DE ZWAITE SCHADUW ii D r Wèl Players, maar géén rupees... im am om J Complot ontdekt tegen Prinses Elisabeth van Engeland en haar echtgenoot II II ADEN: heel en vuill De „Gouden Bal" blijft maar aan boord Indisch Journaal door door Jan Dirk van Exter Uitgebreide veiligheidsmaatregelen Parijs in Naar een jaagsysteem in de mijnen? door J. D. v. Exter Wu LUISTEREN N AAR Gemeentelijk toezicht op bibliotheken ongrondwettig? AN NABIJ G. Kloosterman pERGISTEREN kwam, tegelyk met de zon, Aden in zicht. Ergens bleek op deze kale, onbegroeide, barre rotsen leven te zijn, een stad te lig gen, witte huizen tegen de bergen, grauwe olietanken, tientallen schepen op de boeien, wat vaal-zwarte Arabi sche vissersschepenziedaar, de eerste aanblik van Aden. Met, laat ik het niet vergeten, wat verspreide moskeeën en slank-opwaarts rijzende minnaretten. Adenoverlaadhaven voor olie. En opnieuw valt op het merkwaar dig grote aantal Amerikaanse tan kers, dat bezig is zich te laten vol pompen met het product, waar in deze jaren leven en dood (vooral 't laatste) van afhangen. De loods brengt ons op de plaats, waar we zullen meren en na een half uur ligt ook Hr. Ms. Kortenaer op de boeien. Intussen is de Kortenaer niet meer alleen, doch letterlijk omzwerm! door bootjes, prauwtjes, kano's en allerlei soort 'andere vaartuigen, wier namen me echter niet bekend zyn. Bootjes, die aangeschommeld, aan- gepeddeld, aangepagaaid komen door zwarte kerels, met alleen een rij witte tanden in de grijnzende snuiten. En nog vóórdat ze langszij liggen, is de handel al begonnen: Players, Cap- stan, Goldflake, slippers, kleedjes vruchten en vele andere zaken die typisclv-Oosters en typisch duur zijn. Behalve de sigaretten, die belasting vrij zijn (hoe en waarom begrijpt overigens niemand!). Het is allemaal heel erg verleidelijk en de Jannen van de Kortenaer tasten in de zak. Want al deze Players en Goldflakes kosten geld. Ze kosten rupees en anna's en hoewel straks de Nederlandse Consul wel met rupees en anna's zal komen, iedereen aan boord weet uit ervaring dat met het luttele beschikbaar ge stelde bedragje geen Player-wonderen te verrichten zijnVooral niet als er ook nog de porti voor een brief naar huis van betaald moet worden. De wasbaas komt en de ships- handler. Arabieren, Syriërs en andere zonen van het Oosten. Dat alles praat en brabbelt en gesticuleert door elkaar en het is moeilik de zin te be grijpen van dat radjetoe, waarmee deze oosterlingen zich verstaanbaar trachten te maken. Anthony van Kampen IX schoon, hagelwit, met stijve branie kragen, versopgekamde kuiven en lange witte broeken, nog stijf in de plooi. Hoe lang zullen ze in deze hete, stoffige, vuile stad schoon blij venEen liurEen kwar tierHet grootste deel der on derofficieren bl(jft aan boord. Prefe reert de „Gouden Bal",: het onder- officiersverblijf, omdat ze al veel eerder kennis maakten met deze stad. En daarbij: waarom zou je gaan passagieren als Je z o karig in de contanten zit? Hr. Ms. Kortenaer is het enige oorlogsschip, dat voor Aden op de boeien ligt. Heel de dag blyft het een felbegeerd object voor de handelaars langszij van de jager. Kleine, zwarte jongens. Somalinnegertjes waar schijnlijk, duiken naar de geldstukjes, die de matrozen in het water gooien. En ze komen boven, met de munt blinkend in de zon geklemd tussen blinkend witte tanden. Een paar maanden geleden werd een van deze duikertjes door een haai een been af gebeten, maar een dergelijk ongeval schijnt geen invloed te hebben op de activiteit der andere muntenduikers. Eindelijk komt de avond, eindelijk! Het is een hete dag geweest en het beetje verkoeling dat komt tegelijk met het uitdoven van de zon op de kim, wordt met vreugde begroet. Overah liggen Arabieren