Stad en OmqeoitiQ. BISCHOFF Judo, een snelle en aantrekkelijke sport „LeeszaaT'-perikelen Het verkeer vraagt onze aandacht De scheidsrechters vieren feest. Lou Bandy en Frans du Mee in hun nieuwe revue Voori aarsvergadering Bruinvissen. Leger des Heils-nieuws. Het kranige Schagen-elHal De Stichting '40'45 en het publiek Burgerlijke Stand Uitstekend concert van de Ver. Helderse Zangers. RK kleuters vierden feest. KVH-Nieuws. Voor de -politierechter HRC en Helder vochten voor een sympathiek doel. Een prentbriefkaart met een dubbel staartje. MATROZEN PAKJES, 3 lol 7 jiar 20.50 22.30 23.50 Schoolkinderen vingen 336 00 coloradokever De duiven vlogen weer. Zype. Coloradokever-bestrijding Hoondert werd Judo kampioen van Noord-Holland Nrd. ZUINIG MET BENZINE BETEKENT DEVIEZEN VERDIENEN In het jaarverslag van deze instel ling wordt (en o schande! hoe lang al niet het gebouw in de Bree- waterstraat terecht vergeleken met een oude dame, die met krukken nog op de been wordt gehouden. Nu we ten wfl wel, dat oude dames nog ou der kunnen worden en wanneer het gaat om de wedloop van het leven, het nog altijd van de heren winnen, maar het nas toch triest dat balken lange tijd het gebouw van deze cul turele instelling hebben gesteund. De kleine verbetering kan de indruk van 'n armoedige behuizing toch niet wegnemen, ook al wordt er geen vergelijking gemaakt met de leesza len in andere plaatsen. Van het ont stellende tekort aan ruimte willen we dan nog niet eens spreken. In het overzicht van de directrice wordt vermeld, dat het aantal jaarle den in het boekjaar van 947 tot 899 te- j ug liep, maar het aantal afgegeven kaarten voor maand-contribuanten ge lukkig steeg van 1980 op 2214. Het boekjaar 1947 sloot met een voordelig saldo van f 740.82 waarvan echter nog enige rekeningen betaald n.cesten wbrden. Het saldo van de Stichting Pensi oen- en Steunfonds personeel over 1947 bedraagt f 3585.54. Het bouwfonds is groot f 1979.45. Uitgeleend werden 77.835 boeken, te genover 75.571 boeken het vorige jaar. Onderverdeeld waren het 31.144 romans 18.057 studieboeken en 28.632 kinder boeken. Aangekocht werden 240 boe ken, 149 delen werden ten geschenke ontvangen en een 26 banden werden afgekeurd. Het totale boekenbezit be staat nu uit 14.150 delen. Voor de jeugdbibliotheek werden 126 boeken 'aangeschaft. 21 ontving men ten ge schenke, 153 werden afgekeurd. Het aantal jeugdboeken bedroeg op 31 Dec. j.1. 2736. De openbare leeszaal werd bezocht door 3721 mannen en 287 vrouwen. De aftredende bestuursleden werden alle herbenoemd. In dit overzicht vra gen wij van de ouders der jeugdige lezers aandacht voor het grote aantal afgekeurde boeken. Maar al te vaak is dit een gevolg van de slordige behan deling van de boeken. Maar het per soneel van de leeszaal ontkomt ook niet aan een indruk van vandalisme, wanneer zij boeken in handen krijgt, waarin gescheurde bladen en ook ge hele bladen uitgescheurd zijn. En dit betreft dan boeken, die aan volwasse nen zijn toevertrouwd. Zo'n boek is voor een volgende lezèr waardeloos en wanneer het een veel gevraagd werk betreft, moet het weer worden aange kocht.... Ouders kunnen hier met enige aandacht veel onprettigs voor komen. Wat het gebouw betreft, de kwestie Is bij deze weer naar voren ge bracht. Wij willen er niet meer ver der op ingaan, doch hopen slechts dat dit lied zonder eind, nu toch