REGEN MANTELS 4050 - 4450 MANTELS Mechanische voorbereiding van de verkiezingen Stad en OmgeoutQ ALGEMENE BOND VAN OUDEN VAN DAGEN HELDERSE HUIZEN onder de hamer Uit het politierapport Post voor ..Willem van der Zaan" H.R.C. 2—B.K.C. I Op weg naar huis Openbare Leeszaal in April Predikbeurten Linnen DAMES- Plastic 3L. 12" Walvis-experimenten te IJmuiden Oosterland. Schoolkinderen op reis Urk. H.M. UITGENODIGD WEG TE OPENEN Weekoverzicht visserij ABONNEERT OP DIT BLAD Amsterdams ingenieur vervaardigde machine die kan lezen en schrijven Prote*t inzake het Urkerland Wielingen. Postduivennieuws Visserij Texel. De Schager markt Marktoverzicht BOEKH. EGNER DEN HELDER WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? JjlQ&ZMdw Nogmaals „HAAR SCHULD GEBOET" Helderse afdeling opgericht. De Algemene Bond van Ouden van Dagen (Nederland) heeft op 7 Mei jl hier ter stede een openbare vergade ring gehouden, welke zeer goed was bezocht. Spreker was de heer P. Trouwborst, voorzitter van de bond. Hij bracht in herinnering de tijd van ongeveer 50 jaar geleden en hoe men toen dacht over ouden van dagen, na dat zij geruime tijd hun beste krach ten ten dienstè van de gemeenschap hadden gegeven. Veel is sinds die tijd veranderd. Spreker stond geruime tijd stil bij het onderwerp „De noodwet- Ouderdomsvoorziening". Alhoewel deze wet evenals zovele andere wetten niet volledig beantwoor den aan de eisen des tijds, viel er toch een zekere vooruitgang te bespeuren op sociaal gebied. Men was het volko men met de spreker eens, dat de kwes tie van de onderhoudsplicht door de kinderen spoedig tot het verleden moest behoren, alsook dat nu de uit kering van de Noodwet niet geheel voldoende is om in het volstrekte le vensonderhoud te voorzien en men nog gedeeltelijk aangewezen is op aanvul ling door de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken. Sinds 11 November 1947- ligt reeds een adres van de Bond ter inzage in de Tweede Kamer, waarin de wense lijkheid wordt bepleit van een bijslag ten bedrage van 50 pet. op de uitke ring van de Noodwet. Tot op heden heeft blijkbaar nog geen der Kamer fracties inzage van bedoeld adres ge nomen. Nadat de spreker nog enige gege vens verstrekt had over de uitkering van de Noodwet, waarbij de gemeente Den Helder is ingedeeld in de derde klasse, werd besloten tot oprichting van een Helderse afdeling van de Bond. Reeds werd een voorlopig bestuur ge kozen. Het correspondentie-adres is: M. Bontes, de Ruijterstraat 21,Den Helder. Door notaris A. M. Engelmann wer den Dinsdagavond in „Centraal" de vol gende percelen, alle gelegen te Den Helder, publiek verkocht: Het voortdu rend recht van erfpacht op een perceel grond aan de Singel met daarop staand huis, plaatselijk genummerd 29, groot 2 A 28 c.A. aan J. Sjoerdsma voor f 6200. Huis en erf, Vlamingstraat 23, groot 80 c.A. aan G. Abbenes voor f 1375. Huis en erf, Piet Heinstraat 18, groot 85 c.A., aan P. Uipkes voor f 2082. Huis en erf, Janzenstraat 40, groot 90 c.A., aan C. Gomes qq voor f 2710. Huis met erf en boet, Jonkerstraat 57, groot 1 A 20 c.A., aan K. Heerkens voor f 960. Een perceeltje grond aan de Sluisdijkstraat hoek Basstraat, groot 23 c.A. met daarop rustende herbouw- plicht