Nederlandse vrouwen Mrs. Rooseveit Italië voor democratie behouden? KONING LEOPOLD REISDE ONDER DE NAAM L. JANSEN Twintig doden bij Franse mijnramp Van Dinsdag 20 April 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste jaargang n0. 7792 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna ,,Vanover de Oceaan kwam de siem van hei vertrouwen" Hartelijke plechtigheid in de Ridderzaal Tien sterfgevallen onder repatriërende kinderen MET PINKSTEREN SPIJSOLIE WEERBERICHT Twee voetballers door bliksem gedood Voorlopige uitslagen wijzen in deze richting Christen-democraten hebben de leiding Van der Waals kreeg niet iedereen in handen Euwe boekt eerste zege Mijngasontploffing de oorzaak? nabij en VERRE BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer *49041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred C. A Dekkers HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per min Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct Abonnementen: per kwartaal 3.75. In de Ridderzaal, het symbool en centrum van ons democratische en politieke leven, hebben de Nederlandse vrouwen gisteren warme hulde gebracht aan Mevrouw Rooseveit. Meerdere groten dezer wereld zijn Mevr. Rooseveit op haar zegetocht door de Ridderzaal voor gegaan, hartelijk toegejuicht door de vertegenwoordigers van een dankbaar volk, doch nimmer heeft een plech tigheid als deze een zo'n uitgesproken vrouwelijk karakter gedragen. Daarvan getuigden de talrijke bloemen en de hartelijkewoorden, die hier door vrouwen werden uitgesproken, niet alleen als hulde voor de echtgenote van de grote president, niet slechts uit dankbaarheid jegens het Amerikaanse volk, maar als blijk van warme genegenheid van de Nederlandse vrouw tegenover haar grote Amerikaanse zuster. De aanwezigheid van H.K.H. Prinses Juliana en talrijke autoriteiten hebben aan dit huldebetoog luister bijgezet. Het was eën ontroerend ogenblik toen mevr. Rooseveit, gekleed in een zwart zijden japon met een kleine bontcape, door de presidente van het Nederlandse Vrouwencomité, mej. mr. M. A. Teile gen, de zaal werd binnengeleid. Zij werd gevolgd door H. K. H. Prinses Juliana, gekleed in het parelgrijs, waarna de ambassadeur der Ver. Staten, alsmede vertegenwoordigers van het Nederlandse Hof volgden. Voorts waren aanwezig de minister-president en ver schillende leden van zijii kabinet, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de fractievoorzitters en vele an deren. VAN OVER DE OCEAAN. In haar welkomstrede zeide de presi dente van het Nederlandse Vrouwen comité o.a.: In de donkere jaren van onderdruk king en bezetting kwam er van over de oceaan een stem, die ons met hoop ver vulde en wanneer onze gedachten terug gaan neemt het Amerika van die dagen de trekken aan van de grote president, die Uw echtgenoot was. Het was niet bewondering, alhoewel Wij hem ten zeerste bewonderden, het was niet dankbaarheid, alhoewel wij oneindig dankbaar waren voor hetgeen hij voor de wereld deed. 4 Het was vertrouwen. Wij stelden ons vertrouwen in hem. Zoals kinderen in de donkere wereld voelden wij, dat er ergens in de wereld een man wak ker was, die de vasthoudendheid, de wijsheid, de liefde en de kracht had om ons te helpen. Zijn herinnering leeft en zal leven in de harten van de vrouwen van Nederland. Zich richtende tot mevr. Rooseveit per soonlijk, zeide mej. mr. Teilegen o.a.: Voor ohs vrouwen van Nederland bent U geen vreemdelinge. Wij kennen de grootheid van Uw hart, Uw uitge breide ervaring en de onbedwingbare energie, waarmee U strijdt voor diege nen, die in nood zijn, voor de jnder- drukten. Voor ons allen is Uw bezoek een grote gebeurtenis. Wij allen