c D PE JEUGD-KOER De vreemde vondst I i ii VAN NELLE s enig Hallo, Jongens en Meisjes! Prijsraadsel Onze mededelingen Oplossing Prijsraadsel „Zuinig m®t Benzine \r' betekent; DEVIEZEN verdienen Vbn Papen wordt niet uitgeleverd Arsenal sluit verzekering Josephine Baker treedt weer in Parijs op ooo TJEEOO ADEMA I EN NU - - EEN KOPJE PRIJS 22 CT. 331 A „Let maar eens goed op alle holen en holletjes als jullie in het bos zijn. Ik durf te wedden, dat je dan heel wat dingen zult zien, die .minder op merkzame wandelaars ontgaan, om dat ze er niet op letten!" Met die woorden besloot de meester een aandachtig .beluisterde uiteenzetting gedurende het laatste uurtje op Zaterdag, het gezelligste uurtje dat de klas kende, omdat „meester" dan uit een spannend boek voorlas, of vertelde.' Thans was in een uurtje de natuur voor de kinderen ontsluierd. En zijd .woor den, om in het bos goed uit te kijken, klonken nog lang na in de oren van Piet, Jan en Henk, die meteen be sloten 's middags de proef op de som te nemen. Klokslag twee uur trokken zij bos- waarts, ieder gewapend met een, blik ken bus, wa~"!n voorlopig wat koek jes en snoei voor onderweg geborgen wa Eenmaal in net bos gekomen spraken ze af zo min mogelijk lawaai te maken en alleen maar i hun ogen de kost te ge- ven. En inderdaad, zij ontdekten meer gaten en holen dan ze aanvan- kelijk gedacht hadden, f Vol aandacht begonnen eij telkens met een on- derzoek, maar nergens zagen zij sporen van bewoning. Na de zo veelste teleurstelling riep Jan: „Geiukkig dat we iets te snoepen heb ben, anders zou het een saaie boel zijn!" Een por van Piet en een gefluisterd „Stil toch" deed hem zwijgen. Op eni ge meters afstand zagen ze een klein slank beestje een hol inschieten. Het ging zo snel dat ze -slechts een bruin met witte flits zagen. Doodstil bleven ze kijken. Plotseling vlogen uit twee «andere uitganfen twee dodelijk ver schrikte konijnen te voorschijn, die in verschillende richtingen het hazenpad kozen. En de speurende jongens za gen duidelijk dat één van de konijnen achtervolgd werd door zijn doodsvij and: de wezel. Maar de dieren waren zo uit het gezicht verdwenen. „Zie je wel, dat meester gelijk had!" fluister de Piet. „Kom mee, dafi gaan we verder. Maar stil, anders verjagen we de „holbewoners" misschien". Langzaam dwaalden de drie vrien den verder tot Henk ineens zi:' vriêndjes bij de arm pakte. Hij wc in de verte en ja, ineens zagen ze 1 alle drie: een man lag geknield bij a voet van een oude boom. Nog' juist zagen zij hoe hij behoedzaam zijn arm uit het donkere gat, tussen de wortels, terugtrok. Piet had Henk en Jan juist achter wat struiken getrokken' toen de man overeind kwam, aandachtig m alle richtingen keek, zich afsloeg en verdween. „Dat is niet pluis, jon gens, kom, dan gaan we kijken wat die vent daar uitvoerde", zei Piet vastbe raden. Op hun tenen slopen ze naar de boom, Piet stak een arm in het gat, tastte even in 't rond entrok een klein gescheurd handkoffertje te voor schijn .Het was niet op slot en bleek, toen zij het openmaakten vol mét bankbiljetten (van f 10, f 25 tot f 100 toe) te zijn. '„Naar de politie, jongens", riep Piet. „die vent is vast j?en dief!" Een half uur lateif stapten de drie vrienden moedig de poltiepost in de buitenwijk van de stad binnen. En ze werde» met vreugde ontvangen, toen ze hun ver haal hadden gedaan en een nauwkeu rige beschrijving van de man die het koffertje verstopt had, konden geven. Nog diezelfde dag wist de politie hem in handen te krijgen en kon het geld aan de eigenaar, die wanhopig