welke moet worden overgeno men voor f 750, aan C. Winter voor f 876. Huis en erf, Breewaterstraat 30, groot 1 A 25 c.A. aan M. A. Heb- bink voor f 3080. Huis en erf, Bin nenhaven 36, groot 70 c.A., aan T. Bruinsma voor f 2430. Huis en erf, Jan in 't Veltstraat 85, groot 1 A 3 c.A., aan J. Rodenhuis voor f 1805. Het gebouw met erf, thans ingericht als Zeemanshuis aan de Weststraat 82 en Keizersgracht 69, groot 1 A 33 c.A. aan F. H. .Nypels voor f 2760. Huis en erf, Ruiterstraat 20, groot 88 c.A., aan I'. de Groot voor f 1900. Huis en erf, li. van Berkstraat 14, groot 70 c.A. aan J. J. Dito qq voor f 1381. Huis en erf, Stakman Bossestraat 10, groot 1 A 19 c.A. aan J. Boerdijk qq voor f 1875. Woon- en Winkelhuis mej; erf, le Go- versdwarsstraat 14, groot 44 c.A., aan Ki. Heerkens voor f 1825. Huis en erf, le Goversdwarsstraat 20, groot 52 c.A., aan G. Visser qq voor f 1125. Huis en erf, Binnenhaven 80, groot 1 A. 40 c.A., aan J. Plaatsman voor f 2484. Op de Rijksweg nabij de vlotbrug de Kooy heeft een aanrijding plaats gehad tussen een personenauto, bestuurd door de heer K. de B. uit Groningen, en een vrachtauto, be stuurd door de heer M. H. uit Den Helder. De personenauto keerde op de Rijksweg, toen de vrachtauto uit de richting Den Helder kwam aanrijden. De heer De B. merkte de vrachtauto niet op, terwijl de heer H. veronder stelde dat de personenauto wel even zou wachten met 't voortzetten van de manoeuvres. Een aanrijding was het gevolg. De vrachtauto greep de luxe auto bij het rechtervoorwiel, waardoor de rechtervoorzijde van laatstgenoem de auto belangrijke schade opliep. Proces-verbaal werd opgemaakt. Twee van de vier honden, die sinds Maandag op het hoofdbureau verblijf hielden, zijn doodgeschoten. De politie heeft een manspersoon aangehouden, die nog vier maanden gevangenisstraf had op te knappen. Hr. Ms. mijnenlegger „Willem van der Zaan" vertrekt op 18 Mei a.s. uit Tandjong Priok naar Nederland. De opvarenden kunnen in de volgende tussenhavens post ontvangen, mits de ze niet later dan op de tussen haak jes vermelde data ter post wordt be zorgd: Colombo (14 Mei), Port Said (10 Juni), Malta (15 Juni) en Lissa bon 22 Juni). Het schip wordt op 1 Juli te Den Helder verwacht. De wedstrijd HRC 2BKC 1 wordt gespeeld op Maandag, tweede Pink sterdag, aanvang half elf. Dit aanvangs- uur is in overleg met de Helderse Sportraad vastgesteld. De wedstrijd Helder 3De Rijp is een week verschoven, evenals Water vogels—Grashoppers. Aan boord van het s.s. „Johan van Oldenbarnevelt, dat op Dinsdag 18 Mei a.s. uit Indië in het moederland wordt terugverwacht, bevinden zich onze stadgenoten korp.-machinist D. Brou wer, Beukenkampstraat 33, serg.-vlieg- tuigmaker A. P. Groenhard, Achter binnenhaven 51, serg.vliegtuigmaker C. A. de Moor, Sluisdijkstraat 92, en serg.