Centraal, Koningstraat 1 De eerste April 1943 - een zwarte dag voor het Nederlandse verzet WAS Wie wil varen met de „VANDERSTENG" BRANDWEER-FESTIVAL Dansliefhebbers aangetreden! Stad m Omgeoin^ geve zich spoedig op! GEZELLIG DANSEN BISCHOFF Van der Waals lokt Vorrink naar Eindhovenhet Nationaal Comité wordt opgerold Achter de schermen van de Oorlog DE HEER SCHELLINGER NAM AFSCHEID WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Kindermiddag Chr. Oranjevereniging Algemene Bond van Ouden van Dagen Oefening in vrolijke irant Cabaretavond Speeltuin „VOGELWIJK" Marktbericht Prima Linnen Boorden <|60 Voor de komende feesfen ABONNEERT U OP DIT BLAD En het England-Spiel gaat rustig voort Schoonmaaktijd in 't land bij do Hand. BETER DAN OOI!" De Duinkanters op „Bollentocht" XXYII Purmerender Markt Marktberichten Het luxueuze contactvaartuig van het Algemeen Nederlands Comité „Onze Marine" komt binnenkort weer eens naar Nieuwediep. Vorig jaar heeft het zich reeds door vele Nieu- wediepers laten bewonderen, en en kele bevoorrechten werden in de ge legenheid gesteld om een vaartochtje met het schip naar de Texelse wal te maken, ditmaal komt de „Vander steng" uitsluitend met de bedoeling om te gaan varen. De „Vandersteng", onder commando van een oud-officier der Koninklijke Marine, arriveert Dinsdagavond 11 Mei a.s. in Den Helder. De volgende dag heeft het schip een speciale opclracht, waarop we eventueel Xf zijner tijd na der zullen terugkomen. De Üonderdag daarop, 13 Mei a.s. zal het schip vermoedelijk worden bevolkt met het voltallige Debo-legioen. Er bestaan namelijk plannen, om de per soneelsvereniging van Drukkerij De Boer na de laatste feestavond eens te laten uitwaaien op de wijde wateren tussen Marsdiep en Harlingen. Anderen behoeven echter niet jaloers te zijn op de Debo-zeerobben, want hetzelfde tochtje kunnen niet-Deboërs maken op Vrijdag 14 Mei a.s. Nu reeds kunnen liefhebbers zich voor deelname laten Inschrijven aan het loket van Drukke rij de Boer, en bij het Noordhollands Dagblad. De kosten bedragen voor niet- contribuanten van het Comité „Onze Marine" 8.50 per persoon, voor con tribuanten 7.50 per persoon. Het be looft in alle opzichten een interessante en genoeglijke dag te worden. De „Van dersteng" vaart naar Harlingen, waai de passagiers even hun benen kunnen rekken aan de vaste wal, terwijl zij on- HEDENAVOND Gisteren voor het laatst heeft de heer C. J. Schellinger, de nieuwe burge meester van Koedijk, vertoefd temid den van zijn collega's van Centrale Boekhouding en Centrale Kas. Een periode van ruim vijf-en-twintig jaar. trouwe dienst aan de gemeente werd besloten met het afscheid, dat gister middag om vier uur in het kantooi van oe C.B. werd genomen. De heer en me vrouw Schellinger werden da«r toege sproken door de gemeente-ontvanger, de heer Valkhoff, die allen eens herin nerde aan de verschillende stappen die Koedijk's burgervader sinds zijn eerste dag in gemeentedienst heeft moeten ne men. De heer Valkhoff tekende „burge meester Schellinger" als een man met vrijmoedigheid en doorzettingsvermo gen, welke beide eigenschappen hemzelf en vele anderen vooral in de bezet tingstijd goed te pas zijn gekomen. Na mens de ambtenaren van C.B. en G.O. bood 'de heer Valkhoff ten slotte een bureaulamp, eeu bureaustoel en e'en oorkonde met de namen der gevers aan. Ook kreeg de heer Schellinger een foto, waarop alle collega's die met hem sinds 1940 hadden