Beëdiging van H.K.H. Prinses Juliana als Regentes Joodse staat „Israël" geproclameerd TUMULT IN DE TWEEDE KAMER Zaterdag 15 Mei 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70st€ Jaargang No. 7813 Dagblad, voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Korte, sobere plechtigheid WEERBERICHT Brits Prinselijk Paar in Frankrijk De Willem Barendsz te IJmuiden Kleine zege van Wolverhampton W, SABEN A-VLIEGTUIG VERONGELUKT Onze groenteleverantie aan Duitsland Tijdelijke verhoging van melkrantsoen voor volwassenen EN DOOR VER. STATEN ERKEND Spaak trekt ontslagaanvrage in EGYPTISCHE TROEPEN PASSEREN DE GRENS VERKIEZINGEN OP 7 JULI De prijs van consumptie-ijs Geïnterneerde deelde diamanten uit Massagraf te Soerabaja ontdekt Groeiend Atoomgevaar GROMYKO verlaat de Veiligheidsraad BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer *40041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. C. A Dekkers HELDERSE (H UWT TARIEVEN: Advertenties: .16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Abonnementen: per kwartaal 3.75. H. K. H. Prinses Juliana der Neder landen is gistermiddag, nu H. M. de Koningin andermaal de uitoefening van het koninklijk gezag tijdelijk neerlegt, beëdigd als regentes van bet koninkrijk. Dit is geschied in de verenigde vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal, welke daartoe In de vergaderzaal der Tweede Ka mer waren bijeengekomen, onder voorzitterschap van prof. dr. R. Kranenburg, voorzitter van de Eerste Kamer. Buiten de ministers en de leden van de Raad van State waren o.m. aanwezig: dr. J. J. van de Velde, regeringscom missaris voor bestuursaangelegenheden voor Sumatra, dr. M. F. da Costa Go- mez, vertegenwoordiger van Curagao bij de Nederlandse regering en mr. dr. R. H. Pos, vertegenwoordiger van Suri name bij de Nederlandse regering. Te kwart vóór twee opende de presi dent, prof. mr. Kranenburg, de verenig de vergadering, waarna de griffier prof. dr A. L. de Block voorlezing van het besluit der beëdiging van H. K. H. gaf. Tegen twee uur begaf de commissie van in- en uitgeleide zich naar de in gang van het Kamergebouw om H. K. H prinses Juliana en Z. K. H. prins Bernhard binnen te geleiden. Toespraak prof. Kranenburg. Toen de prinses en de prins hun ze tels hadden ingenomen, hield de voor zitter, prof. mr. Kranenburg, de vol gende toespraak: Koninklijke Hoogheid, Namens de verenigde vergadering der Staten-Generaal heet ik uwe ko ninklijke hoogheid en haar gemaal welkom in dit plechtig uur. Met diep leedwezen hebben de Sta ten-Generaal kennis genomen van <le redenen, die hebben geleid tot het Ko ninklijk besluit, waarbij aan uwe ko ninklijke hoogheid de waarneming van het koninklijk gezag werd opgedragen. Een golf van ontroering is door ons volk gegaan, toen het door de ver trouwde stem van onze koningin, die in de jaren der bezetting zo dikwijls ster kende woorden van bemoediging en vertroosting en hoop tot ons bracht, de tijding hoorde, dat hare majesteit heeft besloten tot spoedige afstand van de kroon ten behoeve van uwe konink lijke hoogheid. Wij begrijpen volledig, dat enkel plichtsbesef en wanne liefde voor land en volk dit ingrijpende be sluit deden ontstaan, en wij buigen daarvoor eerbiedig het hoofd, vervuld van weemoed en dankbaarheid. Dank- Tegen het einde der vergadering van de Tweede Kamer is gisteravond 'n tumult ontstaan, zoals in de parle mentaire geschiedenis van ons land vermoedelijk nooit is voorgekomen. De Kamer behandelde het voorstel van de heer Romme c.s. tot het in overweging nemen van een voorstel tot verandering in de grondwet. Nadat twee amendementen van de CPN verworpen waren begaven de leden der communistische fractie zich naar de uitgang der zaal. Alvorens de zaal te verlaten verhief een aantal hunner de Internationale aan. Staande bij de uitgang zongen zij