VIJF MINUTEN TE LAAT Het bloed der gevallenen werd het zaad dér bevrijding Wij spelen Bridge Vijf jaar lang wachife Radio Oranje op hei bericht Nederland is vrij'' en ioen het kwam, kwam het vijf minuten te laat Herinnering van Drs. L. de Jong Morgen drie kampioenswedstrijden Van nabij 'i en verre Minister Fievez op de Grebbeberg Centr. Ver. voor Leeszalen jubileerde Vee-t.b.c.fonds van 18 millioen gulden WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? luisteren naar Gasten ontvangen ZAL OOIT DIE EERSTE DAGEN van die eerste week van Mei 1945 vergeten? Het ene wilde bericht -volgde het andere op. We struikelden ineens over de sensaties waar we jaren verlangend naar hadden uitgezien: de Duitsers in Italië hadden zich overgegeven; de Russen stonden in Berlijn; Hitier was dood; Goebbels had zelfmoord gepleegd; de Engelsen rukten Hamburg binnen. Het was met Duitsland gedaan. Eén grote zorg slechts drukte ons, Nederlanders in Londen: wat zou er met Westelijk Nederland gebeuren, waar de hongersnood al duizenden slachtoffers had gemaakt Zouden Von Blaskowitz en Seyss-Inquart stand houden en in opperste verdwazing de strijd rekken? Zouden zij de Geallieerde legerleiding dwingen tot een offensief waarvan de voorberei ding vele weken zou vergen en waarvan de uitvoering de burgerbevolking aan ongekende beproevingen zou blootstellen? Of zouden de Duitsers zich overgeven? nieuws binnenkwam en geschift werd, klaargemaakt en gecensureerd. Och die ticker ratelde zo vaak. De dienstdoende redacteur op" van al het nieuws, dat hij in die week te verwerken had gekregen lepelde zijn bord soep. Tijd om naar de can tine te gaan had hij niet. Die ticker kon ook wel even wachten. Tien mi nuten later, even voor half negen, ging hij eens kijken wat er nu weer binnen gekomen was. Om acht uur veertien hadden Sand berg en ik ons aan weerszijden van de microfoon gezet. Voor de zekerheid hadden wij enkele minuten tevoren naar de newsroom gebeld of er nog nieuws was. Er was geen nieuws. Acht uur vijftien. Het rode licht flapt aan. „Voor Koningin en Vaderland! Voor vrijheid, waarheid en recht! Hier Ra dio Oranje, op golflengten 1500, 373, en 25 meterband. Goeden avond, luis teraars in Nederland, in Oost en West, op zee of waar ook ter we reld In de nog bezette hongerprovincies wordt op schaarse posten er is im mers geen electriciteit meer nauw lettend geluisterd. De koptelefoons worden stevig aangedrukt. Zijn er nieuwe regeringsinstructies Is er nieuws? Groot nieuws, soms? Sandberg leest de berichten voor. Doenitz heeft met Terhoven gespro ken; de Amerikanen zijn in Salzburg. „Er is verder niet veel nieuws van 't front in Duitsland". Volgt: een bood schap namens de B.B.C. aan de zen der Herrijzend Nederland in Eindho ven: „Boodschap van Hans voor de Fox: laat ons dringend per dienst- bericht\weten, op welk uur wij Uw Engels commentaar hier moeten op nemen." „En hu hoort U het Buiten lands Weekoverzicht". „Waarde luisteraars Enzovoort. Sandberg sluipt de studio uit en belt de newsroom op. „Is er nog nieuws?" Antwoord van de soep-lepelende re dacteur: „Sorry, no news". Sandberg sluipt terug. „De afgelopen week" ik ben nog steeds bezig „heeft ook enkele klei nere politieke gebeurtenissen gezien die enige aandacht verdienen. Acht maanden na de