Twee avonden „De Geisha" „PEER GYNT" van Ibsen Hermes I - Strawberries II BISCHOFF Met Jan Strijbos naar het Zuidpoolgebied Stad en OmqzvwQ 55 jaar „Harmonie Bazar en Fancy-fair Programma „H W.N." De heer Van Vendeloo besprak Op weg naar huis Twee officieren beëdigd Hockey ZUINIG MET BENZINE BETEKENT DEVIEZEN VERDIENEN A.S. ZONDAG De stand dhr- Damcomnetitie t Kapitein Kromhout LINNEN BOORDEN 1.60 Interessante lezing o^r het werk onzer walvisvaarders Predikbeurten WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Oudeschild Het was voorwaar geen gemakkelijke taak, die onze plaatselijke zang-, reci teer- en orkestvereniging „Harmonie" op zich had genomen om een grote operette als Sidney Jones „Geisha" op te voeren onder de huidige moeilijke omstandigheden. Het feit echter, dat deze opvoering zou samenvallen met het 55-jarig jubileum, heeft bestuur, leden en donateurs aangespoord tot de grootst mogelijke krachtsinspanning. Het 50-jarig jubileum had men uiter aard niet kunnen vieren, welnu, het elfde lustrum moest dan in ieder geval een hoogtepunt worden in de verenigingsgeschiedenis. Directeur Bos heeft „De Geisha" gekozen, maar h(j wist zich te verzekeren van de enthousiaste steun van al zijn medewerkers. Zulk een enthousiasme is één van de aller belangrijkste factoren. De wil om te slagen legt de basis voor een eendrach tig samenwerken, schept een goede geest in de vereniging en maakt grote moeilijkheden licht. Ook „Harmonie" heeft haar opdracht sportief en met wilskracht opgevat. Kr moesten voldoende medewerkers zijn, en er moest een flink geldsbedrag worden bijeengebracht. De medewer kers zijn gekomen, om de gelederen der oude getrouwen te versterken, en het geld is zij het ook met pijn bij elkaar gekomen, niet in het minst dank zij de ere-leden en donateurs on der aanvoering van de actieve en mee levende ere-voorzitter, de heer C. J. Lebbe. Onder de leiding van de heren L. W. Visser, voorzitter, en Jac. Bos, directeur, werden de zeer uitgebreide voorbereidingen getroffen. De techni sche kant van de zaak de verzorging der costumes en,décors had men spoedig onder de knie. Op de uitvoe ringen, Woensdag- en gisteravond heeft de grote schare toeSchotawers zich ervan kunnen overtuigen, dat alle moeite op dit punt mocht worden be loond, Elk tafreel bood een feeëriek, fleurig en kleurig schouwspel, dat reeds de helft van het succes verze kerde. Ondanks het feit, dat cje toneel ruimte in Casino voor het uitvoeren van een werk als „De Geisha" veel te klein is, en de medespelenden dus voortdurend aan handen en voeten ge bonden zijn, heeft men zich met opti misme en élan door deze grote moei lijkheid heengeslagen, al drukte het een' en ander onvermijdelijk zijn stem pel op de actie in de operette. Men kon zich niet vrijuit bewegen, of zoals de voorzitter na afloop terecht opmerkte men kon zich niet uitle ven. De muzikale kant van de zaak heeft natuurlijk de meeste tijd en zorg op geëist. De vereniging mocht zich ge lukkig prijzen, dat zij weer kon repe teren onder de leiding van directeur Bos, die „Harmonie" in vóóroorlogse dagen toen de omstandigheden zo veel gunstiger waren tot grote suc cessen heeft geleid. De heer Bos is een man die geknipt is voor het instude ren van ■operettes. Hij houdt van deze gezellige en dikwijle veeleisende mix tures van muziek, zang en toneelspel; en hij heeft bovendien de artistieke kwaliteiten die verëist zijn voor het leiding geven aan het instuderen