VACANTIE Stad en Omgeving- Eerste parochiële feestavond bij 't jubileum van Deken A. H. Harst Vergadering Hoofdingelanden CEBUTO Polder Waard Nieuwland Zweeds eskader in Amsterdam BISCHOFF Wij spelen Bridge Blij groeien U feesi'lijke zangen Waterpolo f WORDT ER SLA DOORGEDRAAID? Het beroepingswerk bij de Geref. Kerk De Bruinvissen naar Utrecht De kolmende week in het teken van de Reclassering Goed nieuws voor de bouwvakken Wieringen. Lasten blijven op f 22.- gehandhaafd REISBUREAUX REIZEN ZONDER ZORGEN Breezand. Accordeon en Mandoline OVERHEMDEN met vaste boord 7.45 8.60 12.25 Visserij Urk ABONNEERT U OP DIT BLAD WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? „CULCAN" behouden binnen Kapitein gaf in hoogste nood zwemvest aan zijn hond &Uia£ s Toen de Hoogeerwaarde Heer Deken A. H. Harst Dinsdagavond de Casinozaal betrad, klonken hem de feestelijke zangen van de honderden aanwezigen, begeleid door de klanken van Winnubst, als een schoon wel kom tegemoet. „Laat 't Halleluja schallen, Klink' 't als een welkomstgroet. Nu Gij als zilvren feest'ling Bij ons uw intree doet". Daarmede was een aanvang ge maakt met de eerste van een serie van vier feestavonden, welke na al de andere kerkelijke plechtigheden wordt gegeven ter gelegenheid van het zilveren priesterjubileum van de Dekln. Toen de drie coupletten wa len gezongen en de feestvierenden, nu met de jubilaris en diens familie ln hun midden, weer gezeten waren, nam de kapelaan Th. Dekker het woord ten einde zijn welkomstrede uit te spreken. Daarin heette hij van harte welkom de leden van het ere- eomité, waarvan o.a. de heer G. Rit meester, Burgemeester van Den Hel der en de heer S. G. Barendregt. Hoofdofficier M.S.D. 1, directeur van de Rijkswerf en Vlootaalmoezenier B. J. Wilmink aanwezig waren, voorts het feestcomité, het werk comité, de organisaties en de talloze andere aanwezigen. Gij allen draagt door uw gewaardeerde aanwezigheid mede aan de luister van dit feest. Vervolgens ging kapelaan Dekker nog even in op de keuze van het Maria-legendespel, dat deze avond ten tonele zou worden gebracht. Het was niet zo gemakkelijk iets passends te vinden, maar de keuze viel op dit stuk, omdat de Deken een waar Ma- ria-kind is. Steeds heeft hij een bij zondere liefde gekoesterd voor de Heilige Moeder Gods. Dat blijkt ook wel uit de plaatsen, waar hij heeft gewerkt: Amsterdam, Rotterdam, Scheveningen. Zijn kerken waren alle aan Maria gewijd en hij rustte niet eerder of ook in de St. Petrus en Paulus moest een kapelletje zijn ter ere van Maria. Dit feest is een dank zegging aan God, dat Hij u ons schonk in uw mooi en heerlijk pries terschap en voor alles wat ge in de drie jaren, die ge thans in Den Hel der vertoeft, hier hebt tot stand ge bracht. Maar bovendien is dit feest een vertolking van de dankbaarheid, die leeft in de duizqpden mensenhar ten, waaronder gij onder Gods ge nade hebt gewerkt. De plaats van kapelaan Dekker werd vervolgens op het toneel inge nomen door de mannen van de mu- ziekver. Winnubst, die al zo dikwijls in deze blijde dagen hun feestelijke tonen hebben doen bpren en dat ook nu weer met toewijding en enthou siasme deden. De bekende marsen Sons of the Brave van Bidgood en Engelandvaarders van W. Schild klonken