REGERING ROEPT OP TOT STEUN AAN WETTIG GEZAG Generaal Foulkes ere-burger van Wageningen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7804 Nederlands militair (pestel bij St. Nicolaas verongelukt Dinsdag 4 Mei 194$ Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Ter verdediging van Oranjehuis, democratie en volksvrijheden Radiorede van Minister Witteman EEN RUSTIGE DAG IN PALESTINA WEERBERICHT Wapénsmokkel in Rotterdam ontdekt WERD MASARYK VERMOORD? Naaldwijkse moordzaak opgehelderd Columbia breekt met Rusland NATIONALE BEZINNING z° komt straks opnieuw de avond, gevuld met uren van nationaal ge denken, alvorens Nederland met dank baarheid het moment van zijn bevrij ding uit Duitse knechtschap zal' gaan vieren. Overal in den lande zullen te gen het avonduur de vlaggen halfstok dalen en op vele, zeer vele plaatsen zullen de mannen en vrouwen, jongens en meisjes zich verzamelen om in lange, zwijgzame colonnes te defileren langs plaatsen, welke doof martelaars- en heldenbloed zijn gedrenkt. BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer *40041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. C. A Dekkers COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden Lelk woord meer 5 et. Abonnementen: per kwartaal 3.78. De minister van Binnenlandse Za ken, Mr. Dr. Witteman, heeft gister' avond over de radiozenders een rede uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: „In aansluiting aan hetgeen ter zake reeds gepubliceerd is, acht de regering het noodzakelijk een nadere uiteenzetting te geven betreffende de vorming van militaire en politiële reserve onderdelen. Gebeurtenissen in enige andere lan den maken het noodzakelijk rekening te houden met de mogelijkheid, dat cok in ons land te eniger tijd een po ging zal "wqrden gewaagd om door in timidatie of geweld de grondwettige regeringsvorm te vernietigen en een nieuwe orde te vestigen, een nieuwe orde, die evenals bij het nationaal so cialisme slechts gepaard kan gaan met onderdrukking, dwang en slavernij. De kleine minderheid bij ons, die, om dit te bereiken, wellicht bereid zou zijn een greep naar de macht te doen, zou. wanneer zij daarbij alleen stond, door het bestaande gezagsappa- raat gemakkelijk kunnen worden be dwongen. Het is echter niet uitgeslo ten, dat een dergelijke minderheid steun van buitert zou verkrijgen en dat zorgvuldig voorbereide en tegelij kertijd optredende ordeverstoringen in de West-Europese democratieën de po sitie van de voorstanders ener omwen teling zouden versterken. Ook dan zullen de regering en al le verantwoordelijke autoriteiten met beslistheid en zo nodig met on verbiddelijke kracht 't gezag hand haven. Onder de bevelen van de autoritei ten zal dan in de eerste plaats optre den de beroepspolitie, en indien de omstandigheden dit nodig maken, zal de politie worden versterkt met alle beschikbare militaire eenheden. Zoals u bekend is wil de regering echter nog verder gaan. De reserve gemeentepolitie zal in beginsel aan de plaats van inwoning gebonden zijn. Het ligt niet in de bedoeling haar el ders te doen optreden. De vrijwilligers der reserve Rijkspo litie zullen bij voorkeur niet buiten hun gemeente en in beginsel niet bui ten het bewakingsgebied van de groep, waarin de gemeente hunner inwoning is gelegen, optreden. Waar het hier de Volgens door het Britse hoofd kwartier te Jeruzalem ontvangen be richten is het in de loop van Maan dag over het algemeen rustig, geweëst in Palestina. Een groep van de Koninklijke Mari ne is Maandagavond te Jeruzalem aan gekomen om het Britse garnizoen in de stad te versterken. De Joden houden thans de Arabische voorstad Katamon in het zuidelijk ge deelte van het Jeruzalems gebied. De Palestijnse regering heeft mede gedeeld, dat alle veroordeelde gevan genen inPalestina, zowel Joden als Arabieren, thans op vrije voeten ver keren; zij ontsnapten of werden bevrijd toen het Britse gevangenispersoneel vyerd teruggetrokken. In officiële kringen weigert men het bericht tegen te spreken of