Nero had een lift en droeg een monocle Afschaffing der doodstraf brengt opschudding in Engeland Anna Paulowna. Als de reddingsboot uitvaart Lezing voor Plattelandsvrouwen Burgerlijke Stand 't Zand. „Klein Begin" weer op de planken Wieringen. Sportcommissie opgericht Gymnastiekuitvoeringen Uitvoering „Avanti" Breezand. Uitvoering Chr. Zang vereniging Petten Visserij Urk Zype. Burgerlijke Stand Oude Grieken zagen reeds de film 2300 jaar geleden de eerste inflatie MODERN EN EENVOUDIG Scotland Yard vraagt 6000 detectives Purmerender Marktoverzicht De Schager markt Marktoverzicht Mevr. WilmsGeerligs opende de afdelingsbijeenkomst van de B. v pi.vr. met een woord van welkom tot de heer Witten, die vertellen zou over het reddingwezen. Eerst werden echter enige huis houdelijke zaken afgehandeld. Mej. Wit had medegedeeld, dat de film van het congres hier alleen op Hemel vaartsdag vertoond kon worden en misschien nog op een Zaterdagavond. Getracht zal worden het laatste ge daan te krijgen. De dames Blaau- boerLindenbergh, Waiboervan Elteren en BrugmanPluister zullen aan het bestuur haar mening kenbaar maken over het handhaven der kle derdrachten, waarna het afd, bestuur daarvan rapport zal doen aan het hoofdbestuur. Bij de feesten ter gelegenheid van het Regeringsjubileum van de Konin gin zal een groep dames meedoen met de Volksdansen in feestrok; mevr. JongejansLandman stelde zich beschikbaar om mede te helpen aan de versiering van de tentoon stellingszaal in Den Haag en later zal beslist worden of de afdaling haar uitstapje naar Den Haag maakt op 25 Aug., de dag van het défilé, voor de Koningin of op 1 Sept., de dag, waarop volgens het voorstel Alkmaar, geheel N.-Holland naar de tentoonstelling zal gaan, zodat dit een specjaal Noordhollandse dag zal worden. De heer Wittpen gaf een overzicht van de totstandkoming van het red dingwezen, hoe dit werkt en welk materiaal gebezigd wordt en verte' interessante dingen over de ma.i- nen, dit met inzet van eigen leven schipbreukelingen redden. Mannen met een bijzondere mentaliteit, die zeker spreekt van mensenliefde, durf en moed, maar bovenal bestaat uit de wil om de zee zijn buit te -ont roven. Spreker verhaalde ten bewijze daarvan, van de naijver die bestaat tussen de bemanningen van de red dingsboten, hoe een complete veld slag geleverd werd tussen de red ders van Katwijk en Noordwijk, dié elkaar een nog uit te voeren redding betwistten. Een ander moet van „hun" schipbreukelingen afblijven. Zij willen, zij moeten redden en be treuren het, als er lange tijd niets is te doen. Geld speelt hierbij geen rol; hun gevaarvol werk zou immers met geen geld te belonen zijn. Het zijn dan ook vrijwilligers, vissers, maar ook politieagenten, handwerkslieden, kantoorbedienden. Ons land, zei spr., is het enige, dat er twee reddingmaatschappijen op nahoudt, de Noord-Zuid-Hollandse Reddingmaatschapprj, gevestigd te Amsterdam en de Zuidhollandse Mij. tot redding van Schipbreukelingen, gevestigd te Rotterdam. Beide zijn in 1924 opgericht en hebben resp. ruim 7000 en ruim 2000 schipbreuke lingen gered. Alles wordt gefinan cierd uit vrijwillige bijdragen. De N.Z.H.R.M. heeft per jaar 280.000 nodig, waarvan 80 k 90.000 gulden besteed worden aan oiidersteuning van invalide geworden redders en van nagelaten betrekkingen. Het mate riaal is heel duur; een nieuwe boot kostte voor de oorlog ongeveer 80 000 gulden. Na zijn rede wekte de heer Witt pen dan ook op om „daadwerkelijk mee te redden", door het