Slag om Jeruzalem ontbrand Amerika wekt op tot gemeenschappelijke defensie in West-Europa Melkhandelaren eisen „melk van de bon' Nieuwe Bonnen Donderdag 20 Mei 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7816 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Centralisatie der oppercommando's Roozenburg midvoor tegen Noorwegen Vader redde zijn kinderen en vond de dood ze If Brand in Reichswald weer opgelaaid PALESTINA IN DE VEILIGHEIDSRAAD WEERBERICHT De handel in gebruikte motorrijtuigen Lager Onderwijswet werd bijgewerkt Joden verdedigden Scopusberg meter na meter DE ARABISCHE LIGA IN OORLOG MET ISRAËL Tuberculose wordt ook „beroepsziekte" BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer *49041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdredacteur W. Middelbeek Rayonred. C. A Dekkers HELDERSE COURAÏÏ TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 8 et. Abonnementen: per kwartaal 3.76. De commissie voor de buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse Senaat heeft met 13 tegen nul stem men 'n resolutie goedgekeurd, waar- In aan de landen van West-Europa wordt voorgesteld om regionale mi litaire verbintenissen aan te gaan ter verzekering van hun veiligheid. In dien de West-Europese mogendhe den deze stap gezet hebben, kunnen de Verenigde Staten behoudens goedkeuring van het Congres aan dergelijke regionale overeen komsten deelnemen. Deze resolutie is door senator Vandenbergh opge steld in de vorm van een „advies" aan president Truman en hehoeft slechts de goedkeuring van de Se naat, welk accoord binnen veertien dagen verwacht wordt. CENTRALISATIE DER OPPERCOMMANDO'S Als voorwaarde voor Amerikaanse militaire hulp, die misschien de vorm van een garantie zal aannemen, stelt Washington aan de niet-communisti- sehe landen van Europa de eis, een gemeenschappelijke defensie op te bouwen, binnen het kader van de Ver enigde Naties. Voorts verlangen de Verenigde Staten van een verbond van West-Europese staten, die gewapende hulp van Amerika verwachten, een doeltreffende centralisatie der militai re oppercommando's. Deze resolutie baant op de eerste plaats voor de Ver enigde Staten de weg, wapens te ver schaffen aan de landen van West-Eu ropa. In een anjendement op de resolutie van senator Vandenbergh wordt voor opgesteld, dat de West-Europese mo gendheden allereerst alle krachten zul len inspannen om op doeltreffende wijze zichzelf te helpen. In de resolutie wordt er de nadruk op gelegd, dat de Verenigde Staten zullen doorgaan met het nastreven van vrede en veiligheid door middel van de UNO, opdat geweld slechts zal werden gebruikt in het belang van al len. De resolutie is de militaire te genhanger van het Plan-Marshall. De Verenigde Staten zullen hun militai re samenwerking ruggesteunen, zoals zij hun economische samenwerking Het Nederlands voetbalelftal is voor de ontmoeting met Noorwegen, die Woensdag 26 Mei a.s. te Oslo zal wor den gespeeld, als volgt samengesteld: Doel: Kraak, Stormvogels. Achter: Van Bun, MW en Schij- venaar, EDO. Midden: Stoffelen, Ajax; Terlouw, DCV en De Vroet, Feyenoord. Voor: Van der Tuyn, Hermes DVS; Rijvers, NAC; Roozenburg, Nep- tunia. Wilkes, Xerxes en Lenstra Heerenveen. Reserves: Landman, Neptunus. Al- bers, Vitesse, Temming, DOS en Schaap, Gooi. De oefenwedstrijd, die het voorlopig Nederlands elftal gisteravond te Rot terdam tegen de Engelse derde divisie club Rotherham speelde, is in 'n 21 overwinning voor het Nederlandse team geëindigd. Met rust was de stand 2-0. In de Bondsploeg wist de voorhoede meermalen een knap samenspel te ont wikkelen, met Van der Tuyn als de beste vleugelspeler. Rijvers