COMMENTAREN bij de Gemeente-begroting 1948 De films van deze week Stad en Omgeving. Strijd tegen Malaria-mug wordt aangebonden BISCHOFF 1500 Helderse huizen onder behandeling Schoencrême Wrijfwas Poets-extract „Beter dan ooit" Voorde Jubileumfeesten is geld nodig! Collecte volgende week Zaterdag „Wel en wee op zee, in oorlog en in vree!" Veteranenwedstrijd Afdeling gevormd van MIDDENSTANDSPARTIJ ZUINIG MET BENZINE BETEKENT DEVIEZEN VERDIENEN C.J.M.V.-filmavond Tafeltennis Hedenavond demonstratie van Cor du Bui Zondagavond Lou Bandy Doktersdienst HEREN HOEDEN 9.75 12.50 22.75 TIVOLI: „In vrede leven" DE WITTE: „Verloren liefde" Onschuldige jeugd" Bloemlezing uit de Algemene Beschouwingen' GEEN VISSERSLATIJN maar vissersernst Openbare vergadering C.N.H.V. Predikbeurten De laatste tijd werd in Den Helder een onrustbarend aantal malaria- gevallen geconstateerd. De vorige week leden zelfs niet minder dan hon derd stadgenoten tegelijk aan deze gevreesde ziekte. Al deze gevallen zijn de gevolgen van z.g. najaars-infecties, ep dus niet zoals men dikwijls ten onrechte meent van de activiteit der muggen, die men nu reeds ziet rondzweven. Het ziet er naar uit, dat thans aan de malaria-plaag een einde gaat komen. De strijd tegen de malaria-mug zal Dinsdag a.s. een aanvang nemen. In de komende weken zullen circa vijftienhonderd Helderse huizen met een muggenverdelgend middel worden bespoten. Ook verleden jaar hebben zich in Den Helder zeer vele malariagevallen voor gedaan. Dat was voor de directeur der Gemeentelijke geneeskundige- en ge zondheidsdienst. dr. P. H. Eykman, aanleiding om in samenwerking met dr. Reilingh een onderzoek in te stel len, zulks ook in overleg met de N. Hollandse malaria-commissie. Al het water in de omgeving van de stad, waar men broedplaatsen van de Ano- pheles maculipennis (zo luidt de scho ne naam van een gevaarlijk beestje) wist of vermoedde, werden op de aan wezigheid van larven onderzocht. Ook in de huizen, waar koorts was gecon stateerd, werd een onderzoek inge steld. Het bleek dat inderdaad zeer vele malaria-muggen het op de ge zondheid van de Helderse bevolking hadden voorzien. Het onderzoek werd ook uitgebreid tot de malaria-patiënten zelf. Alle leerlingen van de lagere scholen wer den in samenwerking met de directeur van de Districts-schoolartsendienst, dr. D. de Vries, onderzocht op een even tuele vergroting van de milt, daar de ze immers zeer dikwijls het teken is dat het kind een malaria-infectie heeft doorgemaakt. Ook de huisgenoten van de kinderen, bij wie een vergrote milt was waargenomen, werden on derzocht. De gegevens werden statis tisch vasgelegd. IN HET OFFENSIEF Thans is de tijd aangebroken om in het offensief te gaan. In andere plaat sen heeft men kunnen volstaan met het bespuiten van de broedplaatsen der malaria-mug met een DDT-oplossing. Dat is in Den Helder niet mogelijk, daar de steeds vrij krachtige wind de DDT-kristallen te spoedig zou doen verstuiven. Het moet hier dus op een andere wijze geschieden. Er werd besloten om de wanden en plafonds e.d. in alle huizen, waar malaria heeft ge heerst alsook in die woningen waarvan één of meer der bewoners een vergrote milt heeft, te bespui ten met een oplossing van het voortreffelijke insectendodende mid del DDT (diehloor-diphenyl-trich- looraêthaan)Het betreft hier cir ca 1500 woningen, welke'te begin nen Dinsdag 25 Mei a.s. onderhan den zullen worden genomen. Zo men weet, is de Helderse Ge meenschap druk bezig met het voor bereiden van de Jubileumviering in Augustus-September. Reeds werden verschillende besprekingen gehouden met de vertegenwoordigers van een groot aantal plaatselijke verenigingen, teneinde de viering van de verjaardag en het 50-jarig regeringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina zodanig te organiseren dat aan „elck wat wils" wordt geboden. Wij geloven dat men daarbij op de goede weg is. We behoeven slechts te herinneren aan de plannen om een al legorische optocht, een gondelvaart, 'n dansdemonstratie, een parade, een bloemencorso, zwemwedstrijden, mas sazang en een bal-champetre te orga- seren, om reeds een indruk te ge ven van hetgeen de burgerij van Den Helder op de dagen 31 Augustus, 1 en 2 September «te wachten staat. De gehele bevolking zal dus in de feestelijkheden worden besrokken, wat echter inhoudt dat de gehele be volking de organisatoren financieel tot het uitwerken van de plannen in staat moet stellen. Een ieder moet zijn schouders onder het voorbereidende werk zetten, en dat moet allereerst ge beuren door het storten van een gel delijke bijdrage. Met de toestemming van het College van B. en W. zal de Helderse Gemeenschap op Zaterdag 29 Mei a.s. een huis-aan-huis-collecte houden, welke wij in de belangstelling van ieder ingezetene aanbevelen. Ook kan men bijdragen storten op giro 17392 van de Nederl. Middenstands- bank, kantoor Den Helder, onder ver melding „Jubileumfeesten Helderse Gemeenschap". Eén van de belangrijkste factoren voor het welslagen van de collecte is de aanwezigheid van voldoende collec- trices en collectanten. Zij kunnen zich dagelijks opgeven bij de penningmees ter van de Helderse Gemeenschap, de heer J. F. van Wijngaarden, directeur der Nederlandse Middenstandsbank, Koningstraat 7. De dag tevoren zullen de bewoners schriftelijk bericht ontvangen van de Gemeentelijke geneeskundige en ge zondheidsdienst. Wij willen de bijzon dere medewerking van de betrokke nen inroepen, opdat de werkzaamheden zo vlot mogelijk kunnen verlopen. Het is bijzonder prettig, dat deze strijd te gen de muggen begint nu de schoon maak achter de rug is, want het DDT is niet bestand tegen water en zeep! Wanneer men de wanden en plafonds onaangeroerd laat, behoudt het DDT zeker gedurende een jaar zijn insec tendodende werking! Wij hopen van harte, dat dit prach tige werk van de GGD en de mala ria-commissie tot gevolg heeft dat de kop van Noord-Holland wordt tot een onherbergzaam oord voor de malaria mug, des te méér herbergzaam wordt onze stad voor haar steeds groeiende bevolking. Over dit onderwerp spreekt Maan dagavond a.s. in Formosa de luitenant ter zee der le klasse U. F. van Veen, op de propaganda-avond voor de NIWIN. Luitenant ter zee Van Veen, Marvo- en O.S. en O.-officier van het Commandement der Marine te Wil lemsoord, is een vlot causeur, die on getwijfeld zijn toehoorders enige in teressante en genoeglijke kwartieren zal bezorgen. Na de causerie wordt de Marvo-geluidsfilm „Convooi naar Malta" gedraaid. Een entréeprijs van f 0.10 zal geheven worden ter bestrij ding van de onkosten. Als voorwedstrijd van de grote strijd morgenavond spelen de veteranen een oefenpartij tegen elkaar. Zowel Helder als HRC waren op het veteranen-tour- nooi kampioen in hun afdeling. Deze wedstrijd geldt dus feitelijk het vete ranen-kampioenschap van Den Helder. Het aanvangsuur is half zes. Voor de liefhebbers en voor hen die gewend zijn vroeg te komen een aardige wed strijd. „REVUE DER MIDDENSTANDS PROBLEMEN". Een aantal middenstanders, uit verschillende plaatsen van ons land, heeft gemeend te moeten overgaan tot de oprichting van een speciale Middenstandspartfj, welke eventueel in de Volksvertegen woordiging de belangen van de middenstand kan bepleiten. Men achtte de aanwezigheid van mid denstands-specialisten in de be staande partfjen niet voldoende, om overtuigd te zjjn dat in Tweede en Eerste Kamer de nodige aandacht wordt besteed aan de problemen, waarvoor de middenstand zich na de bevrijding ziet geplaatst. Op de openbare vergadering, uitge schreven door het hoofdbestuur der partij en