van zulk - een werk. Ook daarvan hebben de Casino-bezoekers zich kunnen over tuigen, toen zij de heer Bos bezig za gen met het geven van zijn aanwij zingen aan zijn muzikanten en de da mes en heren op de planken. Niets ontging hem, en het lag zeker niet aan hem wanneer zijn aanwijzingen een enkele maal niet geheel werden opge volgd, CHARMANTE GESCHIEDENIS. Op de planken werd verdienstelijk werk geleverd. Koorleden en solisten leefden zich volkomen in in de char mante geschiedenis, die zich rond het theehuis van Wun-Hsi afspeelde, en waarin een collectie lieftallige geisha's een rol speelde. Wij zullen hier niet de inhoud van „De Geisha" gaan weer geven. Zij die de avond bezochten, hebben deze keurig afgedrukt kunnen vinden op de achterzijde van het pro gramma. Dat was temeer prettig, om dat het gesproken en gezongen woord (mede tengevolge van accoustische be zwaren) niet steeds te volgen was. Evenmin kunnen wij alle medespelen den de revue laten passeren. Van de damesrollen genoten die van de Geis ha, Mimosa-San (door mevr. M, Bott van Straaten), Juliette (door mevr. M. BoonKramer) en Namy (door mevr. A. Wever—Peters) een alleszins ver dienstelijke vertolking, zowel qua zang als qua spel. De heer W. Steffens speel de een vermakelijke Wun-Hsi, eige naar van het theehuis, de hëer Van Straaten een Markies Imahi die er evtnzeer mocht zün, terwijl de heer L. W. Visser de rol van Reginald Fair- fex behoorlijk vervulde. Zij, en al hun medewerkers, gaven blijk hun aandeel uitstekend te hebben ingestudeerd. DE KOREN. De koren maakten een zeer bevre digende indruk, zowel wat betreft de Op de dagen 28, 29 en 30 April a.s., resp. vallende op Woensdag, Donder dag en Vrijdag, zal in het gebouw van dansschool Mouton aan de Spoorgracht een bazar en fancy-fair van de afdeling „Visbuurt" der speeltuinvereniging worden gehouden. Op de bazar zullen worden tentoongesteld en verkocht de' artikelen, die door de jeugdige cursis ten der winter-cursussen werden ver vaardigd, aangevuld met goederen van verschillende particulieren. Er zullen dus onder meer handwerken, speelgoe deren, tekeningen en handenarbeid-pro- ducten te bezichtigen en verkrijgbaar zijn. De opbrengst zal bestemd zijn voor het aankopen van nieuwe speelwerk- tuigen. Gezien het ideële doel en het vele werk dat door de commissieleden werd verzet, hopen wij dat de belang stelling groot zal zijn. De opening vindt plaats Woensdag 28 April a.s., 's avonds om zeven uur. Het muziekkorps van het Leger des Heils zal daarbij ter op luistering aanwezig zijn. zang als de begeleiding. Het orkestje was hierin het Dest op dreef; het kon zich hier tenvolle geven, terwijl het zich bij de begeleiding der soli en du etten te veel moest intomen, wat niet altijd volledig gelukte. De balletten, ingestudeerd onder leiding van de heer Siebeling, vormden een prettige en be koorlijke afwisseling in het levendig geheel. Het élan en de ambitie waar mede alles werd verricht, deden gaar ne de onvolkomenheden die te consta teren, maar te vergeven waren, ook vergeten, zodat de aanwezigen onge twijfeld over de uitvoering tevreden zijn geweest. In de loop van de avond werd de jubilerende vereniging van verschil lende zijden gecomplimenteerd. Waar derende woorden werden tot bestuur en leden gericht door wethouder Van Loo namens het gemeentebestuur, die bloemen aanbood, de heer C. J. Lebbe namens de ereleden en donateurs, die een enveloppe met inhoud