GEMEENTE-BEGROTING 1948 - DE ZWARTE SCHADUW gezellig dansen WAS Bach's Malthaus-Passion met enkele onzekere factoren Bijzondere uitkering van f 966.207.-? Gasfabriek kosi geld Burgerlijke Stand Schoonmaaktijd in '1 larift bij da hand. „BETER DAN OOIT „Huisduiner Belang" leeft weer op f Nieuws van de Helderse Sportraad Bestuurders van rij- en motorvoertuigen! Het afscheid van ds. Oldemans Is hier iets van U by K.N.M.V.-nieuws Extra-trein HollandBelgië Uit het politierapport - Zijpe. Donderdag a.s. raads vergadering BISCHOFF Elastieken Sokkenhouders en Bretelles 1.55 1.95 2.70 4 Urk Weekoverzicht visserij in Alkmaar's St. Laurens Wieringen. door Jan Dirk van Sxtar 1 Wie de „Begroting der inkomen en uitgaven van de gemeente Den Helder voor de dienst van 1948", welke zeer waarschijnlijk in de maand Mei door de gemeenteraad zal worden behandeld, doorbladert en zich reeds voorbereidt op het aantreffen van een niet onbelangrijk tekort, zal verrast zijn wanneer hij constateert dat het totaal der batige sloten van de gewone dienst 2.105.028) gelijk is aan dat der nadelige sloten. De begfoting is dus sluitend! ^Vanneer hij echter verder kijkt, dan zal hij bemerken dat bij Hoofdstuk XII paragraaf 2 „Algemene uitkeringen en bijdragen', een addertje onder het gras schuilt, Daar staat namelijk een inkomstenpost van niet minder dan f 1.587.717, in welke post in feite het tekort der begroting is verwerkt. In de toelichting, die de begroting begeleidt delen B. en W. daaromtrent mede, dat op grond van de in voorbereiding zijn de nieuwe regeling van de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten het begrotingstekort zeer waarschijn lijk zal worden gedekt door een-bij zondere uitkering uit het gemeente fonds? In het bedrag van f 1.587.717 zijn wel twee bedragen opgenomen, waar op de gemeente in ieder geval staat kan maken, Dat zijn de z.g. „algeme ne uitkering" uit het gemeentefonds, zijiitie f-529.832, en de z.g. „belasting-: uitkering" uit hetzelfde fonds, ten be drage van f 91.678. Of de daarbij ko mende „bijzondere uitkerirtg" inder daad Voldoende zal zijn ter dekking van het dan nog bestaande tekort van f 966.207, staat nog geenszins vast; daar deze bijzondere uitkering door de Mi nisters van. Financiën en Binnenlandse Zaken aan de hand van de Begroting 1947 wordt vastgesteld. Men heeft het bedrag echter voorlopig op deze groot te geraamd, teneinde de behandeling der begroting niet onnodig uit te stel- len. DE NALATENSCHAP, Bij het samenstelling der begroting moest verder rekening worden ge houden met de „nalatenschap van de oorlog", zijnde de geldlening van f 1.400.006, welke de gemeen te krachtens raadsbesluit van 18 November 1947 heeft aangegaan ter dekking-van de tekorten van vorige dienstjaren. De van deze lening verschuldigde rente en af lossing is voor dit jaar geraamd op f 87.590. Dit bedrag zal gelei- delijkaan in geringe mate afne men, maar toch zullen deze rente en aflossing gedurende de eerste dertig jaar een belangrijke post op iedere begroting uitmaken. De belangrijkheid van deze post wordt aardig geïllustreerd door het geraam de totaal van de opbrengsten der ver makelijkheidsbelasting, zijnde f 90.000 (vorig jaar f 100.000). Alle inkomsten, die de gemeente krijgt dank zij de be lasting op toneelvertoningen, concer ten, etc., etc.,'zijn dus nodig om de rente en- aflossing van de oorlogs-na- latenschap te kunnen bekostigen! Deze post is f 10.000 lager geraamd dan verleden jaar, omdat men bij h(f. samenstelling der begroting nog geen rekeping kon houdén met een even tuele verhoging der vermakelijkheids belasting. Wanneer de gewijzigde ver ordening op deze belasting door de Kroon