Transjordanië verklaart Zionisme de oorlog De strijd om Jaffa DERDE ETAPPE BRACHT ZEGE DER BELGEN J Zweedse „Scandia"' opvolger van D.C3? Eerste Nederlandse groenten naar Duitsland EERS1E MARSHALL SCHIP AANGEKOMEN Dimdas 27 April 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN jssr?an£, 7798 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Jericho bezet Nederland staakt goudbetalingen aan België Auto's mogen rijden op Hemelvaartsdag en Tweede Pinksterdag In 1947 werden 9208 v woningen gebouwd Vrouw omgekomen bij brand in Amsterdam MINISTERS VAN DEFENSIE BIJEEN KOFFIE IN RESTAURANTS WORDT BETER Nenni afgetreden Afc>e Lenstra president! V. Uitvoervergunningen voor motorrijtuigen BESLISSING VIEL IN DE SPRINT WEERBERICHT Moeilijkheden op zes mogendhedenconferentie Londen bejubelt Koningspaar op zilveren bruiloft Keres verliest van Smyslov BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer *49041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. C A_ Dekkers mnw TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. Kleine advertenties (.„Juttertjes") tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct Abonnementen: per kwartaal 3.75. De Transjordaanse regering heeft Maandagavond het Zionisme de oor log verklaard. Het Transjordaanse leger heeft Jericho bezet. Jericho ligt acht kilometer landinwaarts in Pa lestina. Het bericht over de oorlogsverklaring is afkomstig uit „officiële bronnen". Volgens dezelfde officiële bronnen is te Amman, de hoofdstad van Transjor danië, een overeenkomst getekend tus sen de legers van Syrië, de Libanpp, Transjordanië en Irak, volgens welke in Palestina een strijd op drie fronten begonnen zal worden waarbij veertig duizend soldaten tegen de Joden zul len worden aangevoerd. De campagne zou vóór de eerstj Mei begonnen wor den. Het Syrische parlement is Maandag avond in geheime zitting bijeengeko men voor het aanhoren van een ver klaring van de minister van defensie, Ahmad Charabafi, over de bijdrage van Syrië aan de „bevrijding van Palestina" De overeenkomst werd door deLi banese minister-president getekend na mens Syrië. De Iraakse regent, Emir Abdoel Illah, is daarna naar Cairo ver trokken om de overeenkomst ter on dertekening voor te leggen aan Koning Faroek van Egypte en' aan Saoedi- Arabië. De oorlogsverklaring van Trans jordanië is afgekomen te 18.15 plaatse lijke tijd (16.15 GMT) KONING ABDOELLAH WIL PALESTINA REDDEN Koning Abdoellah van Transjordanië heeft tijdens een interview verklaard, De zender van de Irgoen bericht, dat een nieuw gevecht is ontbrand tussen tanks van de Irgoen en Britse pantser troepen in de buurt van Jaffa. Beide partijen maken van anti-tankgeschut gebruik. De Irgoen zei verder, dat zij 4 doden en 6 gewonden had verloren en dat men van de Britse verliezen niets afwist. De bevelhebber van de Haganah heeft gistermorgen de bevelhebber van de Irgoen verzocht, onmiddellijk zijn strijdkrachten uit de gemeente Jaffa terug te trekken. Hierop werd nog geen antwoord gegeven. De slag om Jaffa is voortgezet met een zwaar artillerievuur van de zijde der Irgoen Zwai Leoemi. De Arabieren hebben met artillerievuur beantwoord, dat de buitenwijken van Tel Aviv heeft getroffen. Het Arabisch legioen en de Britse pantsertroepen beantwoordden 't vuur van de zware mortieren en het ge schut van de Irgoen. De strijdkrachten van de Irgoen dringen langzaam Jaffa binnen. Men meldt verliezen aan bei de kanten. ARABIEREN KRIJGEN VERSTER KING. De Arabische volkeren treffen voor bereidingen om in de strijd in Pales tina