zeerwel- kom! overhandigde, een vertegen woordiger van het Stedelijk Muziek korps, met een enveloppe, de l^er Boogert van Helders Mannenkoor met bloemen, de heer Wassink namens de Casino-directie, die de zaal en de mu ziek gratis aanbood, de heer W. Stef fens namens de leden, Tavenue met bloemen en tenslotte nogmaals de heer Lebbe, die namens ere-leden en dona teurs aan alle bestuursleden een vul potlood aanbood. Na afloop van de voorstelling kwam de heer Lebbe nog maals voor het voetlicht, om als per soonlijke geste de dames-solisten een boeket aan te bieden. Na afloop van het eigenlijke pro gramma bleven allen nog enige uren gezellig bijeen voor het maken van een dansje met muziek van de Musical Ramblers. De Finse delegatie, die te Moskou onderhandelingen voerde is na terug komst in Helsinki door President Paaslkivi ontvangen. Door de wandelsportvereniging „Helder—Willemsoord—Nieuwediep" is het programma voor het komende seizoen opgemaakt. Zoals gebruikelijk zal het zeilseizoen op Hemelvaartsdag (ditmaal vallende op 6 Mei a.s.) wor den geopend. Evenals andere jaren zullen zeilwedstrijden voor alle klas sen worden georganiseerd. Bovendien zullen bij dit waterfestijn thans ook de motorboten en kano's worden betrok ken. De motorboten zullen kunnen deelnemen aan de wedstrijd in het „boeitje-pikken" en de kano's aan een prestatietocht tot Van Ewijcksluis. Op Tweede Pinksterdag (17 Mei a.s.) hopen alle watersportliefhebbers een propagandatoeht te maken naar het Amstelmeer. Verder zullen periodieke zeilwedstrijden worden gehouden op 30 Mei (bij ongunstig weer op 6 Juni), 13 Juni (of 20 Juni), 4 Juli, 11 Juli (of 18 Juli)Op 26 en 27. Juni houdt de Kon. Marine-Jachtclub nationale zeil wedstrijden. Voorts staan op het pro gramma wedstrijden op Zaterdagmid dagen en nog èen prestatietocht voor kano's op 6 Juni (eventueel 20 Juni). Zoals bekend zullen ook wedstrijden worden gehouden ter gelegenheid van het Regeringsjubileum van H. M. de Koningin. Op de avond van Koningin nedag wordt een gondelvaart gehou den, waaraan ook niet-leden kunnen deelnemen. Deze laatste gebeurlijkhe den vinden plaats in samenwerking met de Helderse Gemeênschap en de Helderse Sportraad. De sluitingswedstrijden zullen wor den gehouden op 26 September (of 3 October). Alles te zamen een aantrek kelijk programma. Te zijner tijd komen wij op de onderdelen ervan nader terug. Na zijn lezing over 't drama „Brand" van de Noorse schrijver Hendrik Ib sen, besprak de heer J. W. van Ven- deloo Dinsdagavond voor de Helderse Volksuniversiteit het tweede belang rijke literaire werk van deze grootste dramaturg uit de negentiende eeuw, „Peer Gynt". Deze door de schrijver gecreëerde persoon is de incarnatie van het Noorse volk in de dagen rond 1864, welke tijd kenmerkend is voor Ibsen's schepping. Het werk is dus in dezelfde tijd en in dezelfde levenshouding geschreven als „Brand". Van grote invloed is ge weest de omstandigheid, dat Ibsen op groeide in een moegeslagen Noorwe gen, dat zich slechts langzaam herstel de van de gevolgen der Napoleontische tijd. Noorwegen was nog niet rijp voor nieuwe ideeën; het miste de geest van zelfstandigheid en van na tionaal zelfbewustzijn. De vele revo luties welke in deze periode in de Europese landen plaats grepen, had den hoegenaamd geen invloed op het Noorse volkskarakter, dat slechts door halfheid gekenmerkt bleef. Toen in 1863 een oorlog dreigde, be loofde het Noorse volk zijn steun aan de Zuidelijke