c DE JEUGD-KOER Een rotstuin van eigen makelij Oplossing Prijsraadsel LET OP! PRIJSRAADSEL Onze mededelingen Een raak antwoord Hallo, Jongens en Meisjes W» LUISTEREN NAAR.... muggen vliegen vlooien luizen Een nieuwe kermisattractie: De vlammende Rakettoren HET WELFARE-WERK IN DE HOSPITALEN oooc? TJEEDD ADEMA sgi Rudi en Doortje woonden in een omgeving, welke nog altijd de sporen van de oorlog droeg, in de vorm van kale vlakten, waar vroeger bomen 't landschap verlevendigden, en verniel de huizen. Om strijd hadden de ouders van de twee kinderen zich dankbaar getoond, dat van hun huis wel alle ruiten „gesneuveld" waren, maar de muren nog stevig stonden. Direct na hun terugkeer had het hele gezin zich aan de arbeid gezet, karton verving eerst glas, totdat eindelijk ook 't karton vervangen kon worden om dat er glas beschikbaar kwam. Maar al was hun huis bewoonbaar, als Rudi en Doortje over de tuin schutting keken, dan zagen ze niets dan puin en nog eens puin, want de huizen die er vroeger hadden gestaan waren gedurende de oorlog herhaal delijk door bommen getroffen, zodat er letterlijk geen steen op de andere bleef. Rudi en Doortje waren niet de enige kinderen, die maar al te vaak op de puinhopen hun spelletjes speelden tot dater werklieden kwamen, die orde in de chaos schiepen omdat er nieuwe huizen zouden komen. „Kijk een Rudi, daar gaan die mooie witte en gele stenen ook weg", riep Doortje, die met haar broertje over de schutting heen de werklieden ga desloeg. „M'neer, m'neer", liet zij er meteen op volgen, mogen wij wat van die stenen uitzoeken?" Ze kreeg haar zin, maar toen had je moeten zien hoe dat ging. In een ommezien hadden ze de mooiste ste nen buit gemaakt en liepen hijgend onder de zware vrachtjes af en aan. Na alke lading, als ze even moesten uitblazen, zag je hun kopjes bóven de schutting uitkijken of er inmiddels niets van hun gading vferdween. Ein delijk hadden ze genoeg en begon het spel. vinden? Niet iedereen woont naast zo'n verzameling stenen. Dat is waar, maar is dat wel noodzakelijk? Je kunt ook alleraardigste zelfbedachte tuintjes aanleggen zonder die dingen. Alleen al met een schopje en mooi uitgezochte wilde plantjes doe je won deren. Kun je echter nog aan wat stenen komen ter versiering en afwis seling, des te beter. Hoofdzaak is, dat je het niet stijf doet. Maak eens wat kuilen en heuveltjes, waartegen je de plantjes zet. Dat is dadelijk een veel aardiger gezicht. Laat ieder die over een stukje grond beschikt, op een vrije middag eens aan het werk gaan en je zult zien, hoe zonder enige kos ten met wilde plantjes en een schop iets te maken is, zoals Doortje en Rudi het deden. 1. Amsterdam 2. Hoorn 3. Naarden 4. Schagen De woonplaatsen van de reizigers waren: 5. Alkmaar 6. Arnhem 7. Middelburg 8. Amersfoort Er waren deze keer heel veel goe de oplossingen. Na loting werden de prijzen gewonnen door: J. Vlam, Dorpsstraat 8, Warmen- huizen (10 jaar). Janny Schoonhoven, Koepoorts- weg 3, Hoorn (11 jaar). Trynie Kaas, Wilhelminastraat 585, Broek op Langendijk (11 jaar). Nico Ridder, Koningdwarsstraat 19, Den Helder. Elly van Schelt, Noorderwijkweg 9E. Beverwijk (10 jaar). Gefeliciteerd! De boeken worden toegezonden. VOORDAT JE DE STRAAT GAAT OVERSTEKEN EERST NAAR LINKS EN DAN NAAR RECHTS GEKEKEN. Deze week mogen jullie weer eens pi oberen om verborgen vogels te vin den uit onderstaande zinnen. In elke zin schuilt een vogelnaam. 