wordt goedgekeurd wat wel pangenomen kan worden dan zullen de ontvangsten zeer waarschijnlijk de raming wel overschrijden. De re sultaten van deze verhoging zullen dus pas in de volgende begroting kunnen blijken. DE WATER- EN LICHT- I BEDRIJVEN, Het verheugende verschijnsel, dat de water- en lichtbedrijven zich in gun stige zin blijven ontwikkelen, komt evenmin in de uitkomsten van de begroting tot uiting. Werd voor het electriciteitsbedrijf in 1947 nog een na delig saldo van f 18.367 geraamd, voor 1948 wordt gerekend op een winst van f 16.234. Dit gunstige resultaat is in hoofdzaak een gevolg van eenaan merkelijk hogere omzet van electri- sche stroom. Omtrent de overname van het be drijf door het P. E. N. worden nog „CENTRAAL", KONINGSTRAAT hedenavond Bevallen: M J P Hemmen—Gou- tier, dochter M KoopmansCoolen, zoon -1- H Trijsburg—Kokelaar, zoon T Veerv- stra—v d Heuvel, zoon J Dirks—Klps, dochter Aa Tlgchelaar—Verblauw, zoon A BruulValkhoff, zoon E C We- zelmanMooij, dochter O H e Scholteu —De Jonge, dochter C Kalf—Kol, doch- tar *G M Visscher—De Waard, dochter G Lameree—Groenewegen, zoon L LeljenaarVan Es, jothter e Fernée Hoekema, dochter E Koning—Jeninga, dochter DA Groenewegen—Kidney, dochter G de Boer—Mosk, dochter s Gerssen—Lugtenborg,, dochter JA PlatjeKeiler, dochter Ondertrouwd: W J Vinke en N Haagsma G C Lebts en C M Volkers A van Eldijk en C van Willugenburg C Helderman en H W Gijsberts p KooUman en A F van Houten F Tuit- hof en G Wakker E Hogenbirk en M Geus Getrouwd: ea Taylor en gl W a Ufkes H Hasselbach en H Bermond g Kley en J C Verschoor HE Moea ker e* M Ruiten Overleden: D Middelie (v), 7S jaar, weduwe van W Oostendorp E W C Hollander (v), 60 jaar, echtgenote van J P Dukers K Holtz (m), 56 jaar O Grin (v), 73 jaar, echtgenote van C v d F.ijjf C c v d Poel (v)n 66 Jaar, echt genote van J M van Schle M Molenaar, (v), echtgenote van P J Séheer J de Aul (v), 70 jaar, Weduwe va» A K van Boven steeds besprekingen gevoerd. Een beslissing daaromtrent kan nog niet worden genomen. Een minder gunstig beeld geven de uitkomsten van de gasfabriek. In ver band rqet de slechte toestand, waarin zich de fabrieksgebouwen en -installa ties bevinden,'is naast 'n sterke verho' ging van de onderhoudspost f 56.921 tegen het vorig jaar f 45.450) een be drag geraamd van f 25.000 als „bijdra ge in het egalisatiefonds voor buiten gewoon onderhoud". Dat de post „grondstoffen" thans is geraamd op f 279.000 tegen f 182.000 in 1947 vindt mede zijn reden in de verhoging van de kolenprijs met f 5 per ton, terwijl het rendement is geraamd op 370 m3 in plaats van 400 m3, zulks mede ter verkrijging van een betere kwaliteit gas. Dit alles, gevoegd bij "de omstan digheid dat de salarispost in ver band met het aannemen van tijdelijk personeel voor herstelwerkzaamheden niet onbelangrijk stijgt is oorzaak van de stijging van het geraamde na- de'lige saldo van f '83.013 in 1947 tot f 161.752 in 1948. Ook bij het waterleidingbedrijf was het resultaat d.a. door de hoge onder houdskosten minder gunstig. Hier steeg het nadelig saldo van f 5.791 in 1947 tot f 22.139 ih 1948. De financiële uitkomsten van de water- en lichtbe drijven zijn bovendien ongunstig be ïnvloed door de verhoging van de om zetbelasting van 2 tot 3,procent. OPENBARE WERKEN. Door een bezuiniging op de uitgaven en een opvoering van de inkomsten daalde het tekort van de gemeenterei niging met rond f 22.000 (van f 211.782 tot f 189.466). Ook de kosten van de plantsoenen zijnw door verla ging van de salarispost, rond f 8000 minder dan in 1947. De dienst van ge meentewerken levert nog steeds een belangrijk nadelig saldo op. Voor 1948, is dit geraamd