geknield op de kaai, de hoofden gewend naar het Oosten. In de verte tinkelt een klok Cooyrtfbi SDr De inspecteur, die niet weet waar zijn aanvallers (of verdedigers?) zich bevinden blijft stilstaan en steekt zijn handen in de hoogte. Maar Rikki, die nog steeds half be wusteloos in de armen van de Chef hangt, komt nu plotseling bij haar po sitieven. Er is iets vreemds aan de gang, maar ze weet zelf niet goed wat. Als ze haar ogen opslaat, ziet ze zich plotseling in de armen van een ge maskerd man. Wat doet ze hier? Wat gebeurt er allemaal? Vóór de Chef weet wat ze van plan is, rukt ze hem met één slag het masker van het gelaat. De schrik is aan beiden zijden even groot. De C'nef schrikt, omdat hij zich ontdekt ziet. En Rikki? Rikki schrikt, omdat ze nu ziet dat haar vermoeden waar heid bevat! Deze man hier, die haar gewaar schuwd heeft en die haar nu weer gered heeft, is niemand anders dan de Chef. De Lange heeft alles gespannen vanaf zijn boomtak gevolgd en aan gezien hij ^tijd de juiste tact bezit in dergelijke netelige situaties, werpt hij vlug zijn laatste rookbom af, ter wijl hij zich schielijk op de grond laat vallen. En dan verdwijnen èn de Chef én de Lange weer in de rook. Als van ouds! en ineens gaan er overal ook andere klokken en bellen tinkelen. Het uur van het gebed. Nauwelijks tien minuten later zijn ie eerste sterren zichtbaar en nog vijf minuten later is het donker. Het is avond en we gaan de wal op. PjE jonge matrozen en stokers van de Kortenaer staren naar al het mooie, dat vlak onder hun bereik ligt. Daar staan ze, roodgeblakerci door de Rode Zeezon, met plakken crème op hun geblakerde benen en armen, met speksteenpoeder ver zachte voorhoofden en wat zouden ze graag de beschikking hebben over een goedgevulde portemonnaie. Me loenensinaasappelen, vijgen, da delsal die dingen die niet in Hol land zijn en hier onder handbereik liggen. Maar die rupees, weet U De kaai ligt op een goede honderd meter van de Kortenaer af en hierop is reeds te zien, dat het een vrij vuile, slonzige en armoedige bedoe ning is. Kamelen wiegelen voorbij, oude Arabieren en negers hurken langs de kant van de weg, kinderen schuimen de weg af voor aalmoezen. Als de consul aan boord geweest is, ga ik de wal op: het is middag en dus niet het geschiktste uur van de dag. Aden slaapt, maar de komst der twee Hollanders schijnt voldoende te zijn voor de havenbevolking om als bijen op een schaal honig af te stor men. We worden omringd door zich als gids aanbiedende lieden, door jon gens die onze armen vastpakken en mee willen leiden naar de beziens waardigheden van de stad en door een stuk of vijf taxi's, die ons tweeën in elk geval in vijf taxi's willen ver voeren. Dat alles gaat gepaard met een geschreeuw van habbele-habbele, dat je er wee en naar van wordt en alleen een vlucht bij de officiële shipshandler redt ons van de dood- door-verdrukking. Later zien we een gaatje om weg te komen. Ik zie de havenwijk, die dor is en eenzaam en waar de man- nen liggen te slapen langs de weg en op de weg en tussen geiten. Een en kele vrouw gaat voorbij, gesluierd, als een wezenloze pop, een op een mekaniek lopende marionet. De spit se, goedmoedige koppen opgeheven. We spreken met een paar Arabie ren en horen, waar men moet zijn om werkelijk het echte, onvervalste, originele Aden te zien. Vanavond moeten we terugkomen, dan zal ons de tuin van Allah geopenbaard wor den. We beloven terug te komen en de taxi zal klaar staan. Er is geen post in Aden en daarom alleen reeds valt de stad in alle ter men om onsympathiek gevonden te worden. Tweemaal in de week komt en gaat een vliegtuig van en naar Port Said, maar we zullen hebben te wachten tot Ceylon, willen we weer nieuws van huis krijgen. En Ceylon is