1. Anna rende achter de bal aan. 2. De man stak zijn hand in de muil van de leeuw. 3. Peper, kaneel en nootmuskaat zijn specerijen. 4. Toen Vader het schilderij van de muur haalde viel de lijst er af. 5. „Kwam er elk jaar maar een school reisje", zei kleine Piet. 6. Om eeuwenoude gebouwen te zien, moet je in een oude stad zijn. 7. Door zijn val kreeg hij een ge kneusde arm. Doen jullie nu je best maar. De op lossingen kunnen uiterlijk Zondag 30 Mei worden verzonden. Onder de gcede inzenders worden weer boeken verloot. G. de Boorder, hartelijk dank voor Uw postzegels. Zij komen heel goed van pas. Is J. Vlam in Warmenhuizen een jongen of een meisje? Voor Grietje Kansen, Tulpstraat 14 A, Alkmaar, wordt een correspon- tie-adres gezocht. Grietje is twaalf jaar, zit in de zesde klas en houdt veel van zwemmen, musiceren en breien. Het adres van het bureau in Alk maar is: Voordam 9. De Alkmaarse kinderen moeten' hier goed om den ken, want anders komen hun briefjes veel te laat. Een correspondentie-vriendinnetje wordt gezocht voor Bep Verburgt, Violenstraat 58, Den Helder. Bep is 12 jaar en zij leest, zingt en tekent graag. Martin Iiontes, Piet Heynstraat 60, Den Helder, zoekt een corresponden tie-vriend. Hij is 13 jaar en houdt veel van lezen, zwemmen en fietsen. Jaap Hoogcarspel, Ged. Turfhaven 12-14 in Hoorn, zoekt ook een cor respondentie-vriend. Hij is bijna 12 jaar en houdt van dieren en planten. Als echte vakmensen gingen ze te werk. Eerst werden twee lage. muur tjes van de mooiste brokstukken ge zet. Cement hadden ze natuurlijk niet, maar dat was ook niet nodig. Gras werd uitgestoken en met de aanhan gende aarde in alle spleten flink aan gedrukt en toen begoten. Een kleine heuvel werd met de mooiste kleine stenen versierd. Wat moest dat wor den? Hun trekkar kwam er aan te pas én een schepje. Na een uur daag den ze op en geen tuinman had aar diger planten bijeen kunnen brengen: gele. rose, witte, paarse, bekende eri onbekende wilde planten. Deze gaven toen ze tussen de stenen geplant stonden z'n fleurig aanzien, dat zelfs de werklieden er schik in kregen. Elke dag werd dit alles trouw be goten en de verdorde of uitgebloeide plantjes door nieuwe wilde vervan gen. Ik vond dit eerlijk gezegd veel aardiger dan hun keurige, stijve voortuin. En hoe zouden jullie zoiets Het is nog niet zo lang geleden dat de Hongaren en Roemenen elkander in het geheel niet konden zetten. Ze waren wel buren, maar geen vrienden. Zo kon het gebeuren, dat een Roe meens generaal, die in een Hongaars hotel in Boedapest zijn intrek had genomen, zich bij de directeur van dat hotel kwam beklagen, dat de kellners die hij in het Roemeens aansprak, hem steeds in het Hongaars antwoord den. „Dat kunt u de mensen niet kwa lijk nemen", meende de directeur zich te moeten verontschuldigen, „zij kennen geen Roemeens." „Neem dan een Roemeen in uw dienst", riep de generaal boos uit. En de hotelhouder antwoordde heel vrien delijk: „Dat heb ik verleden jaar al verschillende malen achtereen gedaan, maar het is onbegonnen werk. Nauwe lijks hadden we ze een beetje lezen en schrijven bijgebracht of ze vertrok ken weer naar hun land om aan één van uw hogescholen een hoogleraars baantje te gaan waarnemen". De ge neraal kon tegen het argeloze gezicht van de hoteldirecteur niet op en vond het maar 'het beste snel en waardig te verdwijnen. xDe posttrein van Madras naar Bombay werd te Ghargapoer, 240 km 