„STAAKT HET VUREN" 48 UUR UITGESTELD VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Order Oranjehemden gaan een onbekende tegenstander tegemoet ZUINIGHEID MET FIETSBANDEN Ditwdag 25 Mei 1948. 70ste Jaargang No. 7820 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Op verzoek der Arabische Liga HEDEN BESPREKINGEN TE AMMAN Actie van Finse Volksdemocraten Vlag van Weimar in gebruik Het Zweedse .elftal voor Amsterdam WEERBERICHT 9 Twee eerste prijzen te Schevingen Zarah Leander in beroep CONFLICT IN BLOEMENHANDEL TEN EINDE N oorwegen-Nederland Rschtshalfplaats wordt weer door STOFFELEN bezet Een tijdelijk tekort Commissie voor Televisie-vraagstuk Internationale vliegrallye naar Den Haag Dr. Weizman bïj Trutnan Dr. Euwe zal het nog wel beter doen 24ste Veto der Sovjet Unie Airto stortte van vlff meter hoogte BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 149041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdredacteur W. Middelbeek Rayonred. C. A Dekkers COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 et per mm Familieberichten 20 eent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.—elk woord meer 8 et. Abonnementen: per kwartaal J.7B. De Veiligheidsraad heeft besloten de aanvangstermijn voor de wapenstil stand in Palestina op Woensdag te 17 uw te stellen. De Arabieren krijgen hiermee 48 uur langer tijd dan oor spronkelijk bepaald was om bespre kingen te voeren, die heden in Am man geopend zullen worden. Dit besluit werd genomen, nadat de Arabieren 36 uur uitstel gevraagd had den. Engeland steunde het verzoek. Men meent te weten, dat Engeland en Amerika er bij de Arabische rege ringen op hebben aangedrongen de order „staakt het vuren" te aanvaarden, maar dat ze van mening zijn, dat deze regeringets een redelijke tijd moet wor den gegeven om de zaak onder de ogen te zien. Verwacht wordt, aldus Reuter, dat de leiders van de vijf Arabische landen, die thans deel némen aan de inval in Palestina, heden, de Transjordaanse on afhankelijkheidsdag, bijeen zullen ko men, om het voorstel der V. N. tot het uitvaardigen van een order staakt het vuren te bespreken. Het zijn koning Abdoellah van Transjordanië, Emir Abdoel Illah, regent van Irak, Djamil Mardam Bey, premier van Syrië. Riadh Solh Bey van de Libanon en Ahmaed Chasjaba Pasja, minister van buitenlandse zaken van Egypte. Van gezaghebbende zijde te Washing ton wordt vernomen, dat de Arabi sche staten zouden overeenkomen aan de order van de Veiligheidsraad gehoor te geven, op voorwaarde van terugkeer tot de status quo, zowel in politiek als militair opzicht van 15 Mei. DE TOESTAND IN PALESTINA. Ondertussen vinden de gevechtshan delingen in Palestina voortgang. Aan het legercommuniqué van de Haganah, omgeroepen door de Joodse zender, ontlenen wij nog het volgende: Joodse luchtstrijdkrachten hebben Arabische troepenconcentraties ten wes ten van En-Gew aangevallen en gebom bardeerd. Alle vliegtuigen keerden on beschadigd op hun basis terug. Vijf km ten zuiden van Samach de den Joodse strijdkrachten hevige aan vallen op Arabische stellingen ten wes ten van de Jordaan. Drie Joodse sol daten raakten in krijgsgevangenschap. De regering van Israël heeft een de partement van politie voor het gehele Joodse gebied ingesteld. Twee vliegtuigen, naar men meent bombardementsvliegtuigen, hebben voor het eerst het door de Joden bezette Arabische Jaffa gebombardeerd. Zij bleven buiten het bereik van 't Joodse luchtafweergeschut en zwenkten af naar Tel Aviv, in het noordelijke gedeelte waarvan zij drie bommen lieten vallen. Er werden enige persoonlijke ongeluk ken veroorzaakt. Volgens een communiqué van het Egyptische leger is een sterke Zionisti sche vesting bij Deir Suneid na een ge vecht van negen uur stormenderhand genomen. De Joden zouden 500 doden verloren hebben, terwijl de Egyptische verliezen „onbetekenend" waren. Er werd een grote hoeveelheid aan uitrus tingen en voedsel veroverd. JERUZALEM WORDT VERNIELD Een bittere slepende strijd in en om Jeruzalem bedreigt een groot deel van de Heilige Stad met een langzame vernieling, zo meldt Reu ters correspondent bij