langer dan een week varen. Aan boord worden de passagieren de ploegen eerlijk verdeeld en het is een plezier de jongens met de mo torsloep te zien vertrekken. Brand- Prinses Elisabeth van Engeland en haar echtgenoot, de hertog van Edin- burg, zullen deze week nog een be zoek aan Frankrijk brengen. Met angst en vrees echter ziet het Engelse volk dit populaire jonge paar naar de overkant vertrekken, want, volgens de jongste berichten uit Parijs, is er een complot in Frankrijk ontdekt, dat de bedoeling heeft een aanslag op het echtpaar te plegen. Tientallen arrestaties zouden al verricht zijn en men is nog op zoek naar de initiatiefnemer, een man, die bij de politie overigens bekend schijnt te zijn. Hij zou beho- 4 ren tot de zg. Stern-groep, de Jood se verzetsorganisatie, die sterk op de Engelsen gebeten is en die nu, althans volgens de geruchten, wraak wil ne men op Albion voor zijn houding in zake Palestina. Reeds enkele dagen is de Parijse po litie bezig alle districten van de Fran se hoofdstad, waardoor de stoet zich zal bewegen, te zuiveren. "Vrijdagochtend zal op iedere kilome ter van de spoorlijn CalaisParijs po litie in burger haar plaats innemen. De inspecteur, die verantwoordelijk is voor de veiligheid van het prinselijke paar, heeft reeds talrijke hotels en pensions bezocht om een inzicht te krijgen in de gastenboeken. Iedereen, die hem verdacht voorkomt, wordt on dervraagd en op zijn papieren onder zocht. Bruggen, viaducten en stations worden door gewapende agenten en gendarmes, die voornamelijk in bur ger gekleed zullen zijn, bewaakt. IN KOGELVRIJE AUTO'S. In Parijs zal het paar rijden in ko gelvrije auto's, voortdurend omringd door motor-escorte. Er zal geen ge bruik worden gemaakt van open wa gens, öf het moet zijn, dat de Britse autoriteiten dergelijke wagens speciaal uit Londen oversturen. Indien het prinselijk paar de wens te kennen geeft zich naar een der be roemde Parijse nachtclubs te begeven, zal dit verzoek een half uur tevoren moeten worden gedaan, waarna zich in allerijl agenten met dames naar de club zullen begeven en ongemerkt het paar zullen blijven omringen tot zelfs op de dansvloer. Op de laatste avond van hun bezoek zullen de Prinses en de Prins de Ope ra bezoeken, welke bij die gelegen heid uitsluitend zal mogen worden be treden door personen, die speciale pas sen hebben gekregen van de Franse of Britse regering, terwijl iedere be zoeker tevens op identiteitspapieren zal worden onderzocht. Een half uur vóór de aankomst in de opera zal het gehele gebouw tot de nok toe worden onderzocht. Ook de Engelse recherche zal een oogje in 't zeil houden. Half Scotland Yard wordt gemobiliseerd ter beveili ging van de levens van het jonge paai-, dat alles op alles heeft gezet om naar Frankrijk te gaan, - waar president Vincent Auriol de prinses hoopt te kunnen decoreren met het grootkruis van het I*ègioen van Eer. De Bedrijfs-Unie, waarin de ver schillende mijnwerkersbonden samen werken, heeft zich met het volgende schrijven tot de Mijnindustrie Raad gericht: „V erschillende vakbondbestuurders, samen met de directeur der staatsmij nen, de vertegenwoordigers van de particuliere en de militaire commissaris gaven op 25 Februari 1945 een bekend making uit, waarvan de laatste zin luidde: Zorgt gij voor kolen, wij zullen ervoor zorgen, dat op onze mijnen geen jaagsysteem zal wqrden geduld". Nu wordt op de bedrijven een nieuw systeem toegepast n.1. groepsindeling niet extra beloning zonder enig overleg met de vakorganisatie en zelfs wordt dit systeem doorgevoerd, ondanks het fsit, dat de bedrijfs-unie te kennen heeft gegeven tegen dit systeem ernstig bezwaar te moeten maken, omdat zij hierin een groot gevaar aanwezig acht, dat het weer zal leiden tot