1en Westen van Hyderabad. overval len. 22 reizigers worden vermist. x De Duitse posterijen doen een beroep op de geallieerden om 89.000 postzak ken te ontdekken, die in Februari en Maart naar de Sovjet-zone zijn gezon den en niet zijn teruggevonden. We zullen maar vlug beginnen met het stapeltje briefjes, dat devorige week is blijven liggen Alie Kiewiet, ja, nu was alles keurig in orde Je had een prachtige verras sing Wat leuk dat je Beppie hebt bezocht Hansje Kiewiet, heb je veel lawaai gemaakt op de luilakmorgen? Nico Bosman, prettig dat je nu ook gaat schrij ven Ik hoop veel van je te horen Lize Vos, 'ja, ik weet maar al te goed wat luilak is Om half twee hebben de kinderen mij al wakker ge-luilakt Ineke Vos, hebben jullie een prettig feest gehad? Fijn, dat jij ook mee mocht doeu met de club Tanny Ekkebus, wat jammer dat je nog niet beter bent Buiten landse postzegels heb ik nog niet, Tanneke Het adres van Gré is: Stiersteeg 1, Opperdoes „Hababeriba", natuurlijk mag je mee blijven doen Het hindert niet waar je woont Je blijft toch altijd en nichtje van mij als je schrijft Hon den bijten ook wel eens uit angst Beppie Stompedissel, het opstel heb ik met plezier gelezen Keurig gedaan, Bep! Ik was echt blij met je gezellige brief Pity Slot, gelukkig dat je nu weer mee doet Wat heerlijk, dat moeder steeds met je uitgaat Tiny Sont, je hebt het met Mary wei getroffen, denk ik He1 lijkt mij een aardig meisje Tiny, ik hoop dat je slaagt voor het Lyceum Annemarie Middelkoop, van jou ontving ik een lege enveloppe Je hebt zeker vergeten om het briefje in te sluiten Rie Schoonen, je hebt mij goed in de bloemetjes gezet, meisje Alles zag er zo gezellig uit Hartelijk dank Rie Ab Kortman, jongen, wat heb je nu een prachtige tekening gemaakt Zo n mooie heb ik nog nooit van een kind gehad Hij krijgt een ereplaats Je boek is toch verzonden, Ab Heb je het nu al? Veel dank voor de tekening Jopie Geervliet, wat zul je mooi zijn met al die nieuwe spulletjes Bedankt voor dc sigarenbandjes, meisje Ik ben blij, dat je weer mee doet Dinie Albets, je briefje kwam nu keurig op tijd Het huiswerk moet natuurlijk eerst af Dat begrijp ik best Maartje Smids, ik kan me zo best voorstellen hoe gezéllig ie hebt zitten schrijven Je versje was aardig, maar ik heb er nog geen plaats, ruimte voor Hartelijk dank voor de postzegels, meisje Stien Beukenkamp, de tekening, die. je voor mij hebt gemaakt, is snoezig Wat. heb je dat alleraar digst gedaan Ik maak je mijn compliment, meisje en dank je hartelijk Dini Dros, leuk dat jullie ook naar Rotterdam gaan Daar is heel wat te bekijken Doe de groeten maar aan Piet, Dini Bedankt voor de sigarenbandjes Alie Kiewiet, je tweede briefje heb ik nu ook ontvangen Ja, in zo'n Turkse Schop moet je erg oppassen en je goed vasthouden Ik ging vroeger liever in de Spooktent Hansje Kiewiet, wat ben jij verwend met je verjaardag Ga je voor het geld iets kopen of stop je het m je spaarpot? Martha ten Bosch, het is voor mij ook prettig, dat jij een nichje van mij wordt Als je de raadsels niet kent, .maar toch een briefje schrijft, dan ben ik daar erg blij mee Het hoeft niet als je er geen zin in hebt Jo de Bont, ook jij bent een nieuwe- lingetje en dus hartelijk welkom Je moet de moed niet te gauw opgeven met de prijsraadsels Er zijn zoveel kinderen, die mee doen en daardoor kan het wel maanden duren voor je eens een prijs wint Doe maar mee voor de