werkelijk eens zal eindigen, opdat een groots nieuw begin kan worden geboren. Als onze stad vooruitstre vend wil zijn, valt hier nog heel wat in te halen! Er wordt van de zijde der politie een voortdurende strijd gevoerd tegen het verkeers-vandalisme. Een strijd overi gens, die een zeer bijzonder karakter draagt, want het gaat hier n.1. om de weggebruiker tegen de weggebruiker te beschermen. Van vele zijden, en voor al van de Vereniging voor Veilig Ver keer, wordt er aan de verbetering van het weggebruik gewerkt. En ook in Den Helder wordt de nodige aandacht aan dit zeer belangrijke probleem ge schonken. Bij het uitgaan van de Werf en de vele andere bedrijven staat er op punten waar het verkeer dit vereist een agent van politie, die de stroom van fietsers, wandelaars en automobi listen in de juiste banen houdt. Een speciaal onderdeel echter in deze actie wordt gevormd door de Zaterdagmid dagwandelaars. Wij kunnen er niet vol doende op wijzen, dat er voor een goede gang van zaken aller medewer king wordt vereist, ook wanneer men Zaterdagsmiddags in de Spoorstraat z'n wandelingetje maakt. Eigenwijsheid of zelfs onwil, die vooral de jongeren bij een terechtwijzing van een agent van politie nog al eens tonen, moet dan ook fen zeerste worden afgeraden, wil men ten minste niet met een proces-verbaal naar huis toe gaan. Desondanks waren Zaterdag j.1. enige dienstdoende politie mannen door het gedrag van de weg gebruikers genoodzaakt enkele proces sen-verbaal op te maken. Het zou een niet te ontwarren chaos worden, in dien een ieder maar op eigen houtje een nieuw verkeers-systeem in gebruik nam. Laat ieder weldenkend mens dit goed In zijn oren knopen, hij bewijst er niet alleen zichzelf maar ook een ander er een grote dienst mee. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de scheidsrechtersvereniging Den Helder en Omstreken wordt a.f. Zaterdag een feestavond gegeven in Centraal in de Koningstraat (voorheen de Roskam). Het belooft een buitengewone avond ie worden, waaraan medewerking zal worden verleend door het cabaretgezel schap van Jan de Man. Opgevoerd zal worden de revue: Maak je niet kwaad. Het is een mooie revue met diverse bekende medespelenden. De muziek zal worden verzorgd door het orkest „Jack Coomans". „MET EEN BEETJE LIEFDE KOMT ALLES GOED" Voor een geheel uitverkochte zaal bracht Herman Rinket's Variété Zon dagavond in Casino een geheel nieuw programma van de Bonte Dinsdag- avondtrein, dat tot titel had: „Met een beetje liefde". In deze revue, die voor alle medewerkenden een waar succes is geworden, maakte het Helderse pu bliek persoonlijk kennis met enige vooraanstaande Nederlandse artisten zoals Lou Bandy, Frans du Mee, Coby Beek, Greetje van Schaik, Joop de Leur en Karei Brouwer. De eerste, die op het podium ver scheen was Frans du Mee en op zijn eigen vlotte wijze leidde hij het pro gramma in met een gezellig praatje en bracht op geestige manier alle me dewerkenden voor het voetlicht. In het uitgebreide en vrolijk geheel do mineerde Lou Bandy en handhaafde zijn populariteit met komische voor dracht en vele liedjes. Een wel zeer prettig gedeelte was het optreden van de zangeres Coby Beek, die met haar goede stem het aandachtig luisterend publiek enige tijd uitstekend wist te boeien. Ook op de Casino-piano was het weer Joop de Leur, die zich de meesterlijke be geleider toonde van de