samengewerkt, stonden af gebeeld. Verder werd het woord gevoerd door de heer G. Nieuwenhuis, admi nistrateur der C. B., de heer F. Ver stegen, thans hoofdambtenaar te Lei den, de heer K. Groenewegen namens de directie van V. en D. en mevr. T. Snel-Zondervan als oud-collega. Zij allen boden hun beste wensen aan, al of niet vergezeld van een passend ge schenk. Van de dames Romkes en Bakker ontving de heer Schellinger nog een boek. Wethouder Van der Vaart sprak de heer Schellinger harte lijk toe; hij twijfelde er niet aan dat de heer Schellinger in Koedijk de juiste man op de juiste plaats zou zijn. Nadat nog de heer Doezie na mens de voetbalvereniging „Helder" een woord van afscheid had gespro ken, richtte de scheidende functionaris zich in een dankwoord tot allen, waarin hij verklaarde dat hij zijn be noeming met vreugde heeft aangeno men, maar dat hij node afscheid heeft moeten nemen van zijn collega's en de hem zo vertrouwde omgeving. Laatste positie JTed. passagiers- e.i vrachtschepen. Dinsdag 27 April: Abbe- kerk, Rott.Sydney, 26-4 van Fremantle naar Adelaide; Alchiba, pass. 24-4 Ma- delra, 30-4 v.m. te Rotterdam verwacht; Alcor, 24-4 van Santos te Faranagua; Alcyone, 24-4 van Rio de Janeiro naar Montevideo; Aldabi, R'damRio de Janeiro, pass. 26-4 Madeira; Alhena, Buenos Aires—R'dam, 26-4 te Rio de Janeiro; Alkaid, 25-4 van Antwerpen te Pernambuca; Alphacca, 25-4 van Yokofi'ama naar Shanghai; Arkeldijk, 23-4 van'R'dam te Vera Cruz; Axeldijk, New York—R'dam, 26-4 v.m. te Ant werpen; Groote Beer, 26-4 van Batavia naar Semarang en Soerabaya; Joh.de Witt, Amst.—Batavia, 26-4 in Suezka- naal; Nigerstroom. Amsterdam—West Afrika, 26-4 te Bordeaux; Rondo, 27-4 van New Orleans te Philadelphia; Ta- lisse, 27-4 van Aleppi (Br.-Indië) naar Colombo; Tamo, Buenos AiresLeixoes, pass. 25-4 5 uur v.m. St. Vincent; Tiba, 25-4 van Montevideo te Buenos Aires; Volendam, Batavia—R'dam, 26-4 te Port Said; Waterman. Rott.Batavia, pass. 26-4 3 liur Suez; Willem Ruys, 26-4 van Singapore naar Batavia; Zuiderkruis, Batavia—R'dam, pass. 27-4 3 uur Dover. dcrweg, zowel op de heenreis als op de terugtocht verschillende leerzame demonstraties zullen zien. Zo zal worden gedemonstreerd hoe men de sloepen pleegt te strijken, en naar gelang de weersomstandigheden zal men naar „veiliger oorden" worden geroeid of gezeild. Bijzonder interes sant zal ook zijn het nemen van een kijkje in de hypermodern uitgeruste radiohut, vanwaar men normale tele foongesprekken kan voeren met rela ties aan de wal. Verder heeft de „Van dersteng" wel zoveel aantrekkelijkhe den, dat het verblijf aan boord geduren de één dag nauwelijks voldoende zal zijn om van alles kennis te nemen "en bovendien nog een tijdje over de rai- ling te hangen en het water van de Waddenzee te zien voorbijtrekken. Zaterdag 15 Mei aanvaardt de „Van dersteng" weer de terugreis naar Am sterdam. Zoals het een echt zeeschip betaamt gaat de tocht niet via het Noordhollands Kanaal, maar over het IJselmeer. Ook deze tocht zal men kunnen meemaken tegen betaling van de wel heel civiele prijs van 2,50. De genen, die een warme lunch aan boord willen gebruiken, worden daartoe in de gelegenheid gesteld tegen betaling van 5.inclusief reiskosten. Ook voor deze tocht kan men zich nu reeds op geven aan de beide genoemde adressen. Op de verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana, Vrijdag 30 April a.s., organi seert de Christelijke Oranjevereniging