bevrijding zijn in Frankrijk gemeenteraadsverkiezingen gehouden Enzoovoort. Acht uur negen-en-twintig minuten, dertig seconden: „U hebt geluisterd naar het Buitenlands Weekoverzicht. Er heerste spanning op het bureau van Radio Oranje, aldus Drs. L. de Jong in „Oorlogsdocumentatie'".' Over de vreugde door het goede nieuws lag, als een slagschaduw, de onzekerheid aangaande de toekomst van Westelijk Nederland. De premier, prof. Ger- brandy, had ons vertrouwelijk mee gedeeld, dat hem, toen hij bij zijn laat ste bezoek op het Geallieerde Hoofd kwartier te Reims aan generaal Be- dell-Smith de vraag stelde: „Hoe lang duurt het voor Amsterdam, Rot terdam en Den Haag bevrijd zijn, als er tot het bittere einde toe doorge vochten moet worden?" geantwoord was: „Tot September". Huiveringwekkend perspectief! DE UITZENDING VAN VRIJDAG. De zorg voor de uitzending van Vrijdagavond 4 Mei 1945 was aan mij overgedragen, temeer omdat zij in hoofdzaak door mjjn buitenlands week overzicht zou worden gevuld. De jour nalist H. W. Sandberg pseudonyn: „Jan van der Zee" stond mij als omroeper terzijde, tezamen met onze onvermoeibare regisseur, Hans van Stuwe. Den Doolaard had een vrije avond. Ik zat 's middags ijverig te tikken aan mijn overzicht en hield het maar zo zakelijk en rustig als mogelijk was. Wij, wilden niet op de gebeurtenissen vooruitlopen. Maandag was Mussolini vermoord, Dinsdag Hitier doodgegaan, Woensdag Berlijn gevallen, Donder dag Hamburg en op die Vrijdag waren Kiel en de Brennerpas bezet. Nieuws genoeg! Ik ging er kort op ini sprak verder over de capitulatie van de Duitsers in Italië, over de re- gering-Doenitz, de gemeenteraadsver kiezingen in Frankrijk, de oprichting van de regering-Renner in Oostenrijk, en de trage voortgang op de confe rentie van San Francisco. Ik maakte melding van het feit, dat daar waar schijnlijk een verklaring zou worden aangenomen, waarbij alle mogend heden zich zouden verplichten tot handhaving van het internationale recht. „Dat neemt niet weg," zo luid den mijn laatste regels, „dat wij, nu de 11e November van deze oorlog na dert, heel wat soberder en nuchterder zullen blijven dan in 1918. De illussies van toen waren begrijpelijk, maar Duitsland, Italië en Japan hebben er van geprofiteerd, en de menshheid is er bijna aan te gronde gegaan. Nu krijgt de vrije wereld en krijgt ook Nederland een nieuwe levenskans". Tamme taal. Met opzet<eo tam ge-- houden. Onze uitzending zou plaats vinden om kwart over acht, vanuit het ge bouw van de Europese dienst van de B.B.C. OP DE HEIDE. Om zeven uur Engelse tijd betra den Veldmaarschalk Montgomery en enkele Duitse opperofficieren een tent op de Lüneburgerheide. Er stonden zes stoelen en een tafel op schragen. Op de tafel lag een legerdeken. Op die deken legde Montgomery enkele minuten na zeven uur de capitulatie voorwaarden neer van alle Duitse strijdkrachten in Nederland, Noord- west-Duitsland en Denemarken. Hij las ze voor, in het Engels, en nam toen zo bericht de Engelse oorlogs correspondent Alan Moorehead „een verveloze postkantoorpenhou der" op, doopte die in de inktpot, en zei: „Nu kunt U het document teke nen. Eerst generaal-admiraal Friede- burg". Nadat generaal-admiraal Frie- deburg en zijn collega's hun handte kening hadden geplaatst, zei Montgo