Communisten ook in Helderse gemeenteraad geïsoleerd I P. v. d. A.-fractie opent principiële discussie Gefundeerde rede van Mr. Mulder WAS am ml om Hr. Ms. „Mercuur" in dienst gesteld Schoonmaaktijd in .'1 land bij do hand. BETER DAN OOIT" ,De Toelast' terug! Belangrijke uitbreiding van onze hotel-accoiïimodatie im door J. D. v. Exter BISCHOFF Gummi Regenmantels 19.75,23.75,28.- „Afannen van Jongensstad" Succes voor de Jeugdband Bus-chauffeur krijgt drie maanden Schuldig aan ongeval te Breezand t Evenals in zovele andere gemeenten is geschied, hebben in de gisteravond gehouden raadsvergadering de niet-communistischp raads leden onomwonden hun standpunt een scherp dfwyzend standpunt, zoals kon worden verwacht tegenover het communisme uitgesproken. Uiteraard moest dat geschieden door een voorlopig formele isolering van de vertegenwoordigers der Communistische Party Nederland, welke zich blijkens verklaringen van haar leiders en artikelen in „De Waar heid"» geheel plaatst achter het elders in Europa voortwoekeren van een dictatoriaal systeem. Namens de fractie der Party van de Arbeid legde de heer J. H. Smlth, na het snelle afwerken van de overigeijs uitgebreide agenda, de verklaring af, dat zijn fractie voortaan haar stem niet meer zou verlenen aan de benoeming van Communistische raadsleden In com missies uit de Raad. Ook de woordvoerders der andere fracties stelden zch op dit standpunt, waarbij ieder hunner een meer af minder uitvoerige toelichting gaf. De Prot,-Chr. fractieleider, mr. J. Mulder, ging nog Iets verder door de Communisten te adviseren hun zetels ter beschikking te stellen. Na de opening, waarbij de voor zitter mededeling deed van het ver hinderd zijn der raadsleden Kistema- ker en Hoornsman (beide P. v. d. A.), volgde de beëdiging van de heer J. Schippers, die tot waarnemend ge meente-ontvanger was benoemd als opvolger van de heer Schellinger. De notulen van de drie vorige raadsver gaderingen werden met een kleine wflziging vastgesteld, waarop de inge komen stukken aan de orde kwamen. Op- haar verzoek werd aan mej. E. Verheus eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de school voor voortgezet lager onderwijs. Wegens vertrek naar Amsterdam ontving de heer E. J. H. Volkmaars eervol ont slag als lid van de commissie van toe zicht op het middelbaar en nijverheids onderwijs. Wegens vertrek naar Z. Afrika werd de heer E. L. de Zeeuw eervol ontslagen als leraar aan het lyceum en wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd kreeg de heer A. H. Rijkers per 1 Juli a.s. eervol ontslag als leraar' 'aan de avondvaktekenschool. ONGEWENSTE MOTIE. Van B. en W. der gemeente Beerta was het verzoek binnengekomen om adhaesie te betuigen mSt een motie, aangenomen door de raad dier ge meente en ingediend door de commü- nistische raadsfractie, inzake verbete ring van de arbeidsvoorwaarden van de DUW-arbeiders. Aangezien het ge meentebestuur van Den Helder met de bedoelde aangelegenheid' geen bemoei ingen heeft, stelden B. en W. voor, de- - ze moe^ie voor kennisgeving aan te ne men. Zoals te verwachten was, vroeg de heer Schreuder (CPN) het woord. Hij drong er op aan, dat de raad deze motie ondersteunde. De heer Smith CP. vd A.) wees erop, dat de arbeidsvoorwaarden van de DUW-ar beiders door overleg tussen de vakver-' enigingen en' de regering» kunnen worden gewijzigd, Dé heer Meijer (P. vd A.) noemde in dit verband het NVV, waarop de heer Ran (KVP) uit een oogpunt van objectiviteit zeide liever