aan gifte had gedaan van de diefstal, ter hand worden gesteld. Natuurlijk waren de drie vrienden de helden van de dag. En niemand misgunde het hun dat de bestolene .als beloning de spaarpotten van het drietal flink spekte. Een vuurwapen. Een geurige bloem. Door een Mulo-scholier in Den Hel- der wordt een correspondentie-vriend gezocht. Hij is 13 jaar, zit in de eerste klas en houdt veel van sport, o.a voet ballen en zwemmen. Welke sportieve jongen in Noord-Holland wil met hem corresponderen? Henny Helder in Alkmaar verzocht ook om een correspondentie-vriend, maar speciaal in Den Helder. De leef tijd is dertien jaar en het adres: Ly ceumstraat 49, Alkmaar. Kom „Jut ters", klim maar in de pen en schrijf naar de „Kaasstad!" M Beppie Stompedissel, in Den Helder zoekt «en correspondentie-vriendinne tje in Alkmaar. Beppie is twaalf jaar, zit in de vijfde klas en houdt veei van zwemmen en zïngen. Haar adres is: Dahliastraat 18, Tuindorp, Den Helder. Annie Kuyl, Alkmaarseweg 298 zoekt een r.k. correspondentie-vriendinnetje in Noord-Holland. De leeftijd is 10 jaar. Annie Verhage, Dahliastraat 84, Den Kelder wil graag met een NoorcKHol- landse padvindster corresponderen. An nie is twaalf jaar en zit in de 6e klas, Voor Tinie Lotterman in Heemskerk wordt een correspondentie-vriendinne tje gezocht. Tinie ls 14 jaar oud en al van school af. Zij houdt veel van bor duren en naaien. Zet onder elkaar: 1. S. 3. naam van een maand. 4. De naam van een koninkrijk :n Europa. 5. De naam van een bekende tante. 3, Iets dat. vogels maken. 7. Tuingereedschap. 8. Een lastdier. 9. Naaigereedschap. Als je de woorden onder elkaar plaatst vormen de eerste letters tezamen de naam van een grote stad in ons land/ Welke woorden zijn dit en wat is de gevraagde plaatsnaam? Oplossingen worden vóór Zondag 18 April inge wacht aan het bureau van deze courant. Vergeten jullie niet je leeftijd te ver melden! Onder de goede oplossers worden weer boeken vprloot. Allemaal dus maar weer aan de slag! De oplossing van het ^prijsraadsel was als volgt: „Gisteren is voor de jeugd van de buurtvereniging Bloemwijk een mooie film over het leven van Dik Trom ver toond en de kinderen hebben erg ge noten. De zaa'1 was geheel gevuld en na afloop werden de jeugdige bezoekers op' limonade en gebakjes getracteerd. Alle kinderen gingen zeer voldaan huiswaarts". Onder de goede oplossers zijn weer boeken verloot. De prijzen waren deze week voor: Nida Wuis, Schildereind 44, Den Burg, Texel. Nelly Heystek, Middenweg 43, Bree- zsnd. •Jannie en Teun] Beeto, Wijzend M 129, Nibbixwoud. Jan Schipper, Arendsweg 146, Bever wijk. Thea Berger, Baanstraat 14, Alkmaar. Deze week heb ik weer heel wat brieven ontvangen We beginnen met het briefje van Steven de Boer Jij vroeg hoe oud je moet zijn om niet meer mee te mogen doen, Steven Dat Is een moeilijke vraag Laten we maar zeg gen 17 Jaar Engeltje de Boer, je bent welkom bij ons Beppie de Boer, een goed ldée van je om die sigarenbandjes te sturen Bedankt, meisje Ik weet er nog wel weg mee „The First", Jij wordt bedankt voor het aardige tekeningetje en de raadsels Nee, 't spijt mij, meisje, maar ik kan deze raadsels niet als prijsraadsels gebruiken, want het is mogelijk, dat andere kinderen ze al kennen De prijsraadsels bedenk ik altijd zelf Adri van *t Hert, ik zal eens kijken of er''tussen mijn postzegels nog een paar buitenlandse zijn Annie Borkink, een heer uit Alkmaar informeerde naar jouw adres Je zult spoedig wel van hem horen Alex Waslander, blijf Je ook met de volgende raadsels mee doenf