buurtstaat. Na het bin nenvallen van de Pruisen in Denemar ken wordt deze belofte echter gebro ken. Dat maakt op Ibsen een diepe in druk; hij voelt zich mede schuldig en het wordt hem in het eigen land te benauwd. In opdracht van zijn rege ring maakt hij een studiereis door Europa, en eerst dan leert hij de half heid van het Noorse volk verafschu wen. In Berlijn ziet hij hoe het gepeu pel in de lopen van de Pruisische ka nonnen spuwt. Als hij Italië, zijn reis doel, heeft bereikt, is de basis van zijn „Peer Gynt" gelegd. Tijdens het bij wonen van een kerkdienst hoort Ib sen hoe een predikant, een Duitser, de Pruisische wapenen zegent. Dan creëert hij Peer en houdt hier mede het Noorse volk een spiegel voor. Ibsen koestert zich graag met aange name illusies, en spreekt met vreug de over de grote daden der trotse voorvaderen. Zo leeft ook Peer Gynt in voortdurende dromen en fantasieën. Reeds in het begin van het eerste be drijf vertelt Peer aan zijn moeder een fantastisch verhaal. Na enige ogen blikken echter herinnert zijn moeder zich het verhaal uit haar jeugd. Door middel van de verschillende personen, welke Ibsen in dit drama laat optreden, beeldt hij zijn gedach ten en voorstellingen uit. Hij laat Peer op de betekenis van deze mensen rea geren zoals hij zich de halfheid en besluiteloosheid van deze Noor voor stelt. Ook Peer voelt zich benauwd in zijn land en hij gaat de wereld in. Maar zelfs als hij moe en oud op zijn geboortegrond terugkeert, moet hij nog veel leren. Tenslotte wordt hij toch yan de hem opgelegde plicht tot het opbiechten van al zijn zonden ge red, door de liefde van de vrouw die hij eens liefhad. Het is Solvejg die al tijd zijn beeld in haar gedachten heeft bewaard, zoals zij hem1 in haar liefde voor zich had gezien. Niettemin voert Peer. als hij voor Solvejg's huis staat, nog een korte maar hevige strijd, een wurgende angst grijpt hem aan. Zal hij buitenom gaan, zoals Böjgen het wil? Maar, zelfs in de hel is geen plaats voor halfslachtigen. Hij over wint ditmaal en loopt op de deur toe. Dan opeens gaat de deur open en staat Solvejg voor hem. Een kort fragment uit „Peer Gynt" toont de kracht en de overtuiging waarmede dan Solvejg spreekt: Peer Gynt: Zeg dan wat je weet! Waar was ik. als mijzelf, als de hele, de ware? Solve j g In mijn geloof, in mijn hoop. en in mijn liefde. Het is Pinksteren, de dag der uit storting van de HeiligeGeest, als Sol vejg hem in de armen sluit. Ter illustratie van de lezing werden door middel van de gramöfoon enige fragmenten uit Grieg's „Peer Gynt"- suite' ten gehore gebracht. Dank zij de voordracht van de heer Van Vendeloo betekende deze muziek meer dan scho ne composities alleen. Duidelijker dan ooit -spraken thans uit deze muziek de gedachten en gevaelens, welke ook Ib sen's „Peer Gynt" beheersen. Aan het eindf van de avond sprak de heer Nijkamp zeker uit naam van alle aanwezigen toen hij de heer Van Vendeloo dank betuigde voof deze be langwekkende tweede lezing over het leven en het werk van één der grootste dramaturgen uit de negentiende eeuw. Aan boord van het s.s. „Zuiderkruis", dat op Woensdag 28 April a.s. uit Ne- derlands-Indië wordt terugverwacht, bevinden zich de volgende stadgenoten: J. van den Burg, Bothastraat 14; J. Winter, Binnenhaven 17; W. Reitsma, Violenstrastt 6; L. van Galen, le Vroon straat 79. Gistermiddag om vier uur werden aan boord van Hr. Ms. wachtschip .Jieptunus" de officieren van gezond heid