Donderdagavond jj. gehou den in de bovenzaal van Formosa, hebben een zestigtal Helderse midden standers geluisterd naar de uitéénzet tingen van de heer A. Th. van Engh voorzitter der Middenstandspartij en candidaat voor de Tweede Kamer Deze liet in een vlotte rede de vele problemen de revue passeren, welke op het ogenblik het leven der mid denstanders zuur maken. Weinig goe de woorden had spr. voor het insti tuut der prijsbeheersing 'en nog min der voor het systeem der gedwongen vakgroepen, door welke het zakenle ven al te veel aan banden wordt ge legd, terwijl hij voorts ernstige critiek leverde over de bijzonder zware be lastingen die op het zakenleven druk ken. De heer Van Engh betoogde, dat een uitkomst uit deze misère slechts mogelijk is, wanneer de middenstan ders zich aaneensluiten opdat door middel van een speciale Middenstands fractie in de Tweede Kamer de weg uit de moeilijkheden kan worden ge- effend. Naar aanleiding van een vraag be treffende de houding, die. de nieuwè partij inneemt inzake andere dan ma teriële belangen, deelde de heer Van Engh mede dat de vertegenwoordigers der Middenstandspartij zich in de Tweede Kamer uitsluitend zullen be zig houden met de zakelijke belangen der middenstand. Wanneer er vraag stukken van andere orde ter sprake komen, dan zal ieder der afgevaardig den zijn stem naar éigen inzicht uit brengen. Spr. besloot zijn betoog met een opwekking aan alle aanwezige middenstanders, om zich bij de partij aan te sluiten. Aan deze oproep gaven 27 personen gevolg. De Christelijke Jongemannen-ver eniging te Den Helder hield Donder dagavond een openbare bijeenkomst in het gebouw Palmstraat, waar de film „Indonesië werkt weer" werd vertoond. De heer D. Kerkhoven opende de avond met een woord van welkom, waarop de heer Egmond een korte inleiding hièld tot de film. „Indonesië werkt weer", een film van de Regeringsvoorlichtingsdienst liet zien, hoe de Indische cultures zich langzaam maar zeker herstellen van de slagen, hun in de oorlog en daarna! toegebracht. De camera nam de bezoekers mede langs rijst velden en plantages en door verschil lende fabrieken, waar door de in heemse bevolking in samenwerking met de Nederlanders weer hard aan het herstel wordt gewerkt. Interes' sant was ook hetgeen vertoond werd over de werkzaamheden van het Rode Kruis, dat dag aan dag strijdt voor de medische verzorging der be volking, trekkend van plaats tot plaats en helpend waar men kan. Een kleine tweehonderd belangstel lenden, hoofdzakelijk jonge mensen, werden door deze avond iets nader gebracht tot het verre land tussen de keerkringen, dat voor ons allen toch zo'n grote betekenis had en heeft. Als toegift werd een reportage ge draaid van het bezoek, dat H.K.H. Prinses Juliana indertijd bracht aan Curagao, ter onthulling van het Stuyvesant-monument. Cor du Bui, de Nederlandse kam pioen, komt hedenavond een tafelten- nisdemonstratie geven. Du Bui zal een partij spelen tegen Willy van Zoelen, zijn uitstekende partner en nummer twee van Nederland. Wij raden de tafeltennissers aan de ze wedstrijd te gaan zien. Het spel van de spelers is geraffineerd en bere kend, terwijl ook veel te leren zal zijn op het gebied van techniek en taktiek. De wedstrijd wordt gehouden hedenavond, aanvang 7.30 uur in het Chr. Mil. Tehuis aan de Kanaalweg. In Casino wordt Zondagavond een programma opgevoerd in de geest van de „Bonte Dinsdagavondtrein". Her man Rinket's Variété komt met een zeer gevarieerd cabaret-menu onder de titel „Met een beetje liefde". Het hoofdgerecht is het optreden van Lou Bandy, ook in Den Helder welbekend. Verder werken mede Frans du Mee, Coby Beek, Greetje van Scljaik, Joop de Leur en Karei Brouwer. Het pro gramma begint' om 'kwart 'over acht. De geneeskundige dienst wordt ge