redding wezen financieel te steunen. Geboren: A B Th, dochter van P J A Grimbergen en Joh A Rijgersberg Heiena Th M, dochter van G W Vink en H A Alders -r Marijke, dochter van H Kcppenaal en N de Boer Wilhelmina M, dochter van C Zandvliet en A Timmer Thonny, zoon van A Buisman en T Visser Weihelmus B M, zoon van W H Wesseling en J M Rijgersberg Barbara M, dochter van S Rolsma en M C van der Werf Ferenc, zoon van F Novék en M de Best Helltje C N, dochter van A Bos A Weststeijn Jacobus D, zoon van D ten Boekei en Joh J Hendrikse Jacobus H J, zoon van R W Haver en C B Buijkes Ondertrouwd: P Donker en A G Kaan Joh Kaptein en M Praat G Oostdijk en L Schuiling Getrouwd: C G Brink en E A Weijers G Nieuwenburg en N de Wit W Muntjewerf en G ter Burg KJ van Waggendorff van Rijn en P de Ridder - J Hartman en G A Koster Overleden: Tde Jong, 2 jaar Wed. Jac van Boven—De Meel, oud 70jaai OPGEROEPEN DIENSTPLICHTIGEN Voor eerste oefening zijn opgeroepen Ch A van der Meer, 16 Mei, 3e Infanterie, depót Bergen op Zoom; M II A Kortekaas, 3 Mei, Regiment prinses Irene, Arnhem, Saxenweimar-kazerne; Joh C Conijn, 3 Mei, ie Regiment Infanterie, Assen, Infan- rerie-kazerne; G J Duineveld, 3 Met, 3e F.egiment Veldartillerie, Ede, Elias Beek man-kazerne; H w Liefhebter, 3 Mei, Ar- tillerie-Meetregiment, Wezep, Willem de Zwijger-kazerne WIJZIGING VUILNISOPHAALDIENST Voor Stoomweg en Van Ewijcksluis Is do dag van ophalen van vuilnis gewijzigd van Woensdag in Donderdag Aangemoedigd door het succes, dat deze jeuèdclub met het toneelstuk „Isi- codemus en zijn Schaduw" heeft ge had, komt zij Zondag 2 Mei met het mooie toneelstuk „In het Gouden Haan tje" in zaal Pronk. Het is een komisch spel, dat in alle opzichten veel te genieten zal geven. Vrijdagavond werd onder goede be langstelling van leldera van enige plaatselijke Sport Verenigingen en de leden der oudercommissies van de o. 1. scholen van Westerland en Hippolytushoef, een sportcommissie in het leven geroepen, welke zich-tot doel stelt te komen tot aanleg van gemeenschappelijke sportvelden. De vervreemding die door de oorlog heeft plaats gevonden bij de thans op groeiende jeugd en die nadelige ge volgen voor de gezonde geest in het lichaam heeft /ehad, wil bovengenoem de commissie vervangen door belang stelling voor de sport bij de thans op komende jeugd. Een plan zal worden ontworpen om elk jaar een serie' wedstrijden te orga niseren, welke niet tot één tak van sport beperkt zal blijven, en waar aan door de gehele Wieringer jeugd kan worden deelgenomen. Wij hopen dat bovengenoemde com missie hierin mag slagen en de mede werking zal vinden van de plaatselijke autoriteiten en van de ouders. Ohder leiding van de heer H Penne- kamp werden in de zaal „Concordia" te Hippolytushoef door de Gymnastiekver eniging „Wieringen" turndemonstraties ge geven De belangstelling was hiervoor groot Er was een bonte afwisseling van tuin werk, waaraan zowel de dames als de heren hun krachten hebben gegeven Interessant was het van de kleuters te zien, welke eenvoudige oefeningen zij brachten en hoe de gymnastiek spelen derwijs wordt onderwezen De dames Posthumes en T Cornelese da Wit gaven goede vrije oefeningen Da laatste was in haar werk enkele klassen hoger We mogen niet vergeten mej Gré Cordon te vermelden, die op een beschaafde wijze eenige balletdansen uitvoerde, waar over het publiek met intens veel lof heeft gesproken Hoewel er aan de begeleiding nog wel eens het een en ander haperde, heeft zij desondanks