- kok O. Lammerts, Dahliastraat 7. De Openbare Leeszaal werd gedu rende de maand April bezocht door 213 mannen en 20 vrouwen, totaal 333 personen. Uitgeleend werden: 2755 ro mans, 1588 studiewerken en 2424 jeugdboeken, totaal 6767 boeken. Nieuwe aanwinsten Romans: Baum: De grote zelfverloochening. Frank: Het achterhuis. Havank: Lijk halfstok. Jacobs: Blijspel ach ter blinden. Kliphuis: Recht zonder wet. Korch: De rode paarden. Maurier, du: De kopermijn. Peelen: Liefde op het eiland. Plievier: Sta- lingrad. -Poehlmann: Jan Swam merdam. Ree, van: Bronsdale. Reuling: De verwachting. Rolland: Annette Rivière. Sinclair: Tussen twee werelden. Sinclair, de: Het groene oog van Siva. Steinbeck: Tortilla flat. Swildens: Tocht on der het kruis. Veen, van der: Wij hebben vleugels. Weber: Het twee de leven van Vesalius, 2 dln. Studiewerken: Boschma: Eenvoudig christendom. Brussee: Vliegtuigen en radar. Carp: Suggestie. Dippel: Kerk en wereld in de crisis. Dorhout: Volk aan den plas. Kolkman: Walvis aan stuurboord. Krachenko: Ik verkoos de vrijheid. Lunshof: De stuurman van „De Groene Leeuw". Perron, du: Indisch memorandum. Satre: Het existentialisme is een humanisme. Söderblom: De ware broederschap. SpelbergStokmans: Wat ons utt het oude boek verteld wordt. Geschenken: Adams: The knife. Bailey: Mr. Fortune's practice. Barendrecht Hoen: De tovertuin der Alpen. Bu- chan: Huntingtower. Chance: Death of an innocent. Christie: The mur- der of Roger Ackroyd. Cole: Su perintendent Wilsen's holiday. Galsworthy: The Freelands. Geest, van, Tichelman: Tweede tropenme- morandum. Hay: The winning clue. Heerde, van: Tusschen vuur en ijzer. Huizinga: „Ozei ik. Hume: Halfway to horror. Lacre- telle, de: La vie inquiète de Jean Her- melin. Mulder: Logarithmen en ro zen. Naeff: Juffrouw Stolk en Andere verhalen. Norel: Doctor Frans. Reitsma: Zwerftochten door Indië. Reyneke van Stuwe: Het boek met zeven zegelen. Sapper: The final count. Saring: Loulse Henriëtte, prinses van Oranje. Smith: Doublé who doublé crossed. Vercors: De stilte der zee. Verslag van de Mg. tot financiering van het Nationaal Herstel N.V. over 1947. Wallace: The crimson circle. Wal- lace: The northing tramp. Wells: The history of mr. Polly. Eerste Pinksterdag. DEN HELDER, Ned. Herv. gem., Nieuwe kerk, Weststraat, 10.30 uur ds. De Hoest; Palmstraat, 10 uur ds. Borg- hardt, 19 uur de heer E. Wanders, uit Schagen. Geref. kerk, Bethelkerk, 10 uur, ds. M. Hamming, 17 uur ds. J. Hartkamp; Rehobothkerk, 10 uur dg. J. Hartkamp, 17 uur ds. M. Hamming. Geref. kerk art. 31, Nieuwe kerk, West straat, 8.45 uur ds. F. Tollenaar, 17 uur ds. F. Tollenaar, openbare belijdenis des geloofs. Chr. geref. kerk, Steen gracht, 10 uur en 17 uur ds. J. Rebel. Geref. gemeente, Janzendwarsstraat 8, 10 en 16 uur leesdienst. Lutherse kerk, Wezenstraat, 10.30 uur ds. C. C. G. Visser van Rotterdam, koorzang. Doopsgezinde gemeente, 10.30 uur da. T. Kraft-Rothfusz. Baptisten gemeente, gebouw Irene, Hoogstraat, 10.15 uur zangdienst, 10.30 uur, de heer G. van Leeuwen; 12 uur Zondagsschool; 13.45 uur zangdienst; 20 uur evangelist F. J. G. Hofhuis, zendingscollecte: Don derdag 19.30 uur N.B.J.B.