Stad en Omgeving CEBUTO Spoet VACANTIE Vergadering Hoofdingelanden Heemraadschap Wieringen BISCHOFF a. GROTE VLOOTSCHOUW bij het Regerings jubileum Voetbal en liefdadigheid „Helder" gaat feestvieren Helderse wielrijders' volbrengen Friese elfstedentocht Bilj ar t demonstratie Op weg naar huis REISBUREAUX REIZEN ZONDER ZORGEN Radioconcert .Verenigde Helderse Zangers Bevordering tot Schout bij Nacht Twee wierdijkenzullen verdwijnen De uitbetaling van de Rijksbijdrage in oorlogs schade Postduivenvereniging „De Luchtpost" Wieringer zangverenigingen' behalen successen te Rotterdam Hasselman, de biljartprof, in Hotel de Haan Urk jubelde De weg Emmeloord Urk geopend 't Zand. Komt er een Fröbelschool? Zijpe. Benoemingen Geld, wat stom is Visserij T exel. Eerste lammerenmarkt op Texel DAMES CAMISOLES Wol en Interlook 2.25 2.60 3.70 Purmerender Marktoverzicht Schagen I Zondag naar Amsterdam WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? AGRARISCH NIEUWS Geen huisslachting van rundvee Melken aan de lopende band Spaargelden Boerenleenbanken De Kon. Ned, Zeil- en Roeivereni ging wil ter gelegenheid van de vie ring van het 50-jarig regeringsjubi leum van H.M. de Koningin op Vrij dag 3 September een vlootschouw voor jachten, vissersvaartuigen, bin nenschepen en marine-eenheden orga niseren op het Buiten IJ te Amster dam. Op deze wijze zal een traditie wor den voortgezet om bij bijzondere ge beurtenissen in ons Koninklijk Huis door een vlootrevue blijk te geven van de verknochtheid van oris varend volk aan het Huis van Oranje. De ver eniging, die hiervoor, getrouw aan de ze traditie, het initiatief heeft willen nemen, heeft de volle medewerking gekregen van het Comité Kronings- stad. waardoor de gekozen datum past jn het programma van de door dit Co mité ontworpen feestelijkheden. Na overleg met het bestuur van de Ko- ninklijke Verbonden Nederlandse Wa tersport Verenigingen heeft zij de op dracht van genoemd Comité aanvaard cm deze vlootrevue te organiseren. Reeds werd overleg gepleegd met de burgemeesters van alle vissersplaat sen rond de Zuiderzee, terwijl met de vissersverenigingen contact is opgeno men. Ook met de binnenvaart en de Koninklijke Marine zijn besprekingen gaande. Het bestuur van de vereniging heeft gegronde aanleiding, te verwachten, dat van de zijde van het Koninklijk Huis a.b. van het Prinsenjacht „Piet Hein' deze hulde in ontvangst genomen zal worden. Er zal vermoedelijk ter gelegenheid van deze gebeurtenis een bronzen pla- ouette worden geslagen, die voor elk deelnemend jacht zal worden uitge reikt. De K.N.Z. R.V. nodigt verder alle zeewaardige jachten uit voor een ge meenschappelijke tocht op de Zuider zee gedurende het week-end, volgend op de revue. Na deze zal Vrijdagsmid dags worden gevaren naar Volendam vcor een gezellig samenzijn en op Za terdag 4 September zal verder worden gevaren, vermoedelijk naar Enkhui zen. vanwaar op 5 September de te rugtocht zal worden aanvaard. Dames en heren van H.W.N., houdt deze datum iri het oog! De voetbalsport is een populaire sport. Een van de belangrijkste fac toren is dat het een volkssport is, maar ook heeft de voetbalsport dóór haar gunstige positie vaak bijgesprongen, waar andere instanties tekort schoten. Een dergelijk geval doet zich-nu weer voor. Onze