D am om door J. D. v. Exter De derby H.R.C.-Helder 25-jarig Priester-jubileum Deken A. H. Harst I im i VIJF MILLIOEN BELGEN SPREKEN NEDERLANDS Avontuur in de Residentie Uitgebreid feestprogramma Brievenbussen geschilderd Sympathiek gebaar Onderscheidingen voor Marine-personeel Belangrijke vergadering van V.V.V.'s Spaar het natuurschoon Wieringen. Texel Burgerlijke Stand Franse taal verliest gestadig veld Schagen kan promoveren N.H. afdelingselftal tegen Alcmaria Victrix Morgen Vierbonden-iuniorentournooi ie Bloemendaal door TJEERD ADEMA TOT BOEK onder de auteurs Over enkele dagen zal het 25 jaar geleden zön, dat de hoogeerwaarde heer Deken A. H. Harst, Deken van Schagen en Pastoor der St. Petrus- en Paulus-parochie te Den Helder, tot priester werd gewijd. Dit jubi leum heeft aanleiding gegeven tot een feestelijke viering, welke in de loop van de gehele komende week zal worden gehouden. Deken Harst was aanvankelijk bij het enderwijs werkzaam, maar hij ging na enkele jaren voor priester studeren. Na zijn studietijd volgden verschillende kapejaansplaatsingen. Zijn laatste stand plaats vóór zijn komst naar Den Hel der was 's-Gravenhage, waar hij rector was van het R.K. meisjeslyceum en te vens Inspecteur van het R.K. Nijver heidsonderwijs. Op 6 Juli 1945 deed hij zijn intrede als pastoor van de St. Pe trus- en Paulusparochie, na daartoe plechtig te zijn geïnstalleerd door deken Kuijs uit Schagen. De grote dag voor Katholiek Den Helder kwam in Juni 1946, toen Den Helder de standplaats werd van het Dekenaat Schagen en pas toor Harst tot deken werd benoemd. Deken Harst is thans bijna drie jaar In Den Helder, in welke tijd hij ge toond heeft een warme belangstelling te bezitten voor hoe kan het anders het onderwijs. Kort na zijn komst waren er op de verschillende R.K. la gere scholen niet minder dan zeven vacatures. Het is voor een niet gering deel aan deken Harst te danken, dat de broeders van Oudenbosch bereid wer den gevonden het R.K. onderwijs te Den Helder uit de impasse te helpen. Vele moeilijke maanden gingen voor deze broeders voorbij, vooral wat de huisvesting betreft, maar enkele weken geleden kon tot ieders vreugde het Broederhuis aan de Hoofdgracht in ge bruik worden genomen. Een ander object voor de interesse van deken Harst is steeds de medische verzorging geweest. Vooral door zijn toedoen is het St. Lidwina-ziekenhuis overgegaan aan de Zusters Augustines- sen, welker orde het ziekenhuis thans geheel in beheer heeft. Tenslotte noemen wij de restauratie van de parochiekerk aan de Kerk- gracht, welke d-oor deken Harst krach tig werd gestimuleerd. Er kwamen nieuwe klokken in de toren, het kruis werd van een Neonverlichting voorzien en het allerbelangrijkste het in terieur van de kerk werd grondig on der handen genomen. De muurschilde ringen van de oud-parochiaan Lambert Simon kwamen gistermiddag gereed. Het zal niet lang meer duren of de restauratie kan als voltooid worden, be schouwd. FEESTWEEK. Het behoeft geen verwondering te' wekken, dat het 25-jarig Priester-jubi leum van deken Harst voor het katho lieke volksdeel van Den Helder aanlei ding is voor een gepaste feestviering. Er werd een ere-comité gevormd, waar in zitting hebben burgemeester Rit meester, pastoor Van Veen, kolonel Ba- rendregt, kapitein ter zee Reynierse, vlootaalmoezenier Wilmink, dr. v. d. Veen, dr. A. J. F. Thorbecke, M. A. Kol- ster en J. Hoogenbosch. Voorts werd een werkcomité samengesteld, bestaan de uit kapelaan Th. Dekker, voorzitter en de heren M. A. Kolster, P. Th. Luijckx, J. D. Mahieu en C. H. Wols. Dit comité heeft in samenwerking met de verschillende plaatselijke R.K. organisaties een uitgebreid feestpro gramma