Het verhaal van de soldaat izend Joodse Nederlanders naar Israe! Bijna 4.000.000 schroefomwentelingen zitten erop Speculaties rond het nieuwe kabinet Dr. B€EL begroette thuisvarende m ilit a i r e n Joodse bevolking van Amsterdam dreigt uit te sterven Britse lot voor Neder landse zeelieden Twee eeuwen geleden werd Pompeï opgegraven De gehele compagnie bedwelmd Wordt Prof. Romme formateur Wu LUISTEREN NAAR.... Hr Ms. Korienaer ie Colombo CEYLON, tuin midden in de oceaan Op Iwo Jima rusi Ernie Pyle, oorlogscorrespondent '8# Indisch Journaal door Anthony van Kampen (Van onze A'damse correspondent) Tot dusver hebben 2260 Joodse Ne derlanders emigratiepapieren voor 't land Israël aangevraagd, maar het zal nog wel even duren voor hun wens, zich te vestigen in de nieuwe Joodse staat, in vervulling kan gaan, want Displaeed Persons, verblijvend in de voormalige gevangenkampen in Duitsland en Polen, hebben voor lang. Het is aldus te voorzien, dat de Joodse bevolking van Amsterdam, thans tellend 8000 zielen, tot een mini mum terug zal lopen. Vóór 1933 telde zij 70.000 zielen, daarna liep dit aan tal op, tengevolge van immigratie uit Duitsland tot ongeveer het dubbele; ée wrede vervolgingen "in de oorlogs jaren decimeerden deze bevolkings groep. Nu is zij zó gering in aantal geworden, dat de typisch Jiddische kunstenares Chaja Goldstein, geboortig uit Polen, .maar sinds jaren te Amster dam woonachtig en werkzaam, beslo ten is naar New York te verhuizen, emda't zij in de Nederlandse hoofdstad, waar nauwelijks nog een kleine 300 personen Jiddisch kennen, geen voe dingsbodem meer kan vinden voor haar karakteristieke kunstuiting (zang en dans). Amsterdam, wel eens genoemd een der zeven ghetto's van Europa al was er van een ghetto, een afgesloten Joodse wijk, geen sprake raakt een eigenaardig cultuurelement kwijt, dat drie eeuwen lang verve heeft gegeven aan het bonte leven van deze stad. Het zijn n.1. in de eerste plaats jonge mensen, die willen wegtrekken en misschien loopt het aantal van 2260 nog wel op ook. Het aantal Zionisten in 1939. nu bij een veel geringer aanta 1 Joden bedraagt 3600, d.i. bijna de helft van de totale Jood se bevolking. Volgen zij alle hun roe ping, dan is de andere helft zo goed als zeker tot uitsterven gedoemd. Kunnen Joden in Nederland en el ders thans de Israëlitische nationali teit verwerven? vroegen wij aan dr. S. Klerekoper, voorzitter van de Nederl. Zionistenbond. Wij hebben in Israël, zeide hij, voorlopig andere zorgen, er is een oorlog! Maar hiettegenstaande dit zal de immigratie met kracht doorgang vinden: 40 a 100.000 personen zullen nu per jaar het land binnen kunnen. Al hebben de D.P.'s uit de kampen pri oriteit, ook uit andere landen en zeker De Britse admiraliteit heeft de ge hele „dramatische" geschiedenis van het „.Duinkerken van de Middellandse Zee" (de evacuatie van méér dan 50.000 Britse soldaten van de expe- dionnaire macht voor Griekenland, ge durende zeven nachten in April 1941) bekend gemaakt, De gehele gebeurte nis had een nog ongelukkiger afloop kunnen hebben, indien de vijand krachtiger was opgetreden door het bombarderen van de evacuatiestranden of de schepen gedurende de nacht, al dus het verslag. Een leger van 58.000 man werd tus sen vier Maart en 24 April 1941 in Griekenland aan land gezet. Op 