twee coupletten van dat lied. De voor zitter, mr. Van Schaik trachtte het gezang te onderdrukken door geroffel met zijn hamer. Verscheidene kamer leden begonnen met hun mappen op de lessenaars te slaan, zodat een oor verdovend lawaai ontstond, hetgeen o.a. tot gevolg had, dat op een gegeven moment een brigadier van politie in de zaal verscheen. Toen de commu nisten de zaal verlaten hadden, heeft de Kamer het wetsvoorstel aangeno men. Er waren geen tegenstemmers. Zoals gezegd is een dergelijk tumult vermoedelijk nooit in de Kamerver gadering voorgekomen. Wel is eens, onder presidium van Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, het kamerlid L. de Vis ser verwijderd, omdat hij zich niet haar de orde wilde voegen. Jhr. mr. Buys de Beerenbrouck schorste toen de vergadering, waarna een politieman verscheen, die de heer Visser uitno digde de zaal te verlaten, waaraan de- se gevolg gaf. Weersverwachting, geldig tot he denavond. ZONNIG EN DROOG. Droog en over het algemeen zon-, hig weer, met iets hogere tempe raturen dan gisteren. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. baarheid, dat wij onze geliefde koningin zo lange jaren hebben mogen behouden. Wij verenigen ons in de innige bede, dat haar een schone en rustige levens avond te midden van een weer tot voorspoed komend volk moge worden geschonken. Met vol vertrouwen en diepe gene genheid ziet het Nederlandse volk de waarneming van het koninklijk gezag wederom aan uwe handen toever trouwd, overtuigd als het is, dat hand having van ons constitutioneel bestel, dat de waarborging van recht en vrij heid in uwe handen veilig zullen zijn, en uw bewind zal worden gedragen door warme liefde voor ons volk. De eedsaflegging. H. K. H. prinses Juliana legde ver volgens in handen van de voorzitter de in artikel 44 der grondwet voorgeschie- ven eed af. Na deze plechtige beëdiging zeide de voorzitter nog het volgende. „Moge aan uwe koninklijke hoogheid de kracht en de wijsheid geschonken worden voor de vervulling van hare hoge taak en moge Gods zegen op haar arbeid rusten. Leve de regentes. Hiermede was de plechtigheid ten einde. Uitgeleide gedaan door de leden der commissie verlieten de prinses regentes en prins Bernhard daarna de zaal. Prinses Elisabeth van Engeland en de Hertog van Edinburgh zijn Vrijdag morgen vroeg per veerboot in Duin kerken aangekomen. De overtocht werd gemaakt onder zeer uitgebreide voor zorgsmaatregelen. De passagiers van de boot hebben de Prinses gedurende de nacht niet aan dek zien verschijnen. De Hertog van Edinburgh vertoonde zich wel op de brug, gekleed in zee uniform, zodra de speciale wagon aan boord was gereden. Hij nam enige tijd de plaats in achter het stuurwiel on der het wakend oog van kapitein John Beach, alvorens zich ter ruste te bege ven. Duizenden Prijzenaars waren in hun niet vlaggen versierde stad op de been om Prinses Elisabeth en haar gemaal bij hun aankomst voor een bezoek van vijf dagen aan de Franse hoofd stad te verwelkomen. Prinses Elisabeth heeft uit handen van president Vincent Auriol het Grootkruis van het Legioen van Eer ontvangen. Auriol zeide: „Het Franse volk is verheugd door deze daad de verbondenheid met het Britse volk te kunnen bezegelen". De Franse minister van Marine las een dagorder voor, volgens welke het Oorlogskruis met Palm wordt ver leend aan de Hertog van Edinburgh, de echtgenoot van de Prinses. Na de plechtigheid legden de Prinses en de Hertog een krans op het Graf van de Onbekende soldaat. KERMISSNOEPGOED IN WINKELS NOG OP DE BON "oals wij reeds melden, zal binnen kort het kermissnoepgoed zonder bon verkocht mogen worden. De ondervak groep Banket en Chocolaterie deelt mede, dat dit alleen op kermissen mag geschieden. Deze zelfde artikelen moe ten echter in de winkels op bonnen worden verkocht. In de vergaderzaal van de