zouden U gaarne aan onze tafel zien om met ons te spreken over de problemen, die ons zozeer-ter harte gaan. Wat gaat er nu gebeuren in deze ge schokte wereld? Zullen de mannen wederom gaan vechten? Kunnen wij het niet tegeÜ- houden? Wat moeten we doen om de wereld veilig te maken voor onze kin deren? Duizenden vrouwen, die hier niet aanwezig kunnen zijn, zitten thans bij haar radio. Wij weten dat ge niet al onze vragen kunt beantwoorden, doch we weten ook, dat datgene wat gij zult zeggen, voor ons van grote waarde zal Op het naar Nederlai 1 terugkerende troepenschip „Volendam" hebben zich onder kinderen (babies) uit repatriëren de militaire gezinne - ernstige gevallen van enteritis (darmstoornissen) voorge daan, wadrvan helaas tien met dode lijke afloop. Van et hospitaalschip „Groote Beer" is in de Indische Oceaan geneeskundig personeel ter aanvulling van de medische dienst aan boord van de „Volendam" overgegaan. Nog verde re maatregelen tot medische hulpverle ning worden getroffen. Zijn vrouw met mes aangevallen De politie te Deventer heeft de 47- jarige J. aldaar in hechtenis genomen, dié beschuldigd yordt van een poging tot zware mishandeling door zijn echt genote met een mes te lijf te gaan. De man is ter beschikking van de justitie te Zwolle gesteld. GEEN VERHOGING BENZINEPRIJS. In verband met het gerucht, dat de benzineprijs in Nederland met ingang van 1 Juli a.s. met negen cent zou worden verhoogd deelt het directoraat- generaal van de prijzen mede, dat van een verhoging in de naaste toekomst geen sprake zal zijn. zijn, omdat het wordt gezegd door een edele vrouw met een vyarm hart en een grote liefde voor de mensheid. Mrs. ROOSEVELT's BOODSCHAP. In haar boodschap tot de Nederlandse vrouwen gewaagde mevrouw Rooseveit van Jiet feit, dat haar echtgenoot diep getroffen was door hetgeen door het Nederlandse volk tijdens de oorlog werd gedaan. Mevr. Rooseveit zeide blij te zijn dat het plan Marshall is aangenomen. Ons land wil geen enkel iand in de wereld controleren. Wij wil len helpen om de goodwill en de econo mie van andere landen te verstevigen. Wij willen vrede, zoals ook de volkeren van andere landen vrede willen. Zij vervolgde haar op innemende en hartelijke wijze uitgesproken boodschap met de opmerking, dat de Vér. Staten een begunstigde natie zijn. Zij is opge bouwd door een volk, dat van alle zij den der wereld gekomen is. Zij hoopte, dat men er de kracht zal behouden, om de waarde te begrijpen van hen, die uit andere landen naar de Ver. Staten zijn gekomen. In het vervolg van haar rede, sprak mevr. Rooseveit van de hulp, die aan de kinderen over de gehele wereld ge geven wordt en nog gegeven zal moeten worden. Hierbij kunnen wij allen ver eend zijn, wat ook onze politieke in zichten zijn,' aldus mevr. Rooseveit. „Wie wil er nu niet de kinderen hel pen, die lijden?" Zij herinnerde hierna aan het grote belang dat haar echtge noot aan de organisatie der Ver. Naties hechtte en vroeg aandacht voor hetgeen door de U.N.O. is gedaan. Mevr. Rooseveit dankte tenslotte voor het welkom, dat haar gebracht werd en voor de gedachten, welke naar haaroverleden echtgenoot zijn uitgegaan. „Het is ontroerend, dat een man zovele vrienden heeft". „Als een zeer nederige vertegenwoordigster van mijn land, dank ik U uit de grond van mijn hart". Nadat, Jo Vincent nog gezongen had „Abide with me" verlieten de ere gasten de Ridderzaal. CNP PALEIS SOESTDIJK. Mevrouw Rooseveit is gistermiddag om tien voor half zes op paleis Soest- dijk aangekomen. De prinsesjes Bea trix, Irene en Margriet begroetten de Amerikaanse gaste op het bordes van het paleis. In de bonnenlijst, welke in de week voor Pinksteren