durende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen P. Schoorl Timorlaan 18, telefoon 3108 en dr. M. G. Vroom, Plantsoenstraat 11, tel. 2485. Keept bij Monopole-film brengt deze week in het Tivoli-theater „In vrede leven". Het verhaal speelt zich af in een klein Italiaans dorpje gedurende het laatste gedeelte van de tweede wereldoorlog. In het rustige stadje is de oorlog nog steeds ongemerkt voorbij gegaan tot dat het varken van boer Tigna (Aldo Fabrizi) de aanleiding is van de ont dekking van twee Amerikanen, die zich in de buurt schuil houden voor de Duitsers. Deze ontdekking brengt de rust in gevaar en wordt oorzaak vau een grote beroering, als een der Amerikanen, een goedhartige neger, geheel verward door alcoholmisbruik kennis maakt met de Duitser Hans, die in dezelfde omstandigheden verkerende als Joe niet bemerkt wat voor vlees hij in de kuip heeft. De vrolijke noot mist men in deze film dan ook niet, hoewel in dit ver haal ook de bittere ernst van de oorlog r.iet ontbreekt. Roekeloos wat het le ven van de medemens betreft mis bruiken de geuniformde mannen hun wapenen en dompelen in weinige mo menten vele mensen in diepe rouw. „In vrede leven" is een typische film waar eerlijke liefde geplaatst wordt naast opgezweepte hartstocht. Jean Choux en Renee, Saint-Cyr ver tolken de hoofdrollen in de film „Ver loren liefde", "een Frans filmwerk dat zeker de belangstelling verdient. Het begint als een verfijnde romance tus- sn een deftig meisje en een flinke zee man die elkaar liefhebben met zo'n oprechte liefde dat Marie, ondanks het verbod van haar moeder, telkens Jean ontmoet zolang zijn schip in de haven ligt. Maar Jean's beroep laat niet toe cat er veel tijd besteed wordt aan al lerlei plannen. Nog vóórdat hij Marie zijn vrouw kan noemen vertrekt zijn boot en slechts een brief kan zijn woorden van droefenis overbrengen naar het meisje dat altijd in zijn ge dachten is, maar dat nimmer zijn vrouw zal worden. Vanaf deze schei ding neemt hun geluk een wending en gaat hun beider weg over onvervulde verlangens. Jean ziet na jaren zijn meisje weer, als echtgenote van een houtvester en als moeder van een op groeiend dochtertje. Maar men kan het let niet naar eigen hand zetten, even min als rnen .velg jarenstrijd zonder meer uit het leven kan bannen. Marie behoort Pierre en zij blijft hem trouw. En Jean? Hij is zeeman en zoekt op zee vergetelheid voor de liefde welke hij verlangde, maar nooit ontving. In beide theaters wordt Zondagmid dag de film vertoond „Onschuldige jeugd". Het is een spannend jongens- verhaal dat zich afspeelt op een parti culiere miltaire school en in een Rijks-weeshuis. Tommy Ryan is de vertolker van de hoofdrol en weet met zijn slimme kwajongensstreken zich uit de moeilijkste omstandigheden te red den. Het blijft echter een vrolijke film, die natuurlijk eindigt in een over winning op de geldnood van Tommy, aie door het gebrek aan geld in het weeshuis werd gestopt. Met de hulp van zijn trouwe viervoeter Skippy en zijn nieuwe vriend Bob Clayton komt hij in het bezit van een studiebeurs en zodoende is zijn toekomst als mili tair verzekerd. In ons nummer van gisteren publi ceerden wij reeds een aantal der vra gen, met de antwoorden van Burge meester en Wethouders, naar aanlei ding van de Gemeentebegroting 1948. Daarin kwamen ter sprake de Water en Lichtbedrijven en de Gemeentelijke Dienst voor Openbare Werken. Hier onder volgt het slot van onze bloem lezing. GRONDBEDRIJF. VRAAG: Is het waar, dat tuin- bouwgronden, gelegen nabij de Ko ningsweg eerst van Rijkswege weer tot cultuurgrond zijn gereed ge maakt en daarna door de gemeente zijn opgehoogd? Indien deze vraag bevestigend moet worden beant woord, bjj welke instantie ligt dan de schuld? ANTWOORD: Dat in het herbouw plan „Oud"-Den Helder (onderdeel