op f 69.505. Dit houdt mede verband met het vele werk dat door deze dienst ten behoeve van de wederopbouw moet worden verricht. - 99 De vereniging „Huisduiner Belang" heeft Zaterdag j.1. haar laatste feeste lijke bijeenkomst van dit seizoen ge houden en wel 's middags voor de jeugd en 's avonds voor de leden. Er heerste 's middags in „Dennenheuvel een vrolijke stemming. De afdeling Tuindorp van de speeltuinvereniging Den Helder" trad voor het eerst op voor de Huisduiner kinderen. Het to neelclubje onder leiding van de heer Slager heeft daar verdienstelijk werk geleverd door de opvoering van „Het gelukskind". De hoofdrol werd op kra nige wijze vertolkt door Jan Deute- kom, die naderhand nog blijk gaf ook een goed pianist te zijn. Ook de ande re medespelenden komt lof toe. Alie v.«d. Wende -zong haar Deense liedjes met heldere stem, terwijl een paar meisjes nog enkele liedjes zongen die betrekking hadden op de speeltuin vereniging. Dat de kinderen van Tuin dorp succes met hun zang en spel had den werd wel bewezen door de, stilte in de zaal, die men met zo'n groot aantal kinderen zeker niet zou hebben verwacht. 's Avonds kwamen de ouderen bij een. ,Na het openingswoord van de voorzitter van „Huisduiner Belang", de heer Wynia, ging het doek open en meldden zich enige leden van de „Pechvogels", die kans zagen om de grootste kniesoor zo deze aanwezig ware geweest! te laten brullen van het lachen. Tussen de bedrijven door trad als conferencier op de heer Gas telaars, die ook 'tezamen met zijn zus ter enige liedjes zong. Op een keurige en aangename manier lieeft dit duo de aanwezigen bezighouden. Het was voor alle medewerkenden een hele opga ve om dit „Élck wat wils"-program- ma non-stop te doen verlopen, maar zij zijn daarin geslaagd. De heer Ger ritsen zong, begeleid door mevr. Boon- de Groot, enkele chansons. Door het grote aandeel dat de heer Gerritsen in het toneelspel had gehad, was zijn stem misschien een 'beetje vermoeid geraakt, maar dit nam niet weg dat alles toch goed tot zijn recht kwam. Om half twaalf ging men over tot het maken van een dansje, waarbij de muziek werd verzorgd door de WEPO- band uit Ann? Paulowna. Bestuur en leden van „Huisduiner Belang" kunnen terugzien op een avond, die wel de meest geslaagde sinds de bevrijding mag heten. Ook „Huisduiner Belang" leeft weer op! HET GEMEENTE-ZIEKEN HUIS. Een andere belangrijke post in deze begroting is de post „kosten gemeente lijk ziekenhuis", welke thans worden geraamd op 401.000 tegen 226.525 het vorige jaar. Daartegenover staan de ontvangsten, thans geraamd op f 195.464 tegen f 78.825 het vorige jaar. De. kos ten voor het ziekenhuis overtreffen derhalve de geraamde ontvangsten met rond 200.000, welk bedrag vdor een deel moet worden verklaard door de zeer noodzakelijke uitbreiding en ver bouwing van „Huize Parkzicht". Het een en ander nadert thans zijn voltooi' ing. De vijf nieuwe barakken zullen Tlezer dagen in gebruik worden geno men, evenals de lighallen in de Donke re Duinen. Dit zal voor de geneeskun dige verzorging in onze gemeente een belangrijke verbetering betekenen, aan gezien dan plm. 140 patiënten, dat is on geveer tweemaal zoveel dan thans, kun nen worden- verpleegd. Men weet, dat Inmiddels de tarie ven zijn verhoogd. Hierdoor en door het groter aantal patiënten, zullen de exploitatie-uitkomsten van het ge meentelijk ziekenhuis in de toekomst wel een gunstiger beeld geven dan thans In de begroting tot uitdrukking komt. In dit verband stippen wij, even aan, dat evenals vorig jaar een bedrag van f 3250 is geraamd als extra bijdrage van de provincie Noord-Holland in de kos ten der t.b.c.