KMR der 3e klasse H. Horninga, geplaatst op Hr. Ms. wachtschip, en A. J. Kroondijk, geplaatst op Hr. Ms. „Flo- res", beëdigd. Tijdens een alle hens op de campagne werd hun de eed afgeno men dpor de commandant van het wachtschip, de kapitein-luitenant ter zee D. J. Kommer, die daarna een korte toespraak tot hen richtte. Zoals we reeds opmerkten, kan Her mes deze twee punten heel goed ge bruiken, vooral omdat Strawberries haar laatste wedstrijd verloor. Hier door kreeg Te Werfe 5 punten en werd deze ploeg zo goed als onbereik baar voor Hermes. Alleen als Hermes haar laatste drie wedstrijden wint, kan zij nog derde worden, wat reeds voldoende is voor de 2e klasse. De op stelling van het elftal is dezelfde als vorige Zondag. Vóór het aanvangsuur raadplege men 't kastje bij Ch. Steil- berg. Veel geluk, Hermes, en houdt deze keer beide punten thuis! ONDERLING Hier zijn ook nóg enige mixed-wed strijden vastgesteld. Ook hiervoor op stellingen bij Ch. Steilberg. HET SCHOOLTOURNOOI Op 30 April, 1 en 2 Mei organiseert HHC Hermes haar jaarlijkse school- wedstrijden. Vele elftallen hebben reeds ingeschreven zoals: VGLO, ULO, Lyceum en Zeevaartschool. In dit schooltournooi zijn 3 afdelingen: jon gens, meisjes en mixed-elftallen. Voor de mixed-elftallen is een beker be schikbaar gesteld door Hermes. Na af loop van de finales op 2 Mei wordt ei 's avonds om 8 uur in Centraal, voorheen „De Roskam", een soirée- dansante gehouden, waar tevens de prijzen worden uitgereikt. De scholen hebben hier de taak ieder plm, 15 mi nuten te vullen. De eerste wedstrijden zijn als volgt vastgesteld; Mixed: VGLO I—ULO II; ULO IZeevaartschool-Lyceum com binatie; Lyceum vrij. Heren: ULO IZeevaartschool I; Lyceum IVGLO I. De meisjes spelen een halve compe titie. In deze afdeling spelen: ULO I, Lyceum I en Lyceum II. Verder zal er muziek op het veld aanwezig zijn. Wij hopen, dat velen naar deze schoolwedstrijden zullen gaan kijken, om te zien, hoe enthou siast de Helderse jeugd de hockey- sport beoèfent. Als aanvangsdatum van de wed strijden om het Damkampioenschap, georganiseerd door de Helderse Dam club. is vastgesteld de 20ste Mei a.s, Op Donderdagavonden zal, in drie klassen, worden gespeeld onder wedstrijdlei ding van de heer P. Slort. Onderstaand volgen de standen van de dam-competitie per 12 April j.1.: le kla£ 1. C. J. J. Leibrand 23 13 10 0 36 2 J. Stoll 21 15 5 1 35 3. A. J. Jose 21 13 5 3 31 4. A. A. Bremer 24 9 9 6 27 5. J. v. d. Molen 22 8 4 10 -20 6. J. Vink 21 7 5 9 19 7. J. Bezemer 21 6 7 8 19 S. P. v. Veen 23.. 7 5 11 19 9. D. Dissel 15 6 6 3 18 10. W. Wieren 21 7 4 •10 18 11. O. Ottevanger 23 2 11 10 15 12. E. Molema 21 4 6 11 14 13. M. Kwast 21 5 3 13 13 14. S. Slort 19 4 4 11 12 2e klas: A. Ouwens 22 13 7 2 33 2. A. v. d. Sloot 22 14 4 4 32 S. J. C. Zijderveld 23 10 10 3 30 4. J. Jagel 21 9 10 2 28 5. P. Geus 20 7 10 3 24 6. P. Kwast 22 8 8 6 24 7. A. v. Ooyen 20 9 5 6 23 8. J. Bouman 22 8 7 7 23 9. P. Verkerk 20 5 9 6 19 10. P. Arends 25 3 10 12 16 11. D. Groot 19 3 8 8 14 12. L. Simonse 17 4 5 8 13 13. A. v. Veen 20 0 8 12 8 14. A. J. Bezemer 19 2 1 16 5 3e klas: 1. F. Post 23 18 5 0 41 2. P. Oost 24 15 4 5 34 3. A. Bekebrede 25 16 2 7 34 4. P. Slort 23 10 6 s 7 26 5. G. te Boekhorst 22 9 4 9 22 6. W. Ouwens 24 9 4 11 22 7. J. Broersen 22 8 4 10 20 8. H. Rietveld 24 7 6 11 20 9. H. Kraan 21 9 1 11 19 10. H. D. Louwerens 23 9 1 13 19 11. D. Bethlehem 20 6 5 9 17 12. J. J. Amiabel 20 2 12 14 