in te grijpen. Zelfs zou de datum van de invasie der geregelde Arabi sche strijdkrachten zijn vastgesteld. Koning Abdoellah van Transjordanië heeft verklaard, dat zijn land open staat voor de troepen van Saoedi-Ara- bië, die naar Palestina oprukken. Na- dei wordt bericht, dat het Iraakse ge motoriseerde bataljon, dat in de om trek van Amman is gesignaleerd, de Palestijnse grens heeft overschreden. Reuter citeert uit het Arabische blad Al Zaman te Cairo, dat aan een contingent Egyptische soldaten in structie is gegeven om zich bij ande re strijdkrachten te voegen, die aan de Palestijnse grens opgesteld staan. De Nederlandse regering heeft, naar Associated Press van betrouwbare zijde verneemt, besloten de Belgische rege ring mede te delen, dat zij niet langer in staat is de maandelijkse betalingen in goud of harde valuta te verrichten van de deficits, die uit het handelsver drag voortspruiten. Naar wij vernemen zullen Hemel vaartsdag en Tweede Pinksterdag niet als t\rficiële Zondagen worden be schouwd, zodat voor die dagen het Zondagsrijverbod niet zal gelden. De KNMV verwacht evenwel, dat er re kening zal worden gehouden met de lopende Z-actie. Het totaal aantal voltooide woningen m 1947 blijkt volgens de definitieve cijfers van het C.B.S. te zijn 9208 (tegen 1593 <*ier 1946). Het Bouwplan 1947 had betrekking op 28.000 woningen, en het Bouwplan 1946 op 10.000. dat, indien de Joden zijn advies niet opvolgen om als burgers in een Arabi sche staat te leven, hij „het genoegen en de eer zou hebben Palestina te red den". „Ik ben een Arabische koning van een Arabische staat. Mijn"leger is een Arabisch leger en ik zal doen, wat ik wil". Op een vraag, of hij geloofde, dat de Transjordaanse troepen alléén Palestina kunnen veroveren, antwoord de Abdoellah, dat zijn Arabisch legioen i» staat is, „iedere man te offeren". Hij zei, dat de enige manier om het Palestijnse probleem op te lossen, die van oorlog is, nu vreedzame middelen gefaald hebben. „Er is geen oorlog in Palestina, maar er zijn alleen wrède aanvallen door de Joden op vreedzame Arabieren". Hij noemde het gebruik van Transjordaanse troepen in Palesti na „natuurlijk". K.L.M.-DIENSTEN GESTAAKT In verband met de situatie in Pales tina heeft de KLM haar passagiers diensten op dit land voorlopig stop gezet. Wel is nog een leeg vliegtuig van Schiphol naar Lydda vertrokken om achtergebleven bagage op te halen. Men zal echter moeten afwachten of het toestel in staat is te landen. Gistermiddag omstreeks half vijf brak in het perceel Eerste Constantijn Huygensstraat 25 te Amsterdam brand uit. De brand ontstond op de eerste verdieping en al spoedig sloe gen de vlammen door de ruiten naar buiten. De ijlings gealarmeerde brandweer bestreed het vuur met drie stralen en was na 10 minuten de brand meester. Intussen was door twee brand wachten op de zolderverdieping van het perceel een vrouw gevonden, die in bewusteloze toestand verkeerde, Zij werd naar beneden gebracht en een dokter kon niet anders dan de dood constateren. Het was de 38-ja- rige mevrouw N. van Campen, die met een vriendin de zolderverdieping bewoonde. De vrouw moet door rook- verstikking om het leven zijn geko men. Van betrouwbare zijde te Parijs wordt vernomen, dat de ministers van defensie van de vflt lénden der West- Europese Unie Engeland, Frank rijk, België, Nederland en Luxem burg zjjn uitgenodigd voor een binnenkort te Londen te houden bij eenkomst ter bespreking van gemeen schappelijke defensieproblemen. Ofschoon een woordvoerder van het Franse ministerie