te willen spreken over de Raad van Vakcentralen. Wethouder Steen- lage lichtte het standpunt van B. en W. nader toe; zij zagen geen aanlei ding om ih deze zapk interveniërend op te treden. Zijn betoog ontwikkelde zich tot een scherpe crifiek op de Com munistische Partij Nederland en het communistische blad „De Waarheid", welke beide de DUW-arbeiders voor hun politieke karretje spannen. „De DUW is geen werkverschaffing, zoals wordt beweerd. Het gaat bij de Com munistische Partij, én bij de Eenheids vakcentrale, én bij „De Waarheid" niet om het belang van de arbeiders, maar om het verwekken van agitatie", In felle bewoordingen hekelde spreker de practijken die in het communistische kamp worden toegepast: De voorzitter trok de zaken op een strikt practisch niveau door te wij zen op het ongewenste van moties, wanneer de aangewezen instanties vol doende bij machte zijn om de juiste be slissingen te nemen. Het voorspel werd in stemming gebracht, en met 17 tegen 2 (Schreucjer en Rijk, beide CPN) ge accepteerd, zodat de motie voor ken nisgeving werd aangenomen.- Vervolgens werden zonder hoofde lijke stemming p.m. aangenomen: Het voorstel tot intrekking van het raads besluit van 16 December 1947, waarbij een crediet werd beschikbaar gesteld 'voor het slopen van de kazemat nabij de Bankastraat. Het voorstel betref fende de bestratingen 'nabij de Visaf- slag. Het voorstel tot intrekking van de „Verordening betreffende de op- haal- en stortingsdienst voor de be lastingen in de gemeente Helder". Het voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet van f 7500 voor het her stellen van de verwarmingsinstallatie in de Tuindörpschool. De voorstellen tot het beschikbaar stellen van credie- ten voor het uitvoeren van verschil lende werkzaamheden in het plan „Oud Den Helder". Het voorstel tot het be schikbaar stellen van een crediet voor het herstel van de Bobrug. om de SPEELPLAATS. Het terrein tussen H. A. Lorentzstraat en P. J. Blokstraat werd aangewezen voor de bouw van een noodschool ter vervanging van school 4. De heer Eijlders vroeg, waarom de gemeente zonder commentaar f 98000 wil uitgeven voor een noodschool van zes lokalen, terwijl de bouwkosten van een semi- permanente school f 72000 zouden bedragen. Wethouder Van der Vaart her innerde toen»eraan, dat in het bedrag van f 98000 ook de kosten van inrich ten der school en hetaanleggen van een ruime speelplaats waren begrepen, terwijl het bedrag van f 72000 alleen de bouwkosten omvatte, zodat joèh een semi-permanente school welnee bo vendien ih Den Helder niet mag wor den gebouwd dtturder zou komen. De heer E ij 1 d e r s verklaarde de coulance inzake het aanleggen van een speelplaats te zullen onthouden voor het geval de bouw van .een christelijke school aan de orde zou komen. Daarop besloot de raad, een bijdrage van vijftig procent te verlenen in de kosten van deelname aan de' Gehrels. herscholingscursus voor het zangonder wijs. Dit komt de gemeente op maxi maal f 750 voor 60 deelnemers te staan. Een bedrag van f 13.596 werd be schikbaar gesteld voor het herstellen van de gemeentelijke zeevaartschool. In de vacature F. Liebert werd tot lid van de commissie van toezicht op het middelÊaar en nijverheidsonder wijs benoemd de heer A. H. van Riel, Timorlaan 9, alhier. Mej. R. C. J. van Soest werd benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school no. 8. De raad verleende een aanvullend crediet van f 16.560 in verband met de voorgenomen huisvesting van