Tweede Kamer heeft Vrijdagmiddag op plechtige doch sobere wijze de beëdiging van H.K.H. Prinses Juliana als Regentes plaats gehad. Na de eedaflegging brengen de Kamerleden een driewerf hoezee op de Regentes uit. Na een reis van negen maanden is gistermorgen om 9 uur de walvisvaar der „Willem Barendsz" te IJmuiden binnengelopen. Er waren honderden belangstellenden op de kade samen gestroomd, onder wie vele familieleden al dadelijk contact hadden met de op varenden. Tijdens de reis naar Amster dam zal aan kapitein Visser de De Ruytermedaille worden uitgereikt. De vangst van de „Willem Barendsz" is bevredigend. Er werden, ondanks het slechte weer, 1300 walvissen ge vangen, waaruit 14.150 ton traan is ge kookt. Dit is 2000 ton meer dan vorig jaar. Voor 40.000 toeschouwers speelden de Wolverhampton Wanderers hun tweede wedstrijd in Nederland, thans tegen een 2e Bondselftal. Nadat de rust met blanke stand was ingegaan, scoorde Pye in de tweede helft met een kopbal het enige doel punt. De Wolves speelden minder sterk dan te Rotterdam en waarschijnlijk vond dit zijn oorzaak in de vacantie- stemming. Het spel van de bondsploeg viel zeker niet tegen. Integendeel, en kele spelers heben uitmuntend vol daan, waarbij wij in het bijzonder doelman de Munck willen memore ren, die een prachtige wedstrijd heeft gespeeld. De DC-4 Oocde, een vliegtuig van de Sabena, dat Donderdagmorgen uit Leopoldstad naar Brussel vertrok, werd sedert gisterochtend elf uur vermist. Thans is het wrak van dit vliegtuig door een der op onderzoek uitgetogen machines gesignaleerd nabij het dorp Magazini, 25 kilometer ten Zuiden van Libenge, in de buurt van Oebangi, een zijrivier van de Congo. Alle 25 inzittenden kwamen om het leven. Bij het vliegtuigongeluk in Frank rijk, waarvan wij gisteren melding maakten, kwamen vier personen om het leven. De administrateur voor het Europese herstelprogramma, Hoffman, verklaar de tegenover de begrotingscommissie van de senaat, dat de E.C.A. verwacht met ingang van 1 Juli a.s. over te gaan tot het verstrekken van hulple veranties voor de levering van goede ren, die dienen voor het economische herstel van Europa. Door een lid van de begrotingscommissie werd de vraag gesteld, waarom de E.C.A. voornemens is in de periode tot 30 Juni 1949 grote hoeveelheden voedsel tot een totale waarde van 165 millioen dollars aan Nederland te leveren gezien het be richt, dat de Nederlanders voedsel moeten vernietigen, omdat zij dit niet in het buitenland kunnen verkopen. Hoffman wees in antwoord op deze vraag er op, dat er uitsluitend verse groenten zijn vernietigd en dat de eni ge wijze om op de lange duur derge lijke problemen op te lossen is het verhogen van de productie van goede ren in andere landen, opdat deze kun nen worden verkocht in ruil voor het overtollige voedsel. Van gezaghebben de zijde wordt vernomen, dat de geal lieerde bezettingsautoriteiten van Duitsland een bevredigende overeen komst hebben gesloten met Nederland voor de levering vocht 200.000 ton groente aan Duitsland. De gunstige ontwikkeling van de melkproductie, welke in de komen de weken 't hoogtepunt zal berei ken, maakt het mogelijk het melk rantsoen voor volwassenen tijde- lijst, d.w.z. zo mogelijk gedurende 6 of 8 weken te verhogen tot 6 liter per twee weken. Reeds voor de volgende week kan een extra-bon voor een halve liter melk voor personen boven de 21 jaar worden aangewezen. Met ingang van 15 Mei 1948 geeft bon 362 recht op t kopen van een halve liter gestan daardiseerde melk. Vrijdagmiddag is op eén plechtige bijeenkomst van de Joodse nationale raad te Tel Aviv, Joodse staat „Israël" geproclameerd. De raad was bij eengekomen als vertegenwoordiger van het Joodse volk in Palestina en van de Joodse beweging over de gehele wereld om in overeenstemming met de natuurlijke en historische rechten