Belgische kabinetscrisis een feit Schreieder rangeert Van der Waals uit DE SCHOENEN VAN DE BON KITTY ZORA faalde in de finale VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargeng 7m „De schouders er onder" Achter de schermen van de Oorlog Vrgdag 7 Mei 1948 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Wederom een katholiek-socialistische coalitie Boodschap van Smuts aan Haags congres Treinongeluk in Italië Dr. Beel WEERBERICHT Een noodlottige gelijkenis Draverijen te Alkmaar H.H.IJ.C. hockeykampioen van Nederland Engeland stopt de radio-verbinding en in Londen begint de schoonmaak Eindelijk worden de bordjes verhangen! D® Opnieuw ontvluchten drie agenten. - Het begin van een ramp Churchill in Nederland aangekomen Vereniging van M.R.P. en R.P.F, Nederlandse tennisploeg leidt met 2-0 tegen Portugal De zaak Christiansen BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Poetgironummer *49041 Directeur: J. Bijlsma Wind. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. C. A Dekkers HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties (.„Juttertjes") tot 15 woorden Lelk woord meer 5 et. Abonnementen: per kwartaal f 3.78. Woensdag heeft Spaak in de Bel gische Kamerzitting het aftreden van zijn kabinet bekend gemaakt. Aan het einde van de redevoering in de Kamer, tijdens welke hjj een uiteenzetting gaf over het stand punt van de regering met betrekking tot het technisch onderwijs, verklaar de Spaak: „Indien de regeringsmeer derheid mij niet volgt, zal ik daaruit mijn conclusies trekken, daar ook de leden van de Socialistische Kamer fractie mij niet steunen, verzoek ik de president de Kamer te mogen verlaten". Hierna verliet Spaak, ver gezeld van de overige ministers, de zaal. Hij begaf zich onmiddellijk naar het paleis van de prins-regent om het ontslag der regering aan te bieden. Voor de zitting van de Belgische Kamer bestond zeer veel belangstel ling van de zijde van het publiek en alle tribunes waren tot de nok toe be zet. Gistermorgen heeft de Prins-Regent de heer Spaak en de heer Eyskens in audiëntie ontvangen. Hoewel omtrent de resultaten van deze besprekingen nog niets bekend is, wordt uit door gaans goed ingelichte kringen verno men, dat de regent de heer Spaak verzocht heeft een nieuwe regering onder zijn leiding te vormen. Spaak zou dit aanbod evenwel van de hand hebben gewezen. De Prins-Regent zou hierop minister Eyskens met deze taak hebben belast. Het katholieke blad „La Libre Bel- gique" stelt vast dat de regeringscri sis in abnormale omstandigheden is geboren als gevolg van de regering van het parlementaire politieke spel. Het blad betreurt het, dat de volks vertegenwoordigers niet in de gele genheid zijn gesteld tijdens een stem ming hun oordeel uit te spreken. Vol gens dit blad zal het nieuwe kabinet Het ministerie van economische zaken maakt bekend, dat per 7 Mei 1948 de distributie van schoenen is opgeheven. Alhoewel reeds gedu rende enige tjjd de vraag naar schoe nen ver achter bleef bij de produc tie, kon niet eerder tot opheffing worden besloten, omdat, indien het plan Marshall niet tot stand zou zjjn gekomen, ook de productie van schoenen zeer drastisch verlaagd had moeten worden. Thans acht de regering de grond- stoffenvoorziening in deze sector voldoende beveiligd, om tot deze opheffing over te gaan. Maarschalk Smuts heeft de volgende boodschap aan het Haags Congres ge zonden: „Ik doe U mijn beste wensen toeko men voor het welslagen van de con ferentie voor Europese eenheid. Er hangt zoveel van af voor de toekomst van Europa en de Westerse beschaving en ook voor een toekomstige stabiele en vredelievende wereldgemeenschap. Europa heeft