beide zangers In de beide schetsjes die werden voor gedragen, kwamen eerst recht de ta- lenten van Karei Brouwer en Greetje van Schaik uit en vooral in „Eigen huis" oogstten zij veel succes. Er zullen geen mensen zijn, die zich op deze avond zich niet uitstekend hebben ge amuseerd. Van het het begin tot 't einde wisten de reizigers van deze bonte- trein ook werkelijk niet anders te doen dan te lachen en te luisteren naar wat er geboden werd. Het enige, waaraan zich wellicht enige bezoekers zouden kunnen hebben geërgerd, wa ren de soms wat ruwe grapjes van Lou Bandy. Maar dit neemt niet weg, dat het Variété een prettige herin nering zal nalaten bij het Helderse publiek, dat de kennismaking met Bontetrein-artisten-in-natura zeker op prijs heeft gesteld. Vrijdag j.1. hield de sportclub „De Helderse Bruinvissen", onderafdeling van de Helderse Zwemvereniging „Marsdiep", haar voorjaarsvergadering In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter o.a. het vertrek van enkele goede leden, waarvan altijd veel steun werd ontvangen en die tot de cracks van de sportclub behoorden. Daarna werden de gebruikelijke verslagen voorgelezen door de secretaris en het technisch rapport door de trainer. Hieruit bleek duidelijk, dat het win terseizoen niet ongunstig geweest was Verschillende goede prestaties waren geleverd, die belofte voor de toekomst inhielden. Het was voorzitter Wildenberg een genoegen te kunnen mededelen, dat de beker, die door de heer P. de Ridder geschonken is om telken jare te wor den uitgereikt aan het lid of onder deel dat de meeste verdienste .voor de sportclub heeft gehad, voor de eerste maal is toegewezen aan ex-penning meester Joop Mulder. Met een applaus betuigde de vergadering haar instem ming. Er zal dit zomerseizoen getraind worden in het gedeelte tussen de pie ren links van het clubgebouw. Een loopplank zal het te water gaan ver gemakkelijken, en in het water zullen twee starttorens geplaatst worden, waartussen twee banen van 25 m. ge vormd worden. Ook het waterpoloveld zal daar zijn plaats krijgen. De waterpolo-spelers beginnen er beter in te komen, gezien de resulta ten in het afgelopen winterseizoen. Het zevental neemt voor het eerst na acht jaar weer deel aan de zomercom petitie van de KNZB en voor 5 Juni a.s. staat de earste thuiswedstrijd op het rooster. Voordien heeft de ploeg op 29 en 30 Mei te Utrecht te tonen wat zij waard is op de vermaarde po- lodagen van UZSC. Het dames-water- polo zal deze zomer ook ter hand genomen worden, zodat de voorzitter de wens kon uitspreken, dat niet al leen de spelers, doch ook de speelsters een goed seizoen tegemoet mogen gaan. Voor de zwemmers en zwemsters, die de afgelopen winter onder leiding van de heren J. Koningstein en H. Wilden berg in het Marinebad getraind heb ben, gaat 31 Mei de buitentraining beginnen en voor hen staan diverse wedstrijden op het programma. De sportclub zal zelf de organisatie ter hand nemen van kringwedstrijden te Wieringerwaard en school wedstrijden in Juli. Op 31 Augustus de 2e nat. 3'/i km. Haven-Marsdiepwedstrijd en begin September onderlinge wedstrij den en volkswedstrijden. Ook zal er deze zomer wederom gelegenheid wor den geboden om zwemdiploma's te behalen, zowel voor leden als niet- leden. Bij de rondvraag bedankte de heer W. A. Uijleman de voorzitter en secre taris voor hetgeen zij in het 12'/i-jarig