrijden) en een frisse kunstzinnige reportage over de ski-sport in de buurt van Davos. Op de overige avonden van de week zijn George Grent, Ilona Massey en Basil Rathbone te zien in een film, die ook al een kijkje geeft achter de scher* men van de oorlog, n.1. „International iLady". Deze lady is een mooie blonde vrouw, Carla Nillson, die voorgeeft een naar Engeland gevluchte Noorse zan geres* te zijn, maar die in werkelijkheid lid is van een bende die het vliege» van Amerikaanse bommenwerpers naar Engeland onmogelijk tracht te maken. Tim Hanley, van de Opsporingsdienst te Washington, zal haar onschadelijk maken en dat lukt hem ook. De zaak wordt echter voor beiden wel. heel moeilijk wanneer Amor een rol gaat spelen. Er zijn "vele spannende verwik kelingen, die echter Amor niet belet ten, rustig zijn gang te gaan. Het resul taat van het een en ander is, dat Carla het verkeerde van haar handelingen In ziet en dan tezamen met Hanley op een vrediger en gelukkiger tijd gaat wach ten. ZONDAG II APRIL 1948. DEN HELDER. Baptisten gem., ge bouw Irene, Hoogstraat, v.m. 10.15 ,uur zsngdienst, 10.30 de heer v. Leeuwen, 12 uur Zondagsschool, 7.45 uur zang- dienst, 8 uur Evang. Hofhuis. Maandag, n.m. 8 uur, Vrouwenkrans Californiëstraat 8. Kondigden wij in ons blad van Donderdag de door de „Helderse Bruin vissen" te organiseren wedstrijden aan ^ls een Helders zwemevenement, thans kunnen wij, als totaal-indruk, van deze zwemavond, niet anders zeggen, dan dat deze kring wedstrijden In alle opzichten volledig geslaagd zijn en volkomen aan onze hooggespannen verwachtingen hebben beant woord. Een „afgeladen vol" Marinebad heeft drie uur lang genoten van mooie zwemsport. Naast lof voor vele individuële en club-prestaties, mag een pluim niet ontbreken voor het Bestuur van de Bruinvissen en de Jury, die. gezamenlijk de avond vlot hebben doen verlopen, zodat het omvangrijke programma binnen de kortst mogelijke tijd kon worden verwerkt. EEN PRETTIGE SFEER. Namens de Helderse Bruinvissen opende, bij afwezigheid van de voor zitter, de heer de Ridder, als wnd. voor zitter van de Kring N.N.H. der Kon. Ned. Zwembond, de avond en heette verschillende marine-au.toriteiten, de Helderse Sportraad, de besturen van H.Z.V. „Marsdiep" en H.W.N. welkom. En toen direct daarop de eerste serie van de 3* x 40 m wisselslag Sferen te water ging, was dat het begin van één lange aaneenschakeling van wedstrij den op de schoolslag, de borstcrawl, de rugslag en de moderne vlinderslag. Van af dat moment stonden de muren van het zwembad te trillen van de aanmqe- digingskreten van de grote schare enthousiaste supporters, die het-gebouw volledig vulden. 'De jury, die er voor zorg droeg, dat na beëindiging van een serie direct een nieuwe ploeg deelne mers aan de start verscheen, had soms de grootste moeite een absolute stilte voor de start te bewerkstelligen. Maai bij de vele spannende races, die Don derdagavond voorkwamen (schreven wc al niet over een zeer verdienste lijke indeling?) was het ook niet te verwonderen! DE SCHOOLSLAG-NUMMERS. Een volledig verslag is - door de pa pierschaarste nog onmogelijk. Noe men wij dus enkele hoogtepunten. Eigenlijk is ook dat moeilijk, want bijna ieder programma-onderdeel had wel een