eenheid nodig, zowel voor zichzelf als voor de wereld. Daarvan hangt zoveel af van datgene, waarnaar wij streven, waarvoor wij geleden heb ben en waarop wij hopen als wij aan een betere wereld denken. Het uur. heeft geslagen in het onver biddelijke tijdsbestel en als wij het voorbij laten gaan zal de schaduw, die thans de vooruitzichten van de mens heid verduistert, nog dieper worden. Op dit plechtige ogenblik van de ge schiedenis zijn de ogen der wereld ge richt op deze conferentie en, naar ik hoop, niet vergeefs". w.g. SMUTS. BOODSCHAP VAN AUSTRA LISCHE PREMIER. De Australische premier, Menzies, heeft het Hiags Congres de volgende boodschap doen toekomen: „Het versterke. van de democratische elementen in Europa i; van vitaal be lang voor vrede en veiligheid in de we reld. Ik zal met grote sympathie en le\ endige hoop het werk gadeslaan van Uw historische vergadering te Den Haag inzake de eenheid van Europa, zonder welke de werkelijke vruchten der bevrijding verloren kunnen gaan en de toekomst van millioenen mannen en vrouwen somber kan zijn". w.g R. G. MENZIES opnieuw gebaseerd zijn op een samen werking tussen katholieken en socia listen. Ook de neutrale „Soir" is van oor deel, dat de nieuwe regeringsformule nagenoeg gelijk aan de oude zal zijn. Het blad meent dat de nieuwe rege ring zich reeds de volgende week aan de beide Kamers kan voorstellen. Het liberale blad „La Dernière Heure" schrijft dat deze regeringscri sis geen oplossing betekent. „Indien de Katholieke Volkspartij met betrekking tot de onderwijsproblemen voet bij stuk houdt, dan zien wij niet in hoe deze uit elkaar gerukte coalitie weer geheeld kan worden". Het blad is van mening, dat zich een katholiek-socia listisch kabinet opdringt en betoogt in dit verband dat de liberalen een belangrijke rol in de oppositie van de regering kunnen spelen. Het socialistische blad „Le Peuple" schrijft dat de stelling, die de socialis ten tegenover de schoolkwestie in nemen, thans duidelijk afgebakend is en dat het van rechts afhangt of de regeringscrisis spoedig opgelost zal worden. Bij een treinramp op de lijn Milaan Varese zijn zeven personen om het leven gekomen, terwijl 15 andere zijn gewond. Een passagierstrein is op deze lijn in botsing gekomen met 3 goederen wagons, die in een tunnel tot stilstand waren gekomen nadat zij op drift wa ren geraakt. Winston Churchill is Donderdagavond per extra vliegtuig op het vlieg veld Valkenburg bü Lelden aangekomen, vergezeld door zijn vrouw. Op het vliegveld werd hij verwelkomd door Admiraal Helfrich. Hij inspec teert de ere-wacht van mariniers. BW SLAAT GO AHEAD MET 52. Voorzet op het Go-Ahead doel, die door doelverdediger Brand wordt weggewerkt. In het kader van de nationale feest dag heeft de minister-president dr. L. J. M. Beel voor de beide zenders van Hilversum een radiotoespraak gehou den waarin hij om. zeide: Thans, nu de Nederlandse driekleur wederom van onze huizen wappert, verheugen wij ons in de herwonnen vrijheid en richten wij onze blikken op de toekomst. Een toekomst, welke somtijds weinig hoopvol schijnt. Een wereld zonder vrede, een we reld vol spanningen, biedt, naar het lijkt, weinig gunstige perspectieven. Ook in eigen land rijzen telkens weer nieuwe moeilijkheden; moeilijkheden op schier alle levensterreinen en moe ten offers worden gevraagd, vele en grote. Wie zich echter niet beperkt tot een oppervlakkige beschouwing van het geen hij om zich heen ziet gebeuren, wie zich daarentegen verdiept in de geschiedenis der mensheid, zal zich door de stroom der acute wanordelijke gebeurtenissen niet laten meeslepen. Hij ziet temidden van dit alles toch verheugende perspectieven