gezelligheid, meisje Nelly de Bont, het is gezellig dat jullie alle drie mee doen Julle mogen elkaar gerust Jn beetje helpen, hoor! Tonny de Bont, doen jullie de oplossingen en briefjes maar allemaal in één enveloppe Dat bespaart, moeder twee envelop- pes en voor mij is het ook gemakkelijker Dan behoef ik er maar één open te, peuteren, Tonny Annie Verhoeff, hartelijk dank voor de sigarenbandjes Ada Bekebrede, ik zal het adres voor je opzoeken Je zult het dan de volgende week wel ontvangen Kijk niet verbaasd op als je een klein pakje met een paar oude wanten ontvangt Er hoort nl nog iets bij dat adres Je zult het wel zien, meisje Nellie v d Vis, je moest eens weten hoe aardig ik het vind als je over Texel vertelt Wat doen de grote kinderen op' 'de Pinksterdag eri Waarom speler: de kleintjes juist in ,,de Bosjes"? Janna v d Spoel, je hebt het raadsel toch keurig opgelost, hoor Rie Schoonen, je hebt. mij de vorige week goed in de bloemetjes gezet, meisje Alles zag er zo gezellig uit Hartelijk dank, Rie Wat kan je broer aardig teekenen Coba de Vroome, natuurlijk mag jij ook met ons mee doen De sigarenbandjes kan ik best gebruiken, maar ansichtkaarten heb ik nooit opgespaard, dus kan ik je daar nog niet aan helpen Bedankt voor de bandjes, Coba Nico Ridder, hoe oud ik ben kan ik je niet vertellen Gelukkig ben ik nog jong, hoor! De brief met sigarenbandjes en postzegels is blijven liggen Nu zal ik ze opnieuw inpakken en zelf verzenden Hennie Heyblok, dat waren gezellige dagen, meisje Heb je genoten op de kermis en hoe was het schoolfeest? Steefje Overhand, ik houd van allé kinderen 'even veel en dc loterij is altijd weer een verrassing voor mij Blijf je volhouden, Steefje? Het kan maanden duren voor je wat wint. maar dan doe je maar mee voor de gezelligheid Als je de brief steeds zelf in de bus stopt, kost het niets meer dan een klein beetje tijd Jannie en Antje v d Laan, jullie kunnen de oplossingen gerust in één enveloppe sluiten, hoor! Ria Heertjes, wat was jij gelukkig, dat je met de zesde klas mee mocht Het is jammer, dat Annelies ziek is Daar wist ik niets van Ik zal haar eventjes groeten Annelies Bok, jammer dat je al zo lang ziek ligt Heb je ook pijn, meisje? Wij wensen je allen van harte beter schap toe en ik hoop van Ria spoedig weer te horeiT hoe het met je gaat Prof. Bok, nee hoor, het hindert niet, dat je een kleine enveloppe gebruikt Je mag het ook zonder enveloppe of op een briefkaart doen Een correspondentie vriend wil ik met plezier voor je zoeken, maar wil je mij dan nog eventjes schrijven op welke school je bent en in welke klas je zit? Auke Zeilstra, we zullen hopen, dat jij het ook prettig vindt bij de J-K Nee. van vissen houd ik niet, maar wel van zeilen en roeien Net als jij, Auke Bennie Hooyenga, jij staat onder je vriend Hebben jullie een fijne dag gehad toen de meester op school kwam? Je hebt wel in zorg gezeten over je meester, maar nu is hij er gelukkig weer Hartelijk dank voor de mooie postzegels, Bennie Tinie Schol, ja, het is zo gezellig om v'eel dieren te hebben Ik heb ook altijd veel beesten gehad, maar door de oorlog hebben we alleen nog maar een hond over gehouden Hoe ziet die bloem er uit, Tinie? Wim Gerssen, jij hebt wel genoten op Tweede Pinksterdag Ik heb eens twee stekeltjes in een aquarium gehad, die daar een nestje bouwden Later krioelde het van jonge stekeltjes en- heb ik de gehele familie weer naar een sloot gebracht