toch de danser tot haar recht doen komen We geloven wel, dat mej Gordon met haar balletdansen nog vele successen ten deel zu'len vallen Aardige schetsen vulden de ivond op Het geheel was een goed geslaagde uit- vcering, welke met een gezellig bal werd besloten Zaterdag en Zondag hield de accor deonvereniging „Avanti" onder leiding van de directeur Glabbeek haar uitvoe ringen in de zaal „Wiron" te Den Oever. De eerste avond was de zaal tot in alle hoeken bezet, Zondag was het iets minder. Het waren twee uitstekende avonden, die in alle opzichten geslaagd mogen heten. Het was jammer dat de tweede avond de artist verstek moest laten gaan daar hij voor de KRO moest op treden en de aangekondigde vervanger niet was komen opdagen, Diegene die dan ook Zondag op de uitvoering waren kunnen a.s. Donder dag gratis de avond bijwonen in Ci nema de Haan waar plaatsen voor hen gereserveerd zijn terwijl om 7.30 uur de bus vanuit den Oever vertrekt. RARE SINJEURS Een tweetal jongelieden van Wieringen dat de vorige week van een familiefeest u't Anna Paulonwna huiswaarts keerde, werd onderweg lastig gevallen Een van achteren naderende luxe auto had de beide jongens ter hoogte van de Van Ewijcksvaart ingehaald en duwde een dezer in de berm Hoewel zij dachten dat dit misschien „een aardigheidje" vin de bestuurder zou zijn, werd hun onge rustheid groter toen kort daarna dezelfde auto terug kwam en de beide jongens gedwongen werden in de berm te rijden Spoedig waren ook de belde bestuurders uit de auto en gaven voor van de politie te zijn Aan hun commando werd echter geen gevolg gegeven, zodat de beide Jongens order handen werden genomen Een in de verte aankomende vracht auto bracht redding, en ook de „beide v»n de politie zijnde personen" klommen snel ln hun auto en maakten zieh utt de voeten Wat had dit alles te beduiden! De Chr. Gem. Zangvereniging gaf Zaterdagavond in het Evangelisatiege bouw aan de Zandvaart een uitvoering waarop gedeelten uit de Matthaus Passion van Joh. Seb. Bach ten gehore werden - gebracht. De vele kopij'van dit weekend en het feit, dat verschillende uitvoerin gen van de Matthaus Passion reeds enige weken in het brandpunt van de belangstelling hebben gestaan, nopen ons tot kortheid. Ook het vorige jSar werd door dit koor een poging ondernomen, dit werk nader tot de uitvoerenden en het pu bliek te brengen. Had men toen nog de beschikking over een orkestje, de ze keer moest men het alleen met het magere geluld van een orgel stellen, waardoor het natuurlijk onmogelijk was ook maar ergens dat machtige, aangrijpende te bereiken, dat ons vol komen „weg" doet zijn, ons opheft, bo ven ons zelf uit, kortom datgene, wat we juist bij een uitvoering van een werk als dit niet gaarne missen. Ook het koor is te klein en vooral de be zetting der herenparti.i te licht (liet euvel van bijna al onze koren hier). De op een paar uitzonderingen na slechts uit enkele pegels bestaande koren werden over het geheel goed gezongen. Een enkel foutje gaan we stilzwijgend voorbij en zo ook het aandeel van de solisten, dat in het ge heel een grote plaats inneemt. De ene viool bij een alt-aria deed dit gedeel te direct veel rijker en voller klin ken en een declamatrice hielp mee om met de beperkte middelen waar over men de beschikking had, toch 'n zo goed mogelijk geheel te verkrijgen. Het koor zong de Duitse tekst, maar, aan het publiek was een vertaling van het gezongene verstrekt, die het volgen en begrijpen zeÜer bevorderde. Vermelden we