van buiten landse zaken ontkende hierover iets te weten, zijn er toch ernstige rede nen om te geloven, dat een derge lijke bijeenkomst inderdaad bijeen is geroepen. Het doel van de bijeenkomst zou zijn gemeenschappelijke plannen voor de verdediging op te stellen, die zou den kunnen passen in een schema van gemeenschappelijke Amerikaans- Europese verdediging, ongeveer op dezelfde wijze als het Europese zelf hulp-program voorafging aan het hulpplan van Marshall. Teneinde tegemoet te komen aan de klachten van publiek en, onderne mers over de kwaliteit van „het kopje koffie", dat in Horeca-bedrijven geschonken wordt, zullen met ingang van 9 Mei a.s. de toewijzingen koffie- surrogaat aan deze bedrijven vervan gen worden door toewijzingen echte koffie, zij het dar. in de verhouding 2 1. Door deze verstrekking Is het mo gelijk een kopje koffie te serveren, dat op redelijke wijze aan de eisen van het publiek kan voldoen, want de ondernemer zal zelf kunnen bepalen ir welke verhouding hij de koffie met koffiesurrogaat, dat dan geheel vrij in de handel zal zijn, zal mengen. Dit koffie-surrogaat bevat geen ech te koffie, zoda.t de vereiste besparing op het koffieverbruik door Horeca bedrijven gehandhaafd blijft. Naar uit bevoegde socialistische krin gen te Rome wordt vernomen, is Pietro Nenni, leider van dë linkse Italiaanse socialisten, die samen met de communisten aan de verkiezingen deelnamen, als hoofdbestuurslid afge treden. Onlangs heeft de Nederlandse correspondent van het te Batavia verschijnende republikeinse blad „Berita Indonesia" uitvoerig aan zijn blad melding gemaakt van de beweging in Friesland, die een „aparte status" ten opzichte van het overige Nederland wil. Als reactie hierop schreef „De Nieuwsgier" een sarcastische ge schiedenis van de Fries-republi keinse toenadering, waarin het blad o.m. zegt, dat Abe Lenstra president van de Friese Vrijstaat zou worden en het de vraag stélt of nu een republikeinse ambassa de in Leeuwarden zou worden geopend. „De Nieuwsgier" ver meldde dat het Djogjase dagblad ,De Patriot" serieus hierop inging in een artikel over twee kolom men met vetgedrukte kop, waar in het geheele verhaal van „De Nieuwsgier" met bronvermelding werd aangehaald. „De Nieuwsgier" op zijn beurt, knoopte daar weer het volgende aan vast. „Zo is men dan in de republiek ook te weten gekomen, dat de republikeinse re gering overweegt haar buiten landse betrekkingen uit te brei den met de republikeinse ambas sade in Leeuwarden en dat zij de Friese taal te Djogja gaat onder wijzen". Ook „De Patriot" mengt zich in deze polemiek; het schreef dat het mogelijk is, dat Friesland de republiek zal erkennen. Wat het blad van „De Nieuwsgier" niet overnam, was de 'medede ling dat een aantal fokstieren op 'l de Afsluitdijk zal worden neer gezet bij wijze van demarcatie lijn. Dat vertrouwde „de Pa triot" blijkbaar niet. 9 De ANWB vestigt er de aandacht op, dat na 30 April a.s. alle motorrijtuigen, welke de Nederlandse grens over schrijden, voorzien moeten zijn van de uitvoervergunning, daartoe ingesteld door de centrale dienst van in- en uit voer. De verkeersbonden kunnen deze documenten op aanvraag verstrekken. Daartegenover is het Belgische trip tiek dan niet meer vereist. De Belgi sche banden-registratie ié niet tege lijk met het triptiek vervallen. Tot één minuut vóór de start van de derde etappe van de Ronde van Nederland (EnschedeNijmegen) was het nog onzeker of de Belgische ploegen zouden rijden. De Belgen waren over de blunder van Zondag zo ontstemd, dat zij van verdere