-jeugdclub, Californiëstraat 8; Vrijdag 20 uur Bij belbespreking en bidstond, Molenstraat 97. Oud-Katholieke kerk, 10 uur Hei lige dienst, 19 uur de Vespers, pastoor Verheij. Evangelisatie Vijzelstraat, 10 uur en 19.30 uur samenkomst, 12 uur en 14.30 uur Zondagsschool; Woens dag 20 uur Bijbelkring; Donderdag 19.30 uur vrouwenkrans; Zaterdag 20 uur bidstond. Leger des Heils, 10 uur heiligingssamenkomst, 19 uur open luchtsamenkomst, 20 uur verlossings samenkomst, o.l.v. Envoy Smallegange; Maandag 14 uur vrouwenkrans; Dins dag 19.30 uur Bijbelbespreking; Don derdag 20 uur heiligingsdienst o. I. v. majoor Hordijk. JULIANADORP. Ned. herv. gem., 10 uur ds. Salm. Geref. kerk, 14.30 uur ds. M. Hamming. Star of hope mis- sion, 14 uur Zondagsschool, 19 uur sa menkomst. CALLANTSOOG, Ned. herv. gem., 19 uur ds. Salm. Tweede Pinksterdag. DEN HELDER. Ned. herv. gem., Nieuwe kerk, Weststraat, 10.30 uur ds. Smits, van Schagen; Palmstraat, 10 uur ds. Borghardt. Geref. kerk, Bethelkerk, 10 uur, ds. J. Hartkamp. Geref. kerk art 31. Nieuwe kerk, West straat, 8.45 uur ds. F. Tollenaar. Chr. geref. kerk. Steengracht, 10 uur ds. J. Rebel. Geref. gemeente, 10 uur leesdienst. Oud-katholieke kerk, 10 uur Heilige dienst, pastoor Verheij. Evangelisatie Vijzelstraat, 10 uur sa menkomst. Gistermorgen heeft de sleepboot Noord-Holland van de firma Wijs muller geruime tijd binnen de pieren van IJmuiden gekruist voor een proefneming, die bedoeld was om uit te maken, welke invloed trillingen van een scheepsmotor op een walvis of een ander groot zeedier hebben. Daar er geen walvis bij de hand was enzulke dieren vrij zwijgzaam zijn, werden in een bootje in de nabijheid geluid registrerende instrumenten opgesteld, die de trilling opteken den. De oudercommissie van de o. 1. school te Oosterland heeft samen met het on derwijzend personeel de plannen voor de jaarlijkse schoolreisjes opgesteld. De hoogste klassen gaan twee dagen op reis: ze gaan via Amsterdam en het Muiderslot verder 't Gooi in om ten slotte van 7 op 8 Juni onderdak te zoe ken in de jeugdherberg „de Zonnehoe- ve" te Blaricum. De lagere klassen gaan op Vrijdag 18 Juni naar Alkmaar, Bergen en Cas- tricum aan Zee. Er staan de kinderen weer een paar mooie dagen te wach ten. De oudercommissie roept de finan ciële steun van de burgerij in om een en ander mogelijk te maken. Verwacht mag worden, dat dit verzoek, terwille van de kinderen, niet tevergeefs wordt gedaan. Op uitnodiging van het gemeentebe stuur kwam het bestuur der vereniging Urk Vooruit in vergadering bijeen. Het doel was om een bespreking te hebben tot viering van de feestelijkheden op 19 Mei a.s. wanneer de opening van de weg Urk-Emmeloord officiëel zal plaats hebben. De opening zal geschieden des middags om 1 uur. De commissie van ontvangst, bestaande uit 7 perso nen, zal vanaf Emmeloord verschillen- lende zaken regelen en vele hoge autoriteiten naar Urk begeleiden. Voorts is benoemd een commissie van versiering en één voor de Urker kle derdracht. De autoriteiten vertrekken des middags weer om 4 uur. Na de plechtige opening is er een ontvangst ten gemeentehuize, waarna de lunch gebruikt zal worden in hotel Alberts. Het gemeentebestuur heeft H. M. de Koningin uitgenodigd de weg officiëel te openen. Voorts de minister van Wa terstaat en Verkeer, de Commissaris sen der Koningin in de provincies Noord-Holland en Overijssel, de Land drost der N.O.P.. de hoofingenieur der Zuiderzeewerken, de hoofdinspec teur der Visserijen enz. Na des mor gens 9 uur zal het verkeer op de weg UrkEmmeloord worden stopgezet uitgezonderd voor visvervoer). De dag zal worden besloten met concert en zang. De vorige week werd de visserij zeer begunstigd