8.000 man na werd het gedurende de volgen de zeven nachten wederom geëvacu eerd. Alleen één schip, het Nederlandse transportschip Slamat, ging geheel ver loren. Het werd gebombardeerd en zonk. nadat het het strand had verla- tën. „Een vermeldenswaardig feit van de operatie was het moedige en onder nemende optreden van de zeelieden der koopvaardij op de troepenschepen, die hun schepen naar onverlichte en moeilijke ankerplaatsen moesten brengen, in vele gevallen zonder vol ledige kaarten. Een groot aantal Ne derlandse schepen bevond zich hieron der, wier bemanningen zich bijzonder onderscheidden door doelmatig optre den en zeemanschap". DE VLAG VAN ISRAëL WAAIT OVER DE NIEUWE JOODSE STAAT. Nederland zullen thans zeer velen kunnen gaan. Bij binnenkomst en ves tiging krijgt men het staatsburger schap. Dit geldt niet alleen voor Jo den, doch evenzeer voor niet-Joden. Er zijn bijvoorbeeld in Palestina veel gemengde huwelijken. Kan men zich van Nederland uit aansluiten bij de Haganah? was de tweede vraag. Daar is niets over bekend en WÜ bemoeien ons er ook niet mee, ant woordde dr. Klerekoper. De Haganah is de militaire organisatie voor lands verdediging; wij beperken ons slechts tot politieke actie en financiële steun voor de landsverdediging. In het overvolle Concertgebouw for muleerde de zojuist uit Palestina te ruggekeerde mr. Abel Herzbeïg tijdens een feestvergadering het Joodse stre ven zeer treffend: Ik was, aldus mr. Herzberg, aanwezig bij een directie-vergade ring van een Joodse industriële onderneming in Tel-Aviv, waar de discussies gingen over de kwestie een nieuwe fabriek te bouwen. Plotseling bombardeerden vijande lijke vliegtuigen de stad. Toen be sloot de vergadering eenstemmig te bouwen. Bij het verlaten van de vergadering vroeg ik een voorbij ganger de weg, met de veront schuldiging: „Ik ben hier vreemd!" De man lachte en zei: „Makker, u bent hier niet vreemd'.alleen nieuw!" Dat is nu ons program riep mr. Herzberg uit: - „Wij bou wen om nïfeuw te zijn in eigen land, en op te houden een vreem- de te zijn in de wereld!" (Nadruk verboden) Voordat de debarkatie van de mili tairen aan boord van het M. S. Johan van Oldenbarnevelt gistermorgen be gon, werden de manschappen toege sproken door luit. ter zee eerste klasse C. W. T. Baron van Boetzelaer, die na mens de Prinses-Regentes de mannen dankte voor hun plichtsbesef en ver volgens door de minister-president Dr. L. J. M. Beel, die o.a. zeide dat de re gering ten zeerste de houding en de plichtsbetrachting van de teruggekeer den waardeert. De minister-president besloot zijn korte toespraak met de woorden: Leve de koningin, leve de prinses-regentes. Een donderend drie werf hoera was het antwoord van de soldaten, die zich langs de reling ge schaard hadden. De minister-president werd aan boord rondgeleid door de directeur van het verkeerwezen, gene raal A. H. Nijhoff. De Johan van Oldenbarnevelt bracht ruim 2100 personen terug naar het va derland. Voor het grootste gedeelte be staande uit „afzwaaiers" van 1-8 R. I. en 2-6 R. I., samengesteld uit oorlogs vrijwilligers. De wnd. commandant van 2-6 R.I., majoor .T. W. Andriessen hoor de tijdens de reis, dat hij door H. M. de Koningin was onderscheiden met dr Orde van Oranje Nassau met de zwaar den. De gezagvoerder, kapitein G. A. Man, heeft