voor de kinderen van haar leden een kinderfeest in de zaal van het Leger des Heils aan de Spoorgracht. Als we goed zijn ingelicht,, zullen enkele prachtige films worden vertoond, en zullen er tractaties worden rondge deeld. Op vertoon van de lidmaat schapskaarten der ouders kunnen kinde ren van 614 jaar morgen (Donderdag)- middag van 45 uur gratis toegangs kaarten afhalen in het gebouw Iréne, Hoogstraat. Het ligt in de bedoeling, ook in Den Helder te komen tot de oprichting van een afdeling van de Algemene Bond van Ouden van Dagen. Daartoe zal op Vrijdag 7 Mei a.s. in de bovenzaal van Cafe Sanders aan het Koningsplein een vergadering worden gehouden, welke vrij toegankelijk is voor dames en heren ouder dan 55 jaar. Door de bonds voorzitter, de heer P. C. Trouwborst, zal daar o.m. worden gesproken over de onderwerpen „De noodwet-Ouder domsvoorziening en de eventuële uit keringen van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken". De vergadering begint 's morgens om tien uur. De brandweer vierde feest, Maan dagavond, maar dat hield absoluut niet in dat zij niet paraat was. De rode haan heeft haar zelfs het bewijs laten leveren. Kennelijk niet tevreden met de resultaten van Zondagmiddag (aan de Buitenhaven) en Maandagmorgen (aan de Nieuwe Weg) deed het rode mirakel Maandagavond om acht uur nogmaals een aanslag. Nu niet op een heel gevaarlijk punt (onder Fort Erf prins), en evenmin op kostbaar mate riaal (een hoop vuilnis), maar dat kon de brandweer niet weten. Er waren vlammen en er was rook, dus de brandweer moest er op af. Midden in het openingswoord van de heer F. N. Winter, voorzitter van de Helderse Brandweervereniging, drong het alarm tot de Casinozaal door, waar op de achterste rijen de uitrukploeg reeds met gespitste oren zat te wachten op het gekraai des vurigen haans. Het mag- een bij zondere prestatie heten, dat de ploeg zonder enig opzien te bar-en het veld wist te ruimen en geen enkele; stoornis in de feestvreugde aanrichtte. De brand was spoedig geblust, en de brandweerlieden kwamen weer even geruisloos binnen als zij vertrokken waren. Zij hadden het eerste optreden van het Haarlemse politie- en brarid- weerorkest gemist, dat met rhythmisch vuur deze brandweeravond geopend had. Dit vuur werd door de Helderse spuitgasten en hun vele genodigden niet bestreden, maar veeleer krachtig aangewakkerd. Het applaus was niet van de lucht, vooral niet toen een maal de man met het geruite costuum voor het voetlicht was getreden. Dit was een droogkomiek eerste klasse en zijn collega met een nog veel erger geruit, costuum deed niet voor hem onder. Steeds wanneer er, pauzes in het gezellig afwisselende programma ta overbruggen waren, verschenen zij voor het telkens van kleur wisselend schijnwerperlicht om de levende have in de zaal aan het lachen te maken. Diep onder de indruk kwamen allen door het optaeden van een fakir (onze lettervoorraad is te klein voor het vol ledig uitspellen van zijn indrukwek kende naam), die zijn laatste greintje energie benutte om de geruite mijn heer van de kaart te-krijgen. Hetgeen stoelen, koffiekopjes, een koffiepot en een dopdshoofd over het diepdonkere toneel liet fcvyeven. Onthutst aan schouwden allen in de zaal deze hoogst-wonderbaarlijke verrichtingen, die alleen al een hartelijk applausje verdienden vanwege derzelver origi- ding naliteit. Het pittige Haarlemse orkest liet zich enige malen beluisteren. Er waren