te bevesti gen, volgens hetwelk een colonne pantserwagens van het Suez-Kanaal op weg is naar Sinaï. Er wordt evenwel toegegeven, dat belangrijke versterkin gen uit alle bases van het Midden- Oosten vertrokken zijn naar Palestina. Deze wijziging in de tot dusver ge voerde politiek z;ou het gevolg zijn van de beslissing van Transjordanië, on-, middellijk na het verstrijken van het mandaat op 15 Mei, in overleg met alle Arabische landen, de vijandelijkheden te beginnen. Later werd gemeld, dat in Negef (Zuid-Palestina) Maandag een twee honderdtal Britse militaire vrachtauto's met manschappen is aangekomen uit het gebied van het Suezkanaal. PAUL ROBESON SPRAK Naar Associated Press meldt uit Charleston (West-Virginia) heeft op 1 Mei aldaar de "vermaarde negerzanger Paul Robeson het woord gevoerd op 'n vergadering voor de partij van Wallace en hij heeft te kennen gegeven, dat „Wallace de enigecandidaat voor het presidentschap der -V.S. is, die er ~e- quent strijdt voor de rechten van mil- lioenen onderdrukte negers en andere werkers in de Verenigde Staten". handhaving der openbare orde en rust betreft,staan de vrijwilligers uiter aard onder de bevelen .van de burge meester. De reserve grensbewaking zal onder bedoelde omstandigheden bij de juist dan zo belangrijke grensbewa king bijstand verlenen. Het optreden is ook hier in beginsel gebonden aan het bewakingsgebied van de brigade, waarin de woonplaats van de vrijwilliger gelegen is. Tenslotte beoogt de nationale reser ve een belangrijke versterking te vor men van de militaire eenheden, die overal in ons land, waar dat nodig zal zijn, militaire bijstand zullen verlenen om het gezag te schragen. Voorts is de regering er zich van bewust, dat een grote meerderheid van het Nederlandse volk door het vervullen van zijn normale functie onder alle omstandigheden de krach tigste medewerking geeft tot de in standhouding van het maatschappelijk leven. Bij de bovengenoemde vier catego rieën van vrijwilligers geldt, dat er een regeling is of zal worden getrof fen ten aanzien van de beloning, de verzekering tegen ongevallen, ziekte en invaliditeit, ook tegen eventuele ongevallen met dodelijke afloop en voorts betreffende de uniformering, de uitrusting en de bewapening. Voorts geldt yoor alle vrijwilligers, dat zij volledig worden opgenomen in de eenheden van politie en leger. Slechts zo kan de zekerheid bestaan dat de vrijwilliger, zodra hij in wer kelijke dienst wordt opgeroepen, ten volle is voorbereid op de taak, die hem wacht en terstond, onder leiding van het bevoegde gezag, individueel de plaats die hem is toegedacht, kan innemen. De regering doet een dringend en klemmend beroep op allen, die ons Zedelijke verwildering in Duitsland De Melanchton-Gemeente in Mann- heim heeft zich genoopt gezien enigs zins ongewone maatregelen te nemen. Tengevolge van de zedelijke verwilde ring heeft de raad van ouderlingen van de gemeente in een open brief verklaard, dat hij niet langer passief kan toezien hoe zich ontucht èn prosti tutie voor de ogen der jeugd afspelen. De raad eist, dat alle personen en gezin nen, die de hun toegev/èzen woon ruimte voor onzedelijke doeleinden verhuren, hun aanspraken op de wo ning verliezen en in een bunker wor den ondergebracht. Voorts zal de raad een tehuis inrichten waar zij, die ze delijk gevaar lopen, ondergebracht worden. Als kerkelijke maatregel geldt voortaan, dat personen, die ontucht bedrijven om daarmede in hun onder houd te voorzien, zomede allen, die hen daarbij helpen, voortaan niet meer door de kerk gesteund zullen worden, Men heeft het gemeentebestuur van de stad, alsmede de bezettingsautori teiten verzocht om de Melanchton-ge- meente te steunen bij het ten uitvoer brengen van deze maatregelen. REEDS 50.000 BEZOCHTEN DE R.A.I. Nadat Maandagmiddag de 35.000ste bezoeker de loketten van de RAI-ten- toonstelling was gepasseerd, is nauwe lijks 24 uur later de 50.000ste bezoeker de tentoonstelling komen bezichtigen. Hoewel de tentoonstelling slechts 7 uur per