Marietje Gerssen, prettig dat je ook mee doet sluit de briefjes maar gerust in één enveloppe, dat is voor mij ook gemakkelijk, Rietepiet „Habariba", heb je al in het Marsdiep ge zwommen? Het lijkt mij nog wel wat kond om er in te duiken Ik zwem wel eens in zee Dat is heerlijk „Rozeknop", ik zou maar met Janna gaan corres ponderen als ik jou was Ali Kiewiet schrijft ook riaar de J-K en dat is een heel aardig meisje Weet je het adres van Janna nog? Adri van 't Hert, op het ogenblik zijn de door jou gevraagde postzegels nog niet in mijn bezit Help mij 't maar onthouden Over een poosje kan ik je misschien weer helpen Veei plezier met het schoolreisje! „Jasmijn", aan roeien moet je ook wennen Je handen kunnen er steeds beter tegen Hebben jullie de handbalwedstrijd gewon., nen? Piet van Zon, bedankt voor je versje Dat leerde ik vroeger ook Wiily de Jong, heb je die grote schildpadden ook gezien in de dierentuin? Het zijn zulke aardige beesten Vroeger heb ik drie kleine schildpadden gehad Soms vochten zij wel eens Dat was een raar gezicht Ja, ik heb al meer gehoord hoe jullie hebben genoten Gerda Paans, meisje, wat heb je mij een mooie 1ekening gestuurd Ik zie dat je er op schooi een 8 voor hebt gekregen Dat heb je wel verdiend Hartelijk dank, hoor Tanny Ekkebus, gelukkig dat je weer uit bed bent Vergeet de pilletjes maar niet in te nemen De postzegel*, zal ik je sturen, hoor Irma Walboom, over die koktrjuffers zal ik je nog schrijven Wat. leuk, dat je een vijvertje hebt In mijn vijvertje zit een kikker familie Nicla Wuis, wat is dat een leuk avondje geweest Dat stukje is iets om te onthouden Het is. erg goed bedacht Bedankt voor je gezellige brief, Nida Nu neem ik weer afscheid van jullie Tot de volgende week Allen hartelijk gegroet door TANTE IET Froramma van hedenavond. Hilversum I 301 meter. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. AVRO 6.15 Sport- praatje; 6.30 Voor de strijdkrachten; 7 London suite; 7.10 „Een kind Radio Völksmuziek- Voorlichtingsdienst. met het Kurhaus. huilt"; 7.15 De school. 7.45 Reg. 8.15 Aansluiting 10.15 The Romancers; 10.45 Onder vier ogen; 11.15 Der Freischütz. Hilversum II 415 meter. Nieuwsberichten om 7, 8 en II uur. KRO 6 „De vijf Zapakar's; 6.15 Land en tuinbouw; 6.30 Sopraan en piano. 7.15 Leger des Heils-kwartier. 7.30 Het actueel geluid; 7.45 „Kunst en tech niek in een edel vak" (beroepskeu ze); 7.55 Het Bach-koraal; 8.15 Jubi leumconcert 60-jarig bestaan Concert gebouw-orkest; 10.45 Avondoverden king; 11.15 Gramofoonplaten. Programma voor Vrijdag. Hilversum I 301 meter. Nieuwsberichten om 7. 8, 1, 6. 8 en 11 uur. VARA 7.30 Gr.pl.; 8.18 Orgel; 8.35 Gr.pl.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9 „Stem des Volks" Rotterdam; VPRO 10 Morgenwijding; VARA 10.20 Gr.pl.; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Piano: 11.15 Voordracht; 11.30 Gr.pl.. AVRO 12 Alt en orgel; 12.30 Weerpraatje; 12.33 Sportagenda; 12.38 Dick Wielebrandts (bekende melodieën). 1.15 Vaudeville orkest; 1.45 Gr.pl.; 2 Kookkunst; 2.20 Gr.pl.; 3 Ons volk in zijn dichters; 2 20 Gr.pl.; VARA 4 Omroep kameror kest; 4.30 Tussen twaalf en zestien; 5 Orgel (Cor Steyn); 5.20 Wij en de mu ziek; 6.15 „De VARA feliciteert"; 6.30 Voor de strijdkrachten; 7 Denk om de bocht; 7.15 Silvestri-kwartet; VPRO 7.30 Cursus; 7.50 Tien vóór acht; 8.05 Pianorecital; 8.30 Cursus: VARA; 9 Men vraagt.... en wij draaien; 9.30 Schuldig of onschuldig; 9.50 „Op vleug'len van muziek"; 10 Buitenlands weekoverzicht; 10.15 Swing and Sweet; VPRO 10.40 „Vandaag" Hilversum II 415 meter. Nieuwsberichten om 7, 8. 