samengesteld, waaraan wij het volgende ontlenen: Hedenavond om zeven uur wordt in de parochiekerk aan de Kerkgracht een plechtig Openingslof gehouden, waarna om half tien een jeugddéfilé volgt door alle Katholieke jeugdorganisaties, met medewerking van „Winnubst". Morgenochtend om tien uur wordt door deken Harst de Solemnele Hoog mis gecelebreerd; de feestpredikatie wordt gehouden door pater Eusebius Peters. Zondagmiddag van 12 uur wordt in de grote zaal van het R.K. Volksbondgebouw (Casino) een offici- ele receptie gehouden voor genodigden, en daarna van 23 uur een parochiële receptie, waarbij een ieder de Deken persoonlijk kan feliciteren. Om 4 uur brengt „Winnubst" een serenade voor de pastorie aan de Kerkgracht, waarna om half vijf een Danklof wordt gecele breerd door de jubilaris. Aanvangende om half zes wordt een groot concert in de kerk gegeven, dat door middel van geluidsversterkers vanuit de toren wordt uitgezonden. Het feestprogramma vermeldt voorts Het zal vele stadgenoten opgeval len zijn, dat de brievenbussen van „Tante Pos" sinds enkele dagen van een keurige nieuwe verflaag zijn voorzien. We waren al haast gewend aan het haveloze uiterlijk van deze karakteristieke bussen,- die in de loop der jaren steeds kaler en valer wer den, en waarvan de laklaag telkens verder afbladderde. Ze hebben niet temin hun diensten voortdurend per fect verricht, dank zij de postbeamb ten, die de bussen op tijd lichtten. Toch is het prettig, dat de directie der Posterijen kans heeft gezien ook het uiterlijk der bussen te laten op knappen. We zullen hopen, dat onze lieve jeugd niet al te zeer door de gladde rode verf wordt aangelokt, om een heerlijk daarin te krassen. Er zijn al enkele bussen, die op zo'n manier reeds werden ontsierd. Om te voorkomen dat de politie ondeugende jongens in de kraag grijpt, is het raadzaam dat ouders en onderwijzers eens tegenover de jeugd een goed woordje voor de bussen doen. o.m. een viertal parochiële feestavon den, op Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag a.s. in Casino, met o.m. het optreden van het kerkkoor, de muziek vereniging „Winnubst" en de opvoering van het Maria-legendespel „De schame le straatzanger en 't miraculeuze Lieve Vrouwke". Vestigen wij tenslotte nog de aan dacht op de feestmiddag voor alle R.K. en niet-R.K. zieken en ouden van dagen, op Donderdag 27 Mei a.s. van half drie tot vijf uur, eveneens in Casino. Vóór de aanvang zijn aan de zaal nog kaarten verkrijgbaar. De genen, die deze middag graag willen bijwonen, maar moeilijk te voet naar Casino kunnen gaan, wordt verzocht zich schriftelijk te wenden tot de heer J. J. Snel, Celebesstraat 17. Zij zullen dan per auto van huis worden gehaald. Voor het overige verwijzen wij naar het uitvoerige programmaboekje be treffende alle feestelijkheden. Het is verkrijgbaar bij de koster van de St. Petrus- en Pauluskerk. De reisvereniging van Elgawa (Perso- neelsver. der Gem. Water- en Licht- bedrijven) gaat dit weekend op reis naar Den Haag. De 20 deelnemers vinden het echter bijzonder jammer, dat zij nu niet in de gelegenheid zijn de voetbalwedstrijd H.R.C.Helder bij te wonen. Daar de heren sym pathiseren met het doel van deze -wedstrijd, hebben zij besloten toch het entreegeld te betalen. Wij ontvingen van hen 8 met een begeleidend briefje, dat als volgt ein digde: „Hopende op een faire strijd en een goede recette". Wij voegen daar aan toe: Hopende op een prettig weekend voor de El- ga wa-reizigers! Mochten er misschien sportliefheb bers zijn, die dit sympathieke gebaar willen navolgen, dan kan men aan ons loket altijd terecht om de 40 cent te storten. Hedenmiddag tot half vijf geopend. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw de kapitein ter zee P. J. M. Cikot, is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden de luitenant-kolonel der mariniers J. A. J- de Bruijn, is benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw de kapitein ter zee K.M.R. C. W. Heringa. zijn benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden de officier van gezondheid der 1ste klasse K.M.R. H. van Marken Lichtenbelt en de officier van gezondheid der 1ste kl. KMR P. J. Jonker, is verleend de ere-medaille, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau, in goud, met de zwaarden, aan de majoor ziekenverpleger P. W. van der Mark, is verleend de eremedaille, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver met de zwaarden aan de sergeant schrijver J. H. Hoendervoogt, is toegekend de bronzen leeuw aan de luitenant ter zee der 1ste klasse C. L. J. F. Douw van der Krap, is toegekend het kruis van verdienste aan W. L. van Beek, is toegekend de bronzen leeuw (2de maal) aan de luitenant ter zee der 1ste klasse W. J. de Vries. is benoemd tot, officier in de orde van oranje-nassau met de zwaarden de kapitein-luitenant ter zee A. Molenaar, zijn benoemd tot ridder in de orde van oranje-nassau de vloot-predikant ds. O. Veening en de vlootaalmoezenier C. J. Bots; is benomed tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, met de zwaarden, de officier van vakverdiensten der 3e klas se H. J. van de Weterink, is verleend de eremedaille, verbon den aan de orde van Oranje-Nassau, in goud, met de zwaarden, aan de opper- ziekenverpleger A. J. Kleinjan, is verleend de eremedaille, verbon den aan de ,orde van Oranje-Nassau: in goud met de zwaarden aan de op- permachinst J. C. Vrijvogel en de op- perschrijver A. v. Heijningen. in zilver met de zwaarden aan de schipper J. W. Scheer, de majoor tor pedomaker N. J. Ravesloot, etat-majoor machinist H. M. van Veen, de sergeant majoor der mariniers S. Mulder en de majoor bottelier J. H. Mooser, is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden de hoofdofficier van administratie der 2e klasse T. R. Deelder, is toegekend het vliegerkruis aan de gewezen officier zeewaarnemer der 2d klasse KMR' Tv. B. M. Vlielander Hein, is toegekend de bronzen leeuw post- huum aan wijlen de militiematroos H. M. Karssen. Aanstaande Dinsdag zal bovenge noemde Federatie haar 26e vergadering van het algemeen bestuur houden, waaraan enkele attracties zijn verbon den. 's Morgens om tien uur vangt de vergadering aan in het noodcafé van de heer Vriesman te Petten. Na het einde der vergadering om half één zal de wederopbouw van Petten wor den bezichtigd. Om één uur vertrekt men naar de Wieringeririeer, waar in hotel Smit de lunch gebruikt wordt. Daarna wordt een excursie gemaakt door de polder en wordt de dag beslo ten met het gebruiken van de thee. Uit het verslag van de directie ver melden wij nog, dat besprekingen worden gevoerd tot de samenstelling van een documentaire film van Noord- Holland. Doch de kosten.... (plm. f 8000,— Het aan natuurschoon arm gewor den Wieringen heeft zo hier en daar nog verschillende mooie bezienswaar dige plaatsen. Jammer is het daar om, dat de jeugd en zelfs ouderen dit natuurschoon niet ontzien. Het gekapte kooibos in de H.hoe- verkoog is een dier plaatsen, waar enkele zeldzame planten hun einde nabij zijn. We willen in de eerste plaats noe men het Robertskruid, een plantje, dat zeer schaduwminnend is. Daar door 't kappen van dit kooibos na genoeg alle schaduw werd wegge nomen, heeft het geen kans gezien zich verder behoorlijk te ontwikkelen en zijn er maar enkele exemplaren overgebleven. Wanneer de struiken zich weer be hoorlijk gaan ontwikkelen, zal