mensen in de zaal, die de muziek met dichtgedrukte oren savoureerden. In derdaad, het was luidruchtig, maar de lui speelden prima en ook de trompet- soli van de leader Jackie Wildschut mochten er zijn. Een Haarlemse in specteur demonstreerde zijn grote vaardigheid öp de ukulele, waarbij hij bovendien zijn prettige en welluiden de zangstem liet horen. Het was een' vlotte, gezellige avond, die met een goed geleid bal werd be sloten. Al was het dan geen avond verzorgd door eigen krachten", de Amusementsvereniging van de Haar lemse politie en brandweer heeft haar Helderse zuster toch enige uren van zeer bijzondere training geboden. Een training, die op zijn tijd niet kan wor den gemist. Gelukkig zijn er nog steeds vele men sen, die een groot deel van hun vrije tyd opofferen om schoolkinderen bui ten de schooluren prettig en nuttig be zig te houden, Kinderen kunnen niet altijd in huis spelen, vader en moeder kunnen zich niet voortdurend met hen bemoeien, en wanneer zij dan buitens huis nooit onder toezicht zijn wordt er licht eens kattekwaad uitgehaald. De speeltuin brengt dan voor vele kin deren en hun ouders de' oplossing. On der toezicht van volwassenen kunnen de kinderen door het beoefenen van allerlei spelletjes in de vrije natuur zich heerlijk vermaken en gelijktijdig gezondheid opdoen. De betekenis daar van zal voor een ieder die de jeugd een warm hart toedraagt, wel duidelijk zijn., Het is daarom een grote ver dienste van de besturen en leiders der speeltuinen, dat zij deze vorm' van jeugdwerk actief ter hand nemen. Van hun offervaardigheid en hun wil om iets te doen tot heil van de jeugd, ge tuigde de cabaretavond, die Maandag voor de leden van de afdeling „Vogel wijk" werd gegeven in „Centraal" (voorheen „De Roskam"). Voor een flink bezette zaal kon de voorzitter, de heer C. de Beurs, om streeks acht uur het openingswoord' spreken, Waarin hij zich speciaal kon richten tot de leden vari de Raad van Toezicht, wier aanwezigheid op hoge prijs werd gesteld. Een tweetal ama teur-gezelschappen verleende aan het gevarieerde programma zijn medewer king met diverse liedjes en schetsjes, die alle bij het publiek in de smaak vielen, De buurtvereniging verrichtte met de opvoering van de schets „Uit komst" een heel pakkende propagan- da-stunt, die ondanks de komische voordracht aan duidelijkheid niets te wensen overliet. Als „sollicitant" maakte de heer Anraat een goede in druk; hij wist dit bekende verhaaltje toch nog tot iets grappigs te maken. Het Eva-cabaretgroepje heeft in de heer J. Groet een geestig acteur ge- avonden, wat wel tot uiting kwam in „De wonderdokter", een experiment met een nieuwe geneeskundige vin die bewonderenswaardige resul- DEN BURG, 26 April 1948. Aange voerd 3 koeien f 475—f 650; 2 graskal veren f 180—f 225 en 37 biggen f 55— f 85. Voor de levering f 68 nuchtere kalveren. Koopt bij alle maten taten opleverde. Het overigens wat al te uitgebreide programma werd over het geheel genomen aardig verzorgd, en na afloop sprak de heer De Beurs hierover zijn waardering uit. Hierna werdén niet alleen de dames-toneel speelsters gehuldigd, maar ook dé da mes uit de zaal die zoveel werk voor de vereniging hadden gedaan, werden met een aardig bloemetje verrast. Het was voor de ouders en belang stellenden een prettige avond, die met een gezellig dansprogramma werd be sloten. De muzikale medewerking verleende hierbij het dansorkest van Jack Coomans. De conferencier