mery: „Thans zal ik tekenen in naam van generaal Eisenhower, de opper bevelhebber van de Geallieerde Strijd krachten". Kras met de pen. Voor de Duitse troepen in Nederland was de algemene capitulatie onder tekend. Ons land was vrij. Het was zeven uur twintig. De Engelse en Amerikaanse jour nalisten in Liineberg renden naar hun tenten. Binnen enkele minuten stond een batterij van typemachines te rof felen. De berichten werden aan de censuur voorgelegd. Na enig opont houd konden zij telegrafisch aan dé grote nieuwsagentschappen in Lon den worden doorgegeven: Official. Stop. German surrender in north- western Europe including Holland and Denmark. De nieuwsagentschappen zonden het bericht per telex door aan de bladen en aan de B.B.C. Om acht uur zeventien ratelde de ticker op de redactiezaal van de Euro pese dienst van de B.B.C. waar ad 't In het programma van de Kam pioenswedstrijden van Nederland zijn voor morgen, Hemelvaartsdag, de volgende drie wedstrijden vast gesteld: BW—Go Ahead EDO—PSV HeerenveenHaarlem. En dit is het einde van deze uitzen ding van Radio Oranje, de stem van Strij^pnd Nederland." Het rode licht floept uit. Pfff weer een uitzending gehad! De hoeveelste? Misschien de driedui- zendste. De deur van de studio glijdt geruis loos dicht. We lopen met zijn drieën Sandberg, Van Stuwe en ik naar de cantine: even iets eten. Terwijl we voor de cantine staan, komt een van de Belgische redacteu ren de trap af. Hij valt meer dan hij loopt en zwaait met een stuk papier. „Proficiat, De Jong!" „Wat is er?" „De Duitsers in Nederland hebben ge capituleerd!" „Nee...*.." „Kijk maar, officieel, 't Komt van Montgomery! We zenden het meteen uit!" Sinds acht uur dertig zijn de Belgen on the air. Zij krijgen de primeur. Vjjf jaar lang had ik gevlast op dat bericht: „De Duitsers in Ne derland hebben gecapituleerd. Ne derland is viij!" Toen het eindelijk kwam, kwam het vijf minuten te laat. L. DE JONG. XXX. VERSPEEL NIET ONNODIG EEN HOGE KAART Wij komen nog even terug op het spel, dat onder dit opschrift verscheen in onze vorige rubriek. En wel omdat de kaartverdeling niet juist op het diagram stond. Deze was n.1. als volgt: S. a-h-6-4 H. v-2 R. a-5-4 KI. h-6-4-2 S. b-10 H. 7-6 R. b-9-8 K. a-v-10-7-5-3 S. 8-2 H. h-b-10-9-5-4-3 R. 10-6 KI. b-9 Zuid speelt 4 harten en neemt sch. boer die West voorspeelt in met het aas. Uit N. troef vrouw, O. met het aas neemt. Deze speelt kl. 8 na en West neemt met 't aas. Speelt kl. vrouw na, die Zuid niet met de heer in N. mag nemen. Hij moet deze klaverslag cadeau geven om zijn kla ver heer te bewaren als vrije kaart, waarop later de ruiten 10 uit Zuid, die verliesslag zou zijn. kan worden weg gegooid. Men zie de bovenstaande juiste kaartverdeling. Had Zuid in de 4e slag klaver heer gezet, dan was dezg afgetroefd en zou hij later nog ruiten 10 verloren hebben. S. v-9-7-5-3 H. <a-8 R. h-v-7-3-2 Kl. 8 de N. die Van de werf der Rotterdamse Droog dok-Maatschappij is Zaterdag met goed .gevolg het voor de Kon. Rotterdamse Lloyd bestemde m.s. „Slamat", meten de 12.000 ton, te water gelaten. x In Groningen werd Zondag de 25ste provinciale katholiekendag gehouden, welke door duizenden katholieken uit Groningen en de provincie werd bijge woond. Men kwam bijeen in de Martini abdij. xEr wordt van overheids