dag geopend is, vertrouwt het ten- toonstellingsbestuur, dat binnen enkele dagen de 100.000ste bezoeker (ster) kan worden verwacht. Men heeft besloten deze een fraai cadeau aan te bieden. De moord op Keesje Vermeulen Hoewel de officiële uitslag van de sectie op het stoffelijk overschot van de negen-jarige Keesje Vermeulen, dat Woensdag j.1. uit de Delfshaven- se Schie werd opgehaald, nog niet bekend is, neeint de politie aan, dat de jongen vermoedelijk door wurging om het leven is gekomen, waarbij zij het niet uitgesloten acht, dat daar-* aan een zedenmisdrijf is voorafge gaan, al heeft zij daar geen enkele aanwijzing voor. Van de dader ont breekt nog elk spoor. De politie heeft echter goede hoop de dader alsnog te vinden. Weersverwachting, geldig tot he denavond: IETS ZACHTER. Geleidelijk toenemende bewol king met later, voornamelijk in det Zuid- Westen van het land enige regen of motregen. Iets zach ter dan gisteren. Meest matige wind uit Zuidelijke richtingen. Oranjehuis, ons democratisch staats bestel en onze volksvryheden tegen aanslagen metterdaad en met kracht willen beschermen en verdedigen. Zij is ervan overtuigd, dat, wanneer dergelijke aanslagen zouden worden gepleegd, de overgrote meerderheid van ons volk als één man .achter de regering zal staan. Deze steun zou echter dan zijn onvoorbereid en van ongeoefenden. DSarom roept de rege ring thans allen op, die van goede wil zijn, opdat zij. na een korte opleiding, wanneer dit nodig mocht zijn, met de vereiste kennis en vakbekwaamheid 't gezagsapparaat kunnen versterken, het gezag mede kunnen handhaven. In samenwerking met de douane heeft de marechaussee te Rotterdam tientallen kisten met revolvers in be slag genomen, die kennelijk gesmok keld moesten worden. 3 kisten droe gen als opschrift „ijzerwerk", het welk bestemd zou zijn voor adressen in Zuid-Afrika en in Columbia (Zuid- AmerikaX. Zij waren met op Praag rijdende Nederlandse vrachtauto's uit Tsjecho-Slowakije hier aangevoerd, bestemd om per schip naar de plaats van bestemming te worden gebracht.. Nadat men in het begin van de vorige week bij een eerste transport tot deze ontdekking was gekomen, ging men er toe over, ook volgende transporten te controleren en steeds kwamen er kisten met een zelfde in houd voor de dag. Naar verluidt moeten ongeveer 3000 wapenen in beslag ziin genomen, waarvan een klein derde deel voor Zuid-Afrika was bestemd. Doodstraf tegen Maarten Kuiper bevestigd De Bijzondere Raad van Cassatie verwierp gisteren het beroep van de 50-jarige ex-politieman Maarten Kui per, die door het Bijzondere Gerechts hof te Amsterdam ter dood werd ver oordeeld. De procureur-fiscaal van de Bijzondere Raad achtte drie weken geleden geen termen aanwezig het vonnis tegen K. te verzachten. Hij con cludeerde tot verwerping van het be roep. K. nam tijdens de bezetting in dienst van de vijand deel aan ar restaties van Joodse en communisti sche landgenoten, waarbij minstens 10 personen het leven lieten. Voorts nam hij deel aan silbertanne-moorden en het neerschieten van illegale wer kers o.w. Hannie Schaft, Engelsma en Bakker. Prins Carl Gustaf, zoon van wijlen Prins Gustaf Adolf en Prinses Sibylla, en opvolger van de Zweed se troon, vierde een dezer dagen zjjn tweede verjaardag. Prins Carl Gustaf Spelende met een van zijn verjaardagsgeschenken „Jan Masaryk, de .gewezen minister van buitenlandse zaken van Tsjecho- Slowakije, heeft geen zelfmoord ge pleegd, doch werd gedood omdat hij een zeer lastige getuige was inzake een ccmplot, om door middel van een bom aanslag drie vooraanstaande ministers, var. wie hij er een was, te doden, vijf maanden vóór de omwenteling in Tsjecho-Slowakije", aldus- heeft lord van Sittard, vroegere plaatsvervangend secretaris-generaal van buitenlandse za ken in een artikel in de „Daily Mail verklaard. Hij voegde eraan toe Masa ryk goed te kennen. „Het is bijna keker, dat Masaryk niet van vijftig voet hoogte op het stenen plaveisel sprong, dit zou nooit de manier zijn, die hij zou hebben