zijn laatste reis in dienst van de Mij. Nederland volbracht. Dit jaar is het twee eeuwen geleden, dat met de opgravingen te Pompei be gonnen werd: de eerste officiële gege vens o.ver opgravingen dateren n.1. uit 1748. Dezer dagen is een comité opge richt, waarvan Benedetto Croce de voorzitter is, terwijl vooraanstaande Italiaanse zowel als buitenlandse ge leerden er deel van uitmaken, en dat zich belast heeft met de herdenking van bovengenoemde gebeurtenis. In het kader van deze herdenking dienen o.a. vermeld te worden: De heropening van 't museum van Pompeï, dat herbouwd en uitgebreid is na de beschadigingen waaraan het gedurende de oorlog bloot gestaan heeft, de Pompeïaanse tentoon stelling in de universiteitsbibliotheek van Napels, welke grote Italiaanse cn buitenlandse verzamelingen en voor werpen bevat, die afkomstig zijn uit Pompeï en Herculanum. Verder zal het comité klassieke voorstellingen organi seren in 't theater van Pompeï en athletiekwedstrijden in het amphi- theater. Toen Dinsdagmorgen een groot aantal soldaten van de kazerne Choppet, zo meldt het A.F.P. uit Chambery, óp net ochtendappèl ontbrak, kwam men na ingesteld onderzoek tot de ontdekking, dat op de slaapzalen een honderdtal soldaten nog in diepe siaap verzonken lag. Men had alle moeite hen te wek ken en het bleek, dat de soldaten de avond tevoren plotseling door grote slaperigheid waren overvallen. Er werd vastgesteld, dat alle kleren van de sol daten waren verdwenen. Men vond deze terug in de wasplaatsen, doch alle voorwerpen van waarde, zoals porte feuilles, vulpennen e.d. waren er uit verdwenen. Men vermoedt dat in het eten of drinken van de soldaten een slaapmiddel is gedaan. (Van onze parlementaire redacteur) Hoewel het op het ogenblik wel uitermate voorbarig moet schijnen om in te gaan op de r'raag, wie de formateur zal worden van het na de verkiezingen te vormen nieuwe ka binet, kan men reeds thans in Haag se politieke kringen de mening ho ren verkondigen, dat prof. Romme in de eerste plaats in aanmerking zou komen om als zodanig op te treden. Ongegrond is deze veronderstelling op zich zelf niet, want volgens* het parlementaire gewoonterecht, dat ten deze een belangrijke rol speelt, is het voor de hand liggend, dat bij het over leg inzake de kabinetsformatie een belangrijke plaats wordt ingeruimd voor de politieke leider van de groot ste partij, van welke mag worden aan genomen dat zij in het te vormen ka binet ook het belangrijkste aandeel zal kunnen nemen. Zelfs is het gebruik gevestigd, dat deze leider ook inder daad als formateur optreedt, een ge bruik dat evenwel, door de bijzondere partijverhoudingen in ons land, slechts vrij ongeregeld tot uitdrukking is ge komen. De Koningin wier taak ditmaal dus door Prinses Juliana als regentes zal worden overgenomen laat zich bij dergelijke gelegenheden nauwkeu rig voorlichten door haar raadslieden. Intussen heeft het de aandacht ge trokken, dat de KVP zich heeft uitge sproken voor bestendiging van het progressieve beleid zoals dat door het kabinet-Beel is gevoerd en zich met name achter de persoon-Beel heeft ge schaard. Prof. Romme heeft dit zelf, in zijn functie van hoofdredacteur van de Volkskrant, met zoveel woorden ge zegd. Zo is het zeker niet uitgesloten, dat men van Katholieke zijde gaarne dr.Beel weer als minister-president zal zien optreden. Overigens moet hierbij met nog vele andere factoren rekening worden gehouden, die pas definitief beoordeeld kunnen worden wanneer de verkiezingen achter de rug zijn. Het gaat daarbij vooral om de vraag, of er al dan niet een basis verbreding zal komen. De Katholieke senator Kerstens heeft onlangs in de Eerste Kamer, sprekende namens zijn fractie, een verbreding van die basis met A.R. of C.H. 