13. J. Deyman 23 5 4 14 14 14. W. Slort 18 5' 0 13 10 4e klas: 1. J. Halm 8 5 1 2 11 2 J. J. Vinke 8 5 1 2 11 3. J. Schipper 7 4 0 3 8 4. P. Kooiman 7 1 2 4 4 5. H. Koger 8 1 2 5 4 Beslissingswedstrijd: J. Halm 2 2 0 0 4 J. J. Vinke 2 0 0 2 0 Onze stadgenoten P. Govers. Spoor gracht 24. en W. G. Lotgerink. Van Galenstraat 69, hebben een prijs ge wonnen in de wedstrijd van „Kapitein Cromhout", die wekelijks zijn radio praatjes houdt voor de stichting „Na tionale Koopvaardijweek". Koopt bij De Nederlandse Reisvereniging, afd. Den Helder, doet zolang er nog geen echte reizen ondernomen kunnen worden, alle moeite om haar leden toch iets te laten zien van de wereld buiten onze grenzen. En met dit doel had de vereniging niemand minder uitgenodigd dan de kosmopolltfcche meester-verteller en vogelkennef b(j uitnemendheid, de atuurman 2e klas aan boord van de „Willem Barendsz' Jan Strijbos; onder de opvarenden beter bekend als „Ome Jan". Met de keuze van deze natuuronderzoeker had de reisvereniging zich van een uitstekende en leerzame avond ver zekerd. Na een kórt welkomstwoord van de heer Witsenburg, voorzitter van de afd. Den Helder, begon de heer Strijbos zijn causerie over het werk aan boord van de walvisvaarder „Willem Barendsz" en over zijn vele indrukken, opgedaan op deze massale jacht naar traan. Reeds ten tijde van de Duitse bezetting rijpte bij enkele energieke Nederlanders het plan om na de oorlog door middel van de walvisvaart te trachten, in onze grote financiële, en voedseltekorten te gemoet te komen. En als we de anec- dote als juist mogen beschouwen is dit plan met zijn grote gevolgen het resul taat van een plotselinge inval van de heer P. Versluis, directeur van een Droogdokmaatschappij. Door het opne men van vele contacten met allerlei gezaghebbende mannen kwam het be richt ten slotte in Londen bij onze toen malige regering en ook bij Z.K.H. Prins Bernhard, die direct zijn volledige steun toezegde aan dit grootse plan. Onmiddellijk na de oorlog werd een Noors schip door de Nederlandse rege ring aangekocht en voor de somma van acht millioen gulden omgebouwd tot een uitstekend walvisvaartuig. Het vangklaar maken van het schip voor zijn tweede reis kostte twee millioen gulden. Ter illustratie van de gewel dige kosten noemde spreker enige cij fers, zo bijvoorbeeld over de harpoen- lijn, welke niet minder dan f 25000 kost. Als materiaal hiervoor wordt gebruikt de nieuwe stof nylon, dat ongeveer vijf maal zfo sterk is als nieuw Manilla. Maar er is een gegronde verontschul diging voor al deze uitgaven als men de klemmende tekorten in onze huidige vetpositie kent en de resultaten van het werk der 380 kranige walvisvaarders die het Nederlandse vettekort in één reis met 13000 ton verminderden. Maar bovendien dragen zij zeer veel bij tot de econimische wederopbouw van ons land. De walvis. Over de vangst en de jacht op de ont zaglijk" zware vinvissen gaf de heer Strijbos een bijzonder interessante en duidelijke reportage. Hij wist door zijn gezellige trant van vertellen zijn aan dachtig luisterend publiek te boelen totdat hij teruggekeerd in de sluizen van Amsterdam zijn echtgenote reeds oo de kade zag staan. De eerste ont moeting met een reusachtig walvissen' paartje was voor spieker aanleiding om het één en ander over deze dieren te vertellen. Want dit is nodig om vele onnozele vragen te voorkomen. Zo vroeg hem eens een mijnheer hoe een walvis kuit schoot. Men moet niet vergeten