het Arabische legioen in Jeruzalem. Troepen van het Arabische legioen, gesteund door pantserwagens en enige duizenden ongeregelde strijders, ba nen zich in gevechten van huis tot huis een weg langs de met zandzak ken en prikkeldraad versperde stra ten van het door de Joden bezette Nieuw-Jeruzalem. Voor hen uit ont ploffen zwaar explosieve projectielen van de batterijen van het legioen in de Joodse sterkten. Honderden gebou wen zijn reeds vernield en er is reeds voor millioenen schade aangericht door het werpen van zware handgra naten en het plaatsen van tijdbom men, waardoor het strijdgebied in dikke wolken van stof en rook ge huld wordt. Luitenant-generaal Abdoel Kader Pasja, de ondercommandant van het in Jeruzalem strijdende Arabische legioen heeft Reuter volmacht gege ven uit zijn naam te verklaren, dat te Jeruzalem Maandagavond hevige ge vechten voortgang vonden, te weten een half uur na de tijdgrens, welke de staakt-het-vuren-order van de Vei ligheidsraad gesteld heeft. De staat Israël heeft officieel om toelating tot het lidmaatschap van de Verenigde Naties verzocht. Trygve Lie, algemeen secretaris der V.N., heeft een beroep gedaan op de Arabische staten, de Joodse staat en de Engelse regering, te zorgen voor een veilige geelide voor graaf Berna- dotte, bemiddelaar der V.N. voor Pa lestina. De Finse Volksdemocratische partij, bestaande uit communisten en linkse socialisten, heeft een actie-comité ge vormd. Op een meeting te Helsinki is dit door de voorzitter der partij, Kus- to Kulo, meegedeeld. Het actie-comité aal, aldus Kulo, de activiteit in het ge hele land leiden en coördineren ten einde te voorkomen, dat er wijzigin gen in het Finse kabinet worden aan gebracht vóór de algemene verkiezin gen. Een niet-communistisch lid van de regering, dat ongenoemd wenste te blijven, verklaarde tegenover Reuter: „We kennen de communistische plan nen en zullen niet gedogen, dat zij uit gevoerd worden". De politie en het leger zijn te hulp geroepen. Voor de eerste maal sedert 15 jaar heeft de zwart-rood-goude vlag, de kleuren van de Weimar-republiek, die door de Duitse „volksraad" als het ken teken van het nieuwe Duitsland is er kend, op een overheidsgebouw te Ber lijn gewapperd, n.1. op 't hoofdgebouw van Radio-Berlijn (onder Sovjet-russi- sohe controle) bij de aanvang van het referendum over de eenheid. v- Een ernstig auto-ongeluk heeft plaats gehad in het Belgische dorpje Froidveau nabij Dinant. Een vrachtwagen met aanhangwagen, geladen met bomen, sloeg door onbekende oorzaak van de weg af en stortte naar beneden. In de val verwoestten de beide wagens een woning. Het verwonderlijke van het geval is, dat de bewoners van het huis, een echt paar en twee kinderen, vrijwel ongedeerd onder de puinhopen vandaan ge haald werden. Ook de bestuurder van de vrachtwagen liep geen kwetsuren op De Zweedse Voetbalbond heeft de volgende twaalf spelers aangewezen als candidaten voor de ploeg die op 9 Juni a.s. te Amsterdam tegen Neder land speelt: Sune Andersson, Henry Carlsson en Boerje Leander, alle drie van AIK Stockholm, Bertil Nordahl van Deger- fors, Gunnar Gren van Gothenburg, Karl Svensson en John Wikdahl, bei den van Helsingborg, Erik Nillson en Kjell Rosen van Maimö, Torsten Lind- berg, Gunnar Nordahl en Knut Nor dahl van Norrköping. Het team wordt pas definitief samen gesteld na de wedstrijden van Zondag a.s. welke de keuze-commissie in staat moeten stellen zich een oordeel te vor men over de huidige conditie der ge selecteerden. Wat de verdediging en de midden linie betreft achtte men tot dusver de volgende opstelling het meest waar schijnlijk: doel: Torsten Lindberg; ach ter: Knut Nordahl en Erik Nilsson; midden: Sune Andersson, Bertil Nor dahl en Kjel Rosen. Deze spelers komen ook onder de twaalf geselecteerden voor. In de voor hoede zijn natuurlijk Gunnar Nordahl en Gunnar Gren vrijwel zeker van hun plaats. Daarentegen mist men Persoon, Liedholm en Nystrom onder de candi daten, alhoewel het mogelijk blijft dat zij Zondag a.s. de aandacht der keuze- commissie op zich vestigen. Een geweldige brand heeft de op slagplaatsen van de „Spoorwegmaat