stadgenoot Jaap de Graaf werd tijdens de oorlog bij het neerstor ten van een vliegtuig zodanig gewond dat de man slechts bij operatief ingrij pen weer enigszins goed zal kunnen lopen. Een dergelijke operatie kost geld en omdat De Graaf dat niet heeft, iets wat meer voorkomt, is hij ooverge- ieverd aan de liefdadigheid. Gelukkig heeft men in onze stad open oog voor een dergelijk geval. De korfbalver. K.V.H. heeft een verzoek gericht tot de Sportraad om hier te hëlpen. De Sportraad stelde zich in verbinding met de oudste voetbalvereniging (Hel der) en zo ging het balletje verder aan het rollen. En het rolde goed. Helder voelde aan dat, als er een club van buiten moest komen, dit wéér kosten met zich zou brengen en wist ook dat vele stadgenoten verlangend uitzagen naar een derby HelderHRC. Mën stelde zich in verbinding met HRC en de zaak was voor elkaar. Zondag a.s. nu wordt de wedstrijd HRCHelder gespeeld voor Jaap de Graaf. De leden en donateurs van bei de clubs betalen een kwartje entréè en de bezoekers de gewone prijzen. Wij willen er nog even op wijzen dat •wij van onze kant dit besluit van harte toejuichen. De voetbalsport kan op duidelijke wijze haar waarde weer eens demonstreren. Laat een ieder deze wedstrijd gaan zien. Het zal de moeite waard zijn, want beide clubs willen winnen. HRC is het verplicht aan haar geleverde prestaties in het afeglopen seizoen en Helder niét minder, om haar minder goede seizoen uit te vlak ken. Een derby dus met dubbele waar de. De aanvang van de wedstrijd is nog niet bekend, doch waarschijnlijk zal deze in de avonduren worden gespeeld. De elftallen publiceren wij in het num mer van a.s. Zaterdag. Het officiële voetbalseizoen is achter de rug en Voor vele clubs is dan het moment aangebroken om de spelers eens afleiding te geven in de vorm van een gezellige avond. De v.v. Helder heeft in dat verband besloten a.s. Za terdag een dergelijke avond te organi seren. De toneelclub is weken lang aan het repeteren geweest en het resultaat daarvan is dat het toneelstuk „Voetbal vlegels" op de planken zal worden ge bracht. Voetbalvlegels is een bekend sport-toneelstuk, dat door bijna alle grote clubs al eens ten tonele werd ge bracht. Wij noemen in dat verband Fijenoord en 't Gooi. Daarnaast volgt nog een uitgebreid cabaretprogramma, waarbij bekende Helder-figuren zeer zeker voor 'n echt gezellige avond kun nen zorgen. En dat is de bedoeling. Het moet een avond worden, waarbij de echte sfeer, die ,een club nodig heeft, weer eens goed naar voren komt. De entree is slechts 30 cents. Kaarten voor deze populaire Helder-avond zijn te verkrijgen voor leden, donateurs en aanhangers bij Zikkenheiner, Gouds bloemstraat 60; Ris, van Leeuwenhoek straat 40 en Ideco, Keizerstraat 117. Wij raden een ieder aan om zich zo spoedig mogelijk van een kaart te voorzien, want Casino is spoedig volgeboekt. Op de eerste Pinksterdag werd de Friese Elfsteden Rijwieltocht, vaardig- heidsrit en wedstrijd, verreden. Het was een afstand van meer dan 200 km die op de fiets moest worden afgelegd. Onder de vele deelnemers bevond zich ook een Heldersman en wel de 66-jari- ge heer J. Volkers die de lange tocht dwars door het Friese merenland tot een goed einde wist te brengen. Na een vrij zware tocht, waarvan vooral op het traject