bestaan voor de sportclub gedaan heb ben. Hij informeerde eveneens naar de training der jeugdige leden, hetgeen de speciale aandacht van hét bestuur zal hebben. Bij de sluiting wenste de voorzitter de leden goede moed en ijver in het komende seizoen toe. Alle Heilssoldaten van Den Helder worden opmerkzaam gemaakt op de speciale soldatensamenkomst van he den Dinsdagavond 25 Mei. Verzuim de ze samenkomst, waar urgente proble- Het kranige elftal van Schagen dat in een jaar zorgde voor een terugkeer in de derde klasse De Stichting 19401945 is druk doen de met haar contribuantenactie. De stad Den Helder is in 75 wijken ver deeld en een zelfde aantal medewer kers verklaarde zich bereid een wijk te bewerken. De bedoeling van de Stich ting is zoveel mogelijk Contribuanten te werven, die bereid zijn periodiek per jaar, per halfjaar of per kwar taal een bepaald bedrag af te staan ter versterking van de financiën dezer instelling. De reacties van de Helderse burgerij tegenover de Stichtingmedewerkers (sters) is zeer verschillend. Velen ge ven zich spontaan op als contribuant, omdat zij inzien, dat het een ereplicht is om de weduwen en wezen van hen, die in de verzetstrijd gevallen zijn, fi nancieel te steunen, doch er zijn ook nog velen, die zich op het standpunt stellen, dat dit een zuivere staatsplicht is. Het merendeel der oud-verzetsmen sen is het hiermee volkomen eens, maar de Staat schiet in dit opzicht he laas tekort. Van de rond 8V2 millioen gulden, die voor de verzorging van de weduwen en Wezen jaarlijks benodigd zijn, draagt de Staat 6 millioen, zodat de Stichting jaarlijks ongeveer 2'/i mil lioen bijeen moet brengen. Deze som moet er ieder jaar komen en zal er ook komen door de spontane offervaardigheid van onze goedwillen de burgerij, ongeacht rang of .stand, politiek of religie! Wij zijn ervan overtuigd, dat de bur gers van de grootste Nederlandse ma rinebasis, die zo'n belangrijk aandeel heeft gehad in de strijd voor het her winnen onzer vrijheid, zich niet onbe tuigd zullen laten en zich spontaan zul len melden als contribuant voor de Stichting 1X01945. Mochten de medewerkers aan deze actie u om de een of andere reden niet thuis treffen, dan kunt u zich als con tribuant opgeven aan een der volgende adressen: J. Bosselaar, Soembastraat 6, J. W. Biersteker, Koningstraat 90, G. J. Eijlders, Koningstraat 24, J. Hendriks, Julianadorp. C. Jonker, Krugerstraat 13, J. Kruyff, Reigerstraat 30, B. J. van Tol, Piet Heinstraat 31, C. Trap, Sluis dijkstraat 30 en A. Vi d. Wouw, Huis duinen. Bevallen: P KarstensBuisman dochter. T. H. StamNoordermeer, zoon. E. F. VersluisMeesters, dochter. P. v. DorstFokke, dodo ter. k. OttenOtten, zoon. M. IZeedersGlazekas, dochter A. v. d. KloetPijl, dochter. N. Greeuw Kokelaar, zoon. A. Kok—Hollan der, zoon. A. RippensRan, doch ter. D. A. KrijgsmanPhilipsen. dochter. W. C. J. M. Louse-—Set- tels, zoon. E. K. PaansWessel, zoon. H. M. KoopmanHuneker, zoon^ G M. RuijterGroot, zoon. M. C. WesterGroot, zoon. A M BoschVermeulen, dochter. E. BakkerJongbloed, dochter. Ondertrouwd: P. de Geus en de Vlieger; L. Kalf en G. Tigche- laar; S. A. Boersema en A. v. d. Beidt; P. Terpstra en A. Leen; J. v. d. Sande en E. W. G. Gerritsen; P. Louwerse en T. v. Ommeren. Gehuwd: P. J. Jooren en G. G. v. Beekhoven; T. B. A. Geven en C. A. M. Groosman; M. N. Godding en