van deze avond was de heer Fred Ouwens, terwijl de algehele leiding in handen was van de heer J. Groet. Toen wij onlangs in korte trekken liet programma voor de Jubileumviering op 31 Aug., 1 Sept. en 2 Sept. a.s. aankon digden, hebben wij reeds vluchtig aan gestipt. dat vermoedelijk op één der avonden een grote openlucht-dans- demonstratie zou worden gehouden. Dé heer Siebeling heeft zijn originele idéé thans in overleg met het bestuur der Helderse Gemeenschap nader uitge werkt. Wat wij van de^Iannen gehoord hebben, heeft ons er van overtuigd, dat deze demonstratie èn voor de deelne mers èn voor de toeschouwers een grote bekoring zal hebben. Was het aanvankelijk de bedoeling om het festijn te doen plaatsvinden in het Timorpark, later kwam men ge stimuleerd door de bezwaren die aan eer uitvoering in het Timorpark zijn verbonden, zoals het mogelijke bescha digen van de begroeiing en het volk- vrij maken van de binnenstad op de gedachte om de demonstratie te doen geven op het Stationsplein. Het spreekt vanzelf dat de goedkeuring dér Neder landse Spoorwegen daarvoor nodig is, maar wij twijfelen er niet aan dat van die zijde geen bezwaren zullen rijzen. De goederenloods kan dan prachtig worden benut als kleedgelegenheid voor de circa tweehonderd danseurs en dan seuses die met elkaar de demonstratie zullen geven. Tweehonderd danseurs en danseuses. Die zijn er nodig, om het festijn te deen slagen. Zij moeten er zelfs spoedig komen, wil alles op tijd behoorlijk zijn ingestudeerd. Want het programma voor deze demonstratie is vrij veelom vattend. Het is de bedoeling, om pl.m. half acht te beginnen met het uitvoeren van een hofbal, zoals dat in de dagen van de Zonnekoning werd gegeven, in de costumering van die tijd. In de loop van het programma passeren dan alle -dansen, die in de loop der jaren werden beoefend, de revue, waarbij in hoofd zaak het' accent zal vallen op de Hans- vormen die tijdens de regeringsperiode van H.M. Koningin Wilhelmina in zwang zijn gekomen. Ziet hier een vogelvlucht-opsomming va« de vele dansen, die moeten worden ingestudeerd: menuet, galop, galoppade, polka, mazurka, polka-mazurka, riuitse polka, quadrille., oude wals, dubbele duitse polka, kruispolka;" barn-dance, pas-des-patineurs, washington-post, spaanse dans, frühlingsboten, two-step, boston, royal empress tango, Prins Bern- hardwals, foxtrot en tango. De heie reeks zal worden besloten met een grootse wals-fantasie. Zoals gezegd: dat alles staat nog pas op het papier. Nu moeten de mensen er komen, die het een en ander moeten uitvoeren. Ieder die dansen kan, komt voor deelname in aanmerking. Perso nen boven veertig jaar dienen echter uitstékend te kunnen walsen en boven dien enigermate overweg te kunnen met polka, valeta, quadrille en derge lijke oudere dansen. Men kan zich a.s. Zaterdag tussen twee en vier uur en tussen zeven en negen uur 's avonds aanmelden aan de zaal van dansschool Siebeling, Javastraat 116. Aan stadge noten, die in hun mottenkist kleding hebben bewaard, die wellicht bij de de. 1 monstraties kan worden gebryikt, wordt verzocht op de genoemde uren daarvan even kennis te geven. MD "VAN TIJEN veilig is opgeborgen en nu Schreieder zich langzamer hand een duidelijk beeld heeft ge niet eerder gelukte dan nadat de fakir vormd van alle vertakkingen der or- zelf, een politieagent en mevrouw Ruit de laatste adem hadden geloosd. Ge lukkig voor de aanwezigen kwamen ze later