dat een walvis een zoogdier is en derhalve over dezelfde organen beschikt als alle an dere zoogdieren. Zelfs is op de lippen Zondag 25 Arpil 1948. DEN HELDER, Ned. herv. gem., Nieu we kerk, Weststraat, 10.30 uur, ds. H. A. Enkiaar; Palmstraat, 10 uur ds. J. Borghard! Geref. kerk, Bethelkerk, 10 uur ds. J. J. Dijt, van Leiderdorp, 17 uur ds. J. Hartkamp; Rehobothkerk, 10 uur ds. J. Hartkamp, 17 uur ds. J. J. Dijt. Chr. Geref. kerkK Steengracht, 10 uur en 17 uur, leesdienst. Luther se kerk, Weezenstraat, 10.30 uur eerw. heer Straub, van Amsterdam. Geref. kerk art. 31, Nieuwe kerk, Weststraat, 8.45 uur en 17 uur ds. F. Tollenaar. Doopsgezinde gemeente, 10.30 uur ds. T. Kraft-Rothfusz. Baptisten-gemeente, gebouw Irene, Hoogstraat, 10.15 uur zangdienst, 10.30 uur evang. F. J. G. Hofhuis, 12 uur Zondagsschool, 19.45 uur zangdienst, 20 uur de heer G. van Leeuwen; Maandag 20 uur vrouwen- krans, Californiëstraat 8; Donderdag 19.30 uur NBJB-jeugdclub, Califstraat 8; Vrijdag 20 uur Bijbelbespreking en bidstond, Hugo de Grootstraat 23. Geref. gemeente, Janzendwarsstraat 8, 10 uur en 16 uur leesdienst. Oud- katholieke kerk, 10 uur Heilige dienst, Pastoor Verheij. Evangelisatie Vijzel straat, 10 uur en 19.30 uur samenkomst, 12 uur en 14.30 uur Zondagsschool; Woensdag 20 uur Bijbelkring; Donder dag 19.30 uur vrouwenkrans; Zaterdag 20 uur bidstond. Leger des Heils, 10 uur heiligingsdienst, 19 uur open luchtsamenkomst, 20 uur verlossings samenkomst; Maandag 14 uur vrouwen- krans; Dinsdag 19.30 uur Bijbelbespre king; Donderdag 20 uur heiligingssa menkomst, o.l.v. majoor Hordijk. JULIANADORP. Ned. herv. gem., 10 uur ds. Salm. Geref. kerk, 14.30 uur ds J. J. Dijt. Star ef hope mission, 14 uur Zondagsschool 19 uur samen komst. HUISDUINEN. Ned. herv. gem., 19 uur ds. Salm. CALLANTSOOG, Ned, herv. gem. geen dienst. r.og enige beharing zichtbaar. Hun li chaamstemperatuur is een vrij con stante temperatuur van 35° C, zij ade men door longen en brengen levende jongen voort die op zichzelf reeds een behoorlijke omvang hebben. Direct bij de geboorte van het „kalf" bedraagt zijn lengte 7 a 8 meter en het heeft dan reeds een gewicht van 4 a 5000 kg. On geveer 7,5 maand wordt het jonge dier met moedermelk gevoed, hetgeen bete kent dat het gemiddeld 500 liter melk per dag tot zich neemt. En het zou geen walvissenmelk zijn als het vetgehalte ook niet wat hoger lag dan gewoonlijk, het bedraagt n.1. 38 tot 40 Het is in verhouding daarom niet eens zo 'n wonder dat de baby per dag 100 kg in gewicht toeneemt en 5 cm in de lengte. Na de 7e maand.is het beestje „van de melk af" en in het 3e levensjaar kan het wijfje haar eerste jong ter wereld brengen. Dft gebeurt om de twee jaar en een twee- of drieling behoort zeker niet tot de onmogelijkheden. Toch is dit een zeer langzame voortplanting en het moet de vinvis niet zo vergaan als de Noordkaper en Groenlander die geheel zij uitgeroeid. Eerst in, zijn twaalffle jaar is de walvis volwassen en heeft dan een lengte van 26 a 30 meter, een blauwe vinvis soms 36 meter. Het hartje van zo'n dier weegt gemiddeld 800 kg en het wordt nog beschouwd als een zwak hart, maar toch ziet het dier kans om in tijd van nood met een vaartje van 15 a 18 mijl er van door te gaan en het houdt dit soms wel uren lang vol. Een zeer belangrijk werktuig bij de vangst van deze reuzenvissen is het harpoenkanon keen Nederlandse vin- *ding), dat vrijwel altijd, onder welke vlag ook, door Noren