Noord-West-Zuid) van Rijkswege cul tuurgrond gereed gemaakt zou wor den, was dezerzijds niet vooraf bekend. Anderzijds was de betrokken Rijks'- instantie niet bekend, dat de bedoelde gronden lagen in een gemeentelijk uitbreidingsplan, dat destijds nog in voorbereiding was. Van een schuldige kan in dit verband derhalve niet wor den gesproken. VRAAG: In verband met de on langs ingestelde sportraad wordt gevraagd of thans niet de sport- commlssie kan worden opgeheven en een nieuwe regeling voor het ge bruik en verhuur der sportvelden moet worden geschapen. ANTWOORD: Een nieuwe regeling voor het gebruik en de verhuur der sportvelden is in voorbereiding. Zodra deze nieuwe regeling in werking zal treden, kan de sportcommissie wor den opgeheven. r VRAAG: Meerdere leden menen te weten, dat het College van Bur gemeester en Wethouders de ver koop van grond uit het grondbedrijf heeft gestaakt. Gevraagd wordt of er voorstellen ten aanzien van een nieuwe regeling voor de verkoop van bouwgronden zjjn te verwachten. ANTWOORD: Inderdaad is de ver koop van grond uit het bedrijf opge schort in afwachting van naier asm U ter goedkeuring voor te leggen nieuwe richtlijnen. Deze zullen binnen kort tegemoet kunnen worden gezien. REINIGING. VRAAG: Gevraagd wordt of het niet mogelijk is by de aanschaffing van nieuw automateriaal over te gaan tot het zgn. roltrommelsysteem ANTWOORD: Tot de aanschaffing van het z.g. roltrommelsysteem zal eerst overgegaan kunnen worden na het maken van een daartoe ingericht nieuw storthuis, omdat de toepassing van het stofvrije laadsysteem niet kan worden verwezenlijkt, zolang het oude storthuis in bedrijf blijft. De plannen daarvoor zijn in studie en zullen U worden voorgelegd, zodra de tijdsom standigheden een dergelijke omscha keling op stofvrije belading en ver voer mogelijk maken. VRAAG: Hoe staat het met de verbetering van het storthuis? Ligt het In de bedoeling om tot verplaat sing over te gaan? Zo ja, in welk stadium verkeren de plannen daar toe? ANTWOORD: Voor verbetering van het storthuis zijn voorlopig geen plan nen te verwachten. Wel wordt nage gaan op welke wijze de organisatie van de reinigingsdienst moet worden aangepast aan de ontwikkeling van de gemeente. Bepaalde plannen zullen echter eerst kunnen worden uitge werkt als de verschillende uitbrei dingsplannen een vastere vorm heb ben gekregen. ZWEMINRICHTING. VRAAG: Gevraagd wordt of voor het a.s. zwemseizoen de nieuwe pomplnstallatie zal zjjn aangebracht, ANTWOORD: Twee der drie pom pen voor het Zwembad zijn inmiddels reeds aangevoerd. Verwacht mag worden, dat vóór het badseizoen de gehele installatie bedrijfsklaar zal zyn. VRAAG: Ligt het in de bedoeling, dat de hoogste klassen der scholen In het a.s. zwemseizoen les in het zwemmen zullen ontvangen in het gemeentelijk zwembad? Zullen dan ook de hoogste klassen der bijzon dere scholen hiervoor in aanmerking komen ANTWOORD: Bovenstaande vragen worden bevestigend beantwoord. VRAAG: Enkele leden zullen gaarne vernemen hoe ver de plan nen tot stichting van een douche inrichting zQn gevorderd. ANTWOORD: Het plan om, in sa menwerking niet de afdeling Den Hel der van „Het Witte Kruis", te komer. tot stichting van een douche-inrich ting aan de Fabrieksgracht, is vast gelopen m verband met r,e toekom stige plannen voor de gasfabriek. POLITIE EN BRANDWEER VRAAG: Worden de kosten van de politie en brandweer geheel door het Rijk betaald? ANTWOORD: De kosten van de po litie worden wel, die van de brand weer niet door het Rijk betaald. VRAAG: Is in de begrote sterkte van de politie reeds rekening gehou den met het aan te stellen reserve- personeel? Draagt het Rijk ook by in de kosten van de aan te nemen reserve-politle ANTWOORD: In de begrote sterk te van de politie is geen rekening ge