Stad en Omgeving- PINKSTERREIZEN CEBUTO p Ex-loco-burgemeester krijgt 41(.2 jaar BONTES' LAATSTE TOCHT De „Hydrograaf" op zoek naar wrakken Nationale Judo-wedstrijden KOREN ZINGEN OP 5 MEI De heer Polane onderscheiden Uit het politierapport Wisselbeker weer voor H.D.C. De Raad Dinsdag bijeen NAAR DE REISBUREAUX REIZEN ZONDER ZORGEN Kantoren N.V. NACO, Wormerveer. Propaganda-avond Helders R.K. gemengd koor Julianadorp Feestavond afd. Platte landsvrouwen WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN Texel. Texel 1—B.K.C. 1 2—0 Visafslag Oudeschild Predikbeurten Purmerender Marktoverzicht BISCHOFF ZELFBINDERS, nieuwe dessins 1.55 2.95 4.75 E.D.O.Heerenveen in Schagen Aankoop in N.-Holland van fokvee voor Walcheren De LUVA-verloting 1948 AGRARISCH NIEUWS - Bedrijfspensioenfonds land- en tuinbouw Na drie maal voor het Alkmaars tri bunaal te hebben terechtgestaan is Daniël S.. de man die in bezettingstijd de functie van loco-burgemeester van Schagen en Den Helder vervulde, ver oordeeld tot 4V« jaar internering, waar van jaar voorwaardelijk. Reeds eer der werd S. door de Tweede Kamer van het tribunaal een internering van 3 jaar opgelegd, doch dit vonnis werd door de Hoge Autoriteit te licht be vonden. Eveneens werden hem de kies- en ambtsrechten ontnomen. Velen hebben gistermiddag de Zon dagavond overleden oud-redder Piet Bontes op zijn laatste tocht verge zeld. Stapvoets ging de rouwstoet van het sterfhuis in de Van der Hamstraat via de Kanaalweg naar het Helden der Zeeplein, waar een ogenblik Werd halt gehouden bij het Monument. Het omfloerste „vaandel van de reddersvereniging „Moeo, Volharding, Zelfopoffering" neigde naar de stoere gebeeldhouwde kop van de zeeridder, die aan de Zuid zijde van het monument de moed en verbetenheid van het zeeriddersge slacht symboliseert. Op de Algemene Begraafplaats waren tal van belangstellenden sa mengekomen, om de teraardebestel ling bij te wonen vaneen dapper man, die reeds op 21-jarige leeftijd meehielp om 32 schipbreukelingen van de „Lady Ruthven" te redden. Zjjn staat van dienst vermeldt de na men „Serbia" (42 geredden), „Turbo" (16), „Roma" (8), „City of Cologne" (17), en zij spreekt van nog ver scheidene andere reddingen, alle ver richt in de dagen toen de blauwe zee ridders er nog met de roeivlet op uit moesten. Meer dan tweehonderd ge redden heeft Bontes op zijn naam staan. Uit zijn handen heeft Janus Kuiper de helmstok overgenomen. Deze „Koning der Blauwe zeeridders" kon bij de teraardebestelling van zijn voorganger-schipper wegens ziekte niet aanwezig zijn. Wel zagen wij ondeë de belangstellenden de heren V Middendorp, van Lieshout en Kolster van de Commissie van plaatselijk be stuur der N.Z.H.R.M., de kapitein luitenant» ter zee D. J. Kommer, a schipper Piet Bot en vele vrienden van de overledene. Nadat de zwarte kist, gedekt door het geel-rood-geel van de M.V.Z.