de bu- geaux van de gemeente-ontvanger rn de Centrale Boekhoudig der gemeente bedrijven in het huidige gebouw van de dienst voor Openbare Werken. Dit be drag was gdHedtelijk aangevraagd, om dat men op de bovenverdieping een conciërgewoning wilde inrichten, Op eer desbetreffende vraag van mr. Mulder lichtte weth. van der Vaart toe, dat de bovenverdieping gemakkelijk als woning kan worden ingericht, dat de beide genoemde dien sten deze ruimte niet nodig hebben, dat andere gemeentelijke diensten voldoen de gehuisvest zijn, en dat door deze handelwijze elders in de stad een wo ning vrij komt. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd tenslotte het terrein tussen Javastraat, Timorlaan, Singel en Lom- bokstraat beschikbaar gesteld aan de schoolvereniging „LaaJ de kinderkens tot Mij koijien", voor de stichting, van een nieuw schoolgebouw ter vervan ging van het gebouw aan de Kolen- steeg, DE VERKLARING VAN DE HEER SMITH. De officiële agerWa was hiermede af gewerkt, en de voorzatter stond reeds cp het punt de Openbare raadszitting voor gesloten te verklaren, toen de heer J. H. Smith mededeelde, dat hij namens de P. v. d. A.-fractie' een ver klaring wenste af te leggen. De voorzitte* stelde hem hiertoe in de gelegenheid, waarna de heer Smith zeide: „Onze fractie heeft, juist voor de verkiezingen, behoef te een korte verklaring af te leg gen. Er zijn sinds de laatste raads vergadering elders in Europa dingen gebeurd, dié een bepaalde politieke partij aanleiding hebben gegeven tot het aannemen van een on-Nedèr- landse houding. Wij willen thans, bö de eerste gelegenheid dat wy als ^gemeenteraad bö elkaar zijn, open lijk verklaren, dat onze fractie be- t sloten heeft, voortaan onze, stem niet meer te'verlenen aan de benoe ming van vertegenwoordigers der C.P.N. in commissies uit de ge meenteraad. Wanneer wy geen ver trouwen meer kunnen stellen in een politieke partij, dan kunnen wü ook geen vertrouwen meer schenken aan de vertegenwoordigers van die party". De heer Schreuder (C.P.N.) rea geerde voorshands vrij onbewogen. „Wij hadden het fair gevonden, wan neer de heer Smith niet zo plotseling was gekomen mét zijn verklaring, maar een motie had ingediend. Ik vraag me af, wat het gebeurde in Tsjecho-Slowa- kije te maken heeft met onze gemeen teraad? Wij zijn op democratische wijze in deze raad gekozen en op ons werk in de commissies is niets aan te merken geweest. Waarom zouden wij geen goede Nederlanders zijn? Waarom moét mei de C.P.N. vergelijken met een vijfde colonne? Onze beste kaderleden hebben zich in de illegaliteit opgeof ferd. De heer Smith durft en kan geen aanmerking maken op de houding der communisten in de bezettingstijd. Ik protesteer ten scherpste tegen de woor den van de heer Smith!" Mr. MULDER GERESERVEERD. D# Prot.-Chr. fractieleider mr. J.- Mulder was evenals de heer Schreu der .zij het ook in andere zin ver rast over de verklaring, die, $e heer Smith had uitgesproken. „Het doet me denken aan hetgeen de heer Van der Goes van Naters in de Tweede Kamer gezegd heeft. De Partij van de Arbeid zou zo ongeveer alleen staan in de be strijding van het communisme Waarom beeft hier de P. v. d. A.-fractie niet vooraf overleg gepleegd met de andere fracties? Wil de P. v. d. A. in Den Helder hetzelfde suggereren als de he^r Van -der Goes van Naters in het parlement? Onze fractie is door deze gang van zaken nog niet tot een be paalde conclusie gekomen. Wij zullen in de eerstvolgende raadsvergadering hierop nader terugkómen, en dan voor af onze Hbuding bepalen!" NADERE MOTIVERING. De heer Smi'th ging even op de woorden van beide sprekers in. De P. v. d. A. heeft hier niet, zoals in Am sterdam, een motie van wantrouwen tegen de C.P.N.