FranekerDokkum veel last van tegenwind werd ondervonden, be reikte de heer Volkers 20 minuten vóór het officiële einde de finish, Ho tel Boerman te Bolsward. Deze reeds bejaarde, energieke wielrijder stelde zich hierdoor in het bezit van de me daille, uitgereikt aan de volbrengers van de Bolsward Acht Tocht 1948. In café Luijckx aan de Bassingracht wordt Vrijdagavond a.s. aanvangende pm acht uur, een biljartdemonstratie gegeven door de heer Van der Laan. Gespeeld worden 600 caramboles cadre tegen 150 caramboles. Aan boord van het s.s. „Grote Beer", dat op Dinsdag 25 Mei a.s. uit Indië terugkomende in het vaderland wordt verwacht, bevinden zich onze stadge noten de adjudant-onderofficier J. van Stijn, Singel lr? en schipper M. Grif fioen, Molenstraat 68. EEN KEUZE UIT 40 REIZEN o.a. 8 dg. Valkenburg-Ard«nn««i F. 137.50 5 dg. Zuid-Limburg F. 72. 6 dg. Zeelend-Belgi* F. 123. 4 dg. Zeelend-BelgMi F. 77.— 3 dg. Brebent-Belgiè F. 55.— .6 dg, Nederland F. 1 29« 4 dg. Friasland F. 82.— Prima hotel» en maaltijd#*, des kundige leiders, goon pe«peert. DIVERSE INTERESSANTE DAGTOCHTEN, o.a. VALKENBURG «n ZEELAND Kantoren der N.V. Naco, WORMERVEER - Fa. Zwart ZAANDAM - V.V.V. Het aangekondigde radio-concert door de Verenigde Helderse Zangers 0. l.v. Geert de Boer zal Zondag a.s. gegeven worden van 12.4013 uur. Het volgende programma wordt uitgevoerd; 1. Morgenzang, Nico Hoogerwerf; 2. Zondagmorgen, Ed. Flipse; 3. Der Lin- denbaum, Frans Schubert; 4. Agnus Dei, Nico van der Linden; 5. Ons Hol lands, Bernard Zweers. Met ingang van 1 Mei is bevorderd tot schout bij nacht de hoofdofficier le klasse van de Marinestoomvaartdienst J. B. Berck. ringen naar voren, welke echter be vredigend 'worden opgelost. Na de opening van de vergadering der Hoofdingelanden van het Heem raadschap Wieringen door de heer J. Lont Czn., werden door de secretaris, de heer M. Kooy, de notulen gelezen, welke zonder wijzigingen werden goedgekeurd en vastgesteld. Een aantal mededelingen en ingeko men stukken werd voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van de V.V.V, Wieringen werd verwezen naar de plaatselijke Commissie van Ruil verkaveling, daar betreffend verzoek, inhoudende het planten van bomen langs de nieuwe wegen te stimuleren, niet tot de competentie van het Heem raad -behoort. Algemene instemming ondervond 't bestuursvoorstel om een tijdelijke kas geldlening van 5000 aan te gaan. Het verzoek zal echter nog door hogere instanties moeten worden goedgekeurd. Hierna kwam het punt ter tafel over de afgraving van de Wierdij ken en de Stroër- en Hoorndijk, die volgens het aangenomen voorstel zullen verdwijnen. Deze, uit pl.m. 1700 daterende, bijna enig in Noord- Holland zijnde wierdijken zullen nu plaats moeten maken voor de nieu we bodemcultuur. Het hieruit voort komende bouwland zal dan ook uit archeologisch oogpunt in de verste verte deze grondprijs nooit kunnen vergoeden. Naar het in de bedoeling ligt zullen deze dijken worden afgegraven en de grond hiervan voor andere doelein den moeten worden gebruikt. Door reeds gemaakte berekeningen zal er pl.m. 14000 kub. meter grond vrijko men voor landbouwgronden. Het ligt bovendien in de bedoeling deze dijken als z.g. „boerenwerk" op te vatten, d.w.z. dat deze grond door de landbouwers zelf tegen de