tenslotte nog, dat on der de bezoekers, die het gebouw ge heel vulden ook een veertigtal gas ten uit Den Helder was. ONZE STRANDHOOFDEN WORDEN HERZIEN. Een negental strandhoofden, die niet meer aan alle te stellen eisen voldoen, zullen worden herzien. De Hoofd ingenieur-Directeur te Haarlem hield een aanbesteding voor, de uitvoering van deze werken aan onze Noordzee kust in de provincie Noord-Holland. De laagste inschrijver werd de fa. J. v. d. Vlies uit Sliedrecht voor de som van f 140.900. Door 49 vaartuigen werden de >1* April aangevoerd: 4705 pond lijn- of beugaai van 23—205 pond per vaartuig, prijs f 1,05 f 1.30 per »/i kg en 2000 pond nest f 1,37''» per 100 pond RAADSVERGADERING Dinsdagavond vergaderd# de raad der gemeente Urk Onder de ingekomen stuk ken bevond zich een verzoek van de Nederlandse Handels-Maatschappij en van het Overheidspersoneel Aangaande het Overheidspersoneel wordt tot incorpo ratie besloten Ingekomen is een goed keuring van de legesverordening Voorts het rapport der straatnamen commissie Deze affaire zal in een aparte raadsver gadering worden behandeld Het verzoek van 'de Ger. Ver van Drankbestrijding tot beteugeling van het drankmisbruik wordt gezonden naar de commissie voor straf verordening Enkela grondaanvragen worden tot de volgende vergadering aangehouden Het voorstel van B en W om aan de Nederl. Handels Maatschappij (agentschap Zwolle) het mede-gebruik te verstrekken voor het kantoor van het GEB voor de middaguren tegen een vergoeding van f 5,per week, werd uitvoerig besproken Besloten werd tegen een vergoeding van f 7.50 tot verhuur over te gaan Geboren: Anna J. d. van J. van Woesik en E. M. Raatgers. Reinardus \V„ z. van T. G. van Wel en A. C. ''an Dufti. Aagje, d. van A. van Groot beest en A. Baartse. Jan, z. van W. M Bceldman en A. K. Westra. Si- mon L., z. van J. Visser en H. M. van Straaten. Adrianus C. J., z. van C. A. Kruijer en "A. M. Schilder. Pieter H z van- A. Horsten en W. Bruntink. Marianne T., d; van W. Muntjewerf en M. Muntjewerf. Simon, z. van S. Bakker en M. Leegwater. Jans, z. van H, Otten en E. J. van der Hulst. Cornelis, z. van C. Los en M. T. Pran ger. Everdina M., d. van G. Zomer dijk en C. E. Schilder. Hendrieus J., z van T. Volkers en Tl. Goudsblom. Margriet, d. van R. Blankevoort en G. Modder. Ondertrouwd: Theodorus Bak- kei te Schagen en Berdina H. de Wit. Getrouwd: Petrus J. Hauwert en Alida A. Schilder. Jacobus N. Groot en Elisabeth M. T. Zomerdijk. Theo dorus de Wilde en Maria M. Strooper. Jan J. Nonnekes en Geertje de Graaff. Overleden: Maria Kooijman 47 jaar. Er kan in een jaar neel wat ver anderen, ook op modegebied. Japon nen en mantels die de vorige zomer in onze ogen te lang waren, vinden wij nu te kort. Zelfs de dames die sfwerend en terughoudend tegenover iedere verandering, vooral wat de mode betreft, staan, kunnep zich niet meer, zonder ouderwets te ?ijn, aan de nieuwe lijn onttrekken. Het is, met het oog op de huidige punten- situatie en de versobering, waar wij toch allen zo langzamerhand de ge volgen van gaan ondervinden, niet practisch in uitersten te vervallen, bovendien is er niets dat zo gauw verveelt als opvallende kleding. U heeft het kunnen zien aan de gewel dige draperieën die het vorige seizoen werden gebracht en nu reeds hebben afgedaan. Er is altijd een gulden middenweg, die wij kunnen bewan delen. Ais voorbeeld kunnen de twee modellen, die wij deze week gevent dienen: J 2321/7. Eén jeugdige en sportieve japon. De aardige, schuin en