H.M. de Koningin doet na de jubileumfeesten afstand van de troon Marshall wenst geen bilaterale conferentie VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Wolverhampton klopte Bondselftal De Union Jack gaat neer in Jeruzalem Donderdag 13 Mei 1948 70ste Jaargang No. 7811 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Schouder aan schouder mei Juliana de toekomst tegemoet" Anthony van Kampen naar Riouw-archipel EGYPTE IN STAAT VAN BELEG Haarlem—E.D.O. was waardeloos Belgische diamantslijpers en groentenkwekers tegen Benelux WEERBERICHT 9 HET INITIATIEF IS AAN DE SOVJET-UNIE Nieuwe Bonnen BELGIË VREEST RODE STAKINGSGOLF 3evin ziet geen heil in conferentie BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer *49041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. C. A Dekkers COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 et. Abonnementen: per kwartaal 3.75. H.M. wekt op tot eendracht Hare Majesteit de Koningin heeft gisteravond over beide zenders een radiorede uitgesproken voor Neder land en de Overzeese gebiedsdelen. Hare Majesteit zeide: „Land- en rijksgenooten, Als den dag n gisteren herinner ik mij nog den 12den Mei 1889, toen het veertig jaar geleden was, dat mijn onvergetelijke vader in Amsterdam werd beëedigd en ingehuldigd. Waar ik u over het wederom instel len van het regentschap van mijn dochter en daarmede verband houden da plannen voor de toekomst wil spre ken, meen ik daarvoor geen beteren dag te kunnen uitkiezen dan dezen op één jaar na honderdjarigen herinne ringsdag. Overgroote vermoeienis, die noch mijn werk, noch mijn gezondheid ten goede komt en die onder den druk van de uitoefening van mijn zware taak geen kans krijgt over te gaan, noopt mij ten tweeden male mijn toe vlucht te nemen tot een regentschap Maar er is meer. Er is de last van het klimmen der jaren, 'n achteruitgaan van veerkracht, weerstands- en arbeidsvermogen, van de krachten welke den geest onont beerlijk zijn voor het nemen van ver antwoorde beslissingen in de diepgaan de en ingewikkelde vraagstukken, die er in den tegenwoordigen tijd maar al te vele zijn. Voor deze nuchtere werkelijkheid ben ik gesteld en ofschoon ik mij steeds ten volle bewust ben, dat de mensch slechts wikt en God beschikt, meen ik toch in het wèl begrepen belang van u allen en van het rijk te handelen door het regeeringsbeleid toe te ver trouwen aan Juliana, die naast wijs inzicht ook haar leeftijd vóór heeft en óver jonge, frissche krachten beschikt. NA DE JUBILEUMFEESTEN Het is op haar dringend verzoek, dat ik de troonswisseling uitstel tot het begin van September. Zij over woog hierbij geen teleurstelling te willen wekken bij hen, die mijn ju bileum willen herdenken. Ik hoop, dat het mij gegeven zal sijn den 30sten Augustus de teugels van het bewind over te nemen tot na de feesten om daarna afstand te haren behoeve te doen. Gij kunt ervan verzekerd zijn, dat ik eerst na rijpe overweging tot dit besluit gekomen ben en dat alleen uw belang en mijn plichtsbesef den door slag hebben gegeven. Vooraf heb ik het ingewikkelde sa menstel van hangende vraagstukken aan mijn geest doen voorbij trekken, en zoowel deze als de zeer moeilijke tijdsomstandigheden trachten te pei len, ja ik heb alle gezichtspunten in beschouwing genomen, die daaruit kunnen voortvloeien. Al deze problemen hebben dit eene gemeen, dat zij nog langen tijd onze aandacht zullen ■"""gen. Dus ben ik tot de slotsom gekomen, dat niet ik, doch een jonge kracht op mijn plaats moet medewerken om het zeldzame samenstel van problemen, die ons en de gehele menschheid in hun greep houden, tot een goede oplossing te brengen. Hoeveel zoude ik tot u kunnen zeg gen op een dag als deze, na al wat in den laatsten tijd door hoofd en hart is gegaan, maar dan zoude ik veel te veel geduld van u moeten vragen. Slechts wil ik u zeggen, dat mijn gedachten steeds zullen blijven uitgaan naar hen, die hun leven gaven in den strijd tegen den overweldiger en naar al degenen, die nog lijden door wat zij verloren hebben. Wij moeten tezamen den geest over winnen, die spreekt uit de handelingen en