er mogelijke kans bestaan, dat aeze plantenfamilie zich weer zal uitbrei den. De naam Robertskruid doet dit plantje eer aan, speciaal wat kruid betreft, daar het n.1. een sterke geur verspreidt. Haar kroonblaadjes zijn licht-rose. Een niet minder belangrijke plaats neemt het Maarts-viooltje in. Daar dit plantje zich ongeslachtelijk ver menigvuldigt, groeit het dicht opeen gedrongen. De oppervlakte, die het hier op het ex-eiland beslaat, is niet groter dan pl.m. 3/4 m2. Het viooltje is 2 c.m. groot met een diep blauw bloemetje met kleine hartvormige blaadjes. Vanzelfspre kend behoort het tot de violenfami- lie. Wij willen een beroep doen op al len, die dit kooibos bezoeken, het natuurschoon te ontzien. LAAGSTE INSCHRIJVER. Bij een te den Helder gehouden aan besteding voor straat- en riolering- werken was laagste inschrijver Js. Bosker Ozn. te Hippolytushoef voor f 69.500. POLITIE. Verloren: een gouden broche en een ketting van een motorrijwiel. Gevonden: een sleutelbos. Inlichtingen gemeentebode. Geboren: Jacobus H., z. van A. J. v. Beek en J. Geerts. Cornelis J. A., z. van J. Nijveld en H. V. Keijzer. Agnes T. M., d. van F. F. Gerritsma en A. H. Taekema. Getrouwd: Hendrik Woortman en Jannetje Boon. Hendrik Kuip en Jo- henna M. van Heerwaarden. Pieter Forrer en Trijntje Boon. Antonie Bakker en Marretje Vlaming. Klaas A. Brons en Trijntje Vlaming. Overleden: Dirkje Vlas, oud 49 jaar, echtg. van Cornelis Koopman. GEVONDEN VOORWERPEN: Armband, portemonnaie, zonnebril. 89. De stalknechten hebben - op dracht van de directeur gekregen om Pim, Pam en Pom gevangen te ne men. Maar dat is gemakkelijker ge zegd, dan gedaan. Want die drie on deugende honden komen op elk onge wenst ogenblik tevoorschijn en voor dat ze gepakt kunnen worden, zijn ze weer verdwenen!! Professor Extomini weet ook niet goed, wat hij doen moet! 90. „Dames en Heren", begint hij. „Ik heb U daarstraks een wonderlijk staaltje van dressuur vertoond. Een hondeen doodgewone hond, die een ei legt. Maar dat is nog niet alles! U ziet hier alleen dat ei! Het is een doodgewoon ei en dat ga ik nu in mijn hoge hoed bakken! En als één van U nu misschien even hier wil komen, dan mag hij na afloop dat gebakken eitje opeten! Wie wil mij assisteren?" (Van onze reizende redacteur). JN DE TWEEDE HELFT van deze eeuw zal er in België ten sic i.te nog één Waal zijn op de drie Vlamingen, hebben statistici aan de hand van het beschikbare cijfermateriaal over geboorte en sterfte uitgere kend. Zo ver is het nu nog niet, maar wel hebben de Vlamingen reeds de overhand; van de acht millioen Belgen spreken er vijf millioen Neder lands en drie millioen Frans van huis uit, waarbij echter opgemerkt dient te worden, dat het bij velen een Nederlands is van een gehalte, dat om verbetering vraagt. Natuurlijk, elke stad en elke streek hebben de eigen volkstaal, die af wijkt van het algemeen beschaafd; dat geldt evenzeer voor het Frans als voor het Nederlands. Maar terwijl de Waal en de Franstalige Brusse laar behalve zijn patois over het ^Igemeen ook het Frans hanteert „tel qu'on le parle a Paris" kan men van de gemiddelde Vlaming helaas niet zeggen, dat hij behalve zijn moerstaal ook het Nederlands „zoals men het spreekt te Hillegom" (het dialect van dit dorp is voor meer dan 99 pet. gelijk aan het algemeen beschaafd, dat hier te lande geen geboorte plaats heeft) heeft geleerd. JS DAT NODIG? De Zuid-Neder landse letterkunde heeft boeken voortgebracht, die tot de allerbeste in onze taal behoren, ook boven de Moerdijk graag en veel gelezen wor den en in Zuid-Afrika mede behoren tot de bron der oer-cultuur van hen, die het Afrikaans als voertaal weten hoog te houden. De Vlaamse