allemaal weer bij om hun adem benemende bezigheden voort te zettèn. De (gesproken) waarheid kwam op 't appél (waarschijnlijk de enige op dit ondermaanse) en allen kwamen nog maals in een mysterieus milieu door hét bezoek dat de geruite gebroeders brachten aan een waarzegster, die Zondag j.1. nam onze plaatselijke wandelsportvereniging „De Duinkan ters" deel aan wandeltochten te Haar lem, de traditionele „Bollentocht". Het was goed wandelweer. Er werd in twee groepen gelopen, n.1. de jeugdgroep 20 km en de senioren 30 km. Het par cours leidde speciaal langs de prach tige bollenvelden in de omgeving van Haarlem. Na de rust, die in Hillegom gehouden werd, ging het getooid met bloemslingers naar de finish toe. Zon der uitvallers en in een uitstekende stemming werd de terugreis aanvaard. ganlsatle van Vorrink en van het Na tionale Comité, acht de S.D.-chef de tjjd gekomen om met één slag een eind te maken aan beider activiteit. Het uur der ontmaskering nadert. Langer wachten wordt gevaarlek. Om in Engeland bij voorbaat iedere verdenking jegens de radioverbinding uit te sluiten, laat Schreieder medio Maart 1943 naar Lenden seinen, dat Koos Vorrink door zjjn contacten met de O.D. gevaar begint te lopen. Even later- wordt een aantal leden van de O.D. gearresteerd. Deze mensen wa ren reeds lang bekend, doch hun arrestatie is met opzet voor dit doel uitgesteld. Londen krijgt het alarme rende bericht van de arrestatie over de radio. Daaruit moet Londen straks, ais Schreieder zjjn grote slag geslagen heeft, het inzicht puren, dat de gearresteerden hebben doorgesla gen en dat de arrestatie van Vorrink, Van Djjk, Ringers, Schouten, Joekes, Rutgers, Verschure en vele 'anderen daarvan het droevig gevolg ls. De grote slag zal vallen op 1 April 1943. Een Aprilmop, waaraan Schreieder en Vai, der Waals reeds tevoren hun pleizier beleven! Om 9 uur 's morgens op de eerste April 1943 arriveert Joseph Schreie der met negen S.D.-beambten in drie auto's bij het station te Eindhoven. In Eindhoven zal Van der Waals een ontmoeting hebben met 'de heren Koos Vorrink en H. J. M. Hansen, die een der steunpilaren is van het verzet in het Zuiden. De heer Han sen heeft door praehtig spionnage- werk het gehele radar-systeem van de Duitsers op kadaster-tekening tn kaart gebracht met nauwkeurige op gave van de juiste aanvlleglijnen. Een uitnemend stuk ^pionnagewerk! Van der Waals zal per trein uit Amsterdam arriveren in gezelschap van Levinus van Looi. Anton heeft, in zijn rol van „parachutist De Wil de", de heren bijeen geroepen voor een laatste bespreking over het plan, om stoottroepen op te stellen langs de grens met het oog op de aange kondigde invasie. Brabant zal daarin een grote rol spelen; vandaar dat een persponlijk' onderhoud in het bijzijn van de heer Hansen hem nuttig heeft geleken Om 10 uur stappen Van der Waals en Van Looi uit de trein. Onopvallend staan hier en daar de S.D.-ers in burgerkleding; onopvallend staat daar Schreieder,- als een eenvoudig burgerman, die op reis gaat. Van der Waals loopt rakelings lapgs hem heen, zonder een blik van herken ning. De verrader speelt zijn spel weer met meesterlijke zelfbeheersing. Twee S.D.