- vlag, in de groeve was neergedaald, sprak eerst de heer Pieters een per soonlijk woord van afscheid tot deze man, die zijn leven altijd heeft veil gehad, en die daarnaast altijd een voorbeeldig man en vader is geweest. Ook de heer Jan van Dok, voorzitter van M.V.Z., sprak een zeer waarde rend woord over de kalme figuur Bontes, die echter één brok energie werd, wanneer de vlet moest uitva ren om schipbreukelingen te redden. Namens de N.Z.H.R.M. sprak over ste Middendorp een woord van dank en afscheid, en de kapitein-luitenant D. J. Kommer deed hetzelfde namens de commandant der marine en al het marinepersoneel in Den Helder. Een schoonzoon van de overledene dankte allen voor de laatste eer, waarna de plechtigheid met het inachtnemen van een minuut stilte werd besloten. Toen trok het zwerk, dat juist voor de duur der teraardebestelling het milde zonlicht had doorgelaten, weer dicht, en verlieten allen de begraaf plaats. Sinds enige dagen is Hr. Ms. opne mingsvaartuig „Hydrograaf", onder commando van de luitenant ter zee dar le klasse J. J. Steensma, bezig om de bodem van het Marsdiep tussen Schul- pegat en Malzwin af te zoeken naar de aanwezigheid van wrakken. Er moeten daar diverse wrakken op de bodem lig gen, maar hun aantal en herkomst is niet bekend. De „Hydrograaf" is nu bezig, in samenwerking met Hr. Ms. HY 4", de bodem af te dreggen, op de wijze zoals wij die indertijd beschreven van het MOD-werk op het IJselmeer. Reeds enige malen is de dreglijn op ob structies gestuit, maar de identiteit daarvan kon nog niet nader worden vastgesteld. De Helderse Judo-ploeg is er niet in geslaagd, op de nationale judo wedstrijden de punten voor Den Hel der" te veroveren. Afgezien daarvan zijn er goede partijen gegeven. De wedstrijd J. Oudhuis was van goed ge halte, vooral door zijn stugge verdedi ging, maar hij moest tenslotte het on derspit delven; hierbij ging de scheids rechter niet vrij uit. Oudhuis had deze partij kunnen winnen. De partij J. J. Veereschild werd ook verloren, met een klein verschil; het was jammer dat hij door een enkel-blessuur niet de volle honderd procent kon geven. De partij J. van Es was gauw beslist; het was jammer dat hij tweemaal achter een werd verrast; de wedstrijdroutine gaf hierbij de doorslag. L. Breuker had zijn partij kunnen winnen; het is aan de scheidsrechter te wijten, dat deze partij in een gelijk spel eindigde. Gezien het feit, dat de tegenstanders, an de judoclub Amsterdam, reeds an derhalf jaar oefenen, tegenover de Helderse judo-ers drie maanden, kan het resultaat over het geheel genomen zeker niet slecht worden genoemd. Ongeveer eind Mei wordt 'n wedstrijd in Den Helder gespeeld. Laten de Hel derse judo-ers dan de punten in de stad houden. Men zal zich herinneren, dat verleden jaar op de Nationale Feestdag op het voorplein van de Algemene Begraaf plaats een algemene zanghulde werd gebracht aan de nagedachtenis van allen, die in de oorlogsjaren zijn gestor ven. Gemeenschappelijk werd door enige honderden zangeressen en zan gers der samenwerkende plaatselijke koren ,nder leiding van de heer Lee- wens een aantal toepasselijke liederen gezongen. Ook thans zal op de vijfde Mei een dergelijke plechtigheid op het voor plein van de Algemene Begraafplaats worden gehouden, met dien verstande dat niet alle koren gezamenlijk zullen optreden. Het ligt nu in de bedoeling om iec!