M. C. Nieuwenhuizen; R. P. de. Maes- schalck en M. v. d. Burg; J. Verhoef en N. Vellekoop. Overleden: W. Schults, v., 83 jaar, wed. van P. C. Tijssen; M. Zwart, 55 jaar, echtg. van A. v. Reek; W. Groot, m„ 2 mnd.; J. de Vries, v., 62 jaar, echtg. van W. Asselman; R. A. Koense, v„ 20 mnd.; D. S. Timmerman, 39 jaar, echtg. van L. G. v. d. Spek; C. v. Trotsenburg, v„ 70 jaar. Zondag togen de Verenigde Helderse Zangers per bus naar de radiostad om aldaar op te treden voor de AVRO- microfoon. Het concert vond plaats in een ruimte van de VARA-studio, voor dit doel afgestaan. De zangers van Geert de Boer, die om tien over half één in de aether kwamen, lieten zich van hun beste kant horen en gaven van de diverse nummers, welke wij reeds eerder noemden, een uitstekende vertolking. De aandachtige luisteraar zal echter gemerkt hebben, dat het ge luid bij 't derde nummer (Frans Schu- bert's Der Lindenbaum) beter door kwam dan daarvóór. Dit moet waar schijnlijk toegeschreven worden aan de klankregeling van de geluidstechnicus. Zoals voor dergelijke studio-uitzen dingen gebruikelijk is, werd eerst een z.g. microfoonrepetitie gehouden, die werd opgevangen in, de regelkamer, teneinde het geluid bij de uitzending zelf zo zuiver mogelijk +e kunnen doen klinken. Na afloop van het concert ontving men uit Den Helder een telefoontje over de goede ontvangst, terwijl men ook werd gecomplimenteerd door twee heren van de VARA voor de goede uit spraak ook van de werken in de vreemde talen. Van dé directeur van he* Hilversums Mannenkoor mocht men eveneens een compliment ontvan gen. Dit was het tweede optreden voor de radio. De eerste uitzending vond plaats op 3 Augustus van het vorige jaar. Het laatste optreden voor de microfoon van de Helderse Zangers zal het zeker, ge zien het behaalde resultaat, niet zijn. De rest van de dag werd o.a. besteed aan het brengen van een bezoek aan Hilversum zelf en aan Schiphol. Ter gelegenheid van het vijf-en- twintig jarig priesterjubileum van de Hoogeerwaarde deken A. H. Harst werd gistermiddag voor ongeveer 350 kleu ters van de bewaarscholen een feest middag gegeven in Casino. De jongens en meisjes hebben een prettige middag gehad. Allen werden bij de aanvang van het feest voorzien van leuke papieren mutsjes, Om ongeveer half twee bétrad de De ken met zijn familie de Zaal, waar hij <Werd ontvangen door een haag meisjes jn het wit, die een met bloemen ver sierde ereboog droegen. De Deken bleef (ie gehele middag aanwezig, wat op hoge prijs werd gesteld. De kleute;:s voerden zelf enige leuke schetjes op, werden door de heer Elte verrast met grappige goochelkunstjes en kregen en kele heerlijke versnaperingen te ver orberen, hetgeen met voel genoegen en Vele bijvalsbetuigingen geschiedde. De eerw. zusters en cfe andere begeleid sters komt een woord van hulde toe. Want het viel zeker niet mee om zo 'n groot getal kleine druktemakertjes eni ge uren leuk bezig te houden Voor de politierechter te Alkmaar moest Trijntje van La verschijnen wegens belediging van haar buur vrouw A. Zij was niet verschenen maar had een brief geschreven waar in zij beweerde, dat ook buurvrouw niet vrij-uit ging. Conform de els werd zij veroordeeld tot 20 of 18 dagen. W. L. had een aantal meters elec- triciteitskabel ontvreemd. Dat hij hierbij ook zijn vrouw betrokken had', kon niet de bewondering van de of ficier wegdragen. Hjj werd gestraft