gekozen". „De close-ups van het opge baarde lijk vertonen geen lichamelijke beschadiging. Masaryk stierf daarom waarschijnlijk door de hand van iemand in zijn flat en zijn lichaam werd naar het plaveisel gebracht", zo besluit Van Sittard in het artikel". Gistermorgen is een de Havilland Tiger Moth, een lestoestel van de Vliegschool Woensdrecht van com mando Legerluchtmacht Nederland even over de^ Belgische grens veron gelukt. De beide inzittenden, eerste luite nant-vlieger-waarnemer C. van Eime- ren en «te sergeant-vlieger a. a. Snoeyers, kwamen hierbij om het le ven. Een commissie van onderzoek is direct nadat men van het ongeval be richt ontving vertrokken om een on derzoek in te stellen naa» de oorzaak van het ongeluk. Eerste luitenant-vlieger-waarnemer Van Eimeren was 29 jaar oud en woonachtig te Amsterdam. Hij was ge huwd, doch laat geen kinderen achter. Sergeant-vlieger Snoeyers was ge huwd en afkomstig uit Bergen op Te veel vraag naar sigaretten Vraag en aanbod op de sigaretten- markt zijn op het ogenblik niet met elkaar in overeenstemming, De produc tie van sigaretten en kerftabak is, in rantsoenen berekend, even groot. De vraag naar sigaretten is evenwel gro ter, dan die naar shag, rooktabak en pruimtabak. Daardoor zijn grote voor raden kerftabak bij groot- en klein handel ontstaan. Door de vakgroep detailhandel in tabak en tabaksfabrikaten is thans een actie ingezet om het rokend pu bliek te bewegen niet uitsluitend siga retten op de bonnen te eisen. Hiertoe strekkende raambiljeten worden onder de winkeliers verspreid. GEEN VOLKSWAGENS IN BELGIë. De ^Peuple" te Brussel bericht, dat de bevoegde 'regeringsinstantie defini tief heeft afgezien van het plan „volks wagens" uit Duitsland te importeren, aangezien de prijs vrij hoog is en deze wagens met dollars betaald moeten worden. Dr. Beel spreekt morgen om 6 45 uur De minister-president, dr. Beel, zal Woensdagavond te kwart vóór zeven een toespraak voor de radio houden ter gelegenheid Van de herdenking onzer bevrijding. Trekt de Nicola zich terug Het bureau van de Italiaanse minis ter-president heeft medegedeeld, dat De Gasperi door Enrico de Nicola, de 71-jarige president, er van op de hoog te gesteld is, dat diens gezondheid hem niet toelaat hoge staatsfuncties te blij ven vervullen. Men beschouwt dit als een aanwij zing, dat de president niet voor her verkiezing in aanmerking wenst te ko men. De staking bij de Metro Tegen gistermiddag heeft een aantal stakende Metro-bestuurders te Parijs het werk hervat. Momenteel rijdt ten minste de helft van het normale aantal treinen. Er zijn geen aanwijzingen, dat tijdens een bespreking tussen vertegen woordigers der vakvereniging, en de directie van de Metro overeenstemming is bereikt. AMERIKAANS VRACHTSCHIP IN BRAND. Het Amerikaanse vrachtschip Shellbar, metende 3805 ton, met een bemanning van 35 koppen, heeft doen weten, dat er een brand woedt in zijn ruimen een en twee, welke niet in bedwang gehouden k'an wor den, en om assistentie verzocht. Zoom. Hij was in 1945 als oorlogsvrij williger in dienst getreden. De beide slachtoffers hadden de eerste volledig in Nederland gehouden vliegersoplei ding gevolgd en ontvingen in Decem ber van het vorige jaar het brevet van militair vlieger. Sedert ruim een maand namen zij deel aan een cursus voor vlieger-instructeur op de vlieg basis Woensdrecht. Ook de tweede verdachte in de 'moordzaak te Naaldwijk, de ambte naar Z., heeft thans zijn daad bekend, Het pistool, waarmede 't Hoen werd doodgeschoten, is uit het water op gehaald. Z., die gisteren nogmaals werd verhoord, gaf toe met de Duit ser S. op stap te zijn geweest om ergens in het Westland te proberen aan geld te komen. Zij hadden voor dit doel een zwarte lap, een pet en een pistool medegenomen, niet met de bedoeling iemand te doden, doch om ergens iemand te dwingen geld af te geven. Tenslotte waren zij al fietsende bij de woning van 't Hoen terecht ge komen, waar de overval werd ge pleegd met het bekende noodlottige gevolg. Hierna