pittig door de zaal. Een figuur verscheen er nu op het podium en wel die van mej. T. Kor- ver, die met een goede toon het mooie en toepasselijke gedicht ,,De Priester" van de grote Gezelle voor droeg. Doodstil luisterde de zaal naar het zeggen van dit vers. De heer A. J. Leeuwens met zijn kerkkoor paarden zich met hun stemmen in de vreugde en lieten een tweetal liederen horen. Het „Klapt in de handen" van Br. Lambertus klonk in het begin wat verward, doch in het „Tu es Petrus" van A. Giessen lieten zij zich van hun beste zijde horen. DE SCHAMELE STRAAT ZANGER. De pauze, die nu volgde, duurde wel wat lang, maar nadat de Deken hier en daar een feestsigaartje had gepresenteerd en het doek weer open ging, werd het wachten rufmschoots beloond, want het schouwspel, wat zich vertoonde op het toneel, was in één woord magnifiek. Onder het groene lover stond daar een schitte rend Mariakapelletje met een schone Vrouwe. In de nabijheid stond de oude woning van de goudsmid, die in het verhaal van de schamele zanger een bijzondere rol speelde. In drie bedrijven werd voor ons het verhaal van de arme zanger op gevoerd. Hoe hij zijn liedje van dank baarheid zong voor de Heilige Moe der, hoe Zij hem o wonder! een van haar gouden muiltjes schonk en de vrouw van de goudsmid de arme jcngen aanklaagt bij het gerecht wegens heiligschennis. Het zwerver tje wordt ter dood veroordeeld, maar op het moment van de executie grijpt Maria uit het kapelletje weer in, dóet de rechters en het publiek verbaasd staan en alles loopt won derlijk goed af. Het spel werd buitengewoon goeci vertolkt. Elke speelster en speler had zich goed in de rol Ingeleefd en zij wisten alles op een zeer boeiende wijze te brengen. Ontwerp, decoratie en regie lieten weinig te wensen over. Het applaus, dat na het einde uit de zaal opklonk, bewees ten volle, hoe men dit werk wist te apprecië ren. Hiermede was tevens eco einde gekomen aan deze eerste feestavond, die werd besloten met een dankwoord van de Deken zelf aan allen, die zo voor dit alles hun beste krachten hebben willen geven. Dat zal zeker niet gebeuren als de Hollandse huisvrouw méér sla bij de maaltijden zou geven. Niet alleen bij de warme maal tijd, maar óók bij het brood smaakt sla uitstekend. Sla is zeer gezond en verveelt nooit als ze goed wordt aangemaakt. De lekkere ingrediënten heeft De Gruyter: deze week een voortreffelijke, zachte azijn en een kruidige mosterd, die verse sla eer aandoen. Van 28 Mei t/m 3 Juni bij elke fles azijn een potje mosterd voor slechts 10 cent! 809 (Ingezonden Mededelingen.) Naar wij vernemen heeft ds. R. Bak ker te Rotterdam voor het op hem door de Gereformeerde kerk alhier uitgebrachte beroep ter voorziening iii een derde predikantsplaats ge meend te moeten bedanken. Het be roepingswerk wordt voortgezet. Ds. H. J. Oldemans, voormalig predikant bij de Hersteld Evangelisch Lutherse Gemeente alhier, die zoals men we-t onlangs is overgegaan tot de Gerefor meerde kerken, heeft thans naast de op hem uitgebrachte beroepen naar Schagen en Wieringen ook een >eroep ontvangen van d Geref. gemeente te Krommenie. Er is wederom een bewijs van de activiteit van de bekende zwem- en poloclub „De Helderse Bruinvissen"! Het eerste zevental van die vereni