door het mooie \éeer. Zo wel de motorvloot als de zeilvloot heb ben elk etmaal ongestoord kunnen vissen. De zeilvaartuigen hadden per etmaal vangsten van ongeveer 100 pond. Deze soort kuilpaling was ongeveer 5 tot 10 cent duurder dan die van de motorvaartuigen, aangezien deze dikker van stuk is. De zeilvaartuigen hadden besommingen van 200 tot 350 per vaartuig. De motorvaartuigen markten met 100 tot 250 pond per etmaal. Bij hoge vangsten liep de prijs terug tot 1,10 per pond. Weekresultaten 500 tot 750. De lijnaalvissers brachten gemiddeld dun soort aan de markt. De weinige dikke lijnaal was 2,20 per pond. Be sommingen van 160 tot 310 per vaar tuig. De fuikaalvissers besomden tot 200. De prijsder Noordzeevis was iets gunstiger. Vooral de prijs van de tong was duurder. De gemiddelde prijs der schil III was ongeveer 3 cent per pond. Besommingen van 300 tot 900 per vaartuig. Het hoogste aantal vaartuigen per dag was vorige week 105. In de week van 3 t/m 8 Mei 1948 werd aan de afslag voor 55.000 verhandeld. (Van onze Amsterdamse corresp.) Amsterdam is de eerste stad ter we reld, waar de verkiezingen mecha nisch voorbereid worden. Een ver nuftige vinding van ir. A. Vos, chef blireau organisatie en efficiëntie der gemeente, maakte het mogelijk het systeem der kiezerskaarten om te zetten in een collectie Hollerith ponskaarten, met andere woorden: hij dacht een systeem uit waardoor het mogelijk werd de bekende tabel leer-machine te laten schrijven. De secretarie der gemeente ziet zich iedere verkiezing opnieuw voor een ontzaglijke berg extra werk geplaatst door de opgave om de 500.000 namen, adressen, geboortedata en volgnummers der kiezers op lijsten te brengen. Het uittypen en contröleren der lijs ten vergt maar liefst 10.000 man-uren. Nu heeft men uitgerekend, dat, mits het goede systeem kan worden gevonden, dit gehele werk door één tabelleerma chine in 170 uur kan worden gedaan. Zo'n tabelleermachine werkt met ponskaarten. Dit zijn speciale kaarten, waarin op bepaalde wijze en afstanden gaten geponsd zijn. Het machinaal pon sen dezer kaarten met de daartoe ver vaardigde ponsmachines zou echter toch nog, wanneer er 10 machines wa ren die er hier in Amsterdam niet zijn een half lar vergen. Een Amerikaanse maatschappij ech ter heeft een machine vervaardigd waarmee het mogelijk is een op «en bepaalde wijze aangebracht potlood streepje in een ponsgat over te zetten. Men noemt dit „mark-sensing". Tot nu toe was het echter alleen mogelijk, hiermee numerieke gegevens te ver- wérken, zoals bijvoorbeeld die van de vorig jaar gehouden volkstelling. LEZEN EN SCHRIJVEN. Aan ir. Vos nu komt de eer toe, deze vindingen zó vervolmaakt te heb ben dat 't mogelijk werd de Hollerith na men, adressen, data enz. te laten schrijven. Het is dus met recht een machine die leest (de ponsgaten) en schrijft (de volledige kiezerslijsten). 