Geef de moed nooit op, jongen! Jantje Lejjdeckers, prachtig, dat Je een negen voor rekenen had Gefeliciteerd jongen! Zo moet Je maar door gaan Ik ben benieuwd hoeveel punten Je Vooruit zult gaan Gerda Kuit, je oplossing kwam te laat, maar je had de vorige keer ook zo weinig tijd Riny Cobussen, je mag de moed niet zo gauw opgeven, zegt Er zijn kin deren, die langer mee doen en nog geen prijs wonnen Kom, je bent toch een echte J-K-vriendtn! Pie van Zon, bedankt voor je tekeningetje Alie en Hansje Kiewiet, het is erg vervelend, dat Hansje zijn boek nog niet heeft Nu zal ik ef voor zorgen;* dat je het deze week nog ontvangt, Hansje Is het niet een beetje te veel voor je om ook nog naar Duut te schrijven, Alie? Har telijk dank voor de sigarenbandjes Nida Wuis, ja, die Opstand van de Russen ls voor jullie een akelige tijd geweest Wat leuk, dat je al wat geld verdient Lize en InekeaVos, is het boek al aangekomen? Het ls verzonden, Lies Fijn, dat de zanguitvoering zo goed was „De Klaproos", schrijf je de volgende week eens meer? „T T", ook ik vond het prettig om met jou kennis te maken, al is het dan ook nog maar per brief Een kruiswoordraadsel komt er heel spoedig én een correspondentie-vriend zal ik voor je zoeken zonder je naam te gebruiken Paulus de Boer, bedankt voor de mooia sigarenbandjes en de postzegels Gelukkig, dat je wner mee kunt doen, Paul Aaltje Regtop, de sigarenbandjes krijg je, hoor! Doe nog maar goed je best op rekenen Verder Is^het rapport best Nettle van def Vliet, arme meid, hoe kwam Je onder die fiets? Gelukkig, dat het nog zo goed afgelopen is Sientje Rutter, elke week heb ik grote stapels goede oplossingen Daar kun je ook maar niet direct bij zijn, als Je pas mee doet Wat heb je aardig getekend, Sientje! Steefje Overhand, nee hoor, 't hindert niet welke volgorde je neemt Adrie Pot, jij moet ook nog wat geduld hebben Je wilt toch graag, dat ik 't eerlijk doe, is het niet? En je moet de raadsels niet alleen oplossen om een prijs te winnen, want dan zou -ik niets meer van Je horen als Je eens gelukkig was geweest Piet Buitenkamp, je hebt zeker het verkeerde briefje ingesloten Ruitjes inzet ten kan ik niet, Piet! Pity Slot, gelukkig, dat je rapport goed was Je deed me plezier met d/p sigarenbandjes Hally Gerling, de oplossingen kwamen goed rip tijd binnen Maak Je daarover maar geen zorgen „Lorelei", ja. die legende ken ik ook Leuk, dat je zo lang in Denemarken bent geweest De Denen zijn goede, hartelijke mensen Waarom stuurde Je oude broodbonnen? Ik heb nog nooit gehoord, dat er een kind is, dat ze opspaart, Lorelei Maartje Smids. bedankt voor de postzegels en sigarenbandjes Ja, „Mens erger je niet" heb Ik ook dikwijls gespeeld en je mag je ook niet ergeren als Je 't verliest Jopie Geervliet, <^at \tuis een gezellige brief van jou Heb je nu een aardige juffrouw op school? Tiny Kuyper, wat stuurde je een aardig tekeningtje Bedankt, meisje! Rietje Zweed, natuurlijk mag jij ook een nichtje van mij worden Schrijf maar veel Dat vind ik gezellig Hennie Boogaard, wat heb je aan Je duim? Je kunt gelukkig toch nog schrijven „De Toekan", bedankt voor de aardige tekening van Dik Trom Wacht'maar, neef, er komt spoedig een moeilijk raadsel Gerie v d Oord, de bandjes zijn verzonden, hoor! „Tom Poes", kijk maar eens naar het antwoord, dat ik aan Steven de Boer heb gegeven Ik heb je een poosje gemist, poezebeest! Nico Ridder, gelukkig, dat de drukte voorbij is Ik reken nu weer op je, Niek Ria Heertjes, van Annie heb ik nog niets gehoord, maar het, kan nog komen Alle post is