ging gaat aanstaande Zaterdag en Zondag naar „De Kromme Rijn" te Utrecht, waar de U.Z.S.C. die dagen voor de 30e maal de zogenaamde „Waterpolodagen" organiseert. Op vijf speelvelden zullen Zaterdagmiddagen Zondag niet minder dan ruim 130 polo-zeventallen de strijd aanbinden tegen elkaar als opening van het zo merseizoen. Van heinde en verre zul len ze komen. Niet alleen uit het westelijke centrum des lands, maar ook uit Maastricht, uit Steenwijk, uit Borculo, uit Breda, uit Assen en.... ,dit jaar ook uit Den Helder. Dit waarlijk grootse appèl van water- polospelend Nederland met zijn honder den speelsters en spelers, tientallen scheidsrechters en talloze supporters is een jaarlijks festijn ter inleiding van de zomercompetitie, die dit jaar op de dag na Utrecht (1 Juni) gaat beginnen. Eén der aantrekkelijkheden is, dat men niet weet tegen wie men zal spelen. De voor treffelijke indeling te Utrecht is spreek woordelijk, maar het kan zijn dat onze Helderse ploeg tegen de jongens uit Heerlen moet spelen evengoed als tegen het Winterwijkse team. Er wordt ge speeld volgens het afvalsysteem! Het Jutter-team. De Bruinvissen hebben in de voor hoede opgesteld: S. van Heulen, H. W. Wildenberg en de jonge speler Piet Gode, welke laatstgenoemde een goede vervanger is voor Hens v. d. Water, die ditmaal niet beschikbaar- was. De ach terhoede bestaat uit: Kees Tijsen, Jan Baarda'en Arie Gielis, terwijl het doel verdedigd zal worden door Arie Stins, die Wout Offringa vervangt. Van de kansen kan men weinig zeg gen, temeer daar de tegenstanders nog onbekend zijn. Een verslaggever van ons blad maakt de reis mee en zal dus onze lezerskring zijn indrukken volgen de week weergeven. Intussen, Bruinvissen: good luck! Reeds meer dan een eeuw staan dui zenden mensen op de bres voor de velen die na hun ontslag uit de ge vangenis weer in de maatschappij terugkeren. Want erger nog dan het gevangen zitten is dikwijls nog het leven in vrijheid van diegene die kortere of langere tijd „vast gezeten' hebben. Maar gelukkig worden ook zij niet vergeten en hebben mensen van alle richtingen hun handen in een geslagen en organiseren jaarlijks een Nationale Reclasseringsdag om dan met behulp van een zo groot mogelijke propaganda dit werk on der de aandacht te brengen van het Nederlandse volk. En ook in Den Helder bestaat een af deling, die reeds lange tijd een voor beeldige activiteit ontplooit. Dinsdag avond kwam het bestuur van de afde ling ten huize van de voorzitter de heer Bijlsma, bijeen om de komende Natio nale Reclasseringsdag te bespreken. In het bestuur hebben verder zitting de heren S. van Amersfoort, secretaris, van Galenstraat 112; G. J. Geus, pen ningmeester, Basstraat 36; S. Prins, Violenstraat 44; J. Vermeulen, Jan in 't Veltstraat 68; J. Boendermaker, J. de Langen, Ruigweg 66. Leenarts, Ba- listraat, ds. Papineau Salm, Juliana- dorp en H. Wynia, Pompstation Huis duinen. Door de werkzaamheid van het bestuur waren reeds verschillende zaken in kannèn en kruiken. Voor het verkrijgen van eèn vol doend aantal collectanten bij de col lecte, welke op Zaterdag 5 Juni zal worden gehouden, zijn bij vele vereni gingen en scholen verzoeken ingediend. Van de Commandant van de Marine was het bemoedigend bericht