recht verwerkte ruit wordt gegarneerd met witte manchetjes en een dito kraagje waaronder een zwart taftzijden lint wordt gestrikt. Be nodigd voor 96 cm. bovenwijdte ongeveer 4.75 m. stof van 90 cm. breed. J 2322/7. Geklede japon. Een fijn gepliseerd kantje wordt langs de sluiting, de ronde schootjes en de polsen gezet. Benodigd voor 96 cm. bovenwijdte ongeveer 3.50 m. stof van 140 cm. breed. Geknipte patronen kunnen a, 0.95 bij de administratie van „Bella" Het Nieuwe Modeblad, Kromme Nieuwe Gracht 66., Utrecht, worden besteld. J 2321/7. Verkrijgbaar in de bovenwijdten: 9096 en 100 centimeter. J 2322/7. Verkrijgbaar in de bovenwijdten: 9096 en 102 centimeter, Deze modrTen zijn overgenomen uit: „BELLA" HET NIEUWE MODEBLAD Wanneer wij in de lift stappen, onze fiagels verzorgen of op on breekbare ruiten van onzea two- s«?ater kloppen, dan moeten wij ons vooral niet verbeelden, dat wij met moderne uitvindingen te doen hebben. Wilfred J. Funk, een Amerikaans historicus, trekt zijn wenkbrauwen op en zegt: Dacht u, dat het iets nieuws was?", waar op hij door zijn papyrusrollen en etenen tafeltjes bladert en onze aardigheid in de twintigste eeuw verstoort door te vertellen, dat Nero al een lift had en dat een glasblazer in de tijd van Tiberius een proces had bedacht, waardoor hij glas op tegels kon aanbrengen met het onschuldige resultaat van een builtje hier en een kuiltje daar, dat hij dan weer met een hamertje recht sloeg. Tiberius liet de man echter Onthoofden en het fabrieatiegehetm verdween met zijn leven. MELKBADEN Nero had, behalve zijn lift, een champagnekoeler met sneeuw en een orgel, dat door samengeperste lucht te bespelen was. En de schone Poppea, zijn favoriete, onduleerde haar krul len met dezelfde tangen, die de kap pers nu gebruiken. Zij had kammen, borstels en spiegels en was de schoon heidsspecialisten van onze tijd jaren vooruit, die nu meikbaden propageren als schoonheidsmiddel. Poppea trok langs de wegen van het Keizerrijk met een kudde ezelinnen, in welker melk zij het reisstof van zich wiste. Za is alles betrekkelijk, en Salomo's: „Er is niets nieuws onder de zon" blijkt steeds weer waar te zijn. Ons voetbalspel dateert van een kleine honderd jaar vóór Christus. Toen Julius Caesar Brittannië kwam veroveren, bracht hij ook een slordig dozijn voetballen mee, waarmee de „boys" zich kondqp vermaken als het vechten hun de keel uithing. In Ur, de hoofdstad van Babylonië, damde koningin Sud-Ab-Dam; haar dambord is in haar graf gevonden en ligt in het museum van de universi teit van Pennsylvania. Schaken is bijna zo oud als de mens en ook dob beien is niets jjnoderns; de aanbidders van Penelope. de innig trouwe gade, die haar aanbidders met haar uitge rafelde bruidsluier aan het lijntje hield, brachten al dobberend en wach tend hun avonden door in haar som ber paleis. STOOM EN VILTHOEDEN Twee duizend en driehonderd jaar geleden vond de eerste inflatie plaats: vijfduizend jaar vóór Christus had het eiland Thora marmeren wastafels en stromend water. In Abusir, dat 2500 jaar geleden zijn bloeitijd doorleefde had men stenen keukengootstenen; de toiletten van koning Midas had men naar „Ritz" in Parijs kunnen over brengen. In de eerste en tweede eeuw was het nut van stoom al bekend. Hero van Alexandrië vond de eer ste stoomturbine uit;, vijftienhonderd jaar vóór dat James Watt de stoom uit zijn moeders ketel zag opborrelen. Vilthoeden zijn ongelooflijk bud; Nero droeg een monocle; Julius Cae sar werd gekidnapped