-ers lopen, op bevel van hun chef, Van der Waals en zijn met gezel na, om op de hoogte te zijn van de ligging der woning, waar de ont moeting zal plaats hebben. Het blijkt' de woning te zijn van de heer Spruyt, de chef van de technische dienst der Philips-fabrieken. En de jachthond Schreieder wacht en dachtDit wordt een grote dag. Dit wordt de dag, die de bekroning zal zjjn van vele jaren ingespannen werken. Dit wordt de dag, waarop aan het Nederlandse verzet de groot ste slag zal worden toegebracht. Eéi het avond is zal de „intelligentsia" van de illegale weerstand in het be zette Nederland achter slot en ven del zitten. En dat, zo vindt Joseph Schreieder, is waarachtig een paar uur wachten waard. Hjj drinkt een kop slechte koffie, steekt een sigaar op, drentelt wat op het perron heen en weer en houdt zjjn mannen In de gaten, die deels binnen en deels oui- ten het station de wacht nebben be trokken. Een pajtr minuten vóór 11 uur komt Van der Waals het perron op en heeft een kort gesprek met Schreie der. Ik heb er al vast één bij me zegt de boef. Stuur een paar mannen mee, dan zal ik hem aanwijzen. De leider van het England-Spiel geeft twee S.D.-ers een wenk. Zij vol gen Van der Waals, die toeloopt op de wachtende Hansen. Een minuut later is de verzetsman overmeesterd, in een auto gestop en op weg naar de cellen in het seminarie van Haa- ren. Het eerste slachtoffer van rie sipisterie Aprilgrap is binnen. En Van der Waals gaat terug naar het huis waar de conferentie wordt gehouden. Ik heb Hansen gebracht bij de parachutist, die de leiding zal hebben van de stoottroepenactie in Brabant, liegt de schurk. En ledereen gelooft hem. Want daartoe is De Wilde lm mers met Hansen op stap gegaan 7 Weer wachten Schreieder en zijn mannen in opperste spanning, want de grote slag moet nog altijd vallen. Tegen 12 uur komt een S.D.-er naar Schreieder toe en fluistert; Sie kommen. De chef verlaat het station en ziet zijn slachtoffers komen. Aan de overkant van de straat naderen op enige afstand v. d. Waals, Vorrink. en Van Looi. Het is gelukt! Nog een enkele minuut en de buit is binnen, Schreieder loopt naar de twee auto's waarvan er een voor het station en de andere in een zjjstraat is geparkeerd en beveelt de chauf feurs de motor te starten. Langzaam slenteren tegeljjkertjjd zes S.D.-ers in de richting van de drie heren, die druk-pratend het station naderen. Schreieder ziet scherp toe. Nog zes, nog vijf, nog vier meter en dan, plotseling, springen zjjn mannen op Vorrink, Van Looi en Van der Waals toe. Vorrink krijgt een harde slag in de nek, die hem een ogenblik verdooft; Van Looi draait op dat moment het hoofd om en wordt met de vuist in het gezicht geslagen, waardoor het bloed hem uit de neus spuit. Hy schudt zjjn aanvaller van zich af; drie anderen werpen zich op hem en tegenover hem staat Frank, die zjjn revolver heeft getrok ken. Tegenstand is nutteloosin middels is de „parachutist De Wil de" letterljjk zonder slag of stoot gearresteerd. (Zie vervolg peg. 4) 'Anna Pauloivna. Accordeon en mandoline Voor een volle zaal gaven de accor deon- en mandoline-Prkestj es, „Polders Glorie" en „Polders Mandolinata" Za terdagavond een uitvoering bij de heer De Boer. - De heer J. Jongejans, die het ope ningswoord sprak, memoreerde de moeilijkheden, waarmee de orkestjes in hun éénjarig bestaan te kampen hadden. Gelukkig stond daar tegen over de hulp van de familie De Waal, die de mandolineclub bij zich thuis ge legenheid gaf tot repeteren, toen men het clubje heeft natuurlijk ggen dikke kas geen verwarmde lokaliteit tot zijn beschikking had. In de loop van de avond werd voor deze verleemde gastvrijheid een bloemenmand over handigd, zoals dat