-bestrijding te Den Helder. ui- cultureel werk Naast de gebruikelijke subsidiën aan de plaatselijke muziekverenigingen c.s. (totaal f 675) is voorts evenals vo rig jaar weef een bedrag geraamd van f 5000 voor de bevordering van cultureel werk (concerten, toneelvoor stellingen, volksuniversiteit, enz.) La ten wij dit globale overzichtje besluiten met de vermelding, dat dit jaar ten be hoeve van de Helderse Sportraad, wel ke zo staat in de toelichting „als overkoepelingsorgaan van alle plaatse lijke sportverenigingen de-'eport in deze gemeente bevordert en de gemeen schappelijke belangen der verenigingen behartigt en uit dien hoofde veel nut- tfg werk verricht", een subsidie van 100.is geraamd. Wellicht herinnert u zich de denk sportontmoeting Purmerend-Den Hel der, die, georganiseerd door de Pur- merender gemeenschap en onze plaat selijke Sportraad, op 24 Januari j.1. plaats vorid. Na een spannende strijd tussen onze denksportfceoefenaars wisten' onze bridgers te winnen, het team van onze damspelers moest ondanks het uitste kende spel van Lèibbrand de vlag strijken, terwijl onze schakers na uiterst spannende partijen met het ge ringste verschil, 5'ï:4Vi, eveneens ver loren. De door de Jutters zo vurig verbeide revanche zal nu op Maandagavond 19 April plaats vinden. Reeds in Purmer- end werd de wens geuit, deze ontmoe ting uit te breiden met de biljartsport. Dank zij het sympathieke gebaar vari .de heer J. Woud, die. zijn zaal en bil jarts beschikbaar stelde, zullen Maan dagavond tevens zes partijen biljart plaats vinden in het herenlogement aan de Binnenhaven. De zes sterkste Helderse spelers zullen daar uitkomen tegen het puikje van Purmerend. De drie overige sporten zullen gehouden worden in de bovenzaal van Casino, aanvang 8 uur. Zowel bij de heer Woud als in Casi no zal voor belangstellenden ruim schoots gelegenheid bestaan de strijd op het laken en de borden te volgen. Van uur tot uur zal de stand van het totale wedstrijdverloop in de boven zaal van Casino op een bord worden bekend gemaakt. Moge ook deze ontmoeting, evenals de eerste, een sportief verloop hebben. Stopt, zodra U gaat bemerken, dat Uw remmen niet goed werken! Daar in het Maandag j.1. opgenomen verslagje over het afscheid van ds. Oldemans enkele onjuistheden voor kwamen, plaatsten wij hier een verbe terde tekst - van het onderhavige ge deelte. De tekst welke ds. Oldemans had ge kozen voor zijn afscheidspredikatie in de Hersteld Evangelisch-Lutherse kerk, was Johannes 217, „flet is de Heer". Ds Oldemans wees naar aanleiding daarvan op Gods leiding in het men senleven, ook in de kleine dingen; net was immers niet toevallig, dat de jon geren aan het vissen waren. Teleurstel lingen, zoals de mislukte vangst der jongeren, blijven niet uit, maar de ge lovige heq/t daarbij de zekerheid dat het de Heer is die het, doet. Ds. Olde mans wees tenslotte op de diepe vreugde van het maal dat de Heer Je jongeren belreidde en van de heerlijk heid die hij al de Zijnen bereiden wil. Na het uitspreken van de zegen las ds. Oldemans een verklaring, voor be treffende zijn overgaan naar de gere formeerde- kerk. Met velen' in de pret tige Ldtherse gemeente had hij goed samengewerkt, en het was dan ook uit- slifitend een verschil van inzicht met de leiding der kerk, dat hem tot deze stap heeft geleid. „Kerkgenootschappe- lijk gezien zijn wij een tweesprong ge naderd. Onze Hersteld Evaitgelisch- Lutherse kerk, die nooit heil heeft ge zien in een samenwerking met vrijzin nigen, ziet zich voor het feit geplaatst, haar grondprincipe „Uit genade zalig dóór het geloof in Jezus Christus" op te geven en eerlang te verwisselen voor leervrijheid. "Een orthodoxe gemeente als Den