wege ernstig naar gestreefd om het tot stand komen van een algehele school- tandverzorging te bevorderen. Een or ganisatieplan en een wettelijke regeling zijn reeds "in voorbereiding. xIn de bestuursraad van 't Wereldvakverbond is opnieuw onenigheid ontstaan doordat van Britse zijde de beschuldiging werd geuit dat het verbond misbruikt werd voor communistische politieke doelein den. xIn Athene is de staat van be leg afgekondigd in verband met de aan slag op de minister van justitie. De moordenaar heeft volgens de berichten erkend, op instructie van communisti sche organisaties te hebben gehandeld. xOngeveer 11.000 metaalarbeiders te Hannover hebben, tegen het advies van het stakingscomité in, het werk neergelegd uit sympathie met 4000 Werknemers van de Hanomag fabrie ken, die Donderdag in staking gingen uit protest tegen te lage rantsoenen. xHet Amerikaanse militaire be stuur heeft geweigerd de nieuwe naam, welke de communistische partij in West Duitsland wilde aannemen, namelijk „Duitse Socialistische Volkspartij", te erkennen. Ook de Engelsen hebben voor hun zone de nieuwe naam ver boden.x— Dë deling van de Duitse staaltrusts in het Ruhrgebied is nu ge reed; gekomen. De fabriekscomplexen van de acht grote trusts zijn overgegeven aan 26 nieuwe maatschappijen. Omtrent het toekomstige eigendom is nog niets beslist. xBij een botsing tussen een personen- en een goederentrein te As- nières, even ten Noord-Westen van Pa rijs, zijn 50 personen gewond, meldt Reuter. xTe Bratislava is het pro ces begonnen tegen de twee vroegere Tsjechoslo waakse parlementsleden Jan Kempny. en dr. Milo Bugar, die be schuldigd worden van samenzwering te gen de staat. xDe Amerikaanse luchtmacht neemt* proeven met vlieg tuigen, waarvan het landingsgestel van rupsbanden is voorzien, opdat zij op practisch elke bodem kunnen landen. Zarah Leander treedt weer op De Zweedse actrice Zarah Leander, zal tegen het einde van deze maand in verschillende Belgische steden optreden met een repertoire van oude en nieuwe succesliederen. «Dit optreden geschiedt in vervolg op. een rohclreis door Italië, Zwitserland en Frankrijk. De Koninklijke Landmacht heeft op de Militaire begraafplaats op de Grebbeberg een herdenkingsplechtigheid georganiseerd. De plechtigheid werd bijgewoond door Schout bij Nacht N. A. Rost van Tonningen, Chef van het Militaire Huis van H.M. de Koningin als vertegenwoordiger van Hare Majesteit en vele andere autoriteiten. De Minister van Oorlog, Fiévez sprak de herdenkingsrede uit en er werden kransen op de graven gelegd. Daarna werd twee minuten stilte in acht genomen. Tijdens de herdenking op de Grebbeberg hield de minister van Oorlog, Luit. Kol. A. H. J. L. Fievez, een rede, waaraan wij het volgende ontlenen: „Op deze historische grond zijn wij heden tezamen gekomen, om al die genen te herdenken, die in de achter ons liggende oorlogsjaren hun leveti gaven in de strijd tegen de over weldiger". Op een herdenkingsdag als deze ver levendigen zich onze herinneringen aan de reeks van moeilijke en droeve jaren, waarin niet alleen buiten onze gren zen, maar ook in ons eigen vaderland strijd is gevoerd tegen de machten der duisternis, die de wereld poogden te overweldigen. Dat zij daarin niet slaagden, danken wij naast God aan de dapperen, die