-raadsleden willen in dienen, omdat zij hier geen wethouders functies bekleedt. Men heeft alleen, teneinde geen twijfel omtrent het stand punt van de P. v. d. A. te laten bestaan, nu reeds willen verklaren, dat men de communisten in de toekoms't niet wil steunen. „Het gebeurde in Tsjecho- Slowakye is wel degehjk van beteke nis, omdat de communisten in Neder land zich solidair' hebben verklaard met de communisten in dat land. Zij hebben zich dus verplaatst van de de mocratische lijn naar .de dictatoriale lijn. De heren Schreuder en Rijk moe ten goed begrijpen, dat het hier niet om personen gaat, maar om de communis tische partij en haar vertegenwoordi gers. Het commentaar van de heer Mulder had ik niet verwacht. Wy als grootste fractie hebben de kleinere groeperingen in de gelegenheid willen stellen, het,eerst met hun zienswijze naar voren Ie komen. Zij weten nu hoe wij erover denken. Ik begrijp niet, waarom zij tot de volgende vergade ring willen wachten!" De heer Schreuder: „Ik hoop dat de heren op de volgende vergadering de vorm gevonden hebben om ons op democratische manier eruit te wer- keiU" Mr. Mulder verklaarde nogmaals, dat hij aan het plegen van overleg de voorkeur had gegeven. Hij had ge meend dat deze zaak bij de behande ling der begroting aan de orde zou ko men, maar hij wilde nu toch a 1'im- proviste het standpunt van Se protes tants-christelijke fractie uitéénzetten. Behoudens zijn reeds genoemde be zwaar kon hij zich volkomen ganslui ten bij hetgeen de heen Smith had ge zegd. „De motivering mag iets anders zijn, maar het resultaat komt op het zelfde neer!" In een zeer kernachtig en gloedvol betoog Ontwikkelde spr. daarop zijn» gedachten, waarop het pro testants-christelijke volksdeel zijn scherpe afwijzen van het communisti sche systeem baseert. „Alle dictatori ale systemen hebben tot middelpunt de staat. Ieder burger is uitsluitend ver antwoording schuldig aan het staats hoofd. Geen enkel systeem dat uitgaat van normen, door de mens zelf ge steld, kan stand houden. De grote kampstrijd die zich op het ogenblik in do wereld afspeelt, is niet meer een sociaal-economische strijd: De Chris ten stelt zich twee normen primair: God liefhebben boven filles en Uw naaste als Uzelf. De communist scha kelt God en de naaste uit. Hij ont leent zijn normen *an zijn eigen men selijke inzicht. De geschiedenis heeft bewezen, dat elk zodanig stelsel töt mislukking is gedoemd. Het is- een op gaan, blinken en verzinken. De com munisten menen nu dat jij in een pe riode van opgang verkeren. Aangeno men dat dit juist is, dan is toch de neergang onvermijdelijk. Een ieder kan ü:en, tot welke excessen "de doorvoe ring der dictatoriale ideeën leidt. Wü villen onze communistische raadsleden niet in staat van beschuldiging stellen, omdat wü zolang mogelijk goede trouw willen .aannemen. De CPN heeft zich in woord en geschrift gcrteld ach ter Rusland. De heren Schreuder en Rijk begrüpen misschien niet wat dat te betekenen heeft. Wij willen hun in ieder geval in Christelijke liefde en barmhartigheid laten zien dat wij an ders willen. Wanneer zij wensen, dat wij hen respecteren dan dienen zij hun zetels ter beschikking te stellen, zoals ia andere plaatsen idealistische com munisten, wier ogen open