met f 25 of 10 dagen en 2 maanden voorw. met een proeftijd van 3 jaar. Reinier J. R. had zich verzet tegen een tweetal agenten en kreeg daar voor f 100 of 1 maand. De stomp, die Cornelis J. zijn tegenstander had men aan de orde zijn, niet. Aanvang 7.30 gegeven, kwam hem op f 10 of 5 da uur. Aller opkomst zeer gewenst. gen te staan Zondagmorgen speelde K.V.H II te gen de Veteranen. Deze wedstrijd trok een voor korfbal groot aantal toeschouwers. Als scheidsrechter Van Dijk de 12- tallen in het veld fluit, staan aan de ene kant het jeugdig enthousiasme en gan de andere kant de meer beza digde, maar meer tactisch spelende veteranen. 1 Er ontspint zich al dodelijk een vlugge aantrekkelijke wedstrijd, waar in de Veteranen de toon aangeven, wat zij ook in doelpunten weten uit te drukken. Het is spoedig 2—0 voor de veteranen Dit vindt K.V.H. II wat te erg en nog vóór de rust maakt zij er 21 van. Na de rust weer hetzelfde aan trekkelijke spelbeeld, waarin de tac tiek van de veteranen volkomen op weegt tegen het vuur der jeugd. Verschillende aanvallen worden met succes bekroond en tot ongeveer een halve minuut vóór het einde is de stand 33. Dan weten de Veteranen nog een •laatste aanval op te bouwen en maakt Luders voor de veteranen het win nende doelpunt. Deze wedstrijd was een uitstekende oefenwedstrijd voor de grote strijd van het tweede om het kampioenschap op Zondagmiddag a.s. Geen 30 nederlaag, maar een 100 overwinning voor beiden. De Zondagmiddag met zo 'n sympa thiek, reeds bekend doel gespeelde wedstrijd HRCHelder, werd door niet minder dan ongeveer 2700 personen bij gewoond. En hoewel er ongetwijfeld velen zullen zijn, die de uitslag van de wedstrijd als een nederlaag aanrekenen, zal er toch niet één zijn die zich niet verheugt over het mooie resultaat en de bijvalsbetuigingen 'welke van veie zijden mochten worden ontvangen. De bruto-opbrengst bedroeg f 1054,22 en werd bijeengebracht door de heffingen van verschillende prijsklassen. Een aan zienlijk bedrag echter wordt hier nog van afgetrokken als belasting en andere onkosten, maar desondanks is het doel bereikt, de helpende hand geboden, daar waar het zo uiterst nodig was. Voor waar een daad van de Helderse voetbal wereld. die getuigt van eerlijke naaste- hefde en gemeenschapszin, maar te vens een daad die veel stof van bespre king zal doen opwaaien. Zuster Rotgans van het Gemeentelijk Ziekenhuis stond gistermorgen bij het controleren van de post wel heel ver rast en verbaasd te kijken. Zij ont ving een ansichtkaart. Op zich zelf is dat nu niet zo'n bijzondere gebeur tenis, doch ditmaal wel daar de kaart blijkens het poststempel reeds op 21 Juni 1923 te Hilversum op de bus werd gedaan. Bijna vijf-en-twintig jaar was de kaart dus onderweg geweest! Behalve dit staartje had de prent briefkaart nog een ander staartje: er stond n.1. een allerliefst hondje op af gebeeld met een tastbare staart er aan geplakt. Ook wat leeftijd betreft is 't hondje van zuster Rotgans een curiositeit. Im mers de ouderdom van bijna een kwart zal wel geen van zijn rasgeno ten ooit bereikt hebben. Dus een bij zondere hond en dat is-ie. Koopt bij In de gemeente Neer in midden- Limburg heeft men de school jeugd ingeschakeld bij de bestrij ding van de coloradokever. Voor elke liter coloradokevers werd 'n premie uitgeloofd van f 5. De successen van deze actie zijn na een week enorm. Tot op heden werden 96 liters ingezameld. Een telling wees uit, dat elke liter ruim 8600 van déze schadelijke in secten bevat, zodat thans reeds omstreeks 336.600 kevers onscha- delijk werden gemaakt. Vermeldenswaard is, dat een jongen van elf jaar alleen elf liter of 39.600 coloradokevers voor zijn rekening heeft genomen. Eerst zullen wij de prijswinnaars bekend maken van de vlucht voor de afd. Noord-Holland vanaf Roosendaal. Deze zijn: M. Klaassen 9. 