nog niet bin nen Dag Ria! Hababeriba, laat ze maar vragen, hoor! Ze lezen toch zelf Ook allemaal de J-K Corrle Verburgt, fijn, dat je op reis mag gaan Nu hoopik maar, dat moeder en jij* weer spoedig opknappen Een correspondentie-vrien dinnetje wil ik graag zoeken voor Jou en je zusje, maar eerst zou ik graag even weten in welke klas jullie zitten en wat je graag doet Schrijf mij ook vooral de leeftijden Dat is belangrijk! Bedankt voor de aardige tekening, Cor- rie! Janna van der Spoel, de oplossing was best „De Meubelmaker", ha"- telijk dank voor die prachtige sigarenbandjes Een peetoom ls een getuige bij de doop van een kindje Hij is daarbij tegenwoordig om later te kunnen beves tigen, dat het kindje gedoopt is Meestal is die getuige een .vriend of familie lid van de ouders Marietje Rinner, je» bent hartelijk welkom Annie Ver hage, je naam en bijzonderheden staan onder de mededelingen Spoedig zal je wel brieven van meisjes ontvangen Ab Kortman, ja, dat zal wel een leuk gezicht zijn geweest toen al die kleine kuikentjes buiten liepen Mijn seringen- boom staat ook in knop Mooi is dat, hè! Bennie Hooyenga, zeg, je wilt de zaak omkeren geloof ik, want ik moet raadsels aan jullie opgeven, maar ik heb geen tijd om zelf raadselg op te lossgiv Jammer hè! Hoe gaat het met de meester? Rietje Pais, jóuw naam was mij nog bekend, hoor! Is zusje al weer beter? A Harteveld, goed zo, meisje Volhouden maar! Janke van der Vaart, welkom, nieuwe nicht Ik vind het ook prettig om met jou kennis te maken Je zult wel een goede medewerkster worden Jopie Stam en Fannje Ekkebus, willen jullie nog een weekje wachten, want nu moet ik weer eindigen Tot de volgende week Allemaal hartelijk gegroet door jullie TANTE IET im aiD Om door J. P. Exter**^ 29. De broertjes hebben nu alle drie het tijgervel omgedaan en wandelen weer naar de wagen van de directeur toe. „Denk erom jongens nu kalmpjes aan, We zullen hier buiten wachten tot de directeur er aankomt en dan maar flink grommen! We kunnen alvast wel een kleine «epetitie houden! Trek die tijgerkop pen flink over Je hoofd heen. Eén, twee, drie!" 30. Pim, Pam en Pom beginnen alle drie om het hardst te grommen en het duurt geen seconde voor de direc teur naar buiten komt gerend. „Oh, wat is dat? Echte levendige tijgersGelukkig. Van harte welkom hier! Waar "komen jullie vandaan. Ach dat doet er ook niet toe. Het voornaamste is, dat jullie hier zijn! Oh, oh,, wat zal mijn assistent kijken, als hij jullie ziet." De directeur van het circus wrijft zich verheugd in de handen. AH HABIJ EN VERRE Van de zijde der directie der Hol landAmerika Lijn wordt mede gedeeld dat in ver band met de trek het te verwachten een tweede naar Amerika en Amerikaans toerisme, „Nieuw Amsterdam" dringend noodza kelijk is. De H.A.L. bestaat 18 April a.s. 75 jaar. xIn het te Velsen gelegen crematorium der vereniging voor facul tatieve lijkverbranding is enkele dagen geleden de 20.000ste crematie ge schied. xOp de veiling te Bergen op Zoom werd het eerste par tijtje asperges aangevoerd. De asper ges gingen van de hand voor 40 cent per ons. xDe Noorse regering heeft aar de Nederlandse generaal-majoor Gijsbertus Jacobus Sas het „koning Haakon VlI-vrijheidskruis" verleend wegens buitengewone verdiensten voor d'? Noorse zaak. xOud-ministe» Neher, gedelegeerde van het opperbe stuur in Indonesië, is benoemd tot rid der in de orde van de Nederlandse leeuw. xOp de route Amsterdam Parijs vice versa zal door de Air France met viermotorige vliegtuigen worden gevlogen. - xDertig Labour-leden van het