'nadrukkelijk van de hand gewezen, maar aldus de moge lijkheid van een samengaan met de VVD opengehouden. Alleen met de VVD zal de KVP echter wel geen meerderheidskabinet kunnen vormen en de Partij van de Arbeid die men in het algemeen in Katholieke kringen toch niet gaarne als regeringspartner- wil laten schieten is nog steeds fel tegen elke verbreding gekant. In de huidige verhoudingen kan men wel zeggen, dat dr. Beel minder aangewe zen schijnt om als formateur van een breder kabinet op te treden dan prof. Romme. Mogelijk zullen de komende Eerste Kamer-debatten over de Grond wetsherziening over deze vragen een r.ieuw licht werpen, mede gelet op de steun, die C.H. en VVD in de Tweede Kamer aan het belangrijkste der rege ringsvoorstellen hebben gegeven. PROGRAMMA VAN HEDENAVOND. HILVERSUM 1, 301. m. Nieuwsber om 6, 8 en 11 uur. AVRO: 6.15 Sport- praatje; 6.30 Voor de strijdkrachten; 7.— Gr.pl.; 7.15 De Volksmuziekschool; 7.45 Reg. 8.15 Noorwegen Radio Voorlichtingsdienst zingt; 8.45 De spiegel (hoorspel); 9.45 Omroeporkest; 10.15 Ind. wetenswaar digheden; 10.30 The Romancers; 11.15 Gr.pl. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsber. om 7, 8 en II uur. NCRV: 6.Mando- linata; 6.15 CNV-kwartier; 6.30 Vervolg Mandolinata; 6.45 Jonge mensen be kwamen zich voor een beroep; 7.15 Le ger des Heils-kwartier; 7.30 Het act. ge luid; 7.45 Gr.pl.; 7.55 Het Bachkoraal; 8.15 Lest-best (de laatste studio-ster avond); 9.20 De vaart des volken; 9.10 Gr.pl.; 9.50 Vervolg Lest-best; 10.30 Gr. pl.; 10.45 Avondoverdenking; 11.15 Or gel; 11.40 Gr.pl. PROGRAMMA VOOR VRJJDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsber. om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. VARA: 7.30 Gr.pl.; 8.18 Opera-programma; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.Gr.pl.; 9.30 Mendels- sohn; VPRO: 10.Morgenwijding; VARA: 10.20 Gr.pl. 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Zang en piano; 11.— De Chinese steward; 11.20 Gr.pl.; AVRO: 12.— Piano en orgel; 12.30 Weerpraatje; 12 33 Sport; 12.38 Boris Lensky en Arie Snoek (viool en piano); 1.15 't Vaude ville strijkorkest; 2.Kookkunst; 2.20 Het kamerorkest; 3.Ons volk en zijn dichters; 3.20 Vervolg kamerorkest; VARA: 4.Orgel; 4.30 Tussen twaalf en zestien; 5.The Kentucky Min- strels; 5.20 Wij en de muziek; 6.15 D» VARA feliciteert; 6.30 Voor de strijd krachten; 7.Denk om de bocht; 7.i3 Kwartet Jan Corduwener; VPRO: 7.S0 Cursus; 7.50 Tien vóór acht; 8.05 Sonate Brahms; 8.30 Cursus; VARA: 9.Men vraagt en wij draaien; 9.35 Buit. weekoverzicht; 9.50 Concertgebouw orkest; VPRO: 10.40 Vandaag; 10.45 Avondwijding; VARA: 11.15 Swing and sweet; 11.40 Orgel (Johan Jong). HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsber. om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. NCRV: 7.i5 Gr.pl. 7.45 Een woord voor de dag; 8.15 Gewijde muziek; 8.30 