gekomen dat hij gaarne zitting wilde nemen in het Comité van Aanbeveling. Van de zijde van het hoofdbestuur werd medegedeeld, dat er in de eerste week van Juni een groot aantal fol dertjes zullen worden uitgegeven wel ke onder meer bevat een aanbeveling van de hand van H. K. H. Prinses Ju- liana. Bij ds. Papineau Salm van Juliana- dorp gaven zich voor deze collecte al een viertal meisjes spontaan op. Van de heer Wynia uit Huisduinen werd een gelijkluidend bericht ont vangen hetgeen zeker een stimulans zal zijn voor anderen, die zich nog niet hebben opgegeven. Zij die de 5e Juni voor de Nationale Reclasseringsdag willen collecteren kunnen zich opge ven bij de leden van hét bestuur. Deze zullen, gaarne bereid zijn verdere bij zonderheden hierover te verstrekken. Wel moet er in dit verband op gewe zen worden, dat men zich uiterlijk Donderdagavond moet hebben aange- méld. Als bijzonderheid kunnen we hierbij vermelden dat er twee prijzen beschikbaar worden gesteld voor de dame en heer, die het hoogste bedrag bij de collecte hebben ontvangen. Ook de radioprogramma's vragen onze aan dacht voor het Reclasseringswerk. De gehele eerste week van Juni zal het programma in het teken staan van de ze gezamenlijke actie. Het radio-programma ter gelegen heid van de Nationale Reclasserings dag 1948 luidt. Zaterdag, 29 Mei. 20.20 uur (KRO) Pater Henri de Greeve in zijn licht baken. Zondag, 30 Mei: 22.15 uur (KRO) Jos Veldman, 2e voorzitter Nederlandse Katholieke Arbeidersbeweging. Maandag, 31 Mei: 20.05 (over beide zenders) Z. E. De Minister van Sociale Zaken W. Drees. Dinsdag 1 Jurii: 9.00 (KRO) Herha ling rede Pater Henri de Greeve van 29 Mei. 20.05 uur (KRO) „De gewone man zegt er het zijne van". Woensdag 2 Juni. 21.20 (VARA) „On derwereld" Hoorspel reportage van R. de Vries Jr. met een slotwoord van C. vd Lende, secretaris van het Neder lands Verbond van Vakverenigingen. Vrijdag 4 Juni: 10.30 ,(VARA) Me vrouw A. C. PloegPloeg in het Vrouwenkwartiertje. 13.15 (NCRV) J. Schipper, secretaris Christelijk Nationaal Vakverbond. 19.50 uur (VPRO) ds. J. Zuurdeeg, predikant Nederlandse Protestanten Bond. Men schrijft ons: De bouwvakarbeiders hebben in nauwe samenwerking met de patroons e:i met grote steun van het gemeente bestuur hun jarenlange strijd om naar da 2e loonklasse te worden geplaatst nog wel niet geheel ingewilligd ge kregen, maar toch is er een mooi suc ces geboekt. Een verhoging voor Den Helder Onder presidium van de heer J. Bree- baart Kz. kwamen Dinsdag in Hotel de Haan de Hoofdingelanden van de naar de 2e klas zou een verhoging van Polder Waard Nieuwland in vergade- het uurloon geven van 4 cent. Dit is ring bijeen. r.og niet bereikt, maar wel is een ver hoging toegestaan van 3 cent per uur Met dit resultaat is de mogeilijkheid groter geworden vreemde arbeiders aan te trekken wat met het oog op de woningbouw wel gewenst is. De wens der bouwvakarbeiders naai de 2e klas te worden geplaatst blijft en zij zijn dan ook niet tevreden voor over die laatste 1 cent verhoging ein delijk overeenstemming zal zijn be reikt. Het is niet alleen van belang voor de werknemers in het bouwbe drijf, maar het is tevens een groot plaatselijk belang. 40 MEERDAAGSE REIZEN per week, o.a. 8 dg. Valkenburg-Ardennen F. 1 37.50 6 dg. Oost-Nederland F. 1 00.