op zijn vijf-en- twintigste jaar; in Griekenland was een film op zijn primitiefst; er wer den voorstellingen in volgorde op een pilaar geschilderd en de toeschouwers moesten daar op hun paarden langs rennen, waardoor zij het idéé van een movie kregen. Maaf weldra ontdekte een knappe Griek een betere methode. Hij schilderde een serie plaatjes in spiraalvorm op een pilaar, die aan een touw werd rondgetrokken. Zo ontstond de eerste Jjiscoop. HAARNETJES EN REGENJASSEN De wolkenkrabbers zijn geen New- Yorkse vinding. Op de Via Lata had (Van onze correspondent) Het besluit van het Britse Lagerhuis om de doodstraf voor moordenaars voor een proeftijd van vijf jaar af te schaffen en te veranderen in „levens lang", heeft irw Engeland heel wat op schudding en critiek veroorzaakt. Vol gens de Engelse, wet immers betekent „levenslang" slechts een maximum tijd van 15 jaar. Dat er ook in het Lager huis grote verdeeldheid van opinie over dit onderwerp heerste, getuige wel de kleine meerderheid van slechts 23 stemmen (245222), waarmee deze clausule van de Criminal Justice Bill voorgesteld door het socialistische lid Sydney Silverman werd aange nomen. De meeste vrouwelijke parle mentsleden .hebben vóór de afschaffing gestemd. Het feit. dat de afschaffing alleen van toepassing zal zijn op gevallen van moord, maar gehandhaafd zal blijven voor landverraad; sabotage in marinewerven en muiterij op zee, ont lokte nogal wat commentaar van het publiek. Het Lagerhuisbesluit .moge dan een teleurstelling voor het kabinet geweest zijn, voor Scotland Yard en de gehele Britse Politiemacht kwam het als een ware donderslag. Het aantal misda den waarbij van vuurwapenen gebruik gemaakt werd, had de laatste jaren al schrikbarende afmetingen aangeno men. De minister van binnenlandse zaken, Chuter Ede, onder wiens depar tement het politie-apparaat ressorteert, had in zijn Lagerhuisbètoog tegen de afschaffing der doodstraf reeds spre kende cijfers genoemd. Zo was het aantal moorden verleden jaar alleen al gestegen tot 134, vergeleken met 97 in 1933, om van de vele honderden ge wapende roofovervallen maar niet te spreken. Volgens Scotland Yard was de vrees voor de doodstraf de enige rem ge weest, die bandieten er in vele geval len van had weerhouden een veelvul- diger gebruik va vuurwapens te ma ken vooral ten opzichte der politie. Men verwachtte in deze kringen dan ook niet anders, of het aantal gewa pende overvallen, roof- en gewone moorden zou nu wel verdriedubbelen. Men dacht echter niet, dat men de politie nu met vuurwapenen zou uit rusten, zoals in Amerika het geval is. Men had gehoopt dit jaar 14000 ex tra politierecruten aan te werven, ter wijl Scotland Yard dringend 6000 nieu we detectives nodig heeft! Dit zou nu wel niet verwezenlijkt worden. EEN VERBITTERD DORPJE. De grootste bitterheid over het La gerhuisbesluit heerst echter in het Lancashire dorpje Farnworth, waar er een kindermoordenaar op vrije voeten is. Slechts enkele dagen geleden werd dit dorpje opgeschrikt toen het door messteken verminkte lijkje van een elfjarige schooljongen werd gevonden en zijn kameraadje in zwaar gewonde toestand langs de weg werd aangetrof fen. Dit is de vijfde onopgeloste moord aanslag op schoolkinderen in Farn worth gedurende de laatste paar jaar, waarbij reeds drie kinderen het leven lieten. Scotland Yard staat hier voor een zijner moeilijkste taken, daar men meent met een uiterst geslepen maniak te doen te hebben. EEN BEWONDERAARSTER. Ondertussen zal van nu