van het Joodse volk en de resolutie van de algem, vergadering der V.N. de stichting van een Joodse staat „Israël" genaamd te proclameren. David Ben Goerion werd benoemd tot premier. Uit Washington wordt gemeld, dat de Verenigde Staten de Joodse staat hebben erkend. Rabbi Abba Hillel Silver, voorzitter van de Amerikaanse sectie van het Joods bureau voor Palestina, heeft na de proclamatie van de Joodse staat verklaard: „De Joodse staat, de droom van de sinds 20 eeuwen dakloos wan delende Jood, is thans werkelijkheid geworden. Trouw aan het handvest der V. N. zal de Joodse staat streven naar wereldvrede en samenwerking". WILDE AMERIKA RUSLAND VOOR ZIJN? De erkenning door de Ver. Staten is officieel door president Truman be kend gemaakt. „Onze regering heeft de mededeling ontvangen" zei hij „dat er een Joodse staat in Palestina is gesticht en de voorlopige regering van die staat heeft verzocht om erkenning. De Ver. Staten erkennen de voorlopige regering als het feitelijke bewind van de nieuwe staat Israël". Te Flushing Meadows, ter algemene vergadering van de V. N., bracht het nieuws van de erkenning grote op schudding teweeg. De vertegenwoordi ger der V. S., Sayre, verklaarde dat de Amerikaanse delegatie nog niet op de hoogte was gesteld. De Arabische afge vaardigden waren terneergeslagen en konden het nieuws nauwelijks geloven. Juist voor de stemming over het be stuursapparaat voor Jeruzalem deelde ds Tsjecho-Slowaakse afgevaardigde het nieuws mee aan Gromyko, die zijn schouders ophaalde en glimlachte. In diplomatieke kringen wordt de mening geuit, dat de Ver. Staten dit hebben ge daan om te voorkomen, dat de Sovjet- Unie het initiatief zou nemen, daar er geruchten waren gegaan, dat de Sovjet- Unie van plan was de Joodse staat te erkennen. REACTIE IN NEDERLAND. De proclamatie van de nieuwe Joodse staat in Palestina heeft vanzelfspre kend weerklank gevonden bij de Joodse gemeenschap in Nederland. In de hoofd stad werd de nieuwe vlag van „Israël", twee blauwe banen op een witte ach tergrond met een blauwe Davidsster, behalve bij verschillende particulieren, ook uitgestoken bij diverse Joodse ga- bouwen. Hedenmorgen werden in de verschil lende synagogen predikaties uitgespro ken, die betrekking hebben op dit, voor de Joden zo gedenkwaardige feit. TEL AVIV GEBOMBARDEERD? In een Joodse radio-uitzending uit Tel Aviv, in de V.S. uitgezonden door de Amerikaanse radio-omroep, werd gisteravond gezegd: „Tel Aviv wordt, terwijl ik sta te praten, door vijande lijke vliegtuigen gebombardeerd". Paul Henri Spaak, België's waar nemend minister-president, heeft Vrijdag de Woensdag j.1. bij de Prins-Regent ingediende ontslag aanvrage van zijn regering inge trokken. De Socialistische en de Christelijke Volkspartij zijn Donderdagavond tot volledige overeenstemming gekomen over de kwestie van de subsidiëring van katholieke scholen, waardoor de regeringscrisis was ontstaan. IN VERBAND MET DE PINKSTER DAGEN ZAL HET VOLGENDE NUMMER VAN ONS BLAD DINSDAG A.S. VERSCHIJNEN. DE DIRECTIE. Nokrasjy Pasja, de premier van Egypte, heeft in een radiorede ver klaard, dat de Egyptische troepen om twaalf uur Palestina zijn binnengeval len. Vrijdagavond heeft de politie een razzia gehouden onder Joden en an dere Zionistische propagandisten in de Egyptische hoofdstad. De gearresteer den worden in een concentratiekamp bijeengebracht. Naar wij vernemen heeft de minis ter van Binnenlandse Zaken aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat de regering ernaar streeft, de even tuele verkiezing van de leden der Tweede Kamer, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, te doen plaats hebben op Woensdag 7 Juli. In dit geval zal de candidaatstelling op 4 Juni kunnen plaats hebben. Met ingang van 21 Mei 1948 zal het aan pachters van stationsrestauraties zijn toegestaan, op