zal worden bekend gemaakt, zal een bon voor alle leef tijdsgroepen worden aangewezen voor het kopen van 120 gram spijsolie. In verband hiermede wordt nogmaals eeri beroep gedaan op het publiek om ledige spijsolieflèssen in te leveren opdat de distributie niet in gevaar worde gebracht door een tekort aan flessen. Extra kaas In de week van 27 April tot 1 Mei. zal voor de houders van A, B en C-kaar- ten een extra rantsoen kaas van 50 gram beschikbaar worden gesteld. Veertien dagen later zal wederom een extra rantsoen kaas van 50 gram aan dezelfde leeftijdsgroepen worden ver strekt, een en ander dank zij een ruime kaasproductie. De in deze tijd van het jaar geproduceerde kaas leent zich niet voor bewaring van lange duur, zodat het niet mogelijk is voorraden te voj- men, aldus de afd. voorlichting van het ministerie van landbouw. Weersverwachting, geldig tot he--- denavond: IETS MINDER ZACHT. In de vroege ochtend nog hier en daar enkele regenbuien. Overdag opklaringen en bijna overal droog weer. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen Noord en Oost. Iets minder zacht. Soldaat schuldig aan treinramp Het is thans gebleken, dat een sol daat de trein y te Winsford, waar van jongstleden Zaterdag melding is gemaakt, tot stilstand heeft gebracht door aan de noodrem te trekken (het gevolg was, dat een andere trein er op in reed e'n 24 personen om het leven kwamen). Dr. Ir. Louwens treedt in functie Dr. ir. S. L. Louwes, directeur-ge neraal van de voedselvoorziening zal tegen 1 Juli a.s. de functie van „spe cial advisor" van de directeur-generaal van de FAO ((Food And Agricultural Organisation" of The United Nations' neerleggen. Hij zal zijn werkzaamhê den bij het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening hervat ten, Tijdens een wedstrijd tussen twee Engelse leger-elftallen, Maandagmid dag te, Aldershot gespeeld, brak plot seling een hevig onweer los. Een ge weldige bliksemstraal schoot op een gegeven moment over het speelveld met het gevolg dat vele spelers en de scheidsrechter tegen de grond sloegen. Toen men van de eerste schrik beko men was, bleek dat negen spelers min of ernstig waren, gewond. Zij werden naar een ziekenhuis vervoerd, waar inmiddels twee spelers zijn overleden. Lewis schuldig verklaard John Lewis, leider van de verenig de mijnwerkers in de V.S., die voor de rechter moest verschijnen in ver band met de staking, van 400.000 mijn werkers is schuldig bevonden aan „be lediging van het Hof". Heden zal von nis worden gewezen. Hoewel de officiële uitslagen van de Italiaanse verkiezingen eerst heden avond bekend worden, wijzen de eerste resultaten op een zege der christen-democraten en een nederlaag van het Volksfront. Bjj een onderhoud met een corres pondent van Reuter heeft de secreta ris van de Christelijk Democratische Party, Picconi, verklaard: „Dit is een overwinning zonder weerga. Wy had den niet gedacht, dat zy zo groot zou zUn. Dit betekent, dat de democratie in Italië is gewaarborgd en gecon solideerd. Het Italiaanse ministerie van binnen landse zaken maakt als eerste ^verkie zingsuitslag voor de Senaat bekend de verkiezing van Ernesto Noe Page (christen-democraat), die in het district (Van onze speciale verslaggever), wy hadden gisteren een onderhoud met de heer A. van Ulsen, ohef-ylieg- dienst Europa, wien het voorrecht te beurt viel, Koning Leopold van België met zijn familie en gevolg, per. D.C. 3 van Schiphol naar Genève te vliegen. Want dat de Belgische koning per K.L.M. zou reizen, stond reeds lang vast, ondanks de afleidingsmanoeuvres, die in pers en radio gelanceerd werden. Insiders hadden er echter de lucht van, dat er iets stond te