50 ambtenaren zijn thans bezig met het omzetten van de oude kaarten in een vernuftige code van potloodstreep jes, die, na geponsd te zijn, via de Hollerith bliksemsnel tot normaal ma chine-schrift getransformeerd worden. Zö werken met een week-capaciteit van 80.000 kaarten en op 15 Mei zal heel stemgerechtigd Mokum in pons kaarten in de kluizen van de afdeling „Bevolking" geborgen liggen. Even vóór de verkiezingen gaan deze ponskaarten In de Hollerith en de complete kiezerslijst verschijnt In het vereiste duplo in razend teinpo ten kantore van het stembureau In Amsterdam. En daarmee staat onze hoofdstad aan de spits van alle steden ter wereld... het is de eerste stad waar de democratische vrijheid me chanisch wordt voorbereid. Het dagelijks bestuur van de Ried fan de Fryske beweging heeft in een brief aan de ministerraad geprotesteerd tegen het, wat genoemd wordt, duide lijk streven van de polderdirectie van net Urkerland, om personen en gezin' nen. die zich daar vestigen, zoveel mo gelijk los te maken van hun oorspron kelijk cultureel milieu. Zij worden met opzet door elkaar gehuisvest, zodat zij slechts moeilijk contact met cultureel verwante gezinnen onderhouden. Het protest richt zich in het bijzonder tegen het feit, dat practisch geen reke ning wordt gehouden met de belangen van Friesland, bij welk gewest de pol der zich het best aansluit. Uitdrukke lijk wordt aangetoond dat de polder 't niet verder zal kunnen brengen dan een zgn. polderchauvinisme, dat met ideële cultuur of nationaal besef niets heeft uit te staan. Ook door de Wieringer postduiven- houders waren duiven gezonden naar het concours, dat Zondag in Roosen daal werd gehouden. Er werd met 76 vogels deelgenomen. Bij Noordoostelij ke wind werden de duiven opgelaten De snelheid der eerstaankomende duif van de heer G. Mast bedroeg 1234 m per minuut. De afstand bedroeg 160 km zodat deze duif, welke om 10 uur was losgelaten, om 12 uur 6 min. en 17 sec. te Hippolytushoef arriveerde. De uitslag van de eerste 15 was als volgt: G. Mast 1 en 13: H. Kaan 2, 8 en 10; G. Padhuis 3, 11, 12; C. Helsloot 4; L. v. Loon 5, 16, D. Ypma 6, 7; N. Hel sloot 9 en de duiven van H. de Groote kwamen als 14 en 15 binnen. Aan het concours, dat 16 Mei in het Belgische stadje Vilvoorne wordt ge houden zal eveneens door de P.V, „de Luchtpost" worden deelgenomen. De door, de duiven te vliegen route be draagt 226 km. KOE DOOR BLIKSEM GETROFFEN Tijdens het noodweer van Maandag avond werd in de weide van de heer Tijsen te Westerland een koe dood geslagen, eigendom van de heer J. Meylink. Aan de Wierweg in de Wieringermeer sloeg de bliksem in een telefoonpaal. Ook in Wieringerwerf was er schade, daar n.1. de brievenbus van het post kantoor werd afgeslagen. EEN NIEUWE PACHTER. Naar wij vernemen', is de heer J. Ha- ker uit Hoorn benoemd tot beheerder van het „Eigen Gebouw". Zoals bekend heeft de heer S. Slikker deze functie neergelegd. OUDESCHILD: (Visafslag). Aange voerd van 3 tot en met 8 Mei 1948: 354 kg Ansjovis; 1483 kg Bot; 9130 kg Gar nalen; 179 kg Geep; 29 kg Haring; .139 kg Kaan; 123 kg Kabeljauw; 1022 kg Horsmakreel; 10 kg Makreel; 14 kg rog; 5450 kg Schar; 21774 kg schol; 26 kg Paling; 1022 kg Poon; 681 kg tarbot: 4514 kg Tong; 2187 kg Wijting; 264 kg Kreukels en 31 kg Zalm. SCHAGEN, 13 Mei 1948. 