van het moment af, dat^en wrede overweldiger de greep naar de lage landen aan de mee deed, hun leven in zetten tegen de knechting van ons volk en tegen de onderdrukking van onze geestelijke en volksvrijheden. Hoe weinig ook, na een eeuw van vrede, geestelijk voorbereid op de oorlog, toonden leger en vloot daar mede toch de fiere zinspreuk van ons vorstenhuis „Je Mantiendrai", niet onwaardig te zijn geworden. Het va derland redden was hun niet moge lijk, daartoe waren de krachten te ongelijk, maar gered werd de eer. De krachten van het verzet waren gewekt, het bloed der gevallenen zou het zaad der bevrijding worden. Toen de strijdkrachten in Nederland moesten capituleren, werd in nauwe samenwerking met de bondgenoten, de strijd buitenslands voortgezet. Onze zeelieden bleven de zeeën bevaren. Tot de bevrijding bleef onze driekleur wapperen over de wereldzeeën en le verde onze vloot zowel onze oor- logs- als handelsvloot haar aandeel in de gemeenschappelijke oorlogvoe ring. Nederlands-Indië, Suriname en Cu- ragao bleven hun plaats in het front der gealliëerde volkeren innemen tot, twee jaar later, eerstgenoemd gebieds deel het lot van het moederland deelde. De geest van verzet kon echter nóch hier, noch daar worden gebroken. Deze bleef vaardig over de landgenoten in de krijgsgevangenkampen, de gevange nissen en de concentratiekampen der blanke en gele onderdrukkers. Zij leefde voort in de geknechte volkeren en zij kwam tot uiting in de daden der onder grondse verzetsorganisaties. Geestelijk heeft ons Nederlandse volk zich in overgrote meerderheid niet door de overweldigers laten knechten. Het weerstandsvermogen der vrouwen was hierbij een stimulerende kracht. De binnenlandse verzetsstrijd, op alle fronten van het maatschappelijk leven tegen de vreemde overheersers en hun handlangers gevoerd, was hiervan de uiting. Bij de bevrijding van ons vaderland speelde de onder prins Bernhard, in de binnenlandse strijdkrachten gebundelde verzetsorganisatie een belangrijke rol. Onze gedachten gaan thans uit naar allen, die in al die moeilijke jaren hun leven gaven voor de goede zaak. Naar hen, die in de Meidagen van 1940 als eersten in de strijd tegen de vijand vielen, zowel hier op de Grebbeberg als op zovele andere brandpunten van de strijd. Naar hen, die in Indië het leven lieten. Naar hen, die op de we reldzeeën het zeemansgraf vonden. Naar allen, die in de binnenlandse verzetsstrijd het offer van hun leven gaven. Naar allen, die de bevrijding van ons vaderland met hun leven moesten betalen. Hun offer mag nimmer door ons ver geten worden. „Moge zo deze herdenking ertoe bijdragen, dat ons volk de dagen uit het verleden niet vergeet, dat wij de waarde van het bezit van de vrijheid blijven beseffen en bovenal, dat wij ons het otfer waardig tonen, dat allen, die wij hier herdenken, voor onze vrijheid brachten", aldus besloot de minister. De soldaten van het regimient „The Highland Light Infantry" zijn de laatste Britse militairen in Jeruzalem. De Armeense priester voor het klooster heeft de soldaten geadopteerd en noemt hen zijn pleegkinderen. In „Esplanade" te Utrecht ving Maan dagochtend het Bibliotheekcongres aan van de Centrale Vereniging voor Open bare Leeszalen en Bibliotheken. De voorzitter, jhr. mr. E. A. van Beresteyn, die