< deelnemend koor één werk laten zingpn, waarbij de toehoorders zich weer op de paden van Het kerkhof kunnen begeven en kunnen verwijlen bij de graven van gestorven verwanten en vriènden. Met hiSt oog op de organisatie van deze plechtigheid is het gewenst, dat ieder koor dat aan deze zanghulde wil deelnemen, daarvan zo spoedig moge- lijfe opgave doet aan de zang-commissie p.a. de héér F. H. Boogert, Jan Blan kenstraat 18. Zeer waarschijnlijk heeft ieder koor wel op zijn programma een werk, dat voor uitvoering in het kader van deze herdenking in aanmerking komt. Wil men de titel van dat werk tegelijk opgeven, dan heeft de commis sie een overzicht en dan kan voorko men worden dat sommige werken tweemaal worden gezongen. De gépensionneerd majoor-stafmuzi kant J. H/ Polane heeft deze week na mens de Minister van Marine een mach tiging ontvangen tot het dragen van het Oorlogsherinneringskruis met op het lint daarvan de gesp voor algemene krijgsverrichtingen en de gesp voor bij zondere krijgsverrichtingen „Nederland Mei 1940". Velen zullen zich nog herinneren hoe de heer Polane met zijn band in de twintiger jaren optrad in „Musis Sa- crum", „Casino" en „Tivoli". Jarenlang is hij paukenist geweest bij de Konink lijke Militaire Kapel en later bij de Stafmuziek der Koninklijke Marine. Zelfs op het ogenblik treedt deze 62- jarige nog regelmatig met zijn band „De Musettes" op in verschillende plaat sen in de omgeving. Van het bouwwerk aan de Billiton- straat werden 50 a 60 ligusterplanten ontvreemd, evenals 5 5 6 kilogram lood, ten nadele van de aannemer Bot uit Heer-Hugowaard. Twee vermiste rijwielen waren spoedig weer terecht; het bleek dat niet geheel toerekeningsvatbare jonge lieden -ermee uit rijden waren ge gaan. Een Duitse vrouw, die clandestien over de grens was gekomen, is door de politie naar Gronau gebracht, van waar zij verder zal reizen naar Keu len, haar woonplaats. Zij was naar Den Helder gekomen, omdat zij en haar kinderen het in Duitsland zo slecht hadden. Een bewoner van de Koningsweg en iemand van d# Molengracht werden bekeurd, omdat zij aan de electrici- teitsmeter hadden geknoeid. Zeer waarschijnlijk hadden zij zich derhal ve schuldig gemaakt aan diefstal van electrische energie. Een stadgenoot deed aangifte, dat hij in de Palmstraat door een onbe kend manspersoon was mishandeld. Heel kort na hem kwam een ander manspersoon vertellen, dat ook hij in de Palmstraat door een onbekende minder aangenaam was bejegend. De onbekende uit het eerste geval bleek de bekende te zijn uit het geval II en de bekende uit geval I was de onbe kende uit geval II. Zo ving de politie op eenvoudige wijze twee vliegen in één klap. Beide zullen wel hun aan deel hebben in de schuld van de ruzie. Een twintigtal leden van de Helderse Damclub heeft Maandagavond in Zuid- Scharwoude gespeeld tegen „Damlust" aldaar. H.D.C. is sinds verleden jaar bekerhoudster en het spreekt vanzelf dat men zijn uiterste best heeft gedaan om de beker voor de tweede maal te winnen. Al spoedig werd een winst punt geboekt, doordat de heer D. Groot binnen een half uur tijd wist te winnen. Kort daarop volgden nog enkele winst punten voor H.D.C. Het bleek, dat Damlust weinig in te brengen had, en dat ook thans de beker voor H.D C. zou zijn. Om half twaalf was deze geani meerde wedstrijd ten einde, met een uitslag van 36—8 voor H.D.C., zodat, wanneer volgend jaar de derde partij in IJen Helder wordt gei^onnen, de wissel beker definitief in het bezit van H.D.C. blijft. De gedetailleerde uitslag luidt: Damlustp.D.C.: Th. de HaasC. J. J. Leibbrand 02, A. GoudsbloemA. J. Jose 02, C. SchuffelenJ. Stoll 11, J. ZijpD. Dissel 02, A. v. d. WelleJ. v. d. Molen 02,' P. v. d. WelleJ. W. Befemer 20, Jac. Groot jesP. van Veen 11, P. Schuffelen J. J,. Vink 