wordt bediend. Om het zinken van het getroffen dier te voorkomen wordt de vis opgepompt. Een merkwaardigheid bij deze vissen is de voeding, die bestaat uit zeer grote hoeveelheden garnalen die alleen iq de koude zeeën leven. Zij vangen deze diertjes door met één hap een 10 a 15 m 3 zeewater in de bek te nemen om het dan vervolgens weer met de tong, van 2000 kg., naar buiten te drukken door het gordijn van balijnen waar voor het voedsel dan blijft steken. Natuurlijk vergat Strijbos ook niet de vele soorten vogels die hij op zijn reis heeft ontmoet en welke hem nog zeer na aan het hart liggen. Bij zijn bezoek aan de Guano-eilanden zag spreker millioenen van deze gevleugel de dieren van allerlei pluimage. Maar zoals aan zovele dingen moest ook aan deze reis een einde komen. En mét dit einde kwam ook het einde van zijn belangwekkende causerie, maar na het gesproken woord had Strijbos nog enige prachtige films in petto. Vooral de opnamen van de vo geleilanden gaven dikwijls aanleiding tot veel plezier. Aan het einde van de avond sprak rog even de heer Witsenburg eet» v/oord van dank tot de heer Strijbos en hij meende hierbij te kunnen aan nemen dat hij sprak uit naam van alle aanwezigen, hetgeen zeker aan geen twijfel onderhevig was. liet was een avond die veel stof tot overdenking gaf en die zeker tot het vergroten der belangstelling voor Reisvereniging én walvisvaart heeft bijgedragen. Aldabi, 21-4 van R'dam naar Rio de Janeiro; Aludra, Calcutta-R'dam, 20-4 te Djibouti; Amedijk, Gulfhaven-R'- dam, pass. 21-4 21.30 Scillies, wordt 23-4 te Londen verwacht; Boschfontein A'dam-Beira, 22-4 te Marseille; Brede- rode, Singapore-R'dam, 21-4 van Ge nua; Dordrecht, 21-4 van Port 'Said te Alexandrië; Hugo de Groot, 21-4 3 u. Finisterre en 24-8 8 uur van Kaapstad te Rotterdam verwacht; Johan de Witt, A'dam-Batavia, pas. 20-4 Gibral tar; Karaton. R'dam-Batavia, 22-4 te Port Said; Kota Baroe, R'dam-Batavia 20-4 24 uur van Aden; Lutterkerk, A'- dam-Perz. Golf, 21-4 van Genqa; Me- liskerk, Dakar-Havre, pass. 22-4 Oues- sant; Mijdrecht, R'-dam-Abadan, pass. 21-4 Port Said; Nieuw Amster dam, R'dam-New York, 21-4 19.45 uur van Southampton; Oranje. A'dam-Ba- tavia, pass. 22-4 Ouessant; Randkerk, R'dam-Calcutta, pass. 22-4 Gibraltar; Ruys, 21-4 van Mauritius naar Durban: Salatiga. New York-Java, pass. 21-4 15 uur Point de Galle; Saparoea, 22-4 v. Madras te Rangoon; Sloterdijk, 22-4 van Batavia te R'dam; Streefkerk, Genua-Antwerpen. pass. 21-4 Gibral tar; Stuyvesant, W.-Indië-A'dam, 22-4 te Ponta del Gada; Talisse, R'dam- Australië, 22-4 te Bombay; Tiba. R'- dam-Buenos Aires, 20-4 te Montevi deo; Tjikampek, 22-4 van Adelaide te Penang; Tjitjalengka, 21-4 van Batavia r.aar Semarang^Volendam. Batavia-R-- dam. wordt 23-4 2 uur te Suez ver wacht; Waterman, R'dam-Batavia, was 21-4 ter hoogte van Philippeville; Zui derkruis, Batavia-Rotterdam, pass. 21- 4 17 uur Pantellaria. VISAFSLAG Aangevoerd werden van 12 tot en met 17 April: 1085 kg bot; 11,772 kg garnalen: 20 kg geep; 13 kg haring; 51 kg kaan; MO kg kabeljauw: 37 kg rog; 6558 kg schar: 36 kg schelvis: 25,854 kg schol: 1744 kg poon; 1878 kg tarbot; 6316 kg tong; 2432 kg wijting; 13 kg haai; 18 kg leng; 85 kg schartong; 3 kg ham; 266 kg zeewolf; 11 kg heilbot; 600 kg krukels; 8 kg zalm Deze grote aanvoer is een gevolg van het feit, dat hier ook enige Helderse vissers hun lading aangevoerd hebben

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2