deelname wilden afzien. Slechts de bewogen wijze, waarop de wedstrijdleiding hem toesprak en een beroep deed op hun sportiviteit deed de Zuiderburen besluiten om te rijden. En hoe hebben zij gereden. In een niet te beteugelen opmars drukte België het geel-zwart- rode stempel op deze etappe. Rogiers werd winnaar en met hem snelden onder de tien eersten vijf Belgen over de eindstreep. De eerste slag vond bij Delden plaats. Daar hadden zes renners, vijf Hollan ders en een Italiaan zich een 500 meter losgereden uit het peleton: van Nek, van Gerven, van den Zande, de Kor- ver, Lambrichs en Casalato. Bij Die penveen hadden zij hun voorsprong nog een honderd meter vergroot, maar het tempo van even 40 km per uur was niet hoog genoeg om het peleton definitief van zich 'af te schudden. Tussen Lochem en Zutphen viel van Gerven terug in de hoofdgroep, waar uit zich intussen een zestal renners had losgemaakt. Dit waren Bakker, Storm, Sjefke Janssen, Pellenaars, de Italiaan Bernardoni en de Fransman Louviot, die achter de kopgroep aanjoegen. Maar Casalato c.s. voelden het gevaar en gooiden er ook een schepje bovenop met hef gevolg, dat het hoofdpeleton zienderogen terrein verloor. Bij de IJs- celbrug was de positie als volgt: aan kop Van Nek, Casalato, van de Zande, de Korver en Lambrichs. Op één mi nuut Bakker, Storm, Sjefke Janssen, Bernardoni, Louviot en Pellenaers. Twee minuten achter deze tweede groep kwam een groot peleton renners. De beide leidende groepen smolten ineen bij de spoorwegovergang even voor Apeldoorn, waar ze tevens 1 min. 10 sec. verloren, omdat de overwegwachter de bomen neerliet voor een trein, die nog ver weg was. KOSTBARE MINUTEN. Zes km. voorbij Apeldoorn had de kopgroep vier minuten voorsprong. Even later moest Cor Bakker wegens een defect aan zijn voorwiel loslaten. Ondertussen was in het peleton de jacht der Belgen op de vluchtelingen begonnen, een jacht welke op de Greb- beberg met succes bekroond werd. Op de top .van de Grebbeberg, waar van de bestijging meetelt voor het bergklassement, was de volgorde van aankomst* 1. P. van Nek, 2. v. d. Zande, 3. W. Kemp, 4. Tarchini en 5. Cor de Best. In een razend tempo stoof de sliert renners door Arnhem, tussen hagen van duizenden en nog eens duizenden toe schouwers door, over de Baileybrug de Eetuwe in. Tussen Eist en Lent waagde een half dozijn deelnemers nog eens een uitlooppoging en nam een kleine voor sprong, maar de rest volgde op mis schien 100 a 150 meter en kwam on middellijk binnen, nadat de sprint tus sen de eerste 5 door de Belg Rogiers was gewonnen. De uitslag van de derde étappe was: 1. Rogiers (België-a) 5.13.53; 2. Didden (België-a); 3. Goldschmit (Luxemburg); 4. Gual (Spanje); 5. Stuyts (Noord- Brabant-a), allen zelfde tijd; 6. Lauwers (België-b) 5.14.06; 7. Baere (België-b); 8. Verpoorten (België-a),. allen zelfde tijd; 9. Michiels (België-b) 5 u. 14 m. 11 sec.; 10. Francken (Noord-Brabant), zelfde tijd. VOOREN DRAGER VAN DE ORANJE TRUI. Het klassement na de derde etappe van de ronde van Nederland luidt als volgt: 1. Vooren (Zaanstreek) 15 uur 33 min. 16 sec.; 2. de Vries (Zuid-Hol land) 15 uur 34 min. 18 sec.; 3. Van Mirlo (België B) 15 uur 34 min. 24 sec.; 4 Tarchini (Zwitserland) 15 uur 34 min. 41 sec.; 5. H. Smit (Noord-Holland) 15 uui 34 min. 58 sec.; 6. Bakker (Zaan streek) 15 uur 35 min. 18 sec.; 7. de Ruiter (Zuid-Holland) 15 uur 35 min. 44 sec.; 8. Goldschmit (Luxemburg) 15 uur 36 min. 16 sec.; 9. Rogiers (België Ai 15 uur 36 min. 33 sec.; 10. Delacotte (Frankrijk) 15 uur 36 min. 