houden met eventueel aan te stellen reserve politiepersoneel. Volgens de in uitzicht gestelde voorschriften zullen alle kosten ten laste van het Rijk worden genomen. SCHOOL-TANDVERZORGING VRAAG: Gevraagd wordt of geen voorstellen zyn te verwachten ten aanzien van de tandverzorging in algemene zin voor schoolgaande kinderen. ANTWOORD: Plannen om te komen tot schooltandverzorging zijn reeds geruime tijd in voorbereiding. Reeds in de vergadering van 19 December 1945 heeft de commissie van beheer voor de schoolartsendienst besloten om de schooltandverzorging in alle by de districtsschoolartsendienst aange sloten scholen in te voeren. Op dat be sluit is tot heden voor Ged. Staten nog geen goedkeuring verleend. Het is ons bekend, dat besprekingen wor den gevoerd om de schooltandverzor ging over het gehele land in te voe ren. Daarbij worden ook de zieken fondsen, welke een groot deel der kos ten zullen dragen, en de kruisvereni gingen, betrokken. Onlangs zijn in deze gemeente met vertegenwoordi gers van enkele gemeenten, die van de schoolbesturen, de ziekenfondsen en kruisverenigingen reeds besprekin gen gevoerd om in deze gemeente tot de oprichting van een vereniging of stichting voor schooltandverzorging te geraken. WOONSCHEPEN VRAAG: Is het niet mogeiyk de onbewoonde woonschuiten uit de Achterbinnenhaven te verwyderen? ANTWOORD: By een ingesteld on derzoek is gebleken, dat in het Hel derse kanaal aan de Achterbinnen haven thans 9 bewoonde woonschepen ligplaats hebben. Onbewoonde woon schepen zyn ter plaatse niet aanwe zig. TIMORPARK VRAAG: Gevraagd wordt of de paden in het Timorpark niet zodanig behandeld kunnen worden, dat, er harde, niet verstuivende wegbedek- king komt, ter vervanging van de thans aanwezige, welke meestal „veel stof doet opwaaien". ANTWOORD: Om een spramex af- deklaag toe te passen moet men een harde steenbevattende onderlaag heb ben, hetgeen in het Timorpark niet 't geval is. Het voornemen bestaat om bij vernieuwing van de paden klei door het aanwezige slakkenzand als bind middel te mengen. De benodigde ma terialen daartoe zijn reeds aanwezig. SUBSIDIES CULTUREEL WERK VRAAG: Met instemming wordt geconstateerd, dat wederom 5000 is geraamd voor cultureel werk. Na dere voorstellen inzake de bestem ming worden met belangstelling te gemoet gezien. ANTWOORD: Zodra het overleg daarover heëindigd is, zullen deze voorstellen kenbaar worden gemaakt. VRAAG: Is er geen aanleiding om de subsidie voor de muziekver enigingen te verhogen? ANTWOORD: Wij z^'n van mening, dat de ten behoeve van de muziek verenigingen geraamde subsidies aan de lage kant zyn. De financiële posi tie dezer gemeente laat echter een verhoging van deze subsidies niet toe. VRAAGMeerdere leden vragen of het niet gewenst is, en of de mo- geiykheid daartoe aanwezig wordt geacht, dat ter bevordering van het vreemdelingenverkeer, het badhotel neer zijn normale bestemming te- rugkrygt? ANTWOORD: Het badhotel te Huis duinen is tot wederopzegging aan de Staat der Nederlanden verhuurd. VREEMDELINGEN-VERKEER VRAAG: De Vereniging voor Vreemdelingenverkeer ontvangt van gemeentewege een subsidie van 1470.per jaar. Wat wordt van dit geld door V.V.V. gepresteerd? Wordt er door het College van Bur gemeester en Wethouders met V.V.V. overleg gepleegd over de te voeren propaganda voor de gemeen te? ANTWOORD: Waar de begroting 1947 eerst onlangs is goedgekeurd kon vooraf geen overleg worden gepleegd over de door de V.V.V. te voeren pro paganda in 1947. Indien de Raad zyn goedkeuring hecht aan het genoemde bedrag, zal door ons met de bestaan de instellingen voor het bevorderen van het vreemdelingenverkeer zo spoedig mogeiyk worden nagegaan op welke wyze dit jaar deze gelden het best kunnen worden aangewend. Het Centrale Nederlandse Henge- laarsverbond, afdeling