schappij der Provence" te Frejus, nabij Toulon (Fr.) vernield. De scha de wordt op ongeveer 100 millioen fr. geschat. Weersverwachting geldig tot Dins dagavond: WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Zwakke, tijdelijk matige, wind tussen Noord en West Iets kouder. Op het door Philips in samenwer king met de Maatschappij Zeebad ge organiseerde internationaal muziekcon cours te Scheveningen, zijn in de af deling viool twee eerste prijzen ver leend, n.1. aan Michel Szwalbe, een in Zwitserland woonachtige 28-jarige Pool, en aan de veertienjarige Frans man Christian Ferras. De tweede prijs was voor het Hongaarse meisje Elisa Cserfalvy. De zilveren medaille is toegekend aan de Nederlander Theo Olof, twee bronzen medailles, resp. aan Hedi Gigier uit Oostenrijk en aan de Neder lander Herman Krebbers. De impressario van Zarah Leander en het bestuur van het Alhambra- theater te Brussel zijn in beroep ge gaan tegen de beslissing van het mi nisterie van arbeid, dat op het laatste ogenblik de reeds toegekende werkver gunning voor Zarah Leander heeft in getrokken. Tevens zijn bij het ministerie van Arbeid protesten ingekomen tegen de beschuldigingen in verband met de houding van de filmster tijdens de oor log. Het landelijk comité uit de bloemen handel deelt mede: „Op grond van diepgaande bespre kingen, gevoerd met vertegenwoordi gers van de bloemenkwekers uit den lande, heeft het landelijk comité beslo ten de grote vernietiging van produc ten en nationaal vermogen stop te zet ten en de handel van dit moment af nor maal voortgang te doen vinden. Beide partijen zijn besloten onmiddellijk be sprekingen te openen, welke de grond slag moeten vormen tot een hechte sa menwerking tussen de partijen in de toekomst." Alle veilingen in den lande vingen hedenochtend om half elf aan. ZUID-AFRIKA ERKENT ISRAËL De Zuidafrikaanse regering heeft be sloten de staat Israël te erkennen. Jan Smuts, de minister-president, heeft per telegram aan Mosje Sjertok mededeling gedaan van de beslissing van de regering. Zuid-Afrika is het eerste land van 't Britse gemenebest, dat Israël erkent. Het contact met de voetballers uit Noorwegen is nooit innig geweest. De interlandwedstrijden die het Nederlands elftal tegen dat van Noorwegen speelde zijn te bekij ken, doch niet te bekijken is hoe morgen de uitslag zal zijn. Het is maar heel weinig wat wij van die Noren weten. Wel is be kend dat zij na de oorlog enkele behoorlijke resultaten in inter landwedstrijden boekten, doch van de werkelijke kracht der No ren is niets met zekerheid te zeggen. 0 De Noren komen met 2 debutanten in een midvoor beschikt die ook maar in zijn schaduw kon staan. Grote doelverdedigers waren er meestal wel voorhanden en op het ogenblik is het zo dat de keuzecom missie wel eens in moeilijkheden kan komen omdat zij de beschikking heeft over 2 k 3 doelverdedigers van vrij- van het backstel volkomen normaal. Het was goed gezien van de keuze commissie om Wilkes niet langer op de midvoorplaats te handhaven, déar hij op deze plaats te veel in zijn be weeglijkheid wordt beknot. De rechts buiten v. d. Tuyn speelde, evenals midvoor Roozenberg, uitstekende oe fenwedstrijden zodat de voorhoede, aangevuld met Rijvers en Lenstra, een alleszins te rechtvaardigen linie is ge worden. Terlouw en de Vroet maakten geen grove fouten en verdienen ook hun plaats. Nu zijn wij gekomen aan de rechts- halfplaats, die tot verwondering van de meesten weer door Stoffelen wordt ingenomen. Ondanks de blessures in de het veld, n.1. de rechtsback Laksvik en de rechtshalf Sundblad. Die debu tanten zullen het lastig genoeg krijgen tegen onze linkervleugel waar zij twee van de beste Nederlandse voet ballers tegenover zich krijgen, Wilkes en Lenstra. wel gelijk formaat. Voorlopig is het laatste ontmoeting tegen de Rode Dui- Kraak, doch mocht hij gaan blunderen, veis> en vooral die in het Feijenoord dan zijn daar nog de^ Munck en Land- -stadion, heeft de keuzecommissie deze man weer een kans gegeven. Dit on danks het feit dat in de oefenwedstrij den wel is gebleken dat wij over een halfspeler kunnen beschikken die