kon na de rust niet erg meer op dreef komen. In de middenlinie weerden Van den Engel en de Vroet zich goed, zonder meer. In de achterhoede was Van Bun de beste. De keepers Landman en de Munck waren deze avond van gelijke klasse. Bij de Engelsen viel alleen de doelman op. Slangenin Belgische Ardennen Een jonge Nederlander, die zijn va- cantie in de Ardennen doorbracht, is op een wandeling-in een bos te Houyet dcor een giftige slang in het been ge- gebeten. Het gelukte de man de slang, die slechts een lengte van 35 cm had, te doden. Het slangetje is vrij zeldzaam en komt slechts na weinig strenge win ters in de streek van Houyet en Cou - vin voor. Daar geen e- kele apotheek in de Ardennen de jongeman aan een tegengif kon helpen en zijn been on rustbarend opzwol, teeft men hem naar het Pasteursinstituut te Brussel moeten vervoeren. Hier werd hem een tegengif toege diend en is hij enige dagen in obser vatie opgenomen. „WILLEM VAN DER ZAAN" NAAR NEDERLAND. De mijnenveger van de Nederlandse marine „Willem van der Zaan'' verliet gisteren Priok met bestemming Neder land. Aan boord bevindt' zich een der tigtal demobiliserende oorlogsvrijwilli ger». hebben uitgevoerd. De resolutie vormt géén automatische verplichting voor de Verenigde Staten om zich bij enig West-Europees defensie-pact aan te sluiten. Dit laatste zal afhangen van 't Congres. Senator Vandenbergh heeft ver klaard, dat Amerika zich slechts bij dergelijke verdragen zal aansluiten, in dien deze eigen hulp en onderlinge steun als basis hebben. De resolutie is eerst een week ge leden opgesteld door senator Vanden bergh. De bespreking werd vertraagd door de diplomatieke uitwisseling tus sen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Gistermorgen brak er door het ont ploffen van een petroleumvergasser brand uit in een houten woonkeet aan de Atjehstraat te Nijmegen. Daar woonde de voorman-bouwvakarbeider de 37-jarige Klaas H. met zijn vrouw en twee kinderen. De keet stond da delijk in lichte laaie en brandde ge heel af, hoe de brandweer zich ook inspande. De man redde zijn twee kinderen uit de vlammen en toen hij zich voor de tweede maal in het vuur waagde werd hij zo ernstig met brandwonden overdekt, dat hij meer dood dan le vend naar buiten kwam. De gemeen telijke geneeskundige dienst welke te gelijk met de brandweer ter plaatse kwam, bracht de zwaar gewonde on middellijk naar 't Canisiusziekenhuis, waar de man des middags is bezwe ken. Gisteren is het vuur in het Reichs wald opgelaaid o.a. in de buurt van Frasselt, maar vooral in het gebied tus sen de Duitse grensplaatsjes Asperden en Kessel. Nadat de brandweerlieden, die tijdens de Pinksterdagen gealar Hoe groot de verwoestingen zijn, aangericht door de brand, die Dinsdag middag in het Paleis Noordeinde heeft gewoed, blijkt uit deze foto, genomen in de grote balzaal. Meningsverschil tussen Engeland en Amerika Het meningsverschil tussen de V.S. en Engeland inzake het vraagstuk Palestina vormde de achtergrond van de debatten in de Veiligheidsraad. De Raad heeft nu twee resoluties voor zien: Ten eerste een Amerikaanse, waarbij de Veiligheidsraad verzocht wordt te verklaren, dat er een „schending van de vrede" in Palestina plaats vindt en een beroep geda&n wordt op beide par tijen, de strijd te stakén. Ten tweede een Britse resolutie, die de Raad ver zoekt zijn taak als bemiddelaar te blij ven vervullen, zonder een der partijen als schender van de internationale vrede te bestempelen. Bevoegde kringen te Lake Success zijn van mening, dat het doel van de Amerikaanse resolutie is, de Arabische landen te dwingen hun actie in Pa lestina te staken. Zouden zij dit weige ren, dan zouden zij als „agressoren" ge brandmerkt worden en zou de weg geëffend zijn voor Amerikaanse steun Weersverwachting geldig tot Don derdagavond: DROOG WEER. Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden. Minder hoge temperaturen dan gisteren. Mati ge, tijdelijk vrij krachtige wind uit Noordelijke richtingen. meerd waren, t vuur hadden weten ia.an «loden. De Britten staan op het te stuiten, zodat dit nog slechts in de humusrijke grondlaag bleef voortsmou- leri, zijn gistermiddag opnieuw de vlammen uitgeslagen. Het brandt in de Nederlandse exploitaties, maar ook :n gebieden, welke niet geëxploiteerd zijn. In het gebied Reichswald-Oost ujn voornamelijk jonge bossen door het vuur aangetast. Behalve de Nederlandse kolenmijnen ondervinden ook andere industrieën in ons land de nadelen van deze branden, daar de Nederlandse exploitanten eveneens vergunning heb ben voor het vellen van geriefhout. Thans levenslang tegen Oly geëist Voor de Bijzondere Raad van Cassa tie verscheen gistermorgen de Amster damse politieman Simon Paulus Oly, die in beroep was gekomen tegen de hem door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam opgelegde doodstraf. O., eens een bij de Amsterdammers populaire straat-agent, bekend om z'n boksprestaties, werkte tijdens de oor log bij de „Zentralstelle für judische auswanderung" en heeft in die functie tal van Joden aangehouden, gearres teerd en ter beschikking van de Duit sers gesteld. Vele van zijn slachtoffers zijn omgekomen. De procureur-fiscaal eiste levenlange gevangenisstraf. standpunt, dat de strijd in Palestina geen verstoring van de internationale vrede behoeft te zijn. Zij zijn tevens van mening, dat de V.N. nog niet vast gesteld hebben of, zo de Joden het recht hebben een eigen staat te eisen, de Arabieren ook niet het recht heb ben geheel Palestina als hun gebied op te eisen. Men geeft in het huidige stadium de Amerikaanse resolutie wei nig kans op de vereiste meerderheid van stemmen. Duitsers in Palestina De onder Sovjet-Russisch toezicht staande „National Zeitung" zegt, dat vele Duitse soldaten uit het voormalig Afrika-corps van Rommel in Palestina strijden in de gelederen der Arabische legers. „Deze soldaten, aldus het blad, zijn door de Britten als kanonnenvlees aan de Arabieren verkocht". VLIEGVELD HAïFA ONDER BURGERLIJK BESTUUR. Dinsdag is het vliegveld van Haïfa aan het gemeentebestuur der stad over gedragen. Het zal voortaan open staan voor het burgerlijk verkeer maar er zal geen oorlogsmateriaal mogen ge lost worden. Om deze clausule te doen eerbiedigen zal een Brits officier lan het Joods bestuur van het vliegveld worden toegevoegd. Gedeelte van Amsterdam-W zat zonder stroom Om tien minuten 'over twee raakte gistermiddag in het onderstation Wes terpark van het Amsterdamse energie bedrijf een transformator defect, ten gevolge waarvan een groot gedeelte van Amsterdam-West van electrische stroom verstoken bleef. Het tramver keer ondervond daarvan uiteraard na delige gevolgen. Ook de Haarlemse tram kon het eindpunt in de Spuistraat niet bereiken en reed tot de Krommert. Tegen half vier waren technici van bet energiebedrijf erin geslaagd de sto ring op het Iichtnet op te heffen, zodat de'tramwagens van de lijnen 1, 2; 7, 13, alsmede de Haarlemse tram na ruim een uur stilstand weer in beweging konden worden gebracht en de elec trische motoren in de fabrieken weer konden draaien. De nieuwe prijsvoorschiften voor gebruikte auto's en motorijwielen, wel ke op 12 Mei j.1. zijn ingegaan, hebben een einde gemaakt aan de taxatie- en waardebewijsprocedure. De zg. waarde- bewijzen, welke door de