Den Helder hield Donderdagavond in café Sander- se een openbare vergadering. Want er zijn ook in de sportvisserijwereld vele moeilijkheden en problemen die op grondige bespreking en oplossing wachten. Het verdient zeker aanbeve ling, dat men zich voor het oplossen van die moeilijkheden van de steun van eèn grote vereniging verzekert. Deze mening was ook de Helderse Hengelaarsvereniging „Voor ons ge noegen" toegedaan, toen zij zich aan sloot bij het Centrale Nederlandse Hengelaarsverbond. Ter kennismaking en ter verruiming van 't inzicht sprak op deze vergadering de voorzitter van ck- CNHV, de heer F. Janse Kok. Voordat deze het woord kreeg, werd door de voorzitter van „Voor ons ge noegen", de heer M. van der Kuil, aan mevr. Van Aden een bloemenhulde gebracht voor het werk dat zij voor de vereniging gedaan heeft. De heer Jan- se Kok begon daarop zijn rede met 'n bespreking van de bijzondere omstan digheden waaronder de Helderse vis sers hun sport beoefenen, daar toch bijna al liet binnenwater in handen is van de domeinen. Moeilijkheden als deze waren in 1906 de aanleiding tot de oprichting van het Verbond. Talrij ke verboden en voorschriften maakten inbreuk op de vrijheid van de sport visser en hoewel tegenover de 3000 beroepsvissers ongeveer 400.000 sport vissers staan, worden voortdurend de belangen van de laatsten verwaar loosd ten gunste van de beroepsvissers. Dit wil geenszins zeggen dat de belan gen van de sportvissers vóór die van de beroepsvissers geplaatst moeten v/orden. Men verlangt slechts een vrije beoefening van de hengelsport binnen de grenzen van het redelijke. „Een oplossing is zeker mogelijk door onderlinge samenwerking en er kenning van onze belangen door de afdeling Visserij. Want wij blijven vechten voor onze leden en sportvis sers in het algemeen. Van de 62 pro cessen die sedert de oprichting werden gevoerd zijn er 48 gewonnen. Nu doet zich nog een moeilijkheid voor, er wordt n.1. door sportvissers bijna een kwart millioen bijeen gebracht voor het Rykspootvisfonds en het is tot he den nog steeds een open vraag waar aan dat geld wordt besteed. Ter op heldering hiervan is de Bond een nieuwe actie begonnen. U zult allen begrypen dat ook hier geldt: eendracht maakt macht. Den Helder vormt een groot terrein dat door goede propaganda voor onze vereniging gewonnen kan worden. Voor slechts f 0.24 per jaar kan men lid zijn van de vereniging en draagt men bij tot de verdediging van de vrijheid van de hengelsport", aldus spr. Na afloop werden enige vragen gesteld, die vrijwel allen tot tevreden heid van de aanwezigen konden wor den beantwoord. Alleen over de mo gelijkheid van een fusie tussen de Al gemene Hengelaarsbond en de Centra le Bond was de heer Janse Kok wei nig hoopvol gestemd, al betekent dit niet dat de pogingen in die richting zullen worden gestaakt. De fusie is nog steeds in behandeling en er wordt rog steeds gezocht naar een voor bei de partijen bevredigende oplossing. Tot slot van de avond sprak de heer Van der Kuil een woord van dank tot de heer Janse Kok voor diens duide lijke beschouwingen over de sportvis- eerij en tevens bedankte de voorzitter de aanwezigen voor hun aandachtig gehoor. Gezien de activiteit en het enthousiasme waarmede deze henge laars hun sport verdedigen, kan men gevoegelijk aannemen dat 't menig vis ie dit seizoen lang niet voor dg wind zal gaan. VOOR ZONDAG 23 MEI. DEN HELDER. Baptisten Gem. Ge bouw Irene, Hoogstraat, v.m. 10.30 uur de heer v. Leeuwen; 12 uur Zondags school; 8 u. evangelist Hofhuis. Maan dagavond 8 uür Vrouwenkrans, Cali- forniëstraat 8. Donderdagavond 7.30 uur: N.B.J.B. Jeugdclub, Caüformë- straat 8. Vrijdagavond 8 uur: Bijbelbe spreking en bidstond, Hugo de Groot straat 23.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2