33 sec. Het officieuze landenklassement na de derde etappe luidt als volgt: 1. de Zaanstreek 46 uur 46 min. 46 sec.; 2. België B 46 uur, 48 min. 16 sec.; 3. Zuid- Holland 46 uur 48 min. 26 sec. „De Ronde" passeert Alkmaar. Op de achter grond de molen van Piet. De loopbaan van de DC 3, eens een van de meest gebruikte vliegmachines ter wereld, spoedt ten einde. Overal is men bezig dit thans bijna 15-jarige toestel te vervangen door 4- motorige vliegtuigen of nieuwe types 2-motorige. De „Convair", het Ameri kaanse toestel, waarvan onze nationale luchtvaartmaatschappij er twaalf be steld heeft, zal t.z.t. een deel der rou tes, die thans door de DC 3 worden gevlogen, overnemen. Er is echter ook een ander vliegtuig, dat een goede kans maakt. Dit is het Zweedse toestel „Scandia", een pro duct van de Saab-fabrieken in Lin- koping. Reeds heeft de Zweedse lucht vaartmaatschappij besloten, dat de Scandia op haar lijnen de opvolger van de DC 3 zal zijn en naar het ANP thans verneemt, interesseert ook de KLM zich sterk voor deze Zweedse macmine. Gisteren zijn de eerste vrachtauto's met Nederlandse groenten, voorname lijk spinazie en sla, over de grens Dij Venlo naar Duitsland vertrokken. De groenten werden voor rekening van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen normaal op enige veilin gen aangekocht en met behulp van ex porteurs naar Duitsland vervoerd. Ver wacht wordt dat deze aankopen voor rekening van het Centraal Bureau in de komende dagen zullen worden voortgezet. Hoewel op het ogenblik nog geen de finitieve overeenkomst met de Ameri kaanse autoriteiten werd bereikt om '200.000 ton groenten ter waarde van 10 millioen dollar in verband met het plan- Marshall aan de Duitse bevolking te le veren in ruil vóór industriële produc ten en halffabrikaten, is het Centraal Bureau, in vertrouwen dat deze over eenkomst tot stand komt, met aankoop en verzending begonnen. Men wil hiermede goodwill betonen ten aanzien van de normalisatie van de NederlandsDuitse handel en de Duitse voedselvoorziening. EEN KUIKEN MET 4 POTEN. Bij de landbouwer ten Berge te Enter in de gemeente .Wierden is een kippen-kuiken geboren dat in plaats van twee, vier poten bezat, een ver schijnsel dat zelden of nooit voor komst in de kippengeschiedenis. Weersverwachting geldig tot Dins dagavond: DROOG WEER. Aanvankelijk op de meeste plaat sen weinig, maar later op de dag weer toenemende bewolking. Droog weer. Matige wind tussen Noord en West. Ongeveer dezelf de temperatuur als gisteren. De aankomst van het eerste schip met Marshall-goederen, de „Noordam" van de HollandAme rika l|jn, te Rotterdam, is aanlei ding geworden tot een plechtig heid, die niet alleen een officieel maar vooral een feestelijk karak ter droeg. De minister van Buiten landse en die van Economische Zaken hebben gesproken, de am bassadeur der Verenigde Staten heeft deze beide redevoeringen be antwoord, de volksliederen hebben geklonken en ten slotte heeft de kapitein van het schip uit handen van de voorzitter van de „Stichting Havenbelangen" een herinnerings plateau ontvangen. Geheel gepavoiseerd lag de „Noor- dam" voor de kade niet een volle lading graan en stukgoederen. Kleu rig klapperden de honderden vlag getjes tegen de kilgrijze hemel. De boot scheen verlaten, omdat alle be langstelling zich geconcentreerd had in de loods „San Francisco", die een vrolijke en levendige aanblik bood. Ook hier honderden vlaggen, tussen welke de „Stars and Stripes" en onze driekleur domineerden. Het muziek korps van de HollandAmerika Lijn stond