1, 7 en 11 uur. KRO 7.15 Gr.pl.; 7.30 Het Dom koor van München; 7.45 Morgengebed; 815 „Pluk de dag"; 9 Gr.pl.; 9.30 Wa terstanden; 9.35 Schoolradio; 10.35 Gr. pi. 11 „De Zonnebloem"; 11.35 ..Als de ziele luistert"; 11.45 Gr.pl.; 12.03 Jan de Graaf (piano); 12.30 Weeroverzicht; 12.33 „Het orkest zonder naam"; 12.55 Zonnewijzer; 1.30 Vervolg „Het orkest zonder naam"; 1.50 ..Van man tot man"; 2 Omroeporkest; 2.45 Gr.pl.; 3.15 De ontwikkeling van het pianokwartet; 4 Zang en piano; 4.30 Gr.pl.; 5 Na school tijd; 5.15 Gr.pl.; 5.30 „Wat het buiten land leert" 6 Orkest Klaas van Beeck; 6.50 Actualiteiten; 7.15 „Nederland op zee"; 7.30 Ital. liederen; 7.45 „Terugblik op het Eucharistisch congres te Boeda pest"; 8.05 De gewone man; 8.12 Con cert ter gel. van het Int. Muziekcon cours te Scheveningen. (Res. orkest); 9.45 „Uit de schatkamer van het Oude Testament"; 10.30 Gr.pl.; 10.45 Avond gebed; 11.15 Boston „Pops" orkest. Bus met 30 a 40 personen in het Winschoterdiep Een bus van de GADO, komende uit de richting Hoogezand reed na bij Groningen langs het Winscho terdiep tegen een paal, die als een lucifershoutje omknapte. De chauf feur, de heer J. Ramaker uit Gro ningen, raakte de macht over het stuur kwijt en slipte, waardoor de wagen in het Winschoterdiep te recht kwam. In de bus zaten onge veer 30 a 40 personen. De meeste inzittenden konden door omstanders worden gered; men ver moedde echter, dat er nog drie slacht offers onder de bus in het water lig gen. Later bleek dit gelukkig een loos vermoeden. Door de Groninger brand weer werd de bus opgetakeld. De neerstortende paal, waartegen de bus reed, raakte de 80-jarige D, Ever huis, die juist passeerde, zodanig, dat hij op slag werd gedood. Enige personen, die bij dit ongeval licht werden gewond, zijn naar een ziekenhuis overgebracht. De gewonden zijn: de heer W. Wolf uit Maastricht, geboren in 1887, die een schouderfractuur en oogwond opliep; de heer J. Kremer, everieens uit Maastricht, geboren in 1881, verwon ding nog niet bekend, en mevrouw Vos-Smits, die nog niet tot bewust zijn is gekomen. De chauffeur, de heer J. Ramaker, werd aan het hoofd gewond. 97. Pom zit in de hóed verborgen, waarin de professor een eitje aan het bakken is. Arme Pom, hij zit onder de dubbele bodem verborgen, maarkan het niet langer uithouden! „Ik verbrand!!! Ik word levend ge kookt", roept hij in zijn benauwdheid. En met een gil schiet hij als een ka nonskogel uit de hoed!! 98. De toeschouwers schudden van het lachen. „Kijk, daar heb je alweer zo'n hond! Begrijp je daar nu iets van?" Gillend van angst is Pom uit de hoed gesprongen en het biggenmeisje om de nek gevlogen. „Help, help! Mijn staartje is ver brand! Ze wiilen me braden!!" Het biggenmeisje weet niet wat ze beginnen moet! P-P. T. POEPER in de practische en voordelige stuifzak 65 cent De Inwoner» van Jette, een Brus selse voorstad, zyn de eersten ge weest, die de „vlammende raket toren", een nieuwe, door drla Haagse zakenlieden geëxploiteerde kermisattractie, In werking konden zien en op haar deugdelijkheid kon den beproeven. Bovenin deze 35 meter hoge toren beweegt een electro-motor van 45 p.k. tien „raketten", die ieder aan S i 10 personen plaats bieden, in het rond. De snelheid kan 75 km per uur zijn. De „raketten" beschrijven dan een cirkel met een omtrek van 110 meter en zweven 38 meter boven da grond. Aan de achterzijde van da raketten" ontvlamt een koud vuur, waardoor de suggestie van echta raketprojectielen nog wordt ver groot. Op een cirkelvormig platform kunnen 500 mensen wachten, tot zij in een der „raketten" kunnen plaats nemen. Bij de constructie van dit platform en de trappen, die er heen leiden, heeft men zich beijverd, da kans op onaangenaamheden voor mensen met hoogtevrees uit te scha kelen. Het Nederlands technisch bureau voor ontwikkeling van de industrie te Den Haag heeft de berekeningen voor dit project gemaakt. Het idee is van een Tilburgse kermisexploitant. Te Jette werd dezer dagen de offi ciële opening verricht op het plat form van de rakettoren, 20 meter bo ven de begane grond. De burgemees ter en de commissaris van politie voerden er het woord. Om kwart voor negen 's avonds begon de kaartver koop, en tot 1 uur 's nachts was er grote toeloop bij de kassa. De ondernemers hebben reeds aan biedingen gehad om met hun raket toren naar Frankrijk en Portugal te komen, maar er zijn nog geen defini tieve plannen bekend. Denkt U toch niet mevrouw, dat, handwerken een kunst is, die alleen vrouwen verstaan. Ik heb werkstuk ken gezien, die op een tentoonstelling niet zouden misstaan en die door mannen waren gemaakt. Door vol wassen kerels, die zich krom gela chen zouden hebben als je ze een jaar geleden voorspeld had, dat ze met naald en draad nog eens goede resultaten zouden bereiken en die het idee van „een handwerkje" met echt mannelijke superioriteit ver wierpen, totdat zezelf begonnen, omdat ze anderen zagen handwerken. Dat gebeurde toen ze in het militaire hospitaal terecht kwamen, omdat ze ge wond of ziek waren. Daar lagen ze in bed, werden goed verpleegd, maar ze verveelden zich, want je kunt toch niet de gehele lange dag lezen. Toen kwam de welfare-werkster van het Nederl. Rode Kruis aan hun bed en stelde voor dat ze ook eens zouden proberen om iets te maken met hun handen; «en speelgoed-beest, een kleedje, leerwerk of een kruissteekpatroon op een thee muts of een kussen. Die welfare-werk ster kenden ze, omdat ze boeken bracht, omdat ze allerlei dagelijkse problemen als boodschappen in de stad voor ze op loste en omdat ze ook bij belangrijker vraagstukken raad en bemiddeling gaf en zo enigszins mogelijk een oplossing trachtte te bereiken. Als zo'n Rode Kruis-welfare dan zei „probeer het eens", dan probeerden ze het. Anderen deden het toch ook. Het resultaat is meestal dat ze telkens moeilijker werkjes gaan doen, ingewik kelder patronen nawerken en zelfs ont werpen; en vooral dat ze er pleizier in krijgen en onder het werk vergeten dat ze ziek zijn en dat ze ai"me kerels zijn die in een hospitaal liggen, terwijl an deren Hun genezing komt dat in de meeste gevallen ten goede; want een patiënt, die voortdurend ligt te piekeren over zijn toestand en zijn toekomst, gaat niet vooruit zoals een ander, die het onver mijdelijke aanvaardt en die belangstel ling heeft en die daardoor zijn stem ming op peil houdt. Het welfare-werk van het Nederlandse Rode Kruis in de militaire hospitalen is dus een soort geestelijke verpleging en het wordt ais zodanig gewaardeerd door patiënten zo wel als doktoren. Mathilde, het kamerolifantje, was een paar dagen naar haar zuster in Den Bosch en de commissaris maakte van haar tijdelijke afwezigheid dank baar