nalatigheden, welke in de jaren van oorlog en bezetting den weerstand hebben belemmerd en zelfs vele goede Nederlanders het leven hebben gekost en die ook thans nog in ons volk rond waart. EENDRACHT. Doch op dit oogenblik roep ik' u met den meesten ernst toe: In dezen tijd van geweld en gevaar, sluit u nauw aaneen, eendracht en nog eens een dracht. De goede eigenschappen, die wij in en na den oorlog konden ont plooien hebben buiten onze grenzen bij allen, die van goeden wille zijn, waar ook ter wereld, vertrouwen en waardeering gewekt. Dit vertrouwen en deze waardeering zijn een kostbaar bezit, dat wij niet verloren mogen la ten gaan door verdeeldheid of het vooropstellen van ons persoonlijk be lang. Toont opgewassen te zijn tegen den grooten tijd, waarin wij leven, met een wijden blik voor het wereld gebeuren en met begrip voor het we zenlijke, waar het voor ons allen om gaat. m En vervult zoodoende uw plicht tegenover uzelf en tegenover het vaderland, tegenover onze bondge- hooten en de groote gemeenschap der volkeren. Gaat de toekomst tegemoet schou der aan schouder met Juliana. God zegene u en mijn geliefd kind." Naar ons zojuist telegrafisch uit Indië wordt bericht, vertrok in de nacht van Dinsdag 11 op Woensdag 12 Mei j.1. onze mede werker Anthony van Kampen per vliegtuig van Batavia naar Tand- joengpinang in de Riouwarchipel, alwaar hij zich zal inschepen op een der vaartuigen waarmee in dit gedeelte van Indië door de Koninklijke Marine gepatrouil leerd wordt tegen de smokkelhan del tussen Sumatra's Oostkust en Malakka Ongeveer twee weken zal onze medewerker zich aan boord bevinden van een R.P.- boot, een klein vaartuig met circa 1012 koppen bemand, teneinde persoonlijk dit uiterst belangrijke werk van de zeemacht in Indië gade te slaan. Zo spoedig mogelijk hopen wij in staat te zijn de repor tage van deze actie te publiceren. Rauter in cassatie Naar het A.N.P. verneemt, heeft Rau ter beroep in cassatie aangetekend. H.M. Koningin Wilhelmina heeft Haar aftreden aangekondigd. In Septem Haar dochter H.K.H. Prinses Juliana. Vijftig jaar geleden werd H.M. tot van H.M. in 1898. ber zal zij Haar taak overdragen aan Koningin gekroond. De Beëediging Koning Faroek van Egypte heeft gisteren een decreet ondertekend, volgens hetwelk het land met in gang van gisternacht in staat van beleg wordt gesteld. Naar verluidt, geldt deze toestand voor een jaar. Alle Egyptische legerverloven zijn met ingang van 15 Mei ingetrok ken. De Egyptische regering heeft be kend gemaakt, dat de staat van be leg, die te middernacht inging, ten doel heeft Egypte in staat te stellen „zijn houding te bepalen en zijn strijdkrachten aan de Palestijnse grens te verzamelen om een militaire actie te kunnen ondernemen, die de Zionistische aanvallen op het Arabi sche Palestina moet afslaan' In de verklaring van de Egyptische regering wordt verder gezegd, dat de staat van beleg afgekondigd kan worden, „wanneer een ontwikkeling zich voordoet, die een gevaar zou kunnen zijn voor de veiligheid van de strijdkrachten en militaire opera ties". Voorhoede voldeed goed In een uitverkocht Feyenoord Sta dion hebben de Wolverhampton Wan- derers gisteravond met 32 van een Nederlands Bondselftal gewonnen. De ruststand was 31 voor de Engel sen. Een spannende HollandBelgië wed strijd had het publiek niet met meer geestdrift kunnen vervullen dan de tweede helft van de gisteravond in het Feijenoord-Stadion gespeelde wedstrijd tussen een Nederlands Bondselftal en de Engelse Eerste Divisie club Wol verhampton Wanderers. 