spannende serie. Spanning .al in de eerste serie van. de 3 x 40 m wisselslag heren, waar J. Baarda en A. Poortman elkaar weinig toegaven, maar laatstgenoemde zijn voorsprong wist te behouden. Op hetzelfde nummer een mooie stijl van Rap (Adelb.), die ten slotte op de wisselbeker beslag legde. De zware butterfly, 40 meter, was een noviteit, die zeer in de smaak viel. Er gaat van deze zwemwijze een ORmis. kenbare bekoring uit. De geboekte tij den (rond de 30 sec. over de 40 meter) waren vóór de weinig getrainde deel nemers bevredigend. Onder de schoolslag-meisjes zitten bij de Bruinvissen prima krachten. Voorop wel D. Uipkes, die deze avond zeer ver dienstelijk zwom. Haar 1 min. 34.8 sec. op 100 m is veelbelovend! Maar ook J. G. Oudijk, (40 m. Ie prijs), Ankie Wes- terveld, Cor van Breda om er maar enkele te noemen. Vooral de beheerste stijl viel ons op. De 100 m schoolslag voor heren bracht als grote verrassing Piet Godl, die 1 min. 26 sec. nodig had voor de 100 m. Deze Bruinvis had een goede motor aan de A-klasser Rock (Adelb.). Bijhouden ging, passeren kon Godi niet. Maar meer dan tevreden kunnen hij en zijn club zijn. Leen van Drimmelen's 1 min. 27,8 was ook zeer goed. Jammer dat Arie Stins verstek moest laten gaan op medisch advies. Leida Waerlee won de 40 m borst crawl voor meisjes. Ze zwom in een spannende serie tegen Trien de Kier* van W.Waard, die door haar tijd van 30.4 sec. in aanmerking komt voor een training in Den Helder. De 100 m borstcrawl voor heren is nog steeds een aantrekkelijk nummer. Jan Baarda won bij de K-klassers In 1.22.8 voor zijn jongere clubgenoot L. Davidsen. die met 1 min. 23 de meer dere bleef van Jan Leder (1.24.—). Al lemaal tijden die er zijn mogen. Bij de IJ-klassers zorgde luit. ter zee Beude- ker voor de snelste tijd: 1 min. 9,7 sec. Zijn clubgenoot Klapper noteerde 1 min. 11.2. De jonkers Loke en de Win ter konden hun leraar niet van de eer. ste plaats verdringen, ondanks de luide aanm'oedigingen van haast de ganse In stituut-bevolking. DE ESTAFETTES. Zes ploegen voor de 3 x 40 wisselslag, heren gaven spanning. Zeemacht en 'Bruinv. moesten in beide series ten slotte na harde strijd in de Adelborsten hun meerderen erkennen. Dat de Jon kers ook in de borstcrawl estafette (4 x 80 m) superieur waren was te ver wachten. Zeemacht deed zijn best, evenals de onvolledige en uit haast overwerkte mensen bestaande Bruinvis sen teams, maar zij zagen geen kans op prijzen beslag te leggen, al duurde de spanning tot de laatste baan. In een korte pauze werd gecollec teerd voor de uitzending der Olympi sche zwemploeg naar Londen. Het re sultaat was 't 19.87l/2. WATERPOLO. Een met élan gespeelde waterpolo- wedstrijd tussen de oude rivalen Zwaardvis en Bruinvis stond met de rust op 40 voor d« jonkers. Maar na de sportkoek-pauze slaagden de gasthe ren erin de achterstand geheel in te 4open. Het publiek genoot van deze vlotte partij, zoals het de geYtele avond heeft, genoten. De Helderse Bruinvissen hebben met <jeze kringwedstrijden alle eer irge- l'egd. Er ls een mooie propaganda van uitgegaan. Het succes is tei\,voilé ver diend. Na de prijsuitreiking keerde men vol daan huistoe. DE UITSLAGEN. De «plledige uitslagen luidden: 3X40 m. wisselslag heren persoonlijk: I. A. A. 