02, P. v. d. MolenO. Otter vanger 1—1, G. Vroling—A. Ouwens C—2, P. Balder—A. v. d. Sloot 0—2. A. FlorisJ. C. Zijderveld 0—2, H. Enge- ringh—J. Jagel 11, J. Weel—A. B. v. Ooyen 02, W. HoedjesP. Geus 20, P. MienesJ. Bouwman 02, W. Glas P. Kwast 02. J. BerkhoutD. Groot 02, W. de Jager—F. Post 02. J En- geringhA. Bekebrede 02, P. Bekker- P. Oost' 0—2, P. Kramer—W. F. A. Ouwens 0—2. De Egyptische politie besloot de staking te beëindigen. Gedurende de staking werden alleen in Alexandrië 29 personen gedood en 220 gewond. De gemeenteraad van Den Helder zal Dinsdag 20 April a.s., des avonds om acht uur, ten raadhuize bijeenko men. De agenda vermeldt o.m.: Ingekomen stukken- Voorstel tot in trekking van .het raadsbesluit betref fende sloping van de kazemat nabij de "Bankastraat. Voorstel tot het be schikbaar stellen van een extra cre- diet ten behoeve van herstelwerkzaam heden aan de Botbrug. Voorstel tot nadere aanwijzing van de plaats voor het noodschoolgebouw ten behoeve van school 4.Voorstel tot vermeerde ring van het aantal openbare ULO- scholen en tot stichting van het daar voor benodigde gebouw aan de H. A. Lorentzstraat. Voorstel tot het be schikbaar stellen van een crediet voor het herstellen van de Zeevaartschool. Voorstel tot benoeming van een lid der commissies van toezicht op het middelbaar- en nijverheidsonderwijs in de vacature-Liebert; aanbevolen wor den de heren A. H. van Riel, Timor- laan 9, en H. Ch. van Suylekom, Sin gel 113. Voorstel tot benoeming van mej. R. C. J. van Soest, onderwijzeres aan de overbruggingsschool, tot on derwijzeres aan de openbare school no. 8. 2V2 dg, Valkenburg 2 dg. Valkenburg 2 dg. Nederland 2V2 dg. Zuid-Limburg 2V2 dg. Rond Ysselmeer F. 42.- 41.- 41.- 34.- 56.- 37.50 60.- 11 60.- u 84.- 2 dg. Zeeland 3 dg. Limburg-Ardennen 3 dg. Zeeland-Osiende 4 dg, Nederland 6 dg. Valkenburg-Ardennen 125.- 6 dg. Zeeland-België ^20.- en vele andere, vraagt programma. Prima hotels en maaltijden. Desk. leiding. BOLLENVELDEN Gehele dagtocht Middag/Ochtendtocht F. 5.25 3.- Kantoren N.V. NAC0, WORM ER VEER: Fa. Zwart - ZAANDAM: V.V.V. en inllchtingkanioren der N.S. Op een propaganda-avond van een koor moeten de bezoekers van twee dingen worden overtuigd: ten eerste dat men als lid van dat koor de zang kunst naar behoren zal kunnen beoefe nen, en ten tweede dat de stemming op en om het koor niets te wensen overlaat. Wanneer we dat in het oog houden, dan is de propaganda-avond an het Helders R.K. gemengd koor, die Dinsdag in Casino werd gegeven, volledig geslaagd. Het koor heeft onder leiding van de heer D. Ploeg een zevental werkjes gezongen, waarbij de heer Ploeg zich andermaal eeft fijngevoelig musicus betoonde, die zijn mensen wel weet te bezielen. Het koorprogramma bestond uit lichte en eenvoudige werkjes, die toch veel sfeer bezaten. Dat het koor een kleine bezetting heeft, was hierbij auwelijks een handicap. De tenoren bieken dringend versterking te behoe ven, terwijl een enkele bas wel eens door te fors zingen trachtte het volu me op te yoeren Over het geheel ge nomen werd geanimeerd en met ge voel gezongen. Wanneer de discipline nog wat wordt bijgeschaafd, kan de beer Ploeg met zijn koor zeker voor de dag komen. En dat stellig, wanneer 't succes van deze propaganda-avond ook tot uiting komt in de aanmelding van enkele nieuwe leden!" De