gebruik door buitenshuis te gaan eten. Hij hield er van om in gelegen heden als deze aan een welvoorziene dis te zitten. Hij had de heer Corne- lissen, die hij als een vriend beschouwde, voor een dinertje uitgenodigd en ook voor de hoofdinspecteur, die zijn maaltijden altijd op een ongezellige vrijgezellenkamer gebruikte, was deze onderbreking van het dagelijkse sleur- leven een feestelijke gebeurtenis, welke hij ten volle kon appreciëren. Zij zaten na een overvloedige en smakelijke maaltijd achter hun koffie en lieten hun ogen over de bonte verscheidenheid der gasten gaan. Zij kenden er vele, niet alleen van naam en aanzien, maar tevens uit hun ambtelijk leven, want ook in een gerenommeerde gelegenheid als deze zaten mannen en vrouwen, wier namen in verloop van tijd in politieregisters waren ingeschreven, omdat zij bij minder oirbare zaken betrokken waren geweest. De wereld is een mengeling van goed en kwaad en velen, die zich daar tussen een weg zochten waren wel eens van het smalle pad der deugd ge gleden, al was het dan ook niet altijd zo ver gegaan, dat politie of justitie zich daarvoor geïnteresseerd hadden. Geld was een machtige factor. Door geld kon veel leed gestild en konden vele beschuldigende monden tot zwijgen gebracht worden, waardoor het zoveel gemakkelijker was een goed en deugdzaam mens te schijnen. Maar in het algemeen waren de mensen uit deze kringen niet beter of slechter dan de sjofele verschijningen, die dagelijks de rechtszalen vulden en wier zon den tegen vrijheidsstraffen werden afgewogen. Commissaris Vonkenberg keek een ogenblik naar een deftige heer, die een rozenknop in het knoopsgat droeg en peinzend door zijn opgeheven wijnglas keek alvorens hij het aan de mond zette. Alleen politie en justitie wisten, dat zijn portret deel uitmaakte van de grote verzameling, welke in het gebouw der Centrale Rechercjie systematisch gecatalogiseerd was. Twee tafeltjes verder zat een hoogblonde dame in avondjapon, wier helder witte tanden ontbloot werden als zij tegen haar jonge partner lachte en die in de politieregisters als een der gevaarlijkste prostitué's was ingeschreven. Plotseling werd zijn aandacht getrokken door een bleke, zwartharige vrouw, wier ogen schitterden als karbonkelstenen. Zij bracht met een smalle hand een sigaret naar haar geverfde lippen en haar roodgelakte puntige nagels deden de commissaris onwillekeurig aan een roofdier denken. „Kijk daar eens," zei hij, met zijn hoofd naar haar tafeltje wijzend. „Mademoiselle Dupont," zei de hoofdinspecteur, die een uitstekend geheu gen voor namen had. Zij keken belangstellend naar de vrouw en naar haar tafelgenoot, een lange, slanke man met een gesoigneerd uiterlijk. „Deksels," bromde de commissaris, „die ken ik ook. Wie is dat ook weer?" „Dat was op die avond ook een van de gasten," zei de heer Cornelissen. „De een of andere bankdirecteur als ik mij goed herinner." „Zou die stommerd in het gecamoufleerde haakje bijten?" vroeg de com missaris, „Ze schijnt er wel moeite voor te doen. Als je bedenkt, dat ze bijna een nichtje van de Rat was geworden, mag ze van geluk spreken, dat ze die tandarts niet gekregen heeft." De hoofdinspecteur glimlachte. „Een kwart millioentje vergoedt veel," zei hij, „zelfs in een rattenfamilie. Maar van dat douceurtje hebben zjj waarschijnlijk geen van beiden iets ge weten." (Wordt vervolgd,

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3