een veel te hoog opgevoerde arbeidsprestatie en dus op de duur tot een jaagsysteem. Met het oog op dit alles kunnen de mijnwerkersbonden, aangesloten bij de Bedrijfs-Unie, zich niet langer gebon den achten tot boven aangegeven be kendmaking en zij zullen zich nader beraden, welke maatregelen zullen wor den genomen om te voorkomen, dat ge noemd systeem doorgang vindt": 77. De deur van de kamer gaat plotseling open en een paar stalknechts kijken om een hoekje. „Hier zijn ze niet!" „Hoe weet je dat nu!" roept nummer twee. „Ze kunnen zich best hier ver borgen hebben". „Ja, maarik ga niet in de spul len van meneer Extomini scharrelen. Hij moet direct optreden als de boel aan niet in orde is.... dan hebben wij het gedaan". 78. De twee stalknechts verdwij nen weer en meteen steekt Pim zijn kop uit de kist. „Hebben, jullie dat ge hoord?" Maar Pom en Pam kunnen geen antwoord meer geven, want daar gaat de - deur alweer open en de beroemde professor Extomini komt binnen. Want ondanks alle bezoek, gaat de circus voorstelling gewoon door. Het publiek heeft genoten van Pim, Pam en Pom, maar wil nu toch weer iets anders zien. PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m.- Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,15 De Vara feliciteert 6,30 Ned Strijdkrachten 7,00 Denk om de bocht 7,15 Ac- VPRO: 7,30 Cursus cordeonconcert 7,50 Tien voor acht 8,05 Reportage 50e VPRO bijeenkomst 8,20 Pinksterpro- gramma 8,40 Cursus VARA: 9,00 Men vraagten wij draaien 9,30 Schul dig of onschuldig 9,50 Op vleug'len van muziek 10,00 Buitenlands week overzicht 10,15 Swing and sweet VPRO: 10,40 Vandaag 10,45 Avondwij ding VARA: 11,15 Symph.onisch concert HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur KRO: 6,20 Muziek van eigen bodem 6,30 Vaudeville-orkest 7,15 Nederland op zee 7,22 Appèl ex- politieke gevangenen 7,30 Gramofoon- platen7,50 Betrek Uw dodenwacht, Ne. derland! 8,05 De gewone man 8,12 De Zilvervloot 8,40 Rondetafel-Conferentie 9,00 Omroep Kamerorkest 9,40 Uit de schatkamer van het Oude Testament - 10,20 Gramofoonplaten 10,45 Avondgebed 11,15 Een dansje tot besluit PROGRAMMA VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 11 uur VARA: 7,30 Gramofoonpla ten 8,18 Lichte morgenklanken 9,15 Symphonisch programma VPRO: 10,00 Morgenwijding VARA: 10,20 Radiofeuil leton 10,35 Spaanse pianomuziek 10,55 Uitzending Continubedrijven ,11,25 Gra mofoonplaten 12,00 Qarlo Carcasola ■or kest 12,30 Weerpraatje- 12,33 Johan Jong (orgel) 1,00 Nederlandse Strijd krachten 1,30 Metropole-orkest 2,00 Het Nederlands lied 2,15 Harmonie orkesten 3,00 Het NVV spreekt een woordje mee 3,15 Gramofoonplaten 3,00 Maatschappelijke planning 4,15 Amateurs 4,45 Om en nabij de twintig 5,15 Omroep orkest 6,15 Sportpraatje 6,30 Nederlandse Strijdkrachten 7,00 Artistieke staalkaart VPRO: 7,30 Cur sus 7,45 Voor de Nederlanders in Duits land VARA: 8,15 De Winkel van Sinkel 9,30 Vindabona Scforammern 10,00 De Kunstkenners (Radio-öatirë) 10,30 Ma- lando en zijn Tango-Rumba-Orkest 11,15 Sport (boksen) 11,25 Dansmuziek (gra_ mofoonplaten) HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur KRO: 7,15 Gramofoonplaten 7,30 Maria ter ere 7,45 Morgengebed 8,15 Pluk de dag 9,00 Voor de vrouw 9,05 Gramofoon platen 9,30 Waterstanden 9,35 Gramo foonplaten 10,00 Klein, klein kleutertje - 10,15 De disco globetrotters 11,00 De Zonnebloem 11,45 Schoolradio 12,15 Gramofoonplaten 12,30 Weeroverzicht 12,33 Orkest Klaas van Beeck 12,55 Zon newijzer 1,20 Vervolg Orkest Klaas van Beeck 1,50 Film en Toneel 2,lo Gra. mofoonplaten 2,20 Engelse les 2,40 Gramofoonplaten 2,15 Concert der jon geren 3,45 KRO -kiosk 4,00 Muse.tte- klanken 4,20 Kraamverzorging Wit- Gele-Kruis 4,30 De schoonheid van het Gregoriaans 5,00 De