gingen, heb ben gedaan. Wij kunnen hen niet we ren van hun zetels, maar wij zullen, niet meer medewerken aan de verkiezing van communisten in vertrouwensposi ties". instemming. Qe }ieer Prins (VVD) zeide, de woorden van de heer Mulder zeker te kunnen onderschrijven. „Het begrij democratie .sluit ip dat men zich niet kan scharen achter een dictatoriaal systeem. Hij betuigde adhaesie aan de .verklaring van de heer Smith". De heer Ran (KVP) verwees naar de Pauselijke ecycliek over „Het god deloze communisme"..Al had ook hij het beter gevonden, wanneer de frac ties vooraf overleg hadden gepleegd, onderschreef hy toch namens zijn frac tie de woorden van de heer Smith en de wensen, daarin vervat. „Wü heb ben de heren Sclireuder en Rijk als trouwe kameraden leren kennen, en zijn dus zeker 'niet gekant tegen hun persoon, maar tegen het stelSel dat zij vertegenwoordigen. IK heb grote waardering voor de buitengewone wijze waarop mr. Mulder zün stand punt 'naar voren heeft gebracht." Wethouder Van der Vaart con cludeerde uit de discussies, dat het principe van de zo groot mogeiyke eenheid in de raad gehandhaafd kon biyven. Voor het bepalen van de algemene gedragsiyn van het college van b. en W. was het z.i. van belang dat de fractiesmet uitjondering van de communisten het met elkaar eens waren. De heer Schreuder repliceerde, dat hy de strijd tegen het commuis- me niet ander kon zien dan als een strijd tussen kapitaal en arbeid. „Het gaat om het zijn of niet zijn van de werkende bevolking. Niemand kan be wijzen dat Rusland achter de gebeur tenissen in Tsjecho-Slowakije staat. Wanneer ons de weg van het gewc#i niet wordt opgedrongen, dan zullen wy daarvan zeker geen gebruik rrm- ken. Twintig eeuwen Christendom heb ben toch zeker voor de arbeiders niets bereikt. Werkeloosheid en "oor log hebt u met uw hele Christeiyke kliek niet kunnen voorkomen. Als de Paus, dietoch zo machtig is, éénmaal zei: leg de wapens neer, dan kwam er nooit meer oorlog. De communistische partij heeft bereikt, dat de mensen in Rusland hun zelfbewustzijn hebben teruggekregen. De heer Smith heeft ons met zijn verklaring verrast. We hebben ons nu niet kunnen voorberei den. Men behoeft er niet aan te den ken, dat we onze zetels ter beschik king zullen stellen. Straks zal, ondanks deze hetze, de CPN verstrekt en ver steviger uit de strijd komen!" Thans achtte de v^rzitter 't gewenst de discussies te beëindigen, waarmede tevens het uitgestelde einde kwam van deze gedenkwaardige raadsvergadering. (Ongecorrigeerd) In het perceel) waar nog betrekkeiyk kort geleden het Bata-flliaal was ge vestigd, werd gistermiddag een keu rig ingericht hotel-café-restaurant ge- opend. Vele Helderse zakenlieden ga ven acte de présence by deze terug keer van „De Toelast", welk bedryt by een bombardement in 1940 totaal weëd vernield. Den Helder heeft thans weer *yn „Toelast", zü het ook op een andere plaats en onder een enigszins andere leiding. Het is nu niet meer de heer F. Nypels Sr„ die de zaak dryft, maar hy heeft het bedrüf overgedragen aan zyn zoon D. Nüpels. Tijdens de receptie vertelde de heer F Nijpels het een en ander uit de ge schiedenis van de zaak. Hoe hy met zijrf gezin na het bombardement heeft getracht elders een bedrijf op te bou wen. Via Harmeien,- Jutphaas, Mont- foort en Vianen belandde de fam. Nij pels in Heeswijk. Het was een periode van ups en downs, hoofdzakelijk echter het laatste.... Niet te verwonderen dat direct na de bevrijding de 62-jarige