zich als zodanig terugtrok, werd tot ere-voorzitter benoemd. In zijn plaats werd gekozen mr. A. Schepel (Den Haag), 's Namiddags volgde de open bare bijeenkomst, waarin het 40-jarig bestaan van de Centrale Vereniging werd herdacht. De voorzitter en op richter, jhr. Van Beresteyn, sprak een herdenkingsrede uit. Hij behandelde daarin de geschiedenis van het lees- zaalwezen. Nadat jhr. de Beresteyn bij zijn af treden gehuldigd was, sprak namens de minister van O., K. en W. de heer A. O. Oosterlee, woorden van grote waar dering voor de vereniging en deelde mede, dat het H. M. de Koningin be haagd heeft, de secretaris dr. H. E. Greve (directeur der Openbare Lees zaal te Den Haag) te benoemen tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en het bestuurslid mej. E. de Clercq (directrice van de Openbare Leeszaal te Utrecht) tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. In beide pioniers is,, volgens spreker, het lees zaalwezen gepersonificeerd. Op de receptie kwamen nog velen de Centrale Vereniging hun gelukwensen aanbieden. (Van onze Haagse redacteur) In de boezem van de Stichting van de Landbouw is de vorming van een fonds in studie, dat voor de helft ge vormd wordt door een heffing van 25 cents per 100 kg melk van de veehou ders en voor de andere helft door een even grote bijdrage van de regering, strekkende tot bestrijding van de tu berculose onder het vee. De bedoeling is echter niet de bestrijding hieruit te financieren, maar om aan de boeren, die de bestrijdingsmaatregelen uit eigen beweging nauwgezet naleven, een pre mie toe te kennen. Wordt dit plan uit gevoerd, dan betekent dit, dat jaarlijks 18 millioen gulden zou worden ver deeld. FIE CARELSEN GEOPEREERD. Fie Carelsen, die kortgeleden haar 40-jarig toneeljubileum vierde, is gis termorgen onverwachts voor een spoed operatie in een der Haagse ziekenhui zen opgenomen. Laatste positie Ned. passagiers- en vrachtschepen: Aldabi, R'damBuenos Aires, pass 3-5 Pernambuco; Alhena, R'dam— Buenos Aires, 3-5 te Bahia; Alphac- ca, JapanR'dam, 3-5 te Hongkong; Boissevain, 4-5 van Shanghai te Hongkong; Boschfontein, A'dam— Beira, 3-5 te Suez; Gaasterkerk, Ja panR'dam, 3-5 te Colombo; Heel sum, A'damWest-Afrika, 4-5 te Douala verwacht; Johan van Olden- barnevelt, Batavia—rA'dam, pass. 3-5 Kaap Guardafui; Kelbergen, Melilla IJmuiden, pass. 3-5 Finisterre; Loosdrecht, BombayBremen, 3-5 van Antwerpen; Mapia, Amsterdam- Java, pass. 3-5 Perim; Marken, 2-5 van Batavia naar R'dam; Rijnkerk, 3-5 van East Londen naar Kaapstad; Singkep, 3-5 van Batavia naar Am sterdam; Wieldrecht, 3-5 ten anker bij Ceylon met motorschade; Wil lem Ruys, BataviaR'dam; 4-5 te Singapore; Zeeman, R'damBatavia, 3-5 14 uur van Port Said; Zeeland (KRL), 3-5 8 uur van Colombo naar Halifax; Abbekerk, 4-5 van Adelatde naar Melbourne; Kota Agoeng, 4-5 van Houston naar New Orleans; Leuvekerk, CalcuttaR'dam, 3-5 te Bombay; Nieuw Amsterdam, 3-5 12 uur van New York naar Rio de Janeiro; Prins Willem II, Galveston— Nederland, 3-5 850 mijl West van Scillies; Stad Haarlem, 4-5 van Vlaardingen te Narvik; Veendam, 3-5 16 uur van Bermuda te New York; Volendam, BataviaR'dam, pass. 3-5 n.m. Kaap St. Vincent; Westland, Buenos Aires—A'dam, pass. 4-5 Finisterre. Avontuurlijke reis in rubberboot De 21-jarige