gebeuren, want een speciaal vliegtuig moest gereed zyn, met een uitgelezen bemanning, om de heer L. Jansen de naam waaronder de koning reisde te vervoeren. Koning Leopold had moeite, zqn ontroering te bedwingen, toen hU z«n land onder zich zag doortrekken. Voor het eerst na negen jaar aan schouwde hy met eigen ogen zyn geliefd België. Ook zyn gemalin en zyn oudste zoon, Prins Boudewyn, lieten niets verloren gaan van de indruk, die. zij van uit de lucht van hun land kregen. Ontroering maakte zich van hem meester toen hij over België vloog De Dakota was er, de uitgelezen be manning was er en op Schiphol volgde men de hele zegetocht van de koning via radioberichten. De politie was uit gerust met walkie-talkies en zo kwa men er onophoudelijk berichten bin nen. „Wassenaar gepasseerd, Leiden gepasseerd.:.." En inplaats van enke le, stoven er wel twintig, dertig auto's Schiphol op, louter enthousiaste Bel gen, die hun Koning begeleid hadden van Rotterdam naar de luchthaven. En hoewel op Schiphol, zoals gebruike lijk, de fotografen streng geweerd werden, was er een overweldigende belangstelling en uitten de Belgen hun gevoelens in enthousiast vreugdebe toon. De K.L.M., zorgzaam als altijd, had alles voor een keurige ontvangst ge reed. Behalve gezagvoerder Van Ul sen en zijn tweede piloot Frenk, was daar de rest van de bemanning, waar van een steward en een stewardess niet de minst belangrijke leden waren, want op deze reis was ook aan het culinaire gedeelte de uiterste zorg be steed. Na de start, zo vertelde de heer Van Ulsen ons. bleek al. spoedig, dat dit 'n gezellige, ongedwongen reis zou wor den. Koning Leopold had geen voor keur voor een bepaalde route. Hij wilde maar recht-toe, recht-aan naar Genève vliegen, doch verzocht wel gewaarschuwd te worden bij het pas seren van de Belgische grens. „In de buurt van Tilburg maakte ik hem opmerkzaam op enkele punten beneden ons", zei de heer Van Ulsen. „maar het bleek dat de Koning het veel beter wist dan ik. Hij noemde verschillende plaatsen op en herkende het terrein onder on« uitstekend." De Koning vloog de Dakota ook enige ogenblikken zelf, waarbij bleek, dat hij dat niet voor het eerst deed, doch na enige tijd vond hij- dat de ge zagvoerder maar weer moest overne men. „Ik vlieg lang niet zo goed, als uw Prins Bernhard", zei hij. Koning Leopold kon zich overigens niet herinneren, dat hij en gezagvoer der Van Ulsen feitelijk nog oude ken nissen waren. Jaren, geleden namelijk toen de K.L.M. nog met Fokker's F 8 op Knocke vloog, woonde de vorst in een villa vlak bij het vliegveld van Knocke en soms kwam hij met Bou- dewijn, die toen nog een kleine jongen was, kijken, wie daar in de vroegte toch zo'n lawaai maakte. Prins Boude- wjjn echter kon zich die gebeurtenis nog'wel voor de geest halen. „De Hollanders zijn zeker wel kwaad op de Belgen?" wilde de Ko ning weten, „omdat wij hun benzine opmakenErnstiger werd hij, toen hij informeerde, of de uitslagen van de Italiaanse verkiezingen al bekend waren en ook op allerlei ander gebied toonde hij zich een aangenaam cau seur. Radio-Brussel vroeg telegrafisch of de Dakota een V.I.P. aan boord had (een very important person een zeer belangrijk persoon) en toen de telegrafist seinde, wie de passagier was, laat zich de reactie op het Brus selse vliegveld („vliegplein" zei de Koning) raden. Zo bracht een Hollands toestel met een Hollandse bemanning de Belgische Koning naar Genève. een Koning, die zijn landweer uit de lucht terugzag, maar die zeker hoopt, daar weer te rug te keren, na negen jaar lang over al te hebben vertoefd, behalve in zijn eigen geliefd Belgenland. Val d'Aosta zes-en-vijftig procent der stemmen