af aan alle ter dood veroordeelden gratie worden verleend. Dit zal direct van toepassing zijn op twee moordenaars, die anders nog maar enkele dagen te leven had den. Zij krijgen nu „levenslang" Een der meest enthousiaste voor standers van de afschaffing is echter mevr. Violet van der Eist, de schatrij ke weduwe van een Belgisch koopman. Deze oude dame, die reeds tientallen jaren een fanatieke campagne tegen de doodstraf had gevoerd, verklaarde nu, dat zij haar levensdoel had bereikt. Zij had zich grote bekendheid verworven door het feit, dat zij op dagen van executies altijd in haar grote Rölls Royce naar de ingang van de betrok ken gevangenis reed, waar zij, in diepe rouw gekleed, verkeersopstoppingen en relletjes met de politie veroorzaak te door het houden van de meest af grijselijke voordrachten! Talloze malen werd zij dan ook wegens het verstoren der openbare orde in hechtenis -geno men en bekeurd, maar ook altijd was zij bij de eerstvolgende executie weer prompt voor de gevangenis aanwezig om met haar zwarte Rolls het verkeer te versperren. WAT DOEN DE LORDS? Het veelbesproken wetsontwerp gaat nu ondertussen naar het" „House of Lorfis" (Hogerhuis), waar, naar alge meen verwacht mvordt, een grote groep conservatieven vóór verwerping ervan zal stemmen. In dit geval zou het weer naar het Lagerhuis terug moeten voor een nieuwe stemming. Hoewel het wetsontwerp tot drie maal toe door de „Lords" verworpen zou kunnen worden, zou het na een derde goedkeurende stemming van het Lagerhuis automatisch tot wet wor den. De verwerping ervan door de „Lords" zou dan ook hoogstens een maximale vertraging van twee jaar in het bekrachtigen van het wetsontwerp kunnen varoorzaken. Indien het Ho gerhuis er echter direct zijn goedkeu ring aan zou hechten hetgeen zeer onwaarschijnlijk wordt geacht zou het, na ondertekening door de Koning, reeds in Juli vjet worden. (Nadruk verboden). je ze van tien en twaalf verdiepingen en in de winkels lagen imitatie edel stenen. toiletartikelen, veiligheidsspel den, regenjassen, haarnetjes en avond schoenen. Er waren kleine dictionnai- retjes zoals De Griek in Rome" en „De Romein in Carthago". De Romein had centrale verwarming, tandpasta en zeep. Hij las de nieuwsberichten van een zuil op het Forum. Hij had rijn zwembad en zijn balzaal. Wat zou die goede man bij ons in Parijs of New York moeten doen? En wat wij bij hem? Ook bij de Romeinen waren poli tieke schandalen, echtbreuken, oor logen, economische misstanden. Ook in de Oudheid had men stakingen en files voor winkels. Er waren veront waardigde pampfletten van ouderen, die de jongere generatie van licht zinnigheid en immoraliteit beschul digden. Er waren geleerden, die schamperden over de sportprestaties van hersenloze jongelingen, er waren vrouwen, die jong wilden blijven en mannen, die macht wilden bezitten. Goed beschouwd zag het er, op de Diesel en de tomaten na, precies zo uit als nu. Als mijnheer' Funk gelijk heeft en de lijst van geraadpleegde bronnen doet dat wel vermoeden) weten wij, behal ve ons pakje fototoestel en onze ge bakken aardappelen weinig originaliteit ran de dag te leggen, en zag de goede oude tijd er niet zo ruig natuurlijk uit als wij ons vaak dromen. PURMEREND, 19 April De aanvoer van de runderen was groter dan de vorige week Het getal groot-vee bedroeg 3697 stuks en daar onder waren veel gelde- koeien, waardoor in de vrqpgte niet die vlugge gang was, die men had verwacht De vraagprijzen waren ook weer vaster De bonnen