Helder zal geen ogenblikkelijke verandering ondergaan, doch wel zal zij op de een of andere wijze gaan sa menwerken met vrijzinnigen in nieuw kerkgenootschappelijk Verband. Men ziet hierin geen gevaar: ik wel, omdat een gedeelde houding ten aanzien van Christus ontstaat, en daarop rust geen zegen. Verschil van inzicht met de lei ding bracht mij tot de bekende stap. En is het wonder dat deze voert in de rich ting van die kerken, wier reformatoï- de reformatie van Luther heeft vol tooid, uitgebouwd en gezuiverd van en kele overgebleven smetten". Aldus ds. Oldemans in zijn verklaring. De president-ouderling, de heer J. Goudswaard, wenste daarop ds. en me vrouw Oldemans het beste op hun ver dere levensweg, en deelde mede dat ds. C. C. G. Visser Sr. van Rotterdam, oud predikant der gemeente en door zeer vele banden nog steeds daarmee ver bonden, zich bereid heeft verklaard, de Lutherse gemeente van Den Helder ge durende de thans aangebroken vaca ture-tijd met het pastorale werk te hel pen. Als consulent der gemeente is ds A Vermeulen van Hoorn aangewezen. De arbeid in de gemeente gaat normaSl voort en zeer binnenkort zal een ge- meenté-vergadering worden bijeenge roepen. Gevonden: zilveren armband, wit metalen armband, doublé armband, wa penarmbandje, 2 blouse'k, ceintuur van een 'bruine japon, étui inh. penhouder liniaal enz., 2 jachthonden, leren hand schoen, donker blauw werkjasje met ritssluiting, paar sportkousen, kamme tje in etui, grijze muts met wit bont, kinder portemonnaie inh. 0.50, por tefeuille, inh. Japans bankpapier en padvinder foto's, kinderportfemonnaie inh. 0.03; padvindersriem, damesrij wiel, rood wollen sjaal, lage bruine meisjesschoen, lage zwarte dames schoen, wit wollen kindertruitje, zwart truitje, zakmesje. Verloren: zilveren armband, rode autoped, gouden broche, duimstok, 2 distributie levensmidd.-kaarten, goud horloge met doublé armband, verpleeg sters insigne, halv'e levensmidd. kaart, levensmidd. kaart, damespantoffel, da- mesportem. inh. 1.73 en goudei) ring, damesportem. inh. 30.— en enige tex tielpunten, portem. inh. 1.60 en enige papieren, portem. 3.50 en distributie bescheiden, snelbinder, bruin windjack, Inlichtingen op het hoofdbureau van politie. In verband met de plannen voor de Olympische Dag op 17 Mei a.s. (Twee de Pinksterdag), waaropf de KNMV- groep Den Helder zich niet onbetuigd wil laten, houdt deze groep morgen avond in het clublokaal (Het Wapen van Den Helder, Spoorgracht) een vergadering. De aanwezigheid van al le leden is dringend gewenst. Aanvang kwart over acht. Bij gelegenheid van de voetbalwed strijd NederlandBelgië loopt op Zondag 18 April een extra electrische trein voor de Noord-Hollandse sup porters, doorlopende naar Rotterdam- Zuid, derhalve vlak bij het stadion. De deelnemers van Den Helder moe ten, willen zij van de extra-trein ge bruik maken, ten 7.47 uur vertrekken. De extra-electrische trein vertrekt 9.27 ujir van Alkmaar en komt 11.20 uur te Rotterdam-Zuid aan, vertrekt van daar 16.51 uur, aankomst Alk maar 18.47 uur, aankomst Den Hel der 20.23 uur. Retourprijs 3e klas Den HelderRotterdam-Zuid 7.50. Op de hoek JavastrSatVan Galen- straat kwam een motoriets in aanrij ding met een militaire vrachtauto. Niet te verwonderen, dat de tweewie- ler enigermate gekreukeld uit de strijd kwam. Op een andere hoek van de Van Galenstraat (hoek Joubertstraat) werd een lantaarnpaal tegen het aardrijk gereden. De laatste aanrijding vond plaats op de Zuidstraat, waar een heer in qonflict kwam met..., een kinderwa gen. Schade: scheur in jas. De burgemeester van Zijpe heeft de gemeenteraad bijeengeroepen tegen Donderdag 15 April a.s., des nam. te 2 