Gr.pl.; 9.15 Och tendbezoek bij jonge zieken; 9.30 Wa terstanden; 9.35 Gr.pl.; 10.30 Morgen dienst; 11.Pianorecital; 11.30 Harm. orkesten (gr.pl.) 12.Ancora-trio; 12 89 Weeroverzicht; 12.33 Ensemble Lack- man; 1.15 Vrij en blij; 2.Don Kozak- kenkoor (gr.pl.); 2.20 Van oude er. nieuwe schrijvers; 2.40 Cyclus geest, muziek; 3.10 Gr.pl.; 3.30 Holanda sextet; 4.Voordracht; 4.20 Gr.pl.; 4.40 Solis ten uit het Omroeporkest; 5.30 Het Ned. Kamerkoor; 6.Sans Souci; 6.30 NC- reis; 6.45 Ned. herv. kerkkoor; 7.15 80.000 wachters; 7.30 Het actueel ge luid; 7.45 CWW; 8.15 Orgelconcert; 8.45 Stanley; 9.3Ó De Varianten; 10.Vra gen aan voorbijgangers; 10.30 Negro Spirituals; 10.45 Avondoverdenking; DONDERDAG, 29 APRIL. COLOMBO (CEYLON) pISTEREN kruiste Hr. Ms. Korte' naer voor de kust van Ceylon. Overdag zagen we de jungle van het eiland, slanke palmbomen, wuivende bossenen ik kan me voorstellen dat onze voorouders, die deze zeeën eens bevoereri, en voor het eerst dit eiland aanschouwden, het de naam gaven van tuin-eiland. Na alle barre rotsen, alle woestijngebieden, na alle dorheid van de Afrikaanse kust dan eindelijk een land dat donkergroen in zee ligt als een vruchtbare voorpost van het Indische rijk. Die dag werd de eentonigheid ver broken door een haaienvangst op de jager. Aan de hakspier werd een haaienhaak uitgezet (zó groot, dat er wel een walvis aan gevangen had kunnen wordenen aan de hoek sloeg de bootsman een gigantesk stuk vlees, waarvan moeilijk te bewe ren was, dat het nog helemaal „fris" rook. Of dit de reden was.... nie mand die het kan zeggen, maar de haaien kwamen niet en na ftnderhalf uur werd de hakspier weer ingehaald. Later sprongen een kleine honderd dolfijnen uitgelaten rond de neus van de Kortenaer, als het ware er op uit de smaad van de mislukte vangst duidelijk aan te tonen. Vanmorgen 8 uur lag de Kortenaer in de haven op de boeien, omringd door een aantal met olifantjes en an dere beeldjes beladen sampans. Na het consulair bezoek was er voor en kele uren gelegenheid tot passagie ren en het is begrijpelijk dat hiervan een dankbaar gebruik gemaakt werd, Ernie Pyle, de Amerikaanse oorlogscorrespondent van wereldfaam, was een schraal, onopvallend kereltje met kwijnend, weerbarstig rossig haar en wilde borstelwenkbrauwen. Zijn verlegenheid en zijn schuwheid waren er oorzaak van, dat hij in de met schouders en ellebogen werkende Ameri kaanse krantenwereld als journalist maar een heel onbeduidende figuur bleef. Tot hij zijn kans kreeg, dè kans van zijn leven waarvoor hij tijdens de gevechten op Iwo-Jima in een greppel langs de weg, door niemand op gemerkt, met zijn leven betaalde. Het Scripps-Howard kranten-con cern zond hem bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog naar Europa om eens te kijken „wat er in zat". Er kwam kopy te over voor de kranten mensen. Zó ontstonden Pyle's brieven; kor te, rake schetsen die meer en meer de aandacht trokken van de Amerikaan- SleeJs verJtr qnal opmar.. NoorJ. Afrika Sicilië Je wrg naar Romp. En oneermoeibaar Irrkl rit oorlogsc^responJenl Ernie Pylê (Burgess M.ridilll) met tiAmerikqonse Infanterielen mee ,Yedcr!arjI-/i!m) se krantenverslinder. Geen ingewik kelde strategische verhandelingen wa len het Pyle's diep-menselijk hart werd niet getroffen door de beklem mende gevechten hoog aan