ook geschiedde aan de leider van beide clubs, de heer Th. Pruim, terwijl (jaarnaast de heer De Boer dank werd gebracht voor het gra tis beschikbaar stellen van zijn zaal voor deze uitvoering en de heer Munt-" jewerf voor de toneelaankleding met planten. De accordeonclub speelde bij haar eerste optreden een viertal nummers, waarvan de wals „Marianne" wel het beste werd uitgevoerd. Vooral de Cres cendo's en décrescendo's in dit num mer kwamen goed tot hun recht. De „Feestmars", waarmee dit deel van het programma werd besloten, werd te gejaagd gespeeld en deed in het geheel wat rommelig aan. De jeug dige orkestleden moeten nog leren, dat de directeur het tempo bepaalt en niet zij. De mandolineclub vertoonde het zelfde euvel, waardoor het Largo van Handel veel te vlug werd gespeeld. Voor dit kleine mandoline-orkestje was dit gedragen stuk muziek overigens ook minder geschikt. De AMC-mars daarentegen kwam er goed uit en de ouverture La Fris- sonnete, behoudens een kleine onzui verheid, ook. De jeugdige accordeonnisten traden vervolgens, nadat eerst nog Fred. Pruim een piano-solo ten beste had gegeven, alleen voor het voetlicht en lieten horen, waartoe zij elk afzonder lijk in staat waren. Onbetwist was het hier: lest-best. Goed gedaan Ali Tiel! Maar ook van de anderen waren er enige, die een aardig stukje muziek ten gehore brach ten!. Een zangspel, een klucht en liedjes, die door het publiek meegezongen konden worden, vulden 'het programma van de orkestjes aan en maakten, me de door de te lange pauzes, die er waren, de avond onnodig lang. Voor het tweede optreden van de mandoline- en de accordeonclub wa ren muzieknummers gekozen. die nog wat te zwaar waren. Vóór de 'pau ze werd dan ook beter gemusiceerd dan daarna. Maar het geheel was zó, dat we de jeugdige muzikantjes graag weer eeris zullen horen. Aan het einde van de avond wees de heer Noorman op het belang van muziekbeoefening door de jeugd en wekte de ouders op hun kinderen, die daarvoor liefhebbe rij tonen, daarin te steunen. De heer Jongejans tenslotte sprak het sluitings- PURMEREND, 27 April. Aange voerd 1170 runderen, w.o. 33 vette koeien, 3 stieren, 660 nuchtere kalve ren en 11 vette varkens. 232 melk- en kalfkoeien f 425f 850 (iets beter); 825 geldekoeien f 360— f 650 (kalm); 28 graskalveren f 180 f 270 (matig); 35 stieren f 450f 1100 (goed); 166 .nuchtere kalveren (fok) f 40—f 90 (vlug); 371 schapen (wei- ders) f 45—f 75, (fok) f 80—f 120 (ma tig); 21 lammetjes f 25—f 38 (kalm); 155 bokken en geilen f 30-f 90 (goed); 596 biggen f 40-f 80 (goed prijshou dend); 40 paarden f 375-f 900 (matig); 3100 oude kippen en hanen (rode en witte) f 2.75f 3 25 p. kg.); 200 oude kippen en hanen (blauwe) f 3—f 3.25 p. kg.; 36 jonge hanen f 3.50—f 4 p. kg.; 400 jonge hennen f 3.50—f 7.50 p. stuk; 250 eenden f 3—f 5.50 p. stuk; 250 konijnen f 2.50—f 16 p. stuk; 300 ganzen f 5.50—f 6 p. stuk. ALKMAAR, 26 April Opgave van 'het aangevoerde vee: 27 vette koeien en 195 nuchtere kalveren; beide voor de Cen trale ALKMAAR, 26 April Spinazie 814; Postelein 6561; Rode kool 40; 'Gele knol Prei 31)—54; Uien 90; Witlof 43—84; Ra barber 4—14; Bloemkool IA 50—78, I 35— 45 en n 18—30; Worteltjes 35; Radijs 4—10; Selderie 7->-13; Selie 4; Sla 4—12 NOORD SCHARWOUDE, 27 April 12000 kg Gele kool 13,10—22,50; ?700 kg Pi ei I 27—29 en II 6—11; 1700 kg Witlof I 79 83. II 72—80 en III 59—73

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2