Britse parlement zullen zich niet houden aan de boycot door 'de Lcbour-partij van de Haagse conferen tie voor een verenigd Europa. xTe Moskou zijn handelsbesprekingen aan gevangen tussen een Nederlandse han delsdelegatie en handelsautoriteiten van de Sovjet-Unie. x— Een vliegboot en een sloep zijn uit Port Moresby (Nieuw Guinea) vertrokken om vijï personen, naar verluidt Nederlanders of Indonesiërs, die zich sinds een vlieg tuigramp in October op de Vitoe- eiianden zouden bevinden, uit hun iso lement te bevrijden. xEngelse auto bezitters zullen na Juni 148 km per nioand „voor pleizier" mogen rijden. xMeer den 20 millioen sigaretten zi.rn afgelopen week door Britse ambte naren op de Berlijnse zwarte markt in beslag genomen na de arrestatie van enkele leden van een internationale groep zwarthandelaars, die op grote schaal sigaretten uit Nederland en I^elgië naar Duitsland gesmokkeld zou den hebben. xDe vroegere voorzit ter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, senator Brien Mc- mahan, ^zegt in eeif tijdschriftartikel, dat de Ver. Staten voldoende radio actief materiaal bezitten om het mense lijk leven op aarde te vernietigen, ter wijl de Sovjet-Unie „ongetwijfeld over gelijke hoeveelheden beschikt" en de ondergang van een natie zou kunnen veroorzaken.'xTe New York heb ben 26.000 joodse oud-strijders gepro testeerd tegen de Amerikaanse politiek jegens Palestina. Zij marcheerden langs de Fith Avenue en hielden een rouw- plechtigheid voor in Palestina omgeko men joden. Sprekérs eisten de handha ving van het verdelingsplan. x Meer dan 360.000 vluchtelingen en geë vacueerde!! (bijna twee maal zoveel als in 1046) zijn in Ï947 uit de Sovjet-Rus sische zóne de pritse zóne binnengeko men. Volgens radio-Wenen is het.verzoek van de Oostenrijkse regering om uit levering van Franz von Papen, Hitler's gezant in Oostenrijk ten tijde van de anschluss, van de hand gewezen. Als reden is /opgegeven, dat pas na ver strijken van de acht jaren, die Vori* Papen volgens de veroordeling door een Duits gerecht in gevangenschap moet doorbrengen, de kwestie van eventuele, uitlevering in behandeling genomen kan worden. Arsenal heeft zestien spelers en ze ven officials, die in Mei a.s. per spe ciale Constellation naar Portugal zul len vliegen waar de kampioenen van de eerste divisie twee wedstrijden zul len spelen, voor een totaal bedrag van 390.000 pond verzekerd. Dit komt neer op 20.000 pond per speler en 10,000 pond per official. Josephine Baker, die in de oorlog voor de militairen is opgetreden, heeft haar rentree in dè „Club des Champs Elysees" gemaakt. Zij werd bij haar chansons begeleid door een orkestje, dat haar echtgenoot Jo -Bouillon diri geerde. 6e avond werd onder meer bijgewoond door leden van het corps diplomatique. Volgens een te Parijs ontvangen be richt zou Maurice Chevalier, die mo menteel in de Verenigde Staten ver toeft, aldaar hebben verklaard, dat hij in'1951 niet meer als chansonnier voor het voetlicht zou komen. Men moet, zo zou Maurice hebben gezegd, met zijn werk ophouden als het nog goed is. LUISTEREN NAAR...» PROGRAMMA VAN HEDENAVOND. Uf. HILVERSUM I, 301 ▼T li Meter. Nieuwsbe richten om 6, 8 en 11 uur. VARA.'6.15 Vara-varia. 9.20 Piano door Tonny Schifferstein. 6.30 Ned. strijdkrachten. 7.De inhoud van de geleide economie. 7.15 Lys Gauty zingt met orkest (Gr.pl.). VPRO. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Jeugdnieuws. 7.45 „Lezen in de bijbel". VARA. 8.15 Opera-programma. 9.15 Engelandspiel (hoorspel). 9.55 „Rosamunde". 10.15 The Ramblers" 10.45 In de tuin der poëzie. 