omroep spreekt een Nederlands, die de toets van elke critiek glansrijk kan door staan. De Vlaamse dagbladen worden volgeschreven door lieden, die het Nederlands beter gezuiverd hebben van vreemde smetten dan de Neder landers dat plegen te doen. En toch... Waar ligt het aan? Kan dit euvel ver holpen worden Het is een vraagstuk, dat elkeen, die de Nederlandse taal en de Nederlandse cultuur lief heeft, belang moet inboezemen. Het komt mij vopr, dat de oorzaak gezocht moet worden in het feit, dat het Nederlands als voertaal in de hoogste kringen van het lang nog te jong is. Zeker, de universiteit van Gent doet al haar geestelijke arbeid in het Nederlands, de stad Antwer pen heeft het Frans geheel uit het stadhuis en de overheidsdiensten ge bannen, de departementsambtenaren moeten beide talen kennen, maar daar mee is men er nog steeds niet. De (af wezige) Koning kent uitstekend Ne derlands, maar spreekt het slechts zelden, leidende figuren als Paul Henri Voor Schagen is het morgen" een be langrijke dag. Zij gaat op bezoek bij de Germaan en een overwinning brengt geel-zwart weer in de derde klasse. Maar zover is het nog niet. In district 4 waren de clubs, zoals be kend, gelijk geëindigd. Zij zullen dus nog een halve competitie moeten spe len. Welke wedstrijd er voor Zondag a.s. vastgesteld is, kunnen wij helaas nog niet mededelen. Dergelijke wed strijden worden eerst op het eind van de week vastgesteld. In het Noorden is de strijd nog niet beslist. Friesland ontvangt Zwartemeer. De clubs staan gelijk en de winnaar is dus eerste klasser. Zou na KFC, SVV, Hengelo en Kerkrade nu Fries land volgen naar de eerste klasse? Het wachten is dan nog alleen op afd. 4. Promotie 4e klasse. De Germaaft heeft zich afgelopen Maandag tegen Grasshoppers uitstekend geweerd. De Amsterdammers scoorden vier doelpun ten en in deze afdeling, waar de uit slagen steeds 10 waren, viel deze ze ge op. Zouden de Amsterdammers het voorhoede-vraagstuk opgelost hebben? Dan zal Schagen ook met betere schut- terscapaciteiten moeten komen. Wij zijn tevreden met een gelijk spel. Een overwinning brengt de Schagenaars in de derde klasse. Res. klasse. Om een plaats in de eerste klasse, AFC 2—Stormvogels 2; VSV 2— 't Gooi 2. De stand is: AFC 2 5 3 1 1 7 VSV 2 5 2 12 5 't Gooi 2 5 1 2 2 4 Stormvogels 2 5 1 2 2 4 Een gelijk spel is dus voldoende voor AFC om zich te handhaven. Om een plaats in de res. 2e klasse. West Frisia 2HFC 2; Alkmaarse Boys 2—Watergraafsmeer 2. De stand is hier: Watergraafsmeer 2 5 4 0 1 8 West Frisa 2 5 3 1 1 7 Al!kmaarse Boys 2 5 113 3 HFC 2 5 10 4 2 In de afdeling van Volendam 2 is de situatie al bekend. Meteoor 2—HMS 2; Volendam 2—WMS 2. De stand is. Volendam 2 5 4 1 0 9 Meteoor 2 5 2 1 2 5 WMS. 2 5 2 0 3 4 HMS 2 5 1 0 4 2 Om een plaats in de res. 3e klasse. West Frisa 3Purmersteijn 2. De eerste wedstrijd eindigde in een 10- zege voor West Frisia. OM DE NHVB-BEKER. Helder 3 ontvangt nu de Rijp 1, een vierde klasser uit de 4e klas B. Helder heeft tegen Wieringerwaard een goe de beurt gemaakt en we hebben wel vertrouwen dat de witjakken de pun ten thuis houden. De aanvang is 2.30 uur. MORGENAVOND. HRC—HELDER. Voor morgen staat dan de wedstrijd HRCHelder op het programma. De wedstrijden tussen HRC en Hel der hebbeii steeds een spannend ver loop gehad. En gelukkig was de strijd ook altijd fair. Gezien de resultaten van het afgelopen jaar zijn wij ge neigd HRC de beste kans te geven. Maar wat wil dat feitelijk zeggen. We weten het nog van twee jaar geleden, toen Helder favoriet was. HRC had een matig seizoen achter de rug en Helder was kampioen geweest. Het resultaat was een 81 zege voor HRC. Een feit is 't, dat Helder heel goed