32 in het voordeel van de Britten was de stand. Er zat een Nederlands doelpunt, de gelijkmaker dus, in de lucht. Het was daarom helemaal niet ver wonderlijk, dat het publiek, toen Abe Lenstra die lang verwachte gelijkma ker dan ook op prachtige wijze achter William deponeerde, maar scheidsrech ter Bronkhorst de blunder van zijn le ven maakte door dit absoluut geldige doelpunt wegens vermeend buitenspel af te keuren, diep teleurgesteld was. Inderdaad, het was geen buitenspel, maar dit behoeft voor de toeschouwers toch geen aanleiding te zijn tot een waarlijk Zuid-Amerikaanse demonstra tie over te gaan en onder een schril fluitconcert honderden zitkussentjes van de tribunes af te gaan gooien. Het gebeurde echter helaas toch, al werd dit wansmaakje aan deze wedstrijd even later, nadat het eindsignaal had geklonken, voor een deel goed ge maakt, en een hartelijk applaus de Engelse gasten bij het verlaten van het veld duidelijak maakte, dat de demon stratie alleen tegen de arbiter was be doeld geweest. Dat een deel van deze ovatie ook de Nederlandse spelers gold, zullen deze laatsten zelf wel begrepen hebben, want de wijze waarop onze ploeg in de tweede speelhelft partij heeft gegeven was werkelijk schitterend. De Nederlandse ploeg heeft echter lang niet in zijn geheel voldaan. Voor al de middenlinie was zwak. Wel kwam Terlouw er in de loop van de wedstrijd steeds beter in, maar de Vroet en Stoffelen bleven onder de maat. Een andere speler die niet ge heel aan de verwachtingen voldeed, was keeper Landman. Gelukkig wa ren de positieve vondsten talrijker. Zo speelde Albers van Vitesse een goede en resolute backpartij, terwijl ook zijn partner Van der Sluys (BVV) die van Bun verving, zich na een wat onzeker begin, uitstekend weerde. De voor hoede, in de eerste helft onsamen hangend, heeft na rust zo goed ge combineerd, dat het ons niet zou ver wonderen wanneer deze linie in haar geheel voor de wedstrijd tegen Noor wegen zou worden opgesteld. Vooral van der Tuyn en Roosenburg hebben goed voldaan en zowel Lenstra als Wilkes waren actiever dan ooit. Rij vers was weer handig, maar ook bij hem kan het plaatsen beter. De Nederlandse doelpunten werden door Lenstra en Wilkes gemaakt De kampioenswedstrijd tussen Haar lem en EDO trok geen grote belang stelling en waarom deze ontmoeting te Amsterdam werd gespeeld blijft on begrijpelijk, immers de paar duizend toeschouwers hadden even goed in Haarlem zelf geborgen kunnen worden. Het vertoonde spel stond niet op hoog peil en in sommige perioden was het een heen en weer getrap, waarbij men nauwelijks meer van voetbal zou kunnen spreken. Vooral het plaatsen was slecht verzorgd. Door de 21 over winning bleef EDO theoretisch in de running voor het nationaal kampioen schap en werd Haarlem vaster dan ooit op de onderste plaats genageld. Opmerkelijk waren de vele verande ringen in de opstelling, welke Haarlem tijdens de wedstrijd aanbracht. De stand in de kampioenscompetitie luidt thans: Heerenveen 7 5 1 1 11 2013 BVV 6 4 119 11— 4 Go Ahead 7 3 1 3 7 14—16 EDO 6 2 2 2 6 7—11 PSV 7 2 1 4 5 12—13 Haarlem 7 1 0 6 2 11—18 (Van onze correspondent). ANTWERPEN, Mei. In de Belgi sche diamantnijverheid neemt de werk loosheid hand over hand toe. Londense handelaren krijgen van hun regering geen vergunningen meer om opdrach ten te plaatsen in Antwerpen en Brus sel, aangezien de Engelse handelsbalans met België zulks niet meer toe laat Nederland profiteert hiervan in be perkte mate, daar Londen wel vergun nir.gen afgeeft voor opdrachten in Am sterdam. Het gevolg hiervan is een steeds stijgende werkloosheid onder de Belgische diamantslijpers en obstructie tegen de Benelux. Men beschuldigt Ne derland van oneerlijke concurrentie, daar de Nederlandse regering een premie beschikbaar stelt voor de export naar de dollargebieden, waardoor de Nederlanders goedkoper kunnen leve ren en de Belgische industrie wordt vermoord. In feite ligt de situatie enigszins an ders, want er zijn geen gevallen bekend, waarin de Nederlanders op grond van deze export-premie hun prijzen ver laagden. Ten overvloede heeft de Ne derlandse regering de exportpremie, die een doorn in het oog der Belgische dia mantbewerkers is, wederom ingetrok ken. Wel erg onverstandig is het om van deze gang van zaken, die alleen voort' spruit uit moeilijkheden in de beta lingsbalans tussen Engeland en België, de Benelux-partner de schuld te geven. Ook onder vele groentekwekers is een geprikkelde stemming te constateren over de grote importen Nederlandse groenten, waardoor de Belgische ver koopsprijs nadelig wordt beïnvloed. Toch is er in deze kringen meer begrip te constateren voor de Benelux-ge- dach.te, zij het dan dat schampere