kostprij zen zullen worden afgegraven. De hierna voorgelegde begroting voor het dienstjaar sloot met een ont vangst en uitgaaf van f 36965,38'/«. De omslag per ha. zal ook dit jaar ge lijkluidend zijn aan 1947. De politie zal eventueel wor den gevraagd streng te willen toe zien op de jagers, die niet in het be zit zijn van een vergunning. De laai» ste tijd is het n.L vele keren voorge komen, dat vele onbevoegden zich met jagen ophouden. Omslag dit jaar nog gelijk. Naar voren gebracht wordt de ge dachte van enkele ingelanden, die meenden meer gelden in de -omslag te moeten voldoen als afgelopen jaar, daar met de ruilverkaveling verschil lende percelen werden uitgebreid. De voorzitter meent echter dat voor ongerustheid geen aanleiding bestaat, daar deze omslagen eerst in 1949 zul len worden geheven. In de rondvraag komen nog vele vragen omtrent landerijen en afwate- Naar aanleiding van ons artikel in het nummer van Donderdag j.L over bovengenoemd onderwerp, waarin werd verwezen naar de Boerenleen bank te Middenmeer ter verkrijging van diverse formulieren nog het vol gende. Deze bank werd slechts als voorbeeld aangevoerd. Het spreekt echter vanzelf, dat ook andere bank instellingen zich met deze procedure kunnen belasten. Zo zijn er verschei dene, o.a. de Ned. Middenstandsbank uit Schagen, die 's Woensdag 'n verte genwoordiger doen aanwezig zijn op de Beurs en waartoe men zich dus eveneens kan wenden. Mededelingen, De voorzitter deelt mede, dat waar schijnlijk een gedeelte der riolering in de Gesterweg (vanaf de Hofstraat) tot het pand van de wed. H. Bakker zal worden overgedragen aan de gemeen te. Indien hiervoor, animo bestaat, zal een desbetreffend verzoek kunnen worden ingediend, waarbij echter alle bestaande rechten dezer riolering aan de gemeente zullen vervallen. Dit be sluit werd met algemene stemmen aangenomen. Zondag werd door onze plaatselijke postduivereniging deelgenomen aan 't concours te Vilvoorde in België. In totaal nemen 62 duiven van diverse leden dezer vereniging hieraan deel. Met Oostenwind werden de duiven losgelaten en kwamen als volgt bin nen bij de volgende eigenaars; W. de Waal 1 st.; N. Helsloot 2, 6, 7 '10; Kaan 3. 12, O. Loon 4. 11; Mast 5; Groote 8. G. Padhuis 9; D. IJpma 13. Op Tweede Pinksterdag behaalden op het Nationale Zangeoncours te Kapelle a. d. IJsel de zangvereniging „Excelsior" te Den Oever een le prijs (325 pnt.) in de le afd. en het dames koor met 346 (hoogste aantal punten) eën le prijs met een compliment der jury. „Zang en Vriendschap" behaalde een eerste prijs, waarbij de vereniging te vens naar de eerste afdeling promo veerde. Goed gedaan zangers en zangeres sen. Ook aan de dirigent, de heer Joh. v. Glabbeek, onze felicitatie met dit succes. Vrijdagavond j.1, gaf de bekende bil jartcrack, de heer Hasselman uit Am sterdam in hotel „De Haan" te Hippo- lytushoef voor een groot publiek eni ge bijzondere staaltjes van biljartkunst te zien. Niet minder dan 450 car. kreeg zijn tegenspeler, onze plaatsgenoot de heer H. Barelds op de 600 voor. In de eind uitslag bleek wel, dat niemand, tegen deze biljart-prof. was opgewassen. Door de heer Hasselman werden ge middeld per serie 19,3 gemaakt, ter wijl de heer Barelds een gemiddelde van 4 behaalde. De eindresultaten waren 600—475, zodat