voor de dag moet komen om succes te heb ben. Alleen een Helder, dat met een wil het veld in gaat en een vastgesteld systeem, heeft kans de goed ingespeel de ploeg van HRC moeilijkheden te veroorzaken. In de frindley-game te gen Succes afgelopen Maandag (Uit slag 22) ging het al veel beter en wij zijn er van overtuigd dat juist, nü het tegen HRC gaat, de heren hun uiterste best zullen doen. En HRC? Ja de roodhemden zullen zeer zeker niet het veld in gaan met de gedachte van een rustige zege. In tegendeel, er zal hard voor aangepakt moeten worden. Weet HRC haar vorm van de laatste wedstrijden in de com petitie te benaderen, dan twijfelen wij niet aan het uiteindelijke resultaat. Maar het is nog steeds zo dat een club speelt, zoals de tegenpartij het toelaat. Wij wachten dus rustig af. Wij hopen alleen op een spannende, goed ge speelde match, in de echte sportieve HRCHelder sfeer. Veel succes. De aanvang is 6.30 uur, terwijl op het HRC-terrein gespeeld wordt. De elftallen zijn als volgt: HRC. Dijkshoorn; Stins, Koster. De Werker, De Jong (aahv.), Roomeyer; De Vries, Nieuwstadt, van Dalen, Bark, Rijker. Scheidsrechter Van der Schilden. Helder. Scheurleer; Pater, Toes; Hoe- be, Beekhoven, Vonk. Wieren, Krab (aanv.), Dorlijn, Himpers, Blom. Nu het Vierbondentournooi op 6 Juni definitief doorgaat, heeft de T. C. van de Afdeling Noord-Holland gemeend voor een laatste oefenwed strijd aan Alcmaria 1 te vragen, als sparring partner op te treden. En natuurlijk waren Bonsema's disci pelen daarvoor te vinden, want als het op medewerking aankomt, dan klopt men bij Alcmaria V. niet tevergeefs aan. Morgenmiddag zal dus in het Sport park het Afd. N.-H.-elftal te bewonde ren zijn en wij kunnen U verzekeren, dat dit elftal heus niet veel zal onder doen voor het Alcmaria-team, dat ver sterkt met Bos (ex.-Sporters) en Un- tied (ex-Alkm. Boys) hen daar tege moet zal treden. Het zal een bezoek aan deze ontmoe ting ten volle waard blijken, want dit elftal, dat hoofdzakelijk bestaat uit spe lers uit de kop van Noord-Holland vormt een goed en op elkaar ingespeeld geheel, met technisch op zeer behoor lijk peil staande spelers, die onlangs nog BKC met 31 kansloos sloegen. De opstellingen luiden: Alcmaria Victrix: Vink; Maassen en Terweel; de Grand, Mulder en Baden- huizen; Pluymers, Bos, Untied, Swaerts en de Buijzer. Afd. N.-H.: Kant, Dirkshorn; Dode- man, SEW en Brak, Dirkshorn. Moeij- es, Winkel; vd Berg, ZAP; vd Laan, Kaagvogels. Kohnhorst, Petten; Tim mer, ZAP; Driehuis, Geel Zwart. Berkvens, SRC en Neijens, ZAP. Het aanvangsuur is gesteld op half drie. Morgen zal het juniorentournooi van de afd. Haarlem, Leiden, Amsterdam en Noord-Holland voor de tweede maal plaats vinden, ditmaal in Bloe mendaal. Werd vorig maal Noord-Holland win naar, ditmaal zullen de andere afde lingen alles op alles zetten om de titel aan de Noord-Hollanders afhandig te maken. De T. C. van de Afd. Noord-Holland heeft dit team, dat morgen in Bloe mendaal de kleuren van onze provin cie mag verdedigen, met zorg samen gesteld. Meerdere oefenwedstrijden wer den gespeeld en men kan gerust zeg gen. dat de elf jongens, die morgen de titel moeten verdedigen, dit zullen doen met inzet van al hun krachten en we hebben er wel vertrouwen in, dat de Noord-Hollanders zich het kaas niet van de boterham zullen laten eten. In ons nummer van Maandag zult U er een uitgebreid verslag over kun nen lezen. De opstelling luidt als volgt: Popma, RK AFC; de Moei, SRC en Looy, HRC; van Grieken, ZAP; Stik- kelman, SRC en de Wit, OSV. Zwier, Hcllandia.. Lennaerts, HRC; Jacobs, Helder; van Oosten, ZAP en Norde- man, WFC. Reserves: Buys, Helder; Ewalt, Wa tervogels; Tabeling, Helder en Beun HRC. Het programma luidt 12 uur. Noord- Holland tegen Haarlem, Amsterdam tegen Leiden. 