gemoedelijke en prettige stem ming op deze avond werd er verder in gebracht door de vlotte en dikwijls geestige conferencier Sevinck, de fa belachtig handige amateur-goochelaar Joe Burton en de grappige imitator Kokkini", maar ook door de verloting an een rijk assortiment aantrekkelij ke prijzen. Vermelden wii nog, dat de zeereerw. heer deken A. H. Harst in de loop van de avond een sympathiek en opwek kend propaganda-woordje sprak. Bovengenoemde afdeling hield op 10 April haar feestavond in de zaal van C. Rol te Julianadorp. De voorzitster, mej. De Vries, heet' te 8.15 uur de" aanwezigen hartelijk welkom "en sprak er haar spijt qver uit, dat de zaal niet geheel gevuld was. Het bestuur was er toe overge gaan een declamatrice te vragen en wel mej. Aafje Top, die ze een spe ciaal welkom toeriep. Het woord was nu aan mej. Top, die als eerste nummer bracht „Sneeuw gans" van de schrijver Paul Galleco, Hoe boeiend wist de kunstenares de hm deling in het verhaal naar voren te brengen, zodat de hele zaal meeleefde met de hoofdpersonen en zelfs die hoofdpersonen vöor zich zag leven als stonden ze op het toneel. Bij een minder goed uitgevoerd to neelstuk kan het publiek zich toch nog wel amuseren. Dat is onmogelijk met een minder geslaagde declamatie. En deze declamatrice had het vermo' gen om dit prachtige stuk zo uit te beelden, dat het proza als het ware zichtbaar werd, zodat de bedoeling van de auteur tot zijn volle recht kwam. En dat is, menen we, wel de grootste lof, die we aan de voordracht, kunstenares kunnen geven: Vooral te gen het einde werd het contact tus sen kunstenares en gehoor steeds hech ter en mede daardoor won de de mooie» beloning voor haar grote over. tuigende zeggingskracht. De zaal beloonde de kunstenares met een welverdiend applaus, een mooie beloning voro haar grote over tuigings- én zeggingskracht. In de pauze werden door enkele jonge dames steunbonnen verkocht, Na de pauze bracht mej. Top nog een „Falklandje" van de bekende schrij ver Herman Heijermans en wel „Kil' niek", wat eveneens met veel gevoel naar voren werd gebracht. Daarna volgden nog enkele gedichtjes, eerst èen gedichtje uit de Middeleeuwen, daarna „Benjamin af" van de Gene stet. „Het Mezenn'est" van Guido Ge- zelle", „Het Snoepwinkeltje" van Man na de Wijs-Mouton en nog een paar gedichten van Jac. v. Hattem. Hiermee was het programma van de declamatrice beëindigd en mej. De Vries maakte zich tot de tolk van de zaal, toen ze mej. Aafje Top har telijk dank bracht en een bouquet tul pen overhandigde. Nu begon de verloting van een groot aantal prijzen. Daarna voerde de Volksdansgroep van de afdeling een paar aardige volksdansjes uit, die even eens grote belangstelling trokken. De danseressen werden op verdienstelijke wijze begeleid door mej.' Walthuis. Daarna was het officiële program ma geëindigd en begon een aangenaam en gezellig bal onder leiding van de band van Jan Zeegers, een band, die in Julianadorp een goede naam heeft. Alchiba, Bahia Blanca-Nederl., pass. 13-4 Fernando Noronha. Boissevain, 10-4 van Batavia naar Hongkong. Cottica, AmsterdamWest-Indie, 13-4 v. Madeira. Esso Den Hiag, 14-4 v. Rot terdam te Aruba. Maaskerk, 13-4 van Tacoraci te Accra. Madoera, Colombo Londen, pass. 13-4 Perim. Melis- kerk, 13-4 van Frèetown naar Dakar. Nieuw Amsterdam, 14-4 van New York te Rotterdam. Oranjefontein, Kaap stadAmsterdam, 13-4 van Antwerpen. Radja, 8-4 van Seattle naar Kaapstad. Ruys, 13-4 van Penang naar Mauri tius. Talisse, R'damAustralië, pass. 13-4 Suez. Tegelberg, 13-4 van Bue nos Aires naar Montevideo. Veendam 13-4 van R'dam naar New York (15.40 uur). Westland 14-4 van Santos te Rio de Janeiro. Willem Ruys, Rotter- da. iBatavia, pass. 13-4 10 uur Kaap Bon en wordt 15-4 14 uur te Port Said verwacht. Zuiderkruis, BataviaRot terdam, pass.