Wigwam 6,00 Gramofoonplaten 6,15 Journalistiek weekoverzicht 6,30 Actualiteiten 6,40 Spinoza 7,15 Gramofoonplaten 7,45 Storm over Indië 8,05 De gewone man 8,12 Gramofoonplaten 8,20 Lichtbaken 8,50 Gramofoonplaten 9,00 De klok heit negen 10,15 Omroep-Orkest 10,45 Avondgebed 11,15 Avondconcert 53) HOOFDSTUK XV. Een nieuw spoor. „Hier is mijnheer Van den Berg, commissaris," zei de brigadier. „Binnen laten!" schreeuwde de commissaris. Met een onverstoorbare glimlach op het gelaat stapte de reporter van „Het Nieuwsblad" de kamer binnen. „Goeden avond, hoofdinspecteur," zei hij met een blik van blijde herken ning naar de heer Cornelissen. „Ah, Henk, beste kerel, hoe maak je 't sinds vanmiddag? Mag ik me even aan U voorstellen, commissaris? Mijn naam is Van den Berg. Ik ben van „Van „Het Nieuwsblad", zei de commissaris. „Jawel, meneer, dat weten we. U is diehmdie man, die vanavond in de krant gezet heeft, dat ze dokter Van Bremen hebben vrijgelaten." „Kijk," zei de reporter voldaan, „U heeft het dus al gelezen, commissaris." Commissaris Vonkenberg deed een verwoede haal aan zijn pijp en blies de bezoeker een grijze rookwolk in het gezicht. „Of ik het gelezen heb?!" riep hij. „Hoe vind U dat, meneer, dat ik, die nota bene de man gearresteerd heb, in de krant mag lezen, dat ze hem op vrije voeten gesteld hebben? Heeft U 't ooit zo zout gevreten, meneer? Die persmuskieten „Neem me niet kwalijk, commissaris," zei de reporter beleefd, „ik ben journalist." „Nou, dat is toch zeker 'tzelfde," blafte de commissaris. „Pardon, mijnheer, 't zoü niet in me opkomen om U een bloedhond te noemen, omdat U bij de politie is." „Een bloedhond!!" bulderde de commissaris rood van woede. „Een bloed hond, zegt U meneer? Dat bewijst uw volkomen onbekendheid met de aard van mijn beroep!" „Evenals het woord persmuskiet," zei de reporter. „Het is toch zeker mijn schuld niet, dat de rechter-commissaris U niet gewaarschuwd heeft. U moet mr. Feenstra opbellen." De commissaris nam de pijp uit zijn mond en keek de bezoeker verwon derd aan. „Hmjavdat is waar," zei hy een beetje onwillig. „Maar wat dui vel, meneer, jullie persmuspersmensen schrijven maar raak! D'r staan dingen in die snèin die krant, die kant noch wal raken. Hoe vaak hebben jullie een onderzoek door die voorbarige berichten al niet in de war gestuurd!" „De schuld van de politie," zei de reporter kalm. Commissaris Vonkenberg ging rechtop in zijn stoel zitten en zijn ogen werden groot van verbazing. „Van de politie?!" schreeuwde hij woedend. „Van de politie, zegt U! En U bent hier gekomen om mij hier in mijn eigen kamer te vertellen, dat ik een bloedhond ben!" Hij zocht nerveus van opwinding naar het knopje van het belletje voor de brigadier, maar de hoofdinspecteur achtte de tijd blijkbaar gekomen om zich in het gesprek te mengen. „Excuseer, commissaris," zei hij, „maar de bedoeling van meneer Van den Berg is ook mij niet helemaal duidelijk. Wilt U beweren, dat U ons infor matiesysteem onjuist vindt, meneer?" „Absoluut verkeerd," antwoordde de reporter. „Gaat U toch alstublieft zitten, meneer," zei de hoofdinspecteur. „In welk opzicht meent U, dat wij fout zijn „Dat wil ik U graag vertellen, mynheer. Laat ik een voorbeeld geven. Er is een commissaris, die 's morgens op de persconferenties alleen de snert- berichten van het politierapport laat voorlezen, een jongen te water, of de botsing van een bakkerskar met de wagen van de melkboer met als gevolg de traditionele gebroken flessen en de kostelyke melk over de straat. Maar het interessante nieuws houdt hij net zo lang vast tot de hele stad het al lang weet en er over praat. Als de journalisten dan noodgedwongen zelf aan het zoeken en schryven gaan(Wordt vervolgd) Naar het ANP verneemt