pp zich verenigde. Enige uren na 't begin van de telling hielden de christelijk-déxnocratische candidaten de leiding. De eerste uitsla gen zijn officieus en hebben alleen be trekking op de Senaat. Te Milaan, het linkse bolwerk, is de stemverhouding in de eerste uitslagen als volgt: christen-democraten 54.733; Volksfront 35.921. Ook volgens de eerste uitslagen uit Florence en Turijn hebben de christen democraten een ruime meerderheid. Volgens de officeuze uitslagen van de senaatsverkiezingen in 89 van de 267 stembureaux in het centrum van Bo- logna heeft hier het Volksfront de lei' ding met 18.824 stemmen, christen' democraten 18.734 en gematigde socialisten 5.784. EEN ZEGE VOOR DE GASPERI. Reuter meldt uit Rome, dat lit de eer ste verkiezingsuitslagen die door net centraal kiesbureau aan het Italiaanse ministerie van binnenlandse zaken zijn gestuurd, opgemaakt kan worden, dat Italië blijkbaar de eerste grote tegen' stoot tegen de communistische expansie in Europa zal geven. Hoewel de eerste officiële uitslagen pas ter beschikking zijn gëkomen, wijst de stroom van, off:cieuze cijfers, die bij de dagbladen binnenkomen, oj een grote overwin ning voor de christelijk-democratische partij van de Gasperi. Opmerkelijk is, dat dit ook het geval is in de industrie streek van 'oord-Italië, het bolwerk van het Volksfront. De gedeeltelijke uitslagen van de se naatsverkiezingen over geheel Italië luidden hedennacht om half één: Christen-democraten 882.321 en Volksfront 522.842 KONING LEOPOLD. ZIJN ECHTGENOTE EN PRINS BOUDEWIJN DE AANKOMST TE ROTTERDAM. BIJ Op de derde zittingsdag van het pro ces tegen Anton van der Waals werd kolonel J. M. Somer als getuige-des- kundige gehoord. Schreieder werd echter vooraf in de gelegenheid gesteld het zijne over het „England-Spiel" te zeggen, hetgeen hij met enige trots deed. Hem heeft uit Londen nooit enig bericht bereikt, dat hem angst aanjaagde. Slechts in het be gin maakte iemand van de Ordnungs- polizei een fout, waarop Londen wel reageerde, echter zonder argwaan te krijgen. In totaal werden 58 agenten door de Duitsers gegrepen. Kolonel Somer verklaarde, dat door zijn dienst 43 agenten zijn afgeworpen, die nooit zijn gearresteerd, terwijl er ook radioverbindingen waren, waarvan de Duitsers niets wisten. President: „Kunt u een verklaring geven, waarom er in Londen nooit arg waan is gerezen tijdens het „England- Spiel"? Getuige: „Nee, ik ben geen hoofd van die dienst geweest". President: „We hadden dus eigenlijk 'n andere getuige moeten dagvaarden" Getuige: „Inderdaad". De afgebroken partij Euwe-Smyslof uit de veertiende ronde is gisteren zon der verder spelen door Smyslof opgege ven. De stand is nu: Botwinnik 8 uit 11; Keres en Reshewsky ieder 5'/t uit 10; Smyslof 5'/i uit 12; Euwe 2'/> uit 11. De gisteravond gespeelde party Res- hevskyKeres werd h» een gecompli- oeerde stelling afgebroken. In de steenkoolmyn by Lens in N.- Frankrük hebben zich twee hevige explosies voorgedaan op het mo ment, dat 350 mynwerkers aan het werk waren. Ongeveer zestig myn werkers zon door vallend gesteente van de buitenwereld afgesloten. Twintig doden zqn reeds geborgen. De ontploffing, waarover de directie van de mijn zich nog niet wenst uit te laten, was zo hevig dat aan de opper vlakte het grootste deel van de instal laties door de druk werd vernield. Bij de ingang van de schacht liepen zes arbeiders brandwonden op. Enkele der ingesloten mijnwerkers hebben de op pervlakte bereikt. Reddingsploegen zijn afgedaald om te trachten hun ka meraden te bereiken. Uit Parijs wordt bloedplasma aange voerd, terwijl zich voor de ingang een dichte menigte verdringt. Later werd gemeld, dat