heer Nijpels zijn Juttery weer opzocht en probeer de hier weer eertt „Toelast" te vestigen, Hij moest spoedig inzien, dat nieuw bouw voorshands onmogelük ïou zyn, en dus werd uitgezien naar een ge schikt bestaand pand. Toen dan ook bekend werd, dat de Bata naar de Spporstraat, ging verhuizen en het pand in de Keizerstraat van eigenaar moest veranderen, was het de heer D. Ny pels, die het perceel kocht. Dank zij de medewerking van ver schillende kanten en het vlotte wer ken van de verbouwers in nog vrij korte tijd de voormalige schoen winkel worden omgebouwd tot een smaakvol ingerichte restaurantzaal, en hef overige deel van het ruime pand tot een hotel met ruim twintig bed den, dat voor onze stad als een be langrijke aanwinst kan worden be schouwd. Ter gelegenheid van deze' opening «prak de heer J. Kreuger namens de collega's een woord van hartelijke ge lukwens. „Den Helder heeft behoefte aan goede Zaken, en wij zijn blij dat U erin geslaagd bent, de „Toelast" weer êJp te bouwen, want deze naam heeft een uitstekende klank!" Ook wethouder Van der.Vaart, die inmiddels met de gemeente-secretaris mr. Van Bolhuis was gearrivéerd, feli citeerde de fam. Nypelj, en wel na mens het gemeentebestuur, dat ook verheugd is over de herrijzenis' van dit bedrijf, niet alleen omdat hieruit de energie van de ondernemers blijkt, maar vooral, on^dat Den Helder met deze uitbreiding der hotel-accommoda tie ten zeerste is gebaat» In zijn dankwoord verklaarde de heer Nijpels, in vol vertrouwen de leiding te zullen overlaten aan de heer D. Nijpels, die zeker tezamen met 'zijn echtgenote „die betekent tachtig #ocent van de zaak" erin zal sla gen de zaak als vanouds tot bloei te brengén. Torpedodienst herstelt zich Toen in de eerste maanden van 1936 op de Rijkswerf hard werd gewerkt aan de afbouw van het torpedowerk- schip „Mercuur", wist niemand dat fiit zelfde scheepje nog eens op de werf terug zou komen om na een langdurig intermezzo weer tot werkschip te wordeh ingericht. Jarenlang kende men reeds bij de Marine een schip dat de naam „Mercuur" droeg. De eerste torpedoboten hadden al een „Mercuur" in hun nabijheid, die zorgde voor het afgeven van torpedo's, voor het oppik ken' ervan na een lanceeroefening enz. De oude „Mercuur" was een klein, laag op het water liggend en snelva rend bootje, met een. gebogen boeg als van een ramschip. Zij beschikte over een hüsinrichting en bergruimte voor het oppikken en in voorlopig ónder- houd nemen van tijdens oefeningen gelanceerde torpedo's. Met de uitbrei ding en modernisering van de torpe- dodienst groeide de behoefte aan een i1 41. „Hoe komen we hier ooit weer uit?" vraagt Pam nog eens. „Hè, jij maakt je altyd zorgen voor de dkg van morgen", aegt Pim afkeu rend. „Dat zien we dan wel weer". „Ja maar, jy wilt toch zeker niet je hele leven hier blüven?" „Welnee, straks moeten we toch weer naar school? Maar voor de vacantiê vind ik het wel aardig. Het is weer eens ietj anders". „Jongens, kyk eens, wie komt daar aan?" roept Pom eensklaps. 