wel iswaar misschien niet van internationale klasse is, maar die toch zeker beter is dan een Stoffelen. Hoe het zij, Stoffelen speelt mee en wij zullen er het beste van hopen. Aan een voorspelling durven wij ons niet te wagen. Wij kunnen alleen de hoop uitspreken dat de Oranjehemden man als waardige plaatsvervangers. DE OPSTELLING. Op een uitzondering na, kunnen wij ons volkomen verenigen met de sa- Over Kraak hebben wij reeds vol doende gezegd en diens verkiezing is, naar onze mening, ook volkomen re gelmatig. De uitstekende wedstrijd van Van uit naar alle 22 spelers, zijn wij benieuwd hoe of de nieuwe middenvoor Roozenberg zich zal ge dragen. Langzamerhand wordt het toch eens tijd, met de Olympiade vlak naast de deur, dat het middenvoor- vraagstuk eindelijk eens zal zijn op gelost. Of Roozenburg die oplossing zal betekenen durven wij niet te zeggen, wel heeft hij bewezen zijn mannetje te staan en over een flink schot te kunnen beschikken. Het is wel eigenaardig dat het mid- voorvraagstuk voor de keuzecommis sie steeds eer» moeilijke kwestie is ge weest, uitgezonderd dan in de tijd van Bakhuys. Na diens vertrek naar Frankrijk hebben wij niet meer over Gunna Dahlen Spydevuld Halmberg Karlsen Torgensen Svendsen Soerensen Saksvik Kvammen Sundblad vd Tuyn Rijvers Roozenburg Wilkes Stoffelen Van Bun Terlouw Kraak Vele rijwielhandelaren kunnen op het ogenblik niet meer voldoen aan de nog steeds grote vraag naar fietsbanden en er zijn er al verschei dene, die uitverkocht zijn, terwijl de fabrieken niets of slechts zeer wei nig afleveren, aldus „Het Parool". Van de zijde van het departement van Economische Zaken deelt men ons mede, dat een en ander een gevolg is van het feit, dat in Februari, toen de banden van de bon kwamen, een wa re run op de winkels ontstond en de betrekkelijk grote „stoof'-voorraad van een millioen banden, die toen voorhanden was, spoedig was uitver kocht. In die hausseperiode is de ex port enigszins verwaarloosd, maar Ne derland kan de deviezen, die dit ople vert, niet missen en dus zijn de touw tjes nu weer wat strakker aangehaald. De fabrieken zijn nu verplicht een be paald percentage te leveren voor de export, waardoor de voorraad, be schikbaar voor de binnenlandse han del, uiteraard is gedaald en dit heeft het tekort van het ogenblik veroor zaakt. Het tekort zal echter slechts van tijdelijke aard zijn en men mag verwachten, dat de aflevering binnen kort weer normaal zal verlopen. De raad van bestuur van de Neder landse Omroep Zender Maatschappij heeft, aldus „De Volkskrant", 'n adres gericht tot de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, waarin wcrdt voorgesteld een commissie te benoemen, die het televisie-vraagstuk in breed verband zal bestuderen. In deze commissie zouden vertegenwoor digers van de Omroep, PTT en Bios coopbond zitting moeten krijgen. Sportvliegers uit vijf landen zullen op 29 Mei koers zetten naar het Neder landse vliegveld Ypenburg in de nabij heid van Den Haag, ten einde deel te nemen aan een stervlucht, uitgeschre ven door de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart. Sportvliegers uit Engeland België, Denemarken, Italië en Zwitser land zullen van de partij zijn. Dit is de tweede groots opgezette vliegrallye, die de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart sinds de bevrijding van Nederland or ganiseert. Zij herdenkt er tevens haar veertigjarig bestaan mee. Het aantal vliegtuigen zal dertig bedragen, het aantal vliegers 70. De vliegers zullen twee dagen in Nederland doorbrengen en keren op Maandag 31 Mei weer naar hun land terug. Dr. Chaim Weizmann, president van Israël, is per trein te Washington aan gekomen, waar hij begroet werd door hoge functionarissen van het Witte Huis en het ministerie van Buiten landse Zaken. Men verwacht, dat hij heden besprekingen zal voeren met president Truman en minister Mars hall. In welingelichte diplomatieke krin gen wordt verwacht, dat als gevolg van deze besprekingen het embargo op het zenden van wapenen naar Is raël mogelijkerwijs opgeheven zou worden. PRINS ASCHWIN IN NEDERLAND. Per KLM lijntoestel landde