perrons van de Ne derlandse Spoorwegen .consumptieijs te doen verkopen voor 15 cent per 45 gram. Dezelfde maximumprijs zal gel den voor exploitanten van buffetten ten behoeve van de bezoekers van bij eenkomsten of voorstellingen. Ook in treinen en aan boord van schepen mag voor 15 cent worden verkocht. In alle overige gevallen blijft de prijs ten hoogste 10 cent per 45 gram. Slechts wanneer tevens porties van 22V« gram voor 5 cent en porties van 45 gram voor 10 cent verkrijgbaar worden gesteld, is het toegestaan, por ties van 90 gram voor 20 cent te ver kopen. Bij bediening aan tafel mag voor ij* in coupes of glazen 14 cent per 45 gram ln rekening worden gebracht en 28 cent per eenheid van 45 gram, waarvan ten minste 100 cmS van een drank is toegevoegd (sorbets), evenwel alleen indien voor degenen, die niet van bediening aan tafel gebruik ma ken, ook ijs beschikbaar wordt gesteld tegen bovenvermelde prijzen. In het interneringskamp te Leopolds- burg werd in Januari 1947, zoals inder tijd gemeld, een grote hoeveelheid dia manten ontdekt. Deze edelstenen wa ren verborgen door de 46-jarige Pierre Windey. Windey had reeds 128 diamanten uit gedeeld aan mede-gevangenen, die in vrijheid gesteld zouden worden. Toen de diamanten ontdekt werden, beweer de Windey dat een Russische prinses, Olga Romanoff, hem deze tijdens de oorlog in Rusland zou hebben geschon ken. Windey is thans in vrijheid ge steld en hij houdt zijn beweringen om trent de herkomst van de schat nog steeds vol. De 33-jarige mysterieuze prinses zou zich te Nice bevinden en hem nog steeds schrijven. Het gewezen lid van de Todt-organisatie zou aan ge tuigen hebben verklaard, dat hij de 128 diamanten, welke hij onder zijn mede gevangenen uitdeelde, als een gift be schouwde. Het door de overheid in be slag genomen gedeelte van hetgeen hij als zijn eigendom beschouwt en dat volgens hem een waarde van 74 mil lioen francs vertegenwoordigt, eist hij terug. Hij zou voornemens zijn de staat hierover een proces aan te doen. Op de begraafplaats van Soerabaja, Kembang Koneing, werd Woensdag een massagraf ontdekt. Men verwacht, dat zich hier overblijfselen van 150 slacht offers bevinden. Reeds werden Woensdag 19 en Don derdag 24 personen opgegraven. Men vermoedt hier de graven gevonden te hebben van de slachtoffers van 'n over val op een convooi Engelse vrachtwa gens in 1945. Tot dusverre werden reeds geraam ten gevonden van mannen, vrouwen, kinderen en Engelse Ghurkas, vele hadden gekloofde schedels en schot wonden. Dokter Hausman hoofd van 't Pathologisch Anatomisch Laboratori um, is belast met de identificatie van de slachtoffers. BEZUINIGING OP DE DEPARTE MENTEN. Naar het A.N.P. verneemt zijn of worden op alle departementen commis sies ingesteld met het doel verschillen de taken te doen afkappen en de dien sten, met name die, welke uit de oor- logs- en bevrijdingsperiode stammen, op korte termijn t« doen inkrimpen of verdwijnen. j_|ET ZIJN niet altijd de grootste kop pen in de dagbladen, die de belang rijkste gebeurtenissen aankondigen. De richting, welke de redactie van een be paald blad voorstaat, speelt daarbij een niet te onderschatten rol. Een bericht, waarmee men niet sympathiseert kan ergens op een binnenpagina worden te ruggedrongen en dat dan, omdat men het nu eenmaal niet geheel kan laten vervallen. Soms zijn het werkelijk berichten van kleine omvang met een betekenis daaraan omgekeerd evenredig. Zo ook de mededeling, die dezer dagen ver scheen en vertelde, dat de Commissie voor atoomenergie der Verenigde Vol keren na 22 maanden gewerkt te heb ben aan een schema voor de interna tionale controle van de atoomenergie aan de Veiligheidsraad heeft gerapporteerd, dat het nutteloos zou zijn, voort te gaan met haar werkzaamheden, indien de Sovjet-Unie niet eerst bereid is tot doeltreffende samenwerking