deze partij eindigde in een over winning voor de Amsterdammer. De hoogste serie werd door de heer Has selman gemaakt met 197 car., terwijl onze plaatsgenoot 15 car. als hoog ste serie maakte. De biljartliefhebbers, die zich niet onbetuigd hadden gelaten, zullen zeer zeker de tactiek van de heer Hassel man proberen na te doen. Of het lukt? NAAR CONCOURS Op 20 Juni a s zal de Harmoniekapei Apollo" te Den Oever deelnemen aan het concours, dat gehouden zal worden in Tuindorp-Oostzaan Aan dit concours zullen, o m ook ver schillende buitenlandse verenigingen deel nemen Wij wensen de directeur,' joh van Glafci. beek, en de zijnen veel succes Onder geweldige belangstelling van de zijde der bevolking is gistermiddag de weg Emmeloord—Urk geopend. De ingang van het dorp was versierd en een" groot aantal Urkers (en Urkerin- netjes stond aan weerszijden van de erepoort opgesteld. Om één uur arri veerden circa 25 auto's met officiële gaster!, onder wie mevrouw de Baron nesse J. W. de Vos van Steenwijk— Van Royen, echtgenote van de com missaris der koningin in Noord-Hol land, het gewest waartoe Urk behoort. Leden van Gedeputeerde Staten van Overijssel en Friesland, de landdrost van de Noord-Oost-polder ir. S. 6rae- dirig, de burgemeesters van Kampen, Vollehhove, Genemuiden en Blanken ham, de oud directeur-generaal der Zuiderzeewerken ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, hoofd-ingenieurs en in genieurs der Zuiderzeewerken, hoofd inspecteurs der visserijen, kortom alle autoriteiten, welke op land- en zeege bied iets met Urk te maken hebben. Het blauw-witte lint (de Urker kleu ren), dat óver de weg was aangebracht, werd doorgeknipt door mevrouw de Barönesse de Vos van Steenwijk, nadat door burgemeester Keizer van Urk een rede was Uitgesproken. Het fanfare korps zette het „Wilhelmus" in. De klokken begonnen te luiden en hon derden Urkers jubelden.' Voorafgegaan door het muziekkorps maakten de auto riteiten in hun auto's en circa veertig versierde wagens van diverse firma's een ere-rondje door het dorp. Op het gemeentehuis werd het gezel schap officieel ontvangen, waarna de ruim 140 gasten van het gemeente bestuur zich verenigden in een diner in hotel „Het Wapen van Urk". In de ene afdeling fungeerde burgemeester Keizer als voorzitter, in de andere af deling wethouder Koffeman. De rede- voeripgen van de beide voorzitters, de toespraken van de voorzitter van de vereniging „Urk Vooruit", de heer Gnodde, van de landdrost, en van verschillende andere autoriteiten wer den door middel van geluidsverster kers tot ver over het voormalige eiland gehoord. Na afloop van het diner be stond er gelegenheid om het gemeente bestuur te complimenteren met de ope ning van de weg, waarvan een druk gebruik gemaakt werd. Autobussen van de Salland-maatschappij maakten een ererondje van Urk tot Emmeloord en terug, volgeladen met zingende Ur kers en Urkerinnen. De dag werd be sloten met een muzikale rondgang en een concert van de Urker-visserkapel. Donderdag 20 Mei wordt de bus dienst Urk—Kampen geopend, en blijft de Urker postboot, die meer dan een halve eeuw de verbinding tussen Urk pn Kampen heeft onderhouden, in de haven. Alhier heeft zich een voorlopig co mité gevormd om te komen tot op richting van een fröbelschool. De be doeling is deze 