uur. De agenda vermeldt o.m. de vol gende punten: Herziening, van de jaarwedden van de chauffeurrvuilnisophaler en van de gemeentewerkman. Voorstel tot toekenning van een ver goeding aan de chauffeur-vuilnisopha ler voor het stallen van de vuilnis auto in eigen garage. Voorstel tot vaststelling van een verordening op grond waarvan aan hen, die in dienst der gemeente wor-« den aangesteld en die deswege ge dwongen zijn te verhuizen, een tege moetkoming kan worden toegekend op de voet van het rijksverplaatsingskos- tenbesluit. Voorstel tot vaststelling van eoei nieuwe verordening tot het verlenen van eeri kindertoelage aan het ge- meentepersoneel. Voorstel inzake het wederom inhu ren van de stortgronden langs het Noord-Hollands kanaal. Voorstel tot toekenning van een subsidie aan het algemeen weeshuis te Schagerbrug en aan de kleuterschool te Burgerbrug. Voorstel tot toekenning van een presentiegeld aan de leden van de commissie van advies inzake de WO' ningtoewijzing. Benoeming van een lid van de eom' missie van advies inzake woningtoe wijzing in de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer Paarlberg. B. en W. bevelen de heer P. C. Munt- jewerf ter benoeming aan. Benoeming van een hoofd der school te OHdesluis. De alphabetische voor dracht luidt: ,J. C; Heijstek, onderwij zer te Zaandam; B. Ouwqrling. onder wijzer te Den Helder; W. de Vos, on derwijzer te Oudesluis. t Voorstel van een aantal raadsleden inzake reorganisatie van de genees kundige armenverzorging. Koopt bij Wegens het «ruwe weer kon vorige week slechts gedurende enkele dagen gevist 'worden. De vangsten der lijn- aalvissers waren maar gering, van 5 tot 45 pond per vaartuig per etmaal. De gemiddelde prijs was f 1.85 per pond. De storm veroorzaakte veel schade aan het hoekwant. De vangsten der fuikaalvissers waren ook zeer mid delmatig. Vangsten van 9 tot 250 pond per vaartuig per etmaal. De besom mingen variëerderi voor de lijnaalvis- sers van f 8 tot 80 per vaartuig, voor de fuikaalvissers van f 300 tot f 1000 per vaahtuig. Door 3 vaartuigen werd Noordzeevis aangevoerd. De vangsten waren matig, de prijzen goed. De schol was maximum. Besommingen variëer- den van f 400 tot f 800 per vaartuig. Vorige week (5 April t/m 10 April 1948) werd aangevoerd: 2394 p. fuik- aal; 340 p. lijnaal; 19800 p. nest en 7974 p. Noordzeevis. De totale omzet bedroeg f 7840. De uitvoering van Bach's Matthjius- Passion in de Grote Kerk te Alkmaar op Zondag j.1. is een groot en welver diend succes geworden. Enkele duizen den waren in het gerestaureerde mo numentale houwwerk verzameld toen de solisten hun plaatsen hadden ingeno-' men, directeur Cornelis Jonker de hand hief en de'musici van de Arn hemse Orkest Vereniging de inleiden de melodie speelden tot het opéning3- koor: „Kommt, ihr Töchter, helft mir klagen", dat daarna gezongen door 2 koren en een knapenkoor ons onmid- d'ellijk opnam in de machtige sfeer va* Bach's passiemuziek. De uitvoering mag dan twee weke® na de Goede Vrijdag, de dag van Je zus' lijden, zijn gehouden, de indruk was er in het geheel niet minder om en daarmede is nogmaals bewezen, dat Bach werkelijk een stuk muziek heeft geschapen, dat uitgaat boven het tijdelijke en voor alle tijden is, zoals de lijdensgeschiedenis zelf. Zittende daar temidden van dat gro te aantal mensen, met boven Uns het majestueuze lijnenspel van het kerk gebouw, achter de hoge spitse ramen boomtakken met uitbottende knoppen tegen een blauwe voorjaarslucht en dicht bij de klare stemmen van de in wit gestokenjongens, die meezongen in het ..koor der gelovigen": „Wer Gott vertraut, Fest auf ihn baut, Den wird er nicht erlassen.onderging men een