11.15 Bruce Lowe zingt. 11.30 Nieuwe successen van over de oceaan. HILVERSUM II, 415 Meter. Nieuws berichten om 7,*8 en 11 uur. NCRV. 6. Onze Ned. Koren en Korpsen. 6.30 Sla vische rhapsodie. 6.45 Ned. Chr. Reis- vereniging. 7.15 Het nieuws uit Indië. 7.30 Het actueel geluid. 7.45 Engelse les. 8.15 Concertgebouworkest. 9.10 Voll^- weerbaarheid. 9.30 Vervolg Concertge bouworkest. 10.15 Het Ned. Kamerkoor. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 „Rol land-sextet". 11.35 Gr.pl. PROGRAMMA VAN DONDERDAG. HILVERSUM I, 301 Meter. Nieuws berichten om 7, 8, 1 en 6, 8 en 11 uur. AVRO. 7.30 Gr.pl. 7.50 Dagopening. 8.15 Gr.pl. 8.45 Mazurka's van Chopin. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Orgel (Gr.pl.) 9.45 .Arbeidsvitaminen". 10.30 Van vrouw tot vrouw. 10.50 Kleutertje luister. 11. Opera's van Von Gluck. 11.30 Piano. 12 Bont allerlei (Gr.pl.) 12.30 Weerpraatje. 12.35 In 't spionnetje. 12.38 Piano roman- tiqué. 11.15 Dolf v. d. Linden en zijn Metropole-orkest. 2.De vrouw bin nen en buiten haar huls. 2.20 De kwin- tetspélers. 3.Voor zieken en gezon den. 4.-— „Van vier tot vijf". 5.AVRO- kaleidoscoop. „5.20 Welk dier. 5.30 Le gare de Paris. 6.15 Sportpraatje. 6.30 Ned. strijdkrachten. 7.Benjamino Gigli. 7.15 Radio Volksmuziekschool. 7.45 Reg. Voorlichtingsdienst. 8.15 Gr.pl. 9.Balladen en legenden. 9,20 Radio- Philharmomsch orkest. 10.20 De West- Europese Unie en Nederland. 10.35 De speeldoos. 11.15 Radio Dansorkest. 11.45 Gr.pl. HILVERSUM II, 415 Meter. Nieuws berichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. KRO. 7.15 Gr.pl. 7.30 Marian Anderson zingt. 7.45 Morgenlied. 8.15 „Pluk de dag". 9.Voor de vrouw.' 9.05 Kamermuziek. 3.30 Waterstanden. 9.35 Gr.pl. 9.45 Schoolradio. NCRV. 10.Kamermuziek. 10.15 Morgendiensti 10.45 Amst. Vocaal ensemble. KRO. 11.„De Zonnebloem". 11.45 Gr.pl. 12.03 Zang en piano. 12.30 Weeroverzicht. 12.33 Orkest van Klaas van Beeck. 12.55 Zonnewijzer. 1.30 Ver volg orkest Klaas van Beeck. 1.45 Hors d' oeuvre. NCRV. 2,- Musette-orkest. 2.30 Bohemia. .2.40 Causerie voor de vrouw. 3.Tenor en piano. 3.30 Vier uitzendingen door het radio cembalo gezelschap. 4,Bijbellezing. 4.45 Orgel (Dr. A. M. Schweitzer). 5.Het Radio Jeugdjournaal. 5.30 Bekende orkesten (Gr.pt) 5.50 Wij slaan op de tong-tong. 6 Piano-duo. 6.15 Land- en tuinbouw. 6.30 Geest-liederen. 6.45 Opleiding v. d. smederij. 7.15 Legei* des Heils-kwartier. 7.30 Actueel geluid. 7.45 Gr.pl. 7.55 Bach-koraal. 8.15 Studio-steravond. 9.30 Fam.-competitie. 10.— Uit de planten- suite. 10.15 „De vaart der volken". 10.35 Piano. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 „Musica Nova". 11.45 Gr.pl. Het was een staaltje van de opschriften, welke met zware letters aan de koppen der kranten prijkten en de bladen, welke over een eigen cliché inrichting besdhikten brachten in de voormiddag al grote foto's van het fraaie particlërshuis op de Prinsengracht. Heel Nederland sprak over de gruwelijke moord in het pakhuis, ook de buitenlandse pers wijdde er aandacht aan en de spanning werd nog groter, toen twee dagen na de misdaad een bekend en algemeen geacht Amsterdams medicus gearresteerd werd en in het Huis van Bewaring werd ingesloten. De krantenjongens riepen het met hun schelle stemmen boven het straat rumoer uit, dedreunende rotatiepersen der grote dagbladen drukten extra edities en de straatverkoop bereikte een ongekende hoogte. „WIE VERMOORDDE TANDARTS DE VRIES?" \Dat was de grote puzzle, welke honderdduizenden bezig hield en tot de meest fantastische