'school onder te brengen in een der lokalen van de rk school al hier. Tot lid van de Commissie van onder zoek voor de uitvoering van de Nood wet Ouderdomsvoorziening en van de Districtsraad voor het Consumenten- crediet alhier is benoemd mevrouw L. Voldervan Drunen te St. Maartens brug ('t Hoekje) in de plaats van de heer G. Bisschop, die voor beide func ties had bedankt. De opkomsten voor de uitvoeringen der Zangvereniging „Excelsior" wa ren niet zo als we dat gewend wa ren. Waarschijnlijk zullen we hier van de oorzaak moeten zoeken in het mooie Pinkster-weer of de sportfees- ten elders in de gemeente. In zijn openingswoord zei de voor zitter dezer vereniging, de heer van Sabben, dat de late datum dezer uitvoeringen gezien moet wor den in 'diverse omstandigheden en moeilijkheden, welke zich bij de orga- hisstië hebben voorgedaan. Door het Dameskoor werden hier na een tweetal keurig verzorgde zangnummers ten gehore gebracht. Dat. deze van goed gehalte waren en op hoog peil stonden, heeft het zang concours in Capelle a. d. IJsel wel uitgewezen. Deze vereniging mag zich dan ook gélukkig prijzen in de heer Joh, v. Glabbeek haar dirigent te hebben ge vonden, die uit deze zangers cn zangeressen dat weet te halen, waar de vereniging mee voor de dag kan komen. Geld, wat stom iswas de titel van het na de pauze opgevoerde toneelstuk. De tonelisten hebben zich uiterst goed van hun taak gekweten, hetgeen zeer zeker door het publiek werd gewaardeerd. Over de grime en kleding zou nog wel het een en ander te zeggen zijn. Het is onfe n.1. opgevallen, dat een man op leeftijd in een costuum liep van een 25-jarige. Nog enkele van deze fouten zijn ons opgevallen. Na de traditionele verloting werd deze avond, welke zeer geslaagd kan worden genoemd, door de voorzitter gesloten. BEROEPEN Bijde Gereformeerde Kerk te Hip- polytushoef werd beroepen ds. H. J. Oldeman uit Den Helder. Deze beroe ping kwam voort door de ontstane va cature- van ds. Schenkeveld. wergens diens vertrek naar Rheden-de Steeg. URK, 18 Mei 1948. Heden werd aan gevoerd 14076 pond paling, van 42—669 pond per vaartuig, prijs f 0.90—f 1.70 per l/> kg en 2000 pond nest f 1.37"; per 50 kgT Den Burg. 18 Mei 1948. Dinsdag heeft Den Burg zijn eerste lammeren- markt gehouden. De aanvoer was b»- trekkelijk groot, doch de vraag naar lammeten was klein. De handel moet dan ook stug worden genoemd. Aangevoerd werden 1420 lammeren. De prijzen varieerden van f 27 tot f 34, terwijl de middelprijs f 30 bedroeg. Hoe wel er na elf uur in de morgen enige opleving was te bespeuren, bleek na afloop der markt, dat er nog veel lam meren onverkocht waren. In het alge meen heeft deze eerste lammeren- markt niet aan de verwachting vol daan. Verder werden aangevoerd: 3 koei en f 450—f 600; 21 paarden f 330—f 425; 36 biggen f 40—f 65. Voor de levering 11 koeien en 37 nuchtere kalveren. BOUWVERGUNNINGEN. Behoudens goedkeuring van de We deropbouw werd door B. en W. aan de volgende personen een bouwver gunning verleend: H. J. Colloq te Oudeschild tot het bouwen van een woonhuis aan de Schilderueg. Coöp. Aankoop Vereniging „Texel" tot het verbouwen van een graanmagazijn met ketel- en transformatorhuis aan de Waalderstraat; Gebrs. Hoogerheide tot het verbouwen van een garage tot schoenmakerswerkplaats aan