21. 48; P. Bakker 12, 38, 56; v. d. Pruik 25; Ham 33, 35; Boon 45; Koorn 47. En nu de vlucht vanaf Ottignies (België). Dit is een zeer eigenaardige vlucht geworden, de 120 duiven wer den om 9.30 uur door onze geleiders met zware N.O. wind gelost, doch wat gebeurde er; de vogels waren pas de lucht in of de wind liep van N.O. naar Z.W. om, zodat de duiven inplaats van tegen, nu de harde wind mee kre gen. Dit had tot gevolg, dat de eerste duif reeds om 1 uur 3 min. 9 sec. in Den Helder aankwam. Alle leden wer den dan ook door deze vlugge terug keer totaal verrast, met gevolg, dat de meeste leden niet op hun hok aan wezig waren. Sommige liefhebbers kwamen pas op hun hok toen er reeds 4 of 5. vogels rustig op hun eieren of jongen zaten. De prijzen werden gewonnen door: Molenaar 1; v. d. Pruik 2, 8, 22, 23; Bais 3, 12, 14. 15, 19. 21; J. Boon 4; P. Ham 5, 20, 24; Bakker 6. 10. 13; Ka ter 7, 16; M. Klaassen 9, 11; Geervliet 17, 18. Donderdag inkorven voor Quievrain (B) van 5,30 tot 6,30 uur. Vrijdagavond klokken stellen van 7 tot 8 uur. Ook de P.V.V.O.P. had de duiven in de lucht. Zij hield haar vierde wed vlucht vanaf Quievrain, afstand 297 km. De duiven werden om 7.30 uur gelost. De eerste vogel verscheen om 12.16.1 en de 25e duif om 12,33.21, zo dat ondanks de vele regen het con cours nog - een vlot verloop had. De prijzen vielen als volgt: C. de Wit 1. 3, 8, 22, 24; Bezema 2; Hengsdijk 4; P. Bontes 5, 7, 11, 12, 14, 18, 23; M. de Boer 6, 10, 13; De Rui ter 9; Vlaming 15; Snijders 16; Bruin 17, 25; de Wit-Buis 19; Hufkes 20; R. de Boer 21. De V. P. Hollands Noordpunt ver vloog 23 Mei haar wedvlucht op Quievrain, België. De uitslag was: De Bunje 1, 7, 8; Martijn 2, 5; Mulder 3. 4, 11; Brons 6, 10, 13, 14, 16; Telkers-Steijn 9, 12; Zoon 15; Hania 17. Kampioenstand te.m. België: 1. Mar tijn, 2. Telkers-Steijn, 3. Brons. 4. Mul der, 5. Zoon. De lastige coloradokever heeft het nodig gemaakt dat op allerlei plaatsen controleurs worden aangesteld ter be strijding van deze voor de aardappelen oogst zo nadelige kever. In het Noor delijk deel van de gemeente Zijpe is als coloradokever-controleur aange steld de heer H. Pennekamp te Anna- Faulowna. Dank zij het initiatief van de heer Kuilman had Schagen Zondagavond de primeur van de eerste Judo- wedstrijden in Noord-Holland. Deze, bü het grote publiek nog totaal onbekende sport trok een groot aantal bezoekers naar „Ds Beurs" en wij zijn er van overtuigd, dat geen enkele toeschouwer teleur gesteld zal zijn geweest in zijn ver wachtingen. Het is wel heel moeilijk te om schrijven wat Judo is, zoiets moet men gezien 'hebben om daar een juiste indruk van te twijgen. In zeker opzicht is te vergelijken met het Jiu-Jitsu, doch waar deze sport zuiver en alleen als verdedi- gingssport wordt beoefend, is Judo, gebaseerd op grepen en klemmen van het Jiu-Jitsu, tevens aanval lend, waardoor het mogelijk is Judo-wedstrijden