— 6 dg. Zeel.-Belg. badplaatsen F. 123.— 4 dg. Zuid-Limburg F. 56.— 3 dg. Zuid-Limburg F. 51.50 3 dg. Zeeland-België F 52.— Prima hotels, deskundige leiders geen paspoort, tijdig aanmelden. 45 VERSCHILLENDE DAGTOCHTEN o.a. VALKENBURG. ZEELAND en BRUSSEL Kantoren der N.V. Naco, WORMERVEER - Fa. Zwart ZAANDAM - V.V.V. Een eskader van Zweedse oorlogs- tegenover het Steenen Hoofd. Voor de schepen zal voor het eerst sindt de be vrijding ons land bezoeken. Het zijp ae kruiser „Fylgia" en de torrpedoja- gers „Norrkoping en Stockholm", die Vrijdagmorgen vroeg in IJmuiden zul len binnenvallen en omstreeks half tien in Amsterdam worden verwacht. Het smaldeel, dat onder commando staat van commodore S. A. Forshell, zal ligplaats kiezen aan weerszijden van het Steenen Hoofd en in de hoofd stad blijven tot Woensdag 2 Juni. Gezien de vriendschappelijke be trekkingen die de Kon. Marine sinds tal van jaren met de Zweedse marine onderhoudt, hecht de Nederlandse marine aan dit bezoek grote beteke nis. Prins Bernhard, inspecteur-gene raal der Kon. Marine, zal Zondag vér- gezeld van zijn chef staf en zijn adju dant, een bezoek aan de „Fylgia" brengen en daar aan boord de lunch gebruiken. Officiële bezoeken en te genbezoeken van de commandant der zeemacht in Nederland, van de Zweed ss consul-generaal, de Zweedse consul, de havenmeester namens de burge meester van Amsterdam en de garni zoenscommandant van Amsterdam staan eveneens op het programma. Gedurende het verblijf van de Zweedse gasten zal ook Hr Ms. lichte kruiser „Jacob van Heemskerck" in Amsterdam liggen, gemeerd op boeien bemanningen van de Zweedse sche pen (in totaal 92 officieren, adelbor sten en „warrant officers", en 540 schepelingen) is een uitgebreid pro gramma van excursies e.d. georgani seerd. Zo zullen o.m. de Zweedse- en Nederlandse adelborsten bij elkaar te gast zijn, resp. op het Kon. Instituut te Den Helder en aan boord van de Zweedse oorlogsbodems. De kruiser „Fylgia" is in 1905 te Stockholm gebouwd en in 1939/40 ge heel verbouwd «en ingericht als op leidingsschip voor adelborsten. De standaard-waterverplaatsing bedraagt 4310 ton. De lengte is 115 meter, de breedte 14.80 meter en de diepgang 6.30 meter. De snelheid bedraagt 21'/» mijL De bewapening omvat 8 kanonnen van 15 c.m., vier mitrailleurs van 57 m.m., vier mitrailleurs van 40 m.m., twee mitrailleurs van 12.7 m.m. en twee torpedolanceerbuizen. De jagers „Stockholm" en „Norrko ping" zijn resp. in 1936 en 1940 ge bouwd. Zij hebben een waterverplaat sing van 1024 ton, een lengte van 94'/» meter, een breedte van 9 meter en 'n diepgang van 2.74 meter. De snelheid bedraagt 39 mijl. De bewapening be staat uit 3 kanonnen van 12 c.m., zes mitrailleurs van 25 m.m., twee diep tebommenwerpers en zes torpedolan ceerbuizen. Hoewel wat laat in het seizoen gege ven, was de uitvoering in zaal Bossen van het accordeon-orkest „Polders Glo rie" en het mandoline-orkest „Polders Mandolinata" toch goed bezocht. Enige weken geleden traden de jeug dige muzikantjes aan de Kleine Sluis met vrijwel hetzelfde programma op. De toen ter afwisseling opgevoerde klucht moest nu echter door afwezig heid van enige spelers achterwege blij ven. Ook het