is binnen kort een beslissing van de kroon te verwachten over de vraag of de uit leenbibliotheken in strijd zijn met art. 7 (persvrijheid) der grondwet. De Bond van Bibliotheekhouders heeft bij de minister van Binnenlandse Zaken geklaagd over het gemeentelijk toe zicht, dat hier en daar bestaat op de u.itleenbibli,otheken, met name over de bepaling, dat de bibliotheekhouder verplicht is op aanwijzing van B. en W. bepaalde boeken uit de bibliotheek te verwijderen. De minister van Binnenlandse Za ken, die deze gemeentelijke bepalin gen in strijd acht met artikel 7 der giondwet, heeft Ged. Staten der onder scheidene provincies van deze ziens wijze in kennis gesteld en een dier verordeningen ter vernietiging aan de kroon voorgedragen. Hierop is dezer dagen een beslissing te verwachten. Intussen hebben op grond van deze circulaire aan Gedeputeerden verschei dene gemeentelijke commissjes ontslag genomen. Binnenkort kermis-snoepgoed zonder bon Naar wij vernemen zullen binnen kort nougat, wijnballen en zuurstpk- ken zonder bon worden verkocht. Dit geldt alleen voor dit speciale kermis- snoepgoed, dus niet voor overige ver snaperingen. Het betreft hier een over eenkomst tussen het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening en de vakgroep van kermis exploitanten. Zolang de desbetreffen de beschikking nog niet in de Staats courant is gepubliceerd, mag het ker- missnoepgoed echter nog niet zonder bon worden verkocht, zo deelt ons het ministerie medé. V" Het echtpaar D. I F KI VFDDC Van williSen te I CU VCKKC Goes werd ver- «mnHBMv blijd met de ge boorte van een drieling De babies, drie meisjes en de moeder verkeren in goede gezond heid. xTe Leeuwarden is. 86 jaar oud, overleden de Friese volksschrij ver Doeke Hendrik Zijlstra. Hij werd 31 Juli 1861 te Leeuwarden geboren en was daar een groot deel van zijn leven onderwijzer. Het Friese volks toneel heeft aan hem veel te danken. xOp de dominiale mijn te Kerk- rade is de 41-jarige bankwerker M. J. Gelissen uit Bleijerheide verongelukt. Hij vervoerde in de wasserij op een slee een zware zeef. Deze kantelde en viel boven op G., met het gevolg, dat zijn borstkas werd ingedrukt. x Engeland en Guatamala zijn overeen gekomen op bepaalde condities het ge schil óver Brits Honduras voor te leg gen aan het Internationale Hof van Justitie. xPrinses Elizabeth en de hertog van Edinburg zullen te Dover scheep gaan met bestemming voor Duikerken. Zij zullen vergezeld wor den door de Franse ambassadeur Mas- sigli. xEen groep van de bekend ste Noorse schrijvers en dichters heeft een protest gepubliceerd tegen de executies in Griekenland. xIn de Belgische provincie Limburg zijn coloradokevers in groten getale gesig naleerd. Vooral het noorden der pro vincie schijnt getroffen. xTe Cairo zijn Dinsdag nieuwe onderhandelingen begonnen tussen Groot-Brittannië en Egypte over de status van de Soedan. xBij Persan (Seine et Oise) is een goederentrein bij een spoorweg overgang tegen een autobus opgere den, die 36 bezoekers van de finale om de Franse voetbalcup te Parijs te rug vervoerde. 4 personen werden ge dood, 12 zwaar gewond. xDieven hebben uit het kasteel Coburg, toebe horende aan het huis Saksen-Coburg- Gotha. kunstschatten gestolen ter waarde van een millioen dollar. Hier toe behoren schilderijen van Leonardo da Vinei en andere beroemde mees ters. xDe Britse autoriteiten heb ben voorlopig het verbod op padvin ders-organisaties in de Britse zóne van Duitsland opgeheven. Katholieke, Evangelische en andere kerken mogen hun eigen padvindersorganisaties op richten. die echter door de internatio nale padvindersorganisaties moeten worden erkend. Er zal geen uniform mogen worden gedragen.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3