de blauwe hemel boven Londen tijdens de Blitz van 1940, doch door de mateloze ellen de van de bombardementsslachtoffers, die in luttele seconden have en goed, en hun dierbaren verloren. DE VUURDOOP. Dan komt de invasie in Noord- Afrika, de eerste stap op de weg naar de bevrijding, maar ook het eerste rechtstreekse contact met de vijand, de eerse K. i. A. (killed in action gesneuvelden). Evenals het „groene" 18e Regiment Infanterie ondergaat ook Ernie Pyle de verschrikkingen van de vuurdoop, de eerste luchtraids, de ver moeienissen van een dertien kilometer lange opmars onder vijandelijk vuur en de dreigingen van de eenzaamheid in de stellingen. Het eerste gevecht met de vijand, dat vele oude kamera den vergde en.... de eerste nederlaag Ernie Pyle tekent ons zijn man nen niet als heiligen, als heren in uni form, als verdedigers van de Westerse cultuur met de vinger aan de trekker van de Bren. Pyle's mannen spreken het voor de buitenstaander onbegrijpelijke solda- tenslang, vloeken op zijn tijd en dan naar hartelust, doen dingen die alleen een soldaat doen kan en waarvan deze als eerzaam burger zelfs niet zou hebben durven dromen.... Op weg naar Rome vindt Pyle zijn mannen van 18 R. I. terug. Veteranen zijn het nu, volmaakt doorkneed in na zovele dagen op zee gezeten te hebben. Het verschil met Port Said en Aden kwam wel heel stéfrk tot uitdruk king. Maakten beide eerstgenoemden een vuile, verwaarloosde en vaak armzalige indruk, het tegendeel ziet men in Colombo. Het is opvallend hoe zindelijk, en vooral, hoe waardig de Singhalezen zich op straat ver tonen. Hier geen horden jongens, die aan de passagierende jannen blijven vastkleven, hier geen bedelaars in de goten en op dp openbare straat lig gend. Hier brede straten, prachtig geplaveid en opvallend proper. Grote hotels, die zich uitnemend kunnen meten met die in de hoofdsteden van Europa. Ik bezocht het beroemde Galle Face Hotel, gedurende de oor log centrum van de geallieerde navy aan-de-wal en was volkomen ver baasd van de daar ten toon gespreide weelde. Compleet met zwembassin, American bars, een enorme lounche en- honderden kamers, alle voorzien van warm en koud stromend water en telefoon. XI Geschenken unn huis. .maar wal begipl G. I. Joe.- Je Amerikaanse tn/nnlerlsl, in. Je moj- Jer van hel Jronl mei een keurige nopjef Jas ScPne utl -..Hel Verbaal ftin Je SolJaol (FslcJerlanJ. filmt hun gruwzaam handwerk, die zonder dig. En gedachtig aan alle geleden el- kwatier te verlenen de hun opgedra- lende zullen wij trachten onze stuk gen taak in de kortstmogelijke tijd ten geslagen wereld zo stevig en eerlijk uitvoer brengen. te herstellen, dat geen andere oorlog Pyle beschrijft hun „hobbies". Ser-. meer mogelijk is. En voor hen, die geant Warnicki, die alsmaar tracht de onder hun houten kruisen rusten, kun- gramofoonplaat met de stem van nen wij slechts stilstaan en fluisteren, zoontje gespeeld te krijgen, soldaat „Dank je wel, kerel.... dank je!! Murphay die zijn verloofde als front verpleegstertje terugvindt en met haar voor 't front van de gehele compagnie in het huwelijk treedt, soldaat Dande- ro met zijn „neus" voor vrouwen, die c'.oor zijn kapitein betrapt wordt als hij weer eens van een avontuurtje te rugkeert en voor straf latrines moet spitten Het drama van Monte Cassino, met