is Z. weer in het bezit gekomen van het pistool. Dit had hij ergens in een water te Den Haag geworpen, waaruit het na enige uren dreggen later is opgehaald. De Cplumbiaanse regering heeft gis teravond de diplomatieke betrekkingen met de S. U. verbroken, zo meldt radlo- Bogota. Eerdere berichten, dat de be trekkingen waren verbroken omdat Sovjet-Russen zouden hebben deelge nomen aan de jofcgste revolutie, waarbij ongeveer 1500 personen zijn gedood, werden van officiële zijde tegengespro ken. Euwe verliest van Smyslov Gisteren werd het tournooi om het wereldkampioenschap schaken voort gezet met de partijen SmyslovEuwe en ReshevskyBotwinnik. Euwe gaf na de 26ste zet op, terwijl de tweede partij ReshevskyBotwinnik is afge broken in een moeilijke stelling voor Reshevsky. De stand is thans: Botwinnik 10 en één afgebroken par tij uit 15; Smyslov 8 uit 16; Res hevsky 7 Yi en één afgebroken partij uit 15; Keres 714 uit 15; Euwe Stf uit 15. „Als de Zuiderzeedijken waren opgeblazen, had ik Blaskowitz opgehangen" Vele honderden burgers en studen ten van Wageningen bereidden gis termiddag om één uur een hartelijk welkom aan generaal Charles Foul kes, chef staf van het Canadese le ger, die drie jaar geleden uit handen van generaal von Blaskowitsz in ho tel „De Wereld" de capitulatie der Duitse troepen in Nederland aan vaardde. De burgers en studenten stonden in dichte hagen lahgs bevlagde en ver sierde straten om de held van 5 Mei 1945, die gisteren het ere-burgerschap tan de stad Wageningen kreeg, te be groeten. In de voorjaars-zonneschijn arri veerden generaal Foulkes, de Canade se ambassadeur P. M. Dupuys, diens eèhtgenote en dochter, lt. generaal mr. H. J. Kruis, majoor Lamb, de Canade se militaire attaché kolonel Maurice D E. Rome om preéies één uur bij hotel „De 10 Zilveringen", waar zij werden ontvangen door de Wagening- se burgemeester, de heer J. Klaassesz en de commissaris van de Koningin in de provincie Gelderland jhr. mr. dr. J. C. J. Quarles van Ufford. SCHEIDING. DE HOOGSTE ONDER- „Door U de hoogste onderscheiding toe te kennen, waartoe wij in staat zijn, erkennen wij gaarne, dat wij ook onze stad in hoge mate eren. Tevens wensen wij hierbij uitdrukking te ge ven aan de gevoelens van vriendschap, die ons met het Canadese volk ver binden. Tussen onze beide volkeren is, mede door de oorlog, een hechte band ontstaan, gebaseerd op gelijkgerichte gevoelens in nimmer tanende liefde voor vrijheid en rechtvaardigheid. Zo als uw mannen zich hier thuisvoelden, zo weten de talrijke jonge vrouwen, die uw soldaten bij hun terugkeer ver gezelden, zo weten ook de duizenden Nederlandse emigranten naar uw land, dat zij komen in een land, dat naar de beste begrippen ter wereld een nieuw en vriendelijk vaderland kan worden genoemd. Wij wensen de wereld te laten zien, dat niet alleen nabuurnaties, zoals de Beneluxlanden, maar ook door oceanen gescheiden volkeren werkelijk verenigd kunnen zijn", zo sprak de Wageningse burge- meestere de heer Klaassesz tot luite nant-generaal Charles Foulkes. Ten bewijze van het ere-burgerschap werd hem een in kleuren gecalligrnfeerde oorkonde overhandigd. Generaal Foulkes betrad vervolgens het spreekgestoelte om voor deze eer zijn dank uit te spreken. Hij "bracht in herinnering hoe hij op 5 Mei 1945 uit handen van de Duitse opperbevelheb ber In Nederland, kolonel-generaal Jo- hannes Blaskowitz de capitulatie van diens strijdmacht aannam. „Juist in die tijd", zo zeide hfl, „zouden de Duitsers de Zuiderzeedij ken opgeblazen hebben, ik heb bij die gelegenheid Blaskowitz gedreigd hem aan de eerste de beste boom op te hangen indien dit zou gebeuren. En zo kwam het eind van deze strijdmacht van de beulen van een wrede dictator. Na dank gebracht te hebben voor de onderscheiding, die hem vandaag te beurt viel, bood generaal Foulkes, de Wageningse burgeméester de pen aan, waarmede in 1945 de capitulatievoor waarden werden ondertekend. En zij zullen in het voorbijgaan niet slechts denken aan de mannen en vrouwen, die