en weet; dat uit deze woelige na-oorlogse tijd ook iets goed geboren kan worden. Of dit »zo zal zijn, ligt uiteindelijk in Godes hand, Of dit zo zal zijn, hangt mede af van anderen dan wij. Of dit zo zal zijn, hangt eveneens af van ons allen en van ieder onzer. Het is daarom, dat ik juist op deze dag een dringend beroep op U allen meen te mogen doen, om met uw re gering uw schouders te zetten onder het werk, dat nu en in de naaste toe komst moet worden verricht. Weersverwachting geldig tot Vrij dagavond: DROOG WEER. Droog weer, hoofdzakelijk in het Z.O. van het land nog vrij veel be wolking. Zwakke tot matige wind. Overwegend uit Noordelijke rich tingen. Iets hogere temperatuur dan gisteren. Michel Horger een slager uit Luxem burg werd onmiddellijk na de bevrij ding aangehouden en opgesloten. Hij werd ervan beschuldigd ettelijke Lu xemburgers om het leven te hebben ge bracht en hij was deswege reeds via Radio-Londen ter dood veroordeeld. Thans is de heer Horger, die intussen bijna vier jaar in 't gevang heeft door gebracht, door een bijzonder gerechts hof vrijgesproken. Het is n.1. gebleken dat er een vergissing in het spel is en de heer Horger de dubbelganger is van een zekere Souder, een in Luxemburg heruchte officier van de Gestapo. De heer Horger zal officieel in ere worden hersteld. VERGADERING PLAATSVERVAN GERS VOOR OOSTENRIJK AFGELAST. De vergadering van de plaatsvervan gers voor Oostenrijk, die heden moest plaats hebben, is afgelast op verzoek van de Russische afvaardiging, die geen reden hiervoor heeft opgegeven. Onder begunstiging van prachtig weer hadden op Hemelvaartsdag op het Gem. Sportpark te Alkmaar draverijen plaats georganiseerd door het Sportcomité „Vooruit". Er was goede belangstelling en de zeven nummers van het program ma werden op vlotte wijze afgewerkt. De deelname der paarden in de ver schillende nummers had groter kunnen zijn. De eerste course was een mooie over winning voor Limbus, Heny's Gold won het tweede nummer de Waagprijs en J. M. v. d. Berg won met Larrikin onbedreigd de Victoriaprijs. Natuurlijk was de Houtprijs een draverij voor paar den die nog geen 6000 hadden gewon nen voor Louis Axkit die in handen van W Geersen weer uitstekend ging. Jose- phine was een goede tweede. De Sin' gelprijs was een onverwachte overwin' ning voor Koningin Draissise G„ nadat diverse paarden de leiding hadden ge had en weer verloren. Karoline werd derde. In de Molenprijs dr. intern voor paarden, die 8000 of meer hebben ge wonnen, bewees Kitty Zora opnieuw haar klasse door een fraaie overwinning in 1.26 na een lange strijd met Heny's Gold. Tot slot een kortebaandraverij met 9 deelnemers, gelopen in 3 series van 3. £en bijzonderheid was zeker het falen van Kitty Zora in de finale. De gedetailleerde uitslagen waren: I. Kaasmarktprijs. Prijzendraverij voor paarden, die nog geen 300 hebben ge wonnen. Afstand 1700 meter, 8 deelne mers: 1. Limbus 1680 meter van J. Wa genaar, rijder-eig., tijd 2.37.4 (1.33.7); 2. Lord Toddington, 3. Lady Gregor. II. Waagprijs. Prijzendraverij intern. Afstand 2040 meter voor amateurrijders, 5 deeln.: 1. Heny's Gold 2060 m. van Stal D.H., rijder G. v. d. Wal, tijd 2.58.2 (1.26.5); 2. Gretha Trottan; 3. Jeanne d'Arc. III. Victoriaprijs. Prijzendraverij voor 4-jarige paarden. Afstand 2040 m. 6 deel nemers. 1. Larrikin 2060 m. van J. A. Post, rijder J. M. v, d. Berg, tijd 3.10 (1.32.2); 2. Lord Gregor; 3. Lady Zora. IV. Houtprijs. Prijzendraverij voor paarden, die 2000 doch nog geen 6000 hebben gewonnen, 4 deelnemers. 