zijn eindeloos wacht kloppen en patrouilleren. En dan ten laatste: de aanval! Een wit houten kruis eenvoudig op Iwo-Jima wijst de plek aan, waar rust: de US War-Correspondent Er nie Pyle, de auteur van „De Grote Parade" van de Tweede Wereld oorlog, „Het Verhaal van de Soldaat" is VOOR EEN BETERE WERELD. wars van alle sentimentaliteit, die U o.m. kunt beleven in „De beste Jaren van ons Leven" en „Nu je weg bent". „Het Verhaal" is hard en ruw, eerlijk en ongekunsteld, het onopgesmukte Zo vechten wij, schrijft Ernie Py- verhaal van de soldaat die zijn plicht le, en zo zullen wij doorvechten.... deed.... en anders niets, totdat het afgelopen is. Wij zullen win- in zjjn genre de beste film van nen. Wij mogen ons later in de over- ^9431 EVD winning verheugen.... maar deemoe- Ceylonland der machtige thee- en kaneel-plantages, het land waar de olifant nog lastdier is, waar apen, tijgers en papegaaien het binnenland nog tot een echte jungle, een volko men wildernis, maken. Land van schatrijke planters en ongelooflijk mooie ravijnen en bergplateaux. Waarlijkeen tuin, midden in de Indische Oceaan. Het was druk op straat. Veel Euro peanen ziet men hier niet. Hoogstens wat Engelsen, wat Amerikaanse zee lui enjongens van de Neder landse koopvaardij. Colombo maakt deindruk een uiterst welvarende stad te zijn, ofschoon men verstomd staat van het grote aantal ricksja- lopers, dat op alle hoeken van alle straten op een vrachtje staat te wachten. Ik had me graag door dit klassiek-Oosters vervoermiddel naar de steiger terug laten brengen, maar iets belette me dit. Er zit iets in dit ricksja-lopen, wat een Europeaan, en zeker een Hollander, tegen de borst stuit. En niet alleen het feit, dat het hem bekend is, dat ricksja-lopers ge middeld niet veel ouder worden dan 30. hoogop 35 jaar Te kort waren de uren op Ceylon voor onshopeloos te kort. En zo dachten de jongens van de Kortenaer er allen over, ook al keerden velen dan terug, beladen met kammen, ba nanen, met ananassen en ander fruit. Zij, die nog het best in de rupijen zaten, verzonden een pakje echte Ceylon-thee naar huis, al zal de ontvangster van een dergelijk waardevol cadeau zich een lieve cent invoerrechten moeten laten welge vallen Er was die dag één zeer belangrijk ding: er was post bij de Nederlandse consul. En zelfs veel post. Ik zag stapels brieven, kaarten en kranten en het zal straks, als over een uur Hr. Ms. Kortenaer weer vertrokken is, stil zijn aan boord, nu zoveel brie ven gelezen moeten worden. En hèr- lezen Over een uurdan zal de Kor tenaer z'n neus in de deining steken, die zelfs in de haven nog staat, ter aanvaarding van het laatste traject: ColomboBatavia. Een kleine 5 da gen, dan zit de reis erop. Dan zijn er 3.750.000, drie millioen zevenhonderd vijftig duizend, schroefwentelingSn achter de rug en is Hr. Ms. Korte naer op de plaats waar ze behoort te zjjn: Nedetfands-Indië. Op de plaats, waar een belangrijke taak het schip wacht, een taak, die het stellig op bekwame en eervolle wijze zal vol voeren. Dat garandeert de roemruchte naam van dit schip en dat garandeert de geest aan boord: de geest onder de officieren, de onder-officieren en on der alle manschappen! Ik hoop nog in de gelegenheid te zjjn U hierover nader te vertellen.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3