'J. Rap (Zwaardv.) 1 min. 43.4 sec. (winnaar van de „de Wit-wissel- beker"); 2. A. Poortman (Zeem.) 1 min. 48.8 sec. 40 m. schoolslag meisjes adsp.: 1. J. G. Oudijk (Br.) 35.2 sec.; 2. L. A. Öly (Br.) 36.3 sec.; 3. T. Hofste (W.'waard) 37 sec. 40 m. borstcrawl jongens adsp.: 1. P. Wit (Br.) 28.5 sec. 100 m. schoolslag heren Ij-klasse: 1. J. R. Róele (Zwaardv.) 1 min. 23.8 sec.; 2. L. A. v. Drimmelen (Bf.) 1 min. 27.8 sec. Idem X-klasse: 1. P. Gode (Br.) 1 min. 26 sec.; 2. G. J. Born (Zwaardv.) 1 min. 32 sec. 40 m- borstcrawl meisjes adsp.: 1.' L. Woerlee (Br.) 32 sec.; 2. E. Spruit (Br.) 32.1 sec. Idem dames: 1. Tr. de Klerk (Wierin- gerwaard) 30.4 sec. 100 m. borstcrawl heren IJ-klasse: 1. J. Baarda (Br.) 1 min. 22.8 sec.; 2. L. Davidson (Br.) 1 min. 23 sec.; S. J. Leder (Br.) 1 min. 24 sec. 100 m. schoolslag dames: 1.' D. Uipkes (Br.) 1 mi#. 34.8 sec. 40 m. vlinderslag heren: 1. J. R. Roele (Zwaardv.) 28 sec.; 2. J. Kusters (Zwaardv.) 29 sec. 60 m. rugslag heren: 1. A. Poortman (Zeem.) 47 sec. 4X40 m. estaf. meisjes schoolsl. en borstcr.: 1. Held. Bruinv*. I (D. Uipkes, E. Spruit, A. J. Westerveld, E. G. Groot huis) 1 min. 21.6 sec. 100 m. borstcrawl heren X-klaase: .1. H. D. B. Beudeker (Zeem.) 1 min. 9.7 sec.; 2. M. J. H. Klapper (Zeem.) 1 min. II.2 sec. 40 m. schoolslag jongens adsp.: 1. G. C. Steffens (Br.) 37.8 sec. 3X40 m. wisselslag estaf. heren: 1. Zwaardvis II (de Vries, Roele, v. d. Hoeven) 1 min. 20.2 sec.; 2. Zwaardvis I (Rap. Kusters, v. d. Schraaf) 1 min. 20.3 sec. 4X40 m. estafette dames schoolslag heren borstcr.: 1. Held. Bruinv. I (D. Uipkes. L. Davidson, C. A. v. Breda, W. Offringa) 2 min. 5.3 sec. 4X80 m. estafette heren borstcrawl: 1. Zwaardvis II 3 min. 41.9 sec.; 2. Zwaard vis I 3 min. 43.8 sec. Waterpolo:Helderse Bruinvissen- Zwaardvis: De Witte brengt deze week een luchtig verhaal over het leven van 'n millionnair, een nog jonge man, die door allerlei omstandigheden bij een reizend gezelschap terecht komt. In 't sanatorium waaruit Drogo Gaines (John Hubbard) ontsnapt is heeft hij kennis gemaakt met Kolonel Carra- way (Adolphe Menjou) een oude rijk aard, die, om de wereld te ontvluch ten vrijwillig zijn intrek genomen heeft in dit rusthuis. Helaas, zijn met gezel brengt Drogo meer moeilijkhe den dan gemak.Carraway doet alles anders dan men het gewoonlijk doet ei: schept hierdoor allerlei moeilijke en dwaze situaties. Maar Drogo is na de kennismaking met Penguin (Carole Landis) vast van plan om een goed kermisreiziger te worden, hetgeen hem helaas in het geheel niet gelukt. Als derde lid van het zeldzame trio aat de film „Kermisklanten" tot een opeenvolging maakt van een serie on mogelijke en geforceerd-komische avonturen is neef Whitman, eveneens een millionair die louter voor lief hebberij zijn buiten omgebouwd, heeft tot een hypermodern brandweerstati on. Een bijzonder spannend en lach wekkend gedeelte is de aanschaffing van egn aantal leeuwen die. op bevel van Penguin en Drogo moeten worden afgericht. Deze beestjes zign n.1. kans om uit hun verblijven te "breken en tot grote schrilf van de talrijke bezoe kers verschijnen zij temidden van" het kermisgewoel. En tot verbazing van hemzelf voorkomt Willie nog meer