te organiseren, hetgeen bij Jiu-Jitsu niet moge lijk is. Een grote kennis van die grepen, snelheid en uiterst snel reageiren zijn de drie voornaamste factoren van het Judo en is zeker ook te be oefenen door personen, die niet over een uitgesproken sterke lichaamskracht beschikken. De inzet van deze wedstrijden was het Judo-kampioenschap van de kop van Noord-Holland, waaraan deelne mers uit Schagen en Den Helder had den ingeschreven. Het bleek, dat de deelnemers uit Den Helder superieur waren boven die van Schagen. Alleen de jeugdige de Bruin, hij is 17 jaar, wist zijn partij in de eerste ronde te winnen. Hij gaf de aanmerkelijk oudere Oud huis geen kans en zijn overwinning was zonder twijfel volkomen ver diend. De andere vijf deelnemers uit Schagen, de Jong, v. d. Veer, Mosk, Sieuwerts en Bleeker verloren respec tievelijk van Heuting, Hoondert, de Boer, v. d. Wal en Veereschild. In de tweede ronde leverde de Bruin een buitengewoon fraaie strijd met Hoondert. Tot driemaal moest de partij worden verlengd, doch geen van de twee kon een beslissing for ceren, waarna de jury tenslottfc Hoöndert als winnaar uitriep, daar deze zich meer aanvallend had ge toond. Veereschild, die in zijn eerste partt) weinig vechtlust demonstreerde, liet zich in zijn tweede partij tegen Heu ting van een betere zijde zien en hij won dan ook verdiend. Ook de over winning van de Boer op van der Wal was duidelijk. Zo doende hadden zich voor de halve finale geplaatst de heren Hoon dert, Heuting en de Boer. Hoondert kwam zonder meer in de finale, ter wijl Heuting en de Boer moesten uit maken wie van hen beide in de eind strijd zou uitkomen. Het was de Boer, maar hij kreeg de overwinning niet cadeau, hoewel wij wel van me ning zijn, dat hij zijn plaats In de finale volkomen verdiende, evenals de andere finalist, Hoondert. Deze laatste won tenslotte de beker en titel van Judo-Kampioen van Noord- Holland Noord. 1 Ook in deze pttrtij toonde Hoondert zich een fel aanvaller, naar de smaak van sommige wel Iets te fel, doch zijn tegenstander gaf hem uitstekend partij en het was zeker geen gemak kelijke overwinning. Ter afwisseling van de wedstrijden demonstreerden de heren Kuilman en Tadema het Jiu-Jitsu en zij deden dat op de hun bekende wijze. Dat Jiu-Jitsu niet alleen een sport voor mannen is, bewezen de dames Veereschild, Keetman en Boon, die eveneens een demonstratie Jiu-Jitsu gaven. Veel waardering ondervond ook het acrobatiek groepje van Sportschool Kuilman, dat geheel uit dames be staande, meerdere fraaie en stoute stukjes te zien gaf. Dezer dagen werden in Schagen tevens Jiu-Jitsu examens afgeno men door een examencommissie van de Nederlandse Jiu-Jitsu Bond, bestaande uit de heren Spel, Tadema en Holvast, allen Jiu-Jitsu- instruc teurs. Uit Schagen slaagden de heren: B. Slmonsma en W. Simonsraa voor het diploma C en B, terwijl de he ren J. Sieuwerts, D. de Jong, F. Koomen het B-diploma behaalden. Uit Den Helde-r slaagden de he ren: G. Jansen, J. P. v. d. Wal, P. de Boer, F. Claessen en B. Heuting voor het C-diploma. MeJ. T. Boon slaagde voor diplo ma B, terwijl mej. A. Veereschild met het diploma A naar huls ging. Ten slotte waren er nog een vijftal jongens die goed door het examen heen kwamen, t.w. J. Godding, H. Besterveld, D. L. Rykers, F. Kör- ber en D. Hejjligers.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2