op merkingen aan de orde van de dag zijn Een enkele pijper van de „Highland Light Infantry" zal van de galerij van het regeringsgebouw te Jeruzalem Vrijdagochtend het Britse mandaat „uitluiden". Als de Britse hoge commissaris, Sir Alan Cunningham, de Heilige Stad verlaat, zal een officier van het regi ment de Union Jack van het „Witte Huis" neerhalen. Een slotplechtigheid ter gelegenheid van het einde van het 30-jarig Britse bestuur in het heilige land zal later op de dag te Haifa plaats vinden. Volgens een officiëel communiqué, uitgegeven te Kyrenia op Cyprus, zal de Britse regering alle Joodse illegale im migranten vrijlaten, zodra het Joods Bureau bereid is hen naar Palestina te verschepen. Ook de twee immigrantenschepen „Pan York" en „Pan Crescent" zullen worden afgegeven. Engelse dames winnen met 2 1 van Nederland De wedstrijd tussen het Engelse dameselftal en dat van Nederland voor groep A. van het tournooi om het wereldkampioenschap dames- hockey is geëindigd in een 2I over winning voor de Engelse dames, na dat de rust met een 20 voorsprong was ingegaan. Het Nederlandse doel punt werd gemaakt door de midvoor mej. Markus uit een voorzet van mej. Eefje Piel. Weersverwachting, geldig tot he denavond: RUSTIG WEER. Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk mist, later óp ver schillende plaatsen brekende be wolking. Vrijwel overal droog weer met zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. George Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heelt gisteren de mogelijkheid van een bilaterale conferentie tussen de V.S. en de S.U. van de hand gewe zen. In deze speciaal voorbereide verkla ring, die hij op een drukbezochte pers conferentie aflegde, zeide Marshall, dat de enige manier om dichter tot 'n oplossing te komen de behandeling van de lopende geschillen in de reeds bestaande organisaties is, zoals de veiligheidsraad der V.N. de geallieer de bestuursraad te Berlijn. Volgens Marshall loopt elke nieuwe conferentie groot gevaar te mislukken, „hetgeen de wereld veel kwaad zou doen. Wat wij nodig hebben, is hande len". De oorspronkelijke bedoeling van ambassadeur Smith's onderhoud met Molotof, aldus Marshall, was de poli tiek van de V.S. voor de Sovjetrege ring te verduidelijken, daar er de laat ste tijd in de V.S. veel officieuze re devoeringen over dit onderwerp zijn gehouden. Generaal Smith verzocht niet om een algemene bespreking of onderhandelingen", aldus Marshall. Onmiddellijk na deze verklaring stormden de vragen der persvertegen woordigers op Marshall af, die zeide, dat hij op het ogenblik geen plan had tot verdere mededelingen aan Molotof In nadere toelichting op de betekenis van zijn voorbereide verklaring legde Marshall er de nadruk op, dat speci fieke voorstellen nodig zijn, niet alge mene besprekingen. Volgens Marshall moet de Sovjetregering thans groten deels het initiatief nemen. Marshall vestigde de aandacht der journalisten in het bijzonder op de passage in Molotof's verklaring, waar in deze zegt, dat de Sovjetregering de ze verklaring der V.S. slechts met vieugde kan begroeten, „daar zij zoals bekend is, altijd een politiek van vre de en samenwerking ten aanzien van de V.S. gevolgd heeft, die bij de vol keren van de S.U. altijd algemene in stemming en steun heeft gevonden. De USSR verklaart, dat zij het voorne men heeft, ook in de toekomst geheel standvastig deze politiek te volgen". Op deze passage gaf Marshall de volgende commentaar: „Dat is een zeer belangrijke verklaring. Ik ben er zeker van, dat de wereld met be langstelling zal toezien, met welk 'n standvastigheid deze politiek wordt voortgezet". Terugkomend op de reden, dat de V.S. het eerst een nota indienden, ver klaarde Marshall, dat men het van be lang achtte, de politiek van de V.S. opnieuw aan de Sovjetrussische rege ring uiteen te zetten, „omdat men soms aan zijn eigen propaganda gaat geloven als deze maar lang genoeg voortduurt". Marshall drukte zijn teleurstelling uit over het feit, dat de Sovjet-Unie „het vertrouwen geschonden" had. Marshall voegde eraan toe, dat Radio Moskou alle opmerkingen van Molotof had bekend gemaakt, terwijl de op merkingen van de Amerikaanse am bassadeur, Walter Bedell Smith, slechts ten dele waren weergegeven. Het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zal echter de gewone methode van diplomatieke onderhandeling blij ven gebruiken. „Wij zijn bereid het risico te nemen", aldus Marshall Voor het tijdvak van 16 t/m 29 Mei 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 806 380 Algemeen 200 gram brood (geldig t/m 22 Mei). 