moeilijkheden door de uitbrekers weer in de kooi te lokken.' Maar zelfs deze gevaarlijke opdrachten van Penguin doen de liefde van Drogo niet vermin deren en het verhaal besluit "dan ook met een gelukkige vereniging van Penguin Moore en Drogo Gaines te zamen de eigenaars van de geheel nieuwe kermis „MooreGaines Gre- ater Carnival". Het eerste tiental van „Morphy" heeft dezer dagen haar eerste degradatié- wedstrijd gespeeld tegen het sterke „Schaakmat 1" uit Noordscharwoudè. De Helderse spelers wisten, dat zij voor een zware opgave stonden,doch met vurig élan en een ernstige wil zet ten zij zich aan de borden. Na 'enige uren spelen bleek, dat Morphy' niets ten achter stond en de strijd vrijwel gelijk opging. Na ruim drie uur' Spe len- blèek het Helderse tiental zelfs te hebben gewonnen, met éen kif ine voor sprong. Niet alleen voor (je spelers,1 maar ook voor -de supporters was dit een grote verrassing, daar Morphy thans met haar sterkste tegenstander had afgerekend. Hierbij dient aller eerst vermeld, dat Schaakmat wel e'eh zeer sympathieke tegenstander was. waardoor de goede verstandhouding tussen beide clubs weer eens werd ver stevigd. De uitslagen waren: W. Kaani-K. Geus 0—1,-J). Konijn— A. H. Verschuur 0—1, C. Krijgsman— J. Valkenier 1—0, G. Keppel—A, Mul ler 0—1, J. C. Krijgsman—J, .Smit ¥2, C. P. AsmeerJ. Beek C. Langedijk—P. W. van Dijk 1—0, P. Semeins—W. J. Geus H. Brou werSt. van Amersfoort 10, J. Kluinberg—A. J. R. Dijkstra 0—1. Eindstand 4%5'/? in het voordeel van Morphy. Wanneer Morphy 1 op Woensdag 14 April a.s. van KTV weet te winnen blijft zij eerste klasser. Deze wedstrijd wordt gespeeld in, het Chr. Militair Tei1 huis aan de Kanaalweg, aanvang half- acht n.m. NOG GEEN VISSEN MET DE KUIL. - Door de vissersvereniging te Ürk is een verzoek aan de Inspecteer der Visserijen te Amsterdam gedaan om: op 12 April a.s. met de kuilpalingvis-- serij te mogen beginnen. Door de In- spectie der visserijen zal een proefvis- ser. worden gehouden om te zien of er bij het vissen met de kuil nog veel ondermaatse vis is. Hiervan zal het af hangen of er vroeger met de kuil be gonnen mag wordén. Aangevoerd werden de 7e April: 52 pond 1(1 naai 1,82—1,90, 289 pond fuikaal 1,78—1,89 en 400Ó pond nest l,37'/j; alles per pond In ons land werdén in 1946 blijkens door het C.B.S. verwerkte gegevens geteld 166.492 bjjeenvolken, toebeho rende aan 29.407 bijeenhouders, van wie 'in Groningen 1206, Friesland 1032, Drente 2975, Overijsel 3751, Gelderland 6450, Utrecht 1158, NoorddHolland 1350, Zuid-Holland 1193, Zeeland 727, Noord-Brabant 5940 en Limburg 3825, Op elke ha boomgaard in ons land waren er ge middeld 3 bfjeenvolken, maar in Gro ningen 20, Friesland 37, in Overijsel 20, en in Drente zelfs 207 bijen volken per ha boomgaard. In de be langrijke fruitgebieden blykt de bijenhouderij niet of weinig sterker ontwikkeld dan in provincies met weinig boomgaarden, zodat in Gel- derland 1.8, Noord-Holland 4.4, Zuid- Holland 1.4, Limburg 1.3 en in* Utrecht en Zeeland nog niet één bjjenvolk per ha boomgaard voor komt. De fruittelers zijn daarom ge durende de bloeitjjd der vruchtbom jn in sterke mate afhankelijk van btjen-' volken van elders.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2