in de oom- missie. Het enige wat nu te doen blijft, is behandeling van het rapport van de Commissie in de Veiligheidsraad en daarna in de algemene vergadering der Ver. Volkeren, welke ditmaal te Parij* zal worden gehouden. Betreffende het onderwerp atoom energie kwamen in de loop van de laatste weken, nog andere berichten binnen. Dit voorjaar werd op een der eilanden van de Marshallgroep in de Stille Oceaan door de Ver. Staten de vierde atoombomproef gehouden, wel ke slechts werd „bijgewoond" door een aantal deskundigen. Prof. Marcus Oli- phant, de Britse atoomdeskundige, zei de eind Maart tijdens een radiorede te Sydney, dat de vrede nog minstens vijf jaar zal duren, omdat slechts de V. S. over voldoende atoombommen beschikken. De Sovjet-Unie kan, aldus de prof., in de komende vijf jaar slechts 2 of 3 atoombommep aanmaken, terwijl er honderden nodig zijn om een oorlog „succesvol" te maken. Deze laatste mededelingen wijzen er overigens op met hoeveel spoed en aandacht er achter de schermen wordt gewerkt, vooral aan de toepassing van atoomenergie voor militaire doeleinden. J.JET IS ovèr het algemeen zó, dat ge beurtenissen van korte duur, maar van wereldhistorische betekenis, slechts bepaalde tijd grote indruk op de brede massa der volkeren maken. Men ver geet zo snelEen recent voorbeeld is de kwestie Tsjecho-Slowakije. De omwenteling en de dood van Masaryk deden een schok gaan door de volke ren der vrije wereld. Hevig waren de reacties, doch de golven zijn reeds vervloeid en het gesprek van de dag ligt weer op het gewone niveau. Men ga maar eens na hoevele aanmeldingen er zijn binnengekomen voor de Na tionale Reserve. Zo ook met het atoomgevaar, dat men toch werkelijk niet moet onder schatten en dat als ulra-vernietigings- apparaat in handen van mensen een niet te definiëren dreiging betekent. Men zou goed doen nog eens de in de handel zijnde rapporten over Hirosji- 'ma te lezen. Of eens meer aandacht te schenken aan de betekenisvolle woor den van Prof. Albert Einstein, die tel kens weer worden vernomen. Het Plan-Baruch, waarover wij reeds eerder schreven, gaf een aanne- menlijke wijze van contröle op het gebruik van de atoomenergie. Door toedoen van de Sovjet-Unie mede kwam het voorgestelde controle- lichaam niet tot stand. De volgende bedrijven zullen zich afspelen in Veiligheidsraad en Alge mene Vergadering der Verenigde Vol keren. Of wij van deze methode suc ces mogen verwachten? Veel hangt af van de initiatieven van de gedelegeer den. Op hen rust een zeer grote ver antwoordelijkheid. De publieke opinie, zich bewust van de gevaren, kan op <feze mensen een belangrijke invloed uit oefenen. Een werkelijke overeenkomst moet echter gebaseerd zijn op wederzijds vertrouwen tussen de grote mogend heden. Dit juist doet ons aan werke lijk positieve resultaten twijfelen. Im mers niet het vertrouwen, maar het wantrouwen groeit van dag tot dag. AD INTERIM. Andrei Gromyko, de Sovjet-Rus sische afgevaardigde bij de Veilig heidsraad van de V.N., heeft aan Trygve Lie medegedeeld, dat hij ko mende zomer zijn functie zal neer leggen. Hij zal vervangen worden door Jacob Malik, Sovjet-Russisch plaatsvervangend minister van bui tenlandse zaken, die thans op weg is naar de Verenigde Staten. Gromyko heeft aan journalisten ver klaard, dat hij naar de Sovjet-Unie zou terugkeren voor een lange vacantie. Zijn plannen voor daarna waren nog niet vastgesteld. In sommige kringen te Lake Succes voorspelt men, dat Gromyko, als belo ning van zjjn werk bij de V.N., belast zal worden met een belangrijker func- t' aan het Sovjet-Russische departe ment van buitenlandse zaken. AFP meldt nader: bevoegde waarne mers menen, dat de terugroeping van Gromyko betekent, dat de spanning tussen de Verenigde Staten en de USSR *<i afnemen.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1