rijksinspec teurs van het verkeer worden uitge reikt, zijn bij koop en verkoop van gebruikte motorrijtuigen niet meer vereist. De rijksverkeersinspectie heeft dien tengevolge met de prijsvaststelling van motorrijtuigen geen enkele be moeienis mëer. ENGELAND WINT MET 5—1 VAN ZWITSERLAND Het Engelse voetbalteam, dat ver superieur was, heeft gister Zwitser land met 51 verslagen. Beide par tijen hadden enkele reservespelers opgesteld. De rust kwam met 3—0. Verzoek met stok achter de deur Gistermiddag is in de „Handelsbeurs1 te Utrecht een druk bezochte vergade ring gehouden van melkdistribuanten uit de provincies Noord-Holland, Zuid- Holland,. Utrecht, Gelderland, Over ijssel, Noord-Brabant en Zeeland. Na afloop van deze vergadering werd be sloten het volgende telegram naar de minister van landbouw, visserij en voed selvoorziening te zenden: „De federatie van melkhandelaren-organisaties in Ne> derland te Utrecht op 19 Mei in mas sale vergadering bijeen, gehoord de stemming die in bovengenoemde ver gadering heerst onder de melkhandela ren uit geheel Nederland; van mening, dat zij geen verantwoor ding meer kan dragen voor daden door individuële melkhandelaren of groepen van melkhandelaren te nemen; neemt op aandrang der vergadering het besluit om Uwe Excellentie te ver zoeken binnen veertien dagen de melk- distributie op te heffen; besluiten, dat, indien de melkdis- tributie niet wordt opgeheven, de eerstvolgende bon, welke over veer tien dagen ingaat, niet meer zal worden ingenomen". (Van onze pari. redacteur) De leden der Tweede Kamer waren Woensdagmiddag kennelijk eerst een kijkje gaan nemen naar de verwoesting in het Paleis aan het Noordeinde, want de op deze middag vastgestelde verga dering begon twintig minuten te laat. Veel leden waren trouwens ook toen nog niet in het gebouw aanwezig en de belangstelling voor de discussies in de zaal was miniem. Het onderwerp was daar ten dele schuld aan, want de ge hele middag en een flink stuk van de avond is er uitsluitend gepraat over het in December j.1. ingediende ontwerp tot herziening van de L.O.-wct 1920. De bedoeling an dit ontwerp ls, een aantal onderwijsmaatregelen uit de bezettingstijd, die destijds voorlopig ge handhaafd zijn, in de Lager Onderwijs wet op te nemen en tevens enkele tech nis.che herzieningen in dit langzamer hand door de veelvuldige wijzigingen en aanvullingen haast onleesbaar ge worden Staatsstuk op te nemen. Dit voorstel is van respectabele om vang en omvat een schier ontelbaar aantal detailkwesties. De schriftelijke voorbereiding was op grondige wijze geschied en had op zichzelf weer tot een aantal wijzigingen-van-wijzigingen geleid. Desondanks waren de onderwijs- specialisten uit de verschillende fracties nog niet tevreden, zodat er ook nog 13 amendementen werden ingediend. De heer H. van Sleen (Arb.) nam het leeuwendeel daarvan voor zijn reke ning. De andere voorstellers waren de heren J. M. Peters (KVP) en mr. J Terpstra (AR). Behalve door de 3 genoemde leden werd aan die beschouwingen nog deel geno men door de dames A. Fortanierde Wit (VVD) en W. van den Muyzen- berg—Willemse (CPN) en de heer IJ. W. Tilanus (CH). Alle deskundigen bij uitstek en de beraadslagingen waren voor de minder ingewijden in deze ma terie dus nogal aan de droge kant. Het ontwerp vond in het algemeen afgezien van de onvervulde wensen een gunstig onthaal. Na de afdoe ning der amendementen werd het voor stel ten slotte des avonds z. h. st. aan vaard. In het vierde Arabische leger-com- muniqué wordt gemeld, dat artillerie van het Arabisch legioen Joodse kwar tieren en' andere strategische posities der Joden in Jeruzalem