42. „Oh, dat is de assistent van de directeur". „Ja, dat zie ik ook wel, maar wat heeft hy daar by zich", roept Pom weer. „Goeie genade, dat is een tij ger!!" „Wat moeten we beginnen?" „Ach maak jullie je nou niet ze nuwachtig", zegt Pim. „Misschien is ,'t ook wel een foptijger, net als wij" „Ja, m-m-maaar als het nou een echte is?" roept Pam met een bibbe rende stem. „Oh, dan zien we wel weer", zegt Pim op een branieachtige toon, maar het lijkt toch wel of zijn stem ook een beetje beeft. goed-geoutilleerd werkschip. De Rijks werf kreeg de opdfacht zulk een vaar tuig op stapel te zetten en te bouwen. Op 4 Juli 1936 werd deze nieuwe „Mercuur" in dienst gesteld. Eenschip van 41.9 meter-lang, 7 meter brèed, met een waterverplaatsing van 265 ton en een snelheid van 12 zeemijl. Deze „Mercuur" heeft vóór de oorlog een drukke dienst gehad. Tijdens de oorlpg het schip was na de capitulatie in Duitse handen gevallen kreeg het een geheel andere taak. De installaties voor het comprimeren van lucht kwa men wel te pas, want de „Merkur" zoals de Duitsers het schip doopten kwam in gebruik als duikersvaartuig. Na de capitulatie van Duitsland kwam het stoffeiyk overschot van de „Mercuur" weer in handen van de oorspronkeiyke eigenaresse, de Koninkiyke Marine. En de Ryks- werf kreeg de taak, de „Merkur" weer tot „Mercuur" te maken. Daar kwam heel wat meer voor kyken dan het alleen maar omdo pen van het schip. Er waren vele ingrü pende veranderingen nodig om het torpedo werkschip weer in haèr oude staat te krügen. Wie nu aan boord komt, en ziqji de vooroorlogse „Mercuur" nog herinnert, zal geen verschil opmerken, of het moest zyn de vervanging van de hou ten torpedostoelen door stalen exem plaren. Gistermiddag is Hr. Ms. „Mer cuur" door de Rijkswerf aan de Mari ne overgedragen bij monde van hoofd ingenieur De Jonge, onder aanwezig heid van de chef-staf, kapitein-luite nant ter zee B. J. Velderman, de com mandant der „Neptunus", kapitein-lui tenant ter zee D. J. Kommer en de voltallige bemanning van de „Mer cuur" en haar onmisbare assistente, de snelle torpedovolgboot RJ 2. De chef van de torpedodienst, luite nant ter zee le klasse A. H. J. van der Schatte Olivier, nam het schip van de werf -over, en noemde het een sym bool van het herstel van. de torpedo- dienst, dat dit schip na een onderbre king van bijkans acht jaar weer haar oude taak te vervullen kreeg. Hij deel de mede, dat het commando over Hr. Ms. „Mercuur" en haar volgboót was opgedragen aan opper-schippét H. J. Steyn, die ook vóór de oorlog deze functie had. bekleed en die zich dus aan boord lang geen vreemde gevoel de. Na het gebruikelijke „vlag, geus en wimpel hijsen" was de „Mercuur" of ficieel in dienst gesteld. Binnenkort, wanneer ze haar eerste trip naar zee heeft gemaakt, zullen we uitvoeriger op de taak van Hr. Ms. Mercuur" en de torpedodienst terugkomen. Koopt bij watERpolo-competitie Kort geleden gaven wij de competi. tie-indeling van de Helderse Bruinvis- sen. In de Zwemkroniek van 15 April vinden we een wijziging van de 3e •klasse afd. C. In de eerste plaats heeft de tweede ploeg van „De Ham" (Krommenie) zich teruggetrokken. Dit zevental zal optreden gaan in de kringcompetitie. Twee nieuwe aevèn- tallen zullen in de 3e klasse deze zo mer gaan meedingen naar de eer: HVGB 4 en Nereus 3. HVGB 4 komt uit Haarlem. Deze club vanStoóps Bad heeft haar eerste' team in de hoofdklasse en dus heeft dit vierde zevental een goede leerschool. Zij zul len in ieder geval in déze 3e klasse een ernstige kampioenscandidaat zyn. Nereus 3 uit Zaandijk was oorspron kelijk in de reserve 2e klasse opge steld, maar is nu in de 3e klasse op genomen. Zodoende ziet ohze afdeling er thans als volgt uit: Helderse Bruinvissen I, Kvoosduikers I (Westzaan), de HamI, Nereus 3 en HVGB 4. Dat U en 'wij natuurlijk benieuwd zijn naar datgene v/at er deze zomer op de Dijk zal zijn te zien, spreekt vanzelf! valse start De onlangs op de Rijkswerf gehou