6 Paarden f 500f 900; 30 Geldekoeien (mag.) f 400—f 587,50; 13 Kalfkoeien f 600— f 800; 6 Vaarzen f 500—f 562.50; 3 Pin ken f 250f 360; 19 Schapen (mager) f 60f 75; 263 Lammeren f 26f 35; 7 Bokken en geiten f 2—f 60; 38 Biggen f 40f 55; 30 Konijnen f 2.50—f 15; 46 Kippen f 3—f 7. Voor centrale: 3 Stieren, 7 Gelde koeien, 1 Graskalf, 146 Nuchtere kalve ren. Voor de centrale werden overgenomen 7 koeien, 3 stieren, 146 nuchtere kalve ren en 1 graskalf. De koeien waren vrij goede slachtbeesten. De aanvoer van runderen was niet zo groot als de vorige weken. De beste melkkoeien waren goed te plaatsen en de notering was hoger dan de vorige week. Nu tot f 800. De handel in geldekoeien voor de wei- ders langzaam. De hoogste notering was toch nog hoger dan, de vorige week, nu tot f 587.50. De beste vaars werd nu verkocht voor f 562,50. Hier was wel wat vraag naar. Er werden weinig pinken aangevoerd en de prijzen variëerden van f 250—f 360. De handel stug en duur. Over het geheel genomen blijven de prijzen aan de-hoge kant. Er scheen weinig handel in de bonnen te zijn. Ze kwam niet hoger dan 8 cent. De paardenhandel gaat niet naar wens en de prijzen zijn dalende en het ver loop is traag. Het kan verkeren en spoedig veranderen. Er zal dan ook weer verbetering komen. Wij hadden gerekend op een grote wolveemarkt, maar dat ging niet. Scha pen met wol mochten niet op de markt verhandeld worden, dus dat viel tegen. De aanvoer van lammeren was ook niet zo bijzonder groot. De volgende week zal het eigenlijk de grote dag voor de lammerenmarkt moeten zijn. Misschien zijn er dan ook wel meer geknipte schapen. De handel was nu matig. In lammeren was de handel vrij goed. De prijzen variëerden van f 26 tot f 35. De handel in bokken en geiten was kalm. De handel in biggen was weer zeer matig. De prijzen worden wel iets minder maar toch nog te hoog voor de mesterij. Op de konijnen- en kippen- markt was het een gedrukte stemming en de prijzen minder. Het marktbezoek was weer aanzien lijk. Engelandvaardertrilogie van K. Norel. f. 4.90 p. dl. Laatste positie Ned. Schepen, grote vaart: Abbedijk 12/5 van Mobile te Galveston. Amsteldjjk, New Orleans Rotterdam, 14/5 v.m. te Londen verwacht. Blommersdijk. Rotterdam New-York, pass. 12/5 NantucheL Colytto, 13/5 van Amsterdam te Ca- sablanca. Cottica, 13/5 van Para maribo te Trinidad. Delftijd, Rot terdam—Vancouver, 14/5 te Cham- perico verwacht. Edgar Lucken- bach (Charter), New-YorkJava, 12/5 te Alexandrie. Grootebeer, BataviaAmsterdam, pass. 13/5 te Perim. Helicon, 13/5 van Mobile te New-Orleans. Johan van Oldenbar nevelt, BataviaAmsterdam, pass. 13/5 Kaap Bougaroni. Maas, 12/5 van Trinidad naar Curagao. Mure- na, AlgiersAbadan, 12/5 van Suez. Pygmalion, 13/5 van Maracaibo te Curagao. Radja, 13/5 van Cristo- bal naar Trinidad. Talisse, 12/5 van Fremantle naar Adelaide. Tiberius, TangerAntwerpen, pass. 13/5 v.m, Vlissingen. Utrecht, 14/5 van Tri nidad te Los Angelos verwacht. Aagtekerk, 12/5 van Townsville te Brisbane. Abbedijk, 12/5 van Mo bile te Galveston. Alchiba, 12/5 van Antwerpen naar Pernambuco. Al- dabi, 13/5 van Rotterdam te Monte video verwacht. Alderamin, Perzi sche GolfRotterdam, U/5 van Mar- seille. Algenib, MaceioRotterdam, 12/5 te Las Palmas. Algorab, 12/5 van Genua te Livorno. Aikaid, 13/5 van Rio Grande do Sul naar Santos. Amsteldijk, New OrleansRotter dam, 14/5 v.m. te Londen verwacht, Averdijk, HavannaRotterdam, 13/5 te Gravesend. Bantam, 10/5 van Batavia naar