1. Louis Door de 32-overwinning op Venlo is het heren-elftal van de Haagse hockey club HHYC kampioen van Nederland geworden. Met de wedstrijd Groningen —Venlo nog te spelen, ziet de ranglijst er als volgt uit: HHYC 6 5 1 0 33—4 11 Venlo 5 3 0 2 18—8 6 DKS 6 1 2 3 6—17 4 Groningen 5 0 1 4 331 1 PSEUDO-BARON VAN LYN- DEN vindt het aan boord van de „Excelsior" niet gezellig. In de eerste plaats is het internationale nieuws niet erg hoopvol voor een spion van de Duitsers: het Britse achtste leger is in Italië geland, een paar dagen later aanvaardt Rome de onvoor waardelijke overgave! In de tweede plaats heeft hjj in Stockholm letter- ljjk niets bereikt en heeft het er .,11e schjjn van, dat de Nederlanders een spelletje met hem hebben gespeeld, inplaats van hjj met hen. En in de derde plaats heeft hjj hooglopende ruzie gehad met kapitein Aben en hij voelt er niets voor, met deze man XXXII die hij slechts half vertrouwt naar Delfzijl te varen. Daarom laat hjj zich in Kiel van boord zetten en belt Schreieder op om instructies. De Kriminal-Direktor neemt geen enkel risico. Hjj draagt de Kieler S.D. op, Van der Waals per trein naar Bentheim te brengen, waar hij hem zelf met de auto zal afhalen. In Bentheim zien Joseph 'Schreieder en Anton van der Waals elkaar te rug. De ontmoeting is niet bijster prettig; Schreieder merkt terstond het onzekere op, dat volkomen onge woon is bij Anton. In de auto, die snel naar Drieber gen rijdt, vertelt Van der Waals zjjn avonturen als „Baron van Lynden" in Zweden. Hij vertelt ze gekleurd, hij vertelt ze zó, dat hij in een gun stig daglicht komt te staan. En hij liegt er een beetje bij en hij fanta seert een toegiftje hier en een aar_ digheidje daar. En Schreieder krabt zich de kale schedel, want het ver haal ljjkt wel ontsproten aan het brein van een Von Münchhausen. Ja, zegt Van der Waals, ik heb persoonlijk contact gehad met de Nederlandse 'consul-generaal De Jon ge. (Dat is zijn eerste leugen.) Er zal een man komen in mijn woning in flat Boschzicht te Den Haag om mi) een opdracht te brengen. (Dat is zijn tweede leugen). En ik moet, om mi) betrouwbaar te tonen, een belangrijk gebouw van de Duitse Wehrwacht in de lucht laten vliegen. Dan krijg ik verder contact en zal alles weer best marcheren, ook al gaat het England- Spiel kapot. (Dat is een mengsel van waarheid en leugen in de verhou ding 1 10.) Joseph Schreieder weet niet, wat hij er van geloven moet. Het klinkt alles vreemd en vaag en weinig reëel. En het is in ieder geval niet ln overeenstemming met de oude ma nier van werken, die Van der Waals heeft gemaakt tot een der beste ver raders van de S.D. Niettemin: Schreieder zal de jon gen zjjn volle kans geven. In het Scheveningse Sperrgebiet wordt in aanwezigheid van Van der Waals een klein pakhuis van de Wehr- macht opgeblazen. Die opdracht is dus vervuld; het wachten Is nu op de reactie in Stockholm. Maar Schreie der heeft weinig hoop. £EN PAAR DAGEN LATER komt de verrader bij zijn chef met een zonderling verhaal. De man uit Zwe_ der. is, terwijl hjj afwezig was, in flat Boschzicht geweest en heeft een briefje achtergelaten met een af spraak. Die afspraak heeft inmid dels plaats gevonden in «en Haags café; Van Vier Waals heeft verteld over het opblazen van het Wehr- machtsgebouw en de vreemdeling zal hem binnen een paar dagen een op dracht en een fototoestel brengen. Schreieder wacht veertien dagen op een nieuw verhaal. Maar Van der Waals weet blijkbaar niets meer te verzinnen. De volstrekte mislukking van zijn Zweedse reis, het feit, dat de illegaliteit hem onmiskenbaar op het spoor is en de tastbare achter docht bij Schreieder hebben hem de psychische zekerheid ontroofd, die voor het succesvol verrichten van zijn sinister werk een conditio sine qua non is. Lang denkt de leider