gisteroch tend op Schiphol prins Aschwin, die in de Verenigde Staten verschillende uni versiteiten heeft bezocht. Op het vlieg veld was o.m. ter begroeting aanwezig Z.K.H. Prins Bernhard. Per Dakota vloog Z.K.H. Prins Bernhard zijn broer naar Soesterberg, vanwaar het per auto naar het Paleis Soestdijk ging. Met de Leave-train uit Berlijn, die gisteravond even na half zeven te Utrecht binnenliep, keerde de van de vijf schaakreuzen voor het we reldvenster het minst door de schaak- godin begunstigde dr. Max Euwe in ons land terug. Toén onze Nederlandse schaak-groot meester dr. Aljechin de wereldtitel ontnam, schreef dr. Tartakower: „Een van de redenen waarom Euwe deze match won is, dat hij met dezelfde gemoedsrust zou hebben verloren". De Euwe, die nu uit Moskou terug kwam, leverde het duidelijke bewijs voor de waarheid daarvan. Met dezelf de opgewektheid, waarmee hij de uit bundige begroeting zou hebben aan vaard, die hem stellig zou zijn ten deel gevallen als hij de schaakkroon uit de Sovjet-hoofdstad had meegebracht, liet hij zich opnemen in de kleine kring van zijn dochters en enkele schaak vrienden. Terwijl dr. Euwe vóór de goederen wagen doende was de vele kofferstuk ken in combinaties voor elk der le den van de schaakdelegatie op de tegelvelden van het perron op te stel len, kregen wij even gelegenheid een paar vragen te stellen. Zijn onverstoorbare opgewektheid bevestigend, merkte dr. Euwe op: „Ik hoop, dat de Hollandse schaakgemeen te even opgewekt is gebleven". „Wat is, naar uw eigen mening, d« oorzaak dat...." „Vermoeidheid mag wel de hoofd oorzaak genoemd worden. Wat Botwinnik heeft opgemerkt over mijn niet voldoende voorberei ding is zeker niet helemaal waar. Dat ik tijdens het tournooi nogal wat geëxperimenteerd heb is juist.... maar dat moest ik wel, omdat ik merk te, dat het op de gewone manier niet ging". Over de organisatie van de laatste drie ronden in Moskou was dr. Euwe vol lof. „In dat schaakland bij uitstak wor den geen kosten voor zulk een gebeur tenis gespaard", In het gezelschap waarmee Éuweté- rugkeerde bevond zich ook de Ameri kaanse grootmeester Reshevsky. Op de vraag wat hij dacht van Euwe luidde het korte bescheid: „Hij zal hst fai de toekomst zeker beter doen". De Sovjet-Unie heeft haar veto ge steld tegen de oprichting van een com missie van onderzoek betreffende d« gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije. Tevoren had Gromyko Zijn veto uit gesproken over het in stemming bren gen van een voorstel, waarin de vraag werd opgeworpen, of het veto van toe passing zou kunnen zijn, wanneer de meerderheid van de raad voorstandster zou blijken van instelling van een commissie voor de Tsjechoslowaakse kwestie. Het was de 24ste maal, dat de Sovjet-Unie een veto uitsprak. Ver volgens kwam dan het veto tegen de instelling van de betrokken commissie. Zondagmiddag gleed de vrachtwagen van de heer W. Luyten op de gemeen telijke stortplaats aan de Emmaberg te Hulsberg (L) uit en stortte daar door van een hoogte van ongeveer vijf meter omlaag. De chauffeur sprong uit de achterwaarts vallende wagen, maar werd daarbij waarschijn lijk door de deur getroffen. Hij werd zwaar gewond en moest, na het H. Oliesel te hebben ontvangen, naar het ziekenhuis te Heerlen worden over gebracht. Het zes-jarig zoontje van de heer Rietrae, dat mee reed, bleef zit ten en liep geen letsel op. Het 3000ste schip, de Nederland se tanker „Perna", is dit jaar, ruim twee maanden vroeger dan in 1948, toen dit op 23 Juli plaats vond, de Rotterdamse haven binnengelopen. Bun tegen de Rode Duivels wettigde Uiteraard gaat onze belangstelling diens come-back en hoewel zijn part- zullen spelen voor wat zij waard zijn doch bovenal ner' Schijvenaar, toen minder goed en dat zij daar m Oslo een goede in- voor de dag kwam, is de verkiezing druk mogen achterlaten. RADIOREPORTAGE OP WOENSDAG VAN 18.25—20.30 UUR OVER HILVER SUM I. REPORTER IR. A. VAN EMMENES. NOORWEGEN: NEDERLAND DE OPSTELLING DER ELFTALLEN Schijvenaar d« Vroet Nog spreken in Palestina de kanon" n. I verrnietigd. Op ~r wcrdt de

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1