-13-4 6 uur Kaap Guarda- fui. Algenib, 13 April van Santos naar Rio de Janeiro. Aludra, Calcutta-Rot- terdam, 13 April van Cochin; Amstel- land, Buenos Aires-Amsterdam, 13 April te Santos; Arkeldijk, Antwerpen- Vera Cruz, pass. 13 April St. Michaels; Bali, 13 April van Semarang naar Bangkok; Blommersdijk, New York Rotterdam, 14 April te Gravesend; Jobshaven, Tabou-A'dam, 13 April van Dakr; Riouw, Australië—A'dam, 13 April te Londen; Westland, Buenos Aires—A'dam, 13 April Van Santos. In een iftterst spannende en in hoog tempo gespeelde wedstrijd heeft de thuisclub BKC de punten afgesnoept. T. speelde tegen wind in en viel di recht onstuimig aan. De bal werd goed doorgegeven naar linksbuiten Huizinga die door wist te breken en een hard schot loste dat juist naast ging. Maar weer brak dezelfde speler door en scoorde met een formidabel schot in de bovenhoek. De strijd golfde op en neer en om beurten waren de voorhoeden in actie, waarbij we opmerkten, dat de Texel aanvallen gevaarlijker waren dan die van BKC. Bij Texel was de verdediging en halflinie ongenaakbaar en keeper Goënga deed de rest op uitnemende wijze. Uit een scherpe voorzet schoot Huizinga tegen d- paal. Na de rust hetzelfde spelbeeld BKC kon er bij Texel niet doorkomen, ter wijl de weinige kansen slecht benut werden. Bij een Texel-aanval gaf Kees Schermer goed voor het doel. De uit lopende Schippers kon de bal niet goed vastkrijgen, doordat Huizinga aanviel, De terugspringende bal werd door Bos wijk fraai ingeschoten. Vlak vóór het einde kreeg T. nog 'n strafschop,, maar Neijens schoot tegen Schippers op. Het was 'n spannende sportieve wed strijd die door Texel verdiend werd gewonnen. De leiding was bij de heer W. Augustijn in goede handen. Voor Texel met z'n jonge spelers een succes volle dag. BOUWVERGUNNINGEN .Behoudens goedkeuring van de Weder opbouw werden door B en W de volgende bouwvergunningen verleend: aand de heer D Slik te Hilversum tot het verbouwen van een woonhuis alhier; aan de heer P Hin te- Spang Tot het bouwen van een landarbeiderswoning te Spang; aan de heer J C Bakker te Den Hoorn tot het verbouwen van een woonhuis tot twee woonhuizen te Deri Hoorn; aan de heer J C Rab Te Den Burg tot het bouwen van een landarbeiderswoning in de Prins Hendrikpolder; aan de heer P Corneliss, te Den Burg tot het bouwen van een woon- en winkelhuis te Den Burg; aan de heer M Boon Az te De Cocksdorp tot het bouwen van een woonhuis te De Cocksdorp en aan de N V Bartels Olie fabrieken te Amsterdam tot het bouwen van een maehine-herstelplaats te Eierland TEXELSE MARKT DEN BURG, 12 April 1948 Aangevoerd werden: 29 biggen f55—f85; 8 koeien f 500 f 650; S paarden f 275f 450 Voor de le vering 69 nuchtere kalveren BOUW VAN BRUIJNZEELWONINGEN Door de gemeente is aan de heer C Keijzer, aannemer te Den Burg opdracht gegeven drie Bruijnzeelwonlngen aldaar' te bouwen Bovendien