van het Êng land-Spiel over dit alles na. Hij be seft, dat Anton thans op een gevaar lijk keerpunt staat. In deze omstandig heden wordt hij een gevaar voor de dienst. De S.D. kan het niet tot een breuk met hem laten komen; daar_ voor weet hij teveel en daarvoor is hij te handig. Schreieder besluit hem in ieder geval het verradersloon van 1100 gulden per maand te blijven be talen. Maar werk krijgt hij niet meer. Hij heeft zijn Zweedse opdracht ver knoeid om welke reden dan ook hg liegt alsof het gedrukt staat, hij heeft allerlei moeilijkheden van finan ciële en persoonlijke aard veroor zaakt, hij stort zich van het ene amoureuze avontuur tn het andere, hfl bedriegt vrienden en vrouwen en medewerkers, kortom: hij is een be dorven schoelje, dat moet worden uitgerangeerd. Misschien later, zegt de chef, als Van der Waals hem vraagt of er niet een karwei valt op te knappen. Ovei een poosje komt Je kans weer, metn lieber Anton, maar eerst moet de illegaliteit de stellige overtuiging hebben, dat Je dood bent. |N NOVEMBER 1943 komen Jan Ubblnk en Deurlein, na een reis door België, Zwitserland, Frankrijk en Spanje in Engeland aan en ver tellen van de kolossale nederlaag die de M.I.D. en de S.O.E. hebben ge leden. Alle agenten opgevangen dooi de S.D., de codes bekend, .ie oplei ding bekend, de parachutisten ln de cellen, duizenden illegale werkers in de concentratiekampen en in de mas sagraven en de zenders in handen van de S.D. en de Abwehr. Waarlijk: dit is de grootste spionnageramp van alle tijden. Ubbink en Deurlein verdwijnen in een Engelse geve'nis Maar Londen -r - op een aantal lijnen plotseling T dioverkeer met de S.D. af, get .vaarschuwingen aan enige andere zenders engaat op vier golflengten door met zenders, die in handen van de S.D. zijn. Maar er komen géén parachutisten meer in Nederland, die tevoren op deze golflengten zijn aangekondigd. Want in Londen is inmiddels het een en ander gebeurd: de M.I.D. en zijn Engelse supervisor, de S.O.E., zijn eindelijk, eindelijk definitief ter zijde geschoven. B. I. onder leiding' van de kolonels Somer en Van Hou ten, heeft de gehele militaire inlich_ tingendienst in handen genomen; het nieuwe B.B.O., met generaal Van Oorschot, majoor De Graaf en ma joor Klijzing, krijgt even later de sabotage in beheer en de droppings, die door deze bureau's worden voor bereid, ontgaan volkomen aan de Duitse contra-,spionnage. B.I. werkt samen met de geroutineerde Secret Intelligence Service en het B.B.O. heeft het geluk, in majoor Dobsen een Erigels medewerker te vinden, die in vakkennis en bekwaamheid het tegengestelde is van BinghamBlunt en de zijnen. Het aanhouden van een pear zend- verbindingen met de S.D. is een „spel", dat de geslepen Duitsers een ogenblik verwart. In de nacht van 23 November 1943 een paar dagen nadat de Russi sche legers ln onweerstaanbare op mars Kiev hebben veroverd ge beurt er in Nederland iets, waarvan de bevolking niets merkt, maar dat over het lot van vele dappere man nen beslist. In ons nummer van morgen: Axkit 2060 m. van J. C. Hofdijk, rijder W. H. Geersen, tijd 3.01.8 (1.27.4); 2. Jo- sephine V.; 3. Hennie Rolls. V. Singelprijs. Prijzendraverij voor paarden die 300 maar nog geen 2000 hebben gewonnen. 7 deelnemers. Af stand 2040 meter: 1. Koningin Draisine G„ 2060 m„ van S. Bouma, rijder J. Vergay, tijd 3.07 (1.30.8); 2. Karei Dia mant; 3. Karoline. VI. Molenprijs. Prijzendraverij intern, voor paarden die 8000 of meer hebben gewonnen. 4 deelnemers. Afstand 2340 meter. 