antwoorden leidde. Honderden brieven, waaronder zeer vele anonieme, werden dagelijks op het hoofdbureau van politie ontvangen en hoewel ze aandachtig gelezen werden, bleken alle daarin gedane onderstellingen geer» enkel nieuw* spoor op te leveren. - De vrienden van de dokter die een uitgebreide practijk had en vooral bij zjjn fondsleden een zeer geliefd medicus was lieten hun verontwaardiging over zijn arrestatie op ondubbelzinnige wijze blijken. In ingezonden stukken hekelden zij de misdadige kortzichtigheid van de justitie, maar de journa listen, die zich met deze epistels naar het hoofdbureau van politie begaven, kregen daar niets anders te horen, dan dat er belangrijke aanwijzingen voor zfln schuld waren gevonden en dat het niet verantwoord zou zijn de dokter op vrije voeten te laten. Commissaris Vonkenberg liep als een gekooide ijsbeer zijn kamer op en neer en had last gegeven geen enkele krantenman tot hem toe te laten. „Ze maken me gek!" riep hij met zfln vervaarlijke basstem en de Inspec teur, die hjj vaak als zijn secretaris gebruikte, keek glimlachend naar zijn chef, die als de grootste bullebak van Amsterdam bekend stond en in de grond van zijn hart een mm was, die door oprecht menselijk leed diep ge roerd werd. „Was het nu nodig, meneer, om de dokter te arrAteren?" De commissaris knikte. „Ik zal je wat vertellen," zei hij. „Een mannetje van Cornelissèn heeft hem niet uit het oog verloren. Dokter Van Bremen is de morgen na de moord naar een antiquair in Haarlem gereden en wat denk je, dat h« gekocht heeft?" „Hoe zou ik dat weten, commissaris?"* „Een Zweedse dolk, precies zo een als er in het lichaam van De Vries is gevonden." De inspecteur keek verschrikt op. „Commissaris," zei hij, „hoe „Ja, stil maar. We hebben dlc antiquair op het bureau ontboden. Hij ver koopt wapens voor rekken, zoals je ze in sommige huizen op oud-Hollandse doeken aan de muur ziet. Hij had een paar grote Zweedse dolken, waarvan hij er voor vier weken één aan een onbekende heer verkocht heeft. Dezelfde koper kwam de dag na de moord om het tweede exemplaar en we zouden misschien nooit achter zijn naam zijn gekomen als dat mannetje van Corne- lissen de dokter niet geschaduwd had. De jechter-commissaris was toch al van plan de dokter te arresteren. Niet con amore, dat kan ik je wel ver zekeren, maar je weet hoe 't gaat. Het grote publiek eist, dat er een dader gevonden wordt of minstens een verdachte. Na die geschiedenis met de dolk kon de arrestatie niet uitblijven." De' jonge inspecteur knikte. „Het zal niet anders gekund hebben," zei hrj. „Weet mevrouw „Hij heeft gelegenheid gekregen het haar zelf te vertéllen. Ze hebben hem In e»n telefooncel gebracht en „Het gesprek afgeluisterd natuurlijk," zei inspecteur Beekman wrevelig. Commissaris Vonkenberg haalde zijn schouders op. „Als het om leven of dood gaat is er geen keus," zei hij. „Overigens geef ik je graag toe, dat er ogenblikken zijn, waarin je van harte zou wensen, dat je een ander baantje had gekozen. De dokter heeft rustig met zyn vrouw gesproken en haar uitgelegd, dat er blijkbaar een misverstand was waarvan hij de dupe is geworden. Hij verzekerde haar, dat hij binnen enkele dagen terug zou zijn." „En zij, commissaris?" Commissaris Vonkenberg gromde iets onverstaanbaars. „Laten we er liever niet meer over praten," zei hij. „Ben je ai ééns bij de familie De Wit geweest?" Nog niet, commissaris, „maar die dolkenwat heeft de dokter nu.. Hij moet daarvoor toch een verklaring geven". (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3