mandoline-orkestje miste een paar leden, zodat het geluid dat voortgebracht kon worden, wel eens wat te enkel, te schraal was. Met het, op het Utrechtse concours als vrij num mer te spelen: Wien bleibt Wien, was het ook met de zuiverheid en op tijd invallen niet steeds in orde. Het ver plichte nummer voor dat concours „An dante" van Mendelssohn klonk veel mooier. Maakten we een vorige keer de opmerking dat beter op de aanwijzin gen van de dirigent gelet moet worden, dan zouden we dit voor het mandoline clubje willen herhalen, maar het ac cordeonorkest) ehad, naar ons toescheen, de wenk ter harte genomen. „Marian- ne" en „Improvisatie" werden keurig gespeeld! Trouwens, voor zover wij het programma voor de tweede maal be luisterden, was de accordeonclub op deze avond over 't geheel beter op dreef dan op de eerste uitvoering. Een woord ter opwekking om lid te worden ontbrak weer evenmin. Speciaal de mandolineclub mag wel wat verster king hebben. ALTIJD VERDER. De wedvlucht van „Altijd Verder", gehouden van Quievrain, afstand 286 km, had tot resultaat dat de eerste duif om 12 uur 14 min. 29 sec. aankwam, nadat de vogels om 7.30 uur in vrijheid waren gesteld. De -nelheid van deze duif was dus 1007 m per minuut. De laatste prijswinnende duif arriveerde om 12 uur 33 min. 53 sec en vloog dus met een snelheid van 948 m per mi nuut. Prijzen en punten behaalden: J. Steenvoorden 1, 2, 3, 15, 16, 19 met 349 punten; H. van Dilen 4, met 158 pnt.; J. A. Dijkers 5, 6, 12, 14 met 295 pnt.; A. Liefhebber 7, 8 met 267 pnt.; K. Kos ter 9, 13, 17, 18 met 218 pnt.; E. Jansen 10, met 116 pnt.; W. Blaauboer 20, 21 met 85 pnt. EINDDIPLOMA Onze plaatsgenoot A. de Graaf wist op de te Amsterdam gehouden examens voor boekdrukker het vak diploma in dit beroep te behalen. Een keurig resultaat. De notulen, gelezen door de secre taris, de heer M. Kooij, werden na voorgelezing, goedgekeurd. Na een me dedeling kwam o.a. de dragline ten sprake, welke zeer goed heeft vol daan. Naar het in de bedoeling ligt zullen ook 't komende seizoen met deze machine de sloten worden uitgemaakt. Deze dragline zal steeds voor de Pol der gereserveerd blijven. INGEKOMEN STUKKEN Van Gedeputeerde Staten werd de goedkeuring ontvangen tot de overna me van de Nieuwlanderweg, die aan het Polderbestuur zal komen. Uit een .verslag der kascommissie bleek, dat er over 't dienstjaar 1948 een nadelig saldo was van f 1666,01. Voor de algemene vergadering van waterschappen, waarvoor een uitno diging was ontvangen werden tot af gevaardigden gekozen de heren J. Breebaart en M. Kooij. Daarna kwam aan de orde het incorporatiebesluit van Waterschappen. Dit besluit, dat o.m. inhoudt dat de diverse premiën en vergoedingen in de vaste gelden zullen worden verdis conteerd, werd met algemene stemmen aangenomen.. FINANCIEEL GEDEELTE De rekening-vaststelling van het af gelopen dienstjaar 1947 braeht o.a. de volgende eindcijfers: totaal der ont vangsten f 15525,96; totaal der uitga ven f 17214,03; nadelig saldo f 1688,07. De begroting voor het dienstjaar 1943 brengt aan ontvangsten en uit gaven f 14377,94. In verband met het grote nadelige saldo meende het dagelijks bestuur de lasten op f 22 te moeten houden om het tekort zo spoe- uig mogelijk aan te vullen. Daar