zullen er in de dorpen Den Hoorn, Oudeschlld, De Koog en Oosterend elk een dergelijke woning worden gebouwd De gunning van deze laatste woningen is als volgt: P Boon een woning te Den Hoorn; Alb Blom Sc Zn een te Oude schlld; w Burger een te De Koog en D Trap een woning te Oosterend TEXELSE WEGEN WORDEN VERBETERD Dat de gemeente Tegel aan de verbete ring van haar wegen veel 'gelegen laat liggen blijkt ook nu weer Aan de firma Ooms Zoon te Aven- horn is door B en W opdracht gegeven tot de volgende werkzaamheden: gron dige verbetering van de Wilhelminalaan en- Witte Krulslaan, het onderhoud van de Langewalsweg, Hollewalsweg, Singel te Oudeschlld, Oosterbuurtsweg, Ooster- weg bij Oosterend, Schansweg en het rij wielpad langs de Schilderweg Aangevoerd van 5 tot en met 10 April 612 kg bot; 3950 kg garnalen; 558 kg haring; 95 kg kaan; 92 kg kabeljauw 3556 kg schar; 23503 kg schol; 553 kg tarbot; 2883 kg tong; S kg wijting; 379 kg krukels; 2y2 kg zalm. KLEINE SLUIS, N.-H. Kerk, Zondag 18 April 's avxinds 6.45 uur ds. Pool. PURMEREND, 13 April 1948. Het gaat met de aanvoer van runderen weke lijks beter en vooral met de geldekoeien is dit het geval. De kwaliteit wordt er ook beter op, evenals bij de leverings koeien. Het is wel begrijpelijk, dat door bet grote aanbod de handel niet zo vlug inzette. Vooral verse melkkoeien wa ren heel stroef. In de vroegte gebeurde daar weinig. De prijzen, die goed vast blijven staan, houden tegen. Dit is het zelfde met de geldekoeien, maar daar zijn ook veel liefhebbers voor. Da wel- ders schijnen nog lang niet toegekocht te zijn en er wordt daar heel erg naar de kwaliteit gezien, daar de 1ste klas beesten vrij gauw geruimd zijn en de prijzen lopen zo om de 600. Voor de bonnen scheen iets meer vraag te zijn, zodat deze boven de 7 centen deden per kg- In het Jonge vee, zoals graskalve ren, zat niet veel schot, beter was het met de nuchtere kalveren. Ook voor de fokkers heerste een willige stemming. De fokstieren gingen door de hoge vraagprijzen niet zo vlot van de hand. De wolveemarkt, die niet eens zo'n groot aanbod had, was traag, de prijzen vinden de weiders niet zo aantrekke lijk meer. Op de bokken- en gelten- markt was het stug. Alleen de enkele beste melkgeiten ziet men om de 100 gaan. Op de biggenmarkt was het aan bod iets groter, maar daar was het ook stiller. Men begint daar aan de prijzen te trekken, die dan ook wel Iets lager waren. Beter wordt het op de pluim- veemarkt. Daar begint het jonge goed t flink los to komen. Maar de vraag blijft goed, zodat daar een plezierige handel was. Koopt bij Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van het plaatselijke NI- WIN-comité om einde Mei of begin Juni alhier een wedstrijd Edo Heerenveen te doen spelen. Te zijner tijd hopen wij hier nader op terug te komen. In eeft dezer dagen gehouden bij eenkomst, waar aanwezig waren en kele bestuursleden van de Provinciale Bond van Rundveefokverenigingen in N.H., is door ir. C. Zwagerman, Rijks- veeteelt- en Zuivelconsulent, medege deeld, dat door H.M. de Koningin een bedrag van f 25000 beschikbaar was gesteld om daarmede de georga niseerde veefokkerij op Walcheren te steunen. In 1946 en 1947 was er practlsch geen gras voor de dieren en kon dus op zeer beperkte schaal met het op gang brengen van de veehouders- bedrijven worden begonnen. Thans