op een zekere plaats 't hoogste offer brachten, maar aan heel die onafzienbare stoet van mensen, die aan geraffineerde vijandschap ten prooi vielen. Wij gedenken hen allen. Hen, die bleven in de kampen of ergens in da stilte van het avondbos of op een een zame duinvlakte. Wij gedenken hen, die vielen in de verbetenheid van het gevecht: op Grebbeberg, in Rotter dam of de Peel, doorvechtend terwijl het vliegtuig boven straat Soenda reeds had vlamgevat; oprukkend met de bevrijdingslegers tegen een onstui mige zich in het nauw gedreven we tende vijand. Het is een rij van .millioenen en nog eens millioenen, die daar onhoorbaar voor ons geestesoog voorbijmarcheert. Soms herkent men iemandPlotse ling gebeurt er dan iets vreemds. Het is of boven de lange stoet reusachtige spandoeken worden meegedragen. Of talloze onzichtbare armen zich hebben geheven om door middel van grote geschreven leuzen ons weer kenbaar te maken met de idealen, waarvan slechts een enkele in vervulling ging. Juist daarom worden op deze avond lijfspreuken en toekomstgedachten in zulke gewelcfige letters getoond. Juist nu, nu de wereld weer schier blinde lings voortraast naar een onzekere ho rizon. Juist nu, omdat het zo'n be angstigend feit is, dat men door. de jaren heen vele idealen welke met de gevallenen ons deel waren, zijn Vergeten of als niet belangrijk genoeg opzij zijn geschoven. pENKT eens aan d"e plaatsen, waar zij vielen; de.plaatsen waar zij in groten getale ter ruste zijn gelegd, of waar de as van millioenen verstrooid ligt. Waarom heeft men er kruizen opge richt? Eén reusachtig kruis of tien duizenden kleine witte kruizen? Zijn het alle niet evenzovele bewust of onbewust geplaatste symbolen, die teruggrijpeii naar dat Kruis op de berg Golgotha, waaraan Iemand ge heel vrijwillig Zijn leven offerde voor het heil van deze wereld. Zijn dood is niet vergeefs geweest. Zijn woorden van geloof, hoop en liefde vonden weerklank in millioenen harten; har ten, die zich voo'rnamen te leven naar Zijn richtlijnen. Soms mislukten deze voornemens. Andere millioenen wens ten Zijn voorbeeld en Zijn idealen niet te Volgen. De wereld, welke rondom ons opnieuw schijnt te wankelen, toont de resultaten. De millioenen witte kruizen, die de ze avond voor ons oprijzen, willen ons opnieuw op de offers wijzen, die moesten worden gebracht, omdat in deze wereld zo weinig wegcijfering van het eigen-ik, het geven van liefde, het wezen van eerlijkheid gekend en nagestreefd wordt. Moge dit uur van gedenken ons al len weer bewust maken van de wer kelijke taak, die er van ons in dit leven wordt gevraagd; een taak, die wellicht niet altijd strookt mét 'onze eigen wensen; een taak, die moet zijn doorvlochten met de gouden draad der liefde. Wanneer slechts dit ene ideaal van de zuivere liefde in ons werke lijkheid zou worden, zou er veel ver anderen in onze gemeenschap. En er zou zeker iets bereikt worden van het geen onze gevallenen in hun strijd voor ogen heeft gestaan. Qaarnaast zullen wij de plicht, dia op ons rust: de zorg voor de nabe staanden, welke wordt bemiddeld door de „Stichting 19401945" niet mogen vergeten. Elke Nederlander moet deze plicht verstaan. Zo niet, veel van het zin-hebbende gedenken van dit uur zou betekenisloos zijn. AD INTERIM. Kattekwaad met ernstige gevolgen In een hofje te Rotterdam hebben Zaterdagmiddag twee jongens, de 10-jarige D. K. en de J4-jarige T. L., na carbid in een rioolput gegooid te hebben, een lucifer daarboven gehou den, waarna het carbid ontplofte. Het riooldeksel vloog eraf, zodat de hete gasmassa de oudste jongen in het gezicht sloeg. Na In het Coolsin- gelzlekenhuis een voorlopige behan deling te hebben ondergaan, kon de Jcngen naar huis. Men vreest echter, dat hij aan beide ogen blind zal wor den. BINNENKORT CONSISTORIE De Paus heeft alle kardinalen op aeroepen tot bijwoning van een con sistorie tegen einde Mei of begin Juni, aldus wordt uit betrouwbare Vati caanse kringen vernomen.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1