waren ook weer een tikje vaster (van 8—9 centen per kg) De levering voor de vleesvoorziening blijft maar heel bescheiden, hoewel de kwaliteit er wel beter op wordt Met de verse melkkoeien blijft het stroef Ze worden heel kalm verkocht; de vraag prijzen, die voor een goed gebruiksbeest ai zo om de f 900,— zijn, houden tegen Op de stlerenmarkt gaat het niet van een leien dakje In de graskalveren was aardig handel Voor de fokkalveren was aardig vraag, vooral voor de beste zijn liefhebbers Zeeland was ook hedenmorgen als ko per flink vertegenwoordigd De wolveemarkt blijft vrijwel gelijk Hoge prijzen met een kalme handel Heel wat stelletjes werden aangeboden, maar daar ging het vi'ij stroef mee Ook de wel- ders zijn voor deze prijzen, die vrij vast blijven staan, niet zo graag meer Met de bokken en geiten was het nog weer iets stugger dan de vorige week, waardoor dan ook de prijzen inzinken Het aanbod van biggen was naar Je vraag te groot De prijzen hielden echter vrij goed stand, maar de gang was heel stug De paardenmarkt gaf geen verandering te zien Het was er heel stil De pluimveemarkt was ook minder ple zierig De prijzen van de oude kippen en vooral die van de zware slachtkonijnen waren minder; maar naar jonge haantjes was nog veel vraag SCHAGEN, 22 April 1948. 9 Paarden f 500—f 800; 187 Geldekoeien (mag.) f 450f 600; 30 Kalfkoeien f 600f 900; 15 Vaarzen f 350—f 550; 25 Pinken f 200 f 300; 38 Schapen (mager) f 60—f 95; 40 Overhouders f 45f 70; 8 Bokken en geiten f 3f 40; 34 Biggen f 38f 60; 26 Konijnen f 2f 20; 9 Kippen f 2f 10. Voor centrale; 3 Pinken, 2 Stieren, Dl Geldekoeien, 1 Graskalf en 242 Nuch tere kalveren. Voor de ceritrale werden aangevoerd 51 koëien, 2 stieren, 3 pinken, 1 gras- kalf, 242 nuchtere kalveren en 2 scha pen. Het was deze week een grote drukteop de markt en er was een prachtige aanvoer op de gebruiksvee- markt. Dit was ook wel de verwachting met het mooie weer. De kalf- en verse koeien stonden hoger in top met een beste handel. De handelaar R. Schoen had met zijn Groninger koeien nogal succes en binnen zeer korte tijd waren ze allen verkocht. De duurste stamboek koe liep er uit voor f 900. De notering liep van f 600 tot f 900. Van de zijde van de vetweiders was een grote animo. Er werden veel koeien verkocht en de han del was heel goed. De hoogste notering van de geldekoeien was f 600. Een hele aanpak om hiermede te beginnen. Kalfvaarzen kunnen wij noteren tot 550. Dit was de hoogste notering. Pin ken tot f 300 dus ook iets duurder met een goede handel. Over het algemeen best vee aangevoerd en vlotte handel. Als men zo eens praat met een koop man, of melkveehouder of vetweider, dan hoort men steeds het zelfde, n.1. dat het vee duur is. De bonnenprijzen lie pen tot 81/, cent. Op de paardenmarkt was weinig aan gevoerd en weinig handel. De notering liep van f 500 tot f 800. Op de wolveemarkt was de handel vrij goed. De prijzen waren hoger dan de vorige week. Er komt hier wel ieti meer vraag. Schapen met 2 lammeren liepen nu tot f 120. De hoogste note ring van fokschapen lag aanmerkelijk hoger bij de vorige week. Nu tot f 95. Overhouders prijshoudend. Handel in geiten kalm. Op de biggenmarkt wai da handel iets beter bij de vorige we ken doch de prijzen in doorsnee min der. De grote mesters kopen nog niet. Het wachten is hier op lagere prijzen. De handel oj» de kónijnen ejn kippen- markt was goed. Er was vandaag weer druk bezoek op de markt.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3