bestookt. De Joden trekken zich terug uit de wijk van Sjeik Djarrah. Arabische troepen zijn opgetrokken naar de gebieden van Latroen en Bab El Wad. Een aanval der Joden op Latroen is door het Ara bisch legioen afgeslagen. In een communiqué van het Joodse leger, de Haganah, wordt gezegd, dat twee Britse officieren met hun wape nen krijgsgevangen zijn gemaakt in het Arabisch hoofdkwartier op de berg Zion. Er wordt gesproken van nog 18 krijgsgevangenen. In een hospitaal, dat op de Arabieren veroverd is, zijn vol gens het communiqué wapenen gevon den. In de wijk van Sjeik Djarrah te Jeruzalem maken de Arabieren vor deringen. In Zuid-Palestina heeft Egyptische artillerie Joodse nederzet tingen beschoten. Voorts deelt de Haganah mee, dat het Transjordaanse Arabische legioen er in geslaagd is de Sjeik-Djarrah- wijk te veroveren, waardoor de Joodse universiteit en het Hadassah-zieken- huis geisoleerd zijn en de weg naar Ramoellah voor de Arabieren open staat. Het Arabische legioen maakt bekend, dat het met zware wapenen de noor delijke wijken van Jeruzalem is bin nengedrongen en dat de Joden „in pa niek en met zware verliezen de oude stad ontvluchten". DE STRIJD IN JERUZALEM De Arabische radio meldt: Het leger van koning Abdoellah van Transjor- danië trekt sedert verscheidene uren ten aanval tegen de stad Jeruzalem. Gedurende de nacht was de belegering van de Heilige Stad waarmede Dinsdag een aanvang werd gemaakt stopgezet, en het Arabische legioen had geleide lijk al de hoogten die de beide stads wijken beheersen, bezet. Enerzijds heeft men de oude stad met in haar midden het Heilig Graf, de klaagmuur en de Omarmoskee en anderzijds de nieuwe stad met de zeer moderne wijken te midden van de olijftuinen. Toen alle onderhandelingen inzake een wapenbestand mislukten, had Emir Naief, de kroonprins van Trans- jordanië, even vóór de middag bevel gegeve tot de aanval. De strijd werd ingezet in twee tegenovergestelde rich tingen ten z.-westen van de Talpioth- heuvel en van de weg van Bethlehem naar de Katamonwijk en ten noord westen van de Olijfberg die de gouden koepels van de Russische kerken over heerst, naar de Scopusberg. De Kata monwijk, die bestaat uit moderne vil la's, die met tuinen omringd zijn, viel vrij spoedig in de handen der Arabie ren, doch van de stevige gebouwen van de Joodse universiteit tot aan het grote ziekenhuis van Hadassah, dat er naast is gelegen, hebben de soldaten van de Haganah de Scopusberg meter per me ter verdedigd. Emir Naief verzocht hen zich over te geven, doch zij weigerden en de eindaanval werd omstreeks 14 uur uit gevoerd. Men kan nog steeds het aan tal slachtoffers die aan beide zijden vielen niet geven, evenmin als cijfers in verband met de schade, die aange richt werd in de bibliotheekzalen en aan de verzamelingen van de universi teit waarvan sommige enig ter we reld kostbare schatten waren, die door Joodse geleerden uit Duitsland naar hier in veiligheid waren gebracht. Omstreeks 15 uur vielen de Arabi sche strijdkrachten die door de Ce- .dronvallei waren getrokken, de Zion- berg aan én overrompelden de Joodse verdedigingsstellingen in de noordelij ke wijken Sanhedria en Rehobot en bedreigden aldus de weg van Jeruza lem naar Tel-Aviv. Men meent, dat de Joodse weerstand zich scheen te con centreren in de uiterste wijk van het stadscentrum. Voor het tijdvak van 23 Mei t/m 8 Juni 1948 geeft elk der volgende bon nen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 806 362 Melk '/t liter melk (reed» aangewezen; geldig t/m 22 Mei). 391 Melk 6 liter melk. 393 Melk 7 liter melk. 396 Vlees 100 gram vlees. 