de Koger- straat. J. Buis te Den Burg tot het bouwen van een woonhuis aan de Ko- gerweg en W. Douma te Everstekoog tot het bouwen van een woonhuis te De Koog. VESTIGINGSVERGUNNINGEN. Door de Kamer van Koophandel te Alkmaar is aan de heer J. van der Kooi vergunning verleend tot voort zetting van het kruideniersbedrijf van de fa wed. G. van der Kooi in het perceel Dorpsstraat 35 te De Cocks- dorp. Door de Minister van Economi sche Zaken werd aan mevrouw A. C. BakkerBakker te Den Burg en de heer G. Kikkert te Den Hoorn ver gunning verleend tot het vestigen van een pensionbedrijf. Koopt bij Het was Dinsdagmorgen al heer druk in Furmerend, er was buitengewoon veel volk op de been, maar lammer genoeg waren de meeste mensen Pinkstervierders en geen veehandelaars Naar de verse melkkoeien was maar- heel weinig vraag en het bleek zeer moei lijk deze te plaatsen Met de geldekoeien was het ook minder goed, de afkondi ging dat de verplichte levering afgeschaft zal worden, en daardoor dén ook de vee-, bonhén weer tot Het verleden zullen horen, had al direct invloed op de handel De prijzen waar ook lager Ook op de nuch tere kalvermarkt was het heel goed merk baar, daar deze ook lagere prijzen op brachten Met de fokkers was het ook minder goed Zeeland en Gelderland wa ren nog wel goed vertegenwoordigd, maar de handel was heel kalm Met de gras kalveren was het iets beter, beter in ieder geval dan met de gebruiksstieren Met ed bokken en geiten weer een stug ge boel, alleen de beste melkgeiten bren gen nog wel een flinke prijs op Het aanbod van schapen was niet zo g.oot en dezen konden vrij vlug verhan deld worden De lammeren beginnen aardig los te ko_ men en bij een heel kalme gang houden dezen zich vrij goed op prijs Op de biggenmarkj was een flink aan bod en daaronder zeer goede beesten, maar. de vraag' was ook van dien aard, dat ze goed en prijshoudend aan de man gebracht konden worden Met de paarden was het nog verre van een vlugge beweging, ofschoon er toch iets meer leven was De pluimveemarkt was niet half zo d'.uk als verleden week; de aanvoer veel minder en desondanks niet veel vraag PURMEREND, 18 Mei: Aangevoerd 447 runderen, w.o. 14 vette koeien, 2 stieren, 529 nuchtere kalveren en 24 vette varkens, alles voor de levering. 10& melk- en kalfkoeien f 475f 800 (kalm); 276 geldekoeien f 300f 590 (stug); 31 graskalveren f 180f 275 (matig); 140 nuchtere kalveren (fok) f 35f 15 (afloop heel stug); 15 stie ren f 450f 850 (kalm); 122 schapen f 60f 85 (goed); 579 lammeren f 28 f 38 (matig); 156 bokken en geiten f 10—f 80 (stug); 675 biggen f 35— f £0 (kalm, prijshoudend); 71 paarden f 350f 700 (matig); 300 oude kippen er. hanen (rode en witte) f 3f 3..50 per kg.; 250 oude kippen en hanen (blauwe) f 3.50f 3.80 per kg.; 650 jonge hanen (blauwe) f 3.60—f 3.75 per kg.; 5900 jonge hanen (rode en witte) f 2.50f 3 per kg.; 700 jonge hanen f 4f 6 per stuk; 600 eenden f 2f 4 per stuk; 150 konijnen f 3 f 16 per stuk; 100 ganzen f 4—f 6 per stuk. Naar zo juist bekend wordt zal Zondag a.s. de wedstrijd de Ger maan I—Schagen I worden ge speeld. Indien het eerste elftal der Schagenezen weet te winnen, kun- men zij zich weer derde klasser noemen. Het zal intussen niet gemakkelijk gaan en de Germaan zal zich tot het uiterste verdedigen en wordt bovendien gesteund door het spe len in eigen huis. Toch geloven wij. dat de geel zwarten niet kansloos zijn, mits zij zich serieus voor bereiden en ge heel geven. De bekroning van de gespeelde competitie staat op het spel. Aagtekerk, 18-5 van Brisbane paar Newcastle; Abbekérk, 18-5 van Mel- bourne naar Sydney; Aïcinous, Bata- via-Liverpool, 20-5 te' Suez vervvaeht; Algenib, Macelo-R'dam". 