381 Algemeen 400 gram brood of één rantsoen gebak. 382 Algemeen 1600 gram brood (gel dig t/m 22 Mei). 383 Algemeen 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram ver snaperingen. 385 Algemeen 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kin dermeel. 387 Algemeen 120 gram spijsolie. 389 Algemeen 2 eieren. 379 Algemeen 250 gram waspoeder. 375 Reserve 800 gram brood (geldig t/m 22 Mei). 378 Reserve 400 gram brood (geldig t/m 22 Mei). BONKAARTEN KD, KE 806 879 Algemeen 500 gram waspoeder. 880 Algemeen 200 gram brood (geldig t/m 22 Mei). 881 Algemeen 400 gram brood of één rantsoen gebak. 882 Algemeen 400 gram brood (geldig t/m 22 Mei). 883 Algemeen 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram ver snaperingen. 885 Algemeen 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kin dermeel of kinderbis cuits. 887 Algemeen 120 gram spijsolie. 889 Algemeen 2 eieren. 875 Reserve 400 gram brood (geldig t/m 22 Mei). 878 Reserve 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kin dermeel of kinderbis cuits. TABAKS- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 802 49, 50, 53 Tabak 2 rants. sigaretten of kerftabak. 51 Versnap. 200 gram versnape ringen, of 200 gram suiker, boterhamstr. enz., of 400 gram jam, stroop enz. 54 Versnap. 100 gram versnape ringen, of 100 gram suiker, boterhamstr. enz., of 200 gram jam, stroop enz. (Van onze Antwerpse correspondent) België vreest een nieuwe, rode sta kingsgolf. Men vermoedt, dat binnen enkele weken de communisten, die ook hier aanhangers hebben verloren na de dramatische omwenteling in Praag, een poging zullen ondernemen tot sabotage van het Marshall-plan. Naar verluidt zouden zij daarbij hun zwaartepunt la ten vallen op het Zuidelijke deel van het land en morele steun krijgen van de communisten in Noord-Frankrijk. Vol gens „De Gazet van Antwerpen" is de echtgenote van Thorez, Jeanette Ver- mearsch, in Brussel gearriveerd, ten einde voor deze komende actie contact te leggen met de Belgische communis ten. Politiek staan de Belgische commu nisten sedert de jongste stakingsgolf vrij zwak. Alleen kunnen ze deze actie niet aan. Steun in België kunnen ze niet verwachten. Vandaar dat deze actie ondernomen zou worde» in sa menwerking met de rode broeders van Noord-Frankrijk. Naar verluidt zou mr. Terfve, een rode advocaat te Luik en oud-minister het eerste contact hebben gelegd met Maurice Thorez. Vele sensationele bijkomstigheden omtrent de voorgenomen actie dragen een niet geloofwaardig karakter. Zo zou b.v. het gehele kader van de com munistische partij in België en Noord- Frankrijk gemobiliseerd zijn, teneinde op het juiste ogenblik de macht in on dernemingen naar zich te kunnen toe trekken. Ook zouden actie-comité's zijn opgericht voor de spoorwegen, voedsel voorziening enz. (Nadruk verboden). Ernest Bevin, de Engelse minister van buitenlandse zaken, heeft giste ren in het Lagerhuis verklaard, dat de Amerikaanse regering hem thans volledig op de hoogte heeft gesteld van haar jongste bespreking met de Sovjetregering. „Ik wil volkomen openhartig spreken, daar ik niet ver langend ben verder in besprekingen te treden, zolang de weg niet ge- effend is. Ik heb te veel mislukkin gen gehad. Ik verlang naar vrede, naar een regeling met de S.U. Ik wil misver stand uit de weg ruimen. Maar ik kan niet meehelpen aan net brengen van vrede in de wereld, indien ik de westelijke mogendheden en mogend heden in andere delen van de wereld iPioet vragen hun beginselen en hun overtuiging te laten varen om zich aan te passen bij iets, waar zij het niet mee eene zijn".

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1