staat ongeveer 70 pet. van het eiland er niet slecht voor. Het voornemen is voor de 25000 een aantal goede hokkelingen met vooral goede productie-afstammlng aan te kopen en deze dieren dan cadeau te doen aan die Stamboek fokkers, die in hun bedrijf zeer zwaar zijn getroffen. De gedachte van Ir. Zwagerman was daarbij uitgegaan naar Noord-Holland, opdat door deze met zijn prima productiedieren, een goede grondslag kan worden gelegd voor de verdere opbouw van de vee stapel op Walcheren. Dit plan kan evenwel alleen dan verwezelijkt worden als ook de Noordhollandse veefokkers hun medewerking hieraan geven, door voor dit doel één of meer dieren be schikbaar te stellen. De bedoeling daarbij is niet zozeer dat van de vee fokkers in deze een financieel offer gevraagd wordt, maar een offer door een goed stamboekdier beschikbaar te stellen voor billijke prijs. Teneinde dit te doen slagen, deed Ir. Zwager man een beroep op de Noordholland se veefokkers. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat de aan te kopen hokkelingen af komstig dienen te zijn van bedrijven die tenminste 2 jaar tubercuiosevrij zijn, terwijl het vetgehalte van de moeders niet beneden 3.50 pet. mag zijn. De voorzitter van de Provinciale Bond van Rundveefokverenigingen, de heer Laan te Berkhout, bracht daarna Ir, Zwagerman dank, dat deze juist Noordholland had aange zocht voor de aankoop van fokvee voor het door de Koningin beschik baar gestelde bedrag en deelde mede, dat de bond haar volle medewerking aan dit plan zal geven. Nader kan hieraan nog worden toegevoegd, dat de rondgang voor aankoop plaats zal vinden op Don derdag en Vrijdag resp. 29 en 30 April a.s. Opgave zo spoedig mogelijk te zen den aan het kantoor van Bond van Rundveefokverenigingen in Noord- Holland, Landbouwhuis, Kamer 7, Alkmaar. Ten bate van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart wordt onder goed keuring van de Minister van Justi tie dit voorjaar wederom een zoge naamde Luva-Luchtvaart Verloting gehouden (de 12^e sinds 1934). De hoofdprijzen zijn gelijk aan die van 1947, die toen gevallen zijn te Rotterdam, Utrecht (stad), en Oos- terbierum (Fr.) De winnaars kozen door bemiddeling der notarissen ieder storting op de volle f 6.000 op een aan te kopen huis. Door medewerking van de K.L.M. kan op verzoek in plaats van de prijs ter waarde van 6000 gelden een retourvlucht voor O personen per K.L.M. AmsterdamJohannesburg t.w.v. 6.426. Doordat sinds 1947 meerdere goe deren an de markt zijn, is een gro tere verbetering ingetreden 'in de 1200 prijzen, die na de 16 hoofd prijzen volgen. Gelet op de tijdsomstandigheden heeft de Kon, Ned. Ver. voor Lucht vaart de prijs bepaald op 60 cent per lot. Evenals vorig jaar zal de trekking op korte termijn geschieden op a.s. 14 Mei ten overstaan van de Nota rissen J. C. J. Waldorp, L. W. A. Duijnstee, J. L. Neuteboom in het No tarishuis te 's-Gravenhage. De inwerkingtreding van het bedrijfs pensioenfonds voor land- en tuinbouw zal, wat de uitkeringen en premiehef fingen betreft, niet plaatsvinden per 1 Mei a.s., zoals aanvankelijk in de bedoe- ling lag, maar uitgesteld worden tot 1 Nov. 1948. Dit uitstel is o.m. nodig, om dat het ontwerp van wet, welke de uit keringen enz. dient to regelen, nog niet bij de Tweede Kamer ii ingediend.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2