397 Vlees 300 gram vlees 398, 399 Boter 250 gram boter of mar garine of 200 gr. vet. 412 Algemeen 400 gram brood of één rants. vermicelli e.d. 414 Algemeen 200 gram brood (geldig t/m 29 Mei). 416 Algemeen 1600 gram brood (gel dig t/m 29 Mei). 417 Algemeen 50 gram thee. 418 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 419 Algemeen 125 gram koffie. 403 Reserve 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 404 Reserve 800 gram brood (geldig t/m 29 Mei). 406 Reserve 400 gram brood (geldig t/m 29 Mei). BONKAARTEN KD, KE 806 893 Melk 12 liter melk. 896, 897 Vlees 100 gram vlees. 898 Boter 250 gram boter of mar garine of 200 gr. vet. 899 Boter 125 gram boter of mar garine of 100 gr. vet. 912 Algemeen 400 gram brood of één rants. vermicelli e.d. 914 Algemeen 200 gram brood (geldig t/m 29 Mei). 916 Algemeen 400 gram brood (geldig t/m 29 Mei). 918 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 903 Reserve 400 gram brood (geldig t/m 29 Mei). BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MH 806 (Bijz. arbeid a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van strook F. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 21 Mei worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 24 Mei a.s. mag worden gekocht. Eén rantsoen vermicelli e.d. be draagt: 300 gram vermicelli, macaroni, spaghetti, noedels, mie, tarwegriesmeel en met tarwegriesmeel samengestelde puddingpoeder of 400 gram vermicel- lisoep (d.i. droge soep, waarvan ten minste 75% uit vermicelli bestaat of de vermicellivorm heeft. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging van de Ongevallenwet en de Land- en Tuin- bouw-ongevallenwet. Deze wijziging komt hierop neer, dat ook tuberculose als een beroepsziekte wordt beschouwd. In een nieuwe bepa ling worden de bedrijven met name ge noemd, in welke de tuberculose als een beroepsziekte voor de werklieden wordt beschouwd. Volstaan wordt met de eis, dat men bij indiensttreding met goed gevolg een medisch onderzoek heeft on dergaan. Tegoeden bij Spaarbanken Degenen, die een spaarbankboekje bezitten met een geblokkeerd tegoed van 500 of meer, worden, voorzover zij tot nu toe nog geen stappen heb ben ondernomen tot het overschrijven van dit tegoed naar een optiereke ning, geadviseerd zich zo spoedig mogelijk tot de betreffende spaarbank te wenden. Na goedkeuring van het verzoek tot overschrijving van het ge blokkeerde tegoed naar een optie rekening door de Ontvanger der Di recte Belastingen, kunnen zij n.1. een bedrag van maximaal 3500 of 75 pet. van hpt saldo per 30 Juni 1939 doen overschrijven naar een beleg gingsrekening, waarvan per 1 Juni a.s. en zo vervolgens ieder jaar een vijfde gedeelte met een minimum van 300.naar vrije rekening mag worden overgeschreven. Hongaarse gezant te Washington neemt ontslag De gezant van Hongarije te Was hington h'eeft ontslag genomen. Het is omdat hij „niet op de mede werking van de Hongaarse regering kon rekenen bij zijn pogingen de be trekkingen met de V.S. te verbete ren" en voorts als gevolg van de „dwangmethoden, die de communisten op de sociaal-democraten toepassen", dat gezant Vambery zijn ontslag heeft ingediend. Hij heeft het voor nemen geuit zich in de V.S. te vesti gen. HANDELSBESPREKINGEN TUSSEN NEDERLAND EN DE RUSSISCHE ZÓNE VAN DUITSLAND. Te Berlijn zullen op 31 Mei a.s. be sprekingen beginnen tussen een Neder landse delegatie en het Russische mili taire bestuur over de verlenging en uitbreiding van de bestaande handels overeenkomst tussen Nederland en de Russische zóne van Duitsland. De Ne derlandse delegatie staat onder leiding van dr. M. van Blankestein.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1