gevoel, dat wegvoert van deze we reld en doet raken aan dat wat tijde- loos is. Dit alleen al te hebben magen ondergaan, doet ons dankbaar zijn voor alleij, die op deze middag Bach's schepping zijn komen vertolken. Gaan wij voor een ogenblik nog even nader op deze uitvoering in, dan past ons in de eerste plaats eèn woord van oprechte hulde aan directeur Jonker, die op eminente wijze zijn gehele per soonlijkheid zette achter dit werk, die het geheel droeg door zijn 'beheerste doch uiterst gevoelige leiding; De „dra matische" opvatting, zoals deze hier tot uiting kwam, heeft onzes inziens de hoogste waarde. Het werk der koren was volkomen in orde. Er werd uiterst correct en met begeestering gezongen. Niet dat wij minder waardering zóuden hebben voor de solisten, £och voortdurend na beëindiging van de koorzang wachtten wij met een zeker verlangen op da uitvoering van het volgende koraal. Het zingen van het slotkoraal van het eerste gedeelte: „O Mensch, bewein' dein' Stinde gross" en de bede: „Wenn ich einmal soll scheiden" vielen daar bij wel bijzonder op. "Wat de solisten betreft, geloven wij in de eerste plaats alle eer te moeten geven aan de Alkmaarse zanger Piet Dalenberg. die het heeft aangedurfd naast grote solisten van naam zijn baspartij te geven. In het begfh had hij daartoe wel even iets onzekers, maar dat was spoedig geminfseerd, wat bleek uit het recitatief: „Am Abend, da es kiihle war", wajrin hij zich een zanger toonde, die zeker ondanks zijn leeftijd door voortgezette studie een hoog peil zal weten te bereiken. De overige solisten Jo Vincent, An- nie Hermes, Laurens Bogtman. Jan Schipper en Han le Fèvre gaven hun partijen met de volle uitdrukking van hun groot talent. De Arnhemse Orkest Vereniging, orgel en cembaal bewezen schier vlekkeloos hun onmisbare me dewerking. Wij kunnen de Ned. Herv. Oratori um Ver. te Alkmaar dan 'ook onze welgemeende gelukwensen doen toe komen voor het opnieuw brengen van Bach's Passion en met blijdschap eofi- stateren, dat het geheel werkelijk de waarden had, die aan een op bestaan aanspraak makende traditie moeten worden gehecht. W. K. beroepen Door de Gereformeerde Kerkeraad te Hlppolytushoef is in de vacature ds M Schenkeveld beroepen de candldaat j v de Zande te Sneek «nrikM Soi. Wé zullen maar in het midden laten, wat zich tussen de inspecteur en Rikki heeft afgespeeld.... Rikki had volkomen te goeder trouw gehandeld, ofschoon het natuurlijk een fout was, dat zij het nummer van de wagen van inspecteur Barendse niet in haar hoofd had. Maar de inspecteur die zich ingehou den heeft tegenover zijn assistente, laat zijn woede de vrije teugel tegenover de Commandant en de agenten ïn het post huis. „Ja maar. ja maar", storttert de com mandant, die er geen woord tussen kan krijgen: „Mijn mannen hebben toch vol komen hun plicht gedaan! Zij hadden opdracht...." „Hun plicht gedaan"/ briest de in specteur. „Ja, wat u zegt, maar hoort daar ook bij, dat zij iemand aan hun snor moeten trekken? Oh.... als ik die kerel, die boef, die mijn nummer heeft gebruikt, te pakken krijg, dan.... dan vil ik hem eigenhandig!" Ja, de Chef en de Lange zullen het niet gemakkelijk krijgen. Want niet al leen de politiemacht zit achter hen aan. Ook ia de smokkelaarskringen wil men weten, wie d| brutale Indringer is, die een wagen van hen „georganiseerd" heeft. Knijp-Oog, een lid der bende, die we al eens eerder hebben gezien in het grens-café, wordt door zijn collega, bij genaamd Fatty, verzocht bij de baas te komen. En diezelfde avond hebben Fatty en Knijp-Oog een bijeenkomst met het hoofd der bende in een chique restau rant.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2