1.15 uur: Verliezers ronde. 2.30 uur: Finale PROGRAMMA VOOR A.S. ZONDAG „N.-HOLLANDSE VOETBALBEKER". 2e ronde: Grasshoppers—St. George, HSVWatervogels, OudesluisUit geest, Helder 3De Rijp. WEDSTRIJDEN OM HET „GOUDEN KRUIS". 5e ronde: ZAPSVA, DTS 2Jisp, OFC 2—SRC. Voor de competitie wordt nog ge speeld in de afd. Noord-Holland 1 C. Geel Zwar^—Petten. Polak en Paul van Zeeland zijn, on-. danks hun Vlaamse namen, Frans talig, een baron Van der Straaten Waillet hanteert beide talen even vlot, maar als minister van Buitenlandse Handel zal hij in de omgang met zijn collega's en met zijn ambtenaren veel meer Frans spreken, omdat dat de meesten het- gemakkelijkst afgaat. In het parlement heeft hij, die Frans spreekt, een aandachtiger gehoor (omdat iedereen hem dan terstond volgen kan) dan hij, die zich in het Nederlands uitdrukt (dat bijna geen enkele Waal kent). Datzelfde geldt voor de gemeenteraad van Brussel, waarin o.a. twee Nederlands schrij vende journalisten zitting hebben. Zij kennen beide talen, hetgeen van lang niet al hun medeleden gezegd kan worden; ook niet van burgemeester Van de Meulebroeck, wiens Neder lands erbarmelijk slecht is, al is ook hij een Vlaming van-kom-af. De kleine geestelijke elite, die zich van het Nederlands bedient, heeft het daardoor moeilijk. Zij moet voortdu rend strijd voeren en dat doet zij ook. Daarbij heeft zij recht op de welge meende steun van alle Nederlanders, maar daar ontbreekt het helaas nog wel eens aan. Toen enige dagen gele den de commissaris-generaal van de Nederlandse collectieve inzending der Brusselse jaarbeurs de pers ontving, reikte hij al zijn geschriften in het Frans uit, een slecht gebaar. Een be kend feit is, dat Nederlanders te Brus sel doorgaans Frans (trachten) te spreken. Enerzijds laten zij zich over donderen, doordat zij steeds in die taal worden aangesproken zonder te be seffen, dat zij in meer dan 9 van de 10 gevallen gerust in het Nederlands kunnen antwoorden, anderzijds be schouwen zij een bezoek aan Brussel als een geschikte gelegenheid om weer eens een beetje Frans te oefenen. De Vlamingen betreuren dat, het geen, gezien hun nimmer aflatende taalstrijd, zeer verklaarbaar is. Laten wij afspreken daarvoor voor taan wat begrip te tonen en ons (doorgaans nog al erbarmelijk) Frans te beperken tot daar waar het niet anders gaat. nAri/ (Uitg. A. W. Bru- VAN ÖUtlx na Zn., Utrecht) Tj. Adema neemt van ontspannings lectuur een heel aparte plaats in en op deze plaats handhaaft hij zich volkomen met zijn nieuwe roman „Avontuur in de Resi dentie". Dit kloeke boek hebben wij met veel pleizier gelezen en wij prijzen 't om drie uitzonderlijke kwaliteiten: ten eerste, ómdat de spionnage-affaire, welke er in wordt beschreven, van 'n dergelijk raffinement getuigt, dat zij de lezer voortdurend in spanning houdt, daarnaast omdat op vrijwel el ke bladzijde de humor doorschemert, die Adema als ervaren causeur zo ty pisch eigen is en last but not least omdat dit werk kwalitatief een be hoorlijk aantal graden uitkomt boven wat gemeenlijk in dit genre op de boekenmarkt verschijnt. Daarom mogen wij deze nieuwe ro man van Tjeerd Adema, die naar on ze mening zijn „Apotheker Dekkinga" nog in de schaduw stelt, zonder enig voorbehoud aanprijzen in de weten schap, dat de lotgevallen van Jelle Steensma, die zich tijdelijk in ander» mans huidje stak, zelfs de meest ver wende lezer enige uren van prettige ontspanning zullen bezorgen. Ongetwijfeld zullen vele duizenden Nederlanders het „Avontuur in de Re sidentie" mee beleven. Br.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3