Zweedse student Hans Nordenstroem is te Malmö in Zuid- Zweden aangekomen na een reis van meer dan twee maanden in een klei ne rubberboot van tien voet. Op deze reis, die op het eiland Wight begon, legde hij aan te Vlissingen en Cadzand. Hij zal zijn reis langs de Zweedse Oostkust voortzetten naar zijn woning in de buurt van Stockholm. Een Boerenpartij Volgens „Boerenrecht" zijn uit alle delen van het land, maar vooral uit Groningen, Friesland, Drente, Overijsel, Noord- en Zuidholland zovele bewijzen van instemming binnengekomen, dat kan worden overgegaan tot de oprich ting van een onafhankelijke boeren partij. \Af.HILVERSUM I Vv 'J 301 m. Nieuws berichten om 6, 8 en 10.45 uur. Nationaal pro gramma (Hilver sum I en II) 4.00 Hei, 't was in de Mei. 5.00 Voor de rijpere jeugd. 5.20 Omroep-Kamer- orkest. 6.15 Weinig woorden, veel muziek. 6.45 Toespraak minister president. 6.50 Mannenkoor. 7.20 Radio Feestkrant. 7.30 Alma Musica. VARA: 8.05 Feestconcert. 9.00 Prijs vraag. 9.15 De Romancers. 10.06 Verboden muziek. 10.45 Nieuwsbe richten. 11.00 Taptoe. 11.30 De Zilvervloot. HILVERSUM II 415 m. Nieuwsbe richten om 6, 8 en 10.45 uur. Natio naal programma (zie Hilversum I van 4 tot 8.05 uur). NCRV. 8.05 Verbo den muziek. 8.50 Radio-Feestkrant. 9.05 Feestconcert. 10.00 Prijs vraag. 10.15 De Romancers. 10.45 Nieuwsberichten. 11.00 Taptoe. 11.30 Nederlandse muziek. Zie voor programma voor Donderdag en Vrydag pagina 4. VOOR DE VROUW De Nederlandse gastvrijheid, die sinds jaar en dag spreekwoordelijk is geweest, heeft in en door de oorlog een flinke duw gekregen. Men kan er de huisvrouw geen verwijt van ma ken. Het spreekt toch vanzelf dat men, als het voedsel schaars wordt, het eigen gezin vóór moet laten gaan. Het was nu eenmaal onmogelijk in de laatste oorlogsjaren huis en hof open te stellen voor iedereen. Ieder sneedje brood werd zorgvuldig afgewogen; van smeren of beleggen was geen sprake meer en evenmin van suiker en melk in thee- en koffiesurrogaten! Thans is echter weer genoeg te eten al is er dan nog geen overvloed. Er is hoegenaamd geen reden voor ook nu de gastvrijheid buiten de deur te zetten. Bescheiden gasten althans kan men tegenwoordig weer met open armen ontvangen. Zij zullen uit zich zelf beddelakens en een handdoek meebrengen en zeep niet vergeten en, indien zij langer dan één dag en nacht in het bevriende huis blijven, natuurlijk hun brood-, vlees- en vet- bonnen aan de gastvrouw afstaan of tenminste het rantsoen, dat zij in die tijd opeten in natura meebrengen. De gast uit 1948 weet, dat iedere huis vrouw te weinig hulp heeft en zal dus zelf haar slaapkamer aan kant brengen, hulp aanbieden bij het af wassen, stoffen, tafel dekken, kortom; zo optreden, dat de gastvrouw in plaats van dubbel werk te doen haar taak door de gast wat ziet verlichten. Maar als zij zo doet dan heeft de gast ook recht op de volle van ouds be roemde gastvrijheid en dan mag zij minstens verwachten, dat de vrouw des huizes openlijk toont dat zij wel kom is en niet door zware zuchten de indruk wekt dat zij haar gast liefst zo spoedig mogelijk ziet vertrekken. Een beetje last mag men er wel voor over hebben om deze goed Hollandse tradi1'on*»i« eigenschap weer in volle glorie te herstellen.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3