'pass. 18-5 Ouessant; Batoebahra, R'dam-Java, pas seert 18-5 Gibraltar; Boschfontein, 18-5 van Tanga te Dar Es Salaam; Coronia, Las Piedras-R'dam, pass. 18-5 Prawle- point; Chama, 18-5 van Abadan na$r Mombassa; Cistula, 18-5 van Tandjong Oebang naar Sydney; Cleodora, Port Pirie-Pladjoe, pass. 18-5 Straat Soen- da, Colytto, Casablanca-R'dam, pass. 19-5 Ouessant; Indrapoera, Rott.—Bata via, pass. 18-5 12.00 Gibraltar; Jaar- stroom, W.-Afrika-A'dam, 18-5 te Mon rovia; Limburg, 18-5 te Oroquieta; Ka- merlingh Onnes, R'dam-Batavia, pass. 116-5 (22 u.) Malta; Samarinda,, 18-5 van San Francisco te Manilla; Sibajak, R'dam-Batavia, 18-5 (18 u.) van Port Said; Marken, Batavia-R'dam, pass. 17- 5, 24 u„ Kaap Guardafui; Molenkerk, R'dam-Japan, 19-5 te Genua verwacht; Muiderkerk, Australië-R'dam 18-5 te Antwerpen; Ophir, 19-5 van Soerabaja te Makassar; Perna, 19-5 n.m. vari ;Las Piedras te R'dam verw.; Plydorus, Singapore-A'dam, 19-5 te Aden verw.; Randkerk, R'dam-Calcutta pass, 18--5 Straat Bab el Mandeb; Willem Ruys, pass. 18-5 (7 uur) Kaap Bon, 22-5 17 uur) te Southampton verwacht. Delfland, Buenos Aires-A'dam, 18-5' V. Santos; Eemdijk, 18-5 van Corpus Christi te Mobile; Johan van Oldeft- 'barnevelt, 19-5 van Batavia te .A'dam; Kota Inten, 18-5 (17 uur) van'R'dam té Q'uebèc; Mëliskerk, A-'dam-'W>Afri- ka, 18-5 te Bordeaux; RossUm, Para- rriaribo-A'dam, pass 18-5 Ouessant; Salland, 18-5 v. A'dam te B. Aires; Ta- binta, wordt 20-5 (12 u.) van Quebec te Hoek van Holland verw.; Veend&m, vertrekt 21-5 v.m. van R'dam' naar Antwerpen; Zuiderkruis. R'dam-Bata via, pass 18-5 Kaap Finisterre. Een verzoek van de Overijsselse Maatschappij van Landbouw, via de Stichting voor de Landbouw bij de Minister van Landbouw ingediend, om voor de landbouwers in de vee- houderijgebieden het slachten van rundvee bij wijze van huisslachting open te stellen in plaats van varkehs, wordt, naar we vernemen, voorlopig niet voor inwilliging vatbaar geacht. Zulks in verband met de nog steeds ongunstige vleesvoorziening en het gevaar voor meer clandestiene huis slachtingen. Volgens een reisverhaal in het Hol lands Landbouwweekblad worden te genwoordig in Denemarken koeien reeds machinaal gemolken, terwijl de ze de koppen naar elkaar, staan op een langzaam draaiende schijf. De spaargelden bij de Centrale Coöp. Raiffeisenbanken te Utrecht én Eind hoven en bij de aangesloten locale bóe renleenbanken bedroegen op 31 Déc. 1947 1545 millioen gulden tégen 1558 millioen gulden op 31 Dec. 1946. Een vermindering dus van 13 millioeri gul den. De laagste stand der spaargelden in 1947 was op 30 Sept., met 1515 mil lioen gulden. .v;v.vXv: Dick Huysen te Hoorn bouwde zelf een race-motor van 125 cc. Hij bereikte cr sne'heden mee van 110 km per unr. Tijdens de wegwedstrijden te -Etter, Tweede Pinksterdag wa« dit motortje de sensatie van de dag.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2