de ramp vermoedelijk is veroorzaakt door de ontbranding van mijngas of kolenstof. Er zouden naast de 20 doden een der tigtal gewonden zijn. Groslijst K.V P. Op de groslijst van de Kamerverkie zingen voor de R.K. Volkspartij komen voor de Rijkskieskringen Den Helder, Haarlem, Leiden, Dordrecht en Mid delburg de volgende namen voor: 1. Mr. J. H. van Maarseveen, 2. J A. C. Groen Az„ 3. W. Steinmetz, 4. T. S. J. Hooy, 5 Dr. L. G. Kortenhorst, 6. Mej. A. H. Nolten, 7. J. M. A. C. van Dongen, 8. Mr. P. J. M. Aalberse, 9. Mej. Mr W. M. W. van La: -chot, 10. M. P. van der Weyden, 11, Dr. W. J. Dijsselbloem, 12. C. J. van der Ploeg, 13. N. J. Hooy- schuur, 14. P. van Leeuwen, 15. W. L. M. Groffen, 16. M. P. A. Meissèn, 17. A. J. M. Angenent, 18. E. P. C. Clijnck. Op deze lijst werden aangewezen Dr, L. G. Kortenhorst met mej. A. H. Nol ten als deskundigen en de heer Mr. P. J. M. Aalberse en mej. Mr. W. M. W. van Lanschot als plaatsvervangers-des kundigen op bovengenoemde plaatsen. In Mei zal uit het IJselmeer on geveer 100.000 kg ondermaatse 'aal worden wegge vangen om te worden uitgezet in de polders, die in de winter van 1946—1947 hun palingstand hebben ver loren. Deze maatregel is niet naar de zin van de IJselmeervissers. xOp 5 Mei a.s. gaat Etten-Leur op grootse wjjze de 73-jarige Jantje Wijnen huldi gen, die op die dag precies 60 jaar als inwonend knecht in dienst van de fa milie Luijkx is. x— Naar het A.N.P. verneemt, overweegt het Leids Univer siteitsfonds aan de Leidse Universiteit (behoudens koninklijke machtiging) 'n bijzondere leer-sfoel te vestigen in de parlementaire geschiedenis. x— Het Amerikaanse departement van land bouw maakt een noodtoewijzing van 3500 long tons aan olie-zaadkoek en meel aan Nederland bekend, ter voor ziening in dringende behoefte. De aan koop zal via de normale handelskana len geschieden. xDe commissie „Amsterdam helpt Makassar, Menado, Ambon en Koepang" organiseert bin nenkort een grote actie voor het inza melen van speelgoed, leermiddelen, schoolbehoeften én petroleumlampen, onder de leerlingen van alle 600 scho len in Amsterdam. xNederland krijgt ongeveer 48.000 ton toegewezen van de voormalige Duitse koopvaardij vloot. xSinds korte tijd zijn in het wederzijdse verkeer met de Britse zone van Duitsland alle soorten van gedruk te stukken t.e.m. 2 kg ter verzending toegelaten. Omtrent hiervoor geldende beperkende bepalingen verstrekken de PTT-kantoren alle nadere inlichtingen. x— In Hongarije zullen Amerikaanse films door knippen en toevoegen van ondertitels, aangepast worden aan de Hongaarse opvattingen. x— Op 17 plaatsen in de Sovjet-Unie bestaan zgn kinderspoorwegen, waar in totaal 5000 schoolkinderen werken als machinist, op goederenemplacementen, aan 't on derhoud der trajecten of als conduc teurs en klerken. xBij de Joodse nederzetting Kfar Ozion (Hebrón) is een Jood- verkenningsvliegtuig door 'n Britse patrouille neergeschoten. x Te Tromseo (Noord-Noorwegen) zijn 8 gebouwen door brand verwoest en an dere beschadigd. De schade wordt op meer dan 1,5 millioen kronen geschat, —x— Op 25 April zullen de Belgische spoorwegen een extra trein laten rijden voor bezoekers naar deNederlandse bloembollenvelden. x— Het 300 ton metende Noorse motorschip „Strong" is, op weg van Oslo naar Navik, ter hoog te van Egersund m'et zyn bemanning van 9 koppen vergaan. xTe Napels zijn bij een botsing tussen commu nisten en monarchisten twee communis ten en verschillende politiemannen ge wond. xOfficiëel is bevestigd, dat by het vliegtuigongeluk op het vlieg- veld Lae op Nieuw Guinea 27 persoo n om het leven zijn gekomen.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1