den wedstrijden zijn heel wat bespro ken. Naast alle waardering was er een opmerking, door meerderen gemaakt, en die betref de verscheidene malen cp die avond voorgekomen valse start, waaraan de starter söhuld zou hebben. Deze functionaris vergde te veel van de zenuwen van de deelnemers, doordat hij een te grote tijdsruimte nam tus sen het commando: „Deelnemers, op uw plaatsen!" en zyn fluitsignaal. Is deze opmerking juist en had de voor zitter-kamprechter hier niet moeten ingrijpen? Beide vragen moeten ontkennend worden beantwoord. Tot de zomer van 1947 werd inderdaad het fluitsignaal direct na het commando gegeven. Dit had echter het grote bezwaar, dat daar, waar gebtuik werd gemaakt van startblokken, de deelnemers hun voe ten Viiet behoorlijk konden plaatsen, en min of meer te water moesten vallen. Bi; de kampioenschappen van Europa te Monaco werd een nieuwe methode ingevoerd, waarbij een tijdspauze van ruim 3 seconden de deelnemers de mo gelijkheid biedt om rustig de starthou ding aan te nemen en zich op de start te concentreren. Deze methode is thans de officiële en overal toegepaste. En terecllt werd ze ook gebruikt op de 8- April-wedstrijden. Maar zij, die nog aan de oude, korte, tijdsduur .waren verknocht, hadden er even moeite mee en veroorzaakten af en toe een valse sjart, hetgeen altijd enigermate fenerverend werkt. Wellicht had het aanbeveling ver diend, dat de wedstrijdleiding vóór de aanvang een en ander even had me degedeeld. Volgende week in Tivoli. De directie van Tivoli is er in ge slaagd, thans reeds beslag te leggen op een copy van de film „Mannen van Jongensstad", welke sinds kort in cir culatie is gebracht. Te beginnen Vry- dag a.s, zal dit (overigens op zichzelf staande) vervolg op de film „Jongens stad" in genoemd theater worden ver toond. Degenen, die onlangs Spencer Tracy en Mickey Roony hebben zien spelen in „Jongensstad", toen deze film - werd gedraaid ten bate van het mo numentfonds, zullen dit vervolg zeker niet willen verzuimen. De Helderse Jeugdband heeft Zater dag j.1. deelgenomen aan een wedstrüd- show in zaal Slikker te Anna Paulowna, en wist daar beslag te leggen op de eerste prys in de groep Amusement. Ook de acrobatengroep „De Grabeka's" oogstten veel succes en kregen de eer ste prijst in de afdeling Revue-variété. Ook deze show was georganiseerd door de Nederlandse vereniging van Ama teur-musici en -artistén. £>e arrondissements Rechtbank te Alkmaar deed hedenmorgen uitspraak in de zaak tegen de buschauffeur van de NACO, Jan D. uit Castricum, aan wie de officier ten laste had gelegd dat door zijn onoplettendheid en grove onachtzaamheid op 2 Januari 1948 het ongeluk te Breezand was ontstaan, waarby een NACO-bus in botsing kwam met ae trein. Vier personen kwamen by dit ongeval om het leven. Veertien dagen geleden eiste de of ficier 5 maanden gevangenisstraf en het onttrekken van het rijbewijs gedu rende een jaar. De president mr. A. D. van Regteren Altena sprak het von nis uit. De rechtbank acht het ten laste ge legde wettig en overtuigend bewe zen. De ernsige gevolgen in acht ne mend enerzyds en anderzyds de na latigheid van de directie der NACO die pas na het ongeluk het verbod had uitgevaardigd dat de conductri ces niet naast de chauffeur op de motorkap mochten zitten, werd Jan D. veroordeeld tot een gevangenis straf «van 3 maanden en werd hem het recht ontzegd gedurende één jaar "ei mo'.j.. ij'.uig te besturen,

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2