Bangkok. Batoe- bahra, RotterdamBatavia, 12/5 van Antwerpen. Blommersdijk, Rotter damNew-York, pass. 12/5 Nantu- cket. Boissevain, 13/5 van Hong kong te Manilla. Boskoop, Cuba— Antwerpen, pass. 12/5 te Ouessant. Cistula, 12/5 van Pladjoe te Soera- baya. Colytto, 13/5 van Amsterdam te Casablanca. Congostroom, 12/5 van Pointe Noire naar Tacoradi. Cottica, 13/5 van Paramaribo te Tri nidad. Delft, 12/5 van Arica naar Antofagassta. Delftdijk, Rotterdam Vancouver, 14/5 te Champerico ver wacht. Etrema, 12/5 van Suez naar Abadan. Grootebeer, Batavia —Amsterdam, pass. 13/5 Perim. Hugo de Groot, AmsterdamJava, 12/5 in Suezkanaal. Japarg, 11/5 van Rangoon naar Calcutta. Johan de Witt, SabangSoerabaya, pass. 12/5 Karimata. Johan van Olden barnevelt, BataviaAmsterdam, pass. 13/5 kaap Bougaroni. Kamerlingh Onnes, RotterdamBatavia, pass. 11/5 Finisterre. Kota Agoeng, 13/5 van New Orleans te Philadelphia verw. Kota Baroe, 11/5 van Batavia te Soe rabaya. Lawak, 11/5 van Manilla naar Los Angelos. Lindekerk, 12/5 van Koweit naar Khorramshar. Loppersum, RotterdamCalcutta, 12/5 van Colombo. Maas, l'2/5 van Trinidad naar Curagao. Macuba, 12/5 van North Barnardisland naar Brisbane, alwaar 16/5 verwacht. Mapia, AmsterdamJava, pass. 12/5 Dondrahead. Mariekerk, Rotterdam Colombo, U/5 van Aden. Murena, AlgiersAbadan, 12/5 van Suez. Nigerstroom, 13/5 van Konakri te Freetown verwacht. Ondina, 12/5 van Pladjoe naar Singapore. Oran jefontein, 12/5 van Teneriffe naar Kaapstad. Rossum, Paramaribo Amsterdam, pass. 12/ Ponta del Gada. Salland, AmsterdamBuenos Aires, 12/5 te Montevideo. Sibajak, Rot. terdamBatavia, pass. 12/5 Gibral tar. Stad Leiden, 12/5 van Dakar naar Le Havre. Talisse, 12/5 van Fremantle naar Adelaïde. Ternate, JavaRotterdam, wordt 14/5 7 uur aan de Hoek van Holland verwacht. Waterman, SabangSoerabaya, 12/5 te Batavig. Willem Ruys, Ba taviaRotterdam, pass. 12/5 Aden. Zeeland, JavaNew-York, 12/5 te Suez. NOORDERMARKTBOND, 13 Mei Aangevoerd 7500 kg. rode kool 21—40- 12000 kg. prei I 33—40, II 30—32;' 15000 kg. spinazie f 9; 33000 kg. rabarber 7; 300 kg. vroege aardappelen 68, kleine aardappelen 62. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). Geachte redactie. Met zeer veel belangstelling heb ik uw verslag gelezen van de door de toneelvereniging „De Ooievaar", op j.1. Zaterdagavond voor de leden van de buurtvereniging „L. O. K.", gegeven vertolking van de dorpstragedie „Haar schuld geboet". Het moet zowel de spelers als de be zoekers tot grote voldoening hebben gestemd, dat uw criticus meer dan ge wone belangstelling aan dit inderdaad „serieus gebracht toneelspel", heeft ge wijd. Ben ik goed ingelicht dan be staat het voornemen om voor de Band Nederland-Indië een tweede opvoering te geven, hetgeen vanzelfsprekend valt toe te juichen, maar afgezien hiervan rijst bij mij de vraag of het niet mo gelijk is, dat aan een ieder de gelegen heid wordt geboden van dit waarlijk goede toneelspel kennis te nemen. Ik ben er van overtuigd, dat, wan neer men er in slaagt de entreeprijs dusdanig te stellen, dat deze van nie mand een financieel offer vraagt, een volle Casinozaal bij voorbaat is ver zekerd. Een enthousiaste bezoeker.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2