er opgesteld, film- en radio mensen en fotografen waren uit alle delen van het land gekomen en rond om een podium had zich een illuster gezelschap verzameld, w.o. de am bassadeur van de Ver. Staten, dr. Herman Baruch en de ministers Van Boetzelaer, Van den Brink en Mans- holt. Nadat de beide volksliederen had den weerklonken, betrad de voorzit ter van de stichting „Havenbelan gen", mr. A. C. W. Beerman, het po dium om de gezagvoerder van de „Noordam", kapitein C. H. P. Coster, een herinnering mee te geven aan het voor Nederland en speciaal voor Rotterdam zo belangrijke feit, dat het eerste schip met Marshall-goede ren 'was gearriveerd. Hij bood een in Delft vervaardigd wandplateau aan, dat de kapitein, zoals hij zeide, er steeds aan herinneren zou, dat Rot terdam de „poort van Europa" is. Naar Reuters diplomatieke eorres pondent van welingelichte zijde ver neemt, heeft de controle over het Ruhrgebied en de plaats van de Duitse economie in het Europese economische geheel moeilijkheden veroorzaakt bij de besprekingen der zes mogendheden (de Benelux, Engeland, Frankrijk en de VS) over Duitsland. De Franse be zwaren bleken „ernstiger te zijn dan men geloofd had". Waarnemers zijn van mening, dat de vraag, hoe Europa militair beschermd moet worden tegen agressie in de critische periode van het na-oorlogs herstel, alle punten over schaduwt, die óficiëel op de agenda staan. Voor Londen was gisteren een grote dag aangebroken: die van de zilve ren bruiloft van Koning George VI en Koningin Elisabeth van Engeland. De feeststemming is niet zo uitbun dig als tijdens de overwinningsfees ten en bij het huwelijk van de Prin ses. Zij is echter blijmoediger dan tijdens de overwinningsfeesten, ter wijl ditmaal milde zonneschijn de feestvreugde verhoogt. De eerste postbestelling bracht meer dan duizend aan de Koning en Konin gin gerichte felicitatiebrieven, die uit alle hoeken der wereld komen. Onder de saluutschoten van 82 stuk ken geschut reden de Koning en Ko ningin in een door zes paarden ge trokken open rijtuig van het Bucking- ham Palace naar de St. Paul. Langs de route stond een juichende menigte dicht opeengepakt. Het rijtuig werd voorafgegaan en gevolgd door ruiters. Prinses Margaret had bij haar ou ders in het rijtuig plaats genomen, terwijl Prinses Elisabeth en haar echt genoot in een ander rijtuig volgden. Langs de gehele weg stonden militai ren opgesteld. Achter hen drongen de mensen, van wie velen reeds van de vroege ochtend af wachtten, zich naar voren om de stoet gade te slaan. In zijn toespraak in St. Pauls zeide de aartsbisschop van Canterbury, dr. Geoffrey, o.m.: „Door al de veeleisen de plichten van hun openbare positie straalt de glans van een huiselijk le ven, waarin de hoedanigheid en de harmonie van hun bestaan zetelt. Daar om is de nationale viering van deze zilveren bruiloftsdag in wezen een groot feest met een intiem huiselijk karakter voor ons allen". Na de dienst, die besloten werd met het nationale volkslied en een fanfare van de trompetters, reden de Koning en Koningin luide toegejuicht door de duizenden, die langs de kaden van de Theems stonden opgesteld, terug naar Euckingham Palace. Keres gaf zijn partij tegen Smyslov, die in een voor hem ongunstige stel ling afgebroken was, zonder verder te spelen op. Dit was de eerste overwin ning, die Smyslov in dit tournooi op Ke'res behaalde. De stand is nu: 1 Botwinnik 9'A uit 13; 2 Keres 7 uit 14; 3 Smyslov 7 uit 14. 4 Reshevsky 6j^ uit 13 en Euwe 3 y, uit 14.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1