dit voorstel óok van de zijde der hoofdin gelanden de symphatie had, werd al dus conform besloten. RONDVRAAG Op een vrraag van de heer D. Lont Dz. omtrent het inmalen en lozen van water in deze polder, deelde de heer M. Kooij mede, dat hierover een uitvoerig rapport door de machinist zal worden opgemaakt. Critiek werd geleverd tegen de vuil waterlozing van de rioleringen uit het dorp Den Oever. Dit water dat geleid wordt door de Oeverse Koog en zich dan afscheid in cle poldersloot wordt vanaf hier uit- gemalen in andere waterlozingen. De vergoeding welke de polder hiervoor van gemeentewege ontvangt bedraagt f 300. De met deze uitmaling gepaarde stroomkosten bedragen plm. f 2000 zo dat een bedrag van plm. f 1700 door de polder moet worden bijbetaald. Het bestuur was dan ook van me ning dat aan deze transactie op de een of andere manier een einde dient te komen, hetgeen zonder twijfel voor deze polder de oplossing is. POLITIE Gevonden: Een paar kinderschoe nen, zilverbon. Verloren: Duffelse visserskiel; komen aanlopen een herdershond. Inlichtingen: gemeente-bode. Koopt bij URK, 25 Mei 1948. Door 80 vaar tuigen werd heden aangevoerd: 11817 pond paling, van 29465 pond per vaartuig, prijs 1.201.65 per pond. 4000 pond nest 1.37 >4 per 50 kg. Borneo, 25-5 van Colombo naar Pe- nang. Celebes, Java-Amsterdam, 25-5 van Colombo. Boschfontein, 26-5 van Zanzibar te Mozambique. Delft, 25-5 van Antofagasta naar Ari- ca. Etrema, 25-5 van Abadan naar Fanara (Suez kanaal). Helder, 25-5 van Curaqao naar Madeira en Antwer pen. Henk (kustvaartuig), 25-5 (8 uur) van Port Said naar Rotterdam. Johan de Witt, 25-5 van Batavia naar Poeloesamboe. Lieve Vrouwe- kerk, Amsterdam-Oost Afrika, 25-5 van Marseille naar Genua. Lisse- kerk, 25-5 van Bahrein naar Kuwait. Macuba, Brisbane-Abadan, pass. 25-5 Thursday eiland. Mui;ena, 25-5 te Abadan voor Colombo. Ondina, 25-5 van Singapore naar Port Said. Si- bajak, Rotterdam-Batavia, pass. 25-5 (1 ur) Kaap Guardafui. Oranje, Ba- tavla-Amsterdam, 26-5 van Singapore. Paula, 25-5 van Singapore naar Bangkok. Randkerk, Rotterdam- Calcutta, 26-5 te Bombay verwacht. Singkep, Batavia-Amsterdam, 25-5 van Fort Said. Tawali, Amsterdam-Ba tavia, pass. 25-5 Perim. Westland, Amsterdam-Buenos Aires, pass. 25-5 Kaap St. Vincent. Zuiderkruis, Rot terdam-Batavia, 25-5 (21 uur) van uez. Zijpenberg, 25-5 van Savona naar Saffi. Alcor{ 24-5 van Rio Grande te San Francisco. Aldebaran 28-5 of 29-5 van Norfolk te Amster dam verwacht. Alhena, 26-5 van Rotterdam te Antwerpen. Antonia, 24-5 van Singapore te Saigon. Bloemfontein, Beira-Amsterdam, 24-5 to Port Elizabeth. Boissevain, 22-5 van Kobe te Singapore. Japara, 24-5 van Bombay te Rangoon. Prins Wit lem II, 26-5 6 uur v.m. op 46.43 Noord 12.57 West. Sommelsdijk, Java-New York, 22-5 te Singapore. Tegelberg, B.-Aircs-Shanghai, 24-5 te Zanzibar. Tosari, Vancouver-Bahrein, 22-5 te Colombo. Aalsdijk, 25-5 van Vera Cruz te Tampica; Dclftdijk, R'dam-Vancouver, 22-5 te Sanfransisco; Eemdijk, 24-5 van Lake Charles te Port Neches; Eemland, B.-Aires,A'dam, pass. 25-5 Florianopolis; Ena, 26-5 van Curagao te Gibraltar; Groote Beer, 26-5 van Batavia te A'dam; Leerdam, New York R'dam, pass. 26-5 (6 uur) Bishop Rock, 27-5 (19 uur) te Antwerpen verwacht; Maasland, A'dam-B.