1. Kitty Zora 2320 m. van J. Wa genaar, rijder-eig., tijd 3.20.4 (1.26.4); 2. Heny's Gold; 3. Don Brewer. VII. Vooruitprijs, draverij korte baan, 690800 meter, 9 deelnemers, le serie: 1. Kitty Zora 57 sec.; 2e serie 1. Konin gin Draisine G. 1.03.2; 3e serie: 1. Kla- zina Axkitt 1.02.4; Finale: 1. Klazina Axkitt 720 meter van L. J. v. Harlingen, rijder W. H. Geersen, tijd 1.02.5; 2. Koningin Draisi- re. Kitty Zora ingehouden. De volgende draverijen zullen gehou den worden op 27 Juni. Gistermiddag veertien minuten over zes streek op het vliegveld Valkenburg liet vliegtuig neer, dat voor de tweede maal sinds de bevrijding Winston Chur chill in ons land bracht. Churchill werd vergezeld door zijn echtgenote, zijn zoon Randolph en zjjn schoonzoon kapitein Soames, benevens Anthony Eden, die zich na de verwel koming enige ogenblikken met de auto riteiten onderhield, terwijl Churchill zelf in gezelschap van admiraal Helfrich en de commandant van het vliegveld officier-vlieger eerste klasse Zwaab de ere-wacht van het corps mariniers in specteerde. Na enkele ogenblikken te- zal en met zijn medereizigers en de autoriteiten voor de fotografen te heb ben geposeerd en in enkele woorden zijn vreugde te hebben uitgesproken weer in Holland terug te zijn en te hopen, dat zijn arbeid hier zal mogen bijdragen tot het welzijn van de mensheid, vertrok ken de hoge gasten in snel tempo in de richting Den Haag. De traditionele si gaar was bij de gehele eeremonie pre sent. In een toespraak op de openings- bijeenkomst van het Nationaal Congres van de Mouvement Republicain Popu laire, welke vier dfegen zal duren, te Toulouse, heeft Maurice Schumann, da voorzitter van de partij, doen verstaan, dat zijn partij zou instemmen met een unie met de Rassemblement Du Peuple Francais van generaal De Gaulle, doch alleen ter ondersteuning van de huidige coalitieregering van Robert Schumann. Maurice Schumann noemde de RPF niet bij name. Zijn verklaring wordt opgevat al» een antwoord op het be roep, dat vorige week door Rene Ple- ven, de voormalige minister van Da Gaulle, gedaan is ten gunste van een samengaan van de RPF met de partijen van de „derde macht" in een herziene regering-Schumann. Voor een verrassend groot aantal toe schouwers, ruim 2400 tennisliefhebberg vulden de tribunes van de METS-banen, heeft Nederland op de eerste dag van de Davis-cupwedstrijd NederlandPor tugal een 20-voorsprong genomen, v. Swol won de eerste partij met spreken de cijfers van Roquette 60, 83, 62, terwijl ook de tweede partij een snelle overwinning voor Nederland bracht. Met 62, 6—1, 61 had v. Meegeren te gen Riccardi een goed debuut in Davis- cup-tennis. Naar wij vernemen zal de openbare behandeling van de aanklacht tegen de voormalige „General der Flieger" Chris tiansen door het bijzondere gerechtshof te Arnhem op zijn vroegst in Juli ge schieden. Aanvankelijk was gemeld, dat deze zaak reeds in Mei aan de orde zou komen. METRO STAKING TEN EINDE. Gistermorgen is bekend gemaakt, dat de 6 dagen oude staking bij 4e Parijse Metro, die het verkeer voor een groot dee. verlamde, 's middags zou worden beëindigd. De leden van het stakende autonome verbond van bestuurders der Metro hebben namelijk besloten weer aan het werk te gaan. EEN MERKWAARDIG ONGELUK. Mevrouw Marie Fraikin, oud 52 jaar, bracht gisteren een bezoek aan het graf van een harer verwanten te Verviers (België). Toen zij op het graf in gebed was verzonken, stortte plotseling het stenen kruis naar beneden, waardoor haar beide benen werden gebroken. NIEUWE AMERIKAANSE VOOR STELLEN INZAKE PALESTINA? Volgens welingelichte kringen te Bei- roe. zullen de Ver Staten een wapen stilstand van 10 dagen in geheel Pales tina en verlenging van het Britse man daat van 16 Mei tot 25 Mei voorstellen.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1