-Aires, 25-5 te Rio de Janeiro; Papendrecht, Abadan- Hamburg, pass. 26-5 Pantellaria; Tosa ri, Vancouver-Bahrein, 22-5 te Bom bay; Zeeman, 26-5 van Singapore naar Pankal Pinang. (Vervolg van pag. 1) In aansluiting op ons bericht op de voorpagina inzake het onbekende scheepje, dat hedennacht ter hoogte van Huisduinen noodseinen gaf, ver nemen wij nader, dat het hier het 18 ton metende Belgische sleepbootje „Culcan" betrof, dat onder Engelse vlag voer en met Duitsers bemand was. Het scheepje was op weg van Ham burg naar Antwerpen, toen het heden nacht ter hoogte van Huisduinen in moeilijkheden geraakte. Door de kust wacht Huisduinen werden optische noodseinen waargenomen en onmiddel lijk waarschuwde men de reddingboot. De „Dorus Rijkers" koos zee, maar kreeg eerst om 3,30 uur contact met de „Culcan". De toestand werd moeilijker toen het schip nabij de Razende Bol op de gron den geslingerd werd en zelfs later over de bank werd geslagen. De be manning bleef echter aan boord en hedenmorgen om 6 uur liep de sleep boot op eigen kracht de haven van Nieuwediep binnen. Daar de bemanning uit zes koppen bestond, waren zes zwemvesten aan boord. De kapitein Rynaud Vieth is echter een dierenvriend en daarom be sloot hij, ondanks het feit, dat hij hier bij! zijn leven op het spel zette, zijn zwemvest af te staan aan zijn Belgi sche herder. Hij bond het dier het zwemvest om en deelde de verbaasde bemanning mede: „Ik hoop er zo te ko men, maar mijn hond moet gered wor den". Gelukkig is het niet nodig geweest, maar het laat het zich denken, dat de bemanning hedenmorgen haar bewon dering voor de kapitein niet onder stoelen of banken stak. XXXII Het lijkt heel lastig. Wanneer gij het volgende spel eens bekijkt en dan verneemt, dat Zuid op dit spel een vier-schoppen contract moest trachten te maken, dan zult gij zeker zeggen, dat gezien de kaarten van Oost, dit bijna onmogelijk is. Oost had het spel gedoubleerd. S. 10—8—6—3. H. avb. R. 7—4 KI. 9—7—5—2. S. H. 10—8—7—3 R. 10—9—6—5—2. KI. b—10—6—4. S. H. R. KI. v—b—9—74. h—9—6—2. h—b. S. ah52. H. 5—4 R. a—v—83. KI. a—h—3. West kwam op met Klaver 4.*). Noord de 2. Oost de vrouw en Zuid nam het aan. Zuid speelde harten 5 na. West de 7, Noord de boer Oost nam met de heer Oost liet volgen klaver 8. Zuid de heer, West de 6 en Noord de 5. Zuid speelde nu harten 4 naaf harten aas in Noord en speelde de vrouw na, waarop in Zuid klaver 3 wegging. Toen volgde uit Noord ruiten 4, Oost, de boer, Zuid de vrouw en West de 2. Ruiten aas uit Zuid volgde en de 5, de 7 en de heer vielen. Toen kwam ruiten 8 van Zuid, West de 9, Noord sch. 8 (troef) en Oost troefde over met de 9. Het beste tegen spel van Oost was daarna sch. vrouw. Zuid nam de slag met de heer. West rui ten 6 en Noord sch. 3. Zuid speelde zijn laatste ruiten uit, West de 10, Noord troef 10. Oost troef boer